cierpkie
nagrania / stacja Literatura Marlena Niemiec ResinaCzytanie z książki „cierpkie” z udziałem Marleny Niemiec w ramach festiwalu TransPort Literacki 28. Muzyka Resina.
WięcejImpresja Marleny Niemiec na temat poezji Marka Zielińskiego, wyróżnionego w ramach projektu „Pracownie otwarte wierszem 2023”.
Wiersze Marka Zielińskiego żyją kulminacją transtożsamości nim nasyci mainstream. To teksty, które pod naporem silnych bodźców oraz przyszpilających splotów relacji społecznych szukają prześwitów, w których może wybrzmieć pojedynczy głos. Zieliński jest uważny na melodię płynącą ze ścierających się ze sobą elementów świata nasyconego przemocą. Ta melodia wyznacza rytm jego wierszy, które kumulują w sobie dźwięki skrajnych rejestrów. Poeta z pełną swobodą zdaje się przemieszczać przez miejscami przeładowany przepływ obrazów i emocji, formalnie porządkując przestrzeń wiersza na podobieństwo utworu dramatycznego. Zieliński zręcznie rozkłada napięcie w wierszu, tworząc efekt przenikania się głośnego pierwszego planu oraz niepokojąco szeptanego tła, które podsuwa powracające niczym echo konteksty. Wykręcanie karku cisnormie staje się ruchem prześwietlającym siatkę ról społecznych, nierówności oraz reprezentacji jednostkowych doświadczeń w przestrzeni publicznej. Ciało wiersza i ciało w wierszach nadrywane nieraz gwałtownymi szarpnięciami jest tkanką, która skrupulatnie rejestruje wszelkie impulsy w obrębie sytuacji lirycznej. Wiersze Zielińskiego nie barykadują się przed czytelnikiem swoją niedostępnością. W ich złożoności i rozpiętości jest wystarczająco miejsca, które odbiorca ma możliwość wypełnić sobą, co daje efekt zaproszenia do rozmowy i równorzędności perspektyw.
Ur. w 1997 roku, poetka, absolwentka polonistyki o specjalności antropologiczno-kulturowej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Laureatka 14. edycji „Połowu” oraz „Pracowni Pierwszej Książki Wierszem 2022”.
Czytanie z książki „cierpkie” z udziałem Marleny Niemiec w ramach festiwalu TransPort Literacki 28. Muzyka Resina.
WięcejTrzydziesty odcinek z cyklu „Rozmowy na koniec” w ramach festiwalu TransPort Literacki 28. Muzyka Resina.
WięcejRozmowa Marleny Niemiec z Katarzyną Szwedą, towarzysząca premierze książki zemla vulgaris Katarzyny Szwedy, wydanej w Biurze Literackim 29 maja 2023 roku.
WięcejRozmowa Wojciecha Kopcia z Marleną Niemiec towarzysząca premierze książki cierpkie, która ukaże się w Biurze Literackim 28 listopada 2022 roku.
WięcejAutorski komentarz Marleny Niemiec zapowiadający książkę cierpkie, która ukaże się w Biurze Literackim 28 listopada 2022 roku.
WięcejFragmenty zapowiadające książkę cierpkie Marleny Niemiec, która ukaże się w Biurze Literackim 28 listopada 2022 roku.
WięcejCzytanie z książki Połów. Poetyckie debiuty 2019 z udziałem Pawła Harlendera, Natali Kubicius, Pawła Kusiaka, Michała Mytnika, Marleny Niemiec, Klaudii Pieszczoch, Agaty Puwalskiej i Jakuba Sęczyka w ramach festiwalu Stacja Literatura 25.
WięcejRozmowa Marleny Niemiec z Klaudią Pieszczoch, laureatką 14. edycji „Połowu”.
WięcejRozmowa Pawła Kusiaka z Marleną Niemiec, laureatką 14. edycji „Połowu”.
WięcejAutorski komentarz Marleny Niemiec, laureatki 14. edycji „Połowu”.
WięcejPremierowy zestaw wierszy Marleny Niemiec Jasnozielone albo zmartwychwstanę w słonecznikach. Prezentacja w ramach projektu „Poetyckie debiuty 2019”.
WięcejRecenzja Jakuba Skurtysa, towarzysząca premierze książki cierpkie Marleny Niemiec, która ukaże się w Biurze Literackim 28 listopada 2022 roku.
WięcejImpresja Dawida Mateusza na temat zestawu wierszy Jasnozielone albo zmartwychwstanę w słonecznikach Marleny Niemiec, laureatki 14. edycji „Połowu”.
Więcej