utwory / zapowiedzi książek

Wyspa na Księżycu

Tadeusz Sławek

William Blake

Fragment zapowiadający książkę Williama Blake’a Wyspa na Księżycu, w tłumaczeniu Tadeusza Sławka, która ukaże się w Biurze Literackim 2 marca 2020 roku.

Biuro Literackie kup książkę na poezjem.pl

Wielki Czwartek

Czyż świę­tą jest rze­czą
W tym kra­ju boga­tym
To, że dzie­ci cier­pią,
A zim­na ręka rzu­ca im ochła­py?

Czy krzyk ten pie­śnią będzie?
Może wyra­zem rado­ści?
Gdy dzie­ci żyją w nędzy -
To kraj nędz­nej pod­ło­ści!

Słoń­ca nie mają nad gło­wą.
I nic na polach nie rośnie.
Dro­ga ich dro­gą cier­nio­wą.
I wiecz­na zima tu gości.

Tam, gdzie słoń­ce świe­ci,
Gdzie deszcz na zie­mię pada:
Tam gło­du nie cier­pią dzie­ci,
A nędza myśli nie znie­wa­la.


Kominiarczyk

Mała, czar­na postać, wokół śnieg i zima,
„Clip, chlip”, łka żało­śnie stro­pio­ny chłop­czy­na.
„Gdzie twój ojciec? gdzie mat­ka? Powiedz­że mi śmie­le”.
„Poszli oby­dwo­je modlić się w koście­le”.

„A że bez­tro­sko na dwo­rze hasa­łem,
I bawi­łem śmie­chem pola zimą sku­te,
„Czar­ne sza­ty śmier­ci nosić mi kaza­li,
„nauczy­li pie­śni, w któ­rych dźwię­czy smu­tek.

„A żem wesół jak szczy­gieł, i tań­czę i hulam,
„Myślą, że nie cier­pię, że to nic nie boli,
„No i poszli wiel­bić Boga, Księ­dza, Kró­la,
„Któ­rzy nie­bo wzno­szą z naszej nędz­nej doli”.

O autorach i autorkach

Tadeusz Sławek

Urodzony w 1946 roku w Katowicach. Ukończył Liceum im. Adama Mickiewicza w tymże mieście, absolwent filologii polskiej i angielskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Związany z Uniwersytetem Śląskim nieprzerwanie od 1971 roku, rektor Uniwersytetu w latach 1996-2002. Wraz z kontrabasistą Bogdanem Mizerskim autor i wykonawca esejów na głos i kontrabas. Zajmuje się historią literatury angielskiej i amerykańskiej, literaturą porównawczą, zagadnieniami życia publicznego. Ważniejsze publikacje: Calling of Jonah. Problems of Literary Voice (wspólnie z Donaldem Weslingiem), Maszyna do pisania. O teorii literatury Jacquesa Derridy (wspólnie z Tadeuszem Rachwałem), U-bywać. Człowiek, świat, przyjaźń w twórczości Williama Blake’a (2001), Antygona w świecie korporacji (2002), Ujmować. Henry David Thoreau i wsponota świata (2009), NIC-owanie świata. Zdania z Szekspira (2012), U-chodzić (2015).

William Blake

XIX-wieczny angielski poeta, pisarz, rytownik, malarz, drukarz i mistyk, prekursor romantyzmu. Stu­dio­wał na Kró­lew­skiej Aka­de­mii Sztuk Pięk­nych w Lon­dy­nie. Na­le­żał do gru­py Sho­re­ham An­cients, zaliczany do grona poetów wyklętych w literaturze angielskiej. W 1783 roku zade­biu­tował to­mikiem Poetical Sketches (Szkice poetyckie). Kilka lat później ukazały się najsłynniejsze zbiory wierszy i rycin – Songs of Innocence (1789, Pieśni niewinności) i Songs of Experience (1794, Pieśni doświadczenia), a także prozy ‒ The Book of Urizen (1794, Księga Urizena) i The Book of Los (1795, Księga Losa). W twórczości Blake’a dominuje mitologia i metaforyka biblijna, a jego najsłynniejsze dzieła malarskie The Great Red Dragon and the Woman Clothed with the Sun (Wielki czerwony smok i niewiasta obleczona w słońce) oraz The River of Life (Rzeka życia) pochodzą z cyklu 80 malowideł zwanych Biblią Blake’a.

Powiązania