wywiady / o książce

Nie chcę śpiewać pieśni

Jakub Skurtys

Julek Rosiński

Rozmowa Jakuba Skurtysa z Julkiem Rosińskim, towarzysząca premierze książki streszczenie pieśni, wydanej w Biurze Literackim 21 marca 2022 roku.

Biuro Literackie kup książkę na poezjem.pl

Jakub Skur­tys: Sta­ło się. Zło­ty chło­piec pol­skiej poezji wydał debiu­tanc­ką książ­kę i wyprze­dził w kolej­ce jed­ne­go ze swo­ich mistrzów, Rafa­ła Waw­rzyń­czy­ka, któ­ry się na pew­no cie­szy i pew­nie jest nawet tro­chę dum­ny. Ale teraz już nie możesz być zło­tym chłop­cem, jak jesz­cze na poło­wo­wej sce­nie w Stro­niu, tyl­ko tym, no, doj­rza­łym poetą współ­cze­snym, więc mam nadzie­ję, że wyj­dzie nam doj­rza­ła, współ­cze­sna roz­mo­wa… Ale zacznę od tema­tu, któ­ry już nie pad­nie: podob­no nie wie­rzysz w potom­nych. Dla kogo więc robi­my tę roz­mo­wę? Kto powi­nien prze­czy­tać, co ma do powie­dze­nia o sobie i świe­cie autor stresz­cze­nia pie­śni?

Julek Rosiń­ski: a. Zło­ci chłop­cy zawsze koja­rzy­li mi się raczej z kon­tu­zja­mi i dopie­ro zoba­czy­my, jak ten debiut skoń­czy się dla mnie.

b. (i ależ to nie­zręcz­nie zabrzmi) Prze­ga­nia­nie Waw­rzyń­czy­ka, samo dla sie­bie, to był­by taki bieg po pustym polu ze świa­do­mo­ścią snaj­pe­ra sie­dzą­ce­go na wyso­kim drze­wie.

Wejdź­my w tę roz­mo­wę jed­nak z więk­szym pędem. Dla kogo piszę? W tym naszym krót­kim cza­cie rzu­ci­łem ci to o potom­nych, że w nich nie wie­rzę, ale nie uwa­żam, iż jest to na tyle istot­ne w kon­tek­ście stresz­cze­nia…, bym się tam oko­py­wał. Piszę, żeby napi­sać wiersz, z któ­re­go nie trze­ba już wycho­dzić, na któ­rym roze­rwie się resz­ta. Wiem, że brzmi to głu­pio, pre­ten­sjo­nal­nie etc., ale zwy­czaj­nie wie­rzę w to, że coś takie­go może zaist­nieć i że jest to zaje­bi­ście moty­wu­ją­ce. Na razie lepię nor­ki, ukła­dam przed­mio­ty, wpusz­czam, wypusz­czam.

A dla kogo piszę? Piszę dla tych, któ­rzy będą chcie­li wejść w te wier­sze, roz­bić w nich obóz.

To o potom­nych to nie tyl­ko z cza­tu, to też tro­chę z wier­sza „kar­mie­nie”, bo w nim poja­wia się wizja negu­ją­ca przy­szłość, wymia­nę poko­le­nio­wą i tych, któ­rzy nadej­dą (a jesz­cze nie­daw­no to była bar­dzo popu­lar­na kate­go­ria). Czy poezja ma przy­szłość? Bo wiesz, zaczy­na­li­śmy żar­ta­mi, wymie­nia­li­śmy się jaki­miś uwa­ga­mi, ale w trak­cie roz­mo­wy sytu­acja tro­chę się zmie­ni­ła, a na naszych zna­jo­mych spa­da­ją rakie­ty…

No raczej jakąś przy­szłość ma, nie­ste­ty jest ona zwią­za­na ści­śle z naszą przy­szło­ścią, któ­ra z kolei jawi się mało kolo­ro­wo. To, co dzie­je się teraz na Ukra­inie, jest czymś potwor­nym, czymś, od cze­go odwy­kli­śmy. To coś, cze­go obie­ca­li­śmy sobie nie widzieć na wła­snym podwór­ku, przy­szło do nas i się na nas gapi. Czy wie­rzę w hap­py end? Nie, bo zoba­czy­li­śmy uchodź­ców dopie­ro wte­dy, gdy ich domy spło­nę­ły tuż obok, i tyl­ko dla­te­go, że wiatr idzie na nas. I to aku­rat cał­kiem serio, bo my sobie żyje­my we w mia­rę bez­piecz­nych jam­kach, ale tam na zewnątrz robi się cie­plej i zaraz ktoś zapu­ka, a potem wej­dzie… Nie­mniej jed­nak oczy­wi­ście kibi­cu­ję Ukra­iń­com z całe­go ser­ca, bo przez całą histo­rię swo­je­go naro­du wal­czy­li o ten kraj, któ­re­go nie było na mapach, i mam nadzie­ję, że dadzą jakoś radę, że ogól­nie cała oko­li­ca się jakoś zmie­ni. Sła­wa im, ale przede wszyst­kim świę­te­go spo­ko­ju.

Obie­ca­łem, że nie będzie­my roz­ma­wiać o spra­wach gene­ra­cyj­nych, o Zetach i poko­le­niu just eno­ugh, bo nie lubisz się wypo­wia­dać za innych. Poroz­ma­wia­my więc po doro­słe­mu, o wier­szach i o Tobie. Jak się czu­jesz jako debiu­tant? Czu­jesz pre­sję? Cze­kasz na recep­cję? Wysła­łeś już egzem­plarz do „Poli­ty­ki” i do Szo­ta?

Kur­czę, faj­nie, że o to spy­ta­łeś (tak po doro­słe­mu). Ostat­nio przy­szły do mnie egzem­pla­rze autor­skie i gdy mama mnie o tym poin­for­mo­wa­ła, moją pierw­szą reak­cją było: „scho­waj to”, ale po kil­ku manew­rach pacz­kę w koń­cu otwo­rzy­łem. Przede wszyst­kim ser­decz­nie się cie­szę, że przy­bra­ło to for­mę sta­łą, że poszło w świat i tym samym jest to w koń­cu przede mną zabez­pie­czo­ne. Bo przy­się­gam: jesz­cze tydzień robie­nia tej książ­ki i bym ją, cho­le­ra, ska­so­wał. Inny­mi sło­wy: czu­ję się dobrze. Cie­szę się też, że wycho­dzę z tego – wspo­mnia­ne­go już przez cie­bie – sta­tu­su „zło­te­go chłop­ca”, któ­ry zabez­pie­czał, spo­wal­niał i ogra­ni­czał ruchy. Nie chciał­bym zabrzmieć tu aro­ganc­ko lub but­nie. Cho­dzi mi po pro­stu o to, że idą nowe, moc­ne gło­sy i sie­dze­nie na dupie jest tu nie na miej­scu.

Jasne, że cze­kam na recep­cję, jasne, że wolał­bym pozy­tyw­ną, by ta książ­ka oka­za­ła się spraw­nym, dobrze wymie­rzo­nym cio­sem, ale będzie, jak będzie, i chęt­nie zbio­rę też jakiś wpier­dol. O Szo­cie dowie­dzia­łem się kie­dyś od Cie­bie i dalej nic jego nie czy­ta­łem, a „Poli­ty­ki” nie pre­nu­me­ru­ję, fut­bol wolę.

Wiem, wiem, nie­ste­ty jesteś za Juven­tu­sem i to jest chy­ba nie­ule­czal­ne. Ale w samym tomie o fut­bo­lu raczej nie piszesz, nie trak­tu­jesz go ani jako tema­tu, ani jako jakiejś zasa­dy wier­szo­wej (chy­ba). A prze­cież mie­li­śmy w poezji cały szwa­dron chło­pa­ków od hara­ta­nia w gałę i w tej kwe­stii zmie­nił coś dopie­ro teraz Tomek Bąk, wyska­ku­jąc z tym całym swo­im NBA w Play­bo­oku. Twój wiersz chy­ba nie jest jak pił­ka noż­na, a może? A wów­czas bar­dziej tiki-taka czy fut­bol ery Man’en?

Nie wiem, czy nie­ule­czal­ne, na pew­no boli. Masz rację, tom nie jest o pił­ce, cho­ciaż swo­je „pił­ko­ści” miał, ale żeśmy je z Dawi­dem pousu­wa­li, gdyż on też jest za Juven­tu­sem i trud­no reda­go­wać książ­kę, pła­cząc. A tak na serio, to jakoś ta pił­ka roz­pra­sza­ła w tam­tych wcze­śniej­szych wer­sjach książ­ki i posta­no­wi­łem kibi­co­wać jedy­nie pry­wat­nie.

Kur­de, może rze­czy­wi­ście języ­kiem pił­kar­skim nie tłu­ma­czył­bym tych wier­szy w pierw­szej kolej­no­ści, ale hmm… z przy­mru­że­niem oka na moją korzyść chciał­bym je widzieć jako Ata­lan­tę?

A więc kop­ciu­szek Gaspe­ri­nie­go – tak­tycz­ne sza­leń­stwo, gru­po­wa siła… Dobra, zosta­wia­my podwór­ko­we meta­fo­ry. W Stro­niu umó­wi­li­śmy się, że będzie­my roz­ma­wiać o whi­sky i cyga­rach, a więc o atry­bu­tach doro­słych poetów. Z pol­skich poetów na winie zna się dosko­na­le Tade­usz Pió­ro, a na whi­sky Szy­mon Bira, ale ja nie za bar­dzo. Zapy­tam Cię więc o atry­bu­ty wier­sza, bo atry­bu­ty doro­sło­ści na pew­no Cię już nie­by­wa­le iry­tu­ją. Cze­go uży­wa Twój wiersz, żeby coś robić, żeby dzia­łać? I na ile świa­do­mie i celo­wo kon­stru­ujesz, cyze­lu­jesz, bawisz się tymi języ­ko­wy­mi zabawkami/tropami, a na ile zda­jesz się na żywioł i klą­twę Rim­bau­da? Są w tym tomie takie figur­ki, jak z pla­sti­ku: konie, pie­ski, Maryj­ki, jest topos zamiesz­ki­wa­nia i tro­py prze­strzen­ne, a przy tym jakaś geo­me­trycz­ność wier­sza.

I jak ja mam Ci na to zgrab­nie odpo­wie­dzieć, co? Chy­ba przede wszyst­kim sta­ram się stwo­rzyć prze­strzeń, w któ­rej „będzie się dzia­ło”, a potem wcho­dzę tam sam i szu­kam wyj­ścia. Te figur­ki tam są jako pewien język, w któ­rym to miej­sce mówi, w któ­rym opo­wia­da o wyj­ściu. Wiersz jest dobry, gdy ta prze­strzeń jest na tyle twar­da, by nie dało się jej łatwo roze­rwać, a drzwi wystar­cza­ją­co spraw­nie ukry­te, by szu­kać ich szcze­rze, w koń­cu szu­kać ich w sobie, a może nawet roz­go­ścić się. Cho­le­ra, nie umiem o tym mówić w mniej pre­ten­sjo­nal­ny lub cho­ciaż bar­dziej zro­zu­mia­ły spo­sób, ale sam chcia­łeś.

A jeśli cho­dzi o całość, to książ­ka mia­ła rów­nież stwo­rzyć miej­sce, gdzie roze­gra się pew­na histo­ria, któ­rej moż­na poszu­kać, albo wła­śnie po pro­stu pośpie­wać.

A trak­tu­jesz tę książ­kę jak pro­jekt, taki kon­cept-album (to już swe­go rodza­ju tra­dy­cja Biu­ra Lite­rac­kie­go, coraz czę­ściej wyśmie­wa­na), czy bar­dziej widzisz się w tej gru­pie poetów opo­zy­cyj­nych, dla któ­rych książ­ka poetyc­ka jest po pro­stu zbio­rem wier­szy, lepiej lub gorzej zor­ga­ni­zo­wa­nym? Bo w sumie „two­rze­nie miej­sca dla histo­rii” może zakła­dać obie te opcje.

Może jestem poetyc­ko opóź­nio­ny, ale motyw tomu jako jakiejś histo­rii mi się wciąż podo­ba i jako taką stresz­cze­nie… widzę. Oczy­wi­ście wciąż jest to zbiór wier­szy i każ­dy z osob­na powi­nien móc się obro­nić poza cało­ścią, ale…

Czy­ta­łem w „Małym For­ma­cie” taki Twój świet­ny wiersz „czło­wiek, któ­ry odwie­dzi nas za pięć lat”, i on nie wszedł do tego debiu­tanc­kie­go tomu! Ile jesz­cze tak dobrych wier­szy nie weszło do tomu, bo nie bro­ni­ły się jako „ta histo­ria”? I jaki w tym udział Dawi­da Mate­usza?

Dawid odwa­lił świet­ną robo­tę przy tej książ­ce, za któ­rą chciał­bym mu tutaj ser­decz­nie podzię­ko­wać, bo napraw­dę nie każ­dy potra­fił­by znieść dwu­dzie­sto­lat­ka, któ­ry o godzi­nie pią­tej pisze, że wła­śnie robi w tek­stach total­ną rewo­lu­cję, że nic nie zosta­nie, i by się nie mar­twił. To ja wywa­li­łem ten wiersz i zro­bi­łem to dla­te­go, że wier­szy z tej czę­ści książ­ki było za dużo i tra­ci­ło to wszyst­ko roz­pęd. Nie weszło i wypa­dło wie­le wier­szy, któ­re lubi­łem ja lub inni, ale myślę, że bez nich stresz­cze­nie… rusza się zgrab­niej.

Dobra, wcho­dzi­my w deta­le. Jed­ną z rze­czy, któ­ra każ­de­mu czy­tel­ni­ko­wi rzu­ca się w oczy po lek­tu­rze stresz­cze­nia pie­śni, jest taka, jak­by to nazwać, nik­czem­na reli­gij­ność tych wier­szy, świec­ka, ale z jakąś antro­po­lo­gicz­ną pod­bu­dów­ką.

Uwa­żam, że bez wyobra­ża­nia sobie boga nie da się pisać o ludziach, któ­rzy tak osten­ta­cyj­nie Boga upra­wia­ją, a prze­cież nie da się upra­wiać boga bez pro­fa­no­wa­nia go. W stresz­cze­niu… sta­ram się te reli­gij­ne figu­ry uczło­wie­czyć, wyrów­nać do wier­sza, dać moż­li­wość przyj­rze­nia się im, znie­na­wi­dze­nia lub poko­cha­nia napraw­dę.

Jeśli to jest spro­fa­no­wa­na reli­gij­ność, jeśli piszesz o „tłu­stym, brud­nym mesja­szu”, to może w tym jest też jakaś meta­fi­zycz­na tęsk­no­ta jed­nak? Piotr Janic­ki tak to w sumie widzi: że naj­czyst­sza poezja jest jak­by archa­icz­ną pie­śnią reli­gij­ną, tyl­ko bez tej całej otocz­ki for­muł, kul­ty­stów i kapła­nów. I pró­bu­je do tego wró­cić.

Bo Piotr Janic­ki umie śpie­wać. Co się tyczy tęsk­no­ty, to cze­mu nie, to prze­cież cał­kiem ład­na rzecz do tęsk­nie­nia.

A Ty nie umiesz? Nazwa­łeś tom stresz­cze­nie pie­śni (po wie­lu innych przy­go­dach z tytu­ła­mi). Trud­no z tego wywnio­sko­wać, jakie zna­cze­nie mają dla Cie­bie same pie­śni, dla­cze­go chcesz je stresz­czać, a nie śpie­wać.

Zde­cy­do­wa­nie nie umiem, spy­taj kogo­kol­wiek… Nie chcę śpie­wać pie­śni, bo chcę, by inni mogli w niej zaśpie­wać, by ist­nia­ła w środ­ku. Czy­ta­nie stresz­czeń zawsze dawa­ło mi taki nie­sa­mo­wi­ty dresz­czyk emo­cji, gdy sta­ra­łem się te wszyst­kie wyda­rze­nia jakoś w gło­wie obu­do­wać, było mnie w tej stresz­cza­nej książ­ce wię­cej.

A to cie­ka­we aku­rat, zosta­wiam na póź­niej, a teraz wró­cę jesz­cze do tego tęsk­nie­nia. Tęsk­no­ta w poezji nie ma w sobie cze­goś zacho­waw­cze­go i nie­bez­piecz­ne­go? Wiesz – melan­cho­lia, Saturn, nowo­cze­sność jako wiel­ka kata­stro­fa, Wal­ter Ben­ja­min, a dwa kro­ki dalej mamy już wiersz jako smut­ne i skost­nia­łe odwle­ka­nie śmier­ci.

Oj tam, faj­nie jest potę­sk­nić, nawet jeśli wyma­ga to przy­sta­nię­cia. Zresz­tą myślisz, że ta cała POEZJA bez tęsk­no­ty tak napraw­dę by ist­nia­ła? I OK, jeśli to jest jakaś moty­wa­cja, to raczej naj­ła­twiej­sza moty­wa­cja, i dzię­ki temu powsta­je cho­ler­nie dużo sła­bych tek­stów, ale wciąż to też jest poezja. Ja jestem zwo­len­ni­kiem przy­zwo­itej ilo­ści tęsk­no­ty i oczy­wi­ście wier­szy Janic­kie­go.

Kie­dyś mówi­łeś Dawi­do­wi Mate­uszo­wi, że pozo­ro­wa­na „wyjeb­ka” w Two­im nasta­wie­niu to taki pry­zmat, w któ­rym sku­pia się pod­miot. A ja się tak zasta­na­wiam po cza­sie, czy Twój wiersz nie sta­no­wi dla Cie­bie – tro­chę jak u nie­go same­go – bufo­ra, takie­go fil­tra ochron­ne­go przed świa­tem?

Pytasz się, czy pękam? Jasne, że pękam, ale myślę, że po pro­stu się z tym pogo­dzi­łem, nie robię obcho­dów. Kie­dy zaczy­na­łem pisać, bar­dzo chcia­łem ograć w swo­ich wier­szach cho­ro­bę ojca, wziąć tę całą ener­gię i prze­lać ją na papier, obna­żyć się i tak sobie bie­gać, ale wyobraź sobie te wier­sze – były sła­be, nie potra­fi­ły udźwi­gnąć emo­cji, któ­re final­nie zja­dły wszyst­ko inne. Stąd ta nie­obec­ność na pierw­szej linii 😊, to po pro­stu trze­ba umieć zła­pać, obró­cić w rękach.

„Modlę się do sie­bie, recy­tu­jąc skład/ kie­sze­ni, z pamię­ci, bo umiem”. Tro­chę mi się to sko­ja­rzy­ło z debiu­tem Myt­ni­ka: „mogę bo mogę mno­żę przez zero”. W ogó­le te debiu­ty mają coś wspól­ne­go, i chy­ba nie cho­dzi o takie in da hood czy inną zio­mecz­ko­wość, a raczej o splot chło­pię­cej nad­wraż­li­wo­ści i nie­moż­no­ści dzia­ła­nia, mimo tych wszyst­kich dekla­ra­cji. Zapy­tam Cię więc jed­nak – czy czu­jesz się czę­ścią jakie­goś poetyc­kie­go ruchu, jakieś wspól­ne mia­now­ni­ki znaj­du­jesz z inny­mi?

Wiesz, zaczy­na­łem od fascy­na­cji Gins­ber­giem, więc zawsze chcia­łem stać się czę­ścią jakie­goś BG, ale to chy­ba tyle. Jasne, że na swo­jej dro­dze prze­cią­łem peł­no takich wspól­nych linii, ludzi, z któ­ry­mi łączą mnie podob­ne kmi­ny, sła­bo­ści do kolo­rów zie­lo­nych i inne faj­ne lek­tu­ry. Takim czło­wie­kiem jest dla mnie Zosia, ale nie wiem, czy zwią­zek nazy­wać ruchem.

No dobra, to co robi Zosia ze stresz­cze­niem pie­śni, poza pro­jek­to­wa­niem okład­ki oczy­wi­ście? Jest muzą? Jest współ­twór­czy­nią? Jest topo­sem? Poja­wia się pięć albo sześć razy, bo „jakieś pie­śni:” też są w sumie wypeł­nio­ne Zosią. Ktoś tu zaraz znaj­dzie echa „W pamięt­ni­ku Zofii Bobrów­ny” Sło­wac­kie­go albo same­go Pana Tade­usza, zwłasz­cza że poja­wia­ją się u Cie­bie takie szkol­ne tro­py – pod­sta­wy mito­lo­gii, lek­tur szkol­nych, lice­al­nej filo­zo­fii (zamiast roz­k­mi­ny nad racją dosta­tecz­ną czy nagim życiem jest po pro­stu Pas­cal, Pla­ton). Czy w sequ­elu też będzie Zosia?

Z tą szkol­no­ścią to bar­dzo dobry trop, gdyż zaczy­na­łem pisać ten tomik w kla­sie matu­ral­nej, a od wku­wa­nia to wszyst­ko mi jakoś wiro­wa­ło w gło­wie. Poza tym z takie­go Pla­to­na o wie­le łatwiej zro­bić odlew niż z Agam­be­na i o wie­le lepiej to dzia­ła. Jed­nak czas odpo­wie­dzieć na to waż­niej­sze z pytań xD. Ogól­nie postać Zochy jest ści­śle zwią­za­na z moim pisa­niem, w koń­cu pozna­li­śmy się na naszym pierw­szym kon­kur­sie poetyc­kim w nie­ja­kim SCEK‑u (nie pole­cam), na któ­ry posze­dłem z moim pierw­szym nie­ry­mo­wa­nym wier­szem. Była to też pierw­sza piszą­ca oso­ba, jaką na swo­jej „poetyc­kiej” dro­dze spo­tka­łem, i tak się jakoś sta­ło, że wciąż sobie nią idzie­my. Stąd jej tak dużo w tej książ­ce, bo po pro­stu dużo jej już we mnie. Co się tyczy sequ­eli, to o nie­na­pi­sa­nych książ­kach nie war­to mówić.

Ostat­nia rzecz: jak spa­da­ją pie­śni? I co jest z tym ruchem spa­da­nia w Two­jej poezji czy może w Two­im myśle­niu o świe­cie? Wszyst­ko musi odpaść i upaść? Śnieg, pta­ki?

Nie wiem, czy wszyst­ko, ale dobrze, gdy­by coś jed­nak upa­dło, bo prze­cież to taki ład­ny gest.

Ład­ny? W jakim sen­sie ład­ny? Myśla­łem raczej o anty­gra­wi­ta­cji w Two­jej poezji, o tym, że ona ma jakąś lot­ność, skłon­ność do wzno­sze­nia się (sty­lem, tema­tem) i jak­by kontr­ują­cą to siłę skie­ro­wa­ną w dół. A sko­ro to, to od razu roz­wi­nę: patos, egzal­ta­cja, wznio­słość w Two­ich wier­szach – a mowa niska, potocz­na, cza­sem wul­gar­na. Zda­je się, że tych pierw­szych wca­le nie uni­kasz?

Nie, nie uni­kam, ale to podob­nie jak z tą reli­gij­no­ścią, o któ­rej mówi­li­śmy wcze­śniej. Patos trze­ba zmie­szać z gów­nem, by go uwol­nić w kimś lub po pro­stu. A co się tyczy gra­wi­ta­cji, to jest też spo­ko trop, serio, myślę, że idąc tym klu­czem, moż­na spró­bo­wać roz­bro­ić jesz­cze parę wier­szy w książ­ce. Ale kur­czę, gra­wi­ta­cja to też jest w sumie ład­ny gest xD.

A gdy­by­śmy mie­li zaaran­żo­wać roz­mo­wę dwóch sta­rych poetów (możesz wybrać, kim był­by ten dru­gi), to co byś mu powie­dział o byciu poetą dzi­siaj? Po co? „Cóż po poecie w cza­sie mar­nym”, jak pisał Höl­der­lin?

W ogó­le bym w taką dys­ku­sję nie wcho­dził. Wiał­bym.

O autorach i autorkach

Jakub Skurtys

Ur. 1989, krytyk i historyk literatury; doktor literaturoznawstwa; pracuje na Wydziale Filologicznym UWr; autor książek o poezji najnowszej Wspólny mianownik (2020) oraz Wiersz… i cała reszta (2021).

Julek Rosiński

Urodzony w 2001 roku. Pisze wiersze. Laureat 14. edycji Połowu oraz konkursu „Wiersze i opowiadania doraźne 2020”. Publikował w „Dwutygodniku”, „Wizjach”, „Małym Formacie”, „Wakacie”, „Kontencie”, „Stonerze Polskim”, „Rzyradorze”, „8. Arkuszu Odry”. W 2022 roku nakładem Biura Literackiego ukaże się jego pierwsza książka poetycka. Właśnie wprowadził się na warszawski Tarchomin.

Powiązania

Język łamanego oporu

wywiady / o książce Jakub Pszoniak Jakub Skurtys

Roz­mo­wa Jaku­ba Skur­ty­sa z Jaku­bem Pszo­nia­kiem, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Kar­ni­ster Jaku­ba Pszo­nia­ka, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 28 paź­dzier­ni­ka 2024 roku.

Więcej

Rozmowy na koniec: odcinek 32 Marcin Czerniawski, Agata Dyczko, Karolina Krasny, Ewa Tondys-Kohmann, Łukasz Wojtysko

nagrania / transPort Literacki Różni autorzy

Trzy­dzie­sty dru­gi odci­nek z cyklu „Roz­mo­wy na koniec” w ramach festi­wa­lu Trans­Port Lite­rac­ki 28. Muzy­ka Resi­na.

Więcej

Ta ostatnia rozmowa

wywiady / o książce Jakub Skurtys Karol Maliszewski

Roz­mo­wa Jaku­ba Skur­ty­sa i Karo­la Mali­szew­skie­go, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Połów. Poetyc­kie i pro­za­tor­skie debiu­ty 2023, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim 29 lip­ca 2024 roku.

Więcej

Rozmowy na koniec: odcinek 31 Paulina Pidzik

nagrania / transPort Literacki Różni autorzy

Trzy­dzie­sty pierw­szy odci­nek z cyklu „Roz­mo­wy na koniec” w ramach festi­wa­lu Trans­Port Lite­rac­ki 28. Muzy­ka Resi­na.

Więcej

Rozmowy na koniec: odcinek 30 Marlena Niemiec

nagrania / stacja Literatura Różni autorzy

Trzy­dzie­sty odci­nek z cyklu „Roz­mo­wy na koniec” w ramach festi­wa­lu Trans­Port Lite­rac­ki 28. Muzy­ka Resi­na.

Więcej

Rozmowy na koniec: odcinek 29 Katarzyna Szweda

nagrania / stacja Literatura Różni autorzy

Dwu­dzie­sty dzie­wią­ty odci­nek z cyklu „Roz­mo­wy na koniec” w ramach festi­wa­lu Trans­Port Lite­rac­ki 28. Muzy­ka Resi­na.

Więcej

Rozmowy na koniec: odcinek 28 Jakub Pszoniak

nagrania / stacja Literatura Antonina Tosiek Jakub Pszoniak Jakub Skurtys

Dwu­dzie­sty ósmy odci­nek z cyklu „Roz­mo­wy na koniec” w ramach festi­wa­lu Trans­Port Lite­rac­ki 28. Muzy­ka Resi­na.

Więcej

Rozmowy na koniec: odcinek 25 Joanna Roszak

nagrania / transPort Literacki Różni autorzy

Dwu­dzie­sty pią­ty odci­nek z cyklu „Roz­mo­wy na koniec” w ramach festi­wa­lu Trans­Port Lite­rac­ki 28. Muzy­ka Resi­na.

Więcej

Rozmowy na koniec: odcinek 26 Iwona Bassa

nagrania / transPort Literacki Różni autorzy

Dwu­dzie­sty szó­sty odci­nek z cyklu „Roz­mo­wy na koniec” w ramach festi­wa­lu Trans­Port Lite­rac­ki 28. Muzy­ka Resi­na.

Więcej

Rozmowy na koniec: odcinek 24 Zofia Bałdyga, Olga Niziołek, Aleksandra Wojtaszek

nagrania / transPort Literacki Różni autorzy

Dwu­dzie­sty czwar­ty odci­nek z cyklu „Roz­mo­wy na koniec” w ramach festi­wa­lu Trans­Port Lite­rac­ki 28. Muzy­ka Resi­na.

Więcej

Czołgacz, pełzacz, tropiciel

wywiady / o książce Jakub Skurtys Przemysław Owczarek

Roz­mo­wa Jaku­ba Skur­ty­sa z Prze­my­sła­wem Owczar­kiem, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Prze­my­sła­wa Owczar­ka Kata­wo­tra, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 19 lute­go 2024 roku.

Więcej

Rozmowy na koniec: odcinek 27 Klaudia Pieszczoch

nagrania / transPort Literacki Różni autorzy

Dwu­dzie­sty siód­my odci­nek z cyklu „Roz­mo­wy na koniec” w ramach festi­wa­lu Trans­Port Lite­rac­ki 28. Muzy­ka Resi­na.

Więcej

Rozmowy na koniec: odcinek 23 Roman Honet

nagrania / transPort Literacki Różni autorzy

Dwu­dzie­sty trze­ci odci­nek z cyklu „Roz­mo­wy na koniec” w ramach festi­wa­lu Trans­Port Lite­rac­ki 28. Muzy­ka Resi­na.

Więcej

Rozmowy na koniec: odcinek 22 Jacek Godek, Katarzyna Skórska, Elżbieta Sobolewska

nagrania / transPort Literacki Różni autorzy

Dwu­dzie­sty dru­gi odci­nek z cyklu „Roz­mo­wy na koniec” w ramach festi­wa­lu Trans­Port Lite­rac­ki 28. Muzy­ka Resi­na.

Więcej

Rozmowy na koniec: odcinek 21 Kacper Bartczak

nagrania / transPort Literacki Różni autorzy

Dwu­dzie­sty pierw­szy odci­nek z cyklu „Roz­mo­wy na koniec” w ramach festi­wa­lu Trans­Port Lite­rac­ki 28. Muzy­ka Resi­na.

Więcej

Rozmowy na koniec: odcinek 20 Julian Tuwim (Aleksander Trojanowski)

nagrania / transPort Literacki Różni autorzy

Dwu­dzie­sty odci­nek z cyklu „Roz­mo­wy na koniec” w ramach festi­wa­lu Trans­Port Lite­rac­ki 28. Muzy­ka Resi­na.

Więcej

Rozmowy na koniec: odcinek 19 Grzegorz Jankowicz

nagrania / transPort Literacki Różni autorzy

Dzie­więt­na­sty odci­nek z cyklu „Roz­mo­wy na koniec” w ramach festi­wa­lu Trans­Port Lite­rac­ki 28. Muzy­ka Resi­na.

Więcej

Rozmowy na koniec: odcinek 18 Miłosz Fleszar, Jakub Grabiak, Jakub Gutkowski, Joanna Łępicka, Amelia Żywczak

nagrania / transPort Literacki Różni autorzy

Osiem­na­sty odci­nek z cyklu „Roz­mo­wy na koniec” w ramach festi­wa­lu Trans­Port Lite­rac­ki 28. Muzy­ka Resi­na.

Więcej

Rozmowy na koniec: odcinek 17 Karolina Kapusta

nagrania / transPort Literacki Różni autorzy

Sie­dem­na­sty odci­nek z cyklu „Roz­mo­wy na koniec” w ramach festi­wa­lu Trans­Port Lite­rac­ki 28. Muzy­ka Resi­na.

Więcej

Rozmowy na koniec: odcinek 16 Jerzy Jarniewicz

nagrania / transPort Literacki Różni autorzy

Szes­na­sty odci­nek z cyklu „Roz­mo­wy na koniec” w ramach festi­wa­lu Trans­Port Lite­rac­ki 28. Muzy­ka Resi­na.

Więcej

Rozmowy na koniec: odcinek 15 Janusz Rudnicki

nagrania / transPort Literacki Różni autorzy

Pięt­na­sy odci­nek z cyklu „Roz­mo­wy na koniec” w ramach festi­wa­lu Trans­Port Lite­rac­ki 28. Muzy­ka Resi­na.

Więcej

Rozmowy na koniec: odcinek 14 Hubert Zemler

nagrania / transPort Literacki Antonina Tosiek Hubert Zemler Jakub Skurtys

Czter­na­sty odci­nek z cyklu „Roz­mo­wy na koniec” w ramach festi­wa­lu Trans­Port Lite­rac­ki 27.

Więcej

(O)patrzenie

recenzje / ESEJE Jakub Skurtys

Impre­sja Jaku­ba Skur­ty­sa na temat poezji Ame­lii Żyw­czak, lau­re­at­ki pro­jek­tu „Połów. Poetyc­kie debiu­ty 2022”.

Więcej

Rozmowy na koniec: odcinek 13 Adam Mickiewicz

nagrania / transPort Literacki Różni autorzy

Trzy­na­sty odci­nek z cyklu „Roz­mo­wy na koniec” w ramach festi­wa­lu Trans­Port Lite­rac­ki 27.

Więcej

Dzieciom Matygi też (o tomie zemla vulgaris)

recenzje / ESEJE Jakub Skurtys

Recen­zja Jaku­ba Skur­ty­sa towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki zemla vul­ga­ris Kata­rzy­ny Szwe­dy, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 29 maja 2023 roku.

Więcej

High hopes

recenzje / ESEJE Jakub Skurtys

Impre­sja Jaku­ba Skur­ty­sa na temat poezji Jaku­ba Gut­kow­skie­go, lau­re­ata pro­jek­tu „Połów. Poetyc­kie debiu­ty 2022”.

Więcej

Rozmowy na koniec: odcinek 12 Julek Rosiński

nagrania / transPort Literacki Antonina Tosiek Jakub Skurtys Julek Rosiński

Dwu­na­sty odci­nek z cyklu „Roz­mo­wy na koniec” w ramach festi­wa­lu Trans­Port Lite­rac­ki 27.

Więcej

streszczenie pieśni

nagrania / transPort Literacki Hubert Zemler Julek Rosiński

Czy­ta­nie z książ­ki stresz­cze­nie pie­śni z udzia­łem Jul­ka Rosiń­skie­go w ramach festi­wa­lu Trans­Port Lite­rac­ki 27. Muzy­ka Hubert Zemler.

Więcej

Sztuczne (k)raje

recenzje / ESEJE Jakub Skurtys

Impre­sja Jaku­ba Skur­ty­sa na temat poezji Miło­sza Fle­sza­ra, lau­re­ata pro­jek­tu „Połów. Poetyc­kie debiu­ty 2022”.

Więcej

Rozmowy na koniec: odcinek 11 Jacek Dehnel

nagrania / transPort Literacki Antonina Tosiek Jacek Dehnel Jakub Skurtys

Jede­na­sty odci­nek z cyklu „Roz­mo­wy na koniec” w ramach festi­wa­lu Trans­Port Lite­rac­ki 27.

Więcej

Rozmowy na koniec: odcinek 10 Katarzyna Jakubiak

nagrania / transPort Literacki Antonina Tosiek Jakub Skurtys Katarzyna Jakubiak

Dzie­sią­ty odci­nek z cyklu „Roz­mo­wy na koniec” w ramach festi­wa­lu Trans­Port Lite­rac­ki 27.

Więcej

Hooked

recenzje / ESEJE Jakub Skurtys

Recen­zja towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki fuzja bor­do Karo­li­ny Kapu­sty, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 6 lute­go 2023 roku.

Więcej

Rozmowy na koniec: odcinek 9 Tomek Gromadka

nagrania / transPort Literacki Antonina Tosiek Jakub Skurtys Tomek Gromadka

Dzie­wią­ty odci­nek z cyklu „Roz­mo­wy na koniec” w ramach festi­wa­lu Trans­Port Lite­rac­ki 27.

Więcej

Porzeczka, poziomka, nieczytelny podpis

recenzje / ESEJE Jakub Skurtys

Impre­sja Jaku­ba Skur­ty­sa na temat poezji Joan­ny Łępic­kiej, lau­re­at­ki pro­jek­tu „Połów. Poetyc­kie debiu­ty 2022”.

Więcej

Rozmowy na koniec: odcinek 8 Miron Białoszewski (Jakub Pszoniak)

nagrania / transPort Literacki Antonina Tosiek Jakub Pszoniak Jakub Skurtys

Ósmy odci­nek z cyklu „Roz­mo­wy na koniec” w ramach festi­wa­lu Trans­Port Lite­rac­ki 27.

Więcej

Rozmowy na koniec: odcinek 7 Marcin Mokry

nagrania / transPort Literacki Antonina Tosiek Jakub Skurtys Marcin Mokry

Siód­my odci­nek z cyklu „Roz­mo­wy na koniec” w ramach festi­wa­lu Trans­Port Lite­rac­ki 27.

Więcej

Rozmowy na koniec: odcinek 6 Karolina Sałdecka

nagrania / transPort Literacki Antonina Tosiek Jakub Skurtys Karolina Sałdecka

Szó­sty odci­nek z cyklu „Roz­mo­wy na koniec” w ramach festi­wa­lu Trans­Port Lite­rac­ki 27.

Więcej

Prometeusz i Neron podają sobie dłonie

recenzje / ESEJE Jakub Skurtys

Impre­sja Jaku­ba Skur­ty­sa na temat poezji Jaku­ba Gra­bia­ka, lau­re­ata 17. edy­cji Poło­wu poetyc­kie­go.

Więcej

Przyległość (uwagi o tomie cierpkie Marleny Niemiec)

recenzje / ESEJE Jakub Skurtys

Recen­zja Jaku­ba Skur­ty­sa, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki cierp­kie Mar­le­ny Nie­miec, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim 28 listo­pa­da 2022 roku.

Więcej

Rozmowy na koniec: odcinek 5 Przemysław Suchanecki

nagrania / stacja Literatura Antonina Tosiek Jakub Skurtys Przemysław Suchanecki

Pią­ty odci­nek z cyklu „Roz­mo­wy na koniec” w ramach festi­wa­lu Trans­Port Lite­rac­ki 27.

Więcej

Rozmowy na koniec: odcinek 4 Laura Osińska

nagrania / stacja Literatura Różni autorzy

Czwar­ty odci­nek z cyklu „Roz­mo­wy na koniec” w ramach festi­wa­lu Trans­Port Lite­rac­ki 27.

Więcej

Sześćdziesiąt na sześćdziesiąt

recenzje / ESEJE Jakub Skurtys

Posło­wie Jaku­ba Skur­ty­sa z książ­ki Ina­czej nie będzie Euge­niu­sza Tka­czy­szy­na-Dyc­kie­go, któ­ra wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 14 listo­pa­da 2022 roku.

Więcej

Gesty zaufania i oddania

wywiady / o książce Jakub Skurtys Przemysław Suchanecki

Roz­mo­wa Prze­my­sła­wa Sucha­nec­kie­go z Jaku­bem Skur­ty­sem, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Ina­czej nie będzie Euge­niu­sza Tka­czy­szy­na-Dyc­kie­go, któ­ra wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 14 listo­pa­da 2022 roku.

Więcej

Rozmowy na koniec: odcinek 2 Nowe głosy z Polski: proza

nagrania / transPort Literacki Różni autorzy

Dru­gi odci­nek z cyklu „Roz­mo­wy na koniec” w ramach festi­wa­lu Trans­Port Lite­rac­ki 27.

Więcej

Rozmowy na koniec: odcinek 1 Nowe głosy z Polski: poezja

nagrania / transPort Literacki Różni autorzy

Pierw­szy odci­nek z cyklu „Roz­mo­wy na koniec” w ramach festi­wa­lu Trans­Port Lite­rac­ki 27.

Więcej

Rozmowy na koniec: odcinek 3 Krzysztof Chronowski

nagrania / transPort Literacki Antonina Tosiek Jakub Skurtys Krzysztof Chronowski

Trze­ci odci­nek z cyklu „Roz­mo­wy na koniec” w ramach festi­wa­lu Trans­Port Lite­rac­ki 27.

Więcej

Rozmowy na torach: odcinek 14 Elżbieta Łapczyńska

nagrania / stacja Literatura Antonina Tosiek Elżbieta Łapczyńska Jakub Skurtys

Czter­na­sty odci­nek z cyklu „Roz­mo­wy na torach” w ramach festi­wa­lu Sta­cja Lite­ra­tu­ra 26.

Więcej

Rozmowy na koniec (3)

nagrania / stacja Literatura Antonina Tosiek Jakub Skurtys

Trze­cia część dys­ku­sji pro­wa­dzo­nej przez Anto­ni­nę Tosiek i Jaku­ba Skur­ty­sa w ramach festi­wa­lu Sta­cja Lite­ra­tu­ra 26.

Więcej

Rozmowy na koniec (2)

nagrania / stacja Literatura Antonina Tosiek Jakub Skurtys

Dru­ga część dys­ku­sji pro­wa­dzo­nej przez Anto­ni­nę Tosiek i Jaku­ba Skur­ty­sa w ramach festi­wa­lu Sta­cja Lite­ra­tu­ra 26.

Więcej

Połów. Poetyckie debiuty 2020

nagrania / stacja Literatura Różni autorzy

Czy­ta­nie z książ­ki Połów. Poetyc­kie debiu­ty 2020 z udzia­łem Sary Akram, Tom­ka Gro­mad­ki, Karo­li­ny Kapu­sty, Jul­ka Rosiń­skie­go, Zuzan­ny Strehl i Niny Voy­ta­li w ramach festi­wa­lu Sta­cja Lite­ra­tu­ra 26.

Więcej

Let the right one in

recenzje / ESEJE Dawid Mateusz Jakub Skurtys

Impre­sja Dawi­da Mate­usza i Jaku­ba Skur­ty­sa na temat poezji Oli Lewan­dow­skiej-Ferenc, lau­re­at­ki 16. edy­cji Poło­wu poetyc­kie­go.

Więcej

Rozmowy na torach: odcinek 12 Kira Pietrek

nagrania / stacja Literatura Antonina Tosiek Jakub Skurtys Kira Pietrek

Dwu­na­sty odci­nek z cyklu „Roz­mo­wy na torach” w ramach festi­wa­lu Sta­cja Lite­ra­tu­ra 26.

Więcej

Rozmowy na torach: odcinek 13 Joanna Mueller

nagrania / stacja Literatura Antonina Tosiek Jakub Skurtys Joanna Mueller

Trzy­na­sty odci­nek z cyklu „Roz­mo­wy na torach” w ramach festi­wa­lu Sta­cja Lite­ra­tu­ra 26.

Więcej

Spektralne linie, solarne pasma

recenzje / ESEJE Dawid Mateusz Jakub Skurtys

Impre­sja Dawi­da Mate­usza i Jaku­ba Skur­ty­sa na temat poezji Patric­ka Leftwi­cha, lau­re­ata 16. edy­cji Poło­wu poetyc­kie­go.

Więcej

Rozmowy na torach: odcinek 11 Jerzy Jarniewicz

nagrania / stacja Literatura Antonina Tosiek Jakub Skurtys Jerzy Jarniewicz

Jede­na­sty odci­nek z cyklu „Roz­mo­wy na torach” w ramach festi­wa­lu Sta­cja Lite­ra­tu­ra 26.

Więcej

Rozmowy na torach: odcinek 10 Agata Jabłońska

nagrania / stacja Literatura Agata Jabłońska Antonina Tosiek Jakub Skurtys

Dzie­sią­ty odci­nek z cyklu „Roz­mo­wy na torach” w ramach festi­wa­lu Sta­cja Lite­ra­tu­ra 26.

Więcej

Rozmowy na torach: odcinek 9 Antonina Tosiek

nagrania / stacja Literatura Antonina Tosiek Jakub Skurtys

Dzie­wią­ty odci­nek z cyklu „Roz­mo­wy na torach” w ramach festi­wa­lu Sta­cja Lite­ra­tu­ra 26.

Więcej

Rozmowy na torach: odcinek 8 Michał Mytnik

nagrania / stacja Literatura Antonina Tosiek Jakub Skurtys Michał Mytnik

Ósmy odci­nek z cyklu „Roz­mo­wy na torach” w ramach festi­wa­lu Sta­cja Lite­ra­tu­ra 26.

Więcej

Za kulisami poematu i w środku

recenzje / ESEJE Jakub Skurtys

Recen­zja Jaku­ba Skur­ty­sa towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Tek­sty odzy­ska­ne Tade­usza Róże­wi­cza, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim 18 kwiet­nia 2022 roku.

Więcej

[Gdzieś z offu – zupełnie poza rytmem – uderzenie bębna]

recenzje / KOMENTARZE Julek Rosiński

Autor­ski komen­tarz Jul­ka Rosiń­skie­go, towa­rzy­szą­cy pre­mie­rze książ­ki stresz­cze­nie pie­śni, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 21 mar­ca 2022 roku.

Więcej

Zbiór zdań rozłożonych w czasie

debaty / ankiety i podsumowania Julek Rosiński

Odpo­wie­dzi Jul­ka Rosiń­skie­go na pyta­nia Tade­usza Sław­ka w „Kwe­stio­na­riu­szu 2022”

Więcej

Rozmowy na torach: odcinek 6 Radosław Jurczak

nagrania / stacja Literatura Antonina Tosiek Jakub Skurtys Radosław Jurczak

Szó­sty odci­nek z cyklu „Roz­mo­wy na torach” w ramach festi­wa­lu Sta­cja Lite­ra­tu­ra 26.

Więcej

Rozmowy na torach: odcinek 7 Kacper Bartczak

nagrania / stacja Literatura Antonina Tosiek Jakub Skurtys Kacper Bartczak

Siód­my odci­nek z cyklu „Roz­mo­wy na torach” w ramach festi­wa­lu Sta­cja Lite­ra­tu­ra 26.

Więcej

streszczenie pieśni (2)

utwory / zapowiedzi książek Julek Rosiński

Frag­men­ty zapo­wia­da­ją­ce książ­kę stresz­cze­nie pie­śni Jul­ka Rosiń­skie­go, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim 21 mar­ca 2022 roku.

Więcej

Rozmowy na torach: odcinek 4 Agata Puwalska

nagrania / stacja Literatura Agata Puwalska Antonina Tosiek Jakub Skurtys

Czwar­ty odci­nek z cyklu „Roz­mo­wy na torach” w ramach festi­wa­lu Sta­cja Lite­ra­tu­ra 26.

Więcej

Rozmowy na torach: odcinek 5 Katarzyna Szweda

nagrania / stacja Literatura Antonina Tosiek Jakub Skurtys Katarzyna Szweda

Pią­ty odci­nek z cyklu „Roz­mo­wy na torach” w ramach festi­wa­lu Sta­cja Lite­ra­tu­ra 26.

Więcej

streszczenie pieśni

utwory / zapowiedzi książek Julek Rosiński

Frag­men­ty zapo­wia­da­ją­ce książ­kę stresz­cze­nie pie­śni Julia­na Rosiń­skie­go, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim 21 mar­ca 2022 roku.

Więcej

Koszmary Sinéad O’Connor

recenzje / IMPRESJE Dawid Mateusz Jakub Skurtys

Impre­sja Dawi­da Mate­usza i Jaku­ba Skur­ty­sa na temat poezji Zofii Kil­jań­skiej, lau­re­at­ki 16. edy­cji Poło­wu poetyc­kie­go.

Więcej

Rozmowy na torach: odcinek 3 Anna Adamowicz

nagrania / stacja Literatura Anna Adamowicz Antonina Tosiek Jakub Skurtys

Trze­ci odci­nek z cyklu „Roz­mo­wy na torach” w ramach festi­wa­lu Sta­cja Lite­ra­tu­ra 26.

Więcej

Rozmowy na torach: odcinek 1 Bohdan Zadura

nagrania / stacja Literatura Antonina Tosiek Bohdan Zadura Jakub Skurtys

Pierw­szy odci­nek z cyklu „Roz­mo­wy na torach” w ramach festi­wa­lu Sta­cja Lite­ra­tu­ra 26.

Więcej

Rozmowy na torach: odcinek 2 Marta Sokołowska

nagrania / stacja Literatura Antonina Tosiek Jakub Skurtys Marta Sokołowska

Dru­gi odci­nek z cyklu „Roz­mo­wy na torach” w ramach festi­wa­lu Sta­cja Lite­ra­tu­ra 26.

Więcej

Doktor Marlow i Pan Kurtz

recenzje / ESEJE Jakub Skurtys

Recen­zja Jaku­ba Skur­ty­sa towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Meska­li­na i muzy­ka Hen­rie­go Michaux w prze­kła­dzie Jaku­ba Korn­hau­se­ra i Wacła­wa Rapa­ka, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 15 listo­pa­da 2021 roku.

Więcej

Tętent spalonej awangardy

recenzje / IMPRESJE Dawid Mateusz Jakub Skurtys

Impre­sja Dawi­da Mate­usza i Jaku­ba Skur­ty­sa na temat poezji Bar­to­sza Hory­zy, lau­re­ata 16. edy­cji Poło­wu poetyc­kie­go.

Więcej

Podomka Balzaka (o Po domu Dariusza Sośnickiego)

recenzje / ESEJE Jakub Skurtys

Recen­zja Jaku­ba Skur­ty­sa towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Po domu Dariu­sza Sośnic­kie­go, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 1 listo­pa­da 2021 roku.

Więcej

Kredę gryzie się ze strachu

recenzje / IMPRESJE Dawid Mateusz Jakub Skurtys

Impre­sja Dawi­da Mate­usza i Jaku­ba Skur­ty­sa na temat poezji Alek­san­dry Byr­skiej, lau­re­at­ki 16. edy­cji Poło­wu poetyc­kie­go.

Więcej

Niepokalanie początku

recenzje / ESEJE Jakub Skurtys

Recen­zja Jaku­ba Skur­ty­sa towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Połów. Poetyc­kie debiu­ty 2020, któ­ra uka­za­ła się w Biu­rze Lite­rac­kim 26 lip­ca 2021 roku.

Więcej

O tym, co mogło zajść, gdyby zajść miało, tej nocy

recenzje / ESEJE Jakub Skurtys

Recen­zja Jaku­ba Skur­ty­sa towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Mon­do cane Jerze­go Jar­nie­wi­cza, któ­ra uka­za­ła się w Biu­rze Lite­rac­kim 28 czerw­ca 2021 roku.

Więcej

oglądając martwą naturę

recenzje / KOMENTARZE Julek Rosiński

Autor­ski komen­tarz Julia­na Rosiń­skie­go, lau­re­ata 15. edy­cji Poło­wu.

Więcej

Z wieży spada się do skutku

wywiady / o pisaniu Julek Rosiński Nina Voytala

Roz­mo­wa Niny Woy­ta­li z Julia­nem Rosiń­skim, lau­re­atem 15. edy­cji Poło­wu.

Więcej

Pieśni niewinności i doświadczenia

recenzje / ESEJE Jakub Skurtys

Recen­zja Jaku­ba Skur­ty­sa towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Aga­ty Puwal­skiej haka!, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 22 mar­ca 2021 roku.

Więcej

Relacje ważniejsze od poezji i lewicy

wywiady / o pisaniu Julek Rosiński Tomek Gromadka

Roz­mo­wa Jul­ka Rosiń­skie­go z Toma­szem Gro­mad­ką, lau­re­atem 15. edy­cji Poło­wu.

Więcej

Bezsilność i drżenie

wywiady / o książce Adam Kaczanowski Jakub Skurtys

Roz­mo­wa Jaku­ba Skur­ty­sa z Ada­mem Kacza­now­skim, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Utra­ta, któ­ra zosta­nie wyda­na w Biu­rze Lite­rac­kim 22 lute­go 2021 roku.

Więcej

Wiersz niejedno zniesie

recenzje / ESEJE Jakub Skurtys

Recen­zja Jaku­ba Skur­ty­sa, towa­rzy­szą­ca wyda­niu książ­ki Euge­niu­sza Tka­czy­szy­na-Dyc­kie­go Cia­ło wier­sza, któ­ra uka­za­ła się w Biu­rze Lite­rac­kim 11 stycz­nia 2021 roku.

Więcej

Klasyka europejskiej poezji: Blake, Espriu, Todorović, Župančič

nagrania / stacja Literatura Różni autorzy

Spo­tka­nie wokół ksią­żek Wyspa na Księ­ży­cu Wil­lia­ma Bla­ke­’a, świ­nia jest naj­lep­szym pły­wa­kiem Mir­jo­lu­ba Todo­ro­vi­cia, Kie­lich upo­je­nia Oto­na Župa­nči­ča oraz Skó­ra byka Salva­do­ra Espriu z udzia­łem Tade­usza Sław­ka, Jakub Korn­hau­ser, Miło­sza Bie­drzyc­kie­go, Fili­pa Łobo­dziń­skie­go, Joan­ny Orskiej i Jaku­ba Skur­ty­sa w ramach festi­wa­lu Sta­cja Lite­ra­tu­ra 25.

Więcej

Nowe języki poezji

nagrania / stacja Literatura Jakub Skurtys

Zapis dys­ku­sji „Nowe języ­ki poezji” pro­wa­dzo­nej przez Jaku­ba Skur­ty­sa w ramach festi­wa­lu Sta­cja Lite­ra­tu­ra 25.

Więcej

Przyszłość jest chmurą, przyszłość jest chwytem

recenzje / ESEJE Jakub Skurtys

Recen­zja Jaku­ba Skur­ty­sa, towa­rzy­szą­ca wyda­niu książ­ki Rado­sła­wa Jur­cza­ka Zakła­dy holen­der­skie, któ­ra uka­za­ła się w Biu­rze Lite­rac­kim 18 listo­pa­da 2020 roku.

Więcej

„Wyjebane” jako pryzmat

wywiady / o pisaniu Dawid Mateusz Julek Rosiński

Roz­mo­wa Dawi­da Mate­usza z Jul­kiem Rosiń­skim, lau­re­atem kon­kur­su na „Wiersz i opo­wia­da­nie doraź­ne 2020”.

Więcej

Posłowie: O nadziei

recenzje / ESEJE Jakub Skurtys

Szkic Jaku­ba Skur­ty­sa, towa­rzy­szą­cy wyda­niu alma­na­chu Wier­sze i opo­wia­da­nia doraź­ne 2020, któ­ry uka­zał się w Biu­rze Lite­rac­kim 8 paź­dzier­ni­ka 2020 roku.

Więcej

Trajektoria krzyża zakłada

recenzje / KOMENTARZE Julek Rosiński

Autor­ski komen­tarz Jul­ka Rosiń­skie­go, lau­re­ata kon­kur­su na Wiersz i opo­wia­da­nie doraź­ne 2020.

Więcej

Ścieżki równoległe

recenzje / ESEJE Jakub Skurtys

Recen­zja Jaku­ba Skur­ty­sa, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze alma­na­chu Połów. Poetyc­kie debiu­ty 2019, któ­ry uka­zał się w Biu­rze Lite­rac­kim 17 sierp­nia 2020 roku.

Więcej

Serdeczny złotnik świata

recenzje / ESEJE Jakub Skurtys

Recen­zja Jaku­ba Skur­ty­sa, towa­rzy­szą­ca wyda­niu książ­ki Oto­na Župa­nči­ča Kie­lich upo­je­nia, w wybo­rze, prze­kła­dzie i z posło­wiem Kata­ri­ny Šala­mun- Bie­drzyc­kiej, któ­ra uka­za­ła się w Biu­rze Lite­rac­kim 15 czerw­ca 2020 roku.

Więcej

Poetyckie książki trzydziestolecia

nagrania / stacja Literatura Różni autorzy

Spo­tka­nie z udzia­łem Anny Kału­ży, Karo­la Mali­szew­skie­go, Joan­ny Muel­ler, Joan­ny Orskiej oraz Jaku­ba Skur­ty­sa w ramach festi­wa­lu Sta­cja Lite­ra­tu­ra 24.

Więcej

Kroniki ukrytej prawdy, Sroga zima oraz Biblia i inne historie

nagrania / stacja Literatura Różni autorzy

Spo­tka­nie wokół ksią­żek Kro­ni­ki ukry­tej praw­dy Pere­’a Cal­der­sa, Sro­ga zima Ray­mon­da Quene­au i Biblia i inne histo­rie Péte­ra Náda­sa z udzia­łem Anny Sawic­kiej, Elż­bie­ty Sobo­lew­skiej, Anny Wasi­lew­skiej, Anny Kału­ży i Jaku­ba Skur­ty­sa w ramach festi­wa­lu Sta­cja Lite­ra­tu­ra 24.

Więcej

Strącanie w ogień

wywiady / o książce Jakub Skurtys Przemysław Suchanecki

Roz­mo­wa Jaku­ba Skur­ty­sa z Prze­my­sła­wem Sucha­nec­kim, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Wtra­ce­nie Prze­my­sła­wa Sucha­nec­kie­go, któ­ra uka­za­ła się w Biu­rze Lite­rac­kim 31 grud­nia 2019 roku.

Więcej

Krótki traktat o urządzeniach (zapiski z lektury)

recenzje / ESEJE Jakub Skurtys

Recen­zja Jaku­ba Skur­ty­sa książ­ki Nawo­ra­dio­wa Kac­pra Bart­cza­ka, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 26 sierp­nia 2019 roku.

Więcej

Dziwny żywot kronikarza

recenzje / ESEJE Jakub Skurtys

Recen­zja Jaku­ba Skur­ty­sa książ­ki Kro­ni­ki ukry­tej praw­dy Pere Cal­der­sa, w tłu­ma­cze­niu Anny Sawic­kiej, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 15 lip­ca 2019 roku.

Więcej

Dalszy ciąg

wywiady / o książce Dawid Mateusz Jakub Skurtys

Roz­mo­wa Jaku­ba Skur­ty­sa z Dawi­dem Mate­uszem, towa­rzy­szą­ca wyda­niu alma­na­chu Połów. Poetyc­kie debiu­ty 2018, któ­ry uka­zał się nakła­dem Biu­ra Lite­rac­kie­go 3 czerw­ca 2019 roku.

Więcej

Koniec antropocenu

recenzje / ESEJE Jakub Skurtys

Recen­zja Jaku­ba Skur­ty­sa książ­ki Ani­ma­lia Anny Ada­mo­wicz, któ­ra uka­za­ła się w Biu­rze Lite­rac­kim 28 stycz­nia 2019 roku.

Więcej

Poetycka książka trzydziestolecia: rekomendacja nr 13

debaty / ankiety i podsumowania Jakub Skurtys

Głos Jaku­ba Skur­ty­sa w deba­cie „Poetyc­ka książ­ka trzy­dzie­sto­le­cia”.

Więcej

Że sensem bycia jest troska

recenzje / ESEJE Jakub Skurtys

Recen­zja Jaku­ba Skur­ty­sa książ­ki Dni powsze­dnie i świę­ta Julii Szy­cho­wiak, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 15 paź­dzier­ni­ka 2018 roku.

Więcej

Osiemnaście tysięcy znaków

recenzje / ESEJE Jakub Skurtys

Recen­zja Jaku­ba Skur­ty­sa, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze alma­na­chu Połów. Poetyc­kie debiu­ty 2017, któ­ry uka­zał się w Biu­rze Lite­rac­kim 13 sierp­nia 2018 roku.

Więcej

Kinkyway

recenzje / ESEJE Jakub Skurtys

Recen­zja Jaku­ba Skur­ty­sa towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Sank­cje Jerze­go Jar­nie­wi­cza, któ­ra uka­za­ła się nakła­dem Biu­ra Lite­rac­kie­go 30 kwiet­nia 2018 roku.

Więcej

Chiazm, czyli przepaść

recenzje / ESEJE Jakub Skurtys

Recen­zja Jaku­ba Skur­ty­sa książ­ki Raport wojen­ny Aga­ty Jabłoń­skiej, wyda­nej nakła­dem Biu­ra Lite­rac­kie­go 20 listo­pa­da 2017 roku.

Więcej

Radość filatelisty

recenzje / ESEJE Jakub Skurtys

Recen­zja Jaku­ba Skur­ty­sa książ­ki Histo­rie waż­ne i nie­waż­ne w prze­kła­dzie Boh­da­na Zadu­ry, wyda­nej nakła­dem Biu­ra Lite­rac­kie­go 26 maja 2011 roku, a w wer­sji elek­tro­nicz­nej 13 listo­pa­da 2017 roku.

Więcej

I wszystkie długi zostaną spłacone

recenzje / ESEJE Jakub Skurtys

Recen­zja Jaku­ba Skur­ty­sa książ­ki Tra­wers Andrze­ja Sosnow­skie­go, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim w wer­sji papie­ro­wej 6 mar­ca 2017 roku, a w wer­sji elek­tro­nicz­nej 31 lip­ca 2017 roku.

Więcej

Stronami mitu, stronami zgrzytu (4LP box set)

recenzje / ESEJE Jakub Skurtys

Recen­zja Jaku­ba Skur­ty­sa towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Wybie­ga­nie z raju (2006–2012) Toma­sza Puł­ki, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 10 lip­ca 2017 roku.

Więcej

Ja, stróż latarnik

recenzje / ESEJE Jakub Skurtys

Recen­zja Jaku­ba Skur­ty­sa z książ­ki Sta­cja wie­ży ciśnień Dawi­da Mate­usza, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim w wer­sji papie­ro­wej 26 lip­ca 2016 roku, a w wer­sji elek­tro­nicz­nej 17 lip­ca 2017 roku.

Więcej

Zmęczony burz szaleństwem

recenzje / ESEJE Jakub Skurtys

Recen­zja Jaku­ba Skur­ty­sa z książ­ki Jarz­mo Prze­my­sła­wa Owczar­ka, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 29 maja 2017 roku.

Więcej

Gazowana cykuta

wywiady / o książce Jakub Skurtys Piotr Jemioło

Roz­mo­wa Pio­tra Jemio­ły z Jaku­bem Skur­ty­sem, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Tra­wers Andrze­ja Sosnow­skie­go, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 6 mar­ca 2017 roku.

Więcej

Czarna magia

recenzje / ESEJE Jakub Skurtys

Recen­zja Jaku­ba Skur­ty­sa z książ­ki Z tam­tej stro­ny ciszy Bole­sła­wa Leśmia­na w wybo­rze Jac­ka Guto­ro­wa, wyda­nej 8 listo­pa­da 2012 roku w Biu­rze Lite­rac­kim.

Więcej

Gdy „na wzruszenia jest wymiar ogólny i ścisły”

wywiady / o książce Jakub Skurtys Piotr Matywiecki

Roz­mo­wa Jaku­ba Skur­ty­sa z Pio­trem Maty­wiec­kim.

Więcej

Ja-składnia

recenzje / ESEJE Jakub Skurtys

Szkic Jaku­ba Skur­ty­sa o poezji Kami­li Janiak. Pre­zen­ta­cja w ramach cyklu tek­stów zapo­wia­da­ją­cych anto­lo­gię Zebra­ło się śli­ny. Nowe gło­sy z Pol­ski, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim.

Więcej

Duchy Miasta są mi przychylne

wywiady / Jakub Skurtys Szymon Domagała-Jakuć

Roz­mo­wa Jaku­ba Skur­ty­sa z Szy­mo­nem Doma­ga­łą-Jaku­ciem. Pre­zen­ta­cja w ramach cyklu tek­stów zapo­wia­da­ją­cych anto­lo­gię Zebra­ło się śli­ny. Nowe gło­sy z Pol­ski, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim.

Więcej

Kąt zaangażowania

wywiady / o pisaniu Dawid Mateusz Jakub Skurtys

Roz­mo­wa Jaku­ba Skur­ty­sa z Dawi­dem Mate­uszem. Pre­zen­ta­cja w ramach cyklu tek­stów zapo­wia­da­ją­cych anto­lo­gię Zebra­ło się śli­ny. Nowe gło­sy z Pol­ski, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim.

Więcej

O formę, czyli wszystko

debaty / ankiety i podsumowania Jakub Skurtys

Głos Jaku­ba Skur­ty­sa w deba­cie „For­my zaan­ga­żo­wa­nia”, towa­rzy­szą­cej pre­mie­rze anto­lo­gii Zebra­ło się śli­ny, któ­ra uka­że się nie­ba­wem w Biu­rze Lite­rac­kim.

Więcej

Daj mi tam, gdzie mnie jeszcze nie było

recenzje / IMPRESJE Jakub Skurtys

Esej Jaku­ba Skur­ty­sa towa­rzy­szą­cy pre­mie­rze książ­ki Zmar­twych­wsta­nie ptasz­ka Boh­da­na Zadu­ry.

Więcej

Sześć zakładów o miejsce krytyki (wokół Księgi zakładek Jacka Gutorowa)

recenzje / IMPRESJE Jakub Skurtys

Recen­zja Jaku­ba Skur­ty­sa z ksiaż­ki Księ­ga zakła­dek Jac­ka Guto­ro­wa.

Więcej

„To się tylko tak mówi”, czyli Nocne życie Bohdana Zadury

recenzje / ESEJE Jakub Skurtys

Recen­zja Jaku­ba Skur­ty­sa z książ­ki Noc­ne życie Boh­da­na Zadu­ry.

Więcej

Gdy „na wzruszenia jest wymiar ogólny i ścisły”

wywiady / o książce Jakub Skurtys Piotr Matywiecki

Z Pio­trem Maty­wiec­kim o książ­ce Złot­nie­ją­cy świat Marii Konop­nic­kiej roz­ma­wia Jakub Skur­tys.

Więcej

„Wild water kingdom timex show / jaki dziwny letargiczny trans”

recenzje / ESEJE Jakub Skurtys

Recen­zja Jaku­ba Skur­ty­sa z książ­ki poems Andrze­ja Sosnow­skie­go.

Więcej

Od obelisku do krawędzi skały. O dwóch przekładach z Heaneya

recenzje / ESEJE Jakub Skurtys

Recen­zja Jaku­ba Skur­ty­sa z książ­ki Kole­jo­we dzie­ci Seamu­sa Heaneya.

Więcej

Proces marginalizacji, spychania i odpychania Inności

wywiady / o książce Jakub Skurtys Mateusz Kotwica

Z Jaku­bem Skur­ty­sem o książ­ce Saj­gon roz­ma­wia Mate­usz Kotwi­ca.

Więcej

Poezja nie jest już liryką

wywiady / o książce Jakub Skurtys Kacper Bartczak Paweł Kaczmarski

Z Kac­prem Bart­cza­kiem o książ­ce Świat nie sca­lo­ny. Este­ty­ka, poety­ka, prag­ma­tyzm roz­ma­wia­ją Paweł Kacz­mar­ski i Jakub Skur­tys.

Więcej

„I to jest jakieś otwarcie na przyszłość” – Kacpra Bartczaka wstęp do poetyki pragmatystycznej

recenzje / ESEJE Jakub Skurtys

Recen­zja Jaku­ba Skur­ty­sa z książ­ki Świat nie sca­lo­ny Kac­pra Bart­cza­ka.

Więcej

Poezja od-wiecznych przestrzeni. Cztery przymiarki do szkicu o Piotrze Matywieckim

recenzje / IMPRESJE Jakub Skurtys

Recen­zja Jaku­ba Skur­ty­sa z książ­ki Zdar­te okład­ki (1965–2009) Pio­tra Maty­wiec­kie­go, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 14 wrze­śnia 2009 roku.

Więcej

Nieskończenie długi poemat poza słowami

wywiady / o książce Jakub Skurtys Piotr Matywiecki

Z Pio­trem Maty­wiec­kim o książ­ce Zdar­te okład­ki roz­ma­wia Jakub Skur­tys.

Więcej

Rozmowy na koniec: odcinek 12 Julek Rosiński

nagrania / transPort Literacki Antonina Tosiek Jakub Skurtys Julek Rosiński

Dwu­na­sty odci­nek z cyklu „Roz­mo­wy na koniec” w ramach festi­wa­lu Trans­Port Lite­rac­ki 27.

Więcej

streszczenie pieśni

nagrania / transPort Literacki Hubert Zemler Julek Rosiński

Czy­ta­nie z książ­ki stresz­cze­nie pie­śni z udzia­łem Jul­ka Rosiń­skie­go w ramach festi­wa­lu Trans­Port Lite­rac­ki 27. Muzy­ka Hubert Zemler.

Więcej

[Gdzieś z offu – zupełnie poza rytmem – uderzenie bębna]

recenzje / KOMENTARZE Julek Rosiński

Autor­ski komen­tarz Jul­ka Rosiń­skie­go, towa­rzy­szą­cy pre­mie­rze książ­ki stresz­cze­nie pie­śni, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 21 mar­ca 2022 roku.

Więcej

W sprawie pionu

recenzje / ESEJE Rafał Wawrzyńczyk

Recen­zja Rafa­ła Waw­rzyń­czy­ka towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki stresz­cze­nie pie­śni Jul­ka Rosiń­skie­go, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 21 mar­ca 2022 roku.

Więcej

streszczenie pieśni (2)

utwory / zapowiedzi książek Julek Rosiński

Frag­men­ty zapo­wia­da­ją­ce książ­kę stresz­cze­nie pie­śni Jul­ka Rosiń­skie­go, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim 21 mar­ca 2022 roku.

Więcej

streszczenie pieśni

utwory / zapowiedzi książek Julek Rosiński

Frag­men­ty zapo­wia­da­ją­ce książ­kę stresz­cze­nie pie­śni Julia­na Rosiń­skie­go, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim 21 mar­ca 2022 roku.

Więcej

W sprawie pionu

recenzje / ESEJE Rafał Wawrzyńczyk

Recen­zja Rafa­ła Waw­rzyń­czy­ka towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki stresz­cze­nie pie­śni Jul­ka Rosiń­skie­go, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 21 mar­ca 2022 roku.

Więcej

Alessandro Del Piero otwiera Cyc Gada i myśli sobie, jakie to jest dobre

recenzje / KOMENTARZE Dawid Mateusz

Impre­sja Dawi­da Mate­usza na temat zesta­wu wier­szy Wie­że Julia­na Rosiń­skie­go, lau­re­ata 15. edy­cji Poło­wu.

Więcej