recenzje / ESEJE

Zalążek mitologii miejskiej

Eliza Kącka

Impresja Elizy Kąckiej na temat prozy Wojciecha Świerczka, wyróżnionego w ramach projektu „Pracownie otwarte prozą 2023”.

Tekst Woj­cie­cha Świercz­ka – takoż pro­spekt przy­szłej powie­ści – usta­na­wia zalą­żek mito­lo­gii miej­skiej. Nie mamy wie­lu takich próz, a Świer­czek pisze z pomy­słem, ener­gicz­nie, z wyraź­nym kon­cep­tem. A jed­no­cze­śnie, co nie pozo­sta­je w sprzecz­no­ści, uwa­ga pisa­rza wyraź­nie kie­ru­je się ku nie-miej­scom. Histo­ria Leśne­go Dzia­da jest tu bowiem snu­ta nie tyl­ko dla cele­bro­wa­nia tajem­ni­cy i nie­sa­mo­wi­to­ści, ale sta­no­wi pożyw­kę dla opi­sy­wa­nych z cie­ka­wą wyobraź­nią socjo­lo­gicz­ną ana­liz zacho­wań małej spo­łecz­no­ści. I tak, obok miejsc poja­wia­ją się nie-miej­sca, co wię­cej, te ostat­nie wycho­dzą na pro­wa­dze­nie, a świat oka­zu­je się nie­oswa­jal­ny. Świer­czek dobrze wyczu­wa lęki zbio­ro­we i potra­fi zro­bić z nich mate­rię pisar­ską. Jeśli towa­rzy­szył­by mu dobry redak­tor, może być z tego cie­ka­wa książ­ka.

O autorze

Eliza Kącka

Urodzona w 1982 roku. Absolwentka polonistyki i międzyuczelnianych studiów humanistycznych. Współredaktorka antologii poezji najnowszej Poeci i poetki przekraczają granice (FA-art, 2011). Opublikowała książkę Stanisław Brzozowski wobec Cypriana Norwida (Warszawa 2012). W maju ukaże się jej debiut prozatorski - Elizje (wyd. Lokator). Stypendystka MNiSW, finalistka Nagród Naukowych „Polityki”. Doktor nauk humanistycznych (Nagroda Główna w Konkursie im. Inki Brodzkiej, 2016). Asystentka na Wydziale Polonistyki UW. Członkini Zarządu Głównego TLiAM. Recenzentka i czytelniczka literatury najnowszej. Występowała w Tygodniku Kulturalnym.

Powiązania