Drzewo – ślad. Roślinny złom.
Wstyd o brak drzazgi. Jeszcze
2
nikt nie oślepł od
odwracania wzroku, sio-
3
stro. Ostatnie ja
rozkopuje nam kołdrę, bra-
4
cie. Pójdziemy do lasu
w maskowy deszcz, mniejsi
5
i wrócę sam, większy
o straconego. O nie.
6
Kosi usta fala – strug,
a nektaru nie wypłucze:
7
folia lnu w wyparzeniu
(bardziej skóra, lity miód).
8
Cisza, kusy żar. Mara.
Coś przeszło pokładem
9
do drzewa, które goi rzez.
Być młodszym od ognia.
10
Jawa od ptaków o brzasku,
front tarcz mokrego papieru.
11
Fizyka sylab nie z powietrza,
klinowe milczenie.
12
Żelowy pot, jednanie klanów,
spanie upiciem w opasłym osiedlu:
13
mieszkać wiecznie w lekkim pożarze,
znosić cienie do pomieszczeń biurowych
14
(tak poi i szyje pamięć, że do końca
wydaje poprzednie rozmiary).
15
Mętne, wolne od twarzy, oko wody.
Pospolite, masowe morderstwo kobiet.
16
Osłona, partia, ryt. Znane z miasta
pasje, słońce mniejsze o cykl.
17
Bicie nienaturalnego wiatru o
łono, łożysko, suknię z brzemienia.
18
Koło sterty domowego zbycia. Zło,
krostowaty dureń o pojemnej ikrze.
O autorze
Konrad Góra
ur. w 1978 r. Za tom Pokój widzeń(2011) nominowany do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius. Wydał również książki Requiem dla Saddama Husajna i inne wiersze dla ubogich duchem(2008), Siła niższa (full hasiok)(2012), Nie (2016) i Kalendarz majów (2019), który przyniósł mu nominację do Nagrody Literackiej Gdynia i Nagrody Literackiej Nike. W 2020 r. ukaże się jego wybór wierszy Wojna (pieśń lisów). Autor wyboru wierszy Anny Świrszczyńskiej Kona ostatni człowiek. Mieszka w Ligocie Małej i lasach.
Spotkanie wokół książek Wojna (pieśni lisów), Przepowieść w ścinkach, Gdyby ktoś o mnie pytał i Sekcja zabójstw z udziałem Konrada Góry, Marty Podgórnik, Bohdana Zadury, Joanny Mueller i Karola Maliszewskiego w ramach festiwalu Stacja Literatura 25.
Rozmowa Aleksandra Trojanowskiego i Jakuba Sęczyka z Konradem Górą, towarzysząca wydaniu książki Konrada Góry Wojna (pieśni lisów), która ukazała się w Biurze Literackim 29 października 2020 roku.
Rozmowa Konrada Góry z Aleksandrem Trojanowskim, towarzysząca premierze książki Parkingi podziemne jako miasta spotkań, która ukazała się w Biurze Literackim 10 lutego 2020 roku.
Spotkanie z udziałem Ramiego Al-Aszeka, Konrada Góry, Filipa Łobodzińskiego, Jana Rojewskiego, Beaty Stasińskiej i Magdaleny Rigamonti w ramach festiwalu Stacja Literatura 24.
Rozmowa Anny Adamowicz z Konradem Górą, towarzysząca wydaniu książki Kalendarz majów Konrada Góry, która ukazała się nakładem Biura Literackiego 14 maja 2019 roku.
Rozmowa Konrada Góry i Dawida Mateusza z Robertem Rybickim, towarzysząca premierze książki Podręcznik naukowy dla onironautów (1998–2018), wydanej nakładem Biura Literackiego 19 marca 2018 roku.
Zdobywca głównej nagrody w VI edycji konkursu „Nakręć wiersz”. Klip na podstawie wiersza Konrada Góry pod tytułem „Matki Boskiej Rzeźnej”.
Szkic Marty Koronkiewicz i Pawła Kaczmarskiego o poezji Konrada Góry i Szczepana Kopyta, prezentujący antologię Zebrało się śliny. Nowe głosy z Polski, wydaną w Biurze Literackim 20 września 2016 roku, a w wersji elektronicznej 18 grudnia 2017 roku.
Poeta, który mówi swoją prawdę, nie ma potrzeby oglądania się wstecz, nie prowadzi go konieczność konfrontowania swojego komunikatu wobec innego.