wywiady / o pisaniu

Cel-pal

Kuba Mikurda

Sławomir Elsner

Z Sławomirem Elsnerem rozmawia Kuba Mikurda.

Biuro Literackie kup książkę na poezjem.pl

Kuba Mikur­da: Pamię­tam, jak w 2002 roku czy­ta­łeś przed teatrem w Legni­cy (nazy­wa­ło się to chy­ba „pisać każ­dy może”). Jako jedy­ny dosta­łeś okla­ski za poin­tę („zosta­wi­łem mnó­stwo pustych miejsc, w któ­rych byłem oraz kobiet, w któ­rych nie musia­łem być, żeby były puste”) i wygra­łeś kon­kurs. Co było potem? Artur Bursz­ta mówił, że pro­po­no­wał ci prze­sła­nie maszy­no­pi­su, ale odpo­wie­dzia­łeś, że nie masz jesz­cze goto­we­go zesta­wu (dawał cię jako pozy­tyw­ny przy­kład, przy­kład odpo­wie­dzial­no­ści na warsz­ta­tach lite­rac­kich).

Sła­wo­mir Elsner: To było tak daw­no. Już nie pamię­tam czy były jakieś pro­po­zy­cje, po pro­stu nie pamię­tam. Zesta­wu nie mam do dzi­siaj. Kom­po­no­wa­łem jakieś tomi­ki ale zawsze koń­czy­ło się na 15–20 wier­szach. To strasz­ne – pisać tyle lat i nie mieć mate­ria­łu na książ­kę. Jest taki pięk­ny stan, nazy­wa się „rezy­gna­cja”. (śmiech) Napraw­dę byłem pozy­tyw­nym przy­kła­dem? To też strasz­ne. Ojej, to boli (śmiech). Publi­ko­wa­łem tro­chę w pra­sie lite­rac­kiej, śred­nio raz do roku. W inter­ne­cie wkle­ja­łem dużo wię­cej, ale bar­dziej na zasa­dzie warsz­ta­to­wej.

Piszesz raczej krót­ką fra­zą, rze­czy skon­den­so­wa­ne, napię­te. Czy tak było od począt­ku? Pró­bo­wa­łeś kie­dyś roze­grać dłuż­szą rzecz?

Pró­bo­wa­łem. Napi­sa­łem dra­mat pod tytu­łem „Kciuk”, ale mi zagi­nął. Do dziś nie mogę tego prze­bo­leć. Nigdy już nic takie­go nie napi­szę. A moja fra­za, jaka by nie była, to po pro­stu nie mam na nią wpły­wu. Jaka wyj­dzie, taka jest. Akcep­tu­ję ją, choć sta­wiam jeden waru­nek – musi być dźwięcz­na lub wdzięcz­na. Ogól­nie rzecz bio­rąc, każ­dy ma taką fra­zą na ją zasłu­żył.

Po dro­dze ci z poezją Sen­dec­kie­go i Bono­wi­cza? Temu dru­gie­mu dedy­ko­wa­łeś kie­dyś wiersz. Nie chcę cię stra­szyć, ale jesz­cze dzie­sięć lat temu dostał­byś od razu łat­kę „her­me­ty­sty”.

Sen­dec­kie­go czy­ta­łem mało, raczej poje­dyn­cze wier­sze. Wię­cej Bono­wi­cza. Mój ulu­bio­ny wiersz to „Wiersz gnie­wu”, choć w jego dorob­ku jest wie­le rów­nie świet­nych. Poezja Bono­wi­cza do mnie tra­fia. W ogó­le myślę, że poezja ma takie wła­śnie zada­nie, żeby tra­fiać. „Cel – pal” – to jest dla mnie poezja, jak roz­strze­la­nie. A te wszyst­kie „her­me­ty­zmy” kry­tycz­ne mało mnie obcho­dzą.

To „cel-pal” widać u cie­bie w poin­tach, czę­sto są dobit­ne, pre­cy­zyj­nie odpa­la­ją całość. Zda­rza ci się myśleć wiersz „od poin­ty”?

Owszem, zda­rza się. Ale zda­rza się rów­nież, że myślę (jak to ład­nie ują­łeś) wiersz od trze­cie­go albo szó­ste­go wer­su, stąd nie ma w tym chy­ba nic nad­zwy­czaj­ne­go. Sło­wa ukła­da­ją się same, zda­nia zna­ją swo­je miej­sce, wie­rzę w to.

„Sło­wa ukła­da­ją się same, zda­nia mają swo­je miej­sce”. Wte­dy, w 2002 roku, mówi­łeś „sia­dam i piszę. ale zawsze wycho­dzi coś inne­go”. Na ile czu­jesz, że „kon­tro­lu­jesz” wiersz? Jak to się odby­wa?

Mam dużo poko­ry wobec sło­wa. Sta­ram się nie kon­tro­lo­wać tego co piszę, bo zawsze kie­dy pró­bu­ję (świa­do­mie lub nie) trzy­mać wiersz w gar­ści, to wycho­dzi mi jakiś kicz. Na moje nie­szczę­ście (albo i szczę­ście) nale­żę do tych, któ­rym poezja nie dała pra­wa gło­su, każe mi się tyl­ko otwie­rać lub zamy­kać na sie­bie.

Czy jest tak, że myślisz o sobie raczej jako o auto­rze poje­dyn­czych wier­szy, niż – powiedz­my – pew­ne­go pro­jek­tu poetyc­kie­go?

Jestem auto­rem. Nie wiem jakim. Piszę, bo nie mam inne­go wyj­ścia. Naj­pierw z tym wal­czy­łem, teraz jestem pogo­dzo­ny. Gdzie to pro­wa­dzi? Nie mam bla­de­go poję­cia. Wier­sze jak to wier­sze – jed­ne kore­spon­du­ją inne nie. Mają wspól­ne­go auto­ra, to na pew­no.

Stan­dar­do­wo zagad­nę cię o two­je sym­pa­tie poetyc­kie. A w ogó­le – naj­pierw pisa­łeś czy czy­ta­łeś? Czy zaczą­łeś pisać pod wpły­wem jakichś lek­tur, czy raczej kon­kret­nych doświad­czeń?

Naj­pierw pisa­łem. Czy­tać nie chce mi się do dzi­siaj, czy­tam naj­wy­żej 3–4 tomi­ki na rok. Pro­zy jesz­cze mniej. Zaczą­łem pisać pod wpły­wem alko­ho­lu i nie­po­wo­dzeń miło­snych Mia­łem 21 lat. Póź­niej jak pra­wie każ­dy pozna­łem Mistrza Mar­ci­na. Wiel­ki poeta, od któ­re­go nie moż­na uciec.

Co pora­biasz poza pisa­niem? Dłu­go pra­cu­jesz nad tek­stem?

Kocham Annę, moją narze­czo­ną, to przede wszyst­kim pora­biam. Ona jest ucie­le­śnie­niem poezji. Nad tek­sta­mi pra­cu­ję róż­nie. Zale­ży od tek­stu. 4 wer­sy w 6 godzin to dłu­go?

Dobre pyta­nie.

O autorach i autorkach

Kuba Mikurda

Urodzony w 1981 roku. Dziennikarz, filmoznawca, psycholog, filozof. Członek zespołów redakcyjnych „Wide Screen”, „International Journal for Žižek Studies” i „Krytyki Politycznej”. Współpracuje z Katedrą Kultury Współczesnej UJ, Centre for Advanced Studies in the Humanities UJ. Nagrodzony w konkursie im. Krzysztofa Mętraka (2007, 2008). W 2008 roku zwycięzca polskiej edycji konkursu „International Young Screen Entrepreneur” organizowanego przez British Council. Mieszka w Krakowie.

Sławomir Elsner

Urodzony w 1976 roku. Poeta. Laureat projektu Połów 2008. Za debiutancki tom Antypody otrzymał w 2009 roku Nagrodę Złoty Środek Poezji oraz nominowany był do Nagrody Literackiej Nike oraz Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius. Mieszka w Irlandii.

Powiązania

Poeci na nowy wiek

dzwieki / WYDARZENIA Różni autorzy

Zapis całe­go spo­tka­nia autor­skie­go z udzia­łem Justy­ny Bar­giel­skiej, Mag­da­le­ny Biel­skiej, Jac­ka Deh­ne­la, Sła­wo­mi­ra Elsne­ra, Julii Fie­dor­czuk, Kon­ra­da Góry, Łuka­sza Jaro­sza, Bar­to­sza Kon­stra­ta, Szcze­pa­na Kopy­ta, Joan­ny Lech, Agniesz­ki Mira­hi­ny, Joan­ny Muel­ler, Edwar­da Pase­wi­cza, Anny Pod­cza­szy, Toma­sza Puł­ki, Bian­ki Rolan­do, Rober­ta Rybic­kie­go, Paw­ła Sar­ny, Julii Szy­cho­wiak, Joan­ny Wajs, Prze­my­sła­wa Wit­kow­skie­go i Indi­go Tree pod­czas festi­wa­lu Port Wro­cław 2010.

Więcej

Pospieszny Legnica-Wroclaw

dzwieki / WYDARZENIA Różni autorzy

Zapis roz­mo­wy z udzia­łem Julii Fie­dor­czuk, Jolan­ty Kowal­skiej, Kuby Mikur­dy, Mar­ci­na Sen­dec­kie­go, Andrze­ja Sosnow­skie­go i Boh­da­na Zadu­ry pod­czas festi­wa­lu Port Wro­cław 2010.

Więcej

Wszystko gubione

dzwieki / WYDARZENIA Bohdan Zadura Krystyna Miłobędzka Sławomir Elsner

Zapis całe­go spo­tka­nia autor­skie­go z udzia­łem Sła­wo­mi­ra Elsne­ra, Kry­sty­ny Miło­będz­kiej i Boh­da­na Zadu­ry pod­czas Por­tu Wro­cław 2009.

Więcej

Połów 2008

dzwieki / WYDARZENIA Różni autorzy

Zapis całe­go spo­tka­nia autor­skie­go z udzia­łem Sła­wo­mi­ra Elsne­ra, Kor­ne­lii Pie­li, Rafa­ła Pra­sz­czał­ka i Rafa­ła Sko­niecz­ne­go pod­czas Por­tu Wro­cław 2008.

Więcej

Pora się obudzić

wywiady / o książce Bronka Nowicka Kuba Mikurda

Roz­mo­wa Jaku­ba Mikur­dy z Bron­ką Nowic­ką, towa­rzy­szą­ca wyda­niu książ­ki Bron­ki Nowic­kiej Kodeks Pomy­lo­nych, któ­ra uka­za­ła się w Biu­rze Lite­rac­kim 29 paź­dzier­ni­ka 2020 roku.

Więcej

Odsiecz 2002

dzwieki / WYDARZENIA Różni autorzy

Zapis całe­go spo­tka­nia autor­skie­go z udzia­łem Sła­wo­mi­ra Elsne­ra, Ceza­re­go Doma­ru­sa, Jaro­sła­wa Jaku­bow­skie­go, Bogu­sła­wa Kier­ca, Bar­to­sza Muszyń­skie­go, Kla­ry Nowa­kow­skiej i Tade­usza Pió­ry w trak­cie Por­tu Legni­ca 2002.

Więcej

Wiersz miłosny

dzwieki / RECYTACJE Sławomir Elsner

Sła­wo­mir Elsner czy­ta wiersz z książ­ki Anty­po­dy. Frag­ment spo­tka­nia „Wszyst­ko gubio­ne” z festi­wa­lu Port Wro­cław 2009.

Więcej

Druga książka

nagrania / stacja Literatura Różni autorzy

Spo­tka­nie autor­skie „Dru­ga książ­ka” z udzia­łem Sła­wo­mi­ra Elsne­ra, Jaku­ba Głu­sza­ka, Szy­mo­na Słom­czyń­skie­go i Pau­li­ny Mało­chleb w ramach festi­wa­lu Sta­cja Lite­ra­tu­ra 21.

Więcej

Mam wrażenie, że kaleczę język polski

wywiady / o książce Aleksandra Olszewska Sławomir Elsner

Roz­mo­wa Alek­san­dry Olszew­skiej ze Sła­wo­mi­rem Elsne­rem, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Mów, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 6 wrze­śnia 2016 roku.

Więcej

Niedziela

recenzje / KOMENTARZE Sławomir Elsner

Komen­tarz Sła­wo­mi­ra Elsne­ra w ramach cyklu „Histo­ria jed­ne­go wier­sza”, towa­rzy­szą­cy pre­mie­rze książ­ki Mów, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 6 wrze­śnia 2016 roku.

Więcej

Proces

dzwieki / RECYTACJE Sławomir Elsner

Sła­wo­mir Elsner czy­ta wiersz z arku­sza Afekt. Frag­ment spo­tka­nia „Połów 2008” z festi­wa­lu Port Wro­cław.

Więcej

Antypody i senne porządki

nagrania / między wierszami Jakub Wojciechowski Sławomir Elsner

Sła­wo­mi­ra Elsne­ra i Jaku­ba Woj­cie­chow­skie­go prze­py­tu­ją na oko­licz­ność debiu­tu Mar­ta Pod­gór­nik i Krzysz­tof Siw­czyk. Fil­mo­wa etiu­da do wier­sza „Dio­da” Sła­wo­mi­ra Elsne­ra w reży­se­rii Anny Jadow­skiej.

Więcej

Afekt

nagrania / z fortu do portu Sławomir Elsner

Wier­sze z arku­sza poetyc­kie­go Afekt. Frag­ment spo­tka­nia autor­skie­go w ramach 13. festi­wa­lu lite­rac­kie­go Port Wro­cław 2008.

Więcej

Kobieta bez cienia

utwory / zapowiedzi książek Sławomir Elsner

Frag­ment zapo­wia­da­ją­cy książ­kę Mów Sła­wo­mi­ra Elsne­ra, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim.

Więcej

Lato, rynek

utwory / zapowiedzi książek Sławomir Elsner

Frag­ment zapo­wia­da­ją­cy książ­kę Mów Sła­wo­mi­ra Elsne­ra, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim.

Więcej

Stonowany

dzwieki / RECYTACJE Sławomir Elsner

Sła­wo­mir Elsner czy­ta wiersz z arku­sza Afekt. Frag­ment spo­tka­nia „Połów 2008” z festi­wa­lu Port Wro­cław.

Więcej

Proces

nagrania / złodzieje wierszy Sławomir Elsner

Wiersz pocho­dzi z książ­ki Anty­po­dy (2008). Klip zre­ali­zo­wa­ny w ramach kon­kur­su „Etiu­da z wier­szem” dla stu­den­tów wro­cław­skiej ASP.

Więcej

Jedzcie dorsze!

wywiady / o książce Kuba Mikurda Łukasz Jarosz

Roz­mo­wa Kuby Mikur­dy z Łuka­szem Jaro­szem, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze e‑booka Soma, wyda­ne­go w Biu­rze Lite­rac­kim 22 mar­ca 2016 roku.

Więcej

Mała, rozbita dusza

wywiady / o książce Jacek Dehnel Kuba Mikurda

Z Jac­kiem Deh­ne­lem o książ­ce Ekran kon­tro­l­ny roz­ma­wia Kuba Mikur­da.

Więcej

O Dokumentach mających służyć za kanwę

recenzje / NOTKI I OPINIE Różni autorzy

Komen­ta­rze Joh­na Ash­be­ry­’e­go, Andrze­ja Sosnow­skie­go, Justy­ny Sobo­lew­skiej, Kuby Mikur­dy oraz Ada­ma Zdro­dow­skie­go.

Więcej

Stonowany, Pamięci

recenzje / KOMENTARZE Sławomir Elsner

Autor­ski komen­tarz Sła­wo­mi­ra Elsne­ra do wier­szy z książ­ki Anty­po­dy.

Więcej

O Po tęczy

recenzje / NOTKI I OPINIE Różni autorzy

Komen­ta­rze Jac­ka Guto­ro­wa, Paw­ła Mac­kie­wi­cza, Kuby Mikur­dy, Igi Nosz­czyk, Grze­go­rza Jan­ko­wi­cza.

Więcej

Piosenka pijaka II, Milcz

recenzje / KOMENTARZE Sławomir Elsner

Autor­ski komen­tarz Sła­wo­mi­ra Elsne­ra do wier­szy z książ­ki Afekt.

Więcej

O jedno jabłko za dużo

wywiady / o pisaniu Kuba Mikurda Rafał Skonieczny

Roz­mo­wa Kuby Mikur­dy z Rafa­łem Sko­niecz­nym.

Więcej

Siostra stereofoniczna

wywiady / o książce Karol Pęcherz Kuba Mikurda

Roz­mo­wa Kuby Mikur­dy z Karo­lem Pęche­rzem o pły­cie Trac­kless Andrze­ja Sosnow­skie­go & Cha­in Smo­kers.

Więcej

O Brzytwie okamgnienia

recenzje / NOTKI I OPINIE Różni autorzy

Komen­ta­rze Kuby Mikur­dy, Karo­la Mali­szew­skie­go, Julii Fie­dor­czuk, Jaku­ba Winar­skie­go i Dar­ka Pado.

Więcej

Powinno mówić niewyrażalne

wywiady / o książce Kuba Mikurda Wojciech Bonowicz

Roz­mo­wa Kuby Mikur­dy z Woj­cie­chem Bono­wi­czem.

Więcej

O Pełnym morzu

recenzje / NOTKI I OPINIE Różni autorzy

Komen­ta­rza Jac­ka Guto­ro­wa, Jaro­sła­wa Borow­ca, Dariu­sza Sośnic­kie­go, Maria­na Sta­li, Pio­tra Kępiń­skie­go i Kuby Mikur­dy.

Więcej

Niewymuszone znaczenia

wywiady / o pisaniu Kacper Bartczak Kuba Mikurda

Z Kac­prem Bart­cza­kiem roz­ma­wia Kuba Mikur­da.

Więcej

Bez płaczów, dąsów i rzucania mięchem

wywiady / o pisaniu Jacek Dehnel Kuba Mikurda

Z Jac­kiem Deh­ne­lem, tłu­ma­czem poezji Phi­li­pa Lar­ki­na z wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim książ­ki Zebra­ne, roz­ma­wia Kuba Mikur­da.

Więcej

Nieustanny ruch znaczeń

wywiady / o pisaniu Kuba Mikurda Zbigniew Machej

Roz­mo­wa Kuby Mikur­dy ze Zbi­gnie­wem Mache­jem.

Więcej

Dziewczynka z zapałkami (wypisy okolicznościowe)

recenzje / NOTKI I OPINIE Kuba Mikurda

Esej Kuby Mikur­dy towa­rzy­szą­cy pre­mie­rze książ­ki Pozy­tyw­ki i marien­bad­ki (1987–2007) Andrze­ja Sosnow­skie­go.

Więcej

Ach, Sosnowski…

recenzje / IMPRESJE Kuba Mikurda

Recen­zja Kuby Mikur­dy z książ­ki Nouvel­les Impres­sions d’A­me­ri­que Andrze­ja Sosnow­skie­go

Więcej

Na szczęście obaj jesteśmy ludźmi dyskretnymi, Brunner

wywiady / o pisaniu Andrzej Sosnowski Kuba Mikurda

Roz­mo­wa Kuby Mikur­dy z Andrze­jem Sosnow­skim.

Więcej

Wiersz miłosny

dzwieki / RECYTACJE Sławomir Elsner

Sła­wo­mir Elsner czy­ta wiersz z książ­ki Anty­po­dy. Frag­ment spo­tka­nia „Wszyst­ko gubio­ne” z festi­wa­lu Port Wro­cław 2009.

Więcej

Najlepszy debiut poetycki ostatniego ćwierćwiecza?

recenzje / ESEJE Marcin Sierszyński

Recen­zja Mar­ci­na Sier­szyń­skie­go z książ­ki Anty­po­dy Sła­wo­mi­ra Elsne­ra.

Więcej

Proces

nagrania / złodzieje wierszy Sławomir Elsner

Wiersz pocho­dzi z książ­ki Anty­po­dy (2008). Klip zre­ali­zo­wa­ny w ramach kon­kur­su „Etiu­da z wier­szem” dla stu­den­tów wro­cław­skiej ASP.

Więcej

Subtelność przesady, urok dekadencji

recenzje / ESEJE Jakub Winiarski

Recen­zja Jaku­ba Winiar­skie­go z książ­ki Anty­po­dy Sła­wo­mi­ra Elsne­ra.

Więcej

Człowiek ubrany w ciało

recenzje / ESEJE Patrycja Wojkowska

Recen­zja Patry­cji Woj­kow­skiej z książ­ki Anty­po­dy Sła­wo­mi­ra Elsne­ra.

Więcej

Stonowany, Pamięci

recenzje / KOMENTARZE Sławomir Elsner

Autor­ski komen­tarz Sła­wo­mi­ra Elsne­ra do wier­szy z książ­ki Anty­po­dy.

Więcej

O Antypodach

recenzje / NOTKI I OPINIE Różni autorzy

Komen­ta­rze Mariu­sza Grze­bal­skie­go, Grze­go­rza Jan­ko­wi­cza, Mar­ka K. E. Baczew­skie­go, Macie­ja Rober­ta, Łuka­sza Jaro­sza, Grze­go­rza Wysoc­kie­go oraz Macie­ja Woź­nia­ka do książ­ki Anty­po­dy Sła­wo­mi­ra Elsne­ra.

Więcej

Subtelność przesady, urok dekadencji

recenzje / ESEJE Jakub Winiarski

Recen­zja Jaku­ba Winiar­skie­go z książ­ki Anty­po­dy Sła­wo­mi­ra Elsne­ra.

Więcej

Człowiek ubrany w ciało

recenzje / ESEJE Patrycja Wojkowska

Recen­zja Patry­cji Woj­kow­skiej z książ­ki Anty­po­dy Sła­wo­mi­ra Elsne­ra.

Więcej

O poezji Sławomira Elsnera

recenzje / NOTKI I OPINIE Roman Honet

Boha­ter Elsne­ra przy­po­mi­na czło­wie­ka znaj­du­ją­ce­go się na skra­ju wyczer­pa­nia, zatem jeśli mia­ła tu miej­sce kon­fron­ta­cja, to wła­śnie jego zmu­szo­no do kapi­tu­la­cji. Do życia uta­jo­ne­go: na dnie, w piw­ni­cy…

Więcej

O Antypodach

recenzje / NOTKI I OPINIE Różni autorzy

Komen­ta­rze Mariu­sza Grze­bal­skie­go, Grze­go­rza Jan­ko­wi­cza, Mar­ka K. E. Baczew­skie­go, Macie­ja Rober­ta, Łuka­sza Jaro­sza, Grze­go­rza Wysoc­kie­go oraz Macie­ja Woź­nia­ka do książ­ki Anty­po­dy Sła­wo­mi­ra Elsne­ra.

Więcej