duma Łodzi? EC1. stal, szkło, cegła, beton. terminal dla klonów? przestrzeń z płócien de Chirico? przydługi cień w pustce. stój transparentnie. drzewo sztachnęło się pyłem i jest nieznośne. od dawna śpisz jak nieboszczyk, zaplótłszy palce. sprawy znikną, zanim je zrobisz. każdy coś ukrywa. nie chodzi o to, co ujawnisz, lecz o pytanie, dlaczego nie ma nic dalej? sens istny bezkreśnie? wisisz na granicy
II.
akapitu z Levinasa i nie potrafisz stąd wyjechać. zgubiłeś się w tylu twarzach, że nie poznajesz własnej. zamień się w mysz. hopsasa w szczelinę, gdzie skryła się mądrość, opuściwszy boga, gdy zszedł. niżej? omsknij się, porządku klasowy, w meta wers. radź sobie sam z łączem. zejdź, boże, w swoje piekiełko. w stal, szkło, cegłę i beton.
III.
topią się lodowce i stygną serca. wilków nie złapiesz w terenie, gdzie mogą być, lecz tam gdzie były. jesteś nartnikiem sunącym po rzece w rój meteorów. basior bije tylko słabe jelenie, nie te, które się zagapiły. zamknijcie oczy. łkajcie w potylicy. nikt zakłada gogle. ogląda słońce. waży proch na języku. stal, szkło, cegłę i beton.
IV.
aplauz, liście. szukaj, szukaj, szyszynko.
Mariupol
ma boleć to zejście w dół, w rozstęp, i nie zatrzyma go przysłówek. dzieci w piwnicy sczezłe z głodu, wpółubrane utulił mróz. ma boleć serce wydarte z pleców, w którym umościł się knur z insygniami i konwój w czeluść. wyrzutnie grad i flesze. śmierć nigdy nie będzie pacjentem. ma boleć jej troska, wieże zerwane z lufami na kwintę. pety Scytów między łuskami. zaledwie ostrzał zrównał wieś. topole strzaskał wizg i mem. czego tu szukasz dronie new brand? ma boleć i precz, ziemio, odłogiem, obok wina sadzona brzoskwinio. nie zobaczysz. pognają na wschód. oświeci cię sala filtracyjna, nawała i łuna. nie wychodź na próg, bo gwałcą dziewczynki. masz boleć, ludu karmiony bredniami. armio rabów, śnie o imperium. masz boleć w chwale pijanych marszów i ucieczek. masz boleć.
O autorze
Przemysław Owczarek
Urodzony w 1975 roku. Poeta, z zawodu antropolog kultury, doktor nauk humanistycznych, redaktor, animator, muzealnik, wykładowca twórczego pisania. Autor siedmiu książek poetyckich. Laureat Nagrody im. Jacka Bierezina za debiut książkowy. Za poemat prozą Cyklist (2009) nominowany do Nagrody Literackiej Gdynia i uhonorowany nagrodą Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek za książkę poetycką. Jego wiersze tłumaczono na język angielski, niemiecki, bośniacki i bułgarski.
Impresja Przemysława Owczarka na temat poezji Andrzeja Ilczewskiego, wyróżnionego w ramach projektu „Pracownia przed debiutem wierszem 2024”.
Spotkanie autorskie „Literatura na wysypisku kultury” z udziałem Piotra Matywieckiego, Przemysława Owczarka, Marty Podgórnik, Roberta Rybickiego i Marty Koronkiewicz w ramach festiwalu Stacja Literatura 22.
Rozmowa Pawła Kaczmarskiego z Przemysławem Owczarkiem, towarzysząca premierze książki Jarzmo, wydanej w Biurze Literackim 29 maja 2017 roku.