wywiady / o książce

Kryptoreklama korespondencyjnego kursu szybkiego czytania

Artur Burszta

Krzysztof Jaworski

Rozmowa Artura Burszty z Krzysztofem Jaworskim, towarzysząca premierze książki Dusze monet, wydanej w Biurze Literackim 29 stycznia 2007 roku.

Biuro Literackie kup książkę na poezjem.pl

Artur Bursz­ta: „O, cześć Krzy­siek, wca­le cię nie pozna­łem, w ogó­le się nie zmie­ni­łeś. Jak ten czas leci”.

Krzysz­tof Jawor­ski: To, czy „czas w ogó­le może lecieć”, sta­ło się już kie­dyś przed­mio­tem moich filo­zo­ficz­nych roz­wa­żań, lecz dopro­wa­dzi­ło mnie, nie­ste­ty, jedy­nie do dru­zgo­cą­cej kon­klu­zji natu­ry bio­lo­gicz­nej…

Dasz wia­rę, że minę­ło już dzie­sięć lat od Two­ich spek­ta­ku­lar­nych wystę­pów w Legni­cy? Może zanim poga­da­my o Duszach monet powspo­mi­naj­my tro­chę?

Dobrze, że nie spy­ta­łeś o tego gołę­bia…

Gołę­bie koja­rzą mi się z pew­nym legnic­kim pomni­kiem, „obra­bia­nym” bez opa­mię­ta­nia przez te wszech­obec­ne w tym mie­ście stwo­rze­nia (śmiech). Czy pamię­tasz, że zanim poje­cha­li­śmy na Two­je pierw­sze spo­tka­nie autor­skie, bodaj do Lubi­na, Jola Kowal­ska z TVP zacią­gnę­ła nas pod ten pomnik wła­śnie. Pomnik „Przy­jaź­ni Pol­sko-Radziec­kiej”. No i dałeś cza­du.

Mówiąc „dałeś cza­du” masz zapew­ne na myśli, że czy­ta­łem wier­sze? Z tego, co pamię­tam, to prze­czy­ta­łem wte­dy „Nie­od­wra­cal­ne skut­ki rusy­fi­ka­cji” i fak­tycz­nie Jola Kowal­ska to bodaj zare­je­stro­wa­ła na taśmie. Nie wiem, co się sta­ło z tym kon­kret­nym mate­ria­łem. Sama Pani Jola Kowal­ska zasłu­gu­je na nie­jed­no wspo­mnie­nie, bo pamię­tam, że zawsze poja­wia­ła się w tych pio­nier­skich cza­sach w Legni­cy. To do niej prze­cież nale­ży frag­ment wywia­du ze mną, w któ­rym zare­je­stro­wa­ła moją wypo­wiedź na temat poezji z komen­ta­rzem: „Poeci coraz nie­chęt­niej wypo­wia­da­ją się na temat swo­jej poezji”. Do dziś sta­no­wi to mój nie­ma­ły powód do dumy, ponie­waż skon­stru­owa­łem wów­czas zda­nie zło­żo­ne z 3 czę­ści, w któ­rym żad­na z tych czę­ści nie mia­ła ze sobą nic wspól­ne­go. Nigdy już nie uda­ło mi się powtó­rzyć tam­te­go wyczy­nu, a wypo­wiedź do dziś trak­tu­ję jako przy­kład pod­ręcz­ni­ko­wy. A mówiąc poważ­nie, ówcze­sną współ­pra­cę z Panią Jolą Kowal­ską wspo­mi­nam z wiel­kim sen­ty­men­tem.

Cała seria, bodaj 8–10 zwa­rio­wa­nych pro­gra­mów o poetach bio­rą­cych udział w cyklu „bar­ba­rzyń­cy i nie”, zacho­wa­ła się w tele­wi­zyj­nym archi­wum. Mia­łem oka­zję obej­rzeć ją jakiś czas temu. W Two­im odcin­ku oprócz „Nie­od­wra­cal­nych skut­ków rusy­fi­ka­cji” i roz­mo­wy ucho­wał się frag­ment sztu­ki Cze­ka­jąc na Mroż­ka, któ­rej pra­pre­mie­ra zwień­czy­ła Two­ją pierw­szą „legnic­ką tra­sę”. Rok póź­niej w tym samym miej­scu w trak­cie For­tu odby­ło się czy­ta­nie Sze­he­re­za­dy. Pamię­tam, że mie­li­śmy spo­ro zaba­wy przy oka­zji obu tych pre­mier.

No rze­czy­wi­ście w 1996 było tak, że spo­ro pomy­słów inspi­ro­wa­ły te legnic­kie spo­tka­nia. Cze­ka­jąc na Mroż­ka ktoś mi kie­dyś prze­grał na kase­tę wideo i mia­łem oka­zję ją zoba­czyć „z zewnątrz”. Z per­spek­ty­wy cza­su wyraź­nie widać, że to jest sztu­ka, któ­ra daje wie­le swo­bo­dy akto­ro­wi, więc dzi­wię się, cze­mu nikt od tam­tej pory jej nie zagrał. Choć mylił­by się ten, kto by sądził, że to sztu­ka łatwa, bo sko­ro nie pada w niej żad­ne sło­wo, to w związ­ku z tym wca­le nie trze­ba uczyć się roli, wręcz prze­ciw­nie. Tak że Cze­ka­jąc na Mroż­ka nadal cze­ka na swo­je­go Mroż­ka. Tro­chę ina­czej sta­ło się z Sze­he­re­za­dą – od momen­tu jej publi­ka­cji w „Dia­lo­gu” i potem pre­mie­ry w Teatrze im. Sol­skie­go w Tar­no­wie sztu­ka zaczę­ła żyć wła­snym życiem i co jakiś czas się­ga­ją po nią nie tyl­ko zawo­do­wi akto­rzy. Wysta­wia­ła ją nawet mło­dzież szkol­na, oczy­wi­ście po odpo­wied­niej cen­zu­rze. To zawsze jest dla mnie wiel­ka przy­jem­ność móc wyra­zić zgo­dę na wysta­wia­nie, zwłasz­cza że Sze­he­re­za­da powsta­ła dla­te­go, że nie lubię teatru. I to jest dopie­ro komicz­ne.

A poezję lubisz (śmiech)?

Poezji nie lubię naj­bar­dziej.

Pamię­tam Two­ją bły­sko­tli­wą wypo­wiedź dla „Odry” z 1996 roku. „Moja głę­bo­ka wia­ra w nas – wszyst­kich ludzi tego dosko­na­łe­go świa­ta, szcze­gól­nie zaś wia­ra w kry­ty­ków lite­rac­kich, ludzi pió­ra, radia i tele­wi­zji oraz ich bły­sko­tli­wy inte­lekt, daje mi nie­pod­wa­żal­ne pod­sta­wy do zary­zy­ko­wa­nia stwier­dze­nia, iż, po pierw­sze: poezja nie jest dla wszyst­kich, po dru­gie: nie da się jej wytłu­ma­czyć, po trze­cie: trze­ba wziąć miskę i iść powo­li w kie­run­ku tej bia­łej linii. Albo w kie­run­ku tam­tej bia­łej linii. Ale to już według uzna­nia”. Czy dzi­siaj podał­byś inną defi­ni­cję?

Nie. Taka może zostać.

Mimo że szy­ku­je­my już 12. edy­cję festi­wa­lu nikt jak dotąd „nie prze­bił” innych Two­ich wystę­pów. Myślę tu na przy­kład o słyn­nym, mogę chy­ba tak powie­dzieć, spo­tka­niu w zakła­dzie fry­zjer­skim. Po latach docho­dzę do prze­ko­na­nia, że Two­ja obec­ność na pierw­szych festi­wa­lach, zwa­rio­wa­ne pomy­sły łamią­ce ste­reo­typ nud­nych wie­czor­ków, gdzie za sce­no­gra­fię robią liście i świe­ce, odci­snę­ły zasad­ni­cze pięt­no na tym, co dzia­ło się na kolej­nych festi­wa­lach. Czy masz świa­do­mość tego coś nawy­ra­biał, Krzy­siu?

Ze ste­reo­ty­pa­mi jest tak, że moż­na je łamać, pod warun­kiem, że ma się dla kogo. Aku­rat mia­łem to szczę­ście, że tra­fi­łem na dwie rze­czy: odważ­nych orga­ni­za­to­rów i zna­ko­mi­tą „publicz­ność”. Ludzie, któ­rzy te legnic­kie spo­tka­nia aran­żo­wa­li, i ci, któ­rzy na nie przy­cho­dzi­li, byli wspa­nia­ły­mi odbior­ca­mi, bo świet­nie odczy­ty­wa­li moje inten­cje i radzi­li sobie z inter­pre­ta­cją. Odno­si­łem wra­że­nie, że nie­któ­rzy napraw­dę lubią i, o zgro­zo, rozu­mie­ją moje wier­sze i to co piszę. Nie myli­li gro­te­ski z wygłu­pem, iro­nii z bła­zno­wa­niem, nihi­li­zmu z bra­kiem war­to­ści, nie pod­cho­dzi­li do mnie i nie mówi­li, że „powi­nie­nem zało­żyć kaba­ret lite­rac­ki, bo jestem śmiesz­ny”, albo że moja poezja jest „saty­rycz­na” i w związ­ku z tym „taki faj­ny ze mnie jaj­carz”. Umy­słów pro­stych i nie­skom­pli­ko­wa­nych jak spuch­nię­cie w Legni­cy spo­ty­ka­łem nie­wie­le. Nato­miast spo­tka­łem wie­lu ludzi otwar­tych na rze­czy osob­ne. Dla­te­go lubi­łem tam przy­jeż­dżać i czy­tać wier­sze na przy­kład w zakła­dzie fry­zjer­skim. Zresz­tą, jak dosko­na­le wiesz, nie mam nic prze­ciw­ko świe­com i liściom na wie­czo­rach poetyc­kich. Pro­blem pole­ga na tym, że to, co mia­łem do powie­dze­nia, jakoś nie paso­wa­ło do liści i świec. I do gło­wy mi nie przy­szło, że kie­dy­kol­wiek znaj­dę się w festi­wa­lo­wym TOP 12.

Od cza­su tych wystę­pów prze­wi­nę­ły się nam już przy­naj­mniej dwa nowe poko­le­nia odbior­ców. Wra­casz do Por­tu po ośmiu latach. Widzów jest też kil­ka razy wię­cej niż w cza­sach for­tecz­nych. Nie­ste­ty zni­kła kame­ral­na i rodzin­na atmos­fe­ra z pierw­szych festi­wa­li. Przy­zna­ję, że cie­ka­wy jestem, jak zosta­niesz teraz przy­ję­ty.

Artur, przy­by­wam w poko­ju (śmiech). I nie trak­tu­ję tego „powro­tu” w kate­go­riach rywa­li­za­cji. Wszyst­kich zain­te­re­so­wa­nych i nie­za­in­te­re­so­wa­nych uprzej­mie infor­mu­ję, iż – posłu­gu­jąc się języ­kiem orga­ni­za­to­rów – będę czy­tał na sie­dzą­co, a nie na sto­ją­co, jak rów­nież nie będę krzy­czał, bo tych wier­szy nie ma co krzy­czeć, a czas czy­ta­nia nie prze­kro­czy w sumie 10 minut – wraz z tłem muzycz­nym (za tło muzycz­ne rów­nież nie jestem odpo­wie­dzial­ny). Tak że spo­koj­nie będzie.

Na kil­ka lat wyco­fa­łeś się z aktyw­ne­go uczest­nic­twa w życiu lite­rac­kim. Co w tym cza­sie pora­biał jeden z naj­waż­niej­szych pol­skich poetów?

Wiesz, zale­ży, jak się rozu­mie aktyw­ne życie lite­rac­kie. Moim zda­niem cały czas jestem aktyw­ny. Od 1997 roku ist­nie­je prze­cież Wytwór­nia Fil­mów Ame­ry­kań­skich (aktu­al­nie w uśpie­niu), któ­rej jestem współ­za­ło­ży­cie­lem, był film „Gola­sy”, do któ­re­go pisa­łem sce­na­riusz i wie­le innych pro­jek­tów. Jeśli cho­dzi o poezję – wspól­na książ­ka z Wojt­kiem Wil­czy­kiem Kapi­tał, któ­ra uka­za­ła się naj­pierw po pol­sku w 2002, a potem w cało­ści po nie­miec­ku z ini­cja­ty­wy Asi i Mariu­sza Bed­nar­skich. Poja­wia­li­śmy się z nią w nie­ty­po­wych dla poezji miej­scach, bo w gale­riach arty­stycz­nych w Kra­ko­wie czy Ber­li­nie. Wła­śnie do Ber­li­na zosta­łem zapro­szo­ny na jed­ną z naj­cie­kaw­szych dla mnie imprez – dzie­się­cio­le­cie cza­so­pi­sma „Gegner”. Cały czas zaj­mu­je mnie rów­nież syl­wet­ka nasze­go naj­gło­śniej­sze­go futu­ry­sty, Bru­no­na Jasień­skie­go. Opu­bli­ko­wa­łem książ­kę o jego poby­cie w Pary­żu, a rok temu wybór wier­szy w Iskrach. I tak dalej, i dalej. Tak że z moje­go punk­tu widze­nia nie sądzę, żebym się wyco­fał z życia lite­rac­kie­go. Po pro­stu znu­dzi­ły mnie spę­dy poetyc­kie i prze­sta­łem się na nich poja­wiać. Mar­gi­nal­ność zja­wi­ska zwa­ne­go w Pol­sce życiem arty­stycz­nym jest męczą­ca.

Ci, któ­rzy zna­ją Two­je wcze­śniej­sze książ­ki: Czas trium­fu gołę­bi, Jesień na Mar­sie czy 5 poema­tów, mogą byś Dusza­mi monet tro­chę zasko­cze­ni. Nie dość, że te wier­sze jakieś takie krót­kie są, niby zabaw­ne, ale tak napraw­dę na koń­cu nie jest nam do śmie­chu. To bar­dzo przej­mu­ją­cy tomik.

„Krót­kie” to moja ulu­bio­na kate­go­ria este­tycz­na, w myśl zało­że­nia, że dobre wier­sze to dużo czar­ne­go, mało bia­łe­go. W Duszach odwra­cam tę zasa­dę i mamy mało czar­ne­go, dużo bia­łe­go. A zasko­cze­nie? Myślę, że takie tek­sty jak „Chmu­ry” z Jesie­ni na Mar­sie czy z póź­niej­sze­go tomu Hiper­re­alizm świę­to­krzy­ski taki krok zapo­wia­da­ły. Zawsze chcia­łem się zmie­rzyć z for­mu­łą poema­tu zamknię­te­go w jed­nym zda­niu.

Boh­dan Zadu­ra zauwa­żył: „Naj­now­szy tomik Krzysz­to­fa Jawor­skie­go czy­ta się jed­nym tchem. Mnie lek­tu­ra Dusz monet zaję­ła 6 minut i 12 sekund”. Kie­dy zapro­po­no­wa­łem Ci doda­nie jed­ne­go, dwóch tek­stów powie­dzia­łeś, że to zamknię­ta całość. Czy to by ozna­cza­ło, że pra­co­wa­łeś nad tą książ­ką myśląc o zwar­tej i zamknię­tej cało­ści?

Mam nadzie­ję, że to nie jest jakaś kryp­to­re­kla­ma kore­spon­den­cyj­ne­go kur­su szyb­kie­go czy­ta­nia, któ­ry zamie­rzasz popro­wa­dzić? Boh­dan nie powi­nien takich rze­czy mówić gło­śno, bo zaraz się znaj­dzie ktoś, kto podej­mie wyzwa­nie i prze­czy­ta szyb­ciej. W Pol­sce nie brak ludzi ambit­nych. Dusze monet pisa­łem oko­ło pół­to­ra roku. Osta­tecz­nie książ­ka była skoń­czo­na gdzieś w maju 2003. I od tam­tej pory nic się w niej nie zmie­ni­ło. Widzia­łem ją jako zamknię­tą całość i tak też powsta­wa­ła. Kil­ka wier­szy, nie było ich wie­le, odpa­dło np. „Kobie­ty żyją dłu­żej”. Do tych 30 tek­stów nie pasu­je po pro­stu ani jeden wię­cej, a te trzy lata, któ­re minę­ły od powsta­nia książ­ki, zupeł­nie to potwier­dzi­ły.

Czy dasz się w naj­bliż­szym cza­sie namó­wić na wier­sze zebra­ne lub więk­szy wybór?

Wyda­wa­nie „wier­szy zebra­nych” za życia auto­ra uwa­żam za śmiesz­ne. Zresz­tą z moim wybo­rem był­by pro­blem, mię­dzy inny­mi z tego wzglę­du, co sta­ło się z książ­ką Kame­ra­den, któ­ra ist­nie­je bodaj w 10 egzem­pla­rzach. Żeby „ura­to­wać” choć część wier­szy, prze­nio­słem je do Cza­su trium­fu gołę­bi. Wyja­śnia­nie „co? jak? dla­cze­go?” było­by w wybo­rze zbyt zawi­łe i nie­po­trzeb­ne, a mnie bra­ko­wa­ło­by Kame­ra­den jako osob­nej książ­ki. Nato­miast może dam się namó­wić na następ­ną książ­kę poetyc­ką. To zna­czy sam sie­bie muszę namó­wić.

„Moż­na poświę­cić życie dla idei”?

Moż­na. Nie­prze­ko­na­nym pole­cam lek­tu­rę wier­sza „Karl Jaspers”.

O autorach i autorkach

Artur Burszta

Menadżer kultury. Redaktor naczelny i właściciel Biura Literackiego. Wydawca blisko tysiąca książek, w tym m.in. utworów Tymoteusza Karpowicza, Krystyny Miłobędzkiej, Tadeusza Różewicza i Rafała Wojaczka, a także Boba Dylana, Nicka Cave'a i Patti Smith. W latach 1990-1998 działacz samorządowy. Realizator Niemiecko-Polskich Spotkań Pisarzy (1993-1995). Od 1996 roku dyrektor festiwalu literackiego organizowanego jako Fort Legnica, od 2004 – Port Literacki Wrocław, od 2016 – Stacja Literatura w Stroniu Śląskim, a od 2022 – TransPort Literacki w Kołobrzegu. Autor programów telewizyjnych w TVP Kultura: Poezjem (2008–2009) i Poeci (2015) oraz filmu dokumentalnego Dorzecze Różewicza (2011). Realizator w latach 1993–1995 wraz z Berliner Festspiele Niemiecko-Polskich Spotkań Pisarzy. Wybrany podczas I Kongresu Menedżerów Kultury w 1995 roku do Zarządu Stowarzyszenia Menedżerów Kultury w Polsce. Pomysłodawca Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius. Współtwórca Literary Europe Live – organizacji zrzeszającej europejskie instytucje kultury i festiwale literackie. Organizator Europejskiego Forum Literackiego (2016 i 2017). Inicjator krajowych i zagranicznych projektów, z których najbardziej znane to: Komiks wierszem, Krytyk z uczelni, Kurs na sztukę, Nakręć wiersz, Nowe głosy z Europy, Połów. Poetyckie i prozatorskie debiuty, Pracownie literackie, Szkoła z poezją. Wyróżniony m.in. nagrodą Sezonu Wydawniczo-Księgarskiego IKAR za „odwagę wydawania najnowszej poezji i umiejętność docierania z nią różnymi drogami do czytelnika” oraz nagrodą Biblioteki Raczyńskich „za działalność wydawniczą i żarliwą promocję poezji”.

Krzysztof Jaworski

Ur. 1966. Poeta, prozaik, dramaturg, scenarzysta, literaturoznawca, profesor Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Publikuje od 1988 r.; jego utwory literackie ukazywały się w czasopismach polskich, takich jak „brulion”, „Twórczość” czy „Dialog” oraz amerykańskich (m.in. „The Literary Review”, „Better”, „Kenyon Review“, „Forklift”, „Plume”, „Two Lines”, „The Cincinnati Review”). Dotychczas wydał m.in. – książki poetyckie: Wiersze (1992), Kameraden (1994), Jesień na Marsie (1997), Czas triumfu gołębi (2000), Dusze monet (2007), Hiperrealizm świętokrzyski (1999), .byłem (2014), Ceremonia (2019), Ciąg Fibonacciego (2019), Jak pięknie (2021), 10 poematów elementarnych dla dzieci (2022); powieści i opowiadania: Pod prąd (1999), Batalion misiów (2001), Warzywniak (2009), Do szpiku kości. Ostatnia powieść awangardowa (2013) (nominowana do Nagrody Literackiej Gdynia, 2014). Autor monografii naukowych i prac edytorskich, m.in.: Niechciani futuryści. Zapomniana awangarda literacka dwudziestolecia międzywojennego (2022). Jego wiersze i opowiadania znajdują się również w wielu antologiach i wyborach poezji, także obcojęzycznych, m.in. w przekładach na angielski, duński, niemiecki, czeski czy węgierski.

Powiązania

Strona A, strona B nr 109: Biurowe książki 2024 roku

felietony / cykle CZYTLENIKÓW Artur Burszta

109. odci­nek cyklu „Stro­na A, stro­na B” autor­stwa Artu­ra Bursz­ty.

Więcej

Oddychanie wcale nie jest takie złe

wywiady / o książce Grzegorz Wróblewski Krzysztof Jaworski

Roz­mo­wa Grze­go­rza Wró­blew­skie­go z Krzysz­to­fem Jawor­skim, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Krzysz­to­fa Jawor­skie­go Jak pisa­łem powieść kry­mi­nal­ną (w tym bied­nym kra­ju), wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 23 grud­nia 2024 r.

Więcej

Strona A, strona B nr 107: Odkrywanie wieloznaczności

felietony / cykle CZYTLENIKÓW Artur Burszta

107. odci­nek cyklu „Stro­na A, stro­na B” autor­stwa Artu­ra Bursz­ty.

Więcej

Strona A, strona B nr 104: Rusza 20 Połów. Wydaj debiutancką książkę w Biurze Literackim

felietony / cykle CZYTLENIKÓW Artur Burszta

104. odci­nek cyklu „Stro­na A, stro­na B” autor­stwa Artu­ra Bursz­ty.

Więcej

Strona A, strona B nr 103: Kasprzak, Siwczyk, Różewicz

felietony / cykle CZYTLENIKÓW Artur Burszta

103. odci­nek cyklu „Stro­na A, stro­na B” autor­stwa Artu­ra Bursz­ty.

Więcej

Strona A, strona B nr 101: Laureatki i laureaci projektów wydawniczych 2024

felietony / cykle CZYTLENIKÓW Artur Burszta

101. odci­nek cyklu „Stro­na A, stro­na B” autor­stwa Artu­ra Bursz­ty.

Więcej

Strona A, strona B nr 100: Podsumowanie TransPortu Literackiego 29

felietony / cykle CZYTLENIKÓW Artur Burszta

100. odci­nek cyklu „Stro­na A, stro­na B” autor­stwa Artu­ra Bursz­ty.

Więcej

Przyszłość literatury: wprowadzenie

debaty / ankiety i podsumowania Artur Burszta

Wpro­wa­dze­nie do deba­ty „Przy­szłość lite­ra­tu­ry” autor­stwa Artu­ra Bursz­ty.

Więcej

Strona A, strona B nr 94: O debiutowaniu, nauce u mistrzów i o tym, czym jest pisanie

felietony / cykle CZYTLENIKÓW Artur Burszta

94. odci­nek cyklu „Stro­na A, stro­na B” autor­stwa Artu­ra Bursz­ty.

Więcej

Strona A, strona B nr 92: Święta z Biurem Literackim 2023

felietony / cykle CZYTLENIKÓW Artur Burszta

92. odci­nek cyklu „Stro­na A, stro­na B” autor­stwa Artu­ra Bursz­ty.

Więcej

Strona A, strona B nr 90: Wydaj książkę w Biurze Literackim 2024

felietony / cykle CZYTLENIKÓW Artur Burszta

90. odci­nek cyklu „Stro­na A, stro­na B” autor­stwa Artu­ra Bursz­ty.

Więcej

Strona A, strona B nr 87: Podsumowanie TransPortu Literackiego 28

felietony / cykle CZYTLENIKÓW Artur Burszta

87. odci­nek cyklu „Stro­na A, stro­na B” autor­stwa Artu­ra Bursz­ty.

Więcej

Oclone przyjemności

dzwieki / WYDARZENIA Bogusław Kierc Krzysztof Jaworski Tadeusz Pióro

Zapis całe­go spo­tka­nia autor­skie­go z udzia­łem Krzysz­to­fa Jawor­skie­go, Bogu­sła­wa Kier­ca i Tade­usza Pió­ry pod­czas Por­tu Wro­cław 2009.

Więcej

Romantyczność 2022

nagrania / transPort Literacki Różni autorzy

Czy­ta­nie z książ­ki Roman­tycz­ność. Współ­cze­sne bal­la­dy i roman­se inspi­ro­wa­ne twór­czo­ścią Ada­ma Mic­kie­wi­cza w ramach festi­wa­lu Trans­Port Lite­rac­ki 27.

Więcej

Strona A, strona B nr 82: Wiersze na święta Wielkiej Nocy 2023

felietony / cykle CZYTLENIKÓW Artur Burszta

82. odci­nek cyklu „Stro­na A, stro­na B” autor­stwa Artu­ra Bursz­ty.

Więcej

Wiersz to istota społeczna

wywiady / o książce Artur Burszta Jerzy Jarniewicz

Roz­mo­wa Artu­ra Bursz­ty z Jerzym Jar­nie­wi­czem, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Bagaż Jerze­go Jar­nie­wi­cza, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 6 mar­ca 2023 roku.

Więcej

Czy próbujesz zmienić świat swoim pisaniem?

debaty / ankiety i podsumowania Artur Burszta Grzegorz Jankowicz

Wpro­wa­dze­nie do deba­ty „Czy pró­bu­jesz zmie­nić świat swo­im pisa­niem?” autor­stwa Artu­ra Bursz­ty i Grze­go­rza Jan­ko­wi­cza.

Więcej

Oprawca TransPortu Literackiego 27

dzwieki / AUDYCJE Artur Burszta Hubert Zemler

Zapis roz­mo­wy Artu­ra Bursz­ty z Huber­tem Zemle­rem z 67. odcin­ka „Stro­ny A, stro­ny B”. 

Więcej

Kolejne książki wierszem z Pracowni Biura Literackiego

felietony / cykle CZYTLENIKÓW Artur Burszta

64. odci­nek cyklu „Stro­na A, stro­na B” autor­stwa Artu­ra Bursz­ty.

Więcej

Wiersz polski średniej długości

dzwieki / WYDARZENIA Różni autorzy

Zapis całe­go spo­tka­nia autor­skie­go z udzia­łem Dar­ka Fok­sa, Krzysz­to­fa Jawor­skie­go, Zbi­gnie­wa Mache­ja i Toma­sza Maje­ra­na pod­czas Por­tu Wro­cław 2007.

Więcej

Poezja wierzchołków i równiny

wywiady / o książce Artur Burszta Jan Stolarczyk

Roz­mo­wa Artu­ra Bursz­ty z Janem Sto­lar­czy­kiem, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Odwró­co­na stre­fa, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 13 grud­nia 2021 roku.

Więcej

Byliśmy wreszcie we własnym domu

wywiady / o książce Artur Burszta Dariusz Sośnicki

Roz­mo­wa Artu­ra Bursz­ty z Dariu­szem Sośnic­kim towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Po domu, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 1 listo­pa­da 2021 roku.

Więcej

Posłuchaj nowości z września 2021 roku i wydaj swoją książkę

felietony / cykle CZYTLENIKÓW Artur Burszta

55. odci­nek cyklu „Stro­na A, stro­na B” autor­stwa Artu­ra Bursz­ty.

Więcej

Korekta twarzy

wywiady / o książce Artur Burszta Przemysław Dakowicz

Roz­mo­wa Artu­ra Bursz­ty z Prze­my­sła­wem Dako­wi­czem towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Wier­sze odzy­ska­ne, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 4 paź­dzier­ni­ka 2021 roku.

Więcej

Głos wolny wolność ubezpieczający

wywiady / o książce Artur Burszta Bohdan Zadura

Roz­mo­wa Artu­ra Bursz­ty z Boh­da­nem Zadu­rą, towa­rzy­szą­ca wyda­niu książ­ki Boh­da­na Zadu­ry Sek­cja zabójstw, któ­ra uka­za­ła się w Biu­rze Lite­rac­kim 16 wrze­śnia 2020 roku.

Więcej

Co widzi, czym żyje, co kocha i traci

wywiady / o książce Artur Burszta Joanna Roszak

Roz­mo­wa Artu­ra Bursz­ty z Joan­ną Roszak, towa­rzy­szą­ca wyda­niu książ­ki Tymo­te­usza Kar­po­wi­cza Zmy­ślo­ny czło­wiek, w opra­co­wa­niu Joan­ny Roszak, któ­ra uka­za­ła się w Biu­rze Lite­rac­kim 24 czerw­ca 2020 roku.

Więcej

Family Meeting: Staromiejski Dom Kultury z Warszawy

nagrania / stacja Literatura Artur Burszta Beata Gula Sylwia Głuszak

Spo­tka­nie z udzia­łem Beaty Guli, Syl­wii Głu­szak oraz Artu­ra Bursz­ty w ramach festi­wa­lu Sta­cja Lite­ra­tu­ra 24.

Więcej

Samotne bohaterstwo

wywiady / o książce Artur Burszta Bogusław Kierc

Roz­mo­wa Artu­ra Bursz­ty z Bogu­sła­wem Kier­cem, towa­rzy­szą­ca wyda­niu książ­ki Rafa­ła Wojacz­ka Praw­dzi­we życie boha­te­ra, któ­ra uka­za­ła się w Biu­rze Lite­rac­kim 11 maja 2020 roku.

Więcej

Ktoś naprawdę wyjątkowy

wywiady / o książce Aleksandra Olszewska Artur Burszta

Roz­mo­wa Alek­san­dry Olszew­skiej z Artu­rem Bursz­tą, towa­rzy­szą­ca wyda­niu książ­ki Euge­niu­sza Tka­czy­szy­na-Dyc­kie­go Gdy­by ktoś o mnie pytał, któ­ra uka­za­ła się w Biu­rze Lite­rac­kim 11 mar­ca 2020 roku.

Więcej

Family Meeting: Instytut Kultury Miejskiej z Gdańska

nagrania / stacja Literatura Aleksandra Szymańska Artur Burszta Justyna Czechowska

Spo­tka­nie z udzia­łem Justy­ny Cze­chow­skiej, Alek­san­dry Szy­mań­skiej oraz Artu­ra Bursz­ty w ramach festi­wa­lu Sta­cja Lite­ra­tu­ra 24.

Więcej

Telegrafista i jego meldunki

wywiady / o książce Artur Burszta Jacek Dehnel

Roz­mo­wa Artu­ra Bursz­ty z Jac­kiem Deh­ne­lem, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Naj­dziw­niej­sze, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 28 paź­dzier­ni­ka 2019 roku.

Więcej

Enklawa wolności, solidarności, przyjaźni i wzajemnego szacunku

felietony / cykle CZYTLENIKÓW Artur Burszta

8. odci­nek cyklu „Misje nie­moż­li­we” autor­stwa Artu­ra Bursz­ty.

Więcej

Nie gódź się

recenzje / IMPRESJE Artur Burszta

Szkic Artu­ra Bursz­ty towa­rzy­szą­cy wyda­niu alma­na­chu Wier­sze i opo­wia­da­nia doraź­ne 2019, któ­ry uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim 4 wrze­śnia 2019 roku.

Więcej

Od kuchni

wywiady / o pisaniu Artur Burszta Bohdan Zadura

Zapis roz­mo­wy Artu­ra Bursz­ty z Boh­da­nem Zadu­rą, opu­bli­ko­wa­nej w cyklu pre­zen­ta­cji naj­cie­kaw­szych archi­wal­nych tek­stów z dwu­dzie­sto­pię­cio­le­cia festi­wa­lu Sta­cja Lite­ra­tu­ra.

Więcej

Poza czasem, poza stylem

wywiady / o książce Aleksandra Olszewska Artur Burszta Filip Łobodziński

Roz­mo­wa Artu­ra Bursz­ty i Oli Olszew­skiej z Fili­pem Łobo­dziń­skim, towa­rzy­szą­ca wyda­niu książ­ki Pat­ti Smith Nie gódź się, któ­ra uka­za­ła się w Biu­rze Lite­rac­kim 18 lute­go 2019 roku.

Więcej

Kto za tym stoi

nagrania / stacja Literatura Różni autorzy

Spo­tka­nie z orga­ni­za­to­ra­mi festi­wa­lu Sta­cja Lite­ra­tu­ra 23, w któ­rym udział wzię­li Damian Banasz, Artur Bursz­ta, Mate­usz Grze­go­rzew­ski, Alek­san­dra Grzem­ska, Poli­na Justo­wa, Dawid Mate­usz, Mina, Joan­na Muel­ler, Alek­san­dra Olszew­ska, Tomasz Piech­nik, Juliusz Pie­li­chow­ski, Mag­da­le­na Riga­mon­ti i Mak­sy­mi­lian Riga­mon­ti.

Więcej

Mordercze rozmowy

wywiady / o książce Artur Burszta Marta Podgórnik

Roz­mo­wa Artu­ra Bursz­ty z Mar­tą Pod­gór­nik, towa­rzy­szą­ca wyda­niu książ­ki Mor­der­cze bal­la­dy, któ­ra uka­za­ła się w Biu­rze Lite­rac­kim 7 stycz­nia 2019 roku.

Więcej

O tym, jak „zadziała się” wspólnota

wywiady / o pisaniu Różni autorzy

Dys­ku­sja redak­cji Biu­ra Lite­rac­kie­go z udzia­łem: Alek­san­dry Grzem­skiej, Dawi­da Mate­usza, Joan­ny Muel­ler, Alek­san­dry Olszew­skiej, Juliu­sza Pie­li­chow­skie­go i Artu­ra Bursz­ty na temat festi­wa­lu Sta­cja Lite­ra­tu­ra 23.

Więcej

Mecenat dla literatury: Maja Pflüger

wywiady / o pisaniu Artur Burszta Maja Pflüger

Roz­mo­wa Artu­ra Bursz­ty z Mają Pflüger. Pre­zen­ta­cja w ramach cyklu „Mece­nat dla lite­ra­tu­ry”.

Więcej

Mecenat dla literatury: Bagio Guerra

wywiady / o pisaniu Artur Burszta Bagio Guerra

Roz­mo­wa Artu­ra Bursz­ty z Bia­gio Guer­ra. Pre­zen­ta­cja w ramach cyklu „Mece­nat dla lite­ra­tu­ry”.

Więcej

Mecenat dla literatury: Ryan Van Winkle

wywiady / o pisaniu Artur Burszta Ryan van Winkle

Na pyta­nia z ankie­ty Artu­ra Bursz­ty odpo­wia­da­ją uczest­ni­cy 2. Euro­pej­skie­go Forum Lite­rac­kie­go, któ­re pod hasłem „Mece­nat dla lite­ra­tu­ry” odbę­dzie się 8 i 9 wrze­śnia w ramach Sta­cji Lite­ra­tu­ra 22 w Stro­niu Ślą­skim.

Więcej

Mecenat dla literatury: Urszula Chwalba

wywiady / o pisaniu Artur Burszta Urszula Chwalba

Na pyta­nia z ankie­ty Artu­ra Bursz­ty odpo­wia­da­ją uczest­ni­cy 2. Euro­pej­skie­go Forum Lite­rac­kie­go, któ­re pod hasłem „Mece­nat dla lite­ra­tu­ry” odbę­dzie się 8 i 9 wrze­śnia w ramach Sta­cji Lite­ra­tu­ra 22 w Stro­niu Ślą­skim.

Więcej

Nakręć wiersz z Połowu

nagrania / z fortu do portu Artur Burszta Joanna Mueller

Zapis spo­tka­nia autor­skie­go z lau­re­ata­mi kon­kur­su „Nakręć wiersz” w ramach 20. edy­cji festi­wa­lu Port Lite­rac­ki 2015.

Więcej

Spóźnieni śpiewacy

nagrania / między wierszami Różni autorzy

Tłu­ma­cze opo­wia­da­ją o książ­kach Żół­te popo­łu­dnie Wal­la­ce­’a Ste­ven­sa, Tomasz Mrocz­ny. Sza­leń­stwo dnia Mau­ri­ce­’a Blan­cho­ta oraz Doku­men­ty mają­ce słu­żyć za kan­wę Ray­mon­da Rous­se­la. Nagra­nie zre­ali­zo­wa­no pod­czas festi­wa­lu Port Wro­cław 2009

Więcej

Dyskusja „Barbarzyńcy czy nie. Dwadzieścia lat po przełomie”

nagrania / między wierszami Różni autorzy

Port Wro­cław 2009: wypo­wie­dzi Dariu­sza Nowac­kie­go, Pio­tra Śli­wiń­skie­go, Justy­ny Sobo­lew­skiej, Pio­tra Czer­niaw­skie­go, Dar­ka Fok­sa, Krzysz­to­fa Jawor­skie­go, Boh­da­na Zadu­ry, Roma­na Hone­ta.

Więcej

Barbarzyńcy i nie

nagrania / z fortu do portu Darek Foks Grzegorz Wróblewski Krzysztof Jaworski

Archi­wal­ne nagra­nie z udzia­łem Krzysz­to­fa Jawor­skie­go, Dar­ka Fok­sa, Grze­go­rza Wró­blew­skie­go.

Więcej

Kobieta, muzyka, liryka i pies

wywiady / o książce Artur Burszta Roman Honet

Roz­mo­wa Artu­ra Bursz­ty z Roma­nem Hone­tem, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki roz­mo­wa trwa dalej, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kiem 8 mar­ca 2016 roku.

Więcej

100 wierszy polskich stosownej długości

nagrania / z fortu do portu Artur Burszta

Zapis spo­tka­nia „100 wier­szy pol­skich sto­sow­nej dłu­go­ści” pod­czas festi­wa­lu Port Lite­rac­ki 2015.

Więcej

Mały literacki projekt

wywiady / o książce Artur Burszta Przemysław Rojek

Roz­mo­wa Prze­my­sła­wa Roj­ka z Artu­rem Bursz­tą, auto­rem wybo­ru wier­szy w anto­lo­gii 100 wier­szy pol­skich sto­sow­nej dłu­go­ści, któ­ra uka­za­ła się nakła­dem Biu­ra Lite­rac­kie­go 23 mar­ca 2015 roku.

Więcej

„Wytrwali obserwatorzy przestrzeni kosmicznej”

wywiady / o książce Grzegorz Wróblewski Krzysztof Jaworski

Z Grze­go­rzem Wró­blew­skim o książ­ce Kosmo­nau­ci roz­ma­wia Krzysz­tof Jawor­ski.

Więcej

Komentarz do wiersza „Onkologia, 6:30”

recenzje / KOMENTARZE Krzysztof Jaworski

Komen­tarz do wier­sza z tomu .byłem, któ­ry uka­zał się nakła­dem Biu­ra Lite­rac­kie­go 20 paź­dzier­ni­ka 2014 roku. 

Więcej

‘Chciałem wszystko zakończyć poezją’. Z Krzysztofem Jaworskim rozmawia Wojciech Wilczyk

wywiady / o książce Krzysztof Jaworski Wojciech Wilczyk

Z Krzysz­to­fem Jawor­skim o książ­ce .byłem roz­ma­wia Woj­ciech Wil­czyk.

Więcej

Krzysztof Jaworski o Do szpiku kości

recenzje / KOMENTARZE Krzysztof Jaworski

Komen­tarz do frag­men­tu ostat­niej powie­ści awan­gar­do­wej zaty­tu­ło­wa­nej Do szpi­ku kości.

Więcej

Choroby symboliczne wagi ciężkiej

wywiady / o książce Krzysztof Jaworski Marcin Baran

Z Krzysz­to­fem Jawor­skim o książ­ce Do szpi­ku kości roz­ma­wia Mar­cin Baran.

Więcej

Trzeci nurt

wywiady / o książce Artur Burszta Jurij Andruchowycz

Roz­mo­wa Artu­ra Bursz­ty z Juri­jem Andru­cho­wy­czem, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki BEg­zo­tycz­ne pta­ki i rośli­ny, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 3 mar­ca 2007 roku.

Więcej

Czytelnik osobny

recenzje / ESEJE Krzysztof Jaworski

Recen­zja Mar­ci­na Jawor­skie­go z książ­ki Księ­ga zakła­dek Jac­ka Guto­ro­wa.

Więcej

Skaczemy po górach, czyli rysowanie grubą kreską najważniejszych punktów odniesienia

debaty / ankiety i podsumowania Różni autorzy

Gło­sy Artu­ra Bursz­ty, Pio­tra Czer­niaw­skie­go, Grze­go­rza Jan­ko­wi­cza, Paw­ła Kacz­mar­skie­go, Ada­ma Popra­wy, Bar­to­sza Sadul­skie­go i Prze­my­sła­wa Wit­kow­skie­go w deba­cie „Bar­ba­rzyń­cy czy nie? Dwa­dzie­ścia lat po ‘prze­ło­mie’ ”.

Więcej

Zgodnie z rytmem obcego świata

wywiady / o książce Artur Burszta Bartłomiej Majzel

Roz­mo­wa Artu­ra Bursz­ty z Bar­tło­mie­jem Maj­zlem, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Bia­ła Afry­ka, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 16 stycz­nia 2006 roku.

Więcej

Apetyt na Karpowicza

wywiady / o książce Artur Burszta Mirosław Spychalski

Roz­mo­wa Artu­ra Bursz­ty z Miro­sła­wem Spy­chal­skim, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Mówi Kar­po­wicz, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 11 listo­pa­da 2005 roku.

Więcej

Nieprzyzwoite skupienie na sobie

wywiady / o książce Agnieszka Wolny-Hamkało Artur Burszta

Roz­mo­wa Artu­ra Bursz­ty z Agniesz­ką Wol­ny-Ham­ka­ło, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Ani mi się śni, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 19 paź­dzier­ni­ka 2005 roku.

Więcej

Cały ten świat oranżady

wywiady / o książce Artur Burszta Jerzy Jarniewicz

Roz­mo­wa Artu­ra Bursz­ty z Jerzym Jar­nie­wi­czem, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Oran­ża­da, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 28 wrze­śnia 2005 roku.

Więcej

Skóra rzeczywistości

recenzje / ESEJE Paweł Chmielewski

Recen­zja Paw­ła Chmie­lew­skie­go z książ­ki Dusze monet Krzysz­to­fa Jawor­skie­go

Więcej

O Duszach monet

recenzje / NOTKI I OPINIE Różni autorzy

Komen­ta­rze Boh­da­na Zadu­ry, Mar­ci­na Sen­dec­kie­go, Bar­tło­mie­ja Maj­zla i Toma­sza Fijał­kow­skie­go.

Więcej

Setka albo The Best Of Biuro Literackie

recenzje / ESEJE Kamil Nolbert

Recen­zja Kami­la Nol­ber­ta z anto­lo­gii 100 wier­szy pol­skich sto­sow­nej dłu­go­ści, któ­ra uka­za­ła się w cza­so­pi­śmie „Topos”.

Więcej

Zagrywka wobec cierpienia

recenzje / ESEJE Marcin Orliński

Recen­zja Mar­ci­na Orliń­skie­go z książ­ki Krzysz­to­fa Jawor­skie­go Do szpi­ku kości, któ­ra uka­za­ła się na stro­nie marcinorlinski.pl.

Więcej

Poetów album szkolny

recenzje / ESEJE Sylwia Sekret

Recen­zja Syl­wii Sekret z anto­lo­gii 100 wier­szy pol­skich sto­sow­nej dłu­go­ści w wybo­rze Artu­ra Bursz­ty, któ­ra uka­za­ła się na stro­nie Lubimyczytać.pl.

Więcej

100 wierszy polskich stosownej długości

recenzje / ESEJE Przemysław Koniuszy

Recen­zja Prze­my­sła­wa Koniu­sze­go z anto­lo­gii 100 wier­szy pol­skich sto­sow­nej dłu­go­ści, któ­ra uka­za­ła się 5 czerw­ca 2015 roku na stro­nie Biblio­te­ka Mło­de­go Czło­wie­ka.

Więcej

Klisze

recenzje / IMPRESJE Paweł Chmielewski

Esej Paw­ła Chmie­lew­skie­go tow­rzy­szą­cy pre­mie­rze książ­ki .byłem Krzysz­to­fa Jawor­skie­go, któ­ra uka­za­ła się nakła­dem Biu­ra Lite­rac­kie­go 20 paź­dzier­ni­ka 2014 roku.

Więcej

Przeczytałem

recenzje / ESEJE Tomasz Fijałkowski

Recen­zja Toma­sza Fijał­kow­skie­go z książ­ki .byłem Krzysz­to­fa Jawor­skie­go.

Więcej

Biblioteka

recenzje / ESEJE Paweł Chmielewski

Recen­zja Paw­ła Chmie­lew­skie­go z książ­ki Do szpi­ku kości Krzysz­to­fa Jawor­skie­go.

Więcej

100 WIERSZY POLSKICH STOSOWNEJ DŁUGOŚCI. POCZĄTKI (mashup)

recenzje / KOMENTARZE Maciej Robert

Autor­ski komen­tarz do wier­sza Macie­ja Rober­ta będą­ce­go poetyc­ką waria­cją na temat anto­lo­gii 100 wier­szy pol­skich sto­sow­nej dłu­go­ści w wybo­rze Artu­ra Bursz­ty, któ­ra uka­za­ła się 23 mar­ca 2015 roku nakła­dem Biu­ra Lite­rac­kie­go.

Więcej

Artur Burszta biegnie na setkę, czyli 100 wierszy polskich stosownej długości

recenzje / IMPRESJE Marcin Jurzysta

Esej Mar­ci­na Jurzy­sty towa­rzy­szą­cy pre­mie­rze książ­ki 100 wier­szy pol­skich sto­sow­nej dłu­go­ści w wybo­rze Artu­ra Bursz­ty, któ­ra uka­za­ła się 23 mar­ca 2015 roku nakła­dem Biu­ra Lite­rac­kie­go.

Więcej

Poza pozorami słów, rzeczy i egzystencji

recenzje / IMPRESJE Zbigniew Trzaskowski

Esej Zbi­gnie­wa Trza­skow­skie­go towa­rzy­szą­cy pre­mie­rze książ­ki .byłem Krzysz­to­fa Jawor­skie­go, któ­ra uka­za­ła się nakła­dem Biu­rze Lite­rac­kie­go 20 paź­dzier­ni­ka 2014 roku.

Więcej

Skóra rzeczywistości

recenzje / ESEJE Paweł Chmielewski

Recen­zja Paw­ła Chmie­lew­skie­go z książ­ki Dusze monet Krzysz­to­fa Jawor­skie­go

Więcej

Poeta ciągłych skojarzeń

recenzje / ESEJE Paweł Chmielewski

Recen­zja Paw­ła Chmie­lew­skie­go z książ­ki Draż­nią­ce przy­jem­no­ści (1988–2008) Krzysz­to­fa Jawor­skie­go.

Więcej

Mikrokosmos blokowiska

recenzje / ESEJE Paweł Chmielewski

Recen­zja Paw­ła Chmie­lew­skie­go z książ­ki Warzyw­niak i inne opo­wia­da­nia Krzysz­to­fa Jawor­skie­go.

Więcej

Pieśni doświadczenia

recenzje / ESEJE Marek Olszewski

Recen­zja Mar­ka Olszew­skie­go z książ­ki Do szpi­ku kości Krzysz­tof Jawor­skie­go.

Więcej

Ostatnia powieść awangardowa

recenzje / ESEJE Łukasz Najder

Recen­zja Łuka­sza Naj­de­ra z książ­ki Do szpi­ku kości Krzysz­tof Jawor­skie­go.

Więcej

Złe towarzystwo

recenzje / ESEJE Marcin Sendecki

Recen­zja Mar­ci­na Sen­dec­kie­go z książ­ki Do szpi­ku kości Krzysz­tof Jawor­skie­go.

Więcej

O Drażniących przyjemnościach

recenzje / NOTKI I OPINIE Różni autorzy

Komen­ta­rze Grze­go­rza Het­ma­na, Anny Kału­ży, Karo­la Mali­szew­skie­go, Woj­cie­cha Wil­czy­ka.

Więcej

O Duszach monet

recenzje / NOTKI I OPINIE Różni autorzy

Komen­ta­rze Boh­da­na Zadu­ry, Mar­ci­na Sen­dec­kie­go, Bar­tło­mie­ja Maj­zla i Toma­sza Fijał­kow­skie­go.

Więcej