recenzje / NOTKI I OPINIE

Zadura – krytyk i eseista

Jacek Gutorow

Recenzja Jacka Gutorowa towarzysząca premierze dwutomowej edycji Szkiców, recenzji, felietonów Bohdana Zadury, wydanej w Biurze Literackim 4 czerwca 2007 roku.

Biuro Literackie kup książkę na poezjem.pl

Boh­dan Zadu­ra nale­ży do naj­cie­kaw­szych zja­wisk w pol­skiej lite­ra­tu­rze powo­jen­nej. Postrze­ga się go przede wszyst­kim jako pierw­szo­rzęd­ne­go poetę, auto­ra tomów prze­ła­mu­ją­cych ste­reo­ty­po­wy (szcze­gól­nie w latach 80.) model wier­sza pol­skie­go. Widzi się w nim tak­że wybit­ne­go tłu­ma­cza i cie­ka­we­go pro­za­ika. Tym­cza­sem Zadu­ra to rów­nież zna­ko­mi­ty i wpły­wo­wy ese­ista i kry­tyk lite­rac­ki o wyro­bio­nym sma­ku, prze­ni­kli­wy komen­ta­tor ksią­żek, wresz­cie inspi­ru­ją­cy sty­li­sta, któ­re­go cechą roz­po­znaw­czą jest dosko­na­ły, bez­błęd­ny słuch języ­ko­wy.

Ese­isty­kę Zadu­ry zwy­kło umiesz­czać się na mar­gi­ne­sie jego twór­czo­ści, zapew­ne dla­te­go, że on sam trak­to­wał tę część swo­je­go pisar­stwa oka­zjo­nal­nie. Z per­spek­ty­wy cza­su widać jed­nak, że tek­sty Zadu­ry two­rzą inte­re­su­ją­cą całość, wyzna­cza­jąc ory­gi­nal­ny i śmia­ły pro­jekt kry­tycz­no­li­te­rac­ki – ory­gi­nal­ny, bo pro­po­nu­ją­cy nowe odczy­ta­nia dobrze zna­nych tek­stów lite­rac­kich; śmia­ły, bo kry­tyk nie boi się kwe­stio­no­wa­nia ist­nie­ją­cych hie­rar­chii i kano­nów kry­tycz­nych. Dobrym przy­kła­dem owych jako­ści są tek­sty z lat 80., gdzie Zadu­ra anty­cy­po­wał roz­po­zna­nia, któ­re sta­ły się powszech­nym udzia­łem kry­ty­ków dopie­ro w latach 90. Nie­zwy­kle poży­tecz­ne i pomoc­ne było­by prze­śle­dze­nie tych i innych tek­stów w kolej­no­ści ich powsta­wa­nia – ukry­ta jest w nich bowiem, jak sądzę, wewnętrz­na logi­ka nara­sta­ją­cej świa­do­mo­ści kry­tycz­nej, logi­ka nie­zwy­kle prze­wrot­na, tak jak prze­wrot­ny jest i sam kry­tyk, wyra­sta­ją­ca prze­cież z inten­syw­ne­go, zaan­ga­żo­wa­ne­go prze­ży­cia dzie­ła lite­rac­kie­go.

Publi­ka­cja przez wro­cław­skie Biu­ro Lite­rac­kie ese­isty­ki Boh­da­na Zadu­ry to przed­się­wzię­cie waż­ne i zna­czą­ce, nie tyl­ko z punk­tu widze­nia kry­ty­ka i histo­ry­ka lite­ra­tu­ry, ale chy­ba przede wszyst­kim z punk­tu widze­nia czy­tel­ni­ka, któ­ry chce nauczyć się patrzeć na lite­ra­tu­rę w nowy, świe­ży i odkryw­czy spo­sób. Dopraw­dy trud­no o lep­szy przy­kład nowo­cze­snej, zaan­ga­żo­wa­nej kry­ty­ki lite­rac­kiej.

O autorze

Jacek Gutorow

Urodzony 12 września 1970 roku w Grodkowie. Poeta, krytyk, tłumacz. Pracuje w Instytucie Filologii Angielskiej Uniwersytetu Opolskiego. Laureat Nagrody im. Kazimiery Iłłakowiczówny (1998), Fundacji Kultury (2003) oraz Nagrody im. Ludwika Frydego (2003). Nominowany do Nagrody Literackiej Nike, Nagrody Literackiej Gdynia oraz Nagrody Mediów Publicznych Cogito za opublikowany w 2008 roku tom Inne tempo. Mieszka w Opolu.

Powiązania