recenzje / ESEJE

Wiersze mieszkalne W. H. Audena

Adam Poprawa

Recenzja Adama Poprawy z książki W podziękowaniu za siedlisko W.H. Audena.

Biuro Literackie kup książkę na poezjem.pl

Nawet jeśli pol­ski czy­tel­nik zaj­rzy do Aude­na po raz pierw­szy, to nie powi­nien obi­jać się o domo­we sprzę­ty gospo­da­rza, wręcz prze­ciw­nie: te kąty mogą mu się wydać jakoś zna­jo­me. Ano tak: poezja prze­pro­wadz­ko­wa oka­za­ła się wybit­nym odkry­ciem i speł­nie­niem lat 70. ubie­głe­go wie­ku. Kie­dy więc Bia­ło­szew­ski prze­pro­wa­dził się na Cha­mo­wo, zaczął nowe miesz­ka­nie po swo­je­mu opi­sy­wać. Owszem, nie rezy­gno­wał z ory­gi­nal­nej meta­fo­ry­ki, a wier­sze z Odcze­pić się cze­ka zapew­ne nie­jed­na jesz­cze intry­gu­ją­ca wie­lo­kon­tek­sto­wa inter­pre­ta­cja, nie­mniej u poety tego nie­zwy­kle waż­na jest, by tak rzec, ska­la jeden do jed­ne­go: Bia­ło­szew­ski po raz kolej­ny odkrył dla poezji temat. Kie­dy zaś Barań­czak pisał wier­sze miesz­kal­ne (od nie­go wła­śnie poży­czam tytuł tych uwag), jak naj­bar­dziej kon­kret­ne realia blo­ko­wi­ska – a sło­wo to zna­czy­ło wte­dy zresz­tą nie­co ina­czej niż dziś – szyb­ko nabie­ra­ły sen­sów meta­fi­zycz­nych. A przy oka­zji: opi­su­jąc pewien oby­czaj syl­we­stro­wy w nowym budow­nic­twie, w sumie wca­le prze­ra­ża­ją­cy, Barań­czak nawią­zał do Aude­now­skiej pro­zo­dii z wier­sza 1 wrze­śnia 1939, któ­ry prze­tłu­ma­czył.

Dariusz Sośnic­ki, autor prze­kła­du tomu Aude­na W podzię­ko­wa­niu za sie­dli­sko, doświad­czył podwój­no­ści inne­go rodza­ju. Nim zabrał się za tłu­ma­cze­nie wier­szy angiel­skie­go poety, napi­sa­nych prze­zeń po prze­pro­wadz­ce do domu kupio­ne­go w Austrii, uczy­nił pro­ble­mem poetyc­kim swo­je wła­sne pomiesz­ki­wa­nie w poznań­skim Mar­le­wie; taki też wła­śnie, odmiej­sco­wy – odmiesz­kal­ny – tytuł otrzy­mał debiu­tanc­ki tomik Sośnic­kie­go. Nie spo­sób obu fak­tów, domu w Mar­le­wie i tłu­ma­cze­nia Aude­na, usta­wić w wery­fi­ko­wal­nym cią­gu przy­czy­no­wo-skut­ko­wym, nie­mniej oba poja­wi­ły się w (twór­czej) bio­gra­fii auto­ra O rze­czach i ludziach. Sam Sośnic­ki wspo­mi­na o swo­ich mar­lew­skich wier­szach w posło­wiu do Aude­na, nie­ko­niecz­nie więc by mu zale­ża­ło na roz­łącz­nym postrze­ga­niu obu doświad­czeń. W każ­dym razie, jak mówi Auden w wer­sji Sośnic­kie­go, warun­kiem paru istot­nych rze­czy jest to, że „stworzenie/ musi znać sens sło­wa  J e ś l i”.

Auden zamiesz­kał w swo­im nowym domu, nie­mniej była to prze­pro­wadz­ka od/do natu­ry i cywi­li­za­cji – nie od jed­nej do dru­giej, lecz w prze­strze­ni ich szcze­gól­ne­go splo­tu, zmien­ne­go w cią­gu dzie­jów. Strych, kuch­nia, łazien­ka, stół, toa­le­ta oka­zu­ją się miej­sca­mi (w) histo­rii cywi­li­za­cji: Auden snu­je eru­dy­cyj­ne i czę­sto żar­to­bli­we roz­wa­ża­nia, nie­raz zaska­ku­ją­ce, upo­rząd­ko­wa­ne i dygre­syj­ne zara­zem. Sośnic­ki zna­lazł w pol­sz­czyź­nie spo­sób na odda­nie tego mówio­ne­go wła­śnie cha­rak­te­ru poezji Aude­na. Nie idzie mi o sty­li­za­cję na rejestr kolo­kwial­ny, to nie to. Wie­le wier­szy z tego tomu ma swo­je pra­źró­dło w dys­ty­chu ele­gij­nym, lecz bar­dzo mówio­nym. Powia­da gdzieś Auden, że ide­al­na spo­łecz­ność przy sto­le skła­da się z sze­ściu osób. Takim wła­śnie zaprzy­jaź­nio­nym gościom opo­wia­da o róż­nych kwe­stiach. Dwa krze­sła zosta­ły już zaję­te przez poetę i jego tłu­ma­cza, pozo­sta­łe cze­ka­ją na czy­tel­ni­ków. Nie żeby mia­ło ich być tyl­ko czte­rech, ale po co zwle­kać?

O autorze

Adam Poprawa

(ur. 1959) – filolog, krytyk literacki i muzyczny, edytor, pisarz. Wydał m.in. monografię Kultura i egzystencja w poezji Jarosława Marka Rymkiewicza (Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego, Wrocław 1999), zbiór szkiców Formy i afirmacje (Universitas, Kraków 2003), tomy prozatorskie Walce wolne, walce szybkie (WBPiCAK, Poznań 2009), Kobyłka apokalipsy (WBPiCAK, Poznań 2014), zbiór Szykista. Felietony po kulturze (WBPiCAK, Poznań 2020). Przetłumaczył Epifanie Jamesa Joyce’a (Biuro Literackie, Stronie Śląskie 2016). Przygotował poprawioną (odcenzurowaną i uzupełnioną) edycję Pamiętnika z powstania warszawskiego Mirona Białoszewskiego (PIW, Warszawa 2014). Opracował poszerzone wydanie Języka poetyckiego Mirona Białoszewskiego (Ossolineum, Wrocław 2016) oraz tom Odbiorca ubezwłasnowolniony. Teksty o kulturze masowej i popularnej Stanisława Barańczaka (Ossolineum, Wrocław 2017). Jest felietonistą „Nowych Książek”.

Powiązania

Zahaczyła się chwila

recenzje / ESEJE Adam Poprawa

Recen­zja Ada­ma Popra­wy towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Z dnia robię noc Miro­na Bia­ło­szew­skie­go, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 4 kwiet­nia 2022.

Więcej

Drugi, a dokładnie czwarty Dylan Łobodzińskiego

recenzje / ESEJE Adam Poprawa

Recen­zja Ada­ma Popra­wy towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Prze­kra­czam Rubi­kon Boba Dyla­na w tłu­ma­cze­niu Fili­pa Łobo­dziń­skie­go, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 18 paź­dzier­ni­ka 2021 roku.

Więcej

W owalu cyklonu, w oku stadionu

recenzje / ESEJE Adam Poprawa

Recen­zja Ada­ma Popra­wy, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Puste try­bu­ny, któ­ra uka­za­ła się w Biu­rze Lite­rac­kim 14 czerw­ca 2021 roku.

Więcej

John Lennon ścichapęk

wywiady / o książce Adam Poprawa Filip Łobodziński

Roz­mo­wa Ada­ma Popra­wy z Fili­pem Łobo­dziń­skim, towa­rzy­szą­ca wyda­niu książ­ki Joh­na Len­no­na Prze­stwo­rzo­ne rze­czy, w tłu­ma­cze­niu Fili­pa Łobo­dziń­skie­go, któ­rą uka­za­ła się w Biu­rze Lite­rac­kim 30 listo­pa­da 2020 roku.

Więcej

Poetycka książka trzydziestolecia: nominacja nr 2

debaty / ankiety i podsumowania Adam Poprawa

Głos Ada­ma Popra­wy w deba­cie „Poetyc­ka książ­ka trzy­dzie­sto­le­cia”.

Więcej

Poezja z nagrodami: Po sobie

recenzje / KOMENTARZE Adam Poprawa

Adam Popra­wa, juror Nagro­dy Poetyc­kiej Sile­sius, odpo­wia­da na pyta­nia w ankie­cie doty­czą­cej książ­ki Po sobie Julii Szy­cho­wiak, wyda­nej w for­mie elek­tro­nicz­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 30 maja 2018 roku. Książ­ka uka­zu­je się w ramach akcji „Poezja z nagro­da­mi”.

Więcej

Elementy osnowy pajęczyny

recenzje / ESEJE Adam Poprawa

Recen­zja Ada­ma Popra­wy książ­ki Taran­tu­la Boba Dyla­na w prze­kła­dzie Fili­pa Łobo­dziń­skie­go, wyda­nej nakła­dem Biu­ra Lite­rac­kie­go 15 stycz­nia 2018 roku.

Więcej

Wysokie morza

recenzje / ESEJE Adam Poprawa

Recen­zja Ada­ma Popra­wy książ­ki Puste noce Jerze­go Jar­nie­wi­cza, wyda­nej nakła­dem Biu­ra Lite­rac­kie­go 4 grud­nia 2017 roku.

Więcej

Emilia próbuje, ale nie pojmuje

felietony / cykle PISARZY Adam Poprawa

13 odci­nek cyklu „Nie­po­gu­bio­ne afek­ty” autor­stwa Ada­ma Popra­wy.

Więcej

Prosty liryk

wywiady / o książce Adam Poprawa Marcin Sendecki

Roz­mo­wa Ada­ma Popra­wy z Mar­ci­nem Sen­dec­kim, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki W, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim w wer­sji papie­ro­wej 27 grud­nia 2016 roku, a w wer­sji elek­tro­nicz­nej 3 lip­ca 2017 roku.

Więcej

Przemyt mroku

recenzje / ESEJE Adam Poprawa

Recen­zja Ada­ma Popra­wy z książ­ki wizyj­na Mar­ty­ny Buli­żań­skiej, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 26 czerw­ca 2017 roku.

Więcej

Pieśni naiwności i dopieszczenia

felietony / cykle PISARZY Adam Poprawa

12 odci­nek cyklu „Nie­po­gu­bio­ne afek­ty” autor­stwa Ada­ma Popra­wy.

Więcej

Historia spóźnionego tytułu

recenzje / KOMENTARZE Adam Poprawa

Autor­ski komen­tarz Ada­ma Popra­wy do prze­kła­du Epi­fa­nii Jame­sa Joyce’a, wyda­nych w Biu­rze Lite­rac­kim w wer­sji papie­ro­wej 23 sierp­nia 2016 roku, a w wer­sji elek­tro­nicz­nej 27 mar­ca 2017 roku.

Więcej

Debiut po debiucie

nagrania / stacja Literatura Różni autorzy

Spo­tka­nia autor­skie „Debiut po debiu­cie” z udzia­łem Ada­ma Popra­wy, Tade­usza Dąbrow­skie­go, Bron­ki Nowic­kiej i Arka­diu­sza Żychliń­skie­go w ramach festi­wa­lu lite­rac­kie­go Sta­cja Lite­ra­tu­ra 21.

Więcej

Profesja afektowanej skromności

felietony / cykle PISARZY Adam Poprawa

11 odci­nek cyklu „Nie­po­gu­bio­ne afek­ty” autor­stwa Ada­ma Popra­wy.

Więcej

Przyziemna metafizyka

wywiady / o książce Adam Poprawa Jerzy Jarniewicz

Roz­mo­wa Jerze­go Jar­nie­wi­cza z Ada­mem Popra­wą, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Epi­fa­nie Jame­sa Joyce’a, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 23 sierp­nia 2016 roku.

Więcej

Niedomknięte arcydzieło

recenzje / ESEJE Adam Poprawa

Frag­ment posło­wia do książ­ki Por­tret arty­sty w wie­ku mło­dzień­czym Jame­sa Joyce’a, wyda­nej w prze­kła­dzie Jerze­go Jar­nie­wi­cza w Biu­rze Lite­rac­kim 30 maja 2016 roku.

Więcej

Czekając na żonę porucznika Columbo

felietony / cykle PISARZY Adam Poprawa

6 odci­nek cyklu „Nie­po­gu­bio­ne afek­ty” autor­stwa Ada­ma Popra­wy.

Więcej

Uroić łezkę w specyficznym klimacie

felietony / cykle PISARZY Adam Poprawa

5 odci­nek cyklu „Nie­po­gu­bio­ne afek­ty” autor­stwa Ada­ma Popra­wy.

Więcej

Kochanka Norwida

recenzje / IMPRESJE Adam Poprawa

Szkic Ada­ma Popra­wy towa­rzy­szą­cy pre­mie­rze książ­ki Kochan­ka Nor­wi­da Euge­niu­sza Tka­czy­szyn-Dyc­kie­go.

Więcej

Definiując poezje

recenzje / IMPRESJE Adam Poprawa

Esej Ada­ma Popra­wy towa­rzy­szą­cy pre­mie­rze książ­ki zbie­ra­ne, gubio­ne (1960–2010) Kry­sty­ny Miło­będz­kiej.

Więcej

Pięć tez o Tadeuszu Piórze

recenzje / ESEJE Adam Poprawa

Recen­zja Adam Popra­wy z książ­ki O dwa kro­ki stąd Tade­usza Pió­ry.

Więcej

Gdzie indziej jest teraz

recenzje / ESEJE Adam Poprawa

Recen­zja Ada­ma Popra­wy z książ­ki Zapi­sy roz­mów Pio­tra Som­me­ra.

Więcej

Raczej się zbarbaryzowało, ogólnie

debaty / ankiety i podsumowania Adam Poprawa

Głos Ada­ma Popra­wy w deba­cie „Bar­ba­rzyń­cy czy nie? Dwa­dzie­ścia lat po ‘prze­ło­mie’ ”.

Więcej

Skaczemy po górach, czyli rysowanie grubą kreską najważniejszych punktów odniesienia

debaty / ankiety i podsumowania Różni autorzy

Gło­sy Artu­ra Bursz­ty, Pio­tra Czer­niaw­skie­go, Grze­go­rza Jan­ko­wi­cza, Paw­ła Kacz­mar­skie­go, Ada­ma Popra­wy, Bar­to­sza Sadul­skie­go i Prze­my­sła­wa Wit­kow­skie­go w deba­cie „Bar­ba­rzyń­cy czy nie? Dwa­dzie­ścia lat po ‘prze­ło­mie’ ”.

Więcej

Okienne lustra Piotra Sommera

recenzje / ESEJE Adam Poprawa

Recen­zja Ada­ma Popra­wy z książ­ki O krok od nich Pio­tra Som­me­ra.

Więcej

Y=

recenzje / IMPRESJE Adam Poprawa

Recen­zja Ada­ma Popra­wy z książ­ki nauka cho­dze­nia / gehen ler­nen Tade­usza Róże­wi­cza.

Więcej

Proszę dać się zaprosić

recenzje / ESEJE Tomasz Fijałkowski

Recen­zja Toma­sza Fijał­kow­skie­go z książ­ki W podzię­ko­wa­niu za sie­dli­sko W. H. Aude­na.

Więcej

„Wiersz – Rzecz nie do wiary: / ale każdy dobry / sprawia, że chcemy wiedzieć”, czyli zmysł codzienności w cyklu

recenzje / ESEJE Przemysław Koniuszy

Recen­zja Prze­my­sła­wa Koniu­sze­go z książ­ki W podzię­ko­wa­niu za sie­dli­sko W. H. Aude­na w prze­kła­dzie Dariu­sza Sośnic­kie­go, któ­ra uka­za­ła się 17 grud­nia 2013 roku na stro­nie Biblio­te­ka Mło­de­go Czło­wie­ka.

Więcej

Zadomowiony W. H. Auden

recenzje / ESEJE Radek Pulkowski

Recen­zja Rad­ka Pul­kow­skie­go z książ­ki W podzię­ko­wa­niu za sie­dli­sko W.H. Aude­na.

Więcej