wywiady / o pisaniu

Mecenat dla literatury: Bagio Guerra

Artur Burszta

Bagio Guerra

Rozmowa Artura Burszty z Biagio Guerra. Prezentacja w ramach cyklu „Mecenat dla literatury”.

Artur Bursz­ta: W jaki spo­sób orga­ni­zo­wa­ny jest Sabir­Fest? Jak defi­niu­je­cie swo­je głów­ne cele?

Bia­gio Guer­ra: Sabir­Fest to mię­dzy­na­ro­do­wy festi­wal orga­ni­zo­wa­ny przez Pro­mo­ting Com­mit­tee, a skła­da­ją się na nie­go roz­ma­ite zagad­nie­nia doty­czą­ce sek­to­ra spo­łecz­ne­go i sek­to­ra kul­tu­ry. Pro­jek­ty, któ­re wymy­śla­my z myślą o Sabir­Fest oma­wia­ne są kolek­tyw­nie przez samo Pro­mo­ting Com­mit­tee i wie­lu zewnętrz­nych współ­pra­cow­ni­ków, tak by jak naj­le­piej chro­nić róż­ne kul­tu­ry, ale też coś takie­go jak śród­ziem­no­mor­ską posta­wę oby­wa­tel­ską. Jeste­śmy głę­bo­ko prze­ko­na­ni, że lite­ra­tu­ra – i w ogó­le kul­tu­ra – nie powin­ny być oddzie­lo­ne od poli­ty­ki ani roz­wo­ju eko­no­micz­ne­go.

Jakie dzia­ła­nia są naj­bar­dziej potrzeb­ne lite­ra­tu­rze? Kto powi­nien je ini­cjo­wać?

Wyda­je mi się, że lite­ra­tu­rze teraz naj­bar­dziej potrzeb­ne są pro­jek­ty par­ty­cy­pa­cyj­ne, pozwa­la­ją­ce dotrzeć do miejsc, w któ­rych zda­je się o lite­ra­tu­rze nikt nie pamię­ta oraz ini­cja­ty­wy chro­nią­ce spon­ta­nicz­ność i twór­czość, ale tak­że pięk­no, któ­rym żywi się lite­ra­tu­ra. I to przede wszyst­kim na insty­tu­cjach publicz­nych leży odpo­wie­dzial­ność za ini­cjo­wa­nie takich pro­jek­tów oraz umoż­li­wia­nie ich reali­za­cji.

A jaka for­ma ewa­lu­acji wyda­je Ci się naj­sku­tecz­niej­sza?

Przede wszyst­kim waż­na jest tu trans­pa­rent­ność. Naj­lep­szym spo­so­bem zda­je się wza­jem­ne recen­zo­wa­nie z jasno okre­ślo­ną ska­lą ocen dopa­so­wa­ną do poli­ty­ki kul­tu­ral­nej (i nie tyl­ko!), zgod­nie z któ­rą pro­wa­dzi się pro­jek­ty.

A jak wyglą­dał­by ide­al­ny model współ­pra­cy mię­dzy jed­nost­ką finan­su­ją­cą a reali­za­to­rem pro­jek­tów? Jakie błę­dy widzisz w tych rela­cjach?

Nie mamy chy­ba w Sabir­Fest dość doświad­cze­nia jeśli cho­dzi o pro­jek­ty euro­pej­skie, ale wyda­je mi się przede wszyst­kim, że jeśli fun­du­sze euro­pej­skie prze­zna­cza­ne są głów­nie na roz­wój regio­nal­ny, to zde­cy­do­wa­nie nie wystar­czy. Potrze­ba cze­goś wię­cej: wraż­li­wo­ści na potrze­by regio­nal­nych insty­tu­cji, umie­jęt­ne­go słu­cha­nia i to na wszyst­kich eta­pach pro­jek­tów: w fazie reali­za­cji, ewa­lu­acji i na eta­pie rapor­to­wa­nia.

O autorach i autorkach

Artur Burszta

Menadżer kultury. Redaktor naczelny i właściciel Biura Literackiego. Wydawca blisko tysiąca książek, w tym m.in. utworów Tymoteusza Karpowicza, Krystyny Miłobędzkiej, Tadeusza Różewicza i Rafała Wojaczka, a także Boba Dylana, Nicka Cave'a i Patti Smith. W latach 1990-1998 działacz samorządowy. Realizator Niemiecko-Polskich Spotkań Pisarzy (1993-1995). Od 1996 roku dyrektor festiwalu literackiego organizowanego jako Fort Legnica, od 2004 – Port Literacki Wrocław, od 2016 – Stacja Literatura w Stroniu Śląskim, a od 2022 – TransPort Literacki w Kołobrzegu. Autor programów telewizyjnych w TVP Kultura: Poezjem (2008–2009) i Poeci (2015) oraz filmu dokumentalnego Dorzecze Różewicza (2011). Realizator w latach 1993–1995 wraz z Berliner Festspiele Niemiecko-Polskich Spotkań Pisarzy. Wybrany podczas I Kongresu Menedżerów Kultury w 1995 roku do Zarządu Stowarzyszenia Menedżerów Kultury w Polsce. Pomysłodawca Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius. Współtwórca Literary Europe Live – organizacji zrzeszającej europejskie instytucje kultury i festiwale literackie. Organizator Europejskiego Forum Literackiego (2016 i 2017). Inicjator krajowych i zagranicznych projektów, z których najbardziej znane to: Komiks wierszem, Krytyk z uczelni, Kurs na sztukę, Nakręć wiersz, Nowe głosy z Europy, Połów. Poetyckie i prozatorskie debiuty, Pracownie literackie, Szkoła z poezją. Wyróżniony m.in. nagrodą Sezonu Wydawniczo-Księgarskiego IKAR za „odwagę wydawania najnowszej poezji i umiejętność docierania z nią różnymi drogami do czytelnika” oraz nagrodą Biblioteki Raczyńskich „za działalność wydawniczą i żarliwą promocję poezji”.

Bagio Guerra

Poeta, performer, menedżer kultury. Odpowiedzialny za program literacki SabirFest – festiwalu kultury śródziemnomorskiej organizowanego na Sycylii.

Powiązania