wywiady / o książce

Kraj nieograniczonych możliwości

Bohdan Zadura

Dawid Mateusz

Rozmowa Dawida Mateusza z Bohdanem Zadurą, towarzysząca premierze książki Po szkodzie, wydanej nakładem Biura Literackiego 26 lutego 2018 roku.

Biuro Literackie kup książkę na poezjem.pl

Dawid Mate­usz: Sza­now­ny panie Boh­da­nie, roz­ma­wia­my przy oka­zji pre­mie­ry Po szko­dzie – książ­ki, któ­ra dla wie­lu czy­tel­ni­ków może oka­zać się zasko­cze­niem, a dla innych – natu­ral­ną kon­se­kwen­cją pana dro­gi twór­czej. Wkrót­ce wyja­śni się dla­cze­go, a na począ­tek chcia­łem – może nie­co pro­wo­ka­cyj­nie – zapy­tać, czy w Pol­sce A.D. 2018 jest moż­li­wa poezja nie­ko­men­tu­ją­ca prze­mian spo­łecz­no-poli­tycz­nych? Choć zamiast pyta­nia mógł­bym posłu­żyć się klu­czo­wym cyta­tem ze wspo­mnia­ne­go tomu: „jazgot w moich wier­szach / to z powo­du tego / lustra aku­stycz­ne­go / w któ­re nie wiem kie­dy / zmie­ni­ła się moja / poezja”.

Boh­dan Zadu­ra: Jazgot w tym cyta­cie – nie wiem, czy to sły­chać – oczy­wi­ście też jest cyta­tem. Wra­ca­jąc jed­nak do pyta­nia, to wyda­je mi się, że jak naj­bar­dziej. Tak, poezja nie­ko­men­tu­ją­ca prze­mian spo­łecz­no-poli­tycz­nych jest dzi­siaj w Pol­sce moż­li­wa. Bo jeśli dzi­siaj moż­li­we jest tu wszyst­ko, jeśli moż­li­we jest, że bia­łą różę czy­ni się sym­bo­lem nie­na­wi­ści, a z cze­ko­la­do­wych (wedlow­skich?) wafel­ków ukła­da się swa­sty­kę na tor­cie, to jest tu tak słod­ko i bez­piecz­nie, to jest to kraj tak nie­ogra­ni­czo­nych moż­li­wo­ści, że moż­li­we jest napraw­dę wszyst­ko. Poezja nie­ko­men­tu­ją­ca prze­mian spo­łecz­no-poli­tycz­nych rów­nież. Praw­dę powie­dziaw­szy, to nie wiem, czy sło­wo komen­to­wa­nie jest tu sło­wem wła­ści­wym, jeśli cho­dzi o moje wier­sze, powie­dział­bym raczej, że te prze­mia­ny sta­no­wią bar­dziej ich two­rzy­wo niż są w nich przed­mio­tem komen­ta­rza. Cie­szę się, że uznał pan ten cytat za klu­czo­wy – sło­wa „nie wiem kie­dy” to coś w rodza­ju sygna­łu, że autor nie ma się czym chwa­lić, coś w rodza­ju uspra­wie­dli­wie­nia, że to był pro­ces tro­chę poza kon­tro­lą…

Uprze­dził pan moje kolej­ne pyta­nie o kwe­stię nastę­pu­ją­cą: na ile temat (wydźwięk) wier­sza (książ­ki) jest auto­ro­wi narzu­co­ny, a na ile jest świa­do­mym wybo­rem? I chy­ba bar­dzo dobrze z tym uprze­dze­niem, bo podej­rze­wam, że nawet gdy­bym zawę­ził pyta­nie do tego kon­kret­ne­go tomu, to roz­mo­wa na ten temat mogła­by zająć wię­cej cza­su niż jaki­kol­wiek czy­tel­nik był­by w sta­nie jej poświę­cić. Jeże­li nie „komen­to­wa­nie”, to może „rezo­no­wa­nie” realiów, w jakich żyje­my? Wspo­mnia­ne „lustra aku­stycz­ne” (albo wier­sze jako lustra aku­stycz­ne) poja­wia­ły się w pana poezji, oczy­wi­ście dużo wcze­śniej. Nie jestem w sta­nie w tej nie­dłu­giej roz­mo­wie prze­ana­li­zo­wać pana całej, boga­tej dro­gi twór­czej [B.Z. się krzy­wi, jak­by powąt­pie­wał, czy dro­ga może być boga­ta], (kla­sy­cy­stycz­ne począt­ki zakoń­czo­ne „Poże­gna­niem Osten­dy”), nastę­pu­ją­ce stop­nio­wo roz­luź­nia­nie gor­se­tu wier­sza, aż do coraz częst­szych komen­ta­rzy w spra­wach spo­łecz­no-poli­tycz­nych. W Po szko­dzie docho­dzi jed­nak do rze­czy zaska­ku­ją­cej. W momen­cie, w któ­rym dużo mówi się o tzw. mło­dej poezji zaan­ga­żo­wa­nej (ku ucie­sze jed­nej stro­ny sto­li­ka i przy nega­tyw­nych komen­ta­rzach dru­giej), naj­bar­dziej doraź­ną książ­kę poetyc­ką w swo­im dorob­ku wyda­je Boh­dan Zadu­ra. Po szko­dzie jest być może naj­bar­dziej bez­po­śred­nio zaan­ga­żo­wa­ną książ­ką poetyc­ką wyda­ną w ostat­nich latach w naszym kra­ju. Słyn­ny wiersz „Bóg, honor, ojczy­zna” wyda­je się dziś zbyt deli­kat­ny, by mógł wejść do naj­now­sze­go tomu.

Nie, nie sądzę, że był­by zbyt deli­kat­ny; trud­no by go było włą­czyć raczej ze wzglę­du na to, że przez te 20 lat, któ­re upły­nę­ły od jego napi­sa­nia czy zapi­sa­nia, tro­chę się zdez­ak­tu­ali­zo­wał. W latach 90. wyda­wa­ło mi się, że odpo­wied­ni­kiem, żywym ekwi­wa­len­tem tej mak­sy­my w sub­kul­tu­rze kibi­cow­skiej jest stwier­dze­nie wypi­sa­ne na jakimś par­ka­nie czy ścia­nie domu na pery­fe­riach Wro­cła­wia, któ­re dostrze­głem z okna pocią­gu: „Widzew psy Legia kur­wa Śląsk ponad wszyst­ko”. Choć nie­któ­re ele­men­ty owej tria­dy brać kibi­cow­ska wyzna­wa­ła rów­nież wprost; hasło „Ludzie Hono­ru – kibi­ce Moto­ru” aku­rat pamię­tam z wia­duk­tu kole­jo­we­go w swo­im rodzin­nym mie­ście. Pozo­sta­łe dwa ele­men­ty – Bóg i Ojczy­zna – do eto­su kibol­skie­go weszły, jak­kol­wiek dziw­nie to brzmi, w XXI wie­ku, to teraz patrio­tyzm klu­bo­wy nabrał wymia­ru naro­do­we­go, a sub­kul­tu­ra jak­by – jak­by? – sta­ła się ele­men­tem main­stre­amu.

Pew­nie pana zasko­czę – wca­le nie chcia­łem, żeby wier­sze, któ­re zło­ży­ły się na Po szko­dzie, były nie­de­li­kat­ne, może taki jest jeden. Moc­ne, tak, myślę, że nie­któ­re są moc­ne, ale nie­de­li­kat­ne w zna­cze­niu nie­kul­tu­ral­ne chy­ba nie. Mój pry­wat­ny kodeks języ­ko­wy nie pozwa­la mi na uży­wa­nie nie­któ­rych słów, na przy­kład nie prze­cho­dzi mi przez usta sło­wo cham. Dewi­za „odpo­wied­nie dać rze­czy sło­wo” jest kuszą­ca, ale mam dziw­ne poczu­cie, że wypo­wie­dzieć je może ktoś, kto wła­śnie defi­ni­cję tego poję­cia speł­nia. Nie prze­cho­dzi mi przez usta sło­wo hoło­ta. Sko­ro już jeste­śmy przy deli­kat­no­ści, doraź­no­ści i zaan­ga­żo­wa­niu, to nie­spe­cjal­nie podo­ba­ło mi się Zebra­ło się śli­ny jako tytuł anto­lo­gii poezji zaan­ga­żo­wa­nej. Wiersz jako splu­nię­cie?

Nie chcę tu odpo­wia­dać za auto­ra cyta­tu, któ­ry posłu­żył za tytuł anto­lo­gii Zebra­ło się śli­ny (cytat, nie autor), ale sko­ro się tej śli­ny zebra­ło? Ja ten tytuł odbie­ram bar­dzo bli­sko wydźwię­ku pew­ne­go wier­sza „w któ­rym autor grzecz­nie, acz sta­now­czo upra­sza…” z jed­nak znacz­ną dozą gory­czy i roz­wi­nię­ciem tema­tu.

No dobrze, ma pan pra­wo koja­rzyć tytuł wspo­mnia­nej anto­lo­gii z wier­szem Julia­na Tuwi­ma, moje odczu­cie nie­zręcz­no­ści spo­wo­do­wa­ne jest przez sko­ja­rze­nie ze zwro­tem „…co śli­na na język przy­nie­sie”, a ponie­waż dalej trwam w być może myl­nym prze­ko­na­niu, że język poezji to język pre­cy­zji, ten tytuł wydał mi się mało zachę­ca­ją­cy.

Tutaj ze sko­ja­rze­niem nie ma co dys­ku­to­wać. Oczy­wi­ście, że może się tak sko­ja­rzyć, ale to kwe­stia do poru­sze­nia w roz­mo­wie z redak­to­ra­mi anto­lo­gii, Paw­łem Kacz­mar­skim i Mar­tą Koron­kie­wicz. Jed­nak­że, sko­ro wspo­mi­na pan o Zebra­ło się śli­ny, czy raczej o samym tytu­le, nie mogę nie zapy­tać: a zawar­tość anto­lo­gii?

Prze­sa­dza pan z tą kwe­stią do poru­sze­nia. Co tu poru­szać? To zawar­tość anto­lo­gii ma poru­szać, wier­sze mają dawać do myśle­nia, spra­wiać satys­fak­cję, pro­wo­ko­wać, budzić sprze­ciw. Ocze­ki­wać przy­jem­no­ści od poezji tego typu to tro­chę jak w skle­pie ryb­nym roz­glą­dać się za ciast­ka­mi. Coś tu jed­nak lubię, na przy­kład wier­sze Kiry Pie­trek, Pio­tra Przy­by­ły, Ilo­ny Wit­kow­skiej, pana wier­sze z moty­wa­mi ukra­iń­ski­mi…

Wróć­my do tema­tu, jeże­li cho­dzi o „nie­de­li­kat­ność”, to zupeł­nie nie myśla­łem o „nie­kul­tu­ral­no­ści”. Powiedz­my sobie szcze­rze, sko­ro w tomie poja­wia­ją się „bia­ło-czer­wo­ne fiu­ty”, bez­po­śred­nie komen­ta­rze do nacjo­na­li­stycz­ne­go odchy­le­nia ostat­nich mie­się­cy w pew­nym kra­ju, jeże­li się poja­wia bez­po­śred­nio nazwi­sko byłej pre­mier, a tak­że domi­nu­ją­ca i dosyć dosad­nie sko­men­to­wa­na posta­wa wobec uchodź­ców w tym­że kra­ju, a na deser dosta­je­my wiersz doty­czą­cy wpro­wa­dzo­nej usta­wy „anty­abor­cyj­nej”, a to wszyst­ko pod­la­ne jest sosem z nazwi­skiem Soros – to nie, deli­kat­nie, pro­szę pana Boh­da­na, tu nie jest. Ostat­nie pana tomy Krop­ka nad i oraz Już otwar­te były dużo mniej rady­kal­ne pod tym wzglę­dem. Ba, nawet Wszyst­ko z 2008 roku (więc praw­do­po­dob­nie pisa­ne za rzą­dów tej samej eki­py poli­tycz­nej) nie było tomem tak doraź­nie i zde­cy­do­wa­nie komen­tu­ją­cym owe, wspo­mnia­ne powy­żej. Mógł­bym zary­zy­ko­wać i odpo­wie­dzieć na „nie wiem kie­dy”, że jed­nak chy­ba cał­kiem nie­daw­no, przy­naj­mniej w aż takim stop­niu. Nawet humo­ru zna­ne­go z wcze­śniej­szych ksią­żek jest jak­by mniej, a jeże­li już się poja­wia, to jest jed­nak zde­cy­do­wa­nie bar­dziej gorz­ki, jak­by z przy­gry­za­niem war­gi.

Co do humo­ru to zabaw­ne tema­ty zwią­za­ne z wła­snym zawa­łem wyeks­plo­ato­wa­łem w Krop­ce nad i i Już otwar­te, bez sen­su było­by je powie­lać. Tu weszły tyl­ko jakieś dro­bia­zgi z poby­tu w sana­to­rium w Cie­cho­cin­ku, pew­nie śred­nio śmiesz­ne. „Macie jakieś bio­dra, to dawaj­cie”. Sta­rze­nie się samo w sobie mogło­by wypeł­nić tę lukę, gdy­by nie fakt, że rów­nie szyb­ko sta­rze­ją się moi leka­rze i – co bar­dziej nie­spra­wie­dli­we i przy­kre – lekar­ki. Pew­ne­go rodza­ju humo­ru sta­ram się uni­kać – gdy­by mi przy­szedł do gło­wy wiersz „Pol­ska w ruinie”. A jak­by tego było za mało, to wszyst­ko wokół nam zdu­dzia­ło, to bym go nie włą­czył do tomu. Myślę jed­nak, że to, co w Po szko­dzie nosi pod­ty­tuł „ready-made”, jest wystar­cza­ją­co roz­we­se­la­ją­ce inte­lek­tu­al­nie.

Powiedz­my, że roz­we­se­la­ją­ce. Jeże­li nie da się z czymś wal­czyć, moż­na to pró­bo­wać wyśmiać. Nie­mniej, te „ready-made”, do któ­rych wró­ci­my, są dla mnie pod­skór­nie smut­nym zapi­sem „pudel­ko­wo-cele­bryc­kiej” rze­czy­wi­sto­ści medial­nej. Jed­nak nie odpo­wie­dział pan na kwe­stie bra­ku deli­kat­no­ści w obcho­dze­niu się z pew­ny­mi kwe­stia­mi. Jak wspo­mnia­łem: poja­wia się kwe­stia uchodź­cza, nazwi­sko byłej pre­mier, pra­wo anty­abor­cyj­ne, Soros…

Tak, ma pan rację, okre­śla­jąc ten tomik mia­nem doraź­ne­go; prze­cież pani pre­mier, któ­ra mia­ła być pre­mie­rem na całą kaden­cję, zdez­ak­tu­ali­zo­wa­ła się jesz­cze przed pre­mie­rą tej ksią­żecz­ki. I oczy­wi­ście, że nastą­pi­ła zmia­na. Ale na miłość boską, kto tu się nie­de­li­kat­nie obcho­dzi z pew­ny­mi kwe­stia­mi? Tak, rośnie mi gula, kie­dy czy­tam aber­ra­cyj­ne komen­ta­rze w inter­ne­cie pod wia­do­mo­ścia­mi o śmier­ci ludzi, któ­rzy byli mi bli­scy. Bo Wik­tor Osia­tyń­ski jest tu tyl­ko przy­kła­dem jed­nym z wie­lu. Tak, moż­na w to nie wcho­dzić, jak moż­na nie oglą­dać tele­wi­zji publicz­nej i nie słu­chać radia, pła­cąc regu­lar­nie abo­na­ment, żeby było zabaw­niej i spra­wie­dli­wiej. Moż­na w ogó­le nie oglą­dać żad­nej tele­wi­zji, parę tygo­dni w sana­to­rium, gdzie nie mia­łem w poko­ju tele­wi­zo­ra, dowo­dzi, że moż­na. W koń­cu moż­na też nie pisać wier­szy, bo i tak się ich napi­sa­ło za dużo. Będąc sta­rym czło­wie­kiem, moż­na przy­po­mnieć sobie tech­ni­ki wie­ku dzie­cię­ce­go: zamknę oczy oraz uszy i świat nie ist­nie­je, i ja zni­kam. Moż­na zacho­wać się tak, jak się zacho­wa­łem, kie­dy w grud­niu zry­wa­no mi pazno­kieć z lewe­go kciu­ka z podej­rze­niem czer­nia­ka, i po sło­wach pie­lę­gniar­ki, któ­ra poda­ła chi­rur­go­wi strzy­kaw­kę ze znie­czu­le­niem, że prze­pra­sza, ale odcho­dzi, bo to jedy­ny zabieg, na któ­ry nie może patrzeć, bo mdle­je, pomy­śla­łem, że czte­ry lite­ry ze mnie, a nie pisarz, ale jed­nak zamkną­łem oczy, w związ­ku z czym nie wiem, jakim narzę­dziem chi­rurg wyłu­py­wał mi ten pazno­kieć.

Kil­ka lat temu w pew­nym wywia­dzie sły­szy­my z ust Boh­da­na Zadu­ry: „lite­ra­tu­ra nie słu­ży do zmie­nia­nia świa­ta i niko­go nie obcho­dzi”. Dalej doda­je pan: „lubię robić to, co umiem i chciał­bym, żeby to co robię, cie­szy­ło tych, któ­rych lubię”. Podob­nie jest z tą książ­ką? Tak po pro­stu? Czy może coś jed­nak się zmie­ni­ło?

Zgrze­szę pychą, ale tak mi się wyda­je, że nie mam powo­du, by wsty­dzić się cze­go­kol­wiek, co w swo­im dość dłu­gim życiu napi­sa­łem czy powie­dzia­łem publicz­nie. To nie zna­czy, że nie zmie­nia­łem swo­je­go sto­sun­ku do pew­nych ludzi, spraw czy zja­wisk. Z wia­rą, że poezja słu­ży do zmie­nia­nia świa­ta, roz­sta­łem się wkrót­ce po debiu­cie, w latach 60. ubie­głe­go stu­le­cia. Te sło­wa o lubie­niu tego, co się robi i pra­gnie­niu, by cie­szy­ło to tych, któ­rych się lubi, są cyta­tem z wier­sza „Radość pisa­nia” z dru­giej poło­wy lat 80. Dalej tak myślę. Czy coś się zmie­ni­ło? Pew­nie jest trud­niej lubić to, co się pisze, bo trud­niej jest lubić świat. Tak, poezja nie zmie­nia świa­ta, za chwi­lę to uza­sad­nię. Ale ona jest od dawa­nia świa­dec­twa, „piszę, co myślę i co czu­ję (nawet jeże­li się rymu­je)” – tak mi się napi­sa­ło w 1982 roku w sta­nie wojen­nym w poema­cie „Cisza”. Wyda­je mi się, że to „myślę” jest waż­niej­sze dzi­siaj niż „czu­ję”. W 2016 roku wysia­dłem z auto­bu­su przy pla­cu Na Roz­dro­żu, aku­rat przy Mini­ster­stwie Spra­wie­dli­wo­ści i zoba­czy­łem na uli­cy męż­czy­znę trzy­dzie­sto­pa­ro­let­nie­go, w bia­łym kożu­chu, nie wiem cze­mu przy­cho­dzi mi do gło­wy sło­wo pół­ko­żu­szek, z kara­bi­nem prze­wie­szo­nym przez ramię, z bia­ło-czer­wo­ną opa­ską na ręka­wie. Nie był w mun­du­rze, poczu­łem się jak w absur­dal­nym świe­cie, zaczą­łem się zasta­na­wiać, czy ta broń jest praw­dzi­wa. Co to za kraj, w któ­rym cywil może para­do­wać z bro­nią. Dopie­ro po chwi­li uświa­do­mi­łem sobie, że to 1 mar­ca, Naro­do­wy Dzień Pamię­ci Żoł­nie­rzy Wyklę­tych. Doro­sły, przy­stoj­ny facet prze­bie­ra­ją­cy się za żoł­nie­rza wyklę­te­go, para­du­ją­cy po War­sza­wie z miną, że to mia­sto jest jego. Wie pan, to, co kie­dyś było gdzieś tam, dale­ko, nagle zaczę­ło być cał­kiem bli­sko: to na ław­ce przy przy­stan­ku auto­bu­so­wym, na któ­rym wsia­dam, poja­wia się napis JUDE RAUS MICHNIK SOROS, to w tram­wa­ju, któ­rym jadę, facet na zwró­co­ną mu przez sta­rusz­ka w moim wie­ku uwa­gę, że mógł­by nie roz­ma­wiać tak gło­śno i bez prze­rwy przez komór­kę, odpo­wia­da szy­der­czo: „A co? Pew­nie oby­wa­tel?” Przy kio­sku przed „Czy­tel­ni­kiem” dwu­oso­bo­wa pikie­ta, męż­czy­zna niski z bia­ło-czer­wo­ną fla­gą, wyso­ki z kawał­kiem poszar­pa­nej pły­ty pil­śnio­wej na kiju, na tej tabli­cy wyma­lo­wa­ny napis: „PO, Nowo­cze­sna, SLD to lewac­kie szam­bo”. O ten kiosk opar­ta ich rekla­mów­ka, na któ­rą popa­tru­ją dość czę­sto, jak­by w oba­wie, że ktoś im ją może pod­pro­wa­dzić. „Cała Pol­ska z was się śmie­je, komu­ni­ści i zło­dzie­je!” Peł­na kul­tu­ra. Pal sześć tych komu­ni­stów i zło­dziei. Ale cała Pol­ska. Więc jeśli mi nie do śmie­chu, to mam się uwa­żać za wyklu­czo­ne­go. Ten wiel­ki kwan­ty­fi­ka­tor, przy­po­mi­na­ją­cy pierw­szą poło­wę życia – Pro­gram Par­tii pro­gra­mem całe­go Naro­du. Anty­in­te­li­genc­kość Gomuł­ki, anty­nie­miec­kość, aktyw robot­ni­czo-chłop­ski, „Syjo­ni­ści do Syja­mu”, „Pisa­rze do piór!”, „Stu­den­ci do nauki!”. „Ixi g.…, omo g…, tyl­ko ORMO pie­rze rów­no!” Kno­wa­nia impe­ria­li­zmu, zdraj­cy i sprze­daw­czy­ki wte­dy, uli­ca i zagra­ni­ca dziś. Dziś Tar­go­wi­ca, wte­dy, nie wiem, czy ktoś na to wpadł. Przy­jem­ność słu­cha­nia prze­mó­wień towa­rzy­sza Wie­sła­wa była porów­ny­wal­na z przy­jem­no­ścią słu­cha­nia pani pre­mier, obo­je mie­li wpi­sa­ną w tembr gło­su nie­pod­ra­bial­ną jękli­wość. Jak w 1970 roku miłą odmia­ną było brzmie­nie gło­su towa­rzy­sza Edwar­da Gier­ka, tak teraz przez chwi­lę moż­na było się zachwy­cić tonem Mate­usza Mora­wiec­kie­go, choć dobór cyta­tu z Baczyń­skie­go pod koniec expo­sé („Z naszych to ramion, czy tak czy siak wytry­śnie Pol­ska wol­na jak ptak”) o sma­ku poetyc­kim naj­le­piej nie świad­czy. Jeśli cho­dzi o prze­mó­wie­nia, nie­po­rów­ny­wal­ny jest Pan Pre­zy­dent, on kocha swój głos, kocha swą inte­li­gen­cję, zauro­czo­ny jest wła­sną wie­dzą, doświad­cze­niem, odkryw­czo­ścią myśli, łatwo­ścią nawią­zy­wa­nia kon­tak­tu z ludź­mi, nie­za­leż­nie od tego, czy to pre­zy­dent USA, czy zwy­kły góral, gór­nik, czy mat­ka szes­na­ścior­ga dzie­ci. Tyl­ko czy mógł­by uwzględ­nić, że mam już sie­dem­dzie­siąt parę lat i na mnie nie krzy­czeć? Dobra zmia­na, bia­ło-czer­wo­na dru­ży­na, damy radę, wsta­wa­nie z kolan, wyspa wol­no­ści, jakaś absur­dal­ność. Zakaz han­dlu w nie­dzie­lę, a nikt nie zapew­nił pra­wa do snu posłom, i sena­to­rom, z któ­rych wie­lu prze­kro­czy­ło wiek eme­ry­tal­ny. Kazać im obra­do­wać po nocy to czyż nie trak­to­wać ich ze szcze­gól­nym udrę­cze­niem?

Tak tu sobie żar­tu­ję, jakie cza­sy (i jaki poeta), takie liry­ki lozań­skie. Dzie­ciń­stwo bar­dziej aniel­skie niż siel­skie, mło­dość gór­na i dur­na, wiek męski może nie naj­gor­szy. I jak tak pomy­śleć, za życia moje­go poko­le­nia tyle nie­wy­obra­żal­nych dobrych rze­czy się zda­rzy­ło: pierw­szy prze­szczep ser­ca, lądo­wa­nie czło­wie­ka na Księ­ży­cu, Soli­dar­ność, upa­dek Związ­ku Radziec­kie­go, wej­ście do NATO i UE. Pasz­port w domu, co tam pasz­port w domu – stre­fa Schen­gen, żad­nych gra­nic. I tyl­ko na sta­rość – kata­stro­fa. Pomie­sza­nie pojęć. Nawet nie pomie­sza­nie, a odwró­ce­nie. Też coś nie­wy­obra­żal­ne­go.

Szu­ka­łem cze­goś w Google i wysko­czył mi link do stro­ny na Face­bo­oku: Naro­do­we Puła­wy. 1700 polu­bień, nie prze­lew­ki. Mię­dzy inny­mi posty ludzi o takim samym nazwi­sku, jak moje, o któ­rych ist­nie­niu nie wie­dzia­łem. Lubią coś, cze­go bym nie zalaj­ko­wał. To w znacz­nej mie­rze stro­na kibi­ców Wisły Puła­wy, mię­dzy inny­mi z ape­lem do poli­cji „Nie­bie­skie bez­mó­zgi – wsadź­cie nas za blu­zgi”. Być może, jeśli poezja zmie­nia świat, to taka. Żeby zmie­nia­ła ine­śna, ludzie musie­li­by czy­tać książ­ki. Na stro­nie Naro­do­we Puła­wy link do stro­ny Patrio­tycz­na Żerdź. Nie kpię sobie, to rze­czy­wi­stość sama sie­bie prze­drzeź­nia. Żerdź to nazwa wsi nie­da­le­ko Puław. Kil­ka­set polu­bień. Też nie prze­lew­ki. To idzie mło­dość.

Jed­nak mam nadzie­ję, że mło­dość to rów­nież ja, przy­naj­mniej dzie­sięć lat temu. Nie wiem, czy jest sens licze­nia tych polu­bień, ale sko­ro pan zaczął… fan­pa­ge Boh­dan Zadu­ra ma 494 polu­bie­nia, cho­ciaż nie­ak­tu­ali­zo­wa­ny od paru lat. Za lat, powiedz­my, pięć, Naro­do­we Puła­wy nie będą ist­nieć, a fan­pejdż Boh­da­na Zadu­ry – jak naj­bar­dziej. Przy­naj­mniej trwam w tej nadziei. Może baga­te­li­zu­ję, ale jed­nak wyda­je mi się, że to całe odchy­le­nie pra­wi­co­wo-nacjo­na­li­stycz­no-reli­gij­ne jest bar­dzo tym­cza­so­we.

Nie wiem, kto tę „moją” stro­nę zało­żył, dowie­dzia­łem się o jej ist­nie­niu przy­pad­kiem, nie zaglą­dam na nią, naj­chęt­niej bym ją zli­kwi­do­wał, gdy­bym wie­dział jak. Co do tym­cza­so­wo­ści to z wie­kiem czas się robi bar­dzo względ­ny, pięć lat w dzie­ciń­stwie to epo­ka, na sta­rość – mgnie­nie. Nie jestem opty­mi­stą, choć bar­dzo bym chciał docze­kać jesz­cze jakiejś nor­mal­no­ści. Kie­dy mówię, to idzie mło­dość, to jest to oczy­wi­ście kryp­to­cy­tat. To, co nazy­wa pan odchy­le­niem pra­wi­co­wo-nacjo­na­li­stycz­no-reli­gij­nym, nie wzię­ło się zni­kąd i nagle. Nie, nie chce mi się o tym mówić.

Wróć­my do książ­ki. Poza wier­sza­mi komen­tu­ją­cy­mi bez­po­śred­nio naszą rze­czy­wi­stość, poza „ready-made”, mamy jesz­cze „Skarb­ni­cę Naro­do­wą”, któ­ra jest kil­ku­dzie­się­cio­stro­ni­co­wym cyta­tem. Odważ­nie.

„Skarb­ni­ca Naro­do­wa” to też ready-made. Tak sobie adap­tu­ję na uży­tek nie­któ­rych wier­szy poję­cie z dzie­dzi­ny sztu­ki (fr. objet tro­uvé, goto­wy przed­miot) – opi­su­ją­ce przed­miot sta­no­wią­cy dzie­ło sztu­ki lub będą­cy czę­ścią dzie­ła sztu­ki, któ­ry został utwo­rzo­ny z przed­mio­tu codzien­ne­go użyt­ku lub z odpad­ków. W moim przy­pad­ku z cyta­tów. „Skarb­ni­ca Naro­do­wa” to, mam nadzie­ję, jedy­na część tego tomu, gdzie zda­rza­ją się lite­rów­ki. Ten poemat to kolaż stwo­rzo­ny meto­dą „wytnij – wklej”, wyci­na się z błę­da­mi, błę­dów jak na stan­dar­dy inter­ne­to­we w tych rekla­mo­wych anon­sach nie ma wie­le. Jakie pięk­ne okrą­głe zda­nia, jaka wspa­nia­ła daw­ka war­to­ści – w każ­dym sen­sie tego sło­wa – i jaka prze­ra­ża­ją­ca banal­na bez­i­de­owość, któ­ra się za tym kry­je, któ­ra przez to prze­bi­ja. Pomie­sza­nie z poplą­ta­niem, groch z kapu­stą. Wszyst­ko z pozo­ra­mi ele­gan­cji. Pomysł na ten poemat spadł mi jak z nie­ba, pozwo­lił utrzy­mać rów­nież w tym tomi­ku cha­rak­te­ry­stycz­ną dla poprzed­nich opo­zy­cję krót­kie – dłu­gie.

Wśród słów, któ­rych uży­wam nie­chęt­nie, jest pew­nie „głu­po­ta”. Zado­wo­lo­na z sie­bie, pysz­nią­ca się sobą, cele­bryc­ka, miz­drzą­ca się, ponad podzia­ła­mi poli­tycz­ny­mi. Szcze­biot tele­wi­zji śnia­da­nio­wych nie­za­leż­nie od sta­cji jest obez­wład­nia­ją­cy. Nie ma rze­czy waż­nych i mniej waż­nych. Z por­ta­li inter­ne­to­wych zni­ka­ją zwy­kłe sło­wa. Nawet jak ktoś wygry­wa o włos, mini­mal­nie, to nie zwy­cię­ża, a odno­si triumf, miaż­dży. Nie zdo­by­wa, a zgar­nia. Zgar­nia meda­le, a w apte­ce zgar­nia nie­bie­ską tablet­kę. Bo męż­czy­zna nie wymię­ka. Tele­wi­zje śnia­da­nio­we, rekla­my. To wszyst­ko jest strasz­nie smut­ne. Pro­gra­my kuli­nar­ne pod pew­nym wzglę­dem też, bo przy oka­zji to ich gwiaz­dy kształ­tu­ją pol­sz­czy­znę i utrwa­la­ją dyk­ta­tu­rę dopeł­nia­cza nad bier­ni­kiem. Nie ma żad­nych świę­to­ści – rów­nież w orto­gra­fii. Ktoś pisze w sie­ci, że wie­ży i ma nadzie­ję, że coś mu pomo­rze. To już Hima­la­je wia­ry. „Naro­do­wa wypra­wa na K2. Rafał Fro­nia już w szpi­ta­lu” – nie ja wymy­śli­łem taki tytuł. Prze­pra­szam, zapo­wie­trzy­łem się. Kie­dyś, jak się zde­ner­wo­wa­łem, to papie­ros mnie uspo­ka­jał. Może dla­te­go pali­łem – zanim prze­sta­łem – 75 dzien­nie.

Na sam koniec chciał­bym zapy­tać o tytuł zbio­ru. Przy­sło­wia podob­no są mądro­ścią naro­dów, ale że „Po szko­dzie Polak mądry” to bar­dzo kon­tro­wer­syj­na teza. Zawar­tość pana książ­ki zda­je się suge­ro­wać zgo­ła co inne­go.

Co inne­go, czy­li co? Że po też głu­pi? Z tą mądro­ścią to róż­nie bywa. „Przy­sło­wia są mądro­ścią naro­dów, któ­rych nie stać na inną” – to afo­ryzm Sta­ni­sła­wa Jerze­go Leca?, nie jestem pewien. Co do mądro­ści ponie­wcza­sie to już ojciec poezji pol­skiej miał wąt­pli­wo­ści, a wyra­ził je w zakoń­cze­niu „Pie­śni o spu­sto­sze­niu Podo­la”. Tak, mam cichą nadzie­ję, że w tytu­le moje­go zbio­ru jest cień odwo­ła­nia rów­nież do Jana Kocha­now­skie­go. To sza­ry, spo­koj­ny tytuł, jak sze­lest liści w jesien­nym par­ku lub na cmen­ta­rzu.

Tym bar­dziej powia­ło gro­zą. Dzię­ku­ję pięk­nie.

O autorach i autorkach

Bohdan Zadura

Ur. w 1945 r. Poeta, prozaik, tłumacz i krytyk literacki. W latach 2004-2020 redaktor naczelny „Twórczości”, od lat pozostaje związany z „Akcentem” i „Literaturą na Świecie”. Laureat licznych polskich i zagranicznych nagród, w tym: Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius (2011), Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. H. Skoworody (2014) oraz Nagrody im. C.K. Norwida (2015). W Biurze Literackim w latach 2005–2007 ukazały się jego dzieła zebrane, a w kolejnych latach publikował w oficynie następne premierowe książki, w tym w 2020 roku wybór wierszy Sekcja zabójstw. W 2018 r. został uhonorowany Silesiusem za całokształt twórczości.

Dawid Mateusz

Urodzony w 1986 roku. Publikował w licznych pismach zwartych i ulotnych. Podejmował wiele, mniej lub bardziej udanych inicjatyw kulturalnych. Jest autorem debiutanckiej Stacji wieży ciśnień (2016), która ukazała się nakładem Biura Literackiego. Mieszka w Krakowie.

Powiązania

Kanapeczka, Ogień

nagrania / wydarzenia Różni autorzy

Zapis całe­go spo­tka­nia autor­skie­go z udzia­łem Osta­pa Sły­wyn­skie­go, Kār­li­sa Vēr­di­ņša, Boh­da­na Zadu­ry i Jac­ka Deh­ne­la pod­czas festi­wa­lu Port Wro­cław 2010.

Więcej

Osiem lat poprzednich rządów utwierdziło mnie w tym, że jestem patriotą

wywiady / o książce Bohdan Zadura Karol Maliszewski

Roz­mo­wa Karo­la Mali­szew­skie­go z Boh­da­nem Zadu­rą, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Zmia­na cza­su, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 21 paź­dzier­ni­ka 2024 roku.

Więcej

Węgierskie lato

dzwieki / WYDARZENIA Różni autorzy

Zapis całe­go spo­tka­nia autor­skie­go z udzia­łem Zsó­fii Bal­li, Istvána Kovác­sa, Péte­ra Kán­to­ra i Boh­da­na Zadu­ry pod­czas festi­wa­lu Port Wro­cław 2010.

Więcej

Pospieszny Legnica-Wroclaw

dzwieki / WYDARZENIA Różni autorzy

Zapis roz­mo­wy z udzia­łem Julii Fie­dor­czuk, Jolan­ty Kowal­skiej, Kuby Mikur­dy, Mar­ci­na Sen­dec­kie­go, Andrze­ja Sosnow­skie­go i Boh­da­na Zadu­ry pod­czas festi­wa­lu Port Wro­cław 2010.

Więcej

Wszystko gubione

dzwieki / WYDARZENIA Bohdan Zadura Krystyna Miłobędzka Sławomir Elsner

Zapis całe­go spo­tka­nia autor­skie­go z udzia­łem Sła­wo­mi­ra Elsne­ra, Kry­sty­ny Miło­będz­kiej i Boh­da­na Zadu­ry pod­czas Por­tu Wro­cław 2009.

Więcej

Fest Ukraine

nagrania / transPort Literacki Różni autorzy

Spo­tka­nie z udzia­łem Ołek­san­dra Irwa­ne­cia, Hały­ny Kruk, Ser­hi­ja Żada­na, Boh­da­na Zadu­ry i Dariu­sza Bugla­skie­go w ramach festi­wa­lu Trans­Port Lite­rac­ki 27. Muzy­ka Hubert Zemler.

Więcej

Piszą, więc żyją

recenzje / KOMENTARZE Bohdan Zadura

Autor­ski komen­tarz Boh­da­na Zadu­ry towa­rzy­szą­cy pre­mie­rze książ­ki Piszą, więc żyją. Pierw­szych sto dni woj­ny w tłu­ma­cze­niu Boh­da­na Zadu­ry, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 22 sierp­nia 2022 roku.

Więcej

Z tej mojej bezsilności

wywiady / o książce Bohdan Zadura Łukasz Dynowski

Roz­mo­wa Łuka­sza Dynow­skie­go z Boh­da­nem Zadu­rą, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Piszą, więc żyją. Pierw­szych sto dni woj­ny w tłu­ma­cze­niu Boh­da­na Zadu­ry, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 29 sierp­nia 2022 roku.

Więcej

Piszą, więc żyją. Pierwszych sto dni wojny

utwory / zapowiedzi książek Różni autorzy

Frag­men­ty zapo­wia­da­ją­ce książ­kę Piszą, więc żyją. Pierw­szych sto dni woj­ny w tłu­ma­cze­niu Boh­da­na Zadu­ry, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim 29 sierp­nia 2022 roku.

Więcej

Let the right one in

recenzje / ESEJE Dawid Mateusz Jakub Skurtys

Impre­sja Dawi­da Mate­usza i Jaku­ba Skur­ty­sa na temat poezji Oli Lewan­dow­skiej-Ferenc, lau­re­at­ki 16. edy­cji Poło­wu poetyc­kie­go.

Więcej

Od Andruchowycza do Żadana

recenzje / KOMENTARZE Bohdan Zadura

Autor­ski komen­tarz Boh­da­na Zadu­ry, towa­rzy­szą­cy pre­mie­rze książ­ki 100 wier­szy wol­nych z Ukra­iny, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 2 maja 2022 roku.

Więcej

Wojna zmienia wszystko…

wywiady / o książce Bohdan Zadura Karol Maliszewski

Roz­mo­wa Karo­la Mali­szew­skie­go z Boh­da­nem Zadu­rą, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki 100 wier­szy wol­nych z Ukra­iny, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 2 maja 2022 roku.

Więcej

100 wierszy wolnych z Ukrainy (2)

utwory / zapowiedzi książek Bohdan Zadura

Frag­men­ty zapo­wia­da­ją­ce książ­kę 100 wier­szy wol­nych z Ukra­iny w tłu­ma­cze­niu Boh­da­na Zadu­ry, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim 30 maja 2022 roku.

Więcej

Spektralne linie, solarne pasma

recenzje / ESEJE Dawid Mateusz Jakub Skurtys

Impre­sja Dawi­da Mate­usza i Jaku­ba Skur­ty­sa na temat poezji Patric­ka Leftwi­cha, lau­re­ata 16. edy­cji Poło­wu poetyc­kie­go.

Więcej

Ktokolwiek, tylko nie ja

utwory / zapowiedzi książek Bohdan Zadura Hałyna Kruk

Frag­ment zapo­wia­da­ją­cy książ­kę Kto­kol­wiek, tyl­ko nie ja Hały­ny Kruk w tłu­ma­cze­niu Boh­da­na Zadu­ry, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim 23 maja 2022 roku.

Więcej

100 wierszy wolnych z Ukrainy

utwory / zapowiedzi książek Bohdan Zadura

Frag­men­ty zapo­wia­da­ją­ce książ­kę 100 wier­szy wol­nych z Ukra­iny w tłu­ma­cze­niu Boh­da­na Zadu­ry, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim 2 maja 2022 roku.

Więcej

Koszmary Sinéad O’Connor

recenzje / IMPRESJE Dawid Mateusz Jakub Skurtys

Impre­sja Dawi­da Mate­usza i Jaku­ba Skur­ty­sa na temat poezji Zofii Kil­jań­skiej, lau­re­at­ki 16. edy­cji Poło­wu poetyc­kie­go.

Więcej

Puste trybuny

nagrania / stacja Literatura Bohdan Zadura

Czy­ta­nie z książ­ki Puste try­bu­ny z udzia­łem Boh­da­na Zadu­ry w ramach festi­wa­lu Sta­cja Lite­ra­tu­ra 26.

Więcej

Rozmowy na torach: odcinek 1 Bohdan Zadura

nagrania / stacja Literatura Antonina Tosiek Bohdan Zadura Jakub Skurtys

Pierw­szy odci­nek z cyklu „Roz­mo­wy na torach” w ramach festi­wa­lu Sta­cja Lite­ra­tu­ra 26.

Więcej

Tętent spalonej awangardy

recenzje / IMPRESJE Dawid Mateusz Jakub Skurtys

Impre­sja Dawi­da Mate­usza i Jaku­ba Skur­ty­sa na temat poezji Bar­to­sza Hory­zy, lau­re­ata 16. edy­cji Poło­wu poetyc­kie­go.

Więcej

Rozbiórka

dzwieki / WYDARZENIA Różni autorzy

Zapis całe­go spo­tka­nia autor­skie­go z udzia­łem Urszu­li Kozioł, Ryszar­da Kry­nic­kie­go, Boh­da­na Zadu­ry, Pio­tra Som­me­ra, Jerze­go Jar­nie­wi­cza, Zbi­gnie­wa Mache­ja, Andrze­ja Sosnow­skie­go, Tade­uszy Pió­ry, Dar­ka Fok­sa, Woj­cie­cha Bono­wi­cza, Mar­ci­na Sen­dec­kie­go, Dariu­sza Suski, Mariu­sza Grze­bal­skie­go, Dariu­sza Sośnic­kie­go, Krzysz­to­fa Siw­czy­ka, Mar­ty Pod­gór­nik i Jac­ka Deh­ne­la pod­czas Por­tu Wro­cław 2007.

Więcej

Kredę gryzie się ze strachu

recenzje / IMPRESJE Dawid Mateusz Jakub Skurtys

Impre­sja Dawi­da Mate­usza i Jaku­ba Skur­ty­sa na temat poezji Alek­san­dry Byr­skiej, lau­re­at­ki 16. edy­cji Poło­wu poetyc­kie­go.

Więcej

Książki z Biura: Odcinek 14 Sekcja zabójstw

nagrania / między wierszami Bohdan Zadura

Czter­na­sty odci­nek cyklu Książ­ki z Biu­ra. Nagra­nie zre­ali­zo­wa­no w ramach pro­jek­tu Kar­to­te­ka 25.

Więcej

Odwiedziny krewnych

dzwieki / WYDARZENIA Różni autorzy

Zapis całe­go spo­tka­nia autor­skie­go z udzia­łem Andre­ja Ada­mo­wi­cza, Andre­ja Cha­da­no­wi­cza, Wasy­la Mach­ny i Boh­da­na Zadu­ry pod­czas Por­tu Wro­cław 2006.

Więcej

Wojna (pieśni lisów), Przepowieść w ścinkach, Gdyby ktoś o mnie pytał, Sekcja zabójstw

nagrania / stacja Literatura Różni autorzy

Spo­tka­nie wokół ksią­żek Woj­na (pie­śni lisów), Prze­po­wieść w ścin­kach, Gdy­by ktoś o mnie pytał i Sek­cja zabójstw z udzia­łem Kon­ra­da Góry, Mar­ty Pod­gór­nik, Boh­da­na Zadu­ry, Joan­ny Muel­ler i Karo­la Mali­szew­skie­go w ramach festi­wa­lu Sta­cja Lite­ra­tu­ra 25.

Więcej

W zdrowym ciele mały duch

dzwieki / WYDARZENIA Andrej Chadanowicz Bohdan Zadura Jurij Andruchowycz

Zapis całe­go spo­tka­nia autor­skie­go z udzia­łem Juri­ja Anru­cho­wy­cza, Andre­ja Cha­da­no­wi­cza i Boh­da­na Zadu­ry pod­czas Por­tu Wro­cław 2006.

Więcej

Blair Witch Voytala

recenzje / ESEJE Dawid Mateusz

Impre­sja Dawi­da Mate­usza na temat zesta­wu wier­szy Found Foota­ge Niny Voy­ta­li, lau­re­at­ki 15. edy­cji Poło­wu.

Więcej

Dobra wiadomość

recenzje / KOMENTARZE Bohdan Zadura

Autor­ski komen­tarz Boh­da­na Zadu­ry, towa­rzy­szą­cy pre­mie­rze książ­ki Puste try­bu­ny, któ­ra uka­za­ła się w Biu­rze Lite­rac­kim 14 czerw­ca 2021 roku.

Więcej

Nie uciekam od rzeczywistości, staram się ją widzieć jasno, choć trudno, żeby w zachwyceniu

wywiady / o książce Bohdan Zadura Marta Podgórnik

Roz­mo­wa Mar­ty Pod­gór­nik z Boh­da­nem Zadu­rą, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Puste try­bu­ny, któ­ra uka­za­ła się w Biu­rze Lite­rac­kim 14 czerw­ca 2021 roku.

Więcej

Kim ona jest, co podmiot ma?

recenzje / ESEJE Dawid Mateusz

Impre­sja Dawi­da Mate­usza na temat zesta­wu wier­szy wszyst­kie moje les­by sprze­dam do por­no Zuzan­ny Strehl, lau­re­at­ki 15. edy­cji Poło­wu.

Więcej

Małe muzeum

dzwieki / WYDARZENIA Bohdan Zadura

Zapis całe­go spo­tka­nia autor­skie­go z udzia­łem Boh­da­na Zadu­ry pod­czas Por­tu Wro­cław 2005.

Więcej

Puste trybuny

utwory / zapowiedzi książek Bohdan Zadura

Frag­ment zapo­wia­da­ją­cy książ­kę Puste try­bu­ny Boh­da­na Zadu­ry, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim 14 czerw­ca 2021 roku.

Więcej

Alessandro Del Piero otwiera Cyc Gada i myśli sobie, jakie to jest dobre

recenzje / KOMENTARZE Dawid Mateusz

Impre­sja Dawi­da Mate­usza na temat zesta­wu wier­szy Wie­że Julia­na Rosiń­skie­go, lau­re­ata 15. edy­cji Poło­wu.

Więcej

Chirurgiczna precyzja

recenzje / ESEJE Dawid Mateusz

Impre­sja Dawi­da Mate­usza na temat zesta­wu wier­szy Wykwit Karo­li­ny Kapu­sty, lau­re­at­ki 15. edy­cji Poło­wu.

Więcej

Niższa polityczność

recenzje / ESEJE Dawid Mateusz

Impre­sja Dawi­da Mate­usza na temat zesta­wu wier­szy Komu­nizm, gów­no i może cie kocham Toma­sza Gro­mad­ki, lau­re­at­ki 15. edy­cji „Poło­wu”.

Więcej

Pętla „for” do pętli „while”: my jeszcze sobie porozmawiamy

recenzje / IMPRESJE Dawid Mateusz

Impre­sja Dawi­da Mate­usza na temat zesta­wu wier­szy Mistrz Wor­da opa­no­wu­je pod­sta­wo­we kom­pe­ten­cje soszja­lu Sary Akram, lau­re­at­ki 15. edy­cji „Poło­wu”.

Więcej

Piosenki dla martwego koguta

dzwieki / WYDARZENIA Różni autorzy

Zapis całe­go spo­tka­nia autor­skie­go Juri­ja Andru­cho­wy­cza, Andri­ja Bon­da­ra, Naza­ra Hon­cza­ra, Myko­ły Riab­czu­ka, Osta­pa Sly­wyn­skie­go, Ser­hi­ja Żada­na, Dar­ka Fok­sa oraz Boh­dan Zadu­ry pod­czas Por­tu Legni­ca 2004.

Więcej

Rafał Wojaczek, który jest

dzwieki / WYDARZENIA Różni autorzy

Zapis całe­go spo­tka­nia autor­skie­go poświę­co­ne­go twór­czo­ści Rafa­ła Wojacz­ka pod­czas Por­tu Legni­ca 2004.

Więcej

Spis rzeczywistości

recenzje / ESEJE Bohdan Zadura

Szkic Boh­da­na Zadu­ry, towa­rzy­szą­cy wyda­niu książ­ki Semio­na Cha­ni­na Ale nie to, w tłu­ma­cze­niu Boh­da­na Zadu­ry, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim 9 grud­nia 2020 roku.

Więcej

[nie pomyśl, że to bezdomny]

recenzje / KOMENTARZE Bohdan Zadura Siemion Chanin

Autor­ski komen­tarz Sie­mio­na Cha­ni­na, towa­rzy­szą­cy wyda­niu książ­ki Semio­na Cha­ni­na Ale nie to, w tłu­ma­cze­niu Boh­da­na Zadu­ry, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim 9 grud­nia 2020 roku.

Więcej

Elegia na odejście Stanów Zjednoczonych

wywiady / o książce Dawid Mateusz Radosław Jurczak

Roz­mo­wa Dawi­da Mate­usza z Rado­sła­wem Jur­cza­kiem, towa­rzy­szą­ca wyda­niu książ­ki Rado­sła­wa Jur­cza­ka Zakła­dy holen­der­skie, któ­ra uka­za­ła się w Biu­rze Lite­rac­kim 18 listo­pa­da 2020 roku.

Więcej

Ale nie to (2)

utwory / zapowiedzi książek Bohdan Zadura Siemion Chanin

Frag­ment zapo­wia­da­ją­cy książ­kę Semio­na Cha­ni­na Ale nie to, w tłu­ma­cze­niu Boh­da­na Zadu­ry, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim 18 listo­pa­da 2020 roku.

Więcej

„Wyjebane” jako pryzmat

wywiady / o pisaniu Dawid Mateusz Julek Rosiński

Roz­mo­wa Dawi­da Mate­usza z Jul­kiem Rosiń­skim, lau­re­atem kon­kur­su na „Wiersz i opo­wia­da­nie doraź­ne 2020”.

Więcej

Damski boks

dzwieki / WYDARZENIA Różni autorzy

Zapis całe­go spo­tka­nia autor­skie­go Julii Fie­dor­czuk, Kla­ry Nowa­kow­skiej, Mar­ty Pod­gór­nik, Agniesz­ki Wol­ny-Ham­ka­ło oraz Boh­da­na Zadu­ry pod­czas Por­tu Legni­ca 2004.

Więcej

Głos wolny wolność ubezpieczający

wywiady / o książce Artur Burszta Bohdan Zadura

Roz­mo­wa Artu­ra Bursz­ty z Boh­da­nem Zadu­rą, towa­rzy­szą­ca wyda­niu książ­ki Boh­da­na Zadu­ry Sek­cja zabójstw, któ­ra uka­za­ła się w Biu­rze Lite­rac­kim 16 wrze­śnia 2020 roku.

Więcej

Sekcja zabójstw pracuje bez chwili wytchnienia

recenzje / KOMENTARZE Bohdan Zadura

Autor­ski komen­tarz Boh­da­na Zadu­ry, towa­rzy­szą­cy wyda­niu książ­ki Boh­da­na Zadu­ry Sek­cja zabójstw, któ­ra uka­za­ła się w Biu­rze Lite­rac­kim 16 wrze­śnia 2020 roku.

Więcej

Dzikie wrażenia kreta (poeci trzech pokoleń)

dzwieki / WYDARZENIA Różni autorzy

Zapis całe­go spo­tka­nia autor­skie­go Toma­sza Maje­ra­na, Krzysz­to­fa Siw­czy­ka, Andrze­ja Sosnow­skie­go i Boh­da­na Zadu­ry pod­czas Por­tu Lite­rac­kie­go 2004.

Więcej

Czterobrygadówka

recenzje / IMPRESJE Dawid Mateusz

Impre­sja Dawi­da Mate­usza na temat zesta­wu wier­szy Kata­log ofert Jaku­ba Sęczy­ka, lau­re­ata 14. edy­cji „Poło­wu”.

Więcej

Sekcja zabójstw

utwory / zapowiedzi książek Bohdan Zadura

Frag­ment zapo­wia­da­ją­cy książ­kę Boh­da­na Zadu­ry Sek­cja zabójstw, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim 16 wrze­śnia 2020 roku.

Więcej

„Haka!” Czyli wygrażanie przed lustrem

recenzje / ESEJE Dawid Mateusz

Impre­sja Dawi­da Mate­usza na temat zesta­wu wier­szy Haka! Aga­ty Puwal­skiej, lau­re­at­ki 14. edy­cji „Poło­wu”.

Więcej

Między łykiem a drewnem

recenzje / ESEJE Dawid Mateusz

Impre­sja Dawi­da Mate­usza na temat zesta­wu wier­szy Ogród w szkle Klau­dii Piesz­czoch, lau­re­at­ki 14. edy­cji „Poło­wu”.

Więcej

Bratanki

dzwieki / WYDARZENIA Bohdan Zadura István Kovács

Zapis całe­go spo­tka­nia autor­skie­go Istvána Kovác­sa i Boh­da­na Zadu­ry pod­czas Por­tu Legni­ca 2003.

Więcej

Waruj

nagrania / stacja Literatura Różni autorzy

Spo­tka­nie wokół książ­ki „Waruj Joan­ny Muel­ler i Joan­ny Łań­cuc­kiej z udzia­łem Joan­ny Muel­ler, Joan­ny Łań­cuc­kiej, Anny Ada­mo­wicz oraz Dawi­da Mate­usza w ramach festi­wa­lu Sta­cja Lite­ra­tu­ra 22.

Więcej

Dynamika transgresji, zimno mikrobiologii

recenzje / ESEJE Dawid Mateusz

Impre­sja Dawi­da Mate­usza na temat zesta­wu wier­szy Jasno­zie­lo­ne albo zmar­twych­wsta­nę w sło­necz­ni­kach Mar­le­ny Nie­miec, lau­re­at­ki 14. edy­cji „Poło­wu”.

Więcej

Rezultat spojenia oddziałujących na siebie świateł o różnych częstotliwościach

recenzje / IMPRESJE Dawid Mateusz

Impre­sja Dawi­da Mate­usza na temat zesta­wu wier­szy Hood­shit Micha­ła Myt­ni­ka, lau­re­ata 14. edy­cji „Poło­wu”.

Więcej

Teoria literatury istnieje tylko w praktyce

recenzje / ESEJE Dawid Mateusz

Impre­sja Dawi­da Mate­usza na temat zesta­wu wier­szy Gryp­sy pro­ro­ków Paw­ła Kusia­ka, lau­re­ata 14. edy­cji „Poło­wu”.

Więcej

Sami sobie zgotowaliśmy samozatrudnienie

recenzje / IMPRESJE Dawid Mateusz

Imre­sja Dawi­da Mate­usza na temat zesta­wu wier­szy Umo­wa śmie­cio­wa Nata­lii Kubi­cius, lau­re­at­ki 14. edy­cji „Poło­wu”.

Więcej

Przekłady demontażu ciemni

recenzje / IMPRESJE Dawid Mateusz

Impre­sja Dawi­da Mate­usza na temat zesta­wu wier­szy Zakła­dy mon­ta­żu jaź­ni Paw­ła Har­len­de­ra, lau­re­ata 14. edy­cji „Poło­wu”.

Więcej

Puste noce i 100 wierszy wypisanych z języka angielskiego

nagrania / stacja Literatura Dawid Mateusz Jerzy Jarniewicz Karol Maliszewski

Spo­tka­nie wokół ksią­żek Puste noce i 100 wier­szy wypi­sa­nych z języ­ka angiel­skie­go z udzia­łem Jerze­go Jar­nie­wi­cza, Karo­la Mali­szew­skie­go i Dawi­da Mate­usza w ramach festi­wa­lu Sta­cja Lite­ra­tu­ra 23.

Więcej

Och, tak Och, nie

recenzje / KOMENTARZE Bohdan Zadura

Komen­tarz Boh­da­na Zadu­ry, opu­bli­ko­wa­ny w cyklu pre­zen­ta­cji naj­cie­kaw­szych archi­wal­nych tek­stów z dwu­dzie­sto­pię­cio­le­cia festi­wa­lu Sta­cja Lite­ra­tu­ra.

Więcej

Ptasia grypa i Między wierszami

dzwieki / WYDARZENIA Bohdan Zadura

Zapis całe­go spo­tka­nia autor­skie­go z udzia­łem Boh­da­na Zadu­ry w trak­cie Por­tu Legni­ca 2002.

Więcej

Jakie życie – taka śmierć

wywiady / o książce Bohdan Zadura Tomasz Majeran

Zapis roz­mo­wy Toma­sza Maje­ra­na z Boh­da­nem Zadu­rą, opu­bli­ko­wa­nej w cyklu pre­zen­ta­cji naj­cie­kaw­szych archi­wal­nych tek­stów z dwu­dzie­sto­pię­cio­le­cia festi­wa­lu Sta­cja Lite­ra­tu­ra.

Więcej

Po szkodzie

nagrania / stacja Literatura Bohdan Zadura Dawid Mateusz Karol Maliszewski

Spo­tka­nie autor­skie wokół książ­ki Po szko­dzie z udzia­łem Boh­da­na Zadu­ry, Karo­la Mali­szew­skie­go i Dawi­da Mate­usza w ramach festi­wa­lu Sta­cja Lite­ra­tu­ra 23.

Więcej

Dalszy ciąg

wywiady / o książce Dawid Mateusz Jakub Skurtys

Roz­mo­wa Jaku­ba Skur­ty­sa z Dawi­dem Mate­uszem, towa­rzy­szą­ca wyda­niu alma­na­chu Połów. Poetyc­kie debiu­ty 2018, któ­ry uka­zał się nakła­dem Biu­ra Lite­rac­kie­go 3 czerw­ca 2019 roku.

Więcej

Od kuchni

wywiady / o pisaniu Artur Burszta Bohdan Zadura

Zapis roz­mo­wy Artu­ra Bursz­ty z Boh­da­nem Zadu­rą, opu­bli­ko­wa­nej w cyklu pre­zen­ta­cji naj­cie­kaw­szych archi­wal­nych tek­stów z dwu­dzie­sto­pię­cio­le­cia festi­wa­lu Sta­cja Lite­ra­tu­ra.

Więcej

Na wszelki wypadek

recenzje / KOMENTARZE Bohdan Zadura

Autor­ski komen­tarz Boh­da­na Zadu­ry opu­bli­ko­wa­ny w cyklu pre­zen­ta­cji naj­cie­kaw­szych archi­wal­nych tek­stów z dwu­dzie­sto­pię­cio­le­cia festi­wa­lu Sta­cja Lite­ra­tu­ra.

Więcej

Poematy

dzwieki / WYDARZENIA Bohdan Zadura

Zapis całe­go spo­tka­nia autor­skie­go Boh­da­na Zadu­ry pod­czas Por­tu Legni­ca 2001.

Więcej

Wiersze do spławiania drewna

recenzje / ESEJE Dawid Mateusz

Impre­sja Dawi­da Mate­usza na temat zesta­wu wier­szy Par­kin­gi pod­ziem­ne jako mia­sta spo­tkań Alek­san­dra Tro­ja­now­skie­go, lau­re­ata 13. edy­cji „Poło­wu”.

Więcej

Jeszcze starszy testament

recenzje / IMPRESJE Dawid Mateusz

Impre­sja Dawi­da Mate­usza na temat zesta­wu wier­szy Gmin­ne Anto­ni­ny M. Tosiek, lau­re­at­ki 13. edy­cji „Poło­wu”.

Więcej

Tweet w horyzont zdarzeń

recenzje / IMPRESJE Dawid Mateusz

Impre­sja Dawi­da Mate­usza na temat zesta­wu wier­szy Nic cięż­sze niż coś Kata­rzy­ny Szau­liń­skiej, lau­re­at­ki 13. edy­cji „Poło­wu”.

Więcej

W poszukiwaniu innej gramatyki

recenzje / IMPRESJE Dawid Mateusz

Impre­sja Dawi­da Mate­usza na temat zesta­wu wier­szy Trzy­sta cytryn do trze­ciej potę­gi tygry­sa Mar­ci­na Pod­la­skie­go, lau­re­ata 13. edy­cji „Poło­wu”.

Więcej

Conscious Rap

wywiady / o książce Anna Adamowicz Dawid Mateusz

Roz­mo­wa Dawi­da Mate­usza z Anną Ada­mo­wicz, towa­rzy­szą­ca wyda­niu książ­ki Ani­ma­lia, któ­ra uka­za­ła się w Biu­rze Lite­rac­kim 28 stycz­nia 2019 roku.

Więcej

Nouvelles impressions de Białogard?

recenzje / IMPRESJE Dawid Mateusz

Impre­sja Dawi­da Mate­usza na temat zesta­wu wier­szy Le voy­age ivre Mar­ci­na Pie­chrz­liń­skie­go, lau­re­ata 13. edy­cji „Poło­wu”.

Więcej

Kto za tym stoi

nagrania / stacja Literatura Różni autorzy

Spo­tka­nie z orga­ni­za­to­ra­mi festi­wa­lu Sta­cja Lite­ra­tu­ra 23, w któ­rym udział wzię­li Damian Banasz, Artur Bursz­ta, Mate­usz Grze­go­rzew­ski, Alek­san­dra Grzem­ska, Poli­na Justo­wa, Dawid Mate­usz, Mina, Joan­na Muel­ler, Alek­san­dra Olszew­ska, Tomasz Piech­nik, Juliusz Pie­li­chow­ski, Mag­da­le­na Riga­mon­ti i Mak­sy­mi­lian Riga­mon­ti.

Więcej

Thriller, dokumentalny

recenzje / IMPRESJE Dawid Mateusz

Impre­sja Dawi­da Mate­usza na temat zesta­wu wier­szy zero waste Marii Hal­ber, lau­re­at­ki 13. edy­cji „Poło­wu”.

Więcej

O tym, jak „zadziała się” wspólnota

wywiady / o pisaniu Różni autorzy

Dys­ku­sja redak­cji Biu­ra Lite­rac­kie­go z udzia­łem: Alek­san­dry Grzem­skiej, Dawi­da Mate­usza, Joan­ny Muel­ler, Alek­san­dry Olszew­skiej, Juliu­sza Pie­li­chow­skie­go i Artu­ra Bursz­ty na temat festi­wa­lu Sta­cja Lite­ra­tu­ra 23.

Więcej

Nieśmiertelność

nagrania / stacja Literatura Różni autorzy

Spo­tka­nie autor­skie w ramach festi­wa­lu Sta­cja Lite­ra­tu­ra 22, w któ­rym udział wzię­li Rado­sław Jur­czak, Dawid Mate­usz, Mag­da­le­na Puł­ka i Karo­li­na Fel­berg-Sen­dec­ka.

Więcej

Poezja z nagrodami: Nocne życie

recenzje / KOMENTARZE Bohdan Zadura

Boh­dan Zadu­ra odpo­wia­da na pyta­nia w ankie­cie doty­czą­cej książ­ki Noc­ne życie, wyda­nej w wer­sji elek­tro­nicz­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 11 lip­ca 2018 roku. Książ­ka uka­zu­je się w ramach akcji „Poezja z nagro­da­mi”.

Więcej

Trampolina

dzwieki / RECYTACJE Bohdan Zadura

Wiersz z tomu Wszyst­ko, zare­je­stro­wa­ny pod­czas spo­tka­nia „Wszyst­ko gubio­ne” na festi­wa­lu Port Wro­cław 2009.

Więcej

Noc Zadury

nagrania / z fortu do portu Bohdan Zadura

Frag­ment „Nocy Zadu­ry”, pod­czas któ­rej Boh­dan Zadu­ra oprócz czy­ta­nia wier­szy sma­żył tak­że nale­śni­ki.

Więcej

Tribute to John Ashbery

nagrania / stacja Literatura Różni autorzy

Spo­tka­nie autor­skie „Tri­bu­te to John Ash­be­ry” w ramach festi­wa­lu Sta­cja Lite­ra­tu­ra 22.

Więcej

Pozostaje tylko miłosierdzie

wywiady / o książce Dawid Mateusz Konrad Góra Robert Rybicki

Roz­mo­wa Kon­ra­da Góry i Dawi­da Mate­usza z Rober­tem Rybic­kim, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Pod­ręcz­nik nauko­wy dla oni­ro­nau­tów (1998–2018), wyda­nej nakła­dem Biu­ra Lite­rac­kie­go 19 mar­ca 2018 roku.

Więcej

Polarną nocą i po drugiej stronie lustra

wywiady / o książce Dawid Mateusz Filip Łobodziński

Roz­mo­wa Dawi­da Mate­usza z Fili­pem Łobo­dziń­skim, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Taran­tu­la Boba Dyla­na w prze­kła­dzie Fili­pa Łobo­dziń­skie­go, wyda­nej nakła­dem Biu­ra Lite­rac­kie­go 15 stycz­nia 2018 roku.

Więcej

Po szkodzie (2)

utwory / zapowiedzi książek Bohdan Zadura

Frag­ment zapo­wia­da­ją­cy książ­kę Po szko­dzie Boh­da­na Zadu­ry, któ­ra uka­że się nakła­dem Biu­ra Lite­rac­kie­go 19 lute­go 2018 roku.

Więcej

Nie będzie naród pluł nam w twarz

nagrania / stacja Literatura Różni autorzy

Spo­tka­nie autor­skie „Nie będzie naród pluł nam w twarz” z udzia­łem Paw­ła Kacz­mar­skie­go, Jako­be Mansz­taj­na, Dawi­da Mate­usza i Pio­tra Przy­by­ły w ramach festi­wa­lu Sta­cja Lite­ra­tu­ra 21.

Więcej

Po szkodzie (1)

utwory / zapowiedzi książek Bohdan Zadura

Frag­ment zapo­wia­da­ją­cy książ­kę Po szko­dzie Boh­da­na Zadu­ry, któ­ra uka­że się nakła­dem Biu­ra Lite­rac­kie­go 19 lute­go 2018 roku.

Więcej

Najpierw weźmiemy Manhattan

wywiady / o książce Agata Jabłońska Dawid Mateusz

Roz­mo­wa Dawi­da Mate­usza z Aga­tą Jabłoń­ską, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Raport wojen­ny, wyda­nej nakła­dem Biu­ra Lite­rac­kie­go 20 listo­pa­da 2017 roku.

Więcej

Australian Open

dzwieki / RECYTACJE Bohdan Zadura

Wiersz zare­je­stro­wa­ny pod­czas spo­tka­nia „Wier­sze z gazet” na festi­wa­lu Port Wro­cław 2015.

Więcej

Historia jednego wiersza: „Paralaksa w weekend”

recenzje / KOMENTARZE Dawid Mateusz

Autor­ski komen­tarz Dawi­da Mate­usza w ramach cyklu „Histo­ria jed­ne­go wier­sza”, towa­rzy­szą­cy pre­mie­rze książ­ki Wybie­ga­nie z raju (2006–2012) Toma­sza Puł­ki, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 10 lip­ca 2017 roku.

Więcej

Jutro będzie piękna pogoda!

wywiady / o książce Dawid Mateusz Robert Rybicki

Roz­mo­wa Dawi­da Mate­usza z Rober­tem Rybic­kim, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Dar Mene­li, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 17 kwiet­nia 2017 roku.

Więcej

Jeszcze nikt nie oślepł od odwracania wzroku*

wywiady / o książce Dawid Mateusz Konrad Góra

Roz­mo­wa Dawi­da Mate­usza z Kon­ra­dem Górą, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Nie, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 15 listo­pa­da 2016 roku.

Więcej

Dyskusja „Barbarzyńcy czy nie. Dwadzieścia lat po przełomie”

nagrania / między wierszami Różni autorzy

Port Wro­cław 2009: wypo­wie­dzi Dariu­sza Nowac­kie­go, Pio­tra Śli­wiń­skie­go, Justy­ny Sobo­lew­skiej, Pio­tra Czer­niaw­skie­go, Dar­ka Fok­sa, Krzysz­to­fa Jawor­skie­go, Boh­da­na Zadu­ry, Roma­na Hone­ta.

Więcej

Dyskusja „Poeci a ikonosfera współczesności”

nagrania / z fortu do portu Różni autorzy

Krzysz­tof Siw­czyk, Mar­cin Świe­tlic­ki, Andrzej Sosnow­ski, Adam Wie­de­mann i Boh­dan Zadu­ra spie­ra­ją się o iko­nos­fe­rę współ­cze­sno­ści. Port Legni­ca 2002.

Więcej

Wiersze z gazet

nagrania / z fortu do portu Bohdan Zadura Ryszard Krynicki Zbigniew Machej

Zapis spo­tka­nia autor­skie­go „Wier­sze z gazet” z Ryszar­dem Kry­nic­kim, Zbi­gnie­wem Mache­jem i Boh­da­nem Zadu­rą 20. festi­wa­lu lite­rac­kie­go Port Wro­cław 2015.

Więcej

Maść przeciw poezji

nagrania / między wierszami Bohdan Zadura Grzegorz Jankowicz Leszek Engelking

Pre­zen­ta­cja anto­lo­gii Lesz­ka Engel­kin­ga Maść prze­ciw poezji. Prze­kła­dy z poezji cze­skiej. Książ­kę komen­tu­ją Grze­gorz Jan­ko­wicz, Boh­dan Zadu­ra oraz tłu­macz. Wier­sze Jaro­sla­va Vrchlic­kie­go „Śpią­ca Pra­ga” i „Venus Ver­ti­cor­dia” we wła­snej aran­ża­cji muzycz­nej wyko­nu­je Sam­bor Dudziń­ski.

Więcej

Dyskusja „Co to jest barbarzyństwo w poezji?”

nagrania / między wierszami Różni autorzy

Mitycz­ne pyta­nie o kla­sy­cy­stów i bar­ba­rzyń­ców zada­ne Dar­ko­wi Fok­so­wi, Tade­uszo­wi Pió­rze, Ada­mo­wi Wie­de­man­no­wi i Boh­da­no­wi Zadu­rze.

Więcej

Wszystko

nagrania / między wierszami Bohdan Zadura Marcin Świetlicki

W rejs z Boh­da­nem Zadu­rą wyru­szy­li Mar­ta Pod­gór­nik i Krzysz­tof Siw­czyk. Fil­mo­wa etiu­da do wier­sza „Z cze­go wyro­słem” w reży­se­rii Anny Jadow­skiej.

Więcej

Dyskusja „Opozycja Poeta i naród”

nagrania / z fortu do portu Bohdan Zadura Marcin Świetlicki

Czy ist­nie­je opo­zy­cja „poeta i naród”? Cze­go lite­rat może potrze­bo­wać od spo­łe­czeń­stwa (i odwrot­nie)? Mówią Boh­dan Zadu­ra i Mar­cin Świe­tlic­ki, Port Legni­ca 2002.

Więcej

Kilka wolt

wywiady / o książce Dawid Mateusz Krzysztof Sztafa

Roz­mo­wa Krzysz­to­fa Szta­fy z Dawi­dem Mate­uszem, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Sta­cja wie­ży ciśnień, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 26 lip­ca 2016 roku.

Więcej

Brugata

recenzje / KOMENTARZE Dawid Mateusz

Komen­tarz Dawi­da Mate­usza w ramach cyklu „Histo­ria jed­ne­go wier­sza”, towa­rzy­szą­cy pre­mie­rze książ­ki Sta­cja wie­ży ciśnień, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 26 lip­ca 2016 roku.

Więcej

Dyskusja „Czy poezja może zmienić świat?”

nagrania / między wierszami Różni autorzy

Krzysz­tof Siw­czyk, Anna Pod­cza­szy, Boh­dan Zadu­ra, Jerzy Jar­nie­wicz, Zbi­gniew Machej oraz Tomasz Bro­da o tym, czy poezja to pró­ba „dania w pysk świa­tu”, czy może jego zmia­ny?

Więcej

Ligustr

utwory / zapowiedzi książek Dawid Mateusz

Frag­ment zapo­wia­da­ją­cy książ­kę Sta­cja wie­ży ciśnień Dawi­da Mate­usza, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim.

Więcej

Perspektywy

utwory / zapowiedzi książek Dawid Mateusz

Frag­ment zapo­wia­da­ją­cy książ­kę Sta­cja wie­ży ciśnień Dawi­da Mate­usza, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim.

Więcej

Dyskusja „Słowa ujemne poetycko”

nagrania / między wierszami Różni autorzy

Zbi­gniew Machej, Krzysz­tof Siw­czyk, Mar­cin Świe­tlic­ki i Boh­dan Zadu­ra zasta­na­wia­ją się, czy ist­nie­ją sło­wa o ujem­nym poten­cja­le poetyc­kim. Port Legni­ca 2002.

Więcej

Kąt zaangażowania

wywiady / o pisaniu Dawid Mateusz Jakub Skurtys

Roz­mo­wa Jaku­ba Skur­ty­sa z Dawi­dem Mate­uszem. Pre­zen­ta­cja w ramach cyklu tek­stów zapo­wia­da­ją­cych anto­lo­gię Zebra­ło się śli­ny. Nowe gło­sy z Pol­ski, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim.

Więcej

Livestream

utwory / premiery w sieci Dawid Mateusz

Pre­mie­ro­wy zestaw wier­szy Dawi­da Mate­usza. Pre­zen­ta­cja w ramach cyklu tek­stów zapo­wia­da­ją­cych anto­lo­gię Zebra­ło się śli­ny. Nowe gło­sy z Pol­ski, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim.

Więcej

Wykształcenie

recenzje / KOMENTARZE Dawid Mateusz

Autor­ski komen­tarz Dawi­da Mate­usza w ramach cyklu „Histo­ria jed­ne­go wier­sza”. Pre­zen­ta­cja w ramach cyklu tek­stów zapo­wia­da­ją­cych anto­lo­gię Zebra­ło się śli­ny. Nowe gło­sy z Pol­ski, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim.

Więcej

Poeci: Bohdan Zadura

nagrania / między wierszami Bohdan Zadura

Pią­ty odci­nek pro­gra­mu lite­rac­kie­go „Poeci”, w któ­rym Woj­ciech Bono­wicz roz­ma­wia z Boh­da­nem Zadu­rą.

Więcej

Who is who

recenzje / KOMENTARZE Bohdan Zadura

Autor­ski komen­tarz Boh­da­na Zadu­ry w ramach cyklu „Histo­ria jed­ne­go wier­sza”, towa­rzy­szą­cy pre­mie­rze książ­ki Już otwar­te, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 25 stycz­nia 2016 roku.

Więcej

Kto ma wisieć, nie utonie

wywiady / o książce Bohdan Zadura Monika Brągiel

Roz­mo­wa Moni­ki Brą­giel z Boh­da­nem Zadu­rą, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Już otwar­te, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 25 stycz­nia 2016 roku.

Więcej

Rozmowa o książce Sposoby na zaśnięcie

wywiady / o książce Różni autorzy

Dzie­ci zada­ją pyta­nia auto­rom i autor­kom książ­ki Spo­so­by na zaśnię­cie, któ­ra uka­za­ła się nakła­dem Biu­ra Lite­rac­kie­go 13 lip­ca 2015 roku.

Więcej

„Żeby uważnie przeczytać to, co w obcym języku mi się spodobało”

wywiady / o książce Bohdan Zadura Miłosz Waligórski

Z Boh­da­nem Zadu­rą, tłu­ma­czem Tra­ge­dii czło­wie­ka Imre Madácha, roz­ma­wia Miłosz Wali­gór­ski.

Więcej

Zgryz

dzwieki / RECYTACJE Bohdan Zadura

Wiersz z tomu Wszyst­ko, zare­je­stro­wa­ny pod­czas spo­tka­nia „Wszyst­ko gubio­ne” na festi­wa­lu Port Wro­cław 2009.

Więcej

Komentarz do wiersza „Hotel Ukraina”

recenzje / KOMENTARZE Bohdan Zadura

Autor­ski komen­tarz Boh­da­na Zadu­ry w ramach cyklu „Histo­ria jed­ne­go wier­sza”, towa­rzy­szą­cy pre­mie­rze książ­ki Krop­ka nad i, któ­ra uka­za­ła się w Biu­rze Lite­rac­kim 22 wrze­śnia 2015 roku.

Więcej

Tylko nie mów, że była bez

wywiady / o pisaniu Bohdan Zadura Darek Foks

Roz­mo­wa Dar­ka Fok­sa z Boh­da­nem Zadu­rą o jego nowej książ­ce Krop­ka nad i, któ­ra uka­za­ła się nakła­dem Biu­ra Lite­rac­kie­go 22 wrze­śnia 2014 roku.

Więcej

Komentarz Dawida Mateusza do wiersza „Literatura małych ojczyzn”

recenzje / KOMENTARZE Dawid Mateusz

Komen­tarz Dawi­da Mate­usza do wier­sza Lite­ra­tu­ra małych ojczyzn.

Więcej

Matijasz i Zadura o Powieści o ojczyźnie

recenzje / KOMENTARZE Bohdan Zadura Dzwinka Matijasz

Autor­ski komen­tarz do frag­men­tu tek­stu Powie­ści o ojczyź­nie.

Więcej

Emeryt młodym

recenzje / IMPRESJE Bohdan Zadura

Esej Mai Staś­ko towa­rzy­szą­cy pre­mie­rze książ­ki Kla­syk na luzie Boh­da­na Zadu­ry.

Więcej

Zmartwychwstanie ptaszka

recenzje / KOMENTARZE Bohdan Zadura

Autor­ski komen­tarz Boh­da­na Zadu­ry do wier­sza Zmar­twych­wsta­nie ptasz­ka.

Więcej

Ius primae noctis

recenzje / KOMENTARZE Bohdan Zadura

Autor­ski komen­tarz Boh­da­na Zadu­ry do wier­sza Ius pri­mae noc­tis z książ­ki Zmar­ty­chw­sta­nie ptasz­ka, któ­ra uka­za­ła się 17 maja 2012 roku nakła­dem Biu­ra Lite­rac­kie­go.

Więcej

Logika snu wymusza wiekszą precyzję

wywiady / o książce Bohdan Zadura Malwina Mus

Z Boh­da­nem Zadu­rą o książ­ce Zmar­twych­wsta­nie ptasz­ka roz­ma­wia Mal­wi­na Mus.

Więcej

Dwa akapity przy okazji

recenzje / KOMENTARZE Bohdan Zadura

Autor­ski komen­tarz Boh­da­na Zadu­ry do książ­ki Kla­syk na luzie, wyda­nej nakła­dem Biu­ra Lite­rac­kie­go 15 wrze­śnia 2011 roku.

Więcej

Poeta metafizyczny

wywiady / o książce Bohdan Zadura

Z Boh­da­nem Zadu­rą o książ­ce Psal­my i inne wier­sze Tade­usz Nowak roz­ma­wia­ją Michał Raiń­czuk i Kata­rzy­na Lisow­ska.

Więcej

Różne miary czasu

wywiady / o książce Bohdan Zadura

Z Boh­da­nem Zadu­rą o książ­ce Szki­ce, recen­zje, felie­to­ny roz­ma­wia Anna Krzy­wa­nia.

Więcej

Jestem takim zajączkiem…

wywiady / o książce Andrij Bondar Bohdan Zadura

Z Andri­jem Bon­da­rem o książ­ce Histo­rie waż­ne i nie­waż­ne roz­ma­wia Boh­dan Zadu­ra.

Więcej

Barbarzyńca w parku

wywiady / o książce Bohdan Zadura Jarosław Borowiec

Z Boh­da­nem Zadu­rą o książ­ce Noc­ne życie roz­ma­wia Jaro­sław Boro­wiec.

Więcej

Do pełnego szczęścia zabrakło dziewięciu centymetrów

recenzje / KOMENTARZE Bohdan Zadura

Autor­ski komen­tarz Boh­da­na Zadu­ry do wier­sza Bia­ły anioł z książ­ki Noc­ne życie, wyda­nej nakła­dem Biu­ra Lite­rac­kie­go 21 paź­dzier­ni­ka 2010 roku.

Więcej

BEZ KOMENTARZA

recenzje / KOMENTARZE Bohdan Zadura

Autor­ski komen­tarz Boh­da­na Zadu­ry towa­rzy­szą­cy pre­mie­rze książ­ki Wszyst­ko, któ­ra uka­za­ła się w Biu­rze Lite­rac­kim 1 wrze­śnia 2008 roku.

Więcej

O Przygodach przyrody

recenzje / NOTKI I OPINIE Bohdan Zadura Tomasz Fijałkowski Wojciech Bonowicz

Komen­ta­rze Woj­cie­cha Bono­wi­cza, Toma­sza Fijał­kow­skie­go, Anny Kału­ży oraz Boh­da­na Zadu­ry.

Więcej

Przedmowa do pierwszego wydania i Dopowiedzenie

recenzje / KOMENTARZE Bohdan Zadura

Przed­mo­wa Boh­da­na Zadu­ry do pierw­sze­go wyda­nia anto­lo­gii poezji ukra­iń­skiej Wier­sze zawsze są wol­ne, wyda­nej nakła­dem Biu­ra Lite­rac­kie­go.

Więcej

Przygoda wciąż trwa

wywiady / o książce Bohdan Zadura

Roz­mo­wa Anny Krzy­wa­ni z Boh­da­nem Zadu­rą, towa­rzy­szą­ca wyda­niu w Biu­rze Lite­rac­kim anto­lo­gii Węgier­skie lato.

Więcej

O Somie

recenzje / Różni autorzy

Komen­ta­rze Boh­da­na Zadu­ry, Agniesz­ki Wol­ny-Ham­ka­ło, Ingi Iwa­siów, Paw­ła Lek­szyc­kie­go, Mariu­sza Grze­bal­skie­go, Macie­ja Rober­ta, Mar­ci­na Orliń­skie­go, Artu­ra Nowa­czew­skie­go, Grze­go­rza Tomic­kie­go, Pio­tra Kępiń­skie­go.

Więcej

O Duszach monet

recenzje / NOTKI I OPINIE Różni autorzy

Komen­ta­rze Boh­da­na Zadu­ry, Mar­ci­na Sen­dec­kie­go, Bar­tło­mie­ja Maj­zla i Toma­sza Fijał­kow­skie­go.

Więcej

O Kotach. Podręczniku użytkownika

recenzje / NOTKI I OPINIE Bohdan Zadura Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki

Komen­ta­rze Euge­niu­sza Tka­czy­szy­na-Dyc­kie­go, Boh­da­na Zadu­ry, Boże­ny Keff i Lwa Niko­ła­je­wi­cza Mysz­ki­na.

Więcej

Przypisy

recenzje / KOMENTARZE Bohdan Zadura

Autor­ski komen­tarz Boh­da­na Zadu­ry towa­rzy­szą­cy pre­mie­rze książ­ki Wier­sze zebra­ne (tom 1), wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 18 maja 2005 roku.

Więcej

Och, nie, No, tak

recenzje / KOMENTARZE Bohdan Zadura

Autor­ski komen­tarz Boh­da­na Zadu­ry towa­rzy­szą­cy pre­mie­rze książ­ki Pta­sia gry­pa, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim w 2002 roku.

Więcej

Komentarze Bohdana Zadury do wierszy z książki „Kopiec kreta”

recenzje / KOMENTARZE Bohdan Zadura

Autor­ski komen­tarz Boh­da­na Zadu­ry do wier­szy z książ­ki Kopiec kre­ta, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim w 2004 roku.

Więcej

Prawdę mówiąc

wywiady / o książce Andrzej Sosnowski Bohdan Zadura

Roz­mo­wa Andrze­ja Sosnow­skie­go z Boh­da­nem Zadu­rą, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Kla­syk na luzie. Roz­mo­wy z Boh­da­nem Zadu­rą, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 15 wrze­śnia 2011 roku.

Więcej

Groziła mi śmierć przez zamarznięcie

wywiady / o pisaniu Bohdan Zadura

Roz­mo­wa Gabrie­li Bar z Boh­da­nem Zadu­rą.

Więcej

Po szkodzie

nagrania / stacja Literatura Bohdan Zadura Dawid Mateusz Karol Maliszewski

Spo­tka­nie autor­skie wokół książ­ki Po szko­dzie z udzia­łem Boh­da­na Zadu­ry, Karo­la Mali­szew­skie­go i Dawi­da Mate­usza w ramach festi­wa­lu Sta­cja Lite­ra­tu­ra 23.

Więcej

Polak mądry… po szkodzie

recenzje / ESEJE Karolina Felberg-Sendecka

Recen­zja Karo­li­ny Fel­berg-Sen­dec­kiej towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Po szko­dzie Boh­da­na Zadu­ry, wyda­nej nakła­dem Biu­ra Lite­rac­kie­go 26 lute­go 2018 roku.

Więcej

Po szkodzie (2)

utwory / zapowiedzi książek Bohdan Zadura

Frag­ment zapo­wia­da­ją­cy książ­kę Po szko­dzie Boh­da­na Zadu­ry, któ­ra uka­że się nakła­dem Biu­ra Lite­rac­kie­go 19 lute­go 2018 roku.

Więcej

Po szkodzie (1)

utwory / zapowiedzi książek Bohdan Zadura

Frag­ment zapo­wia­da­ją­cy książ­kę Po szko­dzie Boh­da­na Zadu­ry, któ­ra uka­że się nakła­dem Biu­ra Lite­rac­kie­go 19 lute­go 2018 roku.

Więcej

W owalu cyklonu, w oku stadionu

recenzje / ESEJE Adam Poprawa

Recen­zja Ada­ma Popra­wy, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Puste try­bu­ny, któ­ra uka­za­ła się w Biu­rze Lite­rac­kim 14 czerw­ca 2021 roku.

Więcej

Nie uciekam od rzeczywistości, staram się ją widzieć jasno, choć trudno, żeby w zachwyceniu

wywiady / o książce Bohdan Zadura Marta Podgórnik

Roz­mo­wa Mar­ty Pod­gór­nik z Boh­da­nem Zadu­rą, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Puste try­bu­ny, któ­ra uka­za­ła się w Biu­rze Lite­rac­kim 14 czerw­ca 2021 roku.

Więcej

Klasyk na luzie, ale jednak klasyk

recenzje / ESEJE Marta Podgórnik

Recen­zja Mar­ty Pod­gór­nik, towa­rzy­szą­ca wyda­niu książ­ki Boh­da­na Zadu­ry Sek­cja zabójstw, któ­ra uka­za­ła się w Biu­rze Lite­rac­kim 16 wrze­śnia 2020 roku.

Więcej

Australian Open

dzwieki / RECYTACJE Bohdan Zadura

Wiersz zare­je­stro­wa­ny pod­czas spo­tka­nia „Wier­sze z gazet” na festi­wa­lu Port Wro­cław 2015.

Więcej

Taka prawda posiadania

recenzje / ESEJE Dawid Kujawa Maja Staśko

Szkic Mai Staś­ko i Dawi­da Kuja­wy o poezji Dawi­da Mate­usza z tomu Sta­cja wie­ży ciśnień. Pre­zen­ta­cja w ramach cyklu tek­stów zapo­wia­da­ją­cych anto­lo­gię Zebra­ło się śli­ny. Nowe gło­sy z Pol­ski, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim.

Więcej

Poeci: Bohdan Zadura

nagrania / między wierszami Bohdan Zadura

Pią­ty odci­nek pro­gra­mu lite­rac­kie­go „Poeci”, w któ­rym Woj­ciech Bono­wicz roz­ma­wia z Boh­da­nem Zadu­rą.

Więcej

Wielkie zamknięcie

recenzje / ESEJE Ilona Podlecka

Recen­zja Ilo­ny Pod­lec­kiej towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Już otwar­te Boh­da­na Zadu­ry, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 25 stycz­nia 2016 roku.

Więcej

Węgierskie lato. Przekłady z poetów węgierskich

recenzje / ESEJE Krzysztof Varga

Recen­zja Krzysz­to­fa Var­gi z książ­ki Węgier­skie lato. Prze­kła­dy z poetów węgier­skich w prze­kła­dzie Boh­da­na Zadu­ry, któ­ra uka­za­ła się 4 maja 2010 roku na łamach „Gaze­ty Wybor­czej”.

Więcej