Recenzja Darka Foksa towarzysząca premierze dwutomowej edycji Szkiców, recenzji, felietonów Bohdana Zadury, wydanej przez Biuro Literackie 4 czerwca 2007 roku.
Zauważyłem kiedyś, że o poezji i warsztacie poety współczesnego z Bohdanem Zadurą człowiek sobie raczej nie porozmawia, ponieważ co pisarz miał na ten temat do powiedzenia – napisał. Dwutomowe Szkice, recenzje i felietony, którymi wrocławskie Biuro Literackie zamyka edycję dzieł zebranych autora Starych znajomych, pokazują, że się nie myliłem (mam jedynie nadzieję, że mylę się co do tego „zamknięcia edycji”, bo będą pewnie jeszcze tomy następne).
Te dwie potężne księgi zawierają jeden z ciekawszych kursów twórczego pisania, z jakim przyszło mi się zetknąć. Wiele z tych tekstów czytałem na bieżąco w prasie i książkach; z wielu – podobnie jak inni młodsi od Zadury autorzy – najzwyczajniej w świecie uczyłem się pisać, a przynajmniej próbowałem. W ten całkiem naturalny sposób przez dwie dekady miałem okazję obserwować, jak niektóre z tych tekstów żyją, wpływają na innych i powolutku stają się klasyką, bez której nie byłoby dużych fragmentów kilku ważnych antologii najnowszej poezji polskiej.
Jest w tych tekstach także sporo materiału dla historyków nie tylko literatury. Od początku swojej długiej kariery pisarskiej Zadura całkiem sporo pisał o innych. Większość tekstów składających się na tom drugi Szkiców… to recenzje, które nie były wcześniej przedrukowywane w książkach. Zebrane w jakąś całość, obok opisu nowości wydawniczych z lat 70. czy 80. ubiegłego wieku, dają nam coś w rodzaju dziennika pisarza, który chcąc nie chcąc reaguje na rzeczywistość społeczną i polityczną tamtych czasów. Wyłuskiwanie śladów tej reakcji jest podczas lektury Szkiców… przyjemnością samą w sobie.
Milczenie Bohdana Zadury jest już legendarne (podczas mojej pierwszej wizyty w redakcji „Twórczości” dało mi się to milczenie bardzo we znaki). Przyduszenie pisarza do zwierzeń – choćby warsztatowych – graniczy z cudem. W tej sytuacji tylko lektura Szkiców, recenzji i felietonów jest w stanie uczynić poważniejszą i atrakcyjniejszą cichą rozmowę czytelnika z wierszami autora, jego przekładami, opowiadaniami i powieściami, które wypełniły pięć wcześniejszych tomów.
O autorze
Darek Foks
Urodzony w Skierniewicach. Poeta, prozaik, redaktor i scenarzysta. Studiował na Wydziale Wiedzy o Teatrze warszawskiej Akademii Teatralnej, ukończył scenopisarstwo w łódzkiej Filmówce. Laureat m.in. głównej nagrody Konkursu na Brulion Poetycki (1993), Nagrody im. Natalii Gall (1999), Nagrody TVP Kultura (2006) za książkę Co robi łączniczka (przygotowaną wraz ze Z. Liberą), nominowaną również do Nagrody Literackiej Gdynia (2006). Laureat Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius (2014) za całokształt twórczości. Dwukrotnie nominowany do Paszportu Polityki (2000, 2004). Redaktor działu prozy w „Twórczości”. Mieszka w Skierniewicach.
Szkic Darka Foksa opublikowany w cyklu prezentacji najciekawszych archiwalnych tekstów z dwudziestopięciolecia festiwalu Stacja Literatura.
Rozmowa Darka Foksa z Bohdanem Zadurą o jego nowej książce Kropka nad i, która ukazała się nakładem Biura Literackiego 22 września 2014 roku.