Flaki z curry
debaty / ankiety i podsumowania Marcin ŚwietlickiOdpowiedzi Marcina Świetlickiego na pytania Grzegorza Dyducha w „Kwestionariuszu 2004”.
WięcejAutorski komentarz Marcina Świetlickiego do wierszy z książki Wiersze wyprane.
„Państwo von Kleist”
„Korespondencja pośmiertna”
„Jonasz”
„29 listopada 1987”
„Źlenie”
„Listopad, niemal koniec świata”
„Pierwszy śnieg”
„Karol Kot”
„Brudna woda”
„Pod wulkanem”
„Palenie”
Do książki Wiersze wyprane wyprałem 11 wierszy, nie wiem czy ulubionych, wiem że ważnych. Ważnych dla mnie. Wyjaśniam dlaczego:
* są to wiersze, które napisałem w półśnie;
* w półśnie – to znaczy – najczęściej mówią w nich przeze mnie inne osoby (w „Państwie von Kleist” – umarły poeta, w „Korespondencji pośmiertnej” – śmierć, w „Karolu Kocie” – Karol Kot, w „Brudnej wodzie” – pewna konkretna, prawdziwa kobieta, etc.);
* są to wiersze, które w przeważającej większości stały się piosenkami (a jeżeli wiersz nie może stać piosenką – to jest zdecydowanie gorszy, tak myślę);
* są to wiersze, które żyją poza mną, żyją własnym życiem, wydaje mi się, że po to się płodzi dzieci i po to się pisze – żeby uruchomić coś, co ma własną, niezależną osobowość, coś – co oddycha, chodzi, płacze i śmieje się;
* świadomy ich niedoskonałości – kocham je.
Urodzony 24 grudnia 1961 w Lublinie. Poeta, prozaik, wokalista Świetlików oraz Czarnych Ciasteczek. Współpracował również z grupą The Users, Mikołajem Trzaską i Cezarym Ostrowskim. Laureat m.in. Nagrody Fundacji Kościelskich (1996), Nagrody Literackiej Gdynia (2009). Trzykrotnie nominowany do Nagrody Nike. Mieszka w Krakowie.
Odpowiedzi Marcina Świetlickiego na pytania Grzegorza Dyducha w „Kwestionariuszu 2004”.
WięcejZapis rozmowy Andrzeja Sosnowskiego z Marcinem Świetlickim opublikowanej w cyklu prezentacji najciekawszych archiwalnych tekstów z dwudziestopięciolecia festiwalu Stacja Literatura.
WięcejFragment koncertu Marcina Świetlickiego i Cezarego Ostrowskiego w ramach festiwalu Port Wrocław 2004.
WięcejKrzysztof Siwczyk, Marcin Świetlicki, Andrzej Sosnowski, Adam Wiedemann i Bohdan Zadura spierają się o ikonosferę współczesności. Port Legnica 2002.
WięcejCo poezji po wulgaryzmach? Odpowiadają Wojciech Wilczyk, Marcin Świetlicki, Darek Foks i Andrzej Sosnowski.
WięcejAudycja radiowa Piotra Kempy.
WięcejW rejs z Bohdanem Zadurą wyruszyli Marta Podgórnik i Krzysztof Siwczyk. Filmowa etiuda do wiersza „Z czego wyrosłem” w reżyserii Anny Jadowskiej.
WięcejCzy istnieje opozycja „poeta i naród”? Czego literat może potrzebować od społeczeństwa (i odwrotnie)? Mówią Bohdan Zadura i Marcin Świetlicki, Port Legnica 2002.
WięcejZbigniew Machej, Krzysztof Siwczyk, Marcin Świetlicki i Bohdan Zadura zastanawiają się, czy istnieją słowa o ujemnym potencjale poetyckim. Port Legnica 2002.
WięcejKomentarze Adama Wiedemanna, Marcina Świetlickiego, Karola Maliszewskiego.
WięcejRecenzja Piotra Śliwińskiego z książki Wiersze wyprane Marcina Świetlickiego.
WięcejRecenzja Dawida Kasiarza z książki 49 wierszy o wódce i papierosach Marcina Świetlickiego.
WięcejRecenzja Piotra Śliwińskiego z książki Wiersze wyprane Marcina Świetlickiego.
Więcej