recenzje / ESEJE

Wymyślić siebie

Marcin Sendecki

Recenzja Marcina Sendeckiego z książki Zuch Edmund White'a, która ukazała się na łamach czasopisma „Exlusiv”.

Biuro Literackie kup książkę na poezjem.pl

Edmund Whi­te debiu­to­wał (w wie­ku Chry­stu­so­wym) jako sub­tel­ny este­ta, autor nie­ob­szer­nej, halu­cy­na­cyj­nej powie­ści Zapo­mnia­ne Ele­ny (rok 1973), któ­rej wir­tu­oze­rię kom­ple­men­to­wał sam Vla­di­mir Nabo­kov. Naj­więk­szy suk­ces osią­gnął jed­nak na począt­ku lat 80., kie­dy to wydał Zucha – opo­wieść wciąż świet­nie napi­sa­ną, lecz bar­dziej przy­stęp­ną i reali­stycz­ną, w któ­rej kre­śli żywot nasto­let­nie­go homo­sek­su­ali­sty w pury­tań­skiej Ame­ry­ce lat 50.

Rzecz jest auto­bio­gra­ficz­na, choć tyl­ko do pew­ne­go stop­nia: pisarz, któ­ry nie­daw­no gościł w Pol­sce, w wywia­dzie dla maga­zy­nu „Książ­ki” stwier­dził, że do szes­na­ste­go roku życia upra­wiał seks z 300 oso­ba­mi, więc boha­ter Zucha jest znacz­nie bar­dziej nie­śmia­ły od swe­go twór­cy. „Gdy­bym napi­sał praw­dę, nikt nie uwie­rzył­by w tę postać. Sam uwa­ża­łem sie­bie za wybryk natu­ry” – wyja­śniał.

Zuch nie był coming outem Whi­te­’a. Wyda­jąc tę książ­kę, był już zna­ny nie tyl­ko jako awan­gar­do­wy pro­za­ik, lecz tak­że autor porad­ni­ko­wej Rado­ści sek­su gejow­skie­go [The Joy of Gay Sex, napi­sa­nej wraz z Char­le­sem Silver­ste­inem] i prze­wod­ni­ko­wych Sta­nów pożą­da­nia [Sta­tes of Desi­re]. Podró­ży po gejow­skiej Ame­ry­ce. Zuch oka­zał się jed­nak, jak pod­kre­śla sam Whi­te, pierw­szą otwar­cie homo­sek­su­al­ną powie­ścią o ambi­cjach arty­stycz­nych, wyda­wa­na wcze­śniej pro­za gejow­ska była po pro­stu por­no­gra­fią.

„Żaden homo­sek­su­ali­sta nie przyj­mu­je swe­go homo­sek­su­ali­zmu za rzecz oczy­wi­stą. Musi go zba­dać, obma­cać, odsłu­chać, jak­by to była mar­twa koń­czy­na drze­wa albo żywa, lecz pod­stęp­na koń­czy­na cia­ła. Z tego powo­du wszy­scy homo­sek­su­ali­ści są ‘gejow­ski­mi filo­zo­fa­mi’, przez sam fakt, że sami muszą sie­bie wymy­ślać” – pisał Whi­te w ese­ju Kul­tu­ra sek­su­al­na i świet­nie opi­su­je to jego wła­sną twór­czość. Na uwa­gę zasłu­gu­je szcze­gól­nie „nie­oczy­wi­stość”, bo już w Zuchu mamy do czy­nie­nia ze zna­mien­ną dwu­znacz­no­ścią – jego boha­ter nie tyl­ko odkry­wa i wal­czy o swo­ją toż­sa­mość w opre­syj­nym śro­do­wi­sku, lecz tak­że denun­cju­je swe­go star­sze­go kochan­ka, nauczy­cie­la, jako homo­sek­su­ali­stę. („To naj­gor­sza rzecz, jaką zro­bi­łem w życiu” – mówił Whi­te, przy­zna­jąc, że ten epi­zod przy­da­rzył mu się napraw­dę). Takie poka­zy­wa­nie (i kre­owa­nie) rze­czy­wi­sto­ści nie­upięk­szo­nej nara­ża­ło Whi­te­’a, bądź co bądź, naj­waż­niej­sze­go gejow­skie­go pisa­rza, na zarzu­ty pły­ną­ce z wła­sne­go śro­do­wi­ska. „Potra­fią być wręcz sta­li­now­ca­mi – mówił pisarz o ata­ku­ją­cych go gejow­skich akty­wi­stach. – Według nie­któ­rych gej jako boha­ter książ­ki musi być zawsze posta­cią pozy­tyw­ną, wręcz auto­ry­te­tem. Żeby odczu­wa­li cał­ko­wi­te zado­wo­le­nie, postać geja powin­na być bar­dzo męska, bar­dzo nor­mal­na i do tego szczę­śli­wa”. Szczę­śli­wie, ani kie­dy pisał kapi­tal­ne­go Zucha, ani póź­niej, trzy­ma­nie się takich przy­ka­zań nie przy­szło Whi­te­’o­wi do gło­wy.

Prócz prze­kła­du Zucha (wzno­wio­ne­go, pierw­sze pol­skie wyda­nie pocho­dzi z 1998 roku, uka­za­ło się nie­dłu­go po poświę­co­nym Whi­te­’o­wi nume­rze „Lite­ra­tu­ry na Świe­cie”) uka­za­ła się jesz­cze znacz­nie now­sza książ­ka zaoce­anicz­ne­go pisa­rza: Hotel de Dre­am z roku 2007. Trze­ba przy­znać, że jej pomysł jest napraw­dę wystrza­ło­wy. Otóż Edmund Whi­te cof­nął się do począt­ku XX wie­ku i zajął się pogło­ską utrzy­mu­ją­cą, że Ste­phen Cra­ne, mło­do zmar­ły na gruź­li­cę kla­syk ame­ry­kań­skiej pro­zy i uoso­bie­nie jej hete­ro­sek­su­al­ne­go wigo­ru, na łożu śmier­ci zaczął pisać histo­rię o nowo­jor­skim chłop­cu, męskiej pro­sty­tut­ce.

Tekst zagi­nął (jeśli w ogó­le powstał) i Whi­te napi­sał go na nowo, dając zło­żo­ną, pię­tro­wą nar­ra­cję, w któ­rej towa­rzy­szy­my ostat­nim dniom życia Cra­ne­’a i czy­ta­my „jego” ostat­nią powieść o chłop­cu, dla któ­re­go tra­ci gło­wę sta­tecz­ny ban­kier, co się, oczy­wi­ście koń­czy nie­wy­obra­żal­ną kata­stro­fą. Bodaj naj­bar­dziej fascy­nu­ją­cy jest tu opis gejow­skie­go życia w Nowym Jor­ku na prze­ło­mie XIX i XX wie­ku, efekt histo­rycz­nych badań Whi­te­’a, któ­ry poświę­cił wie­le cza­su, by oddać śro­do­wi­sko­wy kolo­ryt i język homo­sek­su­al­ne­go nowo­jor­skie­go pod­zie­mia sprzed ponad stu­le­cia i w ogó­le kolo­ryt epo­ki.

Kon­struk­cja Hotel de Dre­am jest więc dość mister­na, deta­le smacz­ne, posta­ci (choć nie­kie­dy pro­wa­dzo­ne nie­co ryzy­kow­nie) zaj­mu­ją­ce.

Pięk­nie? Nie­ko­niecz­nie. Szwan­ku­je nie­po­rad­ny prze­kład, co jest napraw­dę bole­sne, zwłasz­cza, że Zucho­wi trud­no pod tym wzglę­dem coś zarzu­cić. Tak więc, dro­dzy tłu­ma­cze, rada na przy­szłość: jeśli ma się kale­czyć książ­kę pisa­rza sły­ną­ce­go z prze­wag sty­lu, to może lepiej zająć się jed­nak czym innym.


Tekst opu­bli­ko­wa­ny na łamach cza­so­pi­sma „Exklu­siv”. Dzię­ku­je­my Auto­ro­wi i Redak­cji za udo­stęp­nie­nie mate­ria­łu.

O autorze

Marcin Sendecki

Urodzony w Gdańsku. Poeta. W latach 80. i 90. związany z pismem "brulion", a następnie z tygodnikiem "Przekrój". Za tom poetycki Przedmiar robót (2015) otrzymał Wrocławską Nagrodę Poetycką Silesius.

Powiązania

Pospieszny Legnica-Wroclaw

dzwieki / WYDARZENIA Różni autorzy

Zapis roz­mo­wy z udzia­łem Julii Fie­dor­czuk, Jolan­ty Kowal­skiej, Kuby Mikur­dy, Mar­ci­na Sen­dec­kie­go, Andrze­ja Sosnow­skie­go i Boh­da­na Zadu­ry pod­czas festi­wa­lu Port Wro­cław 2010.

Więcej

Café Cobro

dzwieki / WYDARZENIA Dariusz Suska Jerzy Jarniewicz Marcin Sendecki

Zapis całe­go spo­tka­nia autor­skie­go z udzia­łem Jerze­go Jar­nie­wi­cza, Mar­ci­na Sen­dec­kie­go i Dariu­sza Suski pod­czas Por­tu Wro­cław 2008.

Więcej

Rozbiórka

dzwieki / WYDARZENIA Różni autorzy

Zapis całe­go spo­tka­nia autor­skie­go z udzia­łem Urszu­li Kozioł, Ryszar­da Kry­nic­kie­go, Boh­da­na Zadu­ry, Pio­tra Som­me­ra, Jerze­go Jar­nie­wi­cza, Zbi­gnie­wa Mache­ja, Andrze­ja Sosnow­skie­go, Tade­uszy Pió­ry, Dar­ka Fok­sa, Woj­cie­cha Bono­wi­cza, Mar­ci­na Sen­dec­kie­go, Dariu­sza Suski, Mariu­sza Grze­bal­skie­go, Dariu­sza Sośnic­kie­go, Krzysz­to­fa Siw­czy­ka, Mar­ty Pod­gór­nik i Jac­ka Deh­ne­la pod­czas Por­tu Wro­cław 2007.

Więcej

Drobiazgowa explozja

dzwieki / WYDARZENIA Różni autorzy

Zapis całe­go spo­tka­nia autor­skie­go z udzia­łem Jerze­go Jar­nie­wi­cza, Bar­tło­mie­ja Maj­zla, Mar­ty Pod­gór­nik, Mar­ci­na Sen­dec­kie­go i Agniesz­ki Wol­ny-Ham­ka­ło pod­czas Por­tu Wro­cław 2006.

Więcej

Rafał Wojaczek, który jest

dzwieki / WYDARZENIA Różni autorzy

Zapis całe­go spo­tka­nia autor­skie­go poświę­co­ne­go twór­czo­ści Rafa­ła Wojacz­ka pod­czas Por­tu Legni­ca 2004.

Więcej

Po krzyku

dzwieki / WYDARZENIA Krystyna Miłobędzka Marcin Sendecki

Zapis całe­go spo­tka­nia autor­skie­go Kry­sty­ny Miło­będz­kiej i Mar­ci­na Sen­dec­kie­go pod­czas Por­tu Legni­ca 2004.

Więcej

[Z drugiego], [Z wysokości], [Z wysypki]

recenzje / KOMENTARZE Marcin Sendecki

Szkic Mar­ci­na Sen­dec­kie­go opu­bli­ko­wa­ny w cyklu pre­zen­ta­cji naj­cie­kaw­szych archi­wal­nych tek­stów z dwu­dzie­sto­pię­cio­le­cia festi­wa­lu Sta­cja Lite­ra­tu­ra.

Więcej

Opisy przyrody i Symetria

dzwieki / WYDARZENIA Dariusz Sośnicki Marcin Sendecki

Zapis całe­go spo­tka­nia Mar­ci­na Sen­dec­kie­go i Dariu­sza Sośnic­kie­go pod­czas festi­wa­lu Port Legni­ca 2002.

Więcej

Proszę

nagrania / złodzieje wierszy Marcin Sendecki

Zdo­byw­ca II nagro­dy w III edy­cji kon­kur­su „Nakręć wiersz”. Zespół w skła­dzie: Zuzan­na Głód, Anto­ni­na Maj.

Więcej

Zamiast autokomentarza

recenzje / KOMENTARZE Marcin Sendecki

Autor­ski komen­tarz Mar­ci­na Sen­dec­kie­go do książ­ki W, któ­ra uka­za­ła się nakła­dem Biu­ra Lite­rac­kie­go 26 grud­nia 2016 roku, a w wer­sji elek­tro­nicz­nej 3 paź­dzier­ni­ka 2018 roku. Książ­ka uka­zu­je się w ramach akcji „Poezja z nagro­da­mi”.

Więcej

Scat

dzwieki / RECYTACJE Marcin Sendecki

Wiersz z tomu Przed­miar robót, zare­je­stro­wa­ny pod­czas spo­tka­nia „Amba­sa­do­rzy Poezji” na festi­wa­lu Port Wro­cław 2015.

Więcej

Poeci: Marcin SENDECKI

nagrania / między wierszami Marcin Sendecki Wojciech Bonowicz

Odci­nek nowe­go pro­gra­mu lite­rac­kie­go „Poeci”, w któ­rym Woj­ciech Bono­wicz roz­ma­wia z Mar­ci­nem Sen­dec­kim.

Więcej

Ballady z pogranicza

recenzje / IMPRESJE Marcin Sendecki

Impre­sja Mar­ci­na Sen­dec­kie­go na temat zesta­wu wier­szy Pogra­ni­cza Kata­rzy­ny Szwe­dy, lau­re­at­ki 12. edy­cji „Poło­wu”.

Więcej

Wtrącenie

recenzje / IMPRESJE Marcin Sendecki

Impre­sja Mar­ci­na Sen­dec­kie­go na temat zesta­wu wier­szy Wtra­ce­nie Prze­my­sła­wa Sucha­nec­kie­go, lau­re­ata 12. edy­cji „Poło­wu”.

Więcej

Tribute to John Ashbery

nagrania / stacja Literatura Różni autorzy

Spo­tka­nie autor­skie „Tri­bu­te to John Ash­be­ry” w ramach festi­wa­lu Sta­cja Lite­ra­tu­ra 22.

Więcej

Usilność

recenzje / IMPRESJE Marcin Sendecki

Impre­sja Mar­ci­na Sen­dec­kie­go na temat zesta­wu wier­szy Pra­wo lasu Pau­li­ny Pidzik, lau­re­at­ki 12. edy­cji „Poło­wu”.

Więcej

Poezja z nagrodami: Przedmiar robót

recenzje / KOMENTARZE Marcin Sendecki

Mar­cin Sen­dec­ki odpo­wia­da na pyta­nia w ankie­cie doty­czą­cej książ­ki Przed­miar robót, wyda­nej w for­mie elek­tro­nicz­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 28 mar­ca 2018 roku. Książ­ka uka­zu­je się w ramach akcji „Poezja z nagro­da­mi”.

Więcej

[Blo]

dzwieki / RECYTACJE Marcin Sendecki

Wiersz z książ­ki Farsz, zare­je­stro­wa­ny pod­czas spo­tka­nia „Tade­usz Pió­ro Mar­cin Sen­dec­ki i Euge­niusz Tka­czy­szyn-Dyc­ki” na festi­wa­lu Port Wro­cław 2012.

Więcej

W

nagrania / stacja Literatura Marcin Sendecki

Czy­ta­nie z książ­ki W z udzia­łem Mar­ci­na Sen­dec­kie­go i Ola Walic­kie­go w ramach festi­wa­lu Sta­cja Lite­ra­tu­ra 22.

Więcej

Jeden akapit: „Kochając”

nagrania / stacja Literatura Andrzej Sosnowski Henry Green Marcin Sendecki

Spo­tka­nie „Jeden aka­pit” wokół książ­ki Kocha­jąc Hen­ry­’e­go Gre­ena w prze­kła­dzie Andrze­ja Sosnow­skie­go z udzia­łem Mar­ci­na Sen­dec­kie­go w ramach festi­wa­lu Sta­cja Lite­ra­tu­ra 22.

Więcej

Pierwszy krok

recenzje / IMPRESJE Marcin Sendecki

Impre­sja Mar­ci­na Sen­dec­kie­go na temat zesta­wu wier­szy Świę­to ofia­ro­wa­nia Paw­ła Bie­nia, lau­re­ata 12. edy­cji „Poło­wu”.

Więcej

[Ja]

dzwieki / RECYTACJE Marcin Sendecki

Wiersz z książ­ki Farsz, zare­je­stro­wa­ny pod­czas spo­tka­nia „Tade­usz Pió­ro Mar­cin Sen­dec­ki i Euge­niusz Tka­czy­szyn-Dyc­ki” na festi­wa­lu Port Wro­cław 2012.

Więcej

Prosty liryk

wywiady / o książce Adam Poprawa Marcin Sendecki

Roz­mo­wa Ada­ma Popra­wy z Mar­ci­nem Sen­dec­kim, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki W, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim w wer­sji papie­ro­wej 27 grud­nia 2016 roku, a w wer­sji elek­tro­nicz­nej 3 lip­ca 2017 roku.

Więcej

Maciek Tanner otwiera pudełko z tektury

dzwieki / RECYTACJE Marcin Sendecki

Wiersz z tomu Z wyso­ko­ści. Par­ce­le, zare­je­stro­wa­ny pod­czas spo­tka­nia „Dro­bia­zgo­wa eks­plo­zja” na festi­wa­lu Port Wro­cław 2006.

Więcej

Wiązanka

dzwieki / RECYTACJE Marcin Sendecki

Wiersz z tomu Trap, zare­je­stro­wa­ny pod­czas spo­tka­nia „Cafe Cobro” na festi­wa­lu Port Wro­cław 2008.

Więcej

Ambasadorzy poezji

nagrania / z fortu do portu Dariusz Sośnicki Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki Marcin Sendecki

Zapis spo­tka­nia autor­skie­go „Amba­sa­do­rzy Poezji” z Mar­ci­nem Sen­dec­kim, Dariu­szem Sośnic­kim i Euge­niu­szem Tka­czy­szy­nem-Dyc­kim w ramach 20. festi­wa­lu lite­rac­kie­go Port Wro­cław 2015.

Więcej

Pomiar

dzwieki / RECYTACJE Marcin Sendecki

Wiersz z tomu Przed­miar robót, zare­je­stro­wa­ny pod­czas spo­tka­nia „Amba­sa­do­rzy Poezji” na festi­wa­lu Port Wro­cław 2015.

Więcej

Komiks wierszem po ukraińsku

nagrania / z fortu do portu Andrij Lubka Krzysztof Ostrowski Marcin Sendecki

Zapis spo­tka­nia z lau­re­ata­mi 3. edy­cji kon­kur­su Komiks wier­szem w ramach 20. edy­cji festi­wa­lu Port Lite­rac­ki 2015.

Więcej

Komentarz do motta

recenzje / KOMENTARZE Marcin Sendecki

Komen­tarz Mar­ci­na Sen­dec­kie­go do mot­ta z książ­ki Lame­ty, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 16 listo­pa­da 2015 roku.

Więcej

[St]

dzwieki / RECYTACJE Marcin Sendecki

Wiersz z książ­ki Farsz, zare­je­stro­wa­ny pod­czas spo­tka­nia „Tade­usz Pió­ro Mar­cin Sen­dec­ki i Euge­niusz Tka­czy­szyn-Dyc­ki” na festi­wa­lu Port Wro­cław 2012.

Więcej

Kochanka Norwida

recenzje / ESEJE Marcin Sendecki

Recen­zja Mar­ci­na Sen­dec­kie­go z książ­ki Kochan­ka Nor­wi­da Euge­niu­sza Tka­czy­szy­na-Dyc­kie­go, któ­ra uka­za­ła się 4 sierp­nia 2014 roku na stro­nie inter­ne­to­wej Insty­tu­tu Książ­ki.

Więcej

Złe towarzystwo

recenzje / ESEJE Marcin Sendecki

Recen­zja Mar­ci­na Sen­dec­kie­go z książ­ki Do szpi­ku kości Krzysz­tof Jawor­skie­go.

Więcej

Zamiast (1) albo 6000 przez recenzenta

recenzje / IMPRESJE Marcin Sendecki

Recen­zja Mar­ci­na Sen­dec­kie­go z książ­ki Prze­lud­nie­nie i sztu­ka Joh­na Cage­’a.

Więcej

O Duszach monet

recenzje / NOTKI I OPINIE Różni autorzy

Komen­ta­rze Boh­da­na Zadu­ry, Mar­ci­na Sen­dec­kie­go, Bar­tło­mie­ja Maj­zla i Toma­sza Fijał­kow­skie­go.

Więcej

Edmund White Zuch

recenzje / ESEJE Sylwia Kluczewska

Recen­zja Syl­wii Klu­czew­skiej z książ­ki Zuch Edmun­da Whi­te­’a, któ­ra uka­za­ła się w stycz­niu 2013 roku na blo­gu Abo­mi­na­tio nasci­tur autum­no.

Więcej

O Zuchu

recenzje / ESEJE Damian Gajda

Recen­zja Damia­na Gaj­dy z książ­ki Zuch Edmun­da Whi­te­’a, któ­ra uka­za­ła się 14 mar­ca 2012 roku w kultura.onet.pl.

Więcej

Kultura seksualna

recenzje / IMPRESJE Edmund White

Esej Edmun­da Whi­te­’a towa­rzy­szą­cy pre­mie­rze książ­ki Zuch.

Więcej

O czytaniu – pochwała snów

recenzje / IMPRESJE Edmund White

Esej Edmun­da Whi­te­’a towa­rzy­szą­cy pre­mie­rze książ­ki Zuch.

Więcej

Edukacja sensualna (i intelektualna)

recenzje / ESEJE Łukasz Najder

Recen­zja Łuka­sza Naj­de­ra z książ­ki Zuch Edmun­da Whi­te­’a, któ­ra uka­za­ła się 25 mar­ca 2012 roku na stro­nie ultramaryna.pl.

Więcej

Laurka dla Edmunda White’a

recenzje / ESEJE Jacek Gutorow

Recen­zja Jac­ka Guto­ro­wa z książ­ki Zuch Edmun­da Whi­te­’a.

Więcej

Książka do polecenia

recenzje / ESEJE Juliusz Kurkiewicz

Recen­zja Juliu­sza Kur­kie­wi­cza z książ­ki Zuch Edmun­da Whi­te­’a, któ­ra uka­za­ła się na łamach „Gaze­ty Wybor­czej”.

Więcej

Z getta na listę bestsellerów

recenzje / ESEJE Edmund White

Esej Edmun­da Whi­te­’a towa­rzy­szą­cy pre­mie­rze książ­ki Zuch.

Więcej

Po omacku*

recenzje / NOTKI I OPINIE Jakub Nowacki Weronika Janeczko

Dwu­głos Jaku­ba Nowac­kie­go i Wero­ni­ki Janecz­ko o książ­ce Mar­ci­na Sen­dec­kie­go W, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim w wer­sji papie­ro­wej 27 grud­nia 2016 roku, a w wer­sji elek­tro­nicz­nej 3 lip­ca 2017 roku.

Więcej

Cierpliwe słuchanie szorstkiej frazy

recenzje / IMPRESJE Andrzej Frączysty

Esej Andrze­ja Frą­czy­ste­go towa­rzy­szą­cy pre­mie­rze książ­ki Mar­ci­na Sen­dec­kie­go Lame­ty, któ­ra uka­za­ła się nakła­dem Biu­ra Lite­rac­kie­go 16 listo­pa­da 2015 roku.

Więcej

Lutując

recenzje / IMPRESJE Ilona Podlecka

Esej Ilo­ny Pod­lec­kiej towa­rzy­szą­cy pre­mie­rze książ­ki Mar­ci­na Sen­dec­kie­go Lame­ty, któ­ra uka­za­ła się nakła­dem Biu­ra Lite­rac­kie­go 16 listo­pa­da 2015 roku.

Więcej

P.o. traktatu poetyckiego

recenzje / IMPRESJE Paweł Mackiewicz

Esej Pawe­ła Mac­kie­wi­cza towa­rzy­szą­cy pre­mie­rze książ­ki Przed­miar robót Mar­ci­na Sen­dec­kie­go, któ­ra uka­za­ła się nakła­dem Biu­ra Lite­rac­kie­go 1 grud­nia 2014 roku.

Więcej

Wieczna lampko zippo

recenzje / IMPRESJE Natalia Malek

Esej Nata­lii Malek towa­rzy­szą­cy pre­mie­rze książ­ki Przed­miar robót Mar­ci­na Sen­dec­kie­go, któ­ra uka­za­ła się nakła­dem Biu­ra Lite­rac­kie­go 1 grud­nia 2014 roku.

Więcej

Zapis i porozumienie

recenzje / ESEJE Paweł Paszek

Recen­zja Paw­ła Pasz­ka z książ­ki Błam (1985–2011) Mar­ci­na Sen­dec­kie­go, któ­ra uka­za­ła się w por­ta­lu Wywrota.pl.

Więcej

W ciemnych, jucznych słowach

recenzje / ESEJE Paweł Mackiewicz

Recen­zja Paw­ła Mac­kie­wi­cza z książ­ki Błam (1985–2011) Mar­ci­na Sen­dec­kie­go.

Więcej

Ty dwa, ja pół

recenzje / ESEJE Paweł Mackiewicz

Recen­zja Paw­ła Mac­kie­wi­cza z książ­ki Pół Mar­ci­na Sen­dec­kie­go.

Więcej

Tak mi mów

recenzje / ESEJE Paweł Mackiewicz

Recen­zja Paw­ła Mac­kie­wi­cza z książ­ki Farsz Mar­ci­na Sen­dec­kie­go.

Więcej

Rodzaj przenikliwości

recenzje / ESEJE Krzysztof Siwczyk

Recen­zja Krzysz­to­fa Siw­czy­ka z książ­ki Farsz Mar­cin Sen­dec­kie­go.

Więcej

Układając składniki Farszu (kilka przyczynków do analizy)

recenzje / IMPRESJE Michał Domagalski

Esej Micha­ła Doma­gal­skie­go towa­rzy­szą­cy pre­mie­rze książ­ki Farsz Mar­ci­na Sen­dec­kie­go.

Więcej

Pieczone i nadziewane

recenzje / ESEJE Damian Kowal

Recen­zja Damia­na Kowa­la z książ­ki Farsz Mar­ci­na Sen­dec­kie­go.

Więcej

Hej, Farsz, Sendecki, Shall we?

recenzje / ESEJE Paweł Paszek

Recen­zja Paw­ła Pasz­ka z książ­ki Farsz Mar­ci­na Sen­dec­kie­go.

Więcej

Była sobie raz królewna

recenzje / ESEJE Joanna Orska

Recen­zja Joan­ny Orskiej z książ­ki Farsz Mar­ci­na Sen­dec­kie­go.

Więcej

Zamieranie słów

recenzje / ESEJE Marcin Baran

Recen­zja Mar­ci­na Bara­na z książ­ki Farsz Mar­ci­na Sen­dec­kie­go.

Więcej

O Trapie

recenzje / NOTKI I OPINIE Różni autorzy

Komen­ta­rze Anny Kału­ży, Grze­go­rza Jan­ko­wi­cza, Ada­ma Zdro­dow­skie­go, Julii Szy­cho­wiak, Kami­la Zają­ca, Bar­to­sza Sadul­skie­go.

Więcej