recenzje / NOTKI I OPINIE

Ważne dokumenty

Darek Foks

Recenzja Darka Foksa towarzysząca premierze dwutomowej edycji Szkiców, recenzji, felietonów Bohdana Zadury, wydanej przez Biuro Literackie 4 czerwca 2007 roku.

Biuro Literackie kup książkę na poezjem.pl

Zauwa­ży­łem kie­dyś, że o poezji i warsz­ta­cie poety współ­cze­sne­go z Boh­da­nem Zadu­rą czło­wiek sobie raczej nie poroz­ma­wia, ponie­waż co pisarz miał na ten temat do powie­dze­nia – napi­sał. Dwu­to­mo­we Szki­ce, recen­zje i felie­to­ny, któ­ry­mi wro­cław­skie Biu­ro Lite­rac­kie zamy­ka edy­cję dzieł zebra­nych auto­ra Sta­rych zna­jo­mych, poka­zu­ją, że się nie myli­łem (mam jedy­nie nadzie­ję, że mylę się co do tego „zamknię­cia edy­cji”, bo będą pew­nie jesz­cze tomy następ­ne).

Te dwie potęż­ne księ­gi zawie­ra­ją jeden z cie­kaw­szych kur­sów twór­cze­go pisa­nia, z jakim przy­szło mi się zetknąć. Wie­le z tych tek­stów czy­ta­łem na bie­żą­co w pra­sie i książ­kach; z wie­lu – podob­nie jak inni młod­si od Zadu­ry auto­rzy – naj­zwy­czaj­niej w świe­cie uczy­łem się pisać, a przy­naj­mniej pró­bo­wa­łem. W ten cał­kiem natu­ral­ny spo­sób przez dwie deka­dy mia­łem oka­zję obser­wo­wać, jak nie­któ­re z tych tek­stów żyją, wpły­wa­ją na innych i powo­lut­ku sta­ją się kla­sy­ką, bez któ­rej nie było­by dużych frag­men­tów kil­ku waż­nych anto­lo­gii naj­now­szej poezji pol­skiej.

Jest w tych tek­stach tak­że spo­ro mate­ria­łu dla histo­ry­ków nie tyl­ko lite­ra­tu­ry. Od począt­ku swo­jej dłu­giej karie­ry pisar­skiej Zadu­ra cał­kiem spo­ro pisał o innych. Więk­szość tek­stów skła­da­ją­cych się na tom dru­gi Szki­ców… to recen­zje, któ­re nie były wcze­śniej prze­dru­ko­wy­wa­ne w książ­kach. Zebra­ne w jakąś całość, obok opi­su nowo­ści wydaw­ni­czych z lat 70. czy 80. ubie­głe­go wie­ku, dają nam coś w rodza­ju dzien­ni­ka pisa­rza, któ­ry chcąc nie chcąc reagu­je na rze­czy­wi­stość spo­łecz­ną i poli­tycz­ną tam­tych cza­sów. Wyłu­ski­wa­nie śla­dów tej reak­cji jest pod­czas lek­tu­ry Szki­ców… przy­jem­no­ścią samą w sobie.

Mil­cze­nie Boh­da­na Zadu­ry jest już legen­dar­ne (pod­czas mojej pierw­szej wizy­ty w redak­cji „Twór­czo­ści” dało mi się to mil­cze­nie bar­dzo we zna­ki). Przy­du­sze­nie pisa­rza do zwie­rzeń – choć­by warsz­ta­to­wych – gra­ni­czy z cudem. W tej sytu­acji tyl­ko lek­tu­ra Szki­ców, recen­zji i felie­to­nów jest w sta­nie uczy­nić poważ­niej­szą i atrak­cyj­niej­szą cichą roz­mo­wę czy­tel­ni­ka z wier­sza­mi auto­ra, jego prze­kła­da­mi, opo­wia­da­nia­mi i powie­ścia­mi, któ­re wypeł­ni­ły pięć wcze­śniej­szych tomów.

O autorze

Darek Foks

Urodzony w Skierniewicach. Poeta, prozaik, redaktor i scenarzysta. Studiował na Wydziale Wiedzy o Teatrze warszawskiej Akademii Teatralnej, ukończył scenopisarstwo w łódzkiej Filmówce. Laureat m.in. głównej nagrody Konkursu na Brulion Poetycki (1993), Nagrody im. Natalii Gall (1999), Nagrody TVP Kultura (2006) za książkę Co robi łączniczka (przygotowaną wraz ze Z. Liberą), nominowaną również do Nagrody Literackiej Gdynia (2006). Laureat Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius (2014) za całokształt twórczości. Dwukrotnie nominowany do Paszportu Polityki (2000, 2004). Redaktor działu prozy w „Twórczości”. Mieszka w Skierniewicach.

Powiązania