wywiady / o książce

Nie uciekam od rzeczywistości, staram się ją widzieć jasno, choć trudno, żeby w zachwyceniu

Bohdan Zadura

Marta Podgórnik

Rozmowa Marty Podgórnik z Bohdanem Zadurą, towarzysząca premierze książki Puste trybuny, która ukazała się w Biurze Literackim 14 czerwca 2021 roku.

Biuro Literackie kup książkę na poezjem.pl

Boh­da­nie, wier­sze z Pustych try­bun (ale i z poprzed­nich kil­ku ostat­nich Two­ich tomów) dzie­lę sobie pra­co­wi­cie pół na pół – na te, któ­re są bie­żą­cy­mi komen­ta­rza­mi do ota­cza­ją­cej nas smęt­nie gro­te­sko­wej rze­czy­wi­sto­ści, i na te, któ­re w spo­sób bar­dzo intym­ny mówią o naszym w tej rze­czy­wi­sto­ści rze­ko­mym byto­wa­niu. Twój pod­miot lirycz­ny wyco­fał się (tak ja to odbie­ram) na pozy­cję obser­wu­ją­ce­go nar­ra­to­ra. Czy ów nar­ra­tor jest wszech­wie­dzą­cy?

Ter­min „wyco­fa­nie się”, któ­re­go uży­wasz, bar­dzo mi się podo­ba, bo koja­rzy mi się z eska­pi­zmem, któ­ry zarzu­ca­no moim wier­szom pół wie­ku temu. Obser­wo­wa­nie, jak się obra­ca koło histo­rii, nie zawsze jest przy­jem­ne, ale jest w tym zawsze coś zaska­ku­ją­ce­go, atrak­cyj­ne­go czy nawet eks­cy­tu­ją­ce­go. Pyta­nie o wszech­wie­dzę nar­ra­to­ra też mi przy­po­mi­na o zadu­fa­niu, któ­re wów­czas tro­pił w moim poezjo­wa­niu Sta­ni­sław Barań­czak. Tro­chę to mówię żar­tem, bo w Two­im pyta­niu nie sły­szę ani pre­ten­sji, ani agre­sji, tyl­ko cie­ka­wość. A mówić o kole histo­rii w odnie­sie­niu do cze­goś tak nie­istot­ne­go, jak wła­sna poezja czy jej odbiór, to zupeł­nie nie w moim sty­lu. Obser­wo­wać wokół sie­bie, jak wra­ca na sta­rość wła­sne dzie­ciń­stwo i mło­dość to jest dopie­ro fascy­nu­ją­ce. Jak to moż­li­we, że par­tia zna­czy znów mniej wię­cej to, co zna­czy­ła kie­dyś. Że znów jest zgni­ły Zachód, że znów jest coś w rodza­ju zomo i ormo, że znów jest ston­ka, któ­ra co praw­da ina­czej się nazy­wa, że znów są sztan­da­ry, że znów jest ide­olo­gicz­ny front i pró­by for­mo­wa­nia nowe­go (sta­re­go) czło­wie­ka. Że wra­ca to, co wra­ca. Czy nar­ra­tor w moich wier­szach jest wszech­wie­dzą­cy? On nie wie, dla­cze­go dzie­je się to, co się dzie­je, a co chwi­lę wcze­śniej było nie do pomy­śle­nia, nie­wy­obra­żal­ne. Gdy­by to wie­dział, ewen­tu­al­nie moż­na by go uwa­żać za wszech­wie­dzą­ce­go. Znów tro­chę wypusz­cza­jąc powie­trza z tej wypo­wie­dzi i nawią­zu­jąc do wier­szy z Pustych try­bun, to gdy oglą­da się od lat tele­tur­niej „Jeden z dzie­się­ciu” i widzi słab­ną­cy z roku na rok poziom jego uczest­ni­ków, będą­cy w jakiejś mie­rze wskaź­ni­kiem ogól­ne­go pozio­mu spo­łe­czeń­stwa, dość łatwo pomy­śleć o sobie jako o wszech­wie­dzą­cym. Pra­wie wszech­wie­dzą­cym, bo wszech­wie­dzą­cy jest Tade­usz Sznuk. Jak to się sta­ło, że nie­wie­dza, któ­ra kie­dyś kom­pro­mi­to­wa­ła, prze­sta­ła kom­pro­mi­to­wać? Że moż­na się nią szczy­cić, być z niej dum­nym, że moż­na być dyplo­ma­tą, nie zna­jąc obce­go języ­ka? Że moż­na wyga­dy­wać dyr­dy­ma­ły, pleść duby sma­lo­ne. Ja bym tej rze­czy­wi­sto­ści nie nazy­wał smęt­nie gro­te­sko­wą. Pew­nie zgo­dził­bym się nato­miast na „rze­ko­me byto­wa­nie”.

Musisz mi wyba­czyć tę naiw­ną chęć wyszu­ka­nia w Two­ich wier­szach goto­wych odpo­wie­dzi na świat, któ­ry mnie (i jak sądzę, rówie­śnych mi pisa­rzy) nie­co prze­ra­ża i para­li­żu­je swą okrut­ną, nie­wy­szu­ka­ną oczy­wi­sto­ścią i nazbyt łatwą wymie­nial­no­ścią pojęć. Pró­bu­jąc niczym przy­wo­ła­ny Tade­usz Sznuk wyde­fi­nio­wać „rze­czy­wi­stość” w dwóch zda­niach, nie­uchron­nie muszę się wywró­cić o ter­mi­ny w rodza­ju „poli­tycz­ność”, „komen­ta­tor­stwo”, „aneg­do­ta”. Tym­cza­sem czy­tam Two­je wier­sze tak, jak czy­ta­łam je ćwierć wie­ku temu – jako bar­dzo intym­ny dzien­nik doznań, któ­re nam owa rze­czy­wi­stość fun­du­je. Nie godzę się wca­le na czy­ta­nie wier­szy Boh­da­na Zadu­ry jako wier­szy inter­wen­cyj­nych czy w jaki­kol­wiek spo­sób komen­ta­tor­skich (jak chcie­li­by nie­któ­rzy sła­bo opie­rze­ni recen­zen­ci). Inter­wen­cyj­ność zakła­da­ła­by bowiem spraw­czość (nawet tę w naj­mi­ni­mal­niej­szym stop­niu). Nijak ma się to do eska­pi­zmu, nie­praw­daż?

Zda­je się, że ule­ga­jąc sko­ja­rze­niu wyco­fa­nie się ‒ eska­pizm wpa­ko­wa­łem się w tej naszej roz­mo­wie w nie­złe tara­pa­ty i zaczą­łem tro­chę gubić. Wyco­fa­nie mi się podo­ba, w wyco­fa­niu nie ma tej spraw­czo­ści, o któ­rej mówisz, to wynik dzia­ła­nia jakiejś siły wyż­szej, jak kon­tu­zja, któ­ra spra­wia, że teni­sist­ka wyco­fu­je się z tur­nie­ju. Eska­pizm jest inten­cjo­nal­ny, ucie­kasz od cze­goś i w coś, zapo­mi­nasz o tym, od cze­go ucie­kasz. Ucie­kasz, powiedz­my w pięk­no­du­cho­stwo. Nie ucie­kam od rze­czy­wi­sto­ści, sta­ram się ją widzieć jasno, choć trud­no, żeby w zachwy­ce­niu. Jeśli mówisz, że masz ocho­tę szu­kać w moich wier­szach goto­wych odpo­wie­dzi na świat, to mnie się wyda­je, że w nich odpo­wie­dzi nie ma co szu­kać. One są odpo­wie­dzią, a z chwi­lą, gdy zosta­ły napi­sa­ne, to goto­wą. W jakiejś mie­rze cząst­ko­wą i tym róż­nią­cą się od sko­dy­fi­ko­wa­nej w fisz­kach z pyta­nia­mi, któ­re trzy­ma w ręce Tade­usz Sznuk, ozda­bia­ją­cy nie­ocze­ki­wa­nie naszą roz­mo­wę jak Piłat Cre­do, że ta moja wie­dza jest subiek­tyw­na. Aspi­ro­wać do inter­wen­cyj­no­ści, to wycho­dzić na głup­ka, bo o żad­ną spraw­czość żad­nej poezji bym nie podej­rze­wał, nawet tych naj­więk­szych. Jeśli mówisz, że czy­tasz moje wier­sze, jak czy­ta­łaś je ćwierć wie­ku temu, to się cie­szę, bo ja je piszę mniej wię­cej tak samo jak wte­dy.  Komen­ta­tor­stwa chy­ba w nich nie ma, co tu komen­to­wać. Koń jaki jest, każ­dy widzi, a jak rży, każ­dy sły­szy. Obser­wu­ją­cy nar­ra­tor ‒ bar­dzo mi miło, że uży­łaś tej for­mu­ły. Czy wszech­wie­dzą­cy? Wie­dzą­cy wię­cej niż jemu – i auto­ro­wi ‒ się wyda­je. Wiesz, kie­dyś bar­dzo byłem dum­ny ze swo­jej pamię­ci, gotów byłem Kar­te­zjań­skie „cogi­to ergo sum” zamie­niać na „pamię­tam, więc jestem”. Teraz ta krót­ka cza­sem pła­ta mi figle, ale do jakiej nie­zmie­rzo­nej ilo­ści danych moż­na doko­pać się w tej głę­bo­kiej, to aż strach bie­rze. Tro­chę żal, że kie­dyś to zosta­nie sfor­ma­to­wa­ne i pój­dzie się rzeź­bić. Więc te dłu­gie wier­sze w Pustych try­bu­nach są po czę­ści taką pró­bą wycią­ga­nia, póki moż­na, jakichś nitek z tego kłęb­ka, w czym jest też tro­chę zaba­wy z dygre­syj­no­ścią, spraw­dza­nia, ile jej wiersz może unieść, a autor i czy­tel­nik ogar­nąć tak, by się w tym nie pogu­bić.

Pozwól, że zatrzy­mam się na moment przy „dygre­syj­no­ści”; z tego, co pamię­tam, zarzu­ca­li Ci ją (zwłasz­cza mło­dzi) recen­zen­ci, przy kil­ku ostat­nich tomach, zupeł­nie jak­by było w niej („zaba­wie z dygre­syj­no­ścią”) cokol­wiek nie­wła­ści­we­go. Jest w tym, być może, jakieś drze­mią­ce, być może nawet nie­uświa­do­mio­ne zagu­bie­nie lirycz­ne naj­młod­sze­go, wstę­pu­ją­ce­go teraz poko­le­nia pisa­rzy i kry­ty­ków; z jed­nej stro­ny ich dąże­nie do „for­ma­cyj­no­ści” (Tobie mimo nowo­fa­lo­wej deko­ra­cji z grun­tu obce, dla czę­ści poko­le­nia bru­lio­nu czy dla nas, rocz­ni­ków 70., raczej umow­ne), z dru­giej nie­wy­ra­ża­na wprost postu­la­tyw­ność; pod­czas gdy ja szu­kam pytań i odpo­wie­dzi, oni pra­gnę­li­by (zara­zem doraź­nej, jak i uni­wer­sal­nej) pie­śni. W nie­któ­rych wier­szach z nowej książ­ki zda­jesz się sta­wiać krót­kie, cel­ne dia­gno­zy, nie epa­tu­jąc pacjenta/czytelnika epi­kry­zą; to może zmro­zić. Nie zdzi­wi Cię chy­ba jed­nak, że ja wolę „te dłu­gie wier­sze”, z któ­rych uda­je mi się tak­że dla oso­bi­stej przę­dzy wycią­gnąć nie­co nitek, popaść z narracją/autorem w intym­ną rela­cję lub przy­naj­mniej zanu­rzyć się w takiej pro­jek­cji (w obu zna­cze­niach tego sło­wa). Jak­by­śmy poprzez ów film dzie­li­li się pamię­cią w jej bar­dziej ponad­jed­nost­ko­wym wymia­rze.

Przy­znam Ci się, że ja też wolę te dłu­gie. Choć kie­dyś, przy oka­zji bodaj Kasz­lu w lip­cu, gdy Joan­na Orska posłu­ży­ła się ter­mi­nem „anty­afo­ry­zmy”, to te krót­kie też lubi­łem. One zazwy­czaj ogry­wa­ją jakąś wie­lo­znacz­ność, czę­sto fra­ze­olo­gizm, para­dok­sal­ność świa­ta. Powie­dział­bym, że te krót­kie wier­sze są dla inte­li­gent­ne­go czy­tel­ni­ka. Ale może są to tanie gry i zaba­wy. Jest powie­dze­nie „ucie­kać gdzie pieprz rośnie”. Gdzie pieprz rośnie? Rośnie w Tur­cji. Kto rzą­dzi Tur­cją? Więc co? Ucie­kać z desz­czu pod ryn­nę. Kie­dyś, gdy świat był bar­dzo poważ­ny i zasad­ni­czy, tro­chę humo­ru w wier­szach wyda­wa­ło mi się nie od rze­czy. Teraz, czy­ta­jąc cza­sem ese­me­sy od widzów na pasku „Szkła kon­tak­to­we­go”, myślę, że tego typu wier­sze mnó­stwo ludzi potra­fi­ło­by pisać, że nie­któ­rzy mają więk­szą inwen­cję języ­ko­wą i łatwość sko­ja­rzeń niż ja. Podzie­lę się z Tobą ostat­nim odkry­ciem, któ­re­goś dnia prze­le­cia­łem po pro­gra­mach kana­łów, któ­re  mam w kablów­ce. Ilość kaba­re­tów zupeł­nie mnie pora­zi­ła. Tak jak pora­zi­ła mnie dzi­siaj kwe­stia wypo­wie­dzia­na przez Moni­kę Olej­nik, że coś tam się dzie­je „na opo­zy­cji”. Niech ci, co są w rzą­dzie, mówią, że na rzą­dzie coś oma­wia­li. Przy­szedł mi  taki pomysł na wiersz „Dystans mię­dzy kawą a trumną/ dla Angli­ka jest krót­szy”. Może lepiej obcy­mi języ­ka­mi się zaj­mo­wać, bo błę­dy w pol­sz­czyź­nie, roz­prze­strze­nia­ją­ce się niczym wirus, mnie fizycz­nie bolą.

Nie Cie­bie jed­ne­go, wierz mi, choć ja sta­ram się widzieć i dru­gą stro­nę mone­ty. Ludzie prze­sta­li się bać języ­ka, oczy­wi­ście po czę­ści wyni­ka to z pośpie­chu, nie­chluj­stwa i ogól­ne­go nie­dbal­stwa, któ­re­go nie zno­szę, naj­czę­ściej z przy­pad­ku, wymu­szo­nej skró­to­wo­ści myśli, ale chcę też naiw­nie i ide­ali­stycz­nie wie­rzyć, że w jakiejś małej czę­ści oswa­ja­ją go i pró­bu­ją się (z) nim, mniej lub bar­dziej udol­nie bawić. Zda­rza mi się, słu­cha­jąc radia lub komen­ta­to­rów spor­to­wych, pomy­śleć a nawet zakrzyk­nąć: poeta by tego nie wymy­ślił! Z kaba­re­tów to lubię raczej ten kla­sycz­ny film pod tytu­łem (mało zabaw­ny zresz­tą, zwa­żyw­szy kon­tekst), a z pol­skich Gęś, Star­szych Panów, Olgę Lipiń­ską już mniej (bo poli­tycz­ność humo­ro­wi szko­dzi). Muszę Cię spy­tać o „Ciszę”, któ­rej lek­tu­rę pole­cam wszyst­kim mło­dzia­kom doma­ga­ją­cym się wspo­mi­na­nej przez nas powy­żej „inter­wen­cyj­no­ści”, „poli­tycz­no­ści”, „nar­ra­cji doraź­nej”. Ten poemat wciąż i zawsze aktu­al­ny i chwy­ta­ją­cy za ser­ca i gar­dła jest, bo łączy nar­ra­to­ra obser­wu­ją­ce­go z liry­kiem kon­fe­sji; tak samo czy­tam „dłu­gie wier­sze” z Pustych try­bun. Czy zatem nie jest tak, że zarów­no wszel­ką gro­zę, jak i pięk­no (niech będzie, że świa­ta przed­sta­wio­ne­go) może­my prze­ka­zać w poezji, jedy­nie czer­piąc z (intym­ne­go, sper­so­na­li­zo­wa­ne­go, sfor­ma­to­wa­ne­go) doświadczenia/pamięci?

Pew­nie tak, masz rację. Przy­zna­wa­łem się kie­dyś, że mnie same­go nie­gdyś nie­któ­re frag­men­ty „Ciszy” chwy­ta­ły za ser­ce i za gar­dło (pierw­sze publicz­ne czy­ta­nie w Stro­niu Ślą­skim to była strasz­li­wa wal­ka ze sobą, żeby się nie roz­kle­ić). Zesta­wie­nie gro­zy i pięk­na bar­dzo mi odpo­wia­da, myśla­łem ostat­nio o względ­no­ści pięk­na w poezji, o tym tro­chę jest w wier­szu nawią­zu­ją­cym do odej­ścia Ada­ma Zaga­jew­skie­go. Ale myśla­łem głów­nie, zasta­na­wia­jąc się nad wier­sza­mi ukra­iń­skie­go poety Wano Krüge­ra, któ­re kie­dyś tłu­ma­czy­łem i któ­ry jak­by w nich opi­sy­wał histo­rię oraz pośmiert­ne życie komu­ni­zmu na Ukra­inie, „Łagod­ny uśmiech Berii”, „Ostat­ni poca­łu­nek Ilji­cza”, to tytu­ły jego wier­szy i tomi­ków, Feliks Dzier­żyń­ski, Zoja Kosmo­den­ska­ja  (o tej boha­ter­skiej kom­so­moł­ce Cie­bie już nie uczo­no w szko­le, mnie tak), Jurij Andro­pow ‒ to nie­któ­rzy z ich boha­te­rów. Trze­ba być nie­speł­na rozu­mu, żeby te wier­sze lubić, są okrut­ne, pro­wo­ka­cyj­ne, nicze­go nie opie­wa­ją. Nie są do lubie­nia, ale moż­na je podzi­wiać. Gdzieś w począt­kach lat 60. Julian Przy­boś ukuł ter­min „tur­pizm” i zaata­ko­wał Sta­ni­sła­wa Gro­cho­wia­ka. W tym spo­rze byłem po stro­nie auto­ra „Menu­etu z pogrze­ba­czem”, choć pew­nie ani wte­dy, ani teraz nie powie­dział­bym, że „wolę brzy­do­tę jest bli­żej krwio­bie­gu”, nawet pamię­ta­jąc o tym prze­rzu­co­nym do następ­ne­go wer­su wyra­zie „słów”. Gdzieś kie­dyś usły­sza­łem, że sztu­ka jest poza taki­mi kate­go­ria­mi, jak opty­mizm i pesy­mizm, pew­nie jest też poza ste­reo­ty­po­wy­mi kate­go­ria­mi pięk­na i brzy­do­ty. Jest poza, nie zaś łączy je w abso­lut­ną jed­ność, jak to robi kicz. Przy­gry­zam język, bo tro­chę tu za dużo teo­re­ty­zo­wa­nia i uogól­nień. Wró­cę do tego, co chy­ba powie­dzia­łem na począt­ku tej roz­mo­wy: wiersz po pro­stu jest odpo­wie­dzią na świat, jest jak zmru­że­nie oczu, kie­dy razi je ostre świa­tło, jest jak odwró­ce­nie gło­wy, kie­dy za ple­ca­mi roz­le­ga się krzyk, jest jak puch­nię­cie war­gi, kie­dy użą­dli ją osa.

A wła­śnie chcia­łam Cię spy­tać o wiersz „Dwu­dzie­ste­go dru­gie­go”, któ­ry bar­dzo moc­no mnie zatrzy­mał. Jako anty-ele­gia, a jed­nak tkli­wa ele­gia – nie „na śmierć”, ale „dla” Ada­ma Zaga­jew­skie­go (wie­lo­kroć Was bar­dziej i mniej udol­nie zesta­wia­no, teo­re­tycz­nie anta­go­ni­zu­jąc, co uwa­żam za zbyt duże uprosz­cze­nie, i zapew­ne obu Was to nie­raz set­nie bawi­ło). Ten sub­tel­ny, lek­ko zabar­wio­ny sepią dystan­su ton ele­gij­ny jest zresz­tą dla mnie zna­kiem wod­nym Two­je­go pisar­stwa (kie­dy w melan­cho­lij­ne popo­łu­dnie czy­tam zno­wu „Lit”; ale to temat na inną roz­mo­wę). Teraz zasta­na­wiam się tak­że nad Przy­bo­siem i Gro­cho­wia­kiem; praw­do­po­dob­nie sta­nę­ła­bym po tej samej stro­nie, co Ty, lecz czy nie są to stro­ny tej samej monety/karty? Jak ma się sepia do mar­mu­ru, i jak to się wszyst­ko ma zmie­ścić w wer­sach? W „Do re mi” wła­ści­wie wykła­dasz sce­na­riusz dla fil­mu, któ­ry spodo­bał­by się takim jak ja, co lubią kli­ma­tycz­ne ele­gie (zwłasz­cza dygre­syj­ne). Jed­nak trud­no nie dostrzec w wier­szach pew­ne­go pasti­szu popkul­tu­ro­we­go kodu, zarów­no tego z cza­sów, któ­rych nie pamię­tam, jak i tego zie­ją­ce­go obec­nie i z pań­stwo­wej, i pry­wat­nych tele­wi­zji.

Bar­dzo traf­nie zauwa­ży­łaś, muszę dodać moim zda­niem, bo to w ogó­le podej­rza­ne ‒ takie ocen­ne stwier­dze­nia, ele­gij­ność „Dwu­dzie­ste­go dru­gie­go” i „Do re mi”. Ja bym bez waha­nia dorzu­cił kró­ciut­ką trzy­wer­so­wą „Dobrą wia­do­mość?”, któ­ra dla mnie zawie­ra potęż­ną daw­kę nie­roz­ła­do­wa­nej, wzię­tej w kar­by emo­cji. Myślę, że cho­ciaż to nie­mal oschły wiersz, miał­bym takie kło­po­ty z prze­czy­ta­niem go na głos publicz­nie jak te, któ­re kie­dyś mia­łem z „Ciszą”. Nie wiem, co Adam Zaga­jew­ski o mnie myślał i czy myślał. Jak w spo­rze mię­dzy Przy­bo­siem i Gro­cho­wia­kiem byłem po stro­nie Gro­cho­wia­ka, tak w pole­mi­ce Fok­sa z Zaga­jew­skim (trud­no to nazwać spo­rem, nic nie wiem, żeby Adam jakoś zare­ago­wał na wiersz Fok­sa, nie wiem nawet, czy go znał) byłem po stro­nie Fok­sa, z przy­czyn chy­ba wyło­żo­nych w „Dwu­dzie­ste­go dru­gie­go”. Nie cią­gnę­ło mnie do star­sza­ków. Tyl­ko że ci „star­sza­cy” z wier­sza, któ­re­go tytu­ło­wi udzie­li­łaś swe­go nazwi­ska, to wła­ści­wie byli moi rówie­śni­cy, wobec nich jako nie­śmia­ły chło­piec z pro­win­cji mia­łem mnó­stwo kom­plek­sów. „Stu­dent” sfle­ko­wał mnie pió­rem Jana Kuro­wic­kie­go, kole­gi ze stu­diów i z obo­zu woj­sko­we­go, on mnie nie onie­śmie­lał, ale głów­ne posta­ci Nowej Fali i owszem. Praw­dę powie­dziaw­szy, z Julia­nem Korn­hau­se­rem oswo­ił mnie wspól­ny wyjazd do USA, tam też po wizy­cie w domu Barań­cza­ków prze­sta­ła mnie para­li­żo­wać obec­ność Stasz­ka; żeby nie pocić się przy Ryszar­dzie Kry­nic­kim, trze­ba było przez jakiś czas pospo­ty­kać się z nim w komi­sji powo­ła­nej przez Fun­da­cję Kul­tu­ry w ramach pro­gra­mu pro­mo­cji pol­skiej lite­ra­tu­ry współ­cze­snej. Z Ada­mem Zaga­jew­skim do cze­goś takie­go nie doszło. Mnie to prze­ciw­sta­wia­nie, o któ­rym wspo­mnia­łaś, tro­chę bawi­ło, ale skła­mał­bym, mówiąc, że cier­pia­łem, gdy czę­sto byłem u mło­dych górą. Mie­li­śmy inny sto­su­nek do roz­ma­itych reje­strów języ­ko­wych, on cza­sa­mi, wyda­wa­ło mi się, prze­kra­czał czę­sto­tli­wo­ści akcep­to­wal­ne dla moje­go ucha, ale znaj­do­wa­łem też u nie­go wier­sze abso­lut­nie pięk­ne i zaska­ku­ją­co mi bli­skie. Wiesz, ta rezer­wa, któ­rą jak­bym zakła­dał w jego sto­sun­ku do sie­bie…  Opo­wiem aneg­dot­kę, któ­rej sens może być tu tro­chę à pro­pos.  Kie­dyś Krzysz­tof Siw­czyk zapro­sił mnie do udzia­łu w Prze­my­skiej Wio­śnie Poetyc­kiej, gdy został jej kura­to­rem. Poje­cha­łem. Dru­gie­go czy trze­cie­go dnia inny z orga­ni­za­to­rów powie­dział mi, że nie zapra­sza­no mnie wcze­śniej, bo ktoś ich ostrze­gał, że jestem strasz­nie zaro­zu­mia­łym, nie­przy­stęp­nym, patrzą­cym na wszyst­kich z góry czło­wie­kiem. Mówi mi to, bo się prze­ko­nał, że jestem zupeł­nie nor­mal­ny. A co do pasti­szo­wa­nia pew­nych popkul­tu­ro­wych kodów, to mi się wyda­je, że jak pasti­szu­jesz, to przej­rza­łeś zasa­dy, znasz mecha­ni­zmy, nie dasz się zro­bić, no w co? W konia, w jajo, w balo­na, jesteś o(d)porny na mani­pu­la­cję.

Boh­da­nie, pozwól, że wtrą­cę teraz coś od sie­bie, bo nie leży w moim cha­rak­te­rze zasy­py­wa­nie gru­szek w popie­le oka­zji. Mie­li­śmy z Krzyś­kiem Siw­czy­kiem spo­ro szczę­ścia, że na począt­ku swo­jej dro­gi poetyc­kiej tra­fi­li­śmy na ludzi bar­dzo przy­stęp­nych i życz­li­wych; wycią­gną­łeś do nas dłoń, nie tyl­ko zresz­tą Ty, oka­za­łeś wyro­zu­mia­łość dla mło­dzień­cze­go zapa­łu i aten­cję wobec naszych naiw­nych prze­cież, z racji wie­ku, prze­my­śleń, postaw i wybo­rów. Obie­cy­wa­li­śmy sobie wte­dy, że gdy życie uło­ży się po naszej myśli, spła­ci­my ten dług, i nie­skrom­nie powiem, żeśmy pozo­sta­li tej obiet­ni­cy wier­ni, Krzy­siek pra­cu­jąc z Mać­kiem Melec­kim w Insty­tu­cie Miko­łow­skim (m.in. przy Kon­kur­sie im. Rafa­ła Wojacz­ka) i współ­two­rząc jako dyrek­tor arty­stycz­ny kra­kow­ski Festi­wal Miło­sza, ja w Biu­rze Lite­rac­kim reali­zu­jąc pro­jek­ty dedy­ko­wa­ne debiu­tu­ją­cym autor­kom i auto­rom. Podob­na zda­je mi się rola tłu­ma­cza (wła­śnie otrzy­ma­łeś nagro­dę Lite­ra­tu­ry na Świe­cie za tłu­ma­cze­nie „Ante­ny” Ser­hi­ja Żada­na, któ­re­go to auto­ra nie­ja­ko poda­ro­wa­łeś pol­sz­czyź­nie, a to wszak czu­bek góry lodo­wej Twe­go trans­la­tor­skie­go dorob­ku). Dla­te­go chcę spy­tać o dwie spra­wy: po pierw­sze, na ile jest to (życie) koniecz­no­ścią i obo­wiąz­kiem, na ile przy­jem­no­ścią i odkry­ciem, i czy one wszyst­kie mogą iść w parach na ten jedy­ny bal?

Jak sły­szę sło­wo obo­wią­zek, to przy­po­mi­na mi się afo­ryzm, któ­ry raczej to mnie przy­szedł kie­dyś do gło­wy niż go u kogoś prze­czy­ta­łem, na przy­kład u Nor­wi­da: „Świę­ta to wiel­ki zbio­ro­wy obo­wią­zek”. Skłon­ność do para­dok­sów bie­rze się może stąd, że każ­da oka­zja do uśmie­chu na tym smut­nym świe­cie jest dobra. No nie­źle pani zakrę­ci­ła w tym ostat­nim pyta­niu, posłu­gu­jąc się też chy­ba pasti­szem kodu popkul­tu­ro­we­go. Powi­nie­nem wykrzyk­nąć albo i zaśpie­wać „Niech żyje bal”? A  wcze­śniej dać się pod­pu­ścić i z tro­ską zapy­tać: pro­gra­my dedy­ko­wa­ne mło­dym auto­rom i autor­kom? Nie, nie cho­dzi o kolej­ność, że niby panie przo­dem. Tyl­ko dla­cze­go nie prze­zna­czo­ne, dla­cze­go nie poświę­co­ne albo dla­cze­go nie po pro­stu dla mło­dych itd. Żyje­my raczej z przy­zwy­cza­je­nia. A jak się już żyje, to lepiej coś robić, niż nie robić nic. I oczy­wi­ście lepiej robić coś, co spra­wia przy­jem­ność. Wyobra­żam sobie, że odda­wa­nie dłu­gów  pie­nięż­nych spe­cjal­nej przy­jem­no­ści nie spra­wia, ale tych innych tak. Lepiej coś robić dla innych niż dla sie­bie. Co to za przy­jem­ność ugo­to­wać coś dobre­go, jeśli tyl­ko dla sie­bie? Życie jako koniecz­ność? Samo­bój­cy dowo­dzą, że nie taka do koń­ca. Przy­jem­no­ści i odkry­cia lite­rac­kie? Przy­jem­ność z wyda­nia  prze­kła­du z każ­dym kolej­nym słab­nie, ale to rekom­pen­su­je wyobra­żo­na, cza­sem i oka­zy­wa­na radość tłu­ma­czo­ne­go auto­ra. Odkry­wasz kogoś, a potem się cie­szysz z jego rado­ści, że został odkry­ty. To oczy­wi­ście doty­czy auto­rów  raczej młod­szych i mniej zna­nych niż Żadan. Jak mówisz, że go poda­ro­wa­łem pol­sz­czyź­nie, to tyl­ko w jakimś stop­niu, jego pro­zę od lat prze­cież tłu­ma­czy Michał Petryk, a poezję prze­kła­da­li też Adam Pomor­ski, Ola Hna­tiuk, a tak­że Jacek Pod­sia­dło.

Czy zatem nie jest tak, że każ­da nasza czyn­ność jest w jakiejś mie­rze prze­kła­dem? Nawet ta roz­mo­wa? Gdy­by nie Two­ja anto­lo­gia wier­szy ukra­iń­skich, nie wie­dzia­ła­bym o Emmie Andi­jew­skiej, któ­rej wier­sze w Two­im prze­kła­dzie zro­bi­ły na mnie (to było w 2007 r.) nie­mal pio­ru­nu­ją­ce wra­że­nie. Teraz zaś zła­mię wszel­kie kon­we­nan­se i wyznam, że (Two­ja, wybacz, jeśli nie odtwa­rzam jej ide­al­nie) fra­za: „piszę, co myślę i co czuję/ nawet jeże­li się rymu­je” w dużej mie­rze ukon­sty­tu­owa­ła mój pogląd na pisa­nie (i nie tyl­ko na pisa­nie). Teraz czy­tam w Pustych try­bu­nach Twój wiersz „Par­ter”, dato­wa­ny (a nie tak znów czę­sto datu­jesz) na 4 kwiet­nia 2019 r.  I rap­tem przy­szła mi na myśl figu­ra „dopo­wie­dze­nia”, jak­by pisarz miał tłu­ma­czyć świa­tu swo­je poczy­na­nia.

Cie­szę się, że zauwa­ży­łaś datę pod wier­szem „Par­ter”. To dla mnie o tyle waż­ne, że ta data poja­wia się przy wier­szu, któ­ry – gor­szy czy lep­szy – trak­tu­je o abso­lut­nie banal­nym zda­rze­niu, chcia­ło­by się powie­dzieć bła­hym, nie­istot­nym nawet w porząd­ku mojej bio­gra­fii. Ta data to zda­rze­nie wyróż­nia, nada­je mu pew­ną ran­gę. To jak­by też sygnał, że ta roz­mo­wa z dziec­kiem na klat­ce scho­do­wej nie zosta­ła wymy­ślo­na. Sygnał, że nie ma nie­waż­nych dat. Zda­je się, że ponie­kąd tłu­ma­czę Ci teraz swo­je poczy­na­nia. Przy oka­zji nagro­dy za prze­kład „Ante­ny” gdzieś na stro­nie wydaw­nic­twa War­stwy w tagach mignę­ło mi coś takie­go, że jestem „nie­zno­śnie nie­rów­nym poetą”. Nie wsze­dłem na ten tekst od razu, a potem nie potra­fi­łem go zna­leźć, więc nawet nie wiem, czy­ja to była opi­nia. Fra­zę o rymo­wa­niu zacy­to­wa­łaś dokład­nie, mógł­bym ją stra­we­sto­wać i powie­dzieć rów­nie dobrze: „piszę, co myślę i co czu­ję, nawet jeże­li nie rymu­ję”. Jeśli napi­sa­łem tro­chę dobrych wier­szy, to mogę sobie pozwo­lić na słab­sze. To taki przy­wi­lej sta­ro­ści, nie musisz się z nikim ści­gać, nie musisz się niko­mu podo­bać. Bar­dzo Ci jestem wdzięcz­ny za to, że wier­sze Emmy Andi­jew­skiej zro­bi­ły na Tobie wra­że­nie. Wiem, że z punk­tu widze­nia logi­ki to jest tro­chę dziw­ne zda­nie, ale co tam.

To bar­dzo pocie­sza­ją­ce, co powie­dzia­łeś o przy­wi­le­ju nie­po­do­ba­nia się i nie­ści­ga­nia, z dwie­ma uwa­ga­mi: po pierw­sze, znam młod­szych ode mnie pisa­rzy, któ­rzy pod wie­lo­ma wzglę­da­mi są star­si od nas oboj­ga razem wzię­tych; po dru­gie, wyda­je mi się, że tę wol­ność nie­kie­ro­wa­nia się osą­da­mi i ocze­ki­wa­nia­mi (nawet, jeśli cza­sem czło­wiek się tro­chę przej­mie) osią­gną­łeś dość wcze­śnie. Moim skrom­nym zda­niem puste try­bu­ny bywa­ją lep­sze od wie­cu. Bar­dzo Ci dzię­ku­ję za tę książ­kę i za naszą roz­mo­wę.

Ja też bar­dzo Ci dzię­ku­ję.

O autorach i autorkach

Bohdan Zadura

Ur. w 1945 r. Poeta, prozaik, tłumacz i krytyk literacki. W latach 2004-2020 redaktor naczelny „Twórczości”, od lat pozostaje związany z „Akcentem” i „Literaturą na Świecie”. Laureat licznych polskich i zagranicznych nagród, w tym: Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius (2011), Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. H. Skoworody (2014) oraz Nagrody im. C.K. Norwida (2015). W Biurze Literackim w latach 2005–2007 ukazały się jego dzieła zebrane, a w kolejnych latach publikował w oficynie następne premierowe książki, w tym w 2020 roku wybór wierszy Sekcja zabójstw. W 2018 r. został uhonorowany Silesiusem za całokształt twórczości.

Marta Podgórnik

Ur. w 1979 r., poetka, krytyczka literacka, redaktorka. Laureatka Nagrody im. Jacka Bierezina (1996), stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, nominowana do Paszportu „Polityki” (2001), laureatka Nagrody Literackiej Gdynia (2012) za zbiór Rezydencja surykatek. Za tomik Zawsze nominowana do Nagrody Poetyckiej im. Wisławy Szymborskiej (2016) oraz do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius (2016). W 2017 r. wydała nakładem Biura Literackiego tom Zimna książka, który również nominowany był do tych samych nagród. Książka Mordercze ballady przyniosła autorce Nagrodę Poetycką im. Wisławy Szymborskiej oraz nominację do Nagrody Literackiej Nike. Mieszka w Gliwicach.

Powiązania

Kanapeczka, Ogień

nagrania / wydarzenia Różni autorzy

Zapis całe­go spo­tka­nia autor­skie­go z udzia­łem Osta­pa Sły­wyn­skie­go, Kār­li­sa Vēr­di­ņša, Boh­da­na Zadu­ry i Jac­ka Deh­ne­la pod­czas festi­wa­lu Port Wro­cław 2010.

Więcej

Osiem lat poprzednich rządów utwierdziło mnie w tym, że jestem patriotą

wywiady / o książce Bohdan Zadura Karol Maliszewski

Roz­mo­wa Karo­la Mali­szew­skie­go z Boh­da­nem Zadu­rą, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Zmia­na cza­su, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 21 paź­dzier­ni­ka 2024 roku.

Więcej

Węgierskie lato

dzwieki / WYDARZENIA Różni autorzy

Zapis całe­go spo­tka­nia autor­skie­go z udzia­łem Zsó­fii Bal­li, Istvána Kovác­sa, Péte­ra Kán­to­ra i Boh­da­na Zadu­ry pod­czas festi­wa­lu Port Wro­cław 2010.

Więcej

Pospieszny Legnica-Wroclaw

dzwieki / WYDARZENIA Różni autorzy

Zapis roz­mo­wy z udzia­łem Julii Fie­dor­czuk, Jolan­ty Kowal­skiej, Kuby Mikur­dy, Mar­ci­na Sen­dec­kie­go, Andrze­ja Sosnow­skie­go i Boh­da­na Zadu­ry pod­czas festi­wa­lu Port Wro­cław 2010.

Więcej

Wszystko gubione

dzwieki / WYDARZENIA Bohdan Zadura Krystyna Miłobędzka Sławomir Elsner

Zapis całe­go spo­tka­nia autor­skie­go z udzia­łem Sła­wo­mi­ra Elsne­ra, Kry­sty­ny Miło­będz­kiej i Boh­da­na Zadu­ry pod­czas Por­tu Wro­cław 2009.

Więcej

Moje likwidacje

dzwieki / WYDARZENIA Krzysztof Siwczyk Marta Podgórnik Roman Honet

Zapis całe­go spo­tka­nia autor­skie­go z udzia­łem Roma­na Hone­ta, Mar­ty Pod­gór­nik i Krzysz­tof Siw­czyk pod­czas Por­tu Wro­cław 2009.

Więcej

Fest Ukraine

nagrania / transPort Literacki Różni autorzy

Spo­tka­nie z udzia­łem Ołek­san­dra Irwa­ne­cia, Hały­ny Kruk, Ser­hi­ja Żada­na, Boh­da­na Zadu­ry i Dariu­sza Bugla­skie­go w ramach festi­wa­lu Trans­Port Lite­rac­ki 27. Muzy­ka Hubert Zemler.

Więcej

Piszą, więc żyją

recenzje / KOMENTARZE Bohdan Zadura

Autor­ski komen­tarz Boh­da­na Zadu­ry towa­rzy­szą­cy pre­mie­rze książ­ki Piszą, więc żyją. Pierw­szych sto dni woj­ny w tłu­ma­cze­niu Boh­da­na Zadu­ry, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 22 sierp­nia 2022 roku.

Więcej

Z tej mojej bezsilności

wywiady / o książce Bohdan Zadura Łukasz Dynowski

Roz­mo­wa Łuka­sza Dynow­skie­go z Boh­da­nem Zadu­rą, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Piszą, więc żyją. Pierw­szych sto dni woj­ny w tłu­ma­cze­niu Boh­da­na Zadu­ry, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 29 sierp­nia 2022 roku.

Więcej

Piszą, więc żyją. Pierwszych sto dni wojny

utwory / zapowiedzi książek Różni autorzy

Frag­men­ty zapo­wia­da­ją­ce książ­kę Piszą, więc żyją. Pierw­szych sto dni woj­ny w tłu­ma­cze­niu Boh­da­na Zadu­ry, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim 29 sierp­nia 2022 roku.

Więcej

Od Andruchowycza do Żadana

recenzje / KOMENTARZE Bohdan Zadura

Autor­ski komen­tarz Boh­da­na Zadu­ry, towa­rzy­szą­cy pre­mie­rze książ­ki 100 wier­szy wol­nych z Ukra­iny, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 2 maja 2022 roku.

Więcej

Wojna zmienia wszystko…

wywiady / o książce Bohdan Zadura Karol Maliszewski

Roz­mo­wa Karo­la Mali­szew­skie­go z Boh­da­nem Zadu­rą, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki 100 wier­szy wol­nych z Ukra­iny, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 2 maja 2022 roku.

Więcej

100 wierszy wolnych z Ukrainy (2)

utwory / zapowiedzi książek Bohdan Zadura

Frag­men­ty zapo­wia­da­ją­ce książ­kę 100 wier­szy wol­nych z Ukra­iny w tłu­ma­cze­niu Boh­da­na Zadu­ry, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim 30 maja 2022 roku.

Więcej

Ktokolwiek, tylko nie ja

utwory / zapowiedzi książek Bohdan Zadura Hałyna Kruk

Frag­ment zapo­wia­da­ją­cy książ­kę Kto­kol­wiek, tyl­ko nie ja Hały­ny Kruk w tłu­ma­cze­niu Boh­da­na Zadu­ry, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim 23 maja 2022 roku.

Więcej

100 wierszy wolnych z Ukrainy

utwory / zapowiedzi książek Bohdan Zadura

Frag­men­ty zapo­wia­da­ją­ce książ­kę 100 wier­szy wol­nych z Ukra­iny w tłu­ma­cze­niu Boh­da­na Zadu­ry, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim 2 maja 2022 roku.

Więcej

Wysokoprocentowe ze średniej półki

debaty / ankiety i podsumowania Marta Podgórnik

Odpo­wie­dzi Mar­ty Pod­gór­nik na pyta­nia Grze­go­rza Dydu­cha w „Kwe­stio­na­riu­szu 2004”.

Więcej

Puste trybuny

nagrania / stacja Literatura Bohdan Zadura

Czy­ta­nie z książ­ki Puste try­bu­ny z udzia­łem Boh­da­na Zadu­ry w ramach festi­wa­lu Sta­cja Lite­ra­tu­ra 26.

Więcej

Rozmowy na torach: odcinek 1 Bohdan Zadura

nagrania / stacja Literatura Antonina Tosiek Bohdan Zadura Jakub Skurtys

Pierw­szy odci­nek z cyklu „Roz­mo­wy na torach” w ramach festi­wa­lu Sta­cja Lite­ra­tu­ra 26.

Więcej

Rozbiórka

dzwieki / WYDARZENIA Różni autorzy

Zapis całe­go spo­tka­nia autor­skie­go z udzia­łem Urszu­li Kozioł, Ryszar­da Kry­nic­kie­go, Boh­da­na Zadu­ry, Pio­tra Som­me­ra, Jerze­go Jar­nie­wi­cza, Zbi­gnie­wa Mache­ja, Andrze­ja Sosnow­skie­go, Tade­uszy Pió­ry, Dar­ka Fok­sa, Woj­cie­cha Bono­wi­cza, Mar­ci­na Sen­dec­kie­go, Dariu­sza Suski, Mariu­sza Grze­bal­skie­go, Dariu­sza Sośnic­kie­go, Krzysz­to­fa Siw­czy­ka, Mar­ty Pod­gór­nik i Jac­ka Deh­ne­la pod­czas Por­tu Wro­cław 2007.

Więcej

Książki z Biura: Odcinek 14 Sekcja zabójstw

nagrania / między wierszami Bohdan Zadura

Czter­na­sty odci­nek cyklu Książ­ki z Biu­ra. Nagra­nie zre­ali­zo­wa­no w ramach pro­jek­tu Kar­to­te­ka 25.

Więcej

Drobiazgowa explozja

dzwieki / WYDARZENIA Różni autorzy

Zapis całe­go spo­tka­nia autor­skie­go z udzia­łem Jerze­go Jar­nie­wi­cza, Bar­tło­mie­ja Maj­zla, Mar­ty Pod­gór­nik, Mar­ci­na Sen­dec­kie­go i Agniesz­ki Wol­ny-Ham­ka­ło pod­czas Por­tu Wro­cław 2006.

Więcej

Odwiedziny krewnych

dzwieki / WYDARZENIA Różni autorzy

Zapis całe­go spo­tka­nia autor­skie­go z udzia­łem Andre­ja Ada­mo­wi­cza, Andre­ja Cha­da­no­wi­cza, Wasy­la Mach­ny i Boh­da­na Zadu­ry pod­czas Por­tu Wro­cław 2006.

Więcej

Wojna (pieśni lisów), Przepowieść w ścinkach, Gdyby ktoś o mnie pytał, Sekcja zabójstw

nagrania / stacja Literatura Różni autorzy

Spo­tka­nie wokół ksią­żek Woj­na (pie­śni lisów), Prze­po­wieść w ścin­kach, Gdy­by ktoś o mnie pytał i Sek­cja zabójstw z udzia­łem Kon­ra­da Góry, Mar­ty Pod­gór­nik, Boh­da­na Zadu­ry, Joan­ny Muel­ler i Karo­la Mali­szew­skie­go w ramach festi­wa­lu Sta­cja Lite­ra­tu­ra 25.

Więcej

W zdrowym ciele mały duch

dzwieki / WYDARZENIA Andrej Chadanowicz Bohdan Zadura Jurij Andruchowycz

Zapis całe­go spo­tka­nia autor­skie­go z udzia­łem Juri­ja Anru­cho­wy­cza, Andre­ja Cha­da­no­wi­cza i Boh­da­na Zadu­ry pod­czas Por­tu Wro­cław 2006.

Więcej

Dobra wiadomość

recenzje / KOMENTARZE Bohdan Zadura

Autor­ski komen­tarz Boh­da­na Zadu­ry, towa­rzy­szą­cy pre­mie­rze książ­ki Puste try­bu­ny, któ­ra uka­za­ła się w Biu­rze Lite­rac­kim 14 czerw­ca 2021 roku.

Więcej

Małe muzeum

dzwieki / WYDARZENIA Bohdan Zadura

Zapis całe­go spo­tka­nia autor­skie­go z udzia­łem Boh­da­na Zadu­ry pod­czas Por­tu Wro­cław 2005.

Więcej

Książki z Biura: Odcinek 10 Przepowieść w ścinkach

nagrania / między wierszami Marta Podgórnik

Dzie­sią­ty odci­nek cyklu Książ­ki z Biu­ra. Nagra­nie zre­ali­zo­wa­no w ramach pro­jek­tu Kar­to­te­ka 25.

Więcej

Puste trybuny

utwory / zapowiedzi książek Bohdan Zadura

Frag­ment zapo­wia­da­ją­cy książ­kę Puste try­bu­ny Boh­da­na Zadu­ry, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim 14 czerw­ca 2021 roku.

Więcej

Lament na dancingu

dzwieki / WYDARZENIA Różni autorzy

Zapis całe­go spo­tka­nia autor­skie­go z udzia­łem Dar­ka Fok­sa, Mar­ty Pod­gór­nik, Dag­ma­ry Suma­ry, Ada­ma Zdro­dow­skie­go i Tade­usza Pió­ry pod­czas Por­tu Wro­cław 2005.

Więcej

Połów. Poetyckie debiuty 2005

dzwieki / WYDARZENIA Różni autorzy

Zapis całe­go spo­tka­nia autor­skie­go Domi­ni­ka Bie­lic­kie­go, Mar­ci­na Jago­dziń­skie­go, Łuka­sza Jaro­sza, Szcze­pa­na Kopy­ta, Rafa­ła Waw­rzyń­czy­ka, Mariu­sza Grze­bal­skie­go i Mar­ty Pod­gór­nik pod­czas Por­tu Wro­cław 2005.

Więcej

Piosenki dla martwego koguta

dzwieki / WYDARZENIA Różni autorzy

Zapis całe­go spo­tka­nia autor­skie­go Juri­ja Andru­cho­wy­cza, Andri­ja Bon­da­ra, Naza­ra Hon­cza­ra, Myko­ły Riab­czu­ka, Osta­pa Sly­wyn­skie­go, Ser­hi­ja Żada­na, Dar­ka Fok­sa oraz Boh­dan Zadu­ry pod­czas Por­tu Legni­ca 2004.

Więcej

Rafał Wojaczek, który jest

dzwieki / WYDARZENIA Różni autorzy

Zapis całe­go spo­tka­nia autor­skie­go poświę­co­ne­go twór­czo­ści Rafa­ła Wojacz­ka pod­czas Por­tu Legni­ca 2004.

Więcej

Spis rzeczywistości

recenzje / ESEJE Bohdan Zadura

Szkic Boh­da­na Zadu­ry, towa­rzy­szą­cy wyda­niu książ­ki Semio­na Cha­ni­na Ale nie to, w tłu­ma­cze­niu Boh­da­na Zadu­ry, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim 9 grud­nia 2020 roku.

Więcej

[nie pomyśl, że to bezdomny]

recenzje / KOMENTARZE Bohdan Zadura Siemion Chanin

Autor­ski komen­tarz Sie­mio­na Cha­ni­na, towa­rzy­szą­cy wyda­niu książ­ki Semio­na Cha­ni­na Ale nie to, w tłu­ma­cze­niu Boh­da­na Zadu­ry, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim 9 grud­nia 2020 roku.

Więcej

Ale nie to (2)

utwory / zapowiedzi książek Bohdan Zadura Siemion Chanin

Frag­ment zapo­wia­da­ją­cy książ­kę Semio­na Cha­ni­na Ale nie to, w tłu­ma­cze­niu Boh­da­na Zadu­ry, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim 18 listo­pa­da 2020 roku.

Więcej

Poetki z Wysp

dzwieki / WYDARZENIA Różni autorzy

Zapis całe­go spo­tka­nia autor­skie­go Lavi­nii Gre­en­law, Carol Rumens, Julii Fie­dor­czuk, Mar­ty Pod­gór­nik oraz Jerze­go Jar­nie­wi­cza pod­czas Por­tu Legni­ca 2004.

Więcej

Damski boks

dzwieki / WYDARZENIA Różni autorzy

Zapis całe­go spo­tka­nia autor­skie­go Julii Fie­dor­czuk, Kla­ry Nowa­kow­skiej, Mar­ty Pod­gór­nik, Agniesz­ki Wol­ny-Ham­ka­ło oraz Boh­da­na Zadu­ry pod­czas Por­tu Legni­ca 2004.

Więcej

Głos wolny wolność ubezpieczający

wywiady / o książce Artur Burszta Bohdan Zadura

Roz­mo­wa Artu­ra Bursz­ty z Boh­da­nem Zadu­rą, towa­rzy­szą­ca wyda­niu książ­ki Boh­da­na Zadu­ry Sek­cja zabójstw, któ­ra uka­za­ła się w Biu­rze Lite­rac­kim 16 wrze­śnia 2020 roku.

Więcej

Klasyk na luzie, ale jednak klasyk

recenzje / ESEJE Marta Podgórnik

Recen­zja Mar­ty Pod­gór­nik, towa­rzy­szą­ca wyda­niu książ­ki Boh­da­na Zadu­ry Sek­cja zabójstw, któ­ra uka­za­ła się w Biu­rze Lite­rac­kim 16 wrze­śnia 2020 roku.

Więcej

Sekcja zabójstw pracuje bez chwili wytchnienia

recenzje / KOMENTARZE Bohdan Zadura

Autor­ski komen­tarz Boh­da­na Zadu­ry, towa­rzy­szą­cy wyda­niu książ­ki Boh­da­na Zadu­ry Sek­cja zabójstw, któ­ra uka­za­ła się w Biu­rze Lite­rac­kim 16 wrze­śnia 2020 roku.

Więcej

Śliczni chłopcy, garbate wampiry

wywiady / o książce Marta Podgórnik Nina Manel

Roz­mo­wa Niny Manel z Mar­tą Pod­gór­nik, towa­rzy­szą­ca wyda­niu książ­ki Mar­ty Pod­gór­nik Prze­po­wieść w ścin­kach, któ­ra uka­za­ła się w Biu­rze Lite­rac­kim 27 sierp­nia 2020 roku.

Więcej

Prequel

recenzje / KOMENTARZE Marta Podgórnik

Autor­ski komen­tarz Mar­ty Pod­gór­nik, towa­rzy­szą­cy wyda­niu książ­ki Mar­ty Pod­gór­nik Prze­po­wieść w ścin­kach, któ­ra uka­za­ła się w Biu­rze Lite­rac­kim 27 sierp­nia 2020 roku.

Więcej

Dzikie wrażenia kreta (poeci trzech pokoleń)

dzwieki / WYDARZENIA Różni autorzy

Zapis całe­go spo­tka­nia autor­skie­go Toma­sza Maje­ra­na, Krzysz­to­fa Siw­czy­ka, Andrze­ja Sosnow­skie­go i Boh­da­na Zadu­ry pod­czas Por­tu Lite­rac­kie­go 2004.

Więcej

Mordercze ballady

nagrania / stacja Literatura Joanna Orska Karol Maliszewski Marta Podgórnik

Spo­tka­nie wokół książ­ki Mor­der­cze bal­la­dy Mar­ty Pod­gór­nik z udzia­łem Mar­ty Pod­gór­nik, Joan­ny Orskiej i Karo­la Mali­szew­skie­go w ramach festi­wa­lu Sta­cja Lite­ra­tu­ra 24.

Więcej

Sekcja zabójstw

utwory / zapowiedzi książek Bohdan Zadura

Frag­ment zapo­wia­da­ją­cy książ­kę Boh­da­na Zadu­ry Sek­cja zabójstw, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim 16 wrze­śnia 2020 roku.

Więcej

Przepowieść w ścinkach

utwory / zapowiedzi książek Marta Podgórnik

Frag­ment zapo­wia­da­ją­cy książ­kę Mar­ty Pod­gór­nik Prze­po­wieść w ścin­kach, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim 27 sierp­nia 2020 roku.

Więcej

Bratanki

dzwieki / WYDARZENIA Bohdan Zadura István Kovács

Zapis całe­go spo­tka­nia autor­skie­go Istvána Kovác­sa i Boh­da­na Zadu­ry pod­czas Por­tu Legni­ca 2003.

Więcej

Och, tak Och, nie

recenzje / KOMENTARZE Bohdan Zadura

Komen­tarz Boh­da­na Zadu­ry, opu­bli­ko­wa­ny w cyklu pre­zen­ta­cji naj­cie­kaw­szych archi­wal­nych tek­stów z dwu­dzie­sto­pię­cio­le­cia festi­wa­lu Sta­cja Lite­ra­tu­ra.

Więcej

Ptasia grypa i Między wierszami

dzwieki / WYDARZENIA Bohdan Zadura

Zapis całe­go spo­tka­nia autor­skie­go z udzia­łem Boh­da­na Zadu­ry w trak­cie Por­tu Legni­ca 2002.

Więcej

Nie zawsze przemoc przychodzi z zewnątrz

wywiady / o książce Marta Podgórnik Nina Manel

Roz­mo­wa Mar­ty Pod­gór­nik z Niną Manel towa­rzy­szą­ca wyda­niu książ­ki Trans­par­ty Niny Manel, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 5 sierp­nia 2019 roku.

Więcej

Wiersze i opowiadania doraźne 2019

utwory / zapowiedzi książek Różni autorzy

Frag­ment zapo­wia­da­ją­cy alma­nach Wier­sze i opo­wia­da­nia doraź­ne 2019, któ­ry uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim 4 wrze­śnia 2019 roku.

Więcej

Jakie życie – taka śmierć

wywiady / o książce Bohdan Zadura Tomasz Majeran

Zapis roz­mo­wy Toma­sza Maje­ra­na z Boh­da­nem Zadu­rą, opu­bli­ko­wa­nej w cyklu pre­zen­ta­cji naj­cie­kaw­szych archi­wal­nych tek­stów z dwu­dzie­sto­pię­cio­le­cia festi­wa­lu Sta­cja Lite­ra­tu­ra.

Więcej

Wiersz dla Maćka Meleckiego; Huczne ostatki; Groński cytuje Marcjalisa

recenzje / KOMENTARZE Marta Podgórnik

Szkic Mar­ty Pod­gór­nik opu­bli­ko­wa­ny w cyklu pre­zen­ta­cji naj­cie­kaw­szych archi­wal­nych tek­stów z dwu­dzie­sto­pię­cio­le­cia festi­wa­lu Sta­cja Lite­ra­tu­ra.

Więcej

Po szkodzie

nagrania / stacja Literatura Bohdan Zadura Dawid Mateusz Karol Maliszewski

Spo­tka­nie autor­skie wokół książ­ki Po szko­dzie z udzia­łem Boh­da­na Zadu­ry, Karo­la Mali­szew­skie­go i Dawi­da Mate­usza w ramach festi­wa­lu Sta­cja Lite­ra­tu­ra 23.

Więcej

Od kuchni

wywiady / o pisaniu Artur Burszta Bohdan Zadura

Zapis roz­mo­wy Artu­ra Bursz­ty z Boh­da­nem Zadu­rą, opu­bli­ko­wa­nej w cyklu pre­zen­ta­cji naj­cie­kaw­szych archi­wal­nych tek­stów z dwu­dzie­sto­pię­cio­le­cia festi­wa­lu Sta­cja Lite­ra­tu­ra.

Więcej

Na wszelki wypadek

recenzje / KOMENTARZE Bohdan Zadura

Autor­ski komen­tarz Boh­da­na Zadu­ry opu­bli­ko­wa­ny w cyklu pre­zen­ta­cji naj­cie­kaw­szych archi­wal­nych tek­stów z dwu­dzie­sto­pię­cio­le­cia festi­wa­lu Sta­cja Lite­ra­tu­ra.

Więcej

Poematy

dzwieki / WYDARZENIA Bohdan Zadura

Zapis całe­go spo­tka­nia autor­skie­go Boh­da­na Zadu­ry pod­czas Por­tu Legni­ca 2001.

Więcej

Mordercze rozmowy

wywiady / o książce Artur Burszta Marta Podgórnik

Roz­mo­wa Artu­ra Bursz­ty z Mar­tą Pod­gór­nik, towa­rzy­szą­ca wyda­niu książ­ki Mor­der­cze bal­la­dy, któ­ra uka­za­ła się w Biu­rze Lite­rac­kim 7 stycz­nia 2019 roku.

Więcej

Henry Lee

recenzje / KOMENTARZE Marta Podgórnik

Autor­ski komen­tarz Mar­ty Pod­gór­nik do książ­ki Mor­der­cze bal­la­dy, któ­ra uka­za­ła się w Biu­rze Lite­rac­kim 7 stycz­nia 2019 roku.

Więcej

Sonet drogi i Paradiso

dzwieki / WYDARZENIA Darek Foks Marta Podgórnik

Zapis całe­go potka­nia autor­skie­go Dar­ka Fok­sa i Mar­ty Pod­gór­nik pod­czas Por­tu Legni­ca 2000.

Więcej

Mordercze ballady (2)

utwory / zapowiedzi książek Marta Podgórnik

Frag­ment zapo­wia­da­ją­cy książ­kę Mor­der­cze bal­la­dy Mar­ty Pod­gór­nik, któ­ra uka­że się nakła­dem Biu­ra Lite­rac­kie­go 7 stycz­nia 2019 roku.

Więcej

Dyskusja: O „Kup kota w worku”

dzwieki / DYSKUSJE Różni autorzy

Zapis dys­ku­sji wokół książ­ki Tade­usza Róże­wi­cza Kup kota w wor­ku z udzia­łem Mar­ty Pod­gó­nik, Karo­la Pęche­rza, Bar­to­sza Sadul­skie­go i Prze­my­sła­wa Wit­kow­skie­go.

Więcej

Mordercze ballady (1)

utwory / zapowiedzi książek Marta Podgórnik

Frag­ment zapo­wia­da­ją­cy książ­kę Mor­der­cze bal­la­dy Mar­ty Pod­gór­nik, któ­ra uka­że się nakła­dem Biu­ra Lite­rac­kie­go 7 stycz­nia 2019 roku.

Więcej

Poezja z nagrodami: Nocne życie

recenzje / KOMENTARZE Bohdan Zadura

Boh­dan Zadu­ra odpo­wia­da na pyta­nia w ankie­cie doty­czą­cej książ­ki Noc­ne życie, wyda­nej w wer­sji elek­tro­nicz­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 11 lip­ca 2018 roku. Książ­ka uka­zu­je się w ramach akcji „Poezja z nagro­da­mi”.

Więcej

Trampolina

dzwieki / RECYTACJE Bohdan Zadura

Wiersz z tomu Wszyst­ko, zare­je­stro­wa­ny pod­czas spo­tka­nia „Wszyst­ko gubio­ne” na festi­wa­lu Port Wro­cław 2009.

Więcej

Noc Zadury

nagrania / z fortu do portu Bohdan Zadura

Frag­ment „Nocy Zadu­ry”, pod­czas któ­rej Boh­dan Zadu­ra oprócz czy­ta­nia wier­szy sma­żył tak­że nale­śni­ki.

Więcej

Koncept longplej

recenzje / IMPRESJE Marta Podgórnik

Impre­sja Mar­ty Pod­gór­nik na temat zesta­wu wier­szy Prze­strze­nie reszt­ko­we Grze­go­rza Smo­liń­skie­go, lau­re­ata 12. edy­cji „Poło­wu”.

Więcej

Chciałbym żebyś miał ślad (*)

recenzje / IMPRESJE Marta Podgórnik

Impre­sja Mar­ty Pod­gór­nik na temat zesta­wu wier­szy Bir­nam Krzysz­to­fa Scho­dow­skie­go, lau­re­ata 12. edy­cji „Poło­wu”.

Więcej

Kraj nieograniczonych możliwości

wywiady / o książce Bohdan Zadura Dawid Mateusz

Roz­mo­wa Dawi­da Mate­usza z Boh­da­nem Zadu­rą, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Po szko­dzie, wyda­nej nakła­dem Biu­ra Lite­rac­kie­go 26 lute­go 2018 roku.

Więcej

Poezja z nagrodami: Rezydencja surykatek

recenzje / KOMENTARZE Marta Podgórnik

Mar­ta Pod­gór­nik odpo­wia­da na pyta­nia w ankie­cie doty­czą­cej książ­ki Rezy­den­cja sury­ka­tek, wyda­nej w for­mie elek­tro­nicz­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 7 mar­ca 2018 roku. Książ­ka uka­zu­je się w ramach akcji „Poezja z nagro­da­mi”.

Więcej

Laudacja na Wybrzeżu

dzwieki / RECYTACJE Marta Podgórnik

Wiersz z tomu Zawsze, zare­je­stro­wa­ny pod­czas spo­tka­nia „Odsiecz” na festi­wa­lu Port Wro­cław 2015.

Więcej

Literatura na wysypisku kultury

nagrania / stacja Literatura Różni autorzy

Spo­tka­nie autor­skie „Lite­ra­tu­ra na wysy­pi­sku kul­tu­ry” z udzia­łem Pio­tra Maty­wiec­kie­go, Prze­my­sła­wa Owczar­ka, Mar­ty Pod­gór­nik, Rober­ta Rybic­kie­go i Mar­ty Koron­kie­wicz w ramach festi­wa­lu Sta­cja Lite­ra­tu­ra 22.

Więcej

Stan czuwania

recenzje / IMPRESJE Marta Podgórnik

Impre­sja Mar­ty Pod­gór­nik na temat zesta­wu wier­szy Niech żyją wszy­skie ukła­dy sen­so­rycz­ne Niny Manel, lau­re­at­ki 12. edy­cji „Poło­wu”.

Więcej

Wszystko dla ludzi

wywiady / o książce Krzysztof Sztafa Marta Podgórnik

Roz­mo­wa Krzysz­to­fa Szta­fy z Mar­tą Pod­gór­nik, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze alma­na­chu Połów. Poetyc­kie debiu­ty 2016, wyda­ne­go w Biu­rze Lite­rac­kim 6 lute­go 2017 roku, a w wer­sji elek­tro­nicz­nej 25 grud­nia 2017 roku.

Więcej

Po szkodzie (2)

utwory / zapowiedzi książek Bohdan Zadura

Frag­ment zapo­wia­da­ją­cy książ­kę Po szko­dzie Boh­da­na Zadu­ry, któ­ra uka­że się nakła­dem Biu­ra Lite­rac­kie­go 19 lute­go 2018 roku.

Więcej

Po szkodzie (1)

utwory / zapowiedzi książek Bohdan Zadura

Frag­ment zapo­wia­da­ją­cy książ­kę Po szko­dzie Boh­da­na Zadu­ry, któ­ra uka­że się nakła­dem Biu­ra Lite­rac­kie­go 19 lute­go 2018 roku.

Więcej

Australian Open

dzwieki / RECYTACJE Bohdan Zadura

Wiersz zare­je­stro­wa­ny pod­czas spo­tka­nia „Wier­sze z gazet” na festi­wa­lu Port Wro­cław 2015.

Więcej

Kamyczki w ogródku (zimna książka, ciepła rozmowa)

wywiady / o książce Marta Podgórnik Piotr Czerski

Roz­mo­wa Pio­tra Czer­skie­go z Mar­tą Pod­gór­nik, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze Zim­nej książ­ki, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 15 maja 2017 roku.

Więcej

Konieczna równowaga

recenzje / IMPRESJE Marta Podgórnik

Autor­ski komen­tarz Mar­ty Pod­gór­nik do Zim­nej książ­ki, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 15 maja 2017 roku.

Więcej

Klasyka gatunku

dzwieki / RECYTACJE Marta Podgórnik

Wiersz z tomu Zawsze, zare­je­stro­wa­ny pod­czas spo­tka­nia „Odsiecz” na festi­wa­lu Port Wro­cław 2015.

Więcej

Poeci: Marta Podgórnik

nagrania / między wierszami Marta Podgórnik

Pierw­szy odci­nek pro­gra­mu „Poeci”, w któ­rym Justy­na Sobo­lew­ska roz­ma­wia z Mar­tą Pod­gór­nik.

Więcej

Zimna książka (2)

utwory / zapowiedzi książek Marta Podgórnik

Frag­ment zapo­wia­da­ją­cy Zim­ną książ­kę Mar­ty Pod­gór­nik, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim 15 maja 2017 roku.

Więcej

Dom na Peryhelium

dzwieki / RECYTACJE Marta Podgórnik

Wiersz z tomu Dwa do jeden, zare­je­stro­wa­ny pod­czas spo­tka­nia „Dro­bia­zgo­wa eks­plo­zja” na festi­wa­lu Port Wro­cław 2006.

Więcej

Zimna książka (1)

utwory / zapowiedzi książek Marta Podgórnik

Frag­ment zapo­wia­da­ją­cy Zim­ną książ­kę Mar­ty Pod­gór­nik, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim 15 maja 2017 roku.

Więcej

Policz raz dwa do trzech

recenzje / ESEJE Marta Podgórnik

Komen­tarz Mar­ty Pod­gór­nik do zesta­wu wier­szy Kuby Kira­gi „4 wier­sze”. Pre­zen­ta­cja w ramach cyklu tek­stów zapo­wia­da­ją­cych alma­nach Połów. Poetyc­kie debiu­ty 2016, któ­ry uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim.

Więcej

Dyskusja „Barbarzyńcy czy nie. Dwadzieścia lat po przełomie”

nagrania / między wierszami Różni autorzy

Port Wro­cław 2009: wypo­wie­dzi Dariu­sza Nowac­kie­go, Pio­tra Śli­wiń­skie­go, Justy­ny Sobo­lew­skiej, Pio­tra Czer­niaw­skie­go, Dar­ka Fok­sa, Krzysz­to­fa Jawor­skie­go, Boh­da­na Zadu­ry, Roma­na Hone­ta.

Więcej

najokrutniejszy miesiąc to jednak grudzień

recenzje / ESEJE Marta Podgórnik

Komen­tarz Mar­ty Pod­gór­nik do zesta­wu wier­szy Paw­ła Biliń­skie­go „Cie­płe miej­sca”. Pre­zen­ta­cja w ramach cyklu tek­stów zapo­wia­da­ją­cych alma­nach Połów. Poetyc­kie debiu­ty 2016, któ­ry uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim.

Więcej

Dyskusja „Poeci a ikonosfera współczesności”

nagrania / z fortu do portu Różni autorzy

Krzysz­tof Siw­czyk, Mar­cin Świe­tlic­ki, Andrzej Sosnow­ski, Adam Wie­de­mann i Boh­dan Zadu­ra spie­ra­ją się o iko­nos­fe­rę współ­cze­sno­ści. Port Legni­ca 2002.

Więcej

Wiersze z gazet

nagrania / z fortu do portu Bohdan Zadura Ryszard Krynicki Zbigniew Machej

Zapis spo­tka­nia autor­skie­go „Wier­sze z gazet” z Ryszar­dem Kry­nic­kim, Zbi­gnie­wem Mache­jem i Boh­da­nem Zadu­rą 20. festi­wa­lu lite­rac­kie­go Port Wro­cław 2015.

Więcej

Szczerze wyznam Pani Krytyk, iż po prostu kocham wszystko

wywiady / o książce Marta Podgórnik Paweł Konnak

Roz­mo­wa Paw­ła „Kon­jo” Kon­na­ka z Mar­tą Pod­gór­nik.

Więcej

Marta Podgórnik o wyborze wierszy Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej

recenzje / KOMENTARZE Marta Podgórnik

Autor­ski komen­tarz Mar­ty Pod­gór­nik do książ­ki Seans na dnie morza Marii Paw­li­kow­skiej-Jasno­rzew­skiej.

Więcej

Powtarzam cicho kilka zdań

recenzje / ESEJE Marta Podgórnik

Komen­tarz Mar­ty Pod­gór­nik do zesta­wu wier­szy Rober­ta Jóź­wi­ka „Tyl­ko psy i sate­li­ty”. Pre­zen­ta­cja w ramach cyklu tek­stów zapo­wia­da­ją­cych alma­nach Połów. Poetyc­kie debiu­ty 2016, któ­ry uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim.

Więcej

Maść przeciw poezji

nagrania / między wierszami Bohdan Zadura Grzegorz Jankowicz Leszek Engelking

Pre­zen­ta­cja anto­lo­gii Lesz­ka Engel­kin­ga Maść prze­ciw poezji. Prze­kła­dy z poezji cze­skiej. Książ­kę komen­tu­ją Grze­gorz Jan­ko­wicz, Boh­dan Zadu­ra oraz tłu­macz. Wier­sze Jaro­sla­va Vrchlic­kie­go „Śpią­ca Pra­ga” i „Venus Ver­ti­cor­dia” we wła­snej aran­ża­cji muzycz­nej wyko­nu­je Sam­bor Dudziń­ski.

Więcej

Dyskusja „Co to jest barbarzyństwo w poezji?”

nagrania / między wierszami Różni autorzy

Mitycz­ne pyta­nie o kla­sy­cy­stów i bar­ba­rzyń­ców zada­ne Dar­ko­wi Fok­so­wi, Tade­uszo­wi Pió­rze, Ada­mo­wi Wie­de­man­no­wi i Boh­da­no­wi Zadu­rze.

Więcej

żenujący klasycyzm

dzwieki / RECYTACJE Marta Podgórnik

Wiersz z tomu Para­di­so, zare­je­stro­wa­ny pod­czas spo­tka­nia pre­mie­ro­wym na festi­wa­lu Port Legni­ca 2000.

Więcej

Odsiecz

nagrania / z fortu do portu Filip Zawada Marta Podgórnik Roman Honet

Zapis spo­tka­nia autor­skie­go „Odsiecz” z Roma­nem Hone­tem, Mar­tą Pod­gór­nik i Fili­pem Zawa­dą w ramach 20. edy­cji festi­wa­lu Port Lite­rac­ki 2015.

Więcej

Wszystko

nagrania / między wierszami Bohdan Zadura Marcin Świetlicki

W rejs z Boh­da­nem Zadu­rą wyru­szy­li Mar­ta Pod­gór­nik i Krzysz­tof Siw­czyk. Fil­mo­wa etiu­da do wier­sza „Z cze­go wyro­słem” w reży­se­rii Anny Jadow­skiej.

Więcej

Dyskusja „Opozycja Poeta i naród”

nagrania / z fortu do portu Bohdan Zadura Marcin Świetlicki

Czy ist­nie­je opo­zy­cja „poeta i naród”? Cze­go lite­rat może potrze­bo­wać od spo­łe­czeń­stwa (i odwrot­nie)? Mówią Boh­dan Zadu­ra i Mar­cin Świe­tlic­ki, Port Legni­ca 2002.

Więcej

Dyskusja „Czy poezja może zmienić świat?”

nagrania / między wierszami Różni autorzy

Krzysz­tof Siw­czyk, Anna Pod­cza­szy, Boh­dan Zadu­ra, Jerzy Jar­nie­wicz, Zbi­gniew Machej oraz Tomasz Bro­da o tym, czy poezja to pró­ba „dania w pysk świa­tu”, czy może jego zmia­ny?

Więcej

Dyskusja „Słowa ujemne poetycko”

nagrania / między wierszami Różni autorzy

Zbi­gniew Machej, Krzysz­tof Siw­czyk, Mar­cin Świe­tlic­ki i Boh­dan Zadu­ra zasta­na­wia­ją się, czy ist­nie­ją sło­wa o ujem­nym poten­cja­le poetyc­kim. Port Legni­ca 2002.

Więcej

Przechodzę lekkim tangiem do pytania…

wywiady / o książce Różni autorzy

Roz­mo­wa Mar­ty Pod­gór­nik i Dariu­sza Sośnic­kie­go z lau­re­ata­mi 10. edy­cji pro­jek­tu Połów, auto­ra­mi e‑booka Połów. Poetyc­kie debiu­ty 2014–2015, wyda­ne­go w Biu­rze Lite­rac­kim 4 kwiet­nia 2016 roku.

Więcej

Cztery razy (o) Naraz

recenzje / KOMENTARZE Różni autorzy

Komen­ta­rze Mar­ty Pod­gór­nik, Kata­rzy­ny Fetliń­skiej, Anny Kału­ży, Roma­na Hone­ta do wier­szy z książ­ki Julii Szy­cho­wiak Naraz, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 4 kwiet­nia 2016 roku.

Więcej

Poeci: Bohdan Zadura

nagrania / między wierszami Bohdan Zadura

Pią­ty odci­nek pro­gra­mu lite­rac­kie­go „Poeci”, w któ­rym Woj­ciech Bono­wicz roz­ma­wia z Boh­da­nem Zadu­rą.

Więcej

Who is who

recenzje / KOMENTARZE Bohdan Zadura

Autor­ski komen­tarz Boh­da­na Zadu­ry w ramach cyklu „Histo­ria jed­ne­go wier­sza”, towa­rzy­szą­cy pre­mie­rze książ­ki Już otwar­te, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 25 stycz­nia 2016 roku.

Więcej

Kto ma wisieć, nie utonie

wywiady / o książce Bohdan Zadura Monika Brągiel

Roz­mo­wa Moni­ki Brą­giel z Boh­da­nem Zadu­rą, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Już otwar­te, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 25 stycz­nia 2016 roku.

Więcej

Rozmowa z laureatami 10. edycji Połowu

wywiady / o książce Dariusz Sośnicki Marta Podgórnik

Lau­re­aci 10. edy­cji pro­jek­tu Połów odpo­wia­da­ją na pyta­nia Mar­ty Pod­gór­nik i Dariu­sza Sośnic­kie­go, redak­to­rów alma­na­chu Połów. Poetyc­kie debiu­ty 2014–2015, któ­ry uka­zał się nakła­dem Biu­ra Lite­rac­kie­go 2 listo­pa­da 2015 roku.

Więcej

Rozmowa o książce Sposoby na zaśnięcie

wywiady / o książce Różni autorzy

Dzie­ci zada­ją pyta­nia auto­rom i autor­kom książ­ki Spo­so­by na zaśnię­cie, któ­ra uka­za­ła się nakła­dem Biu­ra Lite­rac­kie­go 13 lip­ca 2015 roku.

Więcej

Orkiestra (czyta Marta Podgórnik)

dzwieki / RECYTACJE Ewa Lipska Marta Podgórnik

Wiersz w wyko­na­niu Mar­ty Pod­gór­nik, zare­je­stro­wa­ny pod­czas spo­tka­nia „Tram­waj” na festi­wa­lu Port Wro­cław 2007.

Więcej

Ile odpowiedzi, tyle trafień

recenzje / ESEJE Marta Podgórnik

Szkic Mar­ty Pod­gór­nik towa­rzy­szą­cy pre­mie­rze książ­ki 100 wier­szy pol­skich sto­sow­nej dłu­go­ści w wybo­rze Artu­ra Bursz­ty, któ­ra uka­za­ła się 23 mar­ca 2015 roku nakła­dem Biu­ra Lite­rac­kie­go.

Więcej

Komentarz do wiersza [Nino, niech będzie Rota]

recenzje / KOMENTARZE Marta Podgórnik

Autor­ski komen­tarz Mar­ty Pod­gór­nik do wier­sza „[Nino, niech będzie Rota]” z książ­ki Zawsze, któ­ra uka­za­ła się 2 mar­ca 2015 roku nakła­dem Biu­ra Lite­rac­kie­go.

Więcej

Bohaterki rodzą się zmęczone

wywiady / o książce Joanna Mueller Marta Podgórnik

Z Mar­tą Pod­gór­nik o książ­ce Zawsze roz­ma­wia Joan­na Muel­ler.

Więcej

„Żeby uważnie przeczytać to, co w obcym języku mi się spodobało”

wywiady / o książce Bohdan Zadura Miłosz Waligórski

Z Boh­da­nem Zadu­rą, tłu­ma­czem Tra­ge­dii czło­wie­ka Imre Madácha, roz­ma­wia Miłosz Wali­gór­ski.

Więcej

Zgryz

dzwieki / RECYTACJE Bohdan Zadura

Wiersz z tomu Wszyst­ko, zare­je­stro­wa­ny pod­czas spo­tka­nia „Wszyst­ko gubio­ne” na festi­wa­lu Port Wro­cław 2009.

Więcej

Komentarz do wiersza „Hotel Ukraina”

recenzje / KOMENTARZE Bohdan Zadura

Autor­ski komen­tarz Boh­da­na Zadu­ry w ramach cyklu „Histo­ria jed­ne­go wier­sza”, towa­rzy­szą­cy pre­mie­rze książ­ki Krop­ka nad i, któ­ra uka­za­ła się w Biu­rze Lite­rac­kim 22 wrze­śnia 2015 roku.

Więcej

Tylko nie mów, że była bez

wywiady / o pisaniu Bohdan Zadura Darek Foks

Roz­mo­wa Dar­ka Fok­sa z Boh­da­nem Zadu­rą o jego nowej książ­ce Krop­ka nad i, któ­ra uka­za­ła się nakła­dem Biu­ra Lite­rac­kie­go 22 wrze­śnia 2014 roku.

Więcej

Matijasz i Zadura o Powieści o ojczyźnie

recenzje / KOMENTARZE Bohdan Zadura Dzwinka Matijasz

Autor­ski komen­tarz do frag­men­tu tek­stu Powie­ści o ojczyź­nie.

Więcej

Emeryt młodym

recenzje / IMPRESJE Bohdan Zadura

Esej Mai Staś­ko towa­rzy­szą­cy pre­mie­rze książ­ki Kla­syk na luzie Boh­da­na Zadu­ry.

Więcej

słowem; bez popisów

recenzje / KOMENTARZE Marta Podgórnik

Mar­ta Pod­gór­nik, współ­re­dak­tor­ka anto­lo­gii Połów. Poetyc­kie debiu­ty 2012, o twór­czo­ści Macie­ja Papier­skie­go.

Więcej

„Prywatne perpetuum mobile”. O wierszach Oliwii Betcher

recenzje / NOTKI I OPINIE Marta Podgórnik

Mar­ta Pod­gór­nik, współ­re­dak­tor­ka anto­lo­gii Połów. Poetyc­kie debiu­ty 2012, o twór­czo­ści Oli­wii Bet­cher.

Więcej

Echolalia czy iluminacja?

recenzje / NOTKI I OPINIE Marta Podgórnik

Recen­zja Mar­ty Pod­gór­nik z książ­ki Glos­so­la­lia Kata­rzy­ny Fetliń­skiej.

Więcej

Zmartwychwstanie ptaszka

recenzje / KOMENTARZE Bohdan Zadura

Autor­ski komen­tarz Boh­da­na Zadu­ry do wier­sza Zmar­twych­wsta­nie ptasz­ka.

Więcej

Swoimi słowami

wywiady / o pisaniu Katarzyna Fetlińska Marta Podgórnik

Roz­mo­wa Kata­rzy­ny Fetliń­skiej z Mar­tą Pod­gór­nik, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Nic o mnie nie wiesz, wyda­nej nakła­dem Biu­ra Lite­rac­kie­go w 2012 roku.

Więcej

Połów

wywiady / o pisaniu Marta Podgórnik Roman Honet

Redak­tor według mnie nie powi­nien ogry­wać żad­nej roli. Ma być czy­tel­ni­kiem. Sam tak trak­to­wa­łem auto­rów, któ­rzy tra­fi­li do mnie w Poło­wie.

Więcej

Ius primae noctis

recenzje / KOMENTARZE Bohdan Zadura

Autor­ski komen­tarz Boh­da­na Zadu­ry do wier­sza Ius pri­mae noc­tis z książ­ki Zmar­ty­chw­sta­nie ptasz­ka, któ­ra uka­za­ła się 17 maja 2012 roku nakła­dem Biu­ra Lite­rac­kie­go.

Więcej

Logika snu wymusza wiekszą precyzję

wywiady / o książce Bohdan Zadura Malwina Mus

Z Boh­da­nem Zadu­rą o książ­ce Zmar­twych­wsta­nie ptasz­ka roz­ma­wia Mal­wi­na Mus.

Więcej

Jeszcze poczekajmy, jeszcze się nie śpieszmy

recenzje / NOTKI I OPINIE Marta Podgórnik

Mar­ta Pod­gór­nik współ­re­dak­tor­ka anto­lo­gii Połów. Poetyc­kie debiu­ty 2011 o twór­czo­ści Jaku­ba Głu­sza­ka, Kata­rzy­ny Fetliń­skiej i Adria­na Sin­kow­skie­go.

Więcej

Marta Podgórnik o wyborze wierszy Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej

recenzje / KOMENTARZE Marta Podgórnik

Autor­ski komen­tarz Mar­ty Pod­gór­nik do książ­ki Seans na dnie morza Marii Paw­li­kow­skiej-Jasno­rzew­skiej wyda­nej nakła­dem Biu­ra Lite­rac­kie­go 26 stycz­nia 2012 roku.

Więcej

Legendarny autobus

recenzje / NOTKI I OPINIE Marta Podgórnik

Panie Ludwi­ku, co też Pan naro­bił, wsia­da­jąc kie­dyś w ten legen­dar­ny auto­bus ze swo­imi pod­opiecz­ny­mi! Wie­lu z nich już nigdy nie patrzy­ło na życie pro­zą.

Więcej

Dwa akapity przy okazji

recenzje / KOMENTARZE Bohdan Zadura

Autor­ski komen­tarz Boh­da­na Zadu­ry do książ­ki Kla­syk na luzie, wyda­nej nakła­dem Biu­ra Lite­rac­kie­go 15 wrze­śnia 2011 roku.

Więcej

Poeta metafizyczny

wywiady / o książce Bohdan Zadura

Z Boh­da­nem Zadu­rą o książ­ce Psal­my i inne wier­sze Tade­usz Nowak roz­ma­wia­ją Michał Raiń­czuk i Kata­rzy­na Lisow­ska.

Więcej

Różne miary czasu

wywiady / o książce Bohdan Zadura

Z Boh­da­nem Zadu­rą o książ­ce Szki­ce, recen­zje, felie­to­ny roz­ma­wia Anna Krzy­wa­nia.

Więcej

Jestem takim zajączkiem…

wywiady / o książce Andrij Bondar Bohdan Zadura

Z Andri­jem Bon­da­rem o książ­ce Histo­rie waż­ne i nie­waż­ne roz­ma­wia Boh­dan Zadu­ra.

Więcej

Translacja

recenzje / KOMENTARZE Marta Podgórnik

Autor­ski kome­natrz Mar­ty Pod­gor­nik do wier­sza „Trans­la­cja” z książ­ki Rezy­den­cja sury­ka­tek, wyda­nej nakła­dem Biu­ra Lite­rac­kie­go 17 lute­go 2011 roku.

Więcej

Lunch z Benem i Dżej Lo

wywiady / o książce Joanna Mueller Marta Podgórnik

Z Mar­tą Pod­gór­nik o książ­ce Rezy­den­cja sury­ka­tek roz­ma­wia Joan­na Muel­ler.

Więcej

Barbarzyńca w parku

wywiady / o książce Bohdan Zadura Jarosław Borowiec

Z Boh­da­nem Zadu­rą o książ­ce Noc­ne życie roz­ma­wia Jaro­sław Boro­wiec.

Więcej

Do pełnego szczęścia zabrakło dziewięciu centymetrów

recenzje / KOMENTARZE Bohdan Zadura

Autor­ski komen­tarz Boh­da­na Zadu­ry do wier­sza Bia­ły anioł z książ­ki Noc­ne życie, wyda­nej nakła­dem Biu­ra Lite­rac­kie­go 21 paź­dzier­ni­ka 2010 roku.

Więcej

Wszystkie radiostacje

recenzje / NOTKI I OPINIE Marta Podgórnik

Czy­tam te tek­sty z rzad­ko odczu­wa­ną satys­fak­cją – oto zre­ali­zo­wa­ny kon­se­kwent­nie pro­jekt. W przy­pad­ku debiu­tu – rzecz co naj­mniej wyjąt­ko­wa. Tak iść za języ­kiem, któ­ry wyda­je się zim­ny i pozba­wio­ny głę­bi, jak audy­cje z ruskiej radio­sta­cji…

Więcej

To nie jest kółko literackie

wywiady / o pisaniu Marcin Bies Marta Podgórnik

Roz­mo­wa Mar­ty Pod­gór­nik z Mar­ci­nem Bie­sem, towa­rzy­szą­ca wyda­niu przez Biu­ro Lite­rac­kie w serii Połów 2009 arku­sza poetyc­kie­go Atra­pizm.

Więcej

Wokół „Kup kota w worku (work in progress)”

debaty / książki i autorzy Różni autorzy

Deba­ta „Wokół ‘Kup kota w wor­ku (work in pro­gress”) z udzia­łem Karo­la Pęche­rza, Mar­ty Pod­gór­nik, Bar­to­sza Sadul­skie­go i Prze­my­sła­wa Wit­kow­skie­go.

Więcej

BEZ KOMENTARZA

recenzje / KOMENTARZE Bohdan Zadura

Autor­ski komen­tarz Boh­da­na Zadu­ry towa­rzy­szą­cy pre­mie­rze książ­ki Wszyst­ko, któ­ra uka­za­ła się w Biu­rze Lite­rac­kim 1 wrze­śnia 2008 roku.

Więcej

O Oddziale otwartym

recenzje / NOTKI I OPINIE Różni autorzy

Komen­ta­rze Woj­cie­cha Brzo­ski, Mar­ka K.E. Baczew­skie­go, Mar­ty Pod­gór­nik oraz Jaku­ba Winiar­skie­go.

Więcej

O Przygodach przyrody

recenzje / NOTKI I OPINIE Bohdan Zadura Tomasz Fijałkowski Wojciech Bonowicz

Komen­ta­rze Woj­cie­cha Bono­wi­cza, Toma­sza Fijał­kow­skie­go, Anny Kału­ży oraz Boh­da­na Zadu­ry.

Więcej

Przedmowa do pierwszego wydania i Dopowiedzenie

recenzje / KOMENTARZE Bohdan Zadura

Przed­mo­wa Boh­da­na Zadu­ry do pierw­sze­go wyda­nia anto­lo­gii poezji ukra­iń­skiej Wier­sze zawsze są wol­ne, wyda­nej nakła­dem Biu­ra Lite­rac­kie­go.

Więcej

Przygoda wciąż trwa

wywiady / o książce Bohdan Zadura

Roz­mo­wa Anny Krzy­wa­ni z Boh­da­nem Zadu­rą, towa­rzy­szą­ca wyda­niu w Biu­rze Lite­rac­kim anto­lo­gii Węgier­skie lato.

Więcej

O Wycieczkach krajoznawczych

recenzje / NOTKI I OPINIE Karol Maliszewski Krzysztof Siwczyk Marta Podgórnik

Komen­ta­rze Karo­la Mali­szew­skie­go, Krzysz­to­fa Siw­czy­ka, Mar­ty Pod­gór­nik.

Więcej

O Somie

recenzje / Różni autorzy

Komen­ta­rze Boh­da­na Zadu­ry, Agniesz­ki Wol­ny-Ham­ka­ło, Ingi Iwa­siów, Paw­ła Lek­szyc­kie­go, Mariu­sza Grze­bal­skie­go, Macie­ja Rober­ta, Mar­ci­na Orliń­skie­go, Artu­ra Nowa­czew­skie­go, Grze­go­rza Tomic­kie­go, Pio­tra Kępiń­skie­go.

Więcej

O Dobrych manierach

recenzje / NOTKI I OPINIE Jerzy Jarniewicz Julia Szychowiak Marta Podgórnik

Komen­ta­rze Julii Szy­cho­wiak, Mar­ty Pod­gór­nik, Jerze­go Jar­nie­wi­cza.

Więcej

O Duszach monet

recenzje / NOTKI I OPINIE Różni autorzy

Komen­ta­rze Boh­da­na Zadu­ry, Mar­ci­na Sen­dec­kie­go, Bar­tło­mie­ja Maj­zla i Toma­sza Fijał­kow­skie­go.

Więcej

O Kotach. Podręczniku użytkownika

recenzje / NOTKI I OPINIE Bohdan Zadura Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki

Komen­ta­rze Euge­niu­sza Tka­czy­szy­na-Dyc­kie­go, Boh­da­na Zadu­ry, Boże­ny Keff i Lwa Niko­ła­je­wi­cza Mysz­ki­na.

Więcej

O Pieśniach Muniny Schwartz vel Adabisi

recenzje / NOTKI I OPINIE Różni autorzy

Komen­ta­rze Jerze­go Jar­nie­wi­cza, Fran­ka L. Vigo­dy, Mar­ty Pod­gór­nik i Edwar­da Pase­wi­cza.

Więcej

Dichterliebe. Papierowy Księżyc

recenzje / IMPRESJE Marta Podgórnik

Pan­na Dal­lo­way opu­ści­ła kil­ka przy­jęć, jak wia­do­mo, by w zaci­szu swe­go kosz­mar­ne­go poko­iku nad skle­pi­kiem z narzę­dzia­mi ćwi­czyć krocz­ki, geści­ki i póz­ki. Gra­mo­fon wibro­wał boską Ellą, a panień­ską paka­me­rę wypeł­niał blask ryko­sze­tu…

Więcej

Jaskółka pozytywnej dezintegracji (fragmenty)

wywiady / o pisaniu Marta Podgórnik

Wiersz, jak pięk­nie piszesz, „opo­wia­da pewien zbiór histo­rii”. Jest ukła­dem otwar­tym. Ukła­dy sprze­da­wa­ne jako zamknię­te, zapro­jek­to­wa­ne jako samo­wy­star­czal­ne, nie mają racji bytu w rozu­mia­nej prze­ze mnie lite­ra­tu­rze; to lipa.

Więcej

Przypisy

recenzje / KOMENTARZE Bohdan Zadura

Autor­ski komen­tarz Boh­da­na Zadu­ry towa­rzy­szą­cy pre­mie­rze książ­ki Wier­sze zebra­ne (tom 1), wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 18 maja 2005 roku.

Więcej

Dziesięć lat w 7 paragrafach* wieża ciśnień 7

recenzje / IMPRESJE Marta Podgórnik

Pomy­śla­łam, że sko­ro sió­dem­ka to szczę­śli­wa licz­ba, a Rade­me­nes był napraw­dę mądrym kotem, w przeded­niu świąt wiel­kiej nocy, przed­wio­śniem, wypo­wiem życze­nia w for­mie oko­licz­no­ścio­wych aneg­do­tek…

Więcej

Ponieważnienie Ckliwy Paradoks Profesji

recenzje / IMPRESJE Marta Podgórnik

Czyż­by więc moje życie nabra­ło roz­pę­du? Och nie, nic z tych rze­czy, może jedy­nie sta­ję się, naresz­cie, nie­co bar­dziej uważ­na? Reflek­syj­na zgo­ła?

Więcej

Och, nie, No, tak

recenzje / KOMENTARZE Bohdan Zadura

Autor­ski komen­tarz Boh­da­na Zadu­ry towa­rzy­szą­cy pre­mie­rze książ­ki Pta­sia gry­pa, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim w 2002 roku.

Więcej

Komentarze Bohdana Zadury do wierszy z książki „Kopiec kreta”

recenzje / KOMENTARZE Bohdan Zadura

Autor­ski komen­tarz Boh­da­na Zadu­ry do wier­szy z książ­ki Kopiec kre­ta, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim w 2004 roku.

Więcej

Prawdę mówiąc

wywiady / o książce Andrzej Sosnowski Bohdan Zadura

Roz­mo­wa Andrze­ja Sosnow­skie­go z Boh­da­nem Zadu­rą, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Kla­syk na luzie. Roz­mo­wy z Boh­da­nem Zadu­rą, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 15 wrze­śnia 2011 roku.

Więcej

Wojaczka czytałam bez namiętności…

wywiady / o pisaniu Marta Podgórnik

Hoł­du­ję poglą­do­wi, że sztu­ka ma przede wszyst­kim wywo­ły­wać wzru­sze­nie, a mnie wier­sze wymie­nio­nych auto­rów wzru­szy­ły i to na tyle, że zaczę­łam sama pisać. Wzru­sze­nie to dla mnie pod­sta­wo­wa kate­go­ria oce­ny, doty­czy to wszyst­kich dzie­dzin sztu­ki, któ­rą w tym sen­sie trak­tu­ję użyt­ko­wo…

Więcej

Nie opowiadam już historyjek

wywiady / o pisaniu Adam Wiedemann Marta Podgórnik

Kla­sycz­nie­je­my? I kto to mówi! Pew­nie, że kla­sycz­nie­je­my, bo się sta­rze­je­my. Mnie coraz mniej rze­czy doko­ła prze­szka­dza, w zasa­dzie jeże­li coś mnie nie doty­ka bez­po­śred­nio, to niech sobie będzie. Nie pod­ję­ła­bym się urzą­dze­nia ide­al­nej rze­czy­wi­sto­ści, gdzie nie ma wojen i wszy­scy czy­ta­ją dobrą poezję…

Więcej

Opole w wodzie, wkrótce w polsacie, [nieprawda, że mi już na niczym nie zależy], [prawda, że mi już na niczym nie zależy]

recenzje / KOMENTARZE Marta Podgórnik

Komen­ta­rze Mar­ty Pod­gór­nik do wier­szy „Opo­le w wodzie”, „wkrót­ce w pol­sa­cie”, „[nie­praw­da, że mi już na niczym nie zale­ży]” i „[praw­da, że mi już na niczym nie zale­ży]” z książ­ki Dłu­gi maj, wyda­nej nakła­dem Biu­ra Lite­rac­kie­go.

Więcej

Koronka Kompensacji i Kwef Koincydencji (Elizejski Spleen d’Or)

recenzje / IMPRESJE Marta Podgórnik

nie dla mnie wydział sła­wy i pro­zy uni­wer­sy­te­tu war­szaw­ki, posa­da w resor­cie, kumu­la­cja w toto­lot­ku, nagro­da lite­rac­ka x‑y, sko­ki na bun­gee, miłość tych kil­ku panów oraz pań

Więcej

Groziła mi śmierć przez zamarznięcie

wywiady / o pisaniu Bohdan Zadura

Roz­mo­wa Gabrie­li Bar z Boh­da­nem Zadu­rą.

Więcej

paradiso, luxemburg i inne wiersze, drobne poprawki, podłożona melodia

recenzje / KOMENTARZE Marta Podgórnik

Jeże­li będą Pań­stwo kie­dyś w Gli­wi­cach, zapra­szam do baru Zie­lo­na Gęś na Raci­bor­skiej.

Więcej

przeglądarka

dzwieki / RECYTACJE Marta Podgórnik

Wiersz z tomu Para­di­so, zare­je­stro­wa­ny pod­czas spo­tka­nia pre­mie­ro­wym na festi­wa­lu Port Legni­ca 2000.

Więcej

Puste trybuny

nagrania / stacja Literatura Bohdan Zadura

Czy­ta­nie z książ­ki Puste try­bu­ny z udzia­łem Boh­da­na Zadu­ry w ramach festi­wa­lu Sta­cja Lite­ra­tu­ra 26.

Więcej

Rozmowy na torach: odcinek 1 Bohdan Zadura

nagrania / stacja Literatura Antonina Tosiek Bohdan Zadura Jakub Skurtys

Pierw­szy odci­nek z cyklu „Roz­mo­wy na torach” w ramach festi­wa­lu Sta­cja Lite­ra­tu­ra 26.

Więcej

Dobra wiadomość

recenzje / KOMENTARZE Bohdan Zadura

Autor­ski komen­tarz Boh­da­na Zadu­ry, towa­rzy­szą­cy pre­mie­rze książ­ki Puste try­bu­ny, któ­ra uka­za­ła się w Biu­rze Lite­rac­kim 14 czerw­ca 2021 roku.

Więcej

W owalu cyklonu, w oku stadionu

recenzje / ESEJE Adam Poprawa

Recen­zja Ada­ma Popra­wy, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Puste try­bu­ny, któ­ra uka­za­ła się w Biu­rze Lite­rac­kim 14 czerw­ca 2021 roku.

Więcej

Puste trybuny

utwory / zapowiedzi książek Bohdan Zadura

Frag­ment zapo­wia­da­ją­cy książ­kę Puste try­bu­ny Boh­da­na Zadu­ry, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim 14 czerw­ca 2021 roku.

Więcej

W owalu cyklonu, w oku stadionu

recenzje / ESEJE Adam Poprawa

Recen­zja Ada­ma Popra­wy, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Puste try­bu­ny, któ­ra uka­za­ła się w Biu­rze Lite­rac­kim 14 czerw­ca 2021 roku.

Więcej

Nie uciekam od rzeczywistości, staram się ją widzieć jasno, choć trudno, żeby w zachwyceniu

wywiady / o książce Bohdan Zadura Marta Podgórnik

Roz­mo­wa Mar­ty Pod­gór­nik z Boh­da­nem Zadu­rą, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Puste try­bu­ny, któ­ra uka­za­ła się w Biu­rze Lite­rac­kim 14 czerw­ca 2021 roku.

Więcej

Klasyk na luzie, ale jednak klasyk

recenzje / ESEJE Marta Podgórnik

Recen­zja Mar­ty Pod­gór­nik, towa­rzy­szą­ca wyda­niu książ­ki Boh­da­na Zadu­ry Sek­cja zabójstw, któ­ra uka­za­ła się w Biu­rze Lite­rac­kim 16 wrze­śnia 2020 roku.

Więcej

„Literatura piękna jest” albo o sztuce wybierania wierszy

recenzje / ESEJE Juliusz Pielichowski

Recen­zja Juliu­sza Pie­li­chow­skie­go, towa­rzy­szą­ca wyda­niu książ­ki Mar­ty Pod­gór­nik Prze­po­wieść w ścin­kach, któ­ra uka­za­ła się w Biu­rze Lite­rac­kim 27 sierp­nia 2020 roku.

Więcej

Australian Open

dzwieki / RECYTACJE Bohdan Zadura

Wiersz zare­je­stro­wa­ny pod­czas spo­tka­nia „Wier­sze z gazet” na festi­wa­lu Port Wro­cław 2015.

Więcej

„Struktura małego systemu”. O miłości w poezji Marty Podgórnik

recenzje / ESEJE Monika Glosowitz

Esej Moni­ki Glo­so­witz o poezji Mar­ty Pod­gór­nik.

Więcej

Zawsze Marty Podgórnik

recenzje / IMPRESJE Przemysław Koniuszy

Recen­zja Prze­my­sła­wa Koniu­sze­go z książ­ki Zawsze Mar­ty Pod­gór­nik.

Więcej

Poeci: Bohdan Zadura

nagrania / między wierszami Bohdan Zadura

Pią­ty odci­nek pro­gra­mu lite­rac­kie­go „Poeci”, w któ­rym Woj­ciech Bono­wicz roz­ma­wia z Boh­da­nem Zadu­rą.

Więcej

Wielkie zamknięcie

recenzje / ESEJE Ilona Podlecka

Recen­zja Ilo­ny Pod­lec­kiej towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Już otwar­te Boh­da­na Zadu­ry, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 25 stycz­nia 2016 roku.

Więcej

Gorycz „zawsze”

recenzje / ESEJE Marek Olszewski

Recen­zja Mar­ka Olszew­skie­go z książ­ki Zawsze Mar­ty Pod­gór­nik, któ­ra uka­za­ła się w cza­so­pi­śmie „Nowe Książ­ki”.

Więcej

Wieczne teraz

recenzje / ESEJE Michał Siedlecki

Recen­zja Micha­ła Sie­dlec­kie­go z książ­ki Mar­ty Pod­gór­nik Zawsze, któ­ra uka­za­ła się w kie­lec­kim maga­zy­nie kul­tu­ral­nym Pro­jek­tor.

Więcej

Przegryzanie formy

recenzje / ESEJE Olga Byrska

Recen­zja Alek­san­dry Byr­skiej z książ­ki Zawsze Mar­ty Pod­gór­nik, któ­ra uka­za­ła się 27 kwiet­nia 2015 roku w por­ta­lu Xiegarnia.pl.

Więcej

Mikser Podgórnik

recenzje / ESEJE Marcin Orliński

Recen­zja Mar­ci­na Orliń­skie­go z książ­ki Rezy­den­cja sury­ka­tek Mar­ty Pod­gór­nik, któ­ra uka­za­ła na stro­nie marcinorlinski.pl.

Więcej

Ludzie na wiadukcie

recenzje / IMPRESJE Przemysław Rojek

Esej Prze­my­sła­wa Roj­ka towa­rzy­szą­cy pre­mie­rze książ­ki Zawsze Mar­ty Pod­gór­nik, któ­ra uka­za­ła się nakła­dem Biu­ra Lite­rac­kie­go 2 mar­ca 2015 roku.

Więcej

Królowa poezji

recenzje / ESEJE Anna Kałuża

Recen­zja Anny Kału­ży z książ­ki Rezy­den­cja sury­ka­tek Mar­ty Pod­gór­nik.

Więcej

Miło było Cię poznać

recenzje / IMPRESJE Michał Czaja

Esej Micha­ła Czai towa­rzy­szą­cy pre­mie­rze książ­ki Nic o mnie nie wiesz Mar­ty Pod­gór­nik.

Więcej

Szóste opakowanie

recenzje / ESEJE Maciej Woźniak

Recen­zja Macie­ja Woź­nia­ka z książ­ki Rezy­den­cja sury­ka­tek Mar­ty Pod­gór­nik.

Więcej

Węgierskie lato. Przekłady z poetów węgierskich

recenzje / ESEJE Krzysztof Varga

Recen­zja Krzysz­to­fa Var­gi z książ­ki Węgier­skie lato. Prze­kła­dy z poetów węgier­skich w prze­kła­dzie Boh­da­na Zadu­ry, któ­ra uka­za­ła się 4 maja 2010 roku na łamach „Gaze­ty Wybor­czej”.

Więcej

Królowa poezji

recenzje / ESEJE Joanna Orska

Recen­zja Joan­ny Orskiej z książ­ki Rezy­den­cja sury­ka­tek Mar­ty Pod­gór­nik.

Więcej

O Pięciu opakowaniach

recenzje / NOTKI I OPINIE

Komen­ta­rze Pio­tra Śli­wiń­skie­go, Agniesz­ki Wol­ny-Ham­ka­ło, Karo­la Mali­szew­skie­go, Mariu­sza Grze­bal­skie­go, Igo­ra Stok­fi­szew­skie­go, Joan­ny Orskiej, Anna Myślak.

Więcej

Ciche wnioski

recenzje / ESEJE Grzegorz Tomicki

Recen­zja Grze­go­rza Tomic­kie­go z książ­ki Opium i Lament Mar­ty Pod­gór­nik.

Więcej