Rozmowy na koniec: odcinek 36 Grzegorz Wróblewski
nagrania / transPort Literacki Antonina Tosiek Grzegorz Wróblewski Jakub PszoniakTrzydziesty szósty odcinek z cyklu „Rozmowy na koniec” w ramach festiwalu TransPort Literacki 29.
WięcejRecenzja Jakuba Pszoniaka, towarzysząca premierze książki Jakuba Beliny-Brzozowskiego córka tańczy, wydanej w Biurze Literackim 14 października 2024 roku.
Odwróćmy: powiedzieć coś zwykłego. Powiedzieć coś zwykłego tak, żeby stało się niezwykłe. Powiedzieć coś zwykłego tak, żebyśmy to nie tylko zobaczyli, ale i dostrzegli, bo przecież to dalece nie to samo. Jakub Belina-Brzozowski potrafi zachwycająco powiedzieć coś zwykłego, córka tańczy – jego debiutancki tom – to książka, która potrafi zaś sprawić, że się dostrzega.
Jakub Belina-Brzozowski to poeta, który nie potrzebuje krzyku, by opowiedzieć o tym, co często topione jest w histerycznej kakofonii. Literackie skupienie i oszczędność nie wynikają u niego jednak z braku pewności siebie – przeciwnie. Opanowanie poetyckiego języka sprawia, że jego głos jest wystarczająco wyraźny i donośny.
[C]órka tańczy to zbiór minimalistycznych, skupionych, choć niepozbawionych ironii wierszy, rozpiętych między namysłem nad cielesnością a nieujętą w deklaratywne ramy duchowością, między witalnością, a przemijaniem, między ojcostwem i byciem synem, dawaniem życia i stawaniem w obliczu śmierci. Świat, o którym poeta, pracujący Polskiej Misji Medycznej, wie wystarczająco dużo, filtruje on w swoich wierszach przez to, co najbardziej prywatne. Belina-Brzozowski pokazuje czytelnikowi to, co najintymniejsze, jednocześnie unikając konfesyjnego banału. Otwiera przed nami niezwykle zmysłową, iskrzącą od erotyzmu przestrzeń, nie popadając ani w wulgarność, ani sentymentalizm. Pisze on o cielesności, pokazując jednak również jej nieusuwalną niedoskonałość, która okrutnie przypomina o przemijalności. W tych wierszach naprawdę, mówiąc słowami autora, Ze słów powstaje ciało. Subtelność i szorstkość stanowią u niego całość, w której nie sposób orzec, co jest awersem, a co rewersem. Z tych dwóch przeciwstawnych, a jednak nierozerwalnych elementów wybrzmiewa wyraźnie męski głos, który omija irytujące rejestry, z których często lepiony bywa w literaturze męski idiom. Ta jednocześnie daleka od kabotyńskiej krzykliwości i negowania samej siebie dojrzale męska perspektywa wydaje mi się w pisaniu Beliny-Brzozowskiego szczególnie istotna.
[C]órka tańczy to książka, która nie daje się wpisać w upraszczające, ideologiczne kategorie, będąc jednocześnie tomem, u którego podstawy leży głęboki namysł etyczny. Poeta nie tyle staje w poprzek niewystarczających kategorii, ale zdaje się być ponad nimi. Nie udało by się to wszystko, gdyby nie wyczulenie autora na rządzący rzeczywistością absurd, spod władzy którego podmiot stara się wyrwać, zdając sobie jednocześnie sprawę z tego, że jest to niemożliwe. W konsekwencji te skondensowane, lapidarne wiersze stają się pogłębionymi, nieoczywistymi opowieściami o napięciu między sprzeciwem a godzeniem się z nieuchronnym, czyniąc z książki esencjonalny traktat o poszukiwaniu dla siebie miejsca w świecie i w sobie samym.
W debiutanckim tomie Beliny-Brzozowskiego równie ważne jest to, co napisane, i to, co nienapisane. Poeta potrafi poprowadzić tekst w taki sposób, by urwana niespodziewanie puenta wybrzmiewała w czytelniku, pisząc w nim kolejne wersy. Czytając go, czuję, że te bardzo osobiste przecież wiersze – cytując samego poetę – „mówią również za mnie, w moim imieniu”. A po tym można poznać znakomitą poezję. A więc „[w]yrusz. Daj się dotknąć cieniom”.
Urodzony w 1983 r. w Bytomiu. Poeta i grafik, autor książek poetyckich Chyba na pewno (Biuro Literackie 2019), za którą otrzymał Wrocławską Nagrodę Poetycką Silesius, Lorem ipsum (Biuro Literackie 2022) oraz Karnister (Biuro Literackie 2024). Tłumacz tomów Głosy Kateriny Michalicyny (Pogranicze 2022), Oddychaj Oleny Stepanenko (Pogranicze 2023) oraz Tryb Switłany Powalajewej (Pogranicze 2024), autor wyboru wierszy Mirona Białoszewskiego Z dnia robię noc (Biuro Literackie 2022).
Trzydziesty szósty odcinek z cyklu „Rozmowy na koniec” w ramach festiwalu TransPort Literacki 29.
WięcejTrzydziesty piąty odcinek z cyklu „Rozmowy na koniec” w ramach festiwalu TransPort Literacki 29.
WięcejGłos Jakuba Pszoniaka w debacie „Kroniki osobiste”.
WięcejRozmowa Jakuba Skurtysa z Jakubem Pszoniakiem, towarzysząca premierze książki Karnister Jakuba Pszoniaka, wydanej w Biurze Literackim wydanej w Biurze Literackim 28 października 2024 roku.
WięcejTrzydziesty trzeci odcinek z cyklu „Rozmowy na koniec” w ramach festiwalu TransPort Literacki 29.
WięcejTrzydziesty trzeci odcinek z cyklu „Rozmowy na koniec” w ramach festiwalu TransPort Literacki 29.
WięcejDwudziesty ósmy odcinek z cyklu „Rozmowy na koniec” w ramach festiwalu TransPort Literacki 28. Muzyka Resina.
WięcejCzytanie z książki lorem ipsum z udziałem Jakuba Pszoniaka ramach festiwalu TransPort Literacki 28. Muzyka Resina.
WięcejImpresja Jakuba Pszoniaka na temat poezji Michała Dziedzica, wyróżnionego w ramach projektu „Pracownie otwarte wierszem 2023”.
WięcejImpresja Jakuba Pszoniaka na temat poezji Anny Rosłoniec, wyróżnionej w ramach projektu „Pracownie otwarte wierszem 2023”.
WięcejRozmowa Jakuba Pszoniaka z Aleksandrem Trojanowskim, towarzysząca premierze książki Która godzina, gówniarzu? Juliana Tuwima i Aleksandra Trojanowskiego, która ukaże się w Biurze Literackim 4 września 2023 roku.
WięcejCzytanie z książki Romantyczność. Współczesne ballady i romanse inspirowane twórczością Adama Mickiewicza w ramach festiwalu TransPort Literacki 27.
WięcejCzytanie z książki Z dnia robię noc Mirona Białoszewskiego z udziałem Jakuba Pszoniaka w ramach festiwalu TransPort Literacki 27. Muzyka Hubert Zemler.
WięcejÓsmy odcinek z cyklu „Rozmowy na koniec” w ramach festiwalu TransPort Literacki 27.
WięcejAutorski komentarz Jakuba Pszoniaka, towarzyszący premierze książki lorem ipsum, która ukaże się w Biurze Literackim 24 października 2022 roku.
WięcejRozmowa Jakuba Sęczyka z Jakubem Pszoniakiem, towarzysząca premierze książki lorem ipsum Jakuba Pszoniaka, wydanej w Biurze Literackim 31 października 2022 roku.
WięcejFragmenty zapowiadające książkę lorem ipsum Jakuba Pszoniaka, która ukaże się w Biurze Literackim 24 października 2022 roku.
WięcejFragmenty zapowiadające książkę lorem ipsum Jakuba Pszoniaka, która ukaże się w Biurze Literackim 24 października 2022 roku.
WięcejAutorski komentarz Jakuba Pszoniaka, towarzyszący premierze książki Z dnia robię noc Mirona Białoszewskiego, wydanej w Biurze Literackim 4 kwietnia 2022.
WięcejRozmowa Przemysława Suchaneckiego z Kubą Pszoniakiem, towarzysząca premierze książki Mirona Białoszewskiego Z dnia robię noc, wydanej w Biurze Literackim 4 kwietnia 2022.
WięcejOdpowiedzi Jakuba Pszoniaka na pytania Tadeusza Sławka w „Kwestionariuszu 2022”.
WięcejCzytanie z książki Chyba na pewno z udziałem Jakuba Pszoniaka w ramach festiwalu Stacja Literatura 24.
WięcejRozmowa Tomasza Bąka z Jakubem Pszoniakiem, towarzysząca wydaniu książki Chyba na pewno, która ukazała się nakładem Biura Literackiego 1 kwietnia 2019 roku.
WięcejAutorski komentarz Jakuba Pszoniaka do książki Chyba na pewno, która ukazała się nakładem Biura Literackiego 1 kwietnia 2019 roku.
WięcejFragment zapowiadający książkę Chyba na pewno Jakuba Pszoniaka, która ukaże się nakładem Biura Literackiego 1 kwietnia 2019 roku.
WięcejFragment zapowiadający książkę Chyba na pewno Jakuba Pszoniaka, która ukaże się nakładem Biura Literackiego 1 kwietnia 2019 roku.
WięcejFinałowy zestaw „Wierszy doraźnych 2018” autorstwa Jakuba Głuszaka, Pawła Harlendera, Aglai Janczak, Antoniny Małgorzaty Tosiek, Aleksandra Trojanowskiego, Jakuba Pszoniaka.
WięcejPremierowy zestaw wierszy Jakuba Pszoniaka. Prezentacja w ramach projektu „Pierwsza książka”.
WięcejGłos Jakuba Pszoniaka w debacie „Biurowe książki roku 2017”.
WięcejGłos Jakuba Pszoniaka w debacie „Zmiana warty”.
WięcejRozmowa Krzysztofa Sztafy z Jakubem Pszoniakiem. Prezentacja w ramach cyklu tekstów zapowiadających almanach Połów. Poetyckie debiuty 2016, który ukaże się w Biurze Literackim.
WięcejAutorski komentarz Jakuba Pszoniaka w ramach cyklu „Historia jednego wiersza”. Prezentacja w ramach cyklu tekstów zapowiadających almanach Połów. Poetyckie debiuty 2016, który ukaże się w Biurze Literackim.
WięcejGłos Jakuba Pszoniaka w debacie „Czytam naturalnie”.
WięcejRozmowa Ilony Witkowskiej z Jakubem Beliną-Brzozowskim, towarzysząca premierze książki Jakuba Beliny-Brzozowskiego córka tańczy, wydanej w Biurze Literackim 14 października 2024 roku.
WięcejRecenzja Karola Maliszewskiego, towarzysząca premierze książki lorem ipsum Jakuba Pszoniaka, wydanej w Biurze Literackim 24 października 2022 roku.
WięcejKomentarz Kacpra Bartczaka do zestawu wierszy Kuby Pszoniaka „Chyba na pewno”. Prezentacja w ramach cyklu tekstów zapowiadających almanach Połów. Poetyckie debiuty 2016, który ukaże się w Biurze Literackim.
Więcej