wywiady / o książce

Kryptoreklama korespondencyjnego kursu szybkiego czytania

Artur Burszta

Krzysztof Jaworski

Rozmowa Artura Burszty z Krzysztofem Jaworskim, towarzysząca premierze książki Dusze monet, wydanej w Biurze Literackim 29 stycznia 2007 roku.

Biuro Literackie kup książkę na poezjem.pl

Artur Bursz­ta: „O, cześć Krzy­siek, wca­le cię nie pozna­łem, w ogó­le się nie zmie­ni­łeś. Jak ten czas leci”.

Krzysz­tof Jawor­ski: To, czy „czas w ogó­le może lecieć”, sta­ło się już kie­dyś przed­mio­tem moich filo­zo­ficz­nych roz­wa­żań, lecz dopro­wa­dzi­ło mnie, nie­ste­ty, jedy­nie do dru­zgo­cą­cej kon­klu­zji natu­ry bio­lo­gicz­nej…

Dasz wia­rę, że minę­ło już dzie­sięć lat od Two­ich spek­ta­ku­lar­nych wystę­pów w Legni­cy? Może zanim poga­da­my o Duszach monet powspo­mi­naj­my tro­chę?

Dobrze, że nie spy­ta­łeś o tego gołę­bia…

Gołę­bie koja­rzą mi się z pew­nym legnic­kim pomni­kiem, „obra­bia­nym” bez opa­mię­ta­nia przez te wszech­obec­ne w tym mie­ście stwo­rze­nia (śmiech). Czy pamię­tasz, że zanim poje­cha­li­śmy na Two­je pierw­sze spo­tka­nie autor­skie, bodaj do Lubi­na, Jola Kowal­ska z TVP zacią­gnę­ła nas pod ten pomnik wła­śnie. Pomnik „Przy­jaź­ni Pol­sko-Radziec­kiej”. No i dałeś cza­du.

Mówiąc „dałeś cza­du” masz zapew­ne na myśli, że czy­ta­łem wier­sze? Z tego, co pamię­tam, to prze­czy­ta­łem wte­dy „Nie­od­wra­cal­ne skut­ki rusy­fi­ka­cji” i fak­tycz­nie Jola Kowal­ska to bodaj zare­je­stro­wa­ła na taśmie. Nie wiem, co się sta­ło z tym kon­kret­nym mate­ria­łem. Sama Pani Jola Kowal­ska zasłu­gu­je na nie­jed­no wspo­mnie­nie, bo pamię­tam, że zawsze poja­wia­ła się w tych pio­nier­skich cza­sach w Legni­cy. To do niej prze­cież nale­ży frag­ment wywia­du ze mną, w któ­rym zare­je­stro­wa­ła moją wypo­wiedź na temat poezji z komen­ta­rzem: „Poeci coraz nie­chęt­niej wypo­wia­da­ją się na temat swo­jej poezji”. Do dziś sta­no­wi to mój nie­ma­ły powód do dumy, ponie­waż skon­stru­owa­łem wów­czas zda­nie zło­żo­ne z 3 czę­ści, w któ­rym żad­na z tych czę­ści nie mia­ła ze sobą nic wspól­ne­go. Nigdy już nie uda­ło mi się powtó­rzyć tam­te­go wyczy­nu, a wypo­wiedź do dziś trak­tu­ję jako przy­kład pod­ręcz­ni­ko­wy. A mówiąc poważ­nie, ówcze­sną współ­pra­cę z Panią Jolą Kowal­ską wspo­mi­nam z wiel­kim sen­ty­men­tem.

Cała seria, bodaj 8–10 zwa­rio­wa­nych pro­gra­mów o poetach bio­rą­cych udział w cyklu „bar­ba­rzyń­cy i nie”, zacho­wa­ła się w tele­wi­zyj­nym archi­wum. Mia­łem oka­zję obej­rzeć ją jakiś czas temu. W Two­im odcin­ku oprócz „Nie­od­wra­cal­nych skut­ków rusy­fi­ka­cji” i roz­mo­wy ucho­wał się frag­ment sztu­ki Cze­ka­jąc na Mroż­ka, któ­rej pra­pre­mie­ra zwień­czy­ła Two­ją pierw­szą „legnic­ką tra­sę”. Rok póź­niej w tym samym miej­scu w trak­cie For­tu odby­ło się czy­ta­nie Sze­he­re­za­dy. Pamię­tam, że mie­li­śmy spo­ro zaba­wy przy oka­zji obu tych pre­mier.

No rze­czy­wi­ście w 1996 było tak, że spo­ro pomy­słów inspi­ro­wa­ły te legnic­kie spo­tka­nia. Cze­ka­jąc na Mroż­ka ktoś mi kie­dyś prze­grał na kase­tę wideo i mia­łem oka­zję ją zoba­czyć „z zewnątrz”. Z per­spek­ty­wy cza­su wyraź­nie widać, że to jest sztu­ka, któ­ra daje wie­le swo­bo­dy akto­ro­wi, więc dzi­wię się, cze­mu nikt od tam­tej pory jej nie zagrał. Choć mylił­by się ten, kto by sądził, że to sztu­ka łatwa, bo sko­ro nie pada w niej żad­ne sło­wo, to w związ­ku z tym wca­le nie trze­ba uczyć się roli, wręcz prze­ciw­nie. Tak że Cze­ka­jąc na Mroż­ka nadal cze­ka na swo­je­go Mroż­ka. Tro­chę ina­czej sta­ło się z Sze­he­re­za­dą – od momen­tu jej publi­ka­cji w „Dia­lo­gu” i potem pre­mie­ry w Teatrze im. Sol­skie­go w Tar­no­wie sztu­ka zaczę­ła żyć wła­snym życiem i co jakiś czas się­ga­ją po nią nie tyl­ko zawo­do­wi akto­rzy. Wysta­wia­ła ją nawet mło­dzież szkol­na, oczy­wi­ście po odpo­wied­niej cen­zu­rze. To zawsze jest dla mnie wiel­ka przy­jem­ność móc wyra­zić zgo­dę na wysta­wia­nie, zwłasz­cza że Sze­he­re­za­da powsta­ła dla­te­go, że nie lubię teatru. I to jest dopie­ro komicz­ne.

A poezję lubisz (śmiech)?

Poezji nie lubię naj­bar­dziej.

Pamię­tam Two­ją bły­sko­tli­wą wypo­wiedź dla „Odry” z 1996 roku. „Moja głę­bo­ka wia­ra w nas – wszyst­kich ludzi tego dosko­na­łe­go świa­ta, szcze­gól­nie zaś wia­ra w kry­ty­ków lite­rac­kich, ludzi pió­ra, radia i tele­wi­zji oraz ich bły­sko­tli­wy inte­lekt, daje mi nie­pod­wa­żal­ne pod­sta­wy do zary­zy­ko­wa­nia stwier­dze­nia, iż, po pierw­sze: poezja nie jest dla wszyst­kich, po dru­gie: nie da się jej wytłu­ma­czyć, po trze­cie: trze­ba wziąć miskę i iść powo­li w kie­run­ku tej bia­łej linii. Albo w kie­run­ku tam­tej bia­łej linii. Ale to już według uzna­nia”. Czy dzi­siaj podał­byś inną defi­ni­cję?

Nie. Taka może zostać.

Mimo że szy­ku­je­my już 12. edy­cję festi­wa­lu nikt jak dotąd „nie prze­bił” innych Two­ich wystę­pów. Myślę tu na przy­kład o słyn­nym, mogę chy­ba tak powie­dzieć, spo­tka­niu w zakła­dzie fry­zjer­skim. Po latach docho­dzę do prze­ko­na­nia, że Two­ja obec­ność na pierw­szych festi­wa­lach, zwa­rio­wa­ne pomy­sły łamią­ce ste­reo­typ nud­nych wie­czor­ków, gdzie za sce­no­gra­fię robią liście i świe­ce, odci­snę­ły zasad­ni­cze pięt­no na tym, co dzia­ło się na kolej­nych festi­wa­lach. Czy masz świa­do­mość tego coś nawy­ra­biał, Krzy­siu?

Ze ste­reo­ty­pa­mi jest tak, że moż­na je łamać, pod warun­kiem, że ma się dla kogo. Aku­rat mia­łem to szczę­ście, że tra­fi­łem na dwie rze­czy: odważ­nych orga­ni­za­to­rów i zna­ko­mi­tą „publicz­ność”. Ludzie, któ­rzy te legnic­kie spo­tka­nia aran­żo­wa­li, i ci, któ­rzy na nie przy­cho­dzi­li, byli wspa­nia­ły­mi odbior­ca­mi, bo świet­nie odczy­ty­wa­li moje inten­cje i radzi­li sobie z inter­pre­ta­cją. Odno­si­łem wra­że­nie, że nie­któ­rzy napraw­dę lubią i, o zgro­zo, rozu­mie­ją moje wier­sze i to co piszę. Nie myli­li gro­te­ski z wygłu­pem, iro­nii z bła­zno­wa­niem, nihi­li­zmu z bra­kiem war­to­ści, nie pod­cho­dzi­li do mnie i nie mówi­li, że „powi­nie­nem zało­żyć kaba­ret lite­rac­ki, bo jestem śmiesz­ny”, albo że moja poezja jest „saty­rycz­na” i w związ­ku z tym „taki faj­ny ze mnie jaj­carz”. Umy­słów pro­stych i nie­skom­pli­ko­wa­nych jak spuch­nię­cie w Legni­cy spo­ty­ka­łem nie­wie­le. Nato­miast spo­tka­łem wie­lu ludzi otwar­tych na rze­czy osob­ne. Dla­te­go lubi­łem tam przy­jeż­dżać i czy­tać wier­sze na przy­kład w zakła­dzie fry­zjer­skim. Zresz­tą, jak dosko­na­le wiesz, nie mam nic prze­ciw­ko świe­com i liściom na wie­czo­rach poetyc­kich. Pro­blem pole­ga na tym, że to, co mia­łem do powie­dze­nia, jakoś nie paso­wa­ło do liści i świec. I do gło­wy mi nie przy­szło, że kie­dy­kol­wiek znaj­dę się w festi­wa­lo­wym TOP 12.

Od cza­su tych wystę­pów prze­wi­nę­ły się nam już przy­naj­mniej dwa nowe poko­le­nia odbior­ców. Wra­casz do Por­tu po ośmiu latach. Widzów jest też kil­ka razy wię­cej niż w cza­sach for­tecz­nych. Nie­ste­ty zni­kła kame­ral­na i rodzin­na atmos­fe­ra z pierw­szych festi­wa­li. Przy­zna­ję, że cie­ka­wy jestem, jak zosta­niesz teraz przy­ję­ty.

Artur, przy­by­wam w poko­ju (śmiech). I nie trak­tu­ję tego „powro­tu” w kate­go­riach rywa­li­za­cji. Wszyst­kich zain­te­re­so­wa­nych i nie­za­in­te­re­so­wa­nych uprzej­mie infor­mu­ję, iż – posłu­gu­jąc się języ­kiem orga­ni­za­to­rów – będę czy­tał na sie­dzą­co, a nie na sto­ją­co, jak rów­nież nie będę krzy­czał, bo tych wier­szy nie ma co krzy­czeć, a czas czy­ta­nia nie prze­kro­czy w sumie 10 minut – wraz z tłem muzycz­nym (za tło muzycz­ne rów­nież nie jestem odpo­wie­dzial­ny). Tak że spo­koj­nie będzie.

Na kil­ka lat wyco­fa­łeś się z aktyw­ne­go uczest­nic­twa w życiu lite­rac­kim. Co w tym cza­sie pora­biał jeden z naj­waż­niej­szych pol­skich poetów?

Wiesz, zale­ży, jak się rozu­mie aktyw­ne życie lite­rac­kie. Moim zda­niem cały czas jestem aktyw­ny. Od 1997 roku ist­nie­je prze­cież Wytwór­nia Fil­mów Ame­ry­kań­skich (aktu­al­nie w uśpie­niu), któ­rej jestem współ­za­ło­ży­cie­lem, był film „Gola­sy”, do któ­re­go pisa­łem sce­na­riusz i wie­le innych pro­jek­tów. Jeśli cho­dzi o poezję – wspól­na książ­ka z Wojt­kiem Wil­czy­kiem Kapi­tał, któ­ra uka­za­ła się naj­pierw po pol­sku w 2002, a potem w cało­ści po nie­miec­ku z ini­cja­ty­wy Asi i Mariu­sza Bed­nar­skich. Poja­wia­li­śmy się z nią w nie­ty­po­wych dla poezji miej­scach, bo w gale­riach arty­stycz­nych w Kra­ko­wie czy Ber­li­nie. Wła­śnie do Ber­li­na zosta­łem zapro­szo­ny na jed­ną z naj­cie­kaw­szych dla mnie imprez – dzie­się­cio­le­cie cza­so­pi­sma „Gegner”. Cały czas zaj­mu­je mnie rów­nież syl­wet­ka nasze­go naj­gło­śniej­sze­go futu­ry­sty, Bru­no­na Jasień­skie­go. Opu­bli­ko­wa­łem książ­kę o jego poby­cie w Pary­żu, a rok temu wybór wier­szy w Iskrach. I tak dalej, i dalej. Tak że z moje­go punk­tu widze­nia nie sądzę, żebym się wyco­fał z życia lite­rac­kie­go. Po pro­stu znu­dzi­ły mnie spę­dy poetyc­kie i prze­sta­łem się na nich poja­wiać. Mar­gi­nal­ność zja­wi­ska zwa­ne­go w Pol­sce życiem arty­stycz­nym jest męczą­ca.

Ci, któ­rzy zna­ją Two­je wcze­śniej­sze książ­ki: Czas trium­fu gołę­bi, Jesień na Mar­sie czy 5 poema­tów, mogą byś Dusza­mi monet tro­chę zasko­cze­ni. Nie dość, że te wier­sze jakieś takie krót­kie są, niby zabaw­ne, ale tak napraw­dę na koń­cu nie jest nam do śmie­chu. To bar­dzo przej­mu­ją­cy tomik.

„Krót­kie” to moja ulu­bio­na kate­go­ria este­tycz­na, w myśl zało­że­nia, że dobre wier­sze to dużo czar­ne­go, mało bia­łe­go. W Duszach odwra­cam tę zasa­dę i mamy mało czar­ne­go, dużo bia­łe­go. A zasko­cze­nie? Myślę, że takie tek­sty jak „Chmu­ry” z Jesie­ni na Mar­sie czy z póź­niej­sze­go tomu Hiper­re­alizm świę­to­krzy­ski taki krok zapo­wia­da­ły. Zawsze chcia­łem się zmie­rzyć z for­mu­łą poema­tu zamknię­te­go w jed­nym zda­niu.

Boh­dan Zadu­ra zauwa­żył: „Naj­now­szy tomik Krzysz­to­fa Jawor­skie­go czy­ta się jed­nym tchem. Mnie lek­tu­ra Dusz monet zaję­ła 6 minut i 12 sekund”. Kie­dy zapro­po­no­wa­łem Ci doda­nie jed­ne­go, dwóch tek­stów powie­dzia­łeś, że to zamknię­ta całość. Czy to by ozna­cza­ło, że pra­co­wa­łeś nad tą książ­ką myśląc o zwar­tej i zamknię­tej cało­ści?

Mam nadzie­ję, że to nie jest jakaś kryp­to­re­kla­ma kore­spon­den­cyj­ne­go kur­su szyb­kie­go czy­ta­nia, któ­ry zamie­rzasz popro­wa­dzić? Boh­dan nie powi­nien takich rze­czy mówić gło­śno, bo zaraz się znaj­dzie ktoś, kto podej­mie wyzwa­nie i prze­czy­ta szyb­ciej. W Pol­sce nie brak ludzi ambit­nych. Dusze monet pisa­łem oko­ło pół­to­ra roku. Osta­tecz­nie książ­ka była skoń­czo­na gdzieś w maju 2003. I od tam­tej pory nic się w niej nie zmie­ni­ło. Widzia­łem ją jako zamknię­tą całość i tak też powsta­wa­ła. Kil­ka wier­szy, nie było ich wie­le, odpa­dło np. „Kobie­ty żyją dłu­żej”. Do tych 30 tek­stów nie pasu­je po pro­stu ani jeden wię­cej, a te trzy lata, któ­re minę­ły od powsta­nia książ­ki, zupeł­nie to potwier­dzi­ły.

Czy dasz się w naj­bliż­szym cza­sie namó­wić na wier­sze zebra­ne lub więk­szy wybór?

Wyda­wa­nie „wier­szy zebra­nych” za życia auto­ra uwa­żam za śmiesz­ne. Zresz­tą z moim wybo­rem był­by pro­blem, mię­dzy inny­mi z tego wzglę­du, co sta­ło się z książ­ką Kame­ra­den, któ­ra ist­nie­je bodaj w 10 egzem­pla­rzach. Żeby „ura­to­wać” choć część wier­szy, prze­nio­słem je do Cza­su trium­fu gołę­bi. Wyja­śnia­nie „co? jak? dla­cze­go?” było­by w wybo­rze zbyt zawi­łe i nie­po­trzeb­ne, a mnie bra­ko­wa­ło­by Kame­ra­den jako osob­nej książ­ki. Nato­miast może dam się namó­wić na następ­ną książ­kę poetyc­ką. To zna­czy sam sie­bie muszę namó­wić.

„Moż­na poświę­cić życie dla idei”?

Moż­na. Nie­prze­ko­na­nym pole­cam lek­tu­rę wier­sza „Karl Jaspers”.

O autorach i autorkach

Artur Burszta

Menadżer kultury. Redaktor naczelny i właściciel Biura Literackiego. Wydawca blisko tysiąca książek, w tym m.in. utworów Tymoteusza Karpowicza, Krystyny Miłobędzkiej, Tadeusza Różewicza i Rafała Wojaczka, a także Boba Dylana, Nicka Cave'a i Patti Smith. W latach 1990-1998 działacz samorządowy. Realizator Niemiecko-Polskich Spotkań Pisarzy (1993-1995). Od 1996 roku dyrektor festiwalu literackiego organizowanego jako Fort Legnica, od 2004 – Port Literacki Wrocław, od 2016 – Stacja Literatura w Stroniu Śląskim, a od 2022 – TransPort Literacki w Kołobrzegu. Autor programów telewizyjnych w TVP Kultura: Poezjem (2008–2009) i Poeci (2015) oraz filmu dokumentalnego Dorzecze Różewicza (2011). Realizator w latach 1993–1995 wraz z Berliner Festspiele Niemiecko-Polskich Spotkań Pisarzy. Wybrany podczas I Kongresu Menedżerów Kultury w 1995 roku do Zarządu Stowarzyszenia Menedżerów Kultury w Polsce. Pomysłodawca Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius. Współtwórca Literary Europe Live – organizacji zrzeszającej europejskie instytucje kultury i festiwale literackie. Organizator Europejskiego Forum Literackiego (2016 i 2017). Inicjator krajowych i zagranicznych projektów, z których najbardziej znane to: Komiks wierszem, Krytyk z uczelni, Kurs na sztukę, Nakręć wiersz, Nowe głosy z Europy, Połów. Poetyckie i prozatorskie debiuty, Pracownie literackie, Szkoła z poezją. Wyróżniony m.in. nagrodą Sezonu Wydawniczo-Księgarskiego IKAR za „odwagę wydawania najnowszej poezji i umiejętność docierania z nią różnymi drogami do czytelnika” oraz nagrodą Biblioteki Raczyńskich „za działalność wydawniczą i żarliwą promocję poezji”.

Krzysztof Jaworski

Urodzony 27 grudnia 1966 roku w Kielcach. Poeta, prozaik, dramaturg, scenarzysta, historyk literatury. Mieszka w Kielcach.

Powiązania

Strona A, strona B nr 104: Rusza 20 Połów. Wydaj debiutancką książkę w Biurze Literackim

felietony / cykle CZYTLENIKÓW Artur Burszta

104. odci­nek cyklu „Stro­na A, stro­na B” autor­stwa Artu­ra Bursz­ty.

Więcej

Strona A, strona B nr 103: Kasprzak, Siwczyk, Różewicz

felietony / cykle CZYTLENIKÓW Artur Burszta

103. odci­nek cyklu „Stro­na A, stro­na B” autor­stwa Artu­ra Bursz­ty.

Więcej

Strona A, strona B nr 101: Laureatki i laureaci projektów wydawniczych 2024

felietony / cykle CZYTLENIKÓW Artur Burszta

101. odci­nek cyklu „Stro­na A, stro­na B” autor­stwa Artu­ra Bursz­ty.

Więcej

Strona A, strona B nr 100: Podsumowanie TransPortu Literackiego 29

felietony / cykle CZYTLENIKÓW Artur Burszta

100. odci­nek cyklu „Stro­na A, stro­na B” autor­stwa Artu­ra Bursz­ty.

Więcej

Przyszłość literatury: wprowadzenie

debaty / ankiety i podsumowania Artur Burszta

Wpro­wa­dze­nie do deba­ty „Przy­szłość lite­ra­tu­ry” autor­stwa Artu­ra Bursz­ty.

Więcej

Strona A, strona B nr 94: O debiutowaniu, nauce u mistrzów i o tym, czym jest pisanie

felietony / cykle CZYTLENIKÓW Artur Burszta

94. odci­nek cyklu „Stro­na A, stro­na B” autor­stwa Artu­ra Bursz­ty.

Więcej

Strona A, strona B nr 92: Święta z Biurem Literackim 2023

felietony / cykle CZYTLENIKÓW Artur Burszta

92. odci­nek cyklu „Stro­na A, stro­na B” autor­stwa Artu­ra Bursz­ty.

Więcej

Strona A, strona B nr 90: Wydaj książkę w Biurze Literackim 2024

felietony / cykle CZYTLENIKÓW Artur Burszta

90. odci­nek cyklu „Stro­na A, stro­na B” autor­stwa Artu­ra Bursz­ty.

Więcej

Strona A, strona B nr 87: Podsumowanie TransPortu Literackiego 28

felietony / cykle CZYTLENIKÓW Artur Burszta

87. odci­nek cyklu „Stro­na A, stro­na B” autor­stwa Artu­ra Bursz­ty.

Więcej

Oclone przyjemności

dzwieki / WYDARZENIA Bogusław Kierc Krzysztof Jaworski Tadeusz Pióro

Zapis całe­go spo­tka­nia autor­skie­go z udzia­łem Krzysz­to­fa Jawor­skie­go, Bogu­sła­wa Kier­ca i Tade­usza Pió­ry pod­czas Por­tu Wro­cław 2009.

Więcej

Romantyczność 2022

nagrania / transPort Literacki Różni autorzy

Czy­ta­nie z książ­ki Roman­tycz­ność. Współ­cze­sne bal­la­dy i roman­se inspi­ro­wa­ne twór­czo­ścią Ada­ma Mic­kie­wi­cza w ramach festi­wa­lu Trans­Port Lite­rac­ki 27.

Więcej

Strona A, strona B nr 82: Wiersze na święta Wielkiej Nocy 2023

felietony / cykle CZYTLENIKÓW Artur Burszta

82. odci­nek cyklu „Stro­na A, stro­na B” autor­stwa Artu­ra Bursz­ty.

Więcej

Wiersz to istota społeczna

wywiady / o książce Artur Burszta Jerzy Jarniewicz

Roz­mo­wa Artu­ra Bursz­ty z Jerzym Jar­nie­wi­czem, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Bagaż Jerze­go Jar­nie­wi­cza, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 6 mar­ca 2023 roku.

Więcej

Czy próbujesz zmienić świat swoim pisaniem?

debaty / ankiety i podsumowania Artur Burszta Grzegorz Jankowicz

Wpro­wa­dze­nie do deba­ty „Czy pró­bu­jesz zmie­nić świat swo­im pisa­niem?” autor­stwa Artu­ra Bursz­ty i Grze­go­rza Jan­ko­wi­cza.

Więcej

Oprawca TransPortu Literackiego 27

dzwieki / AUDYCJE Artur Burszta Hubert Zemler

Zapis roz­mo­wy Artu­ra Bursz­ty z Huber­tem Zemle­rem z 67. odcin­ka „Stro­ny A, stro­ny B”. 

Więcej

Kolejne książki wierszem z Pracowni Biura Literackiego

felietony / cykle CZYTLENIKÓW Artur Burszta

64. odci­nek cyklu „Stro­na A, stro­na B” autor­stwa Artu­ra Bursz­ty.

Więcej

Wiersz polski średniej długości

dzwieki / WYDARZENIA Różni autorzy

Zapis całe­go spo­tka­nia autor­skie­go z udzia­łem Dar­ka Fok­sa, Krzysz­to­fa Jawor­skie­go, Zbi­gnie­wa Mache­ja i Toma­sza Maje­ra­na pod­czas Por­tu Wro­cław 2007.

Więcej

Poezja wierzchołków i równiny

wywiady / o książce Artur Burszta Jan Stolarczyk

Roz­mo­wa Artu­ra Bursz­ty z Janem Sto­lar­czy­kiem, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Odwró­co­na stre­fa, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 13 grud­nia 2021 roku.

Więcej

Byliśmy wreszcie we własnym domu

wywiady / o książce Artur Burszta Dariusz Sośnicki

Roz­mo­wa Artu­ra Bursz­ty z Dariu­szem Sośnic­kim towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Po domu, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 1 listo­pa­da 2021 roku.

Więcej

Posłuchaj nowości z września 2021 roku i wydaj swoją książkę

felietony / cykle CZYTLENIKÓW Artur Burszta

55. odci­nek cyklu „Stro­na A, stro­na B” autor­stwa Artu­ra Bursz­ty.

Więcej

Korekta twarzy

wywiady / o książce Artur Burszta Przemysław Dakowicz

Roz­mo­wa Artu­ra Bursz­ty z Prze­my­sła­wem Dako­wi­czem towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Wier­sze odzy­ska­ne, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 4 paź­dzier­ni­ka 2021 roku.

Więcej

Głos wolny wolność ubezpieczający

wywiady / o książce Artur Burszta Bohdan Zadura

Roz­mo­wa Artu­ra Bursz­ty z Boh­da­nem Zadu­rą, towa­rzy­szą­ca wyda­niu książ­ki Boh­da­na Zadu­ry Sek­cja zabójstw, któ­ra uka­za­ła się w Biu­rze Lite­rac­kim 16 wrze­śnia 2020 roku.

Więcej

Co widzi, czym żyje, co kocha i traci

wywiady / o książce Artur Burszta Joanna Roszak

Roz­mo­wa Artu­ra Bursz­ty z Joan­ną Roszak, towa­rzy­szą­ca wyda­niu książ­ki Tymo­te­usza Kar­po­wi­cza Zmy­ślo­ny czło­wiek, w opra­co­wa­niu Joan­ny Roszak, któ­ra uka­za­ła się w Biu­rze Lite­rac­kim 24 czerw­ca 2020 roku.

Więcej

Family Meeting: Staromiejski Dom Kultury z Warszawy

nagrania / stacja Literatura Artur Burszta Beata Gula Sylwia Głuszak

Spo­tka­nie z udzia­łem Beaty Guli, Syl­wii Głu­szak oraz Artu­ra Bursz­ty w ramach festi­wa­lu Sta­cja Lite­ra­tu­ra 24.

Więcej

Samotne bohaterstwo

wywiady / o książce Artur Burszta Bogusław Kierc

Roz­mo­wa Artu­ra Bursz­ty z Bogu­sła­wem Kier­cem, towa­rzy­szą­ca wyda­niu książ­ki Rafa­ła Wojacz­ka Praw­dzi­we życie boha­te­ra, któ­ra uka­za­ła się w Biu­rze Lite­rac­kim 11 maja 2020 roku.

Więcej

Ktoś naprawdę wyjątkowy

wywiady / o książce Aleksandra Olszewska Artur Burszta

Roz­mo­wa Alek­san­dry Olszew­skiej z Artu­rem Bursz­tą, towa­rzy­szą­ca wyda­niu książ­ki Euge­niu­sza Tka­czy­szy­na-Dyc­kie­go Gdy­by ktoś o mnie pytał, któ­ra uka­za­ła się w Biu­rze Lite­rac­kim 11 mar­ca 2020 roku.

Więcej

Family Meeting: Instytut Kultury Miejskiej z Gdańska

nagrania / stacja Literatura Aleksandra Szymańska Artur Burszta Justyna Czechowska

Spo­tka­nie z udzia­łem Justy­ny Cze­chow­skiej, Alek­san­dry Szy­mań­skiej oraz Artu­ra Bursz­ty w ramach festi­wa­lu Sta­cja Lite­ra­tu­ra 24.

Więcej

Telegrafista i jego meldunki

wywiady / o książce Artur Burszta Jacek Dehnel

Roz­mo­wa Artu­ra Bursz­ty z Jac­kiem Deh­ne­lem, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Naj­dziw­niej­sze, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 28 paź­dzier­ni­ka 2019 roku.

Więcej

Enklawa wolności, solidarności, przyjaźni i wzajemnego szacunku

felietony / cykle CZYTLENIKÓW Artur Burszta

8. odci­nek cyklu „Misje nie­moż­li­we” autor­stwa Artu­ra Bursz­ty.

Więcej

Nie gódź się

recenzje / IMPRESJE Artur Burszta

Szkic Artu­ra Bursz­ty towa­rzy­szą­cy wyda­niu alma­na­chu Wier­sze i opo­wia­da­nia doraź­ne 2019, któ­ry uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim 4 wrze­śnia 2019 roku.

Więcej

Od kuchni

wywiady / o pisaniu Artur Burszta Bohdan Zadura

Zapis roz­mo­wy Artu­ra Bursz­ty z Boh­da­nem Zadu­rą, opu­bli­ko­wa­nej w cyklu pre­zen­ta­cji naj­cie­kaw­szych archi­wal­nych tek­stów z dwu­dzie­sto­pię­cio­le­cia festi­wa­lu Sta­cja Lite­ra­tu­ra.

Więcej

Poza czasem, poza stylem

wywiady / o książce Aleksandra Olszewska Artur Burszta Filip Łobodziński

Roz­mo­wa Artu­ra Bursz­ty i Oli Olszew­skiej z Fili­pem Łobo­dziń­skim, towa­rzy­szą­ca wyda­niu książ­ki Pat­ti Smith Nie gódź się, któ­ra uka­za­ła się w Biu­rze Lite­rac­kim 18 lute­go 2019 roku.

Więcej

Kto za tym stoi

nagrania / stacja Literatura Różni autorzy

Spo­tka­nie z orga­ni­za­to­ra­mi festi­wa­lu Sta­cja Lite­ra­tu­ra 23, w któ­rym udział wzię­li Damian Banasz, Artur Bursz­ta, Mate­usz Grze­go­rzew­ski, Alek­san­dra Grzem­ska, Poli­na Justo­wa, Dawid Mate­usz, Mina, Joan­na Muel­ler, Alek­san­dra Olszew­ska, Tomasz Piech­nik, Juliusz Pie­li­chow­ski, Mag­da­le­na Riga­mon­ti i Mak­sy­mi­lian Riga­mon­ti.

Więcej

Mordercze rozmowy

wywiady / o książce Artur Burszta Marta Podgórnik

Roz­mo­wa Artu­ra Bursz­ty z Mar­tą Pod­gór­nik, towa­rzy­szą­ca wyda­niu książ­ki Mor­der­cze bal­la­dy, któ­ra uka­za­ła się w Biu­rze Lite­rac­kim 7 stycz­nia 2019 roku.

Więcej

O tym, jak „zadziała się” wspólnota

wywiady / o pisaniu Różni autorzy

Dys­ku­sja redak­cji Biu­ra Lite­rac­kie­go z udzia­łem: Alek­san­dry Grzem­skiej, Dawi­da Mate­usza, Joan­ny Muel­ler, Alek­san­dry Olszew­skiej, Juliu­sza Pie­li­chow­skie­go i Artu­ra Bursz­ty na temat festi­wa­lu Sta­cja Lite­ra­tu­ra 23.

Więcej

Mecenat dla literatury: Maja Pflüger

wywiady / o pisaniu Artur Burszta Maja Pflüger

Roz­mo­wa Artu­ra Bursz­ty z Mają Pflüger. Pre­zen­ta­cja w ramach cyklu „Mece­nat dla lite­ra­tu­ry”.

Więcej

Mecenat dla literatury: Bagio Guerra

wywiady / o pisaniu Artur Burszta Bagio Guerra

Roz­mo­wa Artu­ra Bursz­ty z Bia­gio Guer­ra. Pre­zen­ta­cja w ramach cyklu „Mece­nat dla lite­ra­tu­ry”.

Więcej

Mecenat dla literatury: Ryan Van Winkle

wywiady / o pisaniu Artur Burszta Ryan van Winkle

Na pyta­nia z ankie­ty Artu­ra Bursz­ty odpo­wia­da­ją uczest­ni­cy 2. Euro­pej­skie­go Forum Lite­rac­kie­go, któ­re pod hasłem „Mece­nat dla lite­ra­tu­ry” odbę­dzie się 8 i 9 wrze­śnia w ramach Sta­cji Lite­ra­tu­ra 22 w Stro­niu Ślą­skim.

Więcej

Mecenat dla literatury: Urszula Chwalba

wywiady / o pisaniu Artur Burszta Urszula Chwalba

Na pyta­nia z ankie­ty Artu­ra Bursz­ty odpo­wia­da­ją uczest­ni­cy 2. Euro­pej­skie­go Forum Lite­rac­kie­go, któ­re pod hasłem „Mece­nat dla lite­ra­tu­ry” odbę­dzie się 8 i 9 wrze­śnia w ramach Sta­cji Lite­ra­tu­ra 22 w Stro­niu Ślą­skim.

Więcej

Nakręć wiersz z Połowu

nagrania / z fortu do portu Artur Burszta Joanna Mueller

Zapis spo­tka­nia autor­skie­go z lau­re­ata­mi kon­kur­su „Nakręć wiersz” w ramach 20. edy­cji festi­wa­lu Port Lite­rac­ki 2015.

Więcej

Spóźnieni śpiewacy

nagrania / między wierszami Różni autorzy

Tłu­ma­cze opo­wia­da­ją o książ­kach Żół­te popo­łu­dnie Wal­la­ce­’a Ste­ven­sa, Tomasz Mrocz­ny. Sza­leń­stwo dnia Mau­ri­ce­’a Blan­cho­ta oraz Doku­men­ty mają­ce słu­żyć za kan­wę Ray­mon­da Rous­se­la. Nagra­nie zre­ali­zo­wa­no pod­czas festi­wa­lu Port Wro­cław 2009

Więcej

Dyskusja „Barbarzyńcy czy nie. Dwadzieścia lat po przełomie”

nagrania / między wierszami Różni autorzy

Port Wro­cław 2009: wypo­wie­dzi Dariu­sza Nowac­kie­go, Pio­tra Śli­wiń­skie­go, Justy­ny Sobo­lew­skiej, Pio­tra Czer­niaw­skie­go, Dar­ka Fok­sa, Krzysz­to­fa Jawor­skie­go, Boh­da­na Zadu­ry, Roma­na Hone­ta.

Więcej

Barbarzyńcy i nie

nagrania / z fortu do portu Darek Foks Grzegorz Wróblewski Krzysztof Jaworski

Archi­wal­ne nagra­nie z udzia­łem Krzysz­to­fa Jawor­skie­go, Dar­ka Fok­sa, Grze­go­rza Wró­blew­skie­go.

Więcej

Kobieta, muzyka, liryka i pies

wywiady / o książce Artur Burszta Roman Honet

Roz­mo­wa Artu­ra Bursz­ty z Roma­nem Hone­tem, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki roz­mo­wa trwa dalej, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kiem 8 mar­ca 2016 roku.

Więcej

100 wierszy polskich stosownej długości

nagrania / z fortu do portu Artur Burszta

Zapis spo­tka­nia „100 wier­szy pol­skich sto­sow­nej dłu­go­ści” pod­czas festi­wa­lu Port Lite­rac­ki 2015.

Więcej

Mały literacki projekt

wywiady / o książce Artur Burszta Przemysław Rojek

Roz­mo­wa Prze­my­sła­wa Roj­ka z Artu­rem Bursz­tą, auto­rem wybo­ru wier­szy w anto­lo­gii 100 wier­szy pol­skich sto­sow­nej dłu­go­ści, któ­ra uka­za­ła się nakła­dem Biu­ra Lite­rac­kie­go 23 mar­ca 2015 roku.

Więcej

„Wytrwali obserwatorzy przestrzeni kosmicznej”

wywiady / o książce Grzegorz Wróblewski Krzysztof Jaworski

Z Grze­go­rzem Wró­blew­skim o książ­ce Kosmo­nau­ci roz­ma­wia Krzysz­tof Jawor­ski.

Więcej

Komentarz do wiersza „Onkologia, 6:30”

recenzje / KOMENTARZE Krzysztof Jaworski

Komen­tarz do wier­sza z tomu .byłem, któ­ry uka­zał się nakła­dem Biu­ra Lite­rac­kie­go 20 paź­dzier­ni­ka 2014 roku. 

Więcej

‘Chciałem wszystko zakończyć poezją’. Z Krzysztofem Jaworskim rozmawia Wojciech Wilczyk

wywiady / o książce Krzysztof Jaworski Wojciech Wilczyk

Z Krzysz­to­fem Jawor­skim o książ­ce .byłem roz­ma­wia Woj­ciech Wil­czyk.

Więcej

Krzysztof Jaworski o Do szpiku kości

recenzje / KOMENTARZE Krzysztof Jaworski

Komen­tarz do frag­men­tu ostat­niej powie­ści awan­gar­do­wej zaty­tu­ło­wa­nej Do szpi­ku kości.

Więcej

Choroby symboliczne wagi ciężkiej

wywiady / o książce Krzysztof Jaworski Marcin Baran

Z Krzysz­to­fem Jawor­skim o książ­ce Do szpi­ku kości roz­ma­wia Mar­cin Baran.

Więcej

Trzeci nurt

wywiady / o książce Artur Burszta Jurij Andruchowycz

Roz­mo­wa Artu­ra Bursz­ty z Juri­jem Andru­cho­wy­czem, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki BEg­zo­tycz­ne pta­ki i rośli­ny, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 3 mar­ca 2007 roku.

Więcej

Czytelnik osobny

recenzje / ESEJE Krzysztof Jaworski

Recen­zja Mar­ci­na Jawor­skie­go z książ­ki Księ­ga zakła­dek Jac­ka Guto­ro­wa.

Więcej

Skaczemy po górach, czyli rysowanie grubą kreską najważniejszych punktów odniesienia

debaty / ankiety i podsumowania Różni autorzy

Gło­sy Artu­ra Bursz­ty, Pio­tra Czer­niaw­skie­go, Grze­go­rza Jan­ko­wi­cza, Paw­ła Kacz­mar­skie­go, Ada­ma Popra­wy, Bar­to­sza Sadul­skie­go i Prze­my­sła­wa Wit­kow­skie­go w deba­cie „Bar­ba­rzyń­cy czy nie? Dwa­dzie­ścia lat po ‘prze­ło­mie’ ”.

Więcej

Zgodnie z rytmem obcego świata

wywiady / o książce Artur Burszta Bartłomiej Majzel

Roz­mo­wa Artu­ra Bursz­ty z Bar­tło­mie­jem Maj­zlem, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Bia­ła Afry­ka, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 16 stycz­nia 2006 roku.

Więcej

Apetyt na Karpowicza

wywiady / o książce Artur Burszta Mirosław Spychalski

Roz­mo­wa Artu­ra Bursz­ty z Miro­sła­wem Spy­chal­skim, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Mówi Kar­po­wicz, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 11 listo­pa­da 2005 roku.

Więcej

Nieprzyzwoite skupienie na sobie

wywiady / o książce Agnieszka Wolny-Hamkało Artur Burszta

Roz­mo­wa Artu­ra Bursz­ty z Agniesz­ką Wol­ny-Ham­ka­ło, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Ani mi się śni, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 19 paź­dzier­ni­ka 2005 roku.

Więcej

Cały ten świat oranżady

wywiady / o książce Artur Burszta Jerzy Jarniewicz

Roz­mo­wa Artu­ra Bursz­ty z Jerzym Jar­nie­wi­czem, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Oran­ża­da, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 28 wrze­śnia 2005 roku.

Więcej

Skóra rzeczywistości

recenzje / ESEJE Paweł Chmielewski

Recen­zja Paw­ła Chmie­lew­skie­go z książ­ki Dusze monet Krzysz­to­fa Jawor­skie­go

Więcej

O Duszach monet

recenzje / NOTKI I OPINIE Różni autorzy

Komen­ta­rze Boh­da­na Zadu­ry, Mar­ci­na Sen­dec­kie­go, Bar­tło­mie­ja Maj­zla i Toma­sza Fijał­kow­skie­go.

Więcej

Setka albo The Best Of Biuro Literackie

recenzje / ESEJE Kamil Nolbert

Recen­zja Kami­la Nol­ber­ta z anto­lo­gii 100 wier­szy pol­skich sto­sow­nej dłu­go­ści, któ­ra uka­za­ła się w cza­so­pi­śmie „Topos”.

Więcej

Zagrywka wobec cierpienia

recenzje / ESEJE Marcin Orliński

Recen­zja Mar­ci­na Orliń­skie­go z książ­ki Krzysz­to­fa Jawor­skie­go Do szpi­ku kości, któ­ra uka­za­ła się na stro­nie marcinorlinski.pl.

Więcej

Poetów album szkolny

recenzje / ESEJE Sylwia Sekret

Recen­zja Syl­wii Sekret z anto­lo­gii 100 wier­szy pol­skich sto­sow­nej dłu­go­ści w wybo­rze Artu­ra Bursz­ty, któ­ra uka­za­ła się na stro­nie Lubimyczytać.pl.

Więcej

100 wierszy polskich stosownej długości

recenzje / ESEJE Przemysław Koniuszy

Recen­zja Prze­my­sła­wa Koniu­sze­go z anto­lo­gii 100 wier­szy pol­skich sto­sow­nej dłu­go­ści, któ­ra uka­za­ła się 5 czerw­ca 2015 roku na stro­nie Biblio­te­ka Mło­de­go Czło­wie­ka.

Więcej

Klisze

recenzje / IMPRESJE Paweł Chmielewski

Esej Paw­ła Chmie­lew­skie­go tow­rzy­szą­cy pre­mie­rze książ­ki .byłem Krzysz­to­fa Jawor­skie­go, któ­ra uka­za­ła się nakła­dem Biu­ra Lite­rac­kie­go 20 paź­dzier­ni­ka 2014 roku.

Więcej

Przeczytałem

recenzje / ESEJE Tomasz Fijałkowski

Recen­zja Toma­sza Fijał­kow­skie­go z książ­ki .byłem Krzysz­to­fa Jawor­skie­go.

Więcej

Biblioteka

recenzje / ESEJE Paweł Chmielewski

Recen­zja Paw­ła Chmie­lew­skie­go z książ­ki Do szpi­ku kości Krzysz­to­fa Jawor­skie­go.

Więcej

100 WIERSZY POLSKICH STOSOWNEJ DŁUGOŚCI. POCZĄTKI (mashup)

recenzje / KOMENTARZE Maciej Robert

Autor­ski komen­tarz do wier­sza Macie­ja Rober­ta będą­ce­go poetyc­ką waria­cją na temat anto­lo­gii 100 wier­szy pol­skich sto­sow­nej dłu­go­ści w wybo­rze Artu­ra Bursz­ty, któ­ra uka­za­ła się 23 mar­ca 2015 roku nakła­dem Biu­ra Lite­rac­kie­go.

Więcej

Artur Burszta biegnie na setkę, czyli 100 wierszy polskich stosownej długości

recenzje / IMPRESJE Marcin Jurzysta

Esej Mar­ci­na Jurzy­sty towa­rzy­szą­cy pre­mie­rze książ­ki 100 wier­szy pol­skich sto­sow­nej dłu­go­ści w wybo­rze Artu­ra Bursz­ty, któ­ra uka­za­ła się 23 mar­ca 2015 roku nakła­dem Biu­ra Lite­rac­kie­go.

Więcej

Poza pozorami słów, rzeczy i egzystencji

recenzje / IMPRESJE Zbigniew Trzaskowski

Esej Zbi­gnie­wa Trza­skow­skie­go towa­rzy­szą­cy pre­mie­rze książ­ki .byłem Krzysz­to­fa Jawor­skie­go, któ­ra uka­za­ła się nakła­dem Biu­rze Lite­rac­kie­go 20 paź­dzier­ni­ka 2014 roku.

Więcej

Skóra rzeczywistości

recenzje / ESEJE Paweł Chmielewski

Recen­zja Paw­ła Chmie­lew­skie­go z książ­ki Dusze monet Krzysz­to­fa Jawor­skie­go

Więcej

Poeta ciągłych skojarzeń

recenzje / ESEJE Paweł Chmielewski

Recen­zja Paw­ła Chmie­lew­skie­go z książ­ki Draż­nią­ce przy­jem­no­ści (1988–2008) Krzysz­to­fa Jawor­skie­go.

Więcej

Mikrokosmos blokowiska

recenzje / ESEJE Paweł Chmielewski

Recen­zja Paw­ła Chmie­lew­skie­go z książ­ki Warzyw­niak i inne opo­wia­da­nia Krzysz­to­fa Jawor­skie­go.

Więcej

Pieśni doświadczenia

recenzje / ESEJE Marek Olszewski

Recen­zja Mar­ka Olszew­skie­go z książ­ki Do szpi­ku kości Krzysz­tof Jawor­skie­go.

Więcej

Ostatnia powieść awangardowa

recenzje / ESEJE Łukasz Najder

Recen­zja Łuka­sza Naj­de­ra z książ­ki Do szpi­ku kości Krzysz­tof Jawor­skie­go.

Więcej

Złe towarzystwo

recenzje / ESEJE Marcin Sendecki

Recen­zja Mar­ci­na Sen­dec­kie­go z książ­ki Do szpi­ku kości Krzysz­tof Jawor­skie­go.

Więcej

O Drażniących przyjemnościach

recenzje / NOTKI I OPINIE Różni autorzy

Komen­ta­rze Grze­go­rza Het­ma­na, Anny Kału­ży, Karo­la Mali­szew­skie­go, Woj­cie­cha Wil­czy­ka.

Więcej

O Duszach monet

recenzje / NOTKI I OPINIE Różni autorzy

Komen­ta­rze Boh­da­na Zadu­ry, Mar­ci­na Sen­dec­kie­go, Bar­tło­mie­ja Maj­zla i Toma­sza Fijał­kow­skie­go.

Więcej