wywiady / o książce

Nie ze względu na piękne obrazy, ale na moc słowa

Martyna Buliżańska

Roman Honet

Rozmowa Romana Honeta z Martyną Buliżańską, towarzysząca premierze książki Moja jest ta ziemia, wydanej w Biurze Literackim 26 września 2013 roku.

Biuro Literackie kup książkę na poezjem.pl

Roman Honet: Na począ­tek chcia­łem zapy­tać o debiu­ty, któ­re zapa­dły Ci w pamięć, czy tra­fi­ły na „listę ksią­żek waż­nych”. Zda­rzy­ły się takie w ogó­le?

Mar­ty­na Buli­żań­ska: Zazwy­czaj nie czy­tam debiu­tów, się­gam po kla­sy­kę, bo uwa­żam, że tam znaj­dę wie­dzę, dzię­ki któ­rej sta­nę się świa­do­mym czy­tel­ni­kiem. Nowa poezja i pro­za zazwy­czaj nawią­zu­ją do tych z lat wcze­śniej­szych, a ja jestem oso­bą, któ­ra chce, a wręcz czu­je, wewnętrz­ny przy­mus rozu­mie­nia tego, co czy­ta. Dla­te­go szu­kam pod­staw i wymy­śli­łam, że wła­śnie taką bazę odnaj­dę w kla­sy­ce. Nie­mniej pamię­tam jeden debiut w „Zeszy­tach Poetyc­kich” z 2009 roku. Mimo że wte­dy za poezją nie prze­pa­da­łam, spodo­bał mi się tomik tro­py Mał­go­rza­ty Leb­dy. Lubię pla­stycz­ność opi­sów, choć oszczęd­ną poprzez for­mę, to jed­nak odczu­wal­ną. I mogę śmia­ło powie­dzieć, że ja ten typ poezji dobrze rozu­miem, czu­ję w ten zmy­sło­wy spo­sób, któ­ry dla mnie, jako czy­tel­ni­ka, jest nie­zbęd­ny, by przy­sta­nąć nad tek­stem i co naj­waż­niej­sze – zapa­mię­tać.

Czy wobec tego mogła­byś nie­co sze­rzej opo­wie­dzieć o czy­ta­nej przez Cie­bie liry­ce: „kla­sy­ka” to pojem­ne poję­cie, to Mic­kie­wicz, ale tak­że kla­sy­ka awan­gar­dy, czy Ril­ke, czy Gro­cho­wiak, czy nawet Róże­wicz – tak przy­kła­do­wo. Kto więc i dla­cze­go?

W zasa­dzie teraz moż­na powie­dzieć, że czy­tam wszyst­ko (może prócz obszer­nych tomów histo­rycz­nych). Bar­dzo lubię powie­ści reali­stycz­ne, jak Zbrod­nia i kara Dosto­jew­skie­go czy Lal­ka Pru­sa. Nie­sa­mo­wi­te wra­że­nie wywar­ła na mnie też nowe­la Dosto­jew­skie­go – „Potul­na”. Dla­cze­go? Bo uwiel­biam obser­wo­wać. A tam wszyst­ko mister­nie opi­sa­ne, począw­szy od miejsc, po uczu­cia czy myśli boha­te­rów. Prze­pa­dam też za lite­ra­tu­rą, któ­ra potra­fi mną wstrzą­snąć, któ­rą zapa­mię­tam nie ze wzglę­du na pięk­ne obra­zy, ale na moc sło­wa. I tu mogła­bym wymie­nić całą twór­czość Sylvii Plath czy też dra­ma­ty Sarah Kane. Na koniec wspo­mnę o książ­kach, któ­re są dla mnie od dzie­ciń­stwa wspa­nia­łe, ale rów­nież nie­po­ko­ją­ce. To „Baśnie” Ander­se­na, ale nie te wszyst­kim zna­ne, lecz te, któ­re pozo­sta­ją gdzieś w ukry­ciu, a nie­wąt­pli­wie są war­te uwa­gi, jak cho­ciaż­by budu­ją­ca „Szczę­ście moż­na zna­leźć nawet w paty­ku”, czy wzbu­dza­ją­ca nie­po­kój „Dziew­czy­na, któ­ra pode­pta­ła chleb”.

Mot­to Two­je­go debiu­tanc­kie­go tomi­ku brzmi: „dążą­cym do pięk­na”. Czym wobec tego jest dla Cie­bie pięk­no oraz – przy spo­sob­no­ści – czym jest jego zaprze­cze­nie? Może „narzę­dziem skrwa­wio­nym dzi­kie­go znisz­cze­nia”?

Pięk­no prze­waż­nie koja­rzy się z czymś regu­lar­nym, wznio­słym, przy­jem­nym. Nie odno­szę jed­nak tego powszech­ne­go poglą­du do sie­bie. Cią­gle szu­kam. Naj­czę­ściej pięk­no odnaj­du­ję w naj­drob­niej­szych, zwy­czaj­nych czyn­no­ściach, zja­wi­skach, a tak­że w ludziach. Ludzie są naj­lep­szy­mi nośni­ka­mi pięk­na, może dla­te­go też naj­czę­ściej mnie inspi­ru­ją. Podob­nie rzecz ma się z natu­rą, z któ­rą jestem bar­dzo zwią­za­na. Doce­niam jej dosko­na­łość rów­nie moc­no, jak nie­do­sko­na­łość ludzi. Moje wier­sze nie będą uzna­wa­ne za kla­sycz­nie pięk­ne, bo raczej wycią­ga­ją na wierzch brud, smu­tek, ułom­ność. Ale czy, załóż­my, Roz­pła­ta­ny wół Rem­brand­ta jest kla­sycz­nie pięk­ny? Nie. A jed­nak patrzy­my na ten obraz, cie­ka­wi nas, zasta­na­wia i w koń­cu orze­ka­my, że jest pięk­ny. Zatem gdy­bym mia­ła orzec, czym dla mnie jest pięk­no, praw­do­po­dob­nie stwier­dzi­ła­bym, że tym, co nie­do­słow­ne.

W jed­nym z wier­szy zapi­sa­łaś: „modlisz się za mnie i za swo­ją zie­mię”. „Moja jest ta zie­mia” to tak­że, oczy­wi­ście oprócz tytu­łu same­go tomi­ku, część tytu­łu wier­sza, z któ­re­go pocho­dzi ten cytat. Co zna­czy „moja”? Czy to sygnał obję­cia w posia­da­nie? Czy poszu­ki­wa­nia, może nawet zakli­na­nia świa­ta, żeby móc to powie­dzieć: „moja jest ta zie­mia”.

Sam temat przy­wią­za­nia do zie­mi jest mi dość bli­ski. Nie roz­pa­tru­ję tego w kon­tek­ście patrio­ty­zmu lokal­ne­go czy w ogó­le zasa­dy powszech­nie zna­nej „zie­mia = kraj”. W poprzed­nim wywia­dzie, jesz­cze z 2010 roku, wspo­mi­na­łam o „kadrach”, któ­re jak­by samo­ist­nie rysu­ją się w moich myślach. Każ­dy jest obser­wa­to­rem, mniej lub bar­dziej bacz­nym, ale nie każ­dy jest kone­se­rem owych „kadrów”. Ja jestem. Zbie­ram w pamię­ci miej­sca, momen­ty, moty­wy, zda­rze­nia, któ­re coś we mnie wyzwo­li­ły, i w ten spo­sób pozwo­li­ły się zapa­mię­tać. To tak, jak z wido­kiem z okna: może być brzyd­ki, smut­ny, zwy­czaj­ny, ale zapa­da w pamięć poprzez czę­sto­tli­wość oglą­da­nia, poprzez przy­mus widze­nia. Moż­na nie kochać zie­mi, z któ­rej pocho­dzisz, ale ona jest „two­ja” dzię­ki pamię­ci, dzię­ki temu, że mimo­cho­dem do niej wra­casz. Z dru­giej stro­ny, moż­na widzieć dane miej­sce choć­by raz, a ono i tak sta­nie się „two­je”, bo pamię­tasz chwi­lę bycia w nim wszyst­ki­mi zmy­sła­mi, Pra­gniesz wró­cić, a jeśli nie, to masz tę pew­ność, że jeśli popa­trzy­łeś na daną zie­mię, ona już siłą rze­czy sta­je się two­ja, bo wła­śnie patrzy­łeś na nią, zano­to­wa­łeś w pamię­ci, po pro­stu byłeś.

Czy zatem – nie w kon­tek­ście patrio­ty­zmu lokal­ne­go, ale wobec tego, co wła­śnie powie­dzia­łaś – Kuy­avia-Pome­ra­nia może być Two­ją zie­mią? Odbie­ra­ną tak jak przy­wo­ła­ny przez Cie­bie widok z okna: „brzyd­ki, smut­ny, zwy­czaj­ny, ale zapa­da w pamięć”?

Oczy­wi­ście, Kuy­avia-Pome­ra­nia jest nie­wąt­pli­wie moją zie­mią. Tutaj się uro­dzi­łam, tutaj spę­dzi­łam więk­szość cza­su, stąd opa­trzy­łam się z owym „wido­kiem z okna”. To może zabrzmieć lek­ce­wa­żą­co, ale nie mam potrze­by pozna­wa­nia histo­rii moje­go regio­nu, waż­nych oso­bi­sto­ści, nie obcho­dzi mnie cała zwią­za­na z tym pod­nio­słość. To sztucz­ne, pozna­je­my fak­ty, ale nie dostrze­ga­my tego, co jest esen­cją. Nie uwa­żam, że moja zie­mia jest aku­rat brzyd­ka i smut­na, ale dla mnie już cał­kiem zwy­czaj­na. Pozna­na. Nie­mniej w tym też jest coś pięk­ne­go, że wra­casz z dru­gie­go krań­ca kra­ju „na swo­je” i pozna­jesz zapach powie­trza, ludz­kie twa­rze, two­je wnę­trze się uspo­ka­ja i według mnie ten spo­kój, to poczu­cie, że jakaś część zie­mi przy­na­le­ży do cie­bie, jest zba­wien­ne.

Pamięć może abso­lu­ty­zo­wać, kła­mać, ale rów­nież na przy­kład uświę­cać. W two­im tomi­ku zna­la­złem „świę­to mał­ża”, „Świę­to Świa­teł”, nie­mniej chciał­bym zapy­tać, co prze­są­dzi­ło o obec­no­ści „świę­ta Ēostre”?

Świę­to Ēostre, bogi­ni wio­sny, wią­że się z kul­tem zie­mi. Cykl pór roku, powta­rza­nia, nie­ustan­ne­go odra­dza­nia natu­ry to dla mnie coś nie­zwy­kłe­go. Same korze­nie świę­ta Ēostre, ten obrzą­dek, pozna­łam dzię­ki opo­wie­ści jed­nej z bli­skich mi osób, któ­ra siłę czer­pie wła­śnie z zie­mi, natu­ry. Jak wspo­mi­na­łam wcze­śniej, inspi­ra­cją dla mnie są ludzie, ich histo­rie, cza­sem naj­drob­niej­sze szcze­gó­ły, któ­re zapa­da­ją mi w pamięć. Histo­ria o Ēostre, ten pra­daw­ny i okul­ty­stycz­ny wymiar przy­na­leż­no­ści do zie­mi, pozy­ski­wa­nia ener­gii z tego, co nas ota­cza, jest dla mnie nie­zwy­kle pocią­ga­ją­cy, do tego ide­al­nie kom­po­nu­je się z moim postrze­ga­niem „zie­mi”, odda­niem jej, przy­wią­za­niem.

A jak do tego „pra­daw­ne­go i okul­ty­stycz­ne­go wymia­ru przy­na­leż­no­ści do zie­mi” odno­szą się wyko­rzy­sty­wa­ne przez Cie­bie moty­wy z reli­gii chrze­ści­jań­skiej? Wszak jest „twarz Maryi”, poja­wia się „Jezus”, nawet „Jezus Zba­wi­ciel” czy łaciń­ski frag­ment „Pozdro­wie­nia Aniel­skie­go”: „et bene­dic­tus fruc­tus ven­tris tui, Iesus”. Czy to wyni­ka z Two­jej wła­sne­go nasta­wia­nia do reli­gii, czy może po pro­stu cho­dzi o „pozy­ski­wa­nie ener­gii z tego, co nas ota­cza”?

Reli­gia sama w sobie od zawsze mnie cie­ka­wi­ła. W swo­im życiu prze­ży­łam nie­zmier­nie głę­bo­ką fascy­na­cję reli­gij­ną (chrze­ści­jań­stwo) i wspo­mi­nam to jako czas pięk­ny, ale bole­sny i smut­ny. Ogrom­nie trud­no jest wie­rzyć „dobrze”. Ja poszłam w tę stro­nę, gdzie zamiast rado­ści i pocie­sze­nia czu­łam potrze­bę bycia ide­al­ną. A to tak nie dzia­ła: czło­wiek się męczy i póź­niej cał­ko­wi­cie odwra­ca się od isto­ty reli­gii. Mimo wszyst­ko dzię­ki tam­te­mu okre­so­wi dość dobrze pozna­łam Pismo Świę­te, stąd też mogłam pozwo­lić sobie na pew­ne odno­śni­ki w moich wier­szach. I tak znaj­dzie­my odwo­ła­nia do Marii Mag­da­le­ny, prze­nie­sio­ne na grunt życia codzien­ne­go, czy wize­ru­nek sro­gie­go Jezu­sa Pan­to­kra­to­ra, któ­ry „nie pozwa­la zapa­lić” (cho­ciaż jest naszym Zba­wi­cie­lem, peł­nym wyro­zu­mia­ło­ści). W tym wypad­ku reli­gia chrze­ści­jań­ska posłu­ży­ła mi do uka­za­nia rela­cji wia­ra – czło­wiek. Widzi­my pro­stych ludzi, któ­rzy życie pod­po­rząd­ko­wu­ją zasa­dom Pisma, ojca-patriar­chę, ale też Pra­sko­wię, któ­ra po swo­je­mu, w nie­skom­pli­ko­wa­ny spo­sób zło­rze­czy naj­więk­sze­mu Panu. Zno­wu wró­cę do „kadrów”. Moje histo­rie, zawar­te w każ­dym wier­szu, to po pro­stu natu­ral­na obser­wa­cja świa­ta i wewnętrz­na potrze­ba inter­pre­ta­cji każ­dej sfe­ry życia – od wia­ry w poję­ciu abs­trak­cyj­nym po codzien­ne, zwy­kłe spra­wy.

Świe­tła­na, Misza, Pra­sko­wia, Wala. Dla­cze­go „two­ją zie­mię” zalud­ni­ły wła­śnie posta­cie z Dosto­jew­skie­go, aku­rat z tego opo­wia­da­nia, zna­ne­go głów­nie z adap­ta­cji teatral­nych, i dla­cze­go wła­śnie te?

To aku­rat dzie­ło przy­pad­ku. Dosto­jew­ski jest dla mnie nie­zwy­kłym twór­cą, mię­dzy inny­mi przez bar­dzo dobrą kre­ację posta­ci, cho­ciaż­by w nowe­li „Potul­na”. Ład­nie wymy­ślił też motyw z ukry­ty­mi w patro­ni­mi­kach czy imio­nach boha­te­rów ich indy­wi­du­al­nych cech cha­rak­te­ru. Sama w swo­ich wier­szach nie posłu­gu­ję się Dosto­jew­skim. Wala, Misza czy Pra­sko­wia to pro­ści ludzie, ukształ­to­wa­ni przez carat – spe­cy­ficz­ne, kon­ser­wa­tyw­ne, cza­sem bru­tal­ne wycho­wa­nie. Oni two­rzą „kadry”, poje­dyn­cze histo­rie, sce­ny rodza­jo­we, któ­re zda­rza­ją się napraw­dę gdzieś poza zasię­giem bez­piecz­ne­go schro­nie­nia naszych domów. Oprócz tego każ­da z posta­ci to sym­bol. Misza, do któ­re­go pisze/nawołuje Wala, to ratu­nek. Proś­ba o pomoc. To sil­ny brat, któ­ry przy­je­dzie po sio­strę, by rato­wać ją od złe­go, a co wię­cej – jest jej jedy­ną nadzie­ją. Czy on rze­czy­wi­ście w tej histo­rii ist­nie­je? Być może tak. Pisząc o ludziach pro­stych, trze­ba ska­te­go­ry­zo­wać poję­cia abs­trak­cyj­ne, jak „ratu­nek”, „lęk”, „roz­są­dek”. Tutaj ratu­nek ma na imię Misza.

A dla Cie­bie pisa­nie ozna­cza ratu­nek czy utra­pie­nie?

Ani jed­no, ani dru­gie. Pisa­nie to dla mnie przy­jem­ność. Zaczę­łam pisać w jed­nym z naj­gor­szych momen­tów w życiu, kie­dy było mi po pro­stu źle. Nie­mniej tek­sty nie były dla mnie oczysz­cze­niem, pocie­sze­niem, rekom­pen­sa­tą. Nie wiem, czym były, ale spra­wi­ły, że pomy­śla­łam, że to cał­kiem nie­źle wycho­dzi mi w życiu i że zna­la­złam dzie­dzi­nę sztu­ki, w któ­rej mogę być nie­prze­cięt­na. Od zawsze szu­ka­łam, ale albo w czymś się spóź­ni­łam, albo nie mogłam speł­nić wła­snych wyma­gań. Tutaj – mimo moje­go scep­ty­cy­zmu – zaczę­łam się sama sobie podo­bać, a to dla mnie – jako począt­ku­ją­cej poet­ki – naj­waż­niej­sze. Co z tego, że się pisze, kie­dy nie czu­je­my speł­nie­nia, że wyko­na­ło się kawał dobrej robo­ty?

Zasta­na­wiasz się cza­sem, kim była­byś, gdy­byś nie pisa­ła wier­szy?

Jak wspo­mi­na­łam wcze­śniej, od zawsze drą­ży­łam temat sztu­ki. To zami­ło­wa­nie towa­rzy­szy mi od naj­młod­szych lat, tyle że ja jestem czło­wie­kiem czy­nu – nie mogła­bym czy­sto teo­re­tycz­nie zaj­mo­wać się sztu­ką, nie two­rząc, nie będąc artyst­ką. Uwa­żam, że to sztucz­ne: roz­pra­wia­nie o czymś, co w zasa­dzie jest obce, co zna­my tyl­ko z ksią­żek, co mie­ści się w defi­ni­cjach. Sztu­kę trze­ba czuć, a żeby czuć, trze­ba uczest­ni­czyć w niej całym sobą. A że ja, oprócz pisa­nia, nie odkry­łam nigdy zado­wa­la­ją­ce­go mnie talen­tu, musia­ła­bym porzu­cić tę myśl i zająć się teo­re­ty­zo­wa­niem. I cier­pieć. Skąd­inąd: mia­ła­bym oczy­wi­ście inny plan na życie, nawet dość zaska­ku­ją­cy. Chcia­ła­bym się zająć biz­ne­sem, zarzą­dza­niem, gieł­dą, w każ­dym razie – obco­wa­niem z pie­nią­dzem. Dla­cze­go? Nie wiem, być może ze wzglę­du na pocią­ga­ją­cy mnie zawsze model self-made man: zmysł prak­tycz­ny, stra­te­gia i kre­atyw­ność.

Na zakoń­cze­nie zadam Ci to sakra­men­tal­nie zma­sa­kro­wa­ne pyta­nie: jak widzisz swo­ją „sytu­ację debiu­tant­ki”? W naj­więk­szym skró­cie: śro­do­wi­sko lite­rac­kie, kry­ty­ków, poet­ki i poetów – widzisz tam sie­bie? Patrzysz w ogó­le?

Oczy­wi­ście, że patrzę. W koń­cu po raz pierw­szy w peł­ni poja­wiam się w tym śro­do­wi­sku. Wia­do­me jest to, że pocią­ga mnie wszyst­ko, co nowe, co do tej pory było mi obce, odle­głe. O tym świe­cie nie wiem pra­wie nic, jestem zupeł­nie świe­ża, jesz­cze nie­zep­su­ta. I nie chcę się psuć, bo to nicze­go nie uła­twia. Co sądzę o lite­ra­tach? To samo, co o innych ludziach – jed­ni są praw­dzi­wi, inni to oszu­ści, któ­rzy mają zdol­ność dopra­co­wy­wa­nia ide­olo­gii do naj­zwy­klej­szej sytu­acji. Nie­mniej lite­ra­ci potra­fią lepiej swo­je ide­olo­gie sprze­dać, one są zazwy­czaj bar­dziej kolo­ro­we i ludzie się na to łapią. Mnie to tro­chę bawi, ale nie ręczę, że nie dam się nigdy na to nabrać. Po pro­stu liczę na szcze­rość, jak­kol­wiek to zabrzmi, na osąd rze­tel­ny, bez kur­tu­azji. Cie­szy mnie jed­nak sam fakt „wej­ścia” w ten świat, skąd­inąd ludzi choć tro­chę podob­nych, tro­chę lepiej rozu­mie­ją­cych, (nie)winnych cza­ro­dzie­jów.

O autorach i autorkach

Martyna Buliżańska

Urodzona w 1994 roku. W 2010 roku opublikowała zestaw wierszy w antologii Poetyckie debiuty 2010 w ramach projektu „Połów”, którego jest laureatką. Za debiutancki tom moja jest ta ziemia otrzymała Wrocławską Nagrodę Poetycką Silesius 2014 oraz Złoty Środek Poezji (2014). Mieszka na Kujawach.

Roman Honet

Urodził się w 1974 roku. Poeta, wydał tomy: alicja (1996), Pójdziesz synu do piekła (1998), „serce” (2002), baw się (2008), moja (wiersze wybrane, 2008), piąte królestwo (2011), świat był mój (2014), ciche psy (2017), redaktor antologii Poeci na nowy wiek (2010), Połów. Poetyckie debiuty, współredaktor Antologii nowej poezji polskiej 1990 –2000 (2004). Laureat Nagrody im. Wisławy Szymborskiej 2015 za tom świat był mój. Tłumaczony na wiele języków obcych, ostatnio ukazał się wybór jego poezji w języku rosyjskim Месса Лядзинского (Msza Ladzińskiego, przeł. Siergiej Moreino, Moskwa 2017), tom w języku ukraińskim Світ належав мені (przeł. Iurii Zavadskyi, Tarnopol 2019) i serbskim Svet je bio mój (przeł. Biserka Rajčić, Belgrad 2021).

Powiązania

pamięć niczyja, ciało moje

nagrania / transPort Literacki Malina Midera Roman Honet

Czy­ta­nie z książ­ki pamięć niczy­ja, cia­ło moje z udzia­łem Roma­na Hone­ta w ramach festi­wa­lu Trans­Port Lite­rac­ki 29. Muzy­ka Mali­na Mide­ra.

Więcej

Rozmowy na koniec: odcinek 34 Roman Honet

nagrania / transPort Literacki Antonina Tosiek Jakub Pszoniak Roman Honet

Trzy­dzie­sty trze­ci odci­nek z cyklu „Roz­mo­wy na koniec” w ramach festi­wa­lu Trans­Port Lite­rac­ki 29.

Więcej

Połow 2010

dzwieki / WYDARZENIA Różni autorzy

Zapis całe­go spo­tka­nia autor­skie­go z udzia­łem Mar­ci­na Bie­sa, Mar­ty­ny Buli­żań­skiej, Krzysz­to­fa Dąbrow­skie­go, Rafa­ła Gawi­na, Mar­ty­ny Kul­bac­kiej, Mariu­sza Par­ty­ki, Bar­to­sza Sadul­skie­go, Krzysz­to­fa Sze­re­me­ty, Fili­pa Wyszyń­skie­go i Domi­ni­ka Żybur­to­wi­cza pod­czas festi­wa­lu Port Wro­cław 2010.

Więcej

Chciałem przylgnąć do świata

wywiady / o książce Przemysław Suchanecki Roman Honet

Roz­mo­wa Prze­my­sła­wa Sucha­nec­kie­go z Roma­nem Hone­tem, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki pamięć niczy­ja, cia­ło moje Roma­na Hone­ta, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 15 kwiet­nia 2024 roku.

Więcej

Rozmowy na koniec: odcinek 23 Roman Honet

nagrania / transPort Literacki Różni autorzy

Dwu­dzie­sty trze­ci odci­nek z cyklu „Roz­mo­wy na koniec” w ramach festi­wa­lu Trans­Port Lite­rac­ki 28. Muzy­ka Resi­na.

Więcej

żal, może on

nagrania / transPort Literacki Resina Roman Honet

Czy­ta­nie z książ­ki żal, może on z udzia­łem Roma­na Hone­ta w ramach festi­wa­lu Trans­Port Lite­rac­ki 28. Muzy­ka Resi­na.

Więcej

Moje likwidacje

dzwieki / WYDARZENIA Krzysztof Siwczyk Marta Podgórnik Roman Honet

Zapis całe­go spo­tka­nia autor­skie­go z udzia­łem Roma­na Hone­ta, Mar­ty Pod­gór­nik i Krzysz­tof Siw­czyk pod­czas Por­tu Wro­cław 2009.

Więcej

Historia jednego wiersza, czyli ewangeliści przed hotelem Puro

recenzje / KOMENTARZE Roman Honet

Autor­ski komen­tarz Roma­na Hone­ta, towa­rzy­szą­cy pre­mie­rze książ­ki żal, może on Roma­na Hone­ta, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 17 paź­dzier­ni­ka 2022 roku.

Więcej

Raczej szarpnięcie niż chwyt

wywiady / o książce Roman Honet Zuzanna Sala

Roz­mo­wa Zuzan­ny Sali z Roma­nem Hone­tem, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki żal, może on Roma­na Hone­ta, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 17 paź­dzier­ni­ka 2022 roku.

Więcej

żal, może on (2)

utwory / zapowiedzi książek Roman Honet

Frag­men­ty zapo­wia­da­ją­ce książ­kę żal, może on Roma­na Hone­ta, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim 17 paź­dzier­ni­ka 2022 roku.

Więcej

żal, może on (1)

utwory / zapowiedzi książek Roman Honet

Frag­men­ty zapo­wia­da­ją­ce książ­kę żal, może on Roma­na Hone­ta, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim 17 paź­dzier­ni­ka 2022 roku.

Więcej

Pamięć rozmawia z wiatrem

nagrania / stacja Literatura Roman Honet

Czy­ta­nie z książ­ki Pamięć roz­ma­wia z wia­trem z udzia­łem Roma­na Hone­ta w ramach festi­wa­lu Sta­cja Lite­ra­tu­ra 24.

Więcej

Czysty układ

wywiady / o pisaniu Joanna Mueller Roman Honet

Roz­mo­wa Roma­na Hone­ta z Joan­ną Muel­ler, opu­bli­ko­wa­na w cyklu pre­zen­ta­cji naj­cie­kaw­szych archi­wal­nych tek­stów z dwu­dzie­sto­pię­cio­le­cia festi­wa­lu Sta­cja Lite­ra­tu­ra.

Więcej

Pamięć rozmawia z wiatrem

utwory / zapowiedzi książek Roman Honet

Frag­ment zapo­wia­da­ją­cy książ­kę Pamięć roz­ma­wia z wia­trem Roma­na Hone­ta, któ­ra wkrót­ce uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim.

Więcej

Trzeba walczyć do końca

wywiady / o pisaniu Robert Rybicki Roman Honet

Zapis roz­mo­wy Roma­na Hone­ta z Rober­tem Rybic­kim, opu­bli­ko­wa­nej w cyklu pre­zen­ta­cji naj­cie­kaw­szych archi­wal­nych tek­stów z dwu­dzie­sto­pię­cio­le­cia festi­wa­lu Sta­cja Lite­ra­tu­ra.

Więcej

Poezja z nagrodami: świat był mój

recenzje / KOMENTARZE Roman Honet

Roman Honet odpo­wia­da na pyta­nia w ankie­cie doty­czą­cej książ­ki świat był mój, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 28 kwiet­nia 2014 roku, a w wer­sji elek­tro­nicz­nej 5 grud­nia 2018 roku. Książ­ka uka­zu­je się w ramach akcji „Poezja z nagro­da­mi”.

Więcej

rzeczy używane

dzwieki / RECYTACJE Roman Honet

Wiersz z tomu świat był mój, zare­je­stro­wa­ny pod­czas spo­tka­nia „Odsiecz” na festi­wa­lu Port Wro­cław 2015.

Więcej

Poeci: Roman HONET

nagrania / między wierszami Roman Honet

Pro­gram tele­wi­zyj­ny „Poeci”, w któ­rym Justy­na Sobo­lew­ska roz­ma­wia z Roma­nem Hone­tem.

Więcej

Poezja z nagrodami: moja jest ta ziemia

recenzje / KOMENTARZE Martyna Buliżańska

Mar­ty­na Buli­żań­ska odpo­wia­da na pyta­nia w ankie­cie doty­czą­cej książ­ki moja jest ta zie­mia, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 26 wrze­śnia 2013 roku, a w wer­sji elek­tro­nicz­nej 14 listo­pa­da 2018 roku. Książ­ka uka­zu­je się w ramach akcji „Poezja z nagro­da­mi”.

Więcej

Bydgoskie mówi burżuazja

dzwieki / RECYTACJE Martyna Buliżańska

Wiersz z tomu moja jest ta zie­mia, zare­je­stro­wa­ny pod­czas spo­tka­nia „Nowe sytu­acje” na festi­wa­lu Port Wro­cław 2014.

Więcej

Między książkami: Martyna Buliżańska

nagrania / między wierszami Martyna Buliżańska

Roz­mo­wa Rado­sła­wa Wiśniew­skie­go z Mar­ty­ną Buli­żań­ską.

Więcej

Symulacja świata

nagrania / stacja Literatura Różni autorzy

Spo­tka­nie autor­skie w ramach festi­wa­lu Sta­cja Lite­ra­tu­ra 22, w któ­rym udział wzię­li Kac­per Bart­czak, Mar­ty­na Buli­żań­ska, Roman Honet, Szy­mon Słom­czyń­ski i Maciej Jaku­bo­wiak.

Więcej

Tribute to John Ashbery

nagrania / stacja Literatura Różni autorzy

Spo­tka­nie autor­skie „Tri­bu­te to John Ash­be­ry” w ramach festi­wa­lu Sta­cja Lite­ra­tu­ra 22.

Więcej

Poczucie łączności

wywiady / o książce Joanna Roszak Roman Honet

Roz­mo­wa Roma­na Hone­ta z Joan­ną Roszak, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Przy­szli nie­do­ko­na­ni, wyda­nej nakła­dem Biu­ra Lite­rac­kie­go 5 lute­go 2018 roku.

Więcej

W literaturze zawsze zostaje się w tyle

wywiady / o książce Jakub Winiarski Roman Honet

Roz­mo­wa Jaku­ba Winiar­skie­go z Roma­nem Hone­tem, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki ciche psy, któ­ra uka­za­ła się nakła­dem Biu­ra Lite­rac­kie­go 21 sierp­nia 2017 roku.

Więcej

matka współczesna

recenzje / KOMENTARZE Roman Honet

Autor­ski komen­tarz Roma­na Hone­ta w ramach cyklu „Histo­ria jed­ne­go tek­stu”, towa­rzy­szą­cy pre­mie­rze książ­ki ciche psy, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 21 sierp­nia 2017 roku.

Więcej

jabłonie

dzwieki / RECYTACJE Roman Honet

Wiersz z tomu świat był mój, zare­je­stro­wa­ny pod­czas spo­tka­nia „Odsiecz” na festi­wa­lu Port Wro­cław 2015.

Więcej

[moja mała przyjaciółka…]

nagrania / złodzieje wierszy Roman Honet

Wiersz z książ­ki baw się. Klip zre­ali­zo­wa­ny w ramach kon­kur­su „Etiu­da z wier­szem” dla stu­den­tów wro­cław­skiej ASP.

Więcej

Ciche psy (2)

utwory / zapowiedzi książek Roman Honet

Frag­ment zapo­wia­da­ją­cy książ­kę Ciche psy Roma­na Hone­ta, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim 4 wrze­śnia 2017 roku.

Więcej

Ciche psy (1)

utwory / zapowiedzi książek Roman Honet

Frag­ment książ­ki Ciche psy Roma­na Hone­ta, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim 5 wrze­śnia 2017 roku.

Więcej

Nigdy nie widziałam wilgi

wywiady / o książce Bianka Rolando Martyna Buliżańska

Roz­mo­wa Bian­ki Rolan­do z Mar­ty­ną Buli­żań­ską, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki wizyj­na, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 26 czerw­ca 2017 roku.

Więcej

Wordplay

recenzje / KOMENTARZE Martyna Buliżańska

Komen­tarz Mar­ty­ny Buli­żań­skiej do wier­sza „John Maus word­play” z tomu wizyj­na, któ­ry uka­zał się nakła­dem Biu­ra Lite­rac­kie­go 26 czerw­ca 2017 roku.

Więcej

Podmoskiewskie jednostajnie

dzwieki / RECYTACJE Martyna Buliżańska

Wiersz z tomu moja jest ta zie­mia, zare­je­stro­wa­ny pod­czas spo­tka­nia „Nowe sytu­acje” na festi­wa­lu Port Wro­cław 2014.

Więcej

Ślady pamięciowe – pobrzeża

dzwieki / RECYTACJE Martyna Buliżańska

Wiersz z tomu moja jest ta zie­mia, zare­je­stro­wa­ny pod­czas spo­tka­nia „Nowe sytu­acje” na festi­wa­lu Port Wro­cław 2014.

Więcej

wizyjna (2)

utwory / zapowiedzi książek Martyna Buliżańska

Frag­ment zapo­wia­da­ją­cy książ­kę wizyj­na Mar­ty­ny Buli­żań­skiej, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim 26 czerw­ca 2017 roku.

Więcej

wizyjna (1)

utwory / zapowiedzi książek Martyna Buliżańska

Frag­ment zapo­wia­da­ją­cy książ­kę wizyj­na Mar­ty­ny Buli­żań­skiej, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim 26 czerw­ca 2017 roku.

Więcej

Wiersz na święta: kołyska dla króla

utwory / zapowiedzi książek Roman Honet

Poemat pocho­dzi z książ­ki Ciche psy Roma­na Hone­ta, któ­ra uka­że się w przy­szłym roku w Biu­rze Lite­rac­kim.

Więcej

Milczenie, powrót, śmierć, dzieciństwo

wywiady / o książce Grzegorz Czekański Roman Honet

Z Roma­nem Hone­tem o książ­ce baw się roz­ma­wia Grze­gorz Cze­kań­ski.

Więcej

otworzyłem sen nie mój, lato 1991. golden boy

recenzje / KOMENTARZE Roman Honet

Komen­tarz Roma­na Hone­ta do wier­szy „otwo­rzy­łem sen nie mój” i „lato 1991. gol­den boy” z tomu baw się, któ­ry uka­zał się nakła­dem Biu­ra Lite­rac­kie 9 czerw­ca 2008 roku.

Więcej

Otworzyłem sen nie mój

dzwieki / RECYTACJE Roman Honet

Wiersz z tomu baw się, zare­je­stro­wa­ny pod­czas spo­tka­nia „Moje likwi­da­cje” na festi­wa­lu Port Wro­cław 2009.

Więcej

baw się

nagrania / między wierszami Roman Honet

Joan­na Orska, Agniesz­ka Wol­ny-Ham­ka­ło i Rado­sław Wiśniew­ski o czwar­tym tomie poetyc­kim Roma­na Hone­ta; roz­mo­wa z Auto­rem oraz klip do wier­sza „Koro­na” w reży­se­rii Anny Jadow­skiej.

Więcej

[moja mała przyjaciółka…]

nagrania / złodzieje wierszy Roman Honet

Wiersz z książ­ki baw się (2008). Klip zre­ali­zo­wa­ny w ramach kon­kur­su „Etiu­da z wier­szem” dla stu­den­tów wro­cław­skiej ASP.

Więcej

Dyskusja „Barbarzyńcy czy nie. Dwadzieścia lat po przełomie”

nagrania / między wierszami Różni autorzy

Port Wro­cław 2009: wypo­wie­dzi Dariu­sza Nowac­kie­go, Pio­tra Śli­wiń­skie­go, Justy­ny Sobo­lew­skiej, Pio­tra Czer­niaw­skie­go, Dar­ka Fok­sa, Krzysz­to­fa Jawor­skie­go, Boh­da­na Zadu­ry, Roma­na Hone­ta.

Więcej

Czytajcie sami

recenzje / ESEJE Roman Honet

Recen­zja Roma­na Hone­ta z książ­ki Dia­log w ciem­no­ści Wła­dy­sła­wa Seby­ły w wybo­rze Woj­cie­cha Bono­wi­cza.

Więcej

Opisywanie pobytów w kolejnych systemach wartości i systemach obłudy

recenzje / ESEJE Roman Honet

Połów 2011. Frag­ment ese­ju Roma­na Hone­ta Nie łączyć, nie dzie­lić – o poezji Szy­mo­na Doma­ga­ły-Jaku­cia.

Więcej

Odsiecz

nagrania / z fortu do portu Filip Zawada Marta Podgórnik Roman Honet

Zapis spo­tka­nia autor­skie­go „Odsiecz” z Roma­nem Hone­tem, Mar­tą Pod­gór­nik i Fili­pem Zawa­dą w ramach 20. edy­cji festi­wa­lu Port Lite­rac­ki 2015.

Więcej

Cztery razy (o) Naraz

recenzje / KOMENTARZE Różni autorzy

Komen­ta­rze Mar­ty Pod­gór­nik, Kata­rzy­ny Fetliń­skiej, Anny Kału­ży, Roma­na Hone­ta do wier­szy z książ­ki Julii Szy­cho­wiak Naraz, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 4 kwiet­nia 2016 roku.

Więcej

Kobieta, muzyka, liryka i pies

wywiady / o książce Artur Burszta Roman Honet

Roz­mo­wa Artu­ra Bursz­ty z Roma­nem Hone­tem, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki roz­mo­wa trwa dalej, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kiem 8 mar­ca 2016 roku.

Więcej

Myśląc o zmienności

recenzje / KOMENTARZE Roman Honet

Autor­ski komen­tarz Roma­na Hone­ta w ramach cyklu „Histo­ria jed­ne­go wier­sza”, towa­rzy­szą­cy pre­mie­rze książ­ki roz­mo­wa trwa dalej, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 8 mar­ca 2016 roku.

Więcej

miesiąc nieśmiertelnych

dzwieki / RECYTACJE Roman Honet

Wiersz z tomu świat był mój, zare­je­stro­wa­ny pod­czas spo­tka­nia „Odsiecz” na festi­wa­lu Port Wro­cław 2015.

Więcej

Żeby wrzał

dzwieki / RECYTACJE Roman Honet

Wiersz z tomu baw się, zare­je­stro­wa­ny pod­czas spo­tka­nia „Moje likwi­da­cje” na festi­wa­lu Port Wro­cław 2009.

Więcej

Pieśń o powrotach, całości i częściach

dzwieki / RECYTACJE Roman Honet

Wiersz z tomu baw się, zare­je­stro­wa­ny pod­czas spo­tka­nia „Moje likwi­da­cje” na festi­wa­lu Port Wro­cław 2009.

Więcej

Komentarz do wiersza „nikt nie zaśnie”

recenzje / KOMENTARZE Roman Honet

Komen­tarz Roma­na Hone­ta do wier­sza „nikt nie zaśnie ” z tomu świat był mój

Więcej

Gorycz bliskości niechcianej

wywiady / o książce Roman Honet

Z Roma­nem Hone­tem o książ­ce świat był mój roz­ma­wia Kon­rad Woj­ty­ła.

Więcej

już sprzedają magdalenki

recenzje / KOMENTARZE Martyna Buliżańska

Komen­tarz Mar­ty­ny Buli­żań­skiej do wier­sza „już sprze­da­ją mag­da­len­ki” pocho­dzą­ce­go z książ­ki moja jest ta zie­mia.

Więcej

Spacerów jestem głodny, niech zima się skończy!

wywiady / o pisaniu Maciej Kulis Roman Honet

Z Macie­jem Kuli­sem o książ­ce Połów. Poetyc­kie debiu­ty 2012 roz­ma­wia Roman Honet.

Więcej

O wierszach Macieja Kulisa

recenzje / NOTKI I OPINIE Roman Honet

Roman Honet, współ­re­dak­tor anto­lo­gii Połów. Poetyc­kie debiu­ty 2012, o twór­czo­ści Macie­ja Kuli­sa.

Więcej

Jakby w kamieniu

wywiady / o pisaniu Patryk Czarkowski Roman Honet

Z Patry­kiem Czar­kow­skim o książ­ce Połów. Poetyc­kie debiu­ty 2012 roz­ma­wia Roman Honet.

Więcej

O wierszach Patryka Czarkowskiego

recenzje / NOTKI I OPINIE Roman Honet

Roman Honet, współ­re­dak­tor anto­lo­gii Połów. Poetyc­kie debiu­ty 2012, o twór­czo­ści Patry­ka Czar­kow­skie­go.

Więcej

Połów

wywiady / o pisaniu Marta Podgórnik Roman Honet

Redak­tor według mnie nie powi­nien ogry­wać żad­nej roli. Ma być czy­tel­ni­kiem. Sam tak trak­to­wa­łem auto­rów, któ­rzy tra­fi­li do mnie w Poło­wie.

Więcej

Nie łączyć, nie dzielić

recenzje / IMPRESJE Roman Honet

Roman Honet współ­re­dak­tor anto­lo­gii Połów. Poetyc­kie debiu­ty 2011 o twór­czo­ści Kami­la Bre­wiń­skie­go, Macie­ja Bur­dy, Szy­mo­na Doma­ga­ły-Jaku­cia i Grze­go­rza Jędr­ka.

Więcej

Czytajcie sami

recenzje / IMPRESJE Roman Honet

Esej Roma­na Hone­ta towa­rzy­szą­cy pre­mie­rze książ­ki Dia­log w ciem­no­ści Wła­dy­sła­wa Seby­ły w wybo­rze Woj­cie­cha Bono­wi­cza.

Więcej

„dla mgły, dla pustyni”

recenzje / KOMENTARZE Roman Honet

Autor­ski komen­tarz Roma­na Hone­ta do wier­sza „dla mgły, dla pusty­ni” z książ­ki pia­te kró­le­stwo, wyda­nej nakła­dem Biu­ra Lite­rac­kie­go 27 stycz­nia 2013 roku.

Więcej

„ptak już nigdy”

recenzje / KOMENTARZE Roman Honet

Autor­ski komen­tarz Roma­na Hone­ta do wier­sza „ptak już nigdy” z książ­ki pią­te kró­le­stwo.

Więcej

To ja posadziłem palmy i wybrałem małpy

wywiady / o książce Roman Honet

Z Roma­nem Hone­tem o książ­ce pią­te kró­le­stwo roz­ma­wia Kon­rad Woj­ty­ła.

Więcej

O poezji Przemysława Witkowskiego

recenzje / NOTKI I OPINIE Roman Honet

Lau­da­cja Roma­na Hone­ta, pro­wa­dzą­ce­go pro­jekt Poeci na nowy wiek.

Więcej

O poezji Sławomira Elsnera

recenzje / NOTKI I OPINIE Roman Honet

Boha­ter Elsne­ra przy­po­mi­na czło­wie­ka znaj­du­ją­ce­go się na skra­ju wyczer­pa­nia, zatem jeśli mia­ła tu miej­sce kon­fron­ta­cja, to wła­śnie jego zmu­szo­no do kapi­tu­la­cji. Do życia uta­jo­ne­go: na dnie, w piw­ni­cy…

Więcej

O poezji Konrada Góry

recenzje / NOTKI I OPINIE Roman Honet

Poeta, któ­ry mówi swo­ją praw­dę, nie ma potrze­by oglą­da­nia się wstecz, nie pro­wa­dzi go koniecz­ność kon­fron­to­wa­nia swo­je­go komu­ni­ka­tu wobec inne­go.

Więcej

Czuję się zdecydowanie nieświadomy swojego pisania

wywiady / o pisaniu Roman Honet Tomasz Pułka

Roz­mo­wa Roma­na Hone­ta z Toma­szem Puł­ką, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze anto­lo­gii Poeci na nowy wiek, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 8 kwiet­nia 2010 roku.

Więcej

Zapis niepewności

wywiady / o książce Jacek Dehnel Roman Honet

Roz­mo­wa Roma­na Hone­ta z Jac­kiem Deh­ne­lem, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze anto­lo­gii Poeci na nowy wiek, wyda­ne w Biu­rze Lite­rac­kim w 2010 roku.

Więcej

Obecnie jestem panterą

wywiady / o pisaniu Justyna Bargielska Roman Honet

Roz­mo­wa Roma­na Hone­ta z Justy­ną Bar­giel­ską, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze anto­lo­gii Poeci na nowy wiek, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim w 2010 roku.

Więcej

O poezji Roberta Rybickiego

recenzje / ESEJE Roman Honet

Lau­da­cja Roma­na Hone­ta, pro­wa­dzą­ce­go pro­jekt Poeci na nowy wiek.

Więcej

O wierszach Urszuli Kulbackiej

recenzje / NOTKI I OPINIE Roman Honet

Wyda­je mi się, że w wier­szach Kul­bac­kiej szcze­gól­nie waż­ne jest nie­prze­rwa­ne zacho­wy­wa­nie czuj­no­ści, tyle że powo­dy tego sta­nu – odwrot­nie niż w poprzed­nim wypad­ku – prze­nio­sły się z ludzi, (któ­rzy, ile­kroć by się w liry­ce Kul­bac­kiej nie spo­tka­li, nie­mal zawsze krzy­czą, prze­kli­na­ją, narze­ka­ją) na rze­czy mar­twe i dla­te­go teraz nawet w zetknię­ciu z nimi trze­ba zdać się na obse­syj­ną ostroż­ność…

Więcej

O wierszach Martyny Buliżańskiej

recenzje / NOTKI I OPINIE Roman Honet

Buli­żań­ska pisze non­sza­lanc­ko, ale to typ non­sza­lan­cji, któ­ry odno­si się nie do igno­ran­cji, ale do waria­cji powsta­łych dzię­ki jako­ści wyko­na­nia.

Więcej

Poezja pozwala oddać wszystkie kadry

wywiady / o pisaniu Martyna Buliżańska

Roz­mo­wa Mag­dy Szczu­bret z Mar­ty­ną Buli­żań­ską, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Moja jest ta zie­mia, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 26 wrze­śnia 2013 roku.

Więcej

O wierszach Krzysztofa Dąbrowskiego

recenzje / NOTKI I OPINIE Roman Honet

Krzysz­tof Dąbrow­ski ujął mnie swo­ją zachłan­no­ścią na życie. Na świat. Prze­ni­ka­ją­ca pazer­ność. Żar­li­wość. Nie­ocze­ki­wa­ne, bła­he zda­rze­nie, przy­pad­ko­wy epi­zod potę­gu­je głę­bię tego nie­na­sy­ce­nia.

Więcej

O wierszach Dominika Piotra Żyburtowicza

recenzje / NOTKI I OPINIE Roman Honet

Dale­ko – to mia­ra z nasze­go świa­ta, mogły­by dosko­na­le wid­nieć na niej dokład­niej­sze i wymier­niej­sze stop­nie, ale tu nie cho­dzi o rachu­nek, ale o wysła­nie pew­ne­go sygna­łu: moż­li­wość osta­tecz­ne­go zni­we­cze­nia – może bez­pow­rot­nej śmier­ci, może roz­sta­nia na zawsze – zosta­je wyklu­czo­na.

Więcej

Połów 2010 okiem Romana Honeta

wywiady / o książce Roman Honet

Cza­sem tra­fia­ły się zesta­wy ory­gi­nal­ne, świad­czą­ce o goto­wo­ści, ale tak­że o zdol­no­ści do pod­ję­cia ryzy­ka przez auto­ra, zda­rza­ło się to spo­ra­dycz­nie, zresz­tą nie spo­dzie­wa­łem się odwrot­nych pro­por­cji, i to wła­śnie owe zesta­wy sta­no­wi­ły dla mnie punkt odnie­sie­nia…

Więcej

Poeci na nowy wiek. Suplement

recenzje / NOTKI I OPINIE Roman Honet

Kie­ro­wa­ło mną wyłącz­nie prze­ko­na­nie, że wier­sze przy­wo­ła­nych auto­rów, to, co wnie­śli oraz wnieść mogą do liry­ki pol­skiej, doma­ga się – z racji mojej roli w całym pro­jek­cie – zde­cy­do­wa­nej reak­cji.

Więcej

Poeci na nowy wiek. Rocznik 2009

recenzje / NOTKI I OPINIE Roman Honet

Pre­zen­ta­cje naj­cie­kaw­szych debiu­tan­tów z rocz­ni­ka 2009. Wśród wyróż­nio­nych: Wal­de­mar Jocher, Mał­go­rza­ta Leb­da, Joan­na Lech, Dawid Majer, Agniesz­ka Mira­hi­na, Tere­sa Radzie­wicz, Bian­ka Rolan­do, Anna Wie­ser.

Więcej

Poeci na nowy wiek. Rocznik 2008

recenzje / NOTKI I OPINIE Roman Honet

Pre­zen­ta­cje naj­cie­kaw­szych debiu­tan­tów z rocz­ni­ka 2008. Wśród wyróż­nio­nych: Szy­mon Bira, Mar­cin Czer­ka­sow, Sła­wo­mir Elsner, Kon­rad Góra, Iwo­na Kac­per­ska, Iza­be­la Kaw­czyń­ska, Grze­gorz Kwiat­kow­ski, Moni­ka Mosie­wicz, Kami­la Paw­luś, Boh­dan Sła­wiń­ski.

Więcej

Poeci na Nowy wiek. Rocznik 2007

recenzje / NOTKI I OPINIE Roman Honet

Pre­zen­ta­cje naj­cie­kaw­szych debiu­tan­tów z rocz­ni­ka 2007. Wśród wyróż­nio­nych: Kami­la Janiak, Prze­my­sław Owcza­rek, Mar­cin Per­kow­ski, Jakub Przy­by­łow­ski, Jaro­sław Spu­ła, Julia Szy­cho­wiak i Marek Woj­cie­chow­ski.

Więcej

Poeci na Nowy Wiek. Rocznik 2005

recenzje / NOTKI I OPINIE Roman Honet

Pre­zen­ta­cje naj­cie­kaw­szych debiu­tan­tów z rocz­ni­ka 2005. Wśród wyróż­nio­nych: Mag­da­le­na Komoń, Bar­tosz Kon­strat, Szcze­pan Kopyt, Piotr Kuśmi­rek, Piotr Mierz­wa, Artur Nowa­czew­ski, Dariusz Pado, Justy­na Rad­czyń­ska, Dag­ma­ra Suma­ra, Anna A. Toma­szew­ska, Adam Zdro­dow­ski.

Więcej

Poeci na nowy wiek. Rocznik 2004

recenzje / NOTKI I OPINIE Roman Honet

Pre­zen­ta­cje naj­cie­kaw­szych debiu­tan­tów z rocz­ni­ka 2004. Wśród wyróż­nio­nych: Jacek Deh­nel, Tomasz Ger­szberg, Tomasz Jam­ro­ziń­ski, Roman Kaź­mier­ski, Joan­na Wajs.

Więcej

Poeci na Nowy Wiek. Rocznik 2003

recenzje / NOTKI I OPINIE Roman Honet

Pre­zen­ta­cje naj­cie­kaw­szych debiu­tan­tów z rocz­ni­ka 2003 (Justy­na Bar­giel­ska, Juliusz Gabry­el, Michał Kasprzak, Paweł Kozioł, Robert Król, Joan­na Muel­ler, Robert Rybic­ki, Rado­sław Wiśniew­ski), towa­rzy­szą­ce pro­jek­to­wi „Poeci na nowy wiek”.

Więcej

Poeci na Nowy Wiek. Rocznik 2002

recenzje / NOTKI I OPINIE Roman Honet

Pre­zen­ta­cje naj­cie­kaw­szych debiu­tan­tów z rocz­ni­ka 2002. Wśród wyróż­nio­nych: Jacek Bie­rut, Ryszard Chło­pek, Grze­gorz Gie­drys, Mał­go­rza­ta Jur­czak, Tobiasz Mela­now­ski, Anna Pie­ka­ra, Paweł Sar­na, Mar­cin Siwek.

Więcej

Poeci na nowy wiek. Rocznik 2001

recenzje / NOTKI I OPINIE Roman Honet

Pre­zen­ta­cje naj­cie­kaw­szych debiu­tan­tów z rocz­ni­ka 2001. Wśród wyróż­nio­nych: Mar­cin Cec­ko, Agniesz­ka Kuciak, Paweł Lek­szyc­ki, Piotr Macie­rzyń­ski, Mar­cin Ożóg, Edward Pase­wicz, Michał Sobol, Mał­go­rza­ta Sochoń.

Więcej

Poeci na nowy wiek. Rocznik 2000

recenzje / NOTKI I OPINIE Roman Honet

Pre­zen­ta­cje naj­cie­kaw­szych debiu­tan­tów z rocz­ni­ka 2000. Wśród wyróż­nio­nych: Woj­ciech Brzo­ska, Julia Fie­dor­czuk, Krzysz­tof Gedroyć, Anna Pod­cza­szy, Adam Plusz­ka.

Więcej

Żadnego pokolenia nie było

wywiady / o książce Roman Honet

Jeśli ist­nie­je coś takie­go, jak poezja rocz­ni­ków 70., to moż­na być nawet kró­lo­wą angiel­ską, ale lepiej się z tym nie obno­sić, żeby nie wzbu­dzać zain­te­re­so­wa­nia psy­chia­trów. Ale ja tam nie wiem, czy ist­nie­je…

Więcej

[dzień na wyścigach. rzeka niosąca kubły], echa jednego głosu

recenzje / KOMENTARZE Roman Honet

Natych­mia­sto­we roz­strzy­gnię­cia w pisa­niu cza­sem są dla mnie rów­no­cze­śnie tak osta­tecz­ne, że sto­ję wobec koniecz­no­ści uzna­nia ich za nie­na­ru­szal­ne, choć powsta­ły za moją przy­czy­ną.

Więcej

O baw się

recenzje / NOTKI I OPINIE Roman Honet

Komen­ta­rze Joan­ny Muel­ler, Kon­ra­da Woj­ty­ły, Macie­ja Mila­cha, Bar­to­sza Sadul­skie­go, Jaku­ba Mom­ry, Bar­tło­mie­ja Maj­zla.

Więcej

Poezja z nagrodami: moja jest ta ziemia

recenzje / KOMENTARZE Martyna Buliżańska

Mar­ty­na Buli­żań­ska odpo­wia­da na pyta­nia w ankie­cie doty­czą­cej książ­ki moja jest ta zie­mia, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 26 wrze­śnia 2013 roku, a w wer­sji elek­tro­nicz­nej 14 listo­pa­da 2018 roku. Książ­ka uka­zu­je się w ramach akcji „Poezja z nagro­da­mi”.

Więcej

Bydgoskie mówi burżuazja

dzwieki / RECYTACJE Martyna Buliżańska

Wiersz z tomu moja jest ta zie­mia, zare­je­stro­wa­ny pod­czas spo­tka­nia „Nowe sytu­acje” na festi­wa­lu Port Wro­cław 2014.

Więcej

Między książkami: Martyna Buliżańska

nagrania / między wierszami Martyna Buliżańska

Roz­mo­wa Rado­sła­wa Wiśniew­skie­go z Mar­ty­ną Buli­żań­ską.

Więcej

Podmoskiewskie jednostajnie

dzwieki / RECYTACJE Martyna Buliżańska

Wiersz z tomu moja jest ta zie­mia, zare­je­stro­wa­ny pod­czas spo­tka­nia „Nowe sytu­acje” na festi­wa­lu Port Wro­cław 2014.

Więcej

Ślady pamięciowe – pobrzeża

dzwieki / RECYTACJE Martyna Buliżańska

Wiersz z tomu moja jest ta zie­mia, zare­je­stro­wa­ny pod­czas spo­tka­nia „Nowe sytu­acje” na festi­wa­lu Port Wro­cław 2014.

Więcej

Ambiwalentne rozgrywki

recenzje / ESEJE Krzysztof Sztafa

Recen­zja Krzysz­to­fa Szta­fy z książ­ki moja jest ta zie­mia Mar­ty­ny Buli­żań­skiej, któ­ra uka­za­ła się 13 paź­dzier­ni­ka 2014 roku na stro­nie Literatki.com.

Więcej

Ludzie w oknach dają znaki

recenzje / ESEJE Radosław Wiśniewski

Recen­zja Rado­sła­wa Wiśniew­skie­go z książ­ki moja jest ta zie­mia Mar­ty­ny Buli­żań­skiej, któ­ra uka­za­ła się 19 maja 2014 roku na blo­gu juro­di­wy-pie­truch.

Więcej

Oko na rzeczy pozostające w ukryciu

recenzje / IMPRESJE Patrycja Wojkowska

Esej Patry­cji Woj­kow­skiej towa­rzy­szą­cy pre­mie­rze książ­ki moja jest ta zie­mia Mar­ty­ny Buli­żań­skiej, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 26 wrze­śnia 2013 roku.

Więcej

już sprzedają magdalenki

recenzje / KOMENTARZE Martyna Buliżańska

Komen­tarz Mar­ty­ny Buli­żań­skiej do wier­sza „już sprze­da­ją mag­da­len­ki” pocho­dzą­ce­go z książ­ki moja jest ta zie­mia.

Więcej

Piłka Celana

recenzje / IMPRESJE Piotr Kępiński

Esej Pio­tra Kępiń­skie­go towa­rzy­szą­cy pre­mie­rze książ­ki moja jest ta zie­mia Mar­ty­ny Buli­żań­skiej.

Więcej

Poezja pozwala oddać wszystkie kadry

wywiady / o pisaniu Martyna Buliżańska

Roz­mo­wa Mag­dy Szczu­bret z Mar­ty­ną Buli­żań­ską, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Moja jest ta zie­mia, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 26 wrze­śnia 2013 roku.

Więcej

Taki jeden, na naszych oczach (zdefiniuj „taki”, zdefiniuj „oczy” itd.)

recenzje / ESEJE Karol Maliszewski

Recen­zja Karo­la Mali­szew­skie­go, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki pamięć niczy­ja, cia­ło moje Roma­na Hone­ta, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 15 kwiet­nia 2024 roku.

Więcej

W omatidiach roztrzęsiona afirmacja niepogodzenia

recenzje / ESEJE Przemysław Rojek

Recen­zja Prze­my­sła­wa Roj­ka, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki żal, może on Roma­na Hone­ta, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 17 paź­dzier­ni­ka 2022 roku.

Więcej

Wiersz na święta: kołyska dla króla

utwory / zapowiedzi książek Roman Honet

Poemat pocho­dzi z książ­ki Ciche psy Roma­na Hone­ta, któ­ra uka­że się w przy­szłym roku w Biu­rze Lite­rac­kim.

Więcej

„Każde ma na szyi psa”, czyli o nowej książce Romana Honeta

recenzje / IMPRESJE Katarzyna Kędzierska

Recen­zja Kata­rzy­ny Kędzier­skiej z książ­ki Roma­na Hone­ta świat był mój.

Więcej

Kłębowiska sensu

recenzje / ESEJE Jerzy Madejski

Recen­zja Jerze­go Madej­skie­go z książ­ki świat był mój Roma­na Hone­ta, któ­ra uka­za­ła we wrze­śniu 2014 roku się w mie­sięcz­ni­ku „Nowe Książ­ki”.

Więcej

Podróż wstecz

recenzje / ESEJE Krzysztof Sztafa

Recen­zja Krzysz­to­fa Szta­fy z książ­ki świat był mój Roma­na Hone­ta, któ­ra uka­za­ła się 9 lip­ca 2014 roku na stro­nie Literatki.com.

Więcej

Świat był mój

recenzje / ESEJE Roksana Obuchowska

Recen­zja Rok­sa­ny Obu­chow­skiej z książ­ki świat był mój Roma­na Hone­ta, któ­ra uka­za­ła się 12 listo­pa­da 2014 roku na na stro­nie inter­ne­to­wej DOKiS: Dol­no­ślą­ska Kul­tu­ra i Sztu­ka.

Więcej

Jaki jest świat według Romana Honeta?

recenzje / ESEJE Dominik Borowski

Recen­zja Domi­ni­ka Borow­skie­go z książ­ki świat był mój Roma­na hone­ta, któ­ra uka­za­ła się w lip­cu 2014 roku w Kie­lec­kim Maga­zy­nie Kul­tu­ral­nym „Pro­jek­tor”.

Więcej

Intymna tanatologia serca

recenzje / ESEJE Marianna Kijanowska

Recen­zja Marian­ny Kija­now­skiej z książ­ki ali­cja Roma­na Hone­ta.

Więcej

Ludzie w oknach dają znaki

recenzje / ESEJE Radosław Wiśniewski

Recen­zja Rado­sła­wa Wiśniew­skie­go z książ­ki moja jest ta zie­mia Mar­ty­ny Buli­żań­skiej, któ­ra uka­za­ła się 19 maja 2014 roku na blo­gu juro­di­wy-pie­truch.

Więcej

Genetycznie sensualna fantazja Honeta

recenzje / ESEJE Marcin Sierszyński

Recen­zja Mar­ci­na Sier­szyń­skie­go z książ­ki pią­te kró­le­stwo Roma­na Hone­ta, któ­ra uka­za­ła się na por­ta­lu wywrota.pl.

Więcej

Ręce i psy. O przywracaniu ciała w poezji Romana Honeta

recenzje / ESEJE Jacek Mączka

Recen­zja Jac­ka Mącz­ki z książ­ki pią­te kró­le­stwo Roma­na Hone­ta, któ­ra uka­za­ła się w 2011 roku w kwar­tal­ni­ku „Fra­za”.

Więcej

„Ostre fale głęboko w nas” — obrazy przejścia w piątym królestwie Romana Honeta

recenzje / ESEJE Monika Kocot

Recen­zja Moni­ki Kocot z książ­ki pią­te kró­le­stwo Roma­na Hone­ta, któ­ra uka­za­ła się w 2011 roku w kwar­tal­ni­ku „Fra­za”.

Więcej

Ewangelia odwrócona

recenzje / IMPRESJE Magdalena Rabizo-Birek

Esej Mag­da­le­ny Rabi­zo-Birek towa­rzy­szą­cy pre­mie­rze książ­ki świat był mój Roma­na Hone­ta.

Więcej

Można znaleźć siebie

recenzje / ESEJE Magdalena Bartnik

Recen­zja Mag­da­le­ny Bart­nik z pią­te­go kró­le­stwa Roma­na Hone­ta.

Więcej

Piłka Celana

recenzje / IMPRESJE Piotr Kępiński

Esej Pio­tra Kępiń­skie­go towa­rzy­szą­cy pre­mie­rze książ­ki moja jest ta zie­mia Mar­ty­ny Buli­żań­skiej.

Więcej

Podróż pośmiertna

recenzje / ESEJE Andrzej Franaszek

Recen­zja Andrze­ja Fra­nasz­ka z książ­ki baw się Roma­na Hone­ta.

Więcej

Czarne Tęcze

recenzje / ESEJE Przemysław Witkowski

Recen­zja Prze­my­sła­wa Wit­kow­skie­go z książ­ki moja Roma­na Hone­ta.

Więcej

piąte królestwo – pięć uwag

recenzje / NOTKI I OPINIE Piotr Śliwiński

Autor­ski komen­tarz Pio­tra Śli­wiń­skie­go do książ­ki pią­te kró­le­stwo Roma­na Hone­ta, wyda­nej nakła­dem Biu­ra Lite­rac­kie­go 20 stycz­nia 2011 roku.

Więcej

Dlaczego potrzebny jest nam Honet?

recenzje / ESEJE Michał Larek

Recen­zja Micha­ła Lar­ka z książ­ki pią­te kró­le­stwo Roma­na Hone­ta.

Więcej

Nowe sposoby

recenzje / ESEJE Paweł Kaczmarski

Recen­zja Paw­ła Kacz­mar­skie­go z anto­lo­gii Poeci na nowy wiek przy­go­to­wa­nej przez Roma­na Hone­ta.

Więcej

Widzenie księdza Romana? Antologia Poeci na nowy wiek

recenzje / ESEJE Marcin Jurzysta

Recen­zja Mar­ci­na Jurzy­sty z anto­lo­gii Poeci na nowy wiek przy­go­to­wa­nej przez Roma­na Hone­ta.

Więcej

Dwadzieścia dwa

recenzje / ESEJE Bartosz Sadulski

Recen­zja Bar­to­sza Sadul­skie­go z anto­lo­gii Poeci na nowy wiek przy­go­to­wa­nej przez Roma­na Hone­ta.

Więcej

Jeśli zabawa, to własnym kosztem

recenzje / ESEJE Marta Baron

Recen­zja Mar­ty Baron z książ­ki baw się Roma­na Hone­ta.

Więcej

Zabawy Honeta

recenzje / ESEJE Alina Świeściak

Recen­zja Ali­ny Świe­ściak z książ­ki baw się Roma­na Hone­ta.

Więcej

Robię rock’n’rolla w pustce i kostnicach

recenzje / ESEJE Sylwia Omiotek

Recen­zja Syl­wii Omio­tek z książ­ki baw się Roma­na Hone­ta.

Więcej

Honet „dziecko” i dzieci Honeta – nieustanna mediacja

recenzje / ESEJE Przemysław Owczarek

Recen­zja Prze­my­sła­wa Owczar­ka z książ­ki baw się Roma­na Hone­ta.

Więcej