wywiady / o książce

Nigdy to „ydgin” pisane wspak

Joanna Mueller

Justyna Bargielska

Rozmowa Joanny Mueller z Justyną Bargielską, towarzysząca premierze książki Siedem przygód Rozalii Grozy, wydanej w Biurze Literackim 9 lutego 2017 roku.

Biuro Literackie kup książkę na poezjem.pl

Joan­na Muel­ler: Sie­dem przy­gód Roza­lii Gro­zy zaczy­nasz moc­nym, hitch­coc­kow­skim zda­niem: „Kocham cię nie od dziś, Roza­lio – powie­dzia­ła mama – ale dziś dam temu peł­ny wyraz”. Podob­nie zresz­tą książ­ka się koń­czy, tyle że w puen­cie to Roza­lia daje mamie peł­ny wyraz swo­jej miło­ści. Dla mnie Two­ja naj­now­sza pro­za – dla dzie­ci, ale prze­cież tak­że dla doro­słych – jest głów­nie o tym: o budo­wa­niu rela­cji mię­dzy mat­ką a cór­ką. Mię­dzy kon­kret­ną mat­ką a kon­kret­ną cór­ką, bo prze­cież boha­ter­ka ma na imię tak jak Two­ja oso­bi­sta życio­wa dzie­się­cio­lat­ka. Czy dla Cie­bie, Justy­no, ta książ­ka – podob­nie jak wiersz puen­tu­ją­cy kie­dyś tomik Bach for my baby – jest tym oto: „dawa­niem wyra­zów miło­ści” do cór­ki? I czy masz – przy­naj­mniej chwi­lo­we – poczu­cie peł­ni tych wyra­zów?

Justy­na Bar­giel­ska: „Dawa­niem wyra­zów”, ale i „wypeł­nia­niem zobo­wią­zań”: pew­nie sama dosko­na­le wiesz, jaką moc ma dzie­cię­ce „prze­cież obie­ca­łaś”. Czy może raczej: dawa­niem wyra­zów przez wypeł­nia­nie zobo­wią­zań. Książ­kę o Roza­lii obie­ca­łam Roza­lii już jakiś czas temu, w mię­dzy­cza­sie wyszły Obie, też o mat­ce i cór­ce, ale dla Roza­lii były nie­wy­star­cza­ją­co przy­go­do­we i „nie liczy­ły się”. Życie nie jest fair i to oso­ba, któ­rej zło­ży­łaś obiet­ni­cę, decy­du­je, czy osta­tecz­nie się z niej wywią­za­łaś: na szczę­ście Sie­dem przy­gód zaspo­ko­iło Roza­lię, przy­naj­mniej na jakiś czas. A jeśli ona jest zado­wo­lo­na, to ja tym bar­dziej, zwłasz­cza że mogę się teraz wziąć za epic­ką wojen­ną opo­wieść osa­dzo­ną w Mine­craf­cie, któ­rą obie­ca­łam syno­wi.

Ha, to od razu zacze­pi­łaś o kil­ka rze­czy, o któ­re chcia­łam Cię zapy­tać. Pierw­sza – to książ­ka Obie, pic­tu­re­bo­ok z ilu­stra­cja­mi Iwo­ny Chmie­lew­skiej i Two­imi tek­sta­mi, któ­rą sobie nawet zamó­wi­łam, ale jesz­cze nie mam, bo idzie Wol­no (pozdro­wie­nia dla Jar­ka Borow­ca!). To nie pierw­sza Two­ja współ­pra­ca z tą gra­ficz­ką, ale pierw­sza tak peł­na. Obie książ­ki – Obie i Przy­go­dy – uka­za­ły się nie­mal jed­no­cze­śnie. Na ile są sobie bli­skie, a na ile odmien­ne od sie­bie (prócz zawar­to­ści „przy­gód w przy­go­do­wo­ści”)?

Przy­go­dy są pod wzglę­dem tek­stu oko­ło dwa­dzie­ścia sie­dem razy więk­sze. I zde­cy­do­wa­nie są książ­ką w pierw­szej kolej­no­ści dla dzie­ci i młod­szych nasto­lat­ków. Obie, cho­ciaż Roza­lia wyzna­ła, że „strasz­nie się nimi jara”, są raczej dla star­szych matek i córek. Iwo­na wie­rzy, że mogą mieć cha­rak­ter tera­peu­tycz­ny, być punk­tem wyj­ścia do roz­mo­wy o prze­rwa­nych czy nie­pra­wi­dło­wych wię­zach i prób jej napra­wie­nia. Bar­dzo bym chcia­ła, żeby tak było, tym bar­dziej że Przy­go­dom zapla­no­wa­łam – na ile to moż­li­we, takie pla­no­wa­nie – inną rolę. Chcia­ła­bym, żeby były czy­ta­ne dla zaba­wy.

Obie może i nie­pręd­ko idą, ale zapew­niam Cię, że nie roz­cza­ru­jesz się, gdy doj­dą: to skraj­nie ele­ganc­kie wydaw­nic­two, po pro­stu prze­pięk­na książ­ka, a mówię o tym bez fał­szy­wej skrom­no­ści, bo oce­niam swój wkład w jej powsta­nie jako sym­bo­licz­ny.

Z kolei Roza­lia ma, zda­je się, wiel­ki wkład w powsta­nie Przy­gód – nie dość, że jest ich boha­ter­ką, to jesz­cze, jak wyzna­łaś, głów­nie ona pil­no­wa­ła Cię, żeby – zgod­nie z regu­łą „prze­cież obie­ca­łaś” – książ­ka osta­tecz­nie powsta­ła. A możesz uchy­lić rąb­ka, czy w wymy­śla­niu kolej­nych przy­gód (o pają­ku bana­no­wym, o szkol­nej syre­nie prze­wie­sza­ją­cej kurt­ki itd.) Roza­lia też Ci jakoś „poma­ga­ła”, robi­ła za Rozę-Muzę? Wiem ze scre­enu, któ­ry umie­ści­łaś na fb, że książ­ka się jej spodo­ba­ła (wręcz do łez) – to pew­nie ulga, co? Bo jak znam życie (i na przy­kład wła­sne dzie­ci), to naj­trud­niej do wła­sne­go pisa­nia prze­ko­nać naj­bliż­szych. Czy nie?

A, nie, pają­ki, syre­ny, kosmi­ci i gołe panie na dachu pocz­ty to ja – w naszym tan­de­mie ja jestem od ucie­ka­nia od rze­czy­wi­sto­ści za pomo­cą takich tanich chwy­tów, a Roza­lia – od oswa­ja­nia jej za pomo­cą rze­czo­wych kon­klu­zji. Nie­któ­re tek­sty Roza­lii to swo­ją dro­gą powin­ny być hafto­wa­ne na ręcz­nicz­kach. Jest pozba­wio­na złu­dzeń jak ame­ry­kań­ski stand-uper. Nie, Roza nie spraw­dza­ła postę­pu prac, po pro­stu pyta­ła: naj­pierw kie­dy skoń­czę, a potem – czy skoń­czę. „Czy” zawsze dzia­ła na mnie bar­dziej moty­wu­ją­co niż „kie­dy”, więc byłam jej wdzięcz­na za tę eska­la­cję ter­ro­ru.

Do tej pory nie musia­łam prze­ko­ny­wać dzie­ci do moje­go pisa­nia, to się w więk­szo­ści dzia­ło poza nimi, tomi­ka­mi wier­szy w ogó­le się nie chwa­li­łam, są cien­kie i dla doro­słych, zresz­tą pro­zy nie­wie­le grub­sze. W celu uzy­ska­nia sza­cun­ku poka­zy­wa­łam od cza­su do cza­su takie książ­ki, jak np. wyda­ny przez Uni­wer­sy­tet Ślą­ski gru­by tom ese­jów o pta­kach, któ­ry otwie­ra mój tekst o łabę­dziach: to jest kon­kret­ny lans, a nie jakieś wier­szy­ki. Z oczy­wi­stych wzglę­dów takich publi­ka­cji nie mam na kon­cie zbyt wie­le, więc tomu o pta­kach uży­wam bar­dzo oszczęd­nie, żeby mi się nie potar­gał. Tym razem sytu­acja była jed­nak inna, nie mogłam książ­ki o dzie­się­cio­lat­ce napi­sa­nej na pod­sta­wie kon­kret­nej dzie­się­cio­lat­ki nie prze­te­sto­wać na tej dzie­się­cio­lat­ce, zwłasz­cza że trzy­mam tę dzie­się­cio­lat­kę w miesz­ka­niu. Stres był, potęż­ny. Ale Roza­lia to szcze­ra oso­ba, a wobec mnie wręcz bez­względ­na: nie naściem­nia­ła­by mi tyl­ko dla moje­go kom­for­tu (to tro­chę ina­czej niż ta książ­ko­wa Roza­lia, któ­ra utrzy­mu­je dziad­ka w prze­ko­na­niu, że panie na dachu szko­ły opa­la­ją się topless).

Wła­śnie. Ucie­ka­nie od rze­czy­wi­sto­ści, eska­la­cja ter­ro­ru za pomo­cą „czy napi­szesz?”, a przede wszyst­kim „peł­ne miło­ści” (wca­le nie tanie) chwy­ty takie jak te, kie­dy naj­pierw mama wsa­dza cór­kę w auto­bus i każe jej samej jechać na pętlę (gdzie na nią cze­ka na rowe­rze), zaś cór­ka potem odwza­jem­nia jej się i każe mat­ce pod­nieść się z sofy, na któ­rej leży cały­mi dnia­mi, i jechać na tę samą pętlę (gdzie cze­ka na nią na rowe­rze i gdzie mama poka­zu­je jej bilet „nie nor­mal­ny, tyl­ko depre­syj­ny”)… Zatem niby „tyl­ko” dzie­cię­ce przy­go­dy (bo po dro­dze pająk i panie nie-topless), a tak napraw­dę – moc­na, dosad­na książ­ka o depre­sji. Depre­sji, któ­ra jest i któ­ra może się przy­tra­fić. I z któ­rej trze­ba się nawza­jem wydo­by­wać. Przy­go­dy są i śmiesz­ne, i przy­go­do­we, i lek­kie, i moż­na je (nawet wypa­da) czy­tać dla zaba­wy – ale dla mnie oso­bi­ście one są, poza wszyst­kim, dal­szym cią­giem Two­je­go Nudel­ma­na, któ­ry prze­cież jest dzie­łem z total­nie inne­go reje­stru. Niby weso­ła Roza, a prze­cież zara­zem Gro­za…

Ale róż­ni­ca jest zasad­ni­cza: w Nudel­ma­nie życie jest depre­sją, czy też depre­sja – życiem, w Przy­go­dach depre­sja jest tyl­ko jego czę­ścią. To zresz­tą chy­ba natu­ral­ny i jedy­ny moż­li­wy efekt lecze­nia tej cho­ro­by: umieć uczy­nić ją rów­no­waż­ną, a nie domi­nu­ją­cą czę­ścią życia. Jasne, że w cza­sach, w któ­rych dąży­my do mak­sy­mal­ne­go kom­for­tu, taki plan mini­mum może budzić nie­uf­ność, ale ja w nie­go wie­rzę.

Nie­po­koi mnie to okre­śle­nie: „dosad­na”. Ja bym powie­dzia­ła, że książ­ka jest raczej fry­wol­na. Epi­zo­dy depre­syj­ne i wza­jem­ne wydo­by­wa­nie się z nich przez boha­ter­ki sta­ra­łam się raczej zary­so­wać, niż opi­sać. Tro­chę się w Przy­go­dach poobi­ja­łam o tabu zwią­za­ne z depre­sją u dzie­ci i była to dla mnie sytu­acja nie­ocze­ki­wa­na, bo do tej pory, pisząc, po pro­stu nie zauwa­ża­łam, że coś jest lub może być postrze­ga­ne jako tabu, a tym razem mia­łam wra­że­nie, że piszę o czymś, o czym w innej for­mie bała­bym się pisać. Pomysł, że dziec­ko może cho­ro­wać na depre­sję, budzi mój opór, stąd Roza­lia doświad­cza tyl­ko jakichś chandr czy nud, a stan depre­sji zare­zer­wo­wa­łam dla mat­ki. Rozu­miesz, o jaki opór mi cho­dzi? Dzie­ci cho­ru­ją na raka, giną w wypad­kach, jasne, ale ośmio­la­tek, któ­ry popeł­nia samo­bój­stwo w wyni­ku depre­sji – po pro­stu nie mogę się na to zgo­dzić. A sta­ty­sty­ki mówią, że to się zda­rza. Tutaj, w Pol­sce.

Uży­łam sło­wa „dosad­na”, bo je lubię i zawsze mi się napa­ta­cza, może lepiej było rzec: „do-sed­na”, bo sed­no tego wszyst­kie­go chwy­tasz feno­me­nal­nie. Rów­nie dobrze zresz­tą mogłam użyć inne­go moje­go ulu­bio­ne­go sło­wa: „dziar­ska” – bo taka też jest Two­ja książ­ka: dziar­sko łapie samo sed­no. I jesz­cze: ja też mam dzie­się­cio­lat­kę, któ­ra tro­chę zbyt czę­sto leży na sofie, więc świet­nie rozu­miem „ten opór”, a też koniecz­ność wrzu­ca­nia dziew­czyn­ki w roz­ma­ite „przy­go­dy”, żeby się ruszy­ła i poje­cha­ła na pętlę, a nie zapę­tla­ła się w smut­ku.

A sko­ro o smut­ku, to poczy­nię wyzna­nie, że przy dobrych książ­kach dla dzie­ci noto­rycz­nie ryczę. To jest fru­stru­ją­ce, bo jak mam czy­tać dzie­ciom, sko­ro łkam. I tak było też z Sied­mio­ma przy­go­da­mi – na mak­sa popła­ka­łam się przy ostat­nim roz­dzia­le (a głu­pio tak przy korek­cie), kie­dy Roza­lia poma­ga bab­ci posprzą­tać makie­ty kole­jo­we po zmar­łym dziad­ku, ale o włos od łzy było też tam, gdzie Roza­lia (nie) oka­zu­je się Chiń­czy­kiem, a więc w roz­dzia­le, w któ­rym poet­ka Wawi­łow (a jej wier­sze też mi trud­no doczy­tać dzie­ciom do koń­ca na moc­nym gło­sie) opo­wia­da Roz­ie i Werce, że czu­je się „jako ta kala­re­pa” mię­dzy roz­cheł­sta­ny­mi wiesz­cza­mi. Dziew­czyn­ki hono­ru­ją dziw­ną panią i prze­wie­sza­ją jej por­tret ponad por­tre­ty samych męż­czyzn-poetów – a to jest gest świa­do­mie femi­ni­stycz­ny, praw­da? I w ogó­le spo­ro tej kobie­cej i dziew­czyń­skiej siły (ale też bez­si­ły) w Przy­go­dach – choć­by w opo­wie­ści o począt­ku przy­jaź­ni Rozal­ki Gro­zy i Werki Skwar­ki („Sio­stry Lwie Ser­ce”), a tak­że w „Wiecz­nej kobie­co­ści”, gdzie Roza­lia pyta: „Czy wszyst­kie kobie­ty to kosmit­ki?” lub „Czy wszy­scy kosmi­ci na zie­mi to kobie­ty?”. Czy to Twój wkład w budo­wa­nie kobie­cej „nie­zo­bo­wią­zu­ją­cej, ale jed­nak wspól­no­ty”? Hmmm, czy to jest dobrze posta­wio­ne pyta­nie?

Cokol­wiek powiem, i tak się oka­że, że mój femi­ni­stycz­ny gest to w isto­cie pod­stęp­ny spo­sób umoc­nie­nia patriar­cha­tu, więc wola­ła­bym unik­nąć dekla­ra­cji, nad któ­ry­mi mogła­by się pastwić matriar­chal­na poli­cja myśli. Mogę? Zwłasz­cza że sta­ram się nie ope­ro­wać w sfe­rze dekla­ra­cji.

Dziew­czyn­ki hono­ru­ją dziw­ną panią, ponie­waż – w odróż­nie­niu od roz­cheł­sta­nych poetów – ofe­ru­je im ona jakiś kon­kret, jakieś wspar­cie, jakąś odpo­wiedź. Za kil­ka lat może znaj­dą odpo­wiedź na to pyta­nie u roz­cheł­sta­nych. A może wca­le nie. Prze­wie­sze­nie Wawi­łow to mój rów­nież pry­wat­ny hołd: spo­tka­łam panią Danu­tę we wcze­snej mło­do­ści, wła­ści­wie dzie­ciń­stwie, dwa razy, raz na jakimś gru­po­wym spo­tka­niu wyjąt­ko­wo roz­ga­da­nych wan­na be poetów, dru­gi raz – u niej w domu, tu już byłam jedy­nym gościem. Serio, nie wiem, skąd się tam wzię­łam. Za żad­nym z tych razów nie uda­ło mi się wyksztu­sić wię­cej niż dwóch zdań, ale moje nie­mó­wie­nie spo­tka­ło się z cał­ko­wi­tą akcep­ta­cją, praw­do­po­dob­nie ze wzglę­du na tek­sty, któ­re ze sobą przy­nio­słam. Rodzaj kom­for­tu, o któ­ry dość trud­no, zwłasz­cza w świe­cie lite­ra­tu­ry. Oczy­wi­ście wyro­słam z tego nie­mó­wie­nia, a nawet zna­la­złam przy­jem­ność w mówie­niu, ale bez tam­te­go pakie­tu akcep­ta­cyj­ne­go było­by mi pew­nie trud­niej.
Pła­ka­łaś? No co Ty! A Roza­lia powie­dzia­ła, że to jest „faj­ne, nie­za­smut­no napi­sa­ne”.

No tak, matriar­chal­ne poli­cjant­ki to jest temat na jakąś god­ną opi­sa­nia przy­go­dę. Spo­tka­nia z Wawi­łow to Ci zazdrosz­czę, sama bym ją prze­wie­si­ła na naj­wyż­sze miej­sce w kla­sie. A co do pła­czu, to zga­dzam się z Roza­lią – „nie­za­smut­no napi­sa­ne” i dla­te­go wła­śnie chwy­ta (bo wiesz, ja cza­sem tam łza­wi­łam ze śmie­chu). Zresz­tą z tego, co wiem, to aku­rat Two­ja domo­wa kry­tycz­ka też przy tej książ­ce pła­ka­ła.

Ale chcia­łam zagad­nąć Cię o inne­go Two­je­go domow­ni­ka, czy­li syna, boha­te­ra face­bo­oko­wych wpi­sów, któ­re­mu – jak chwi­lę temu mówi­łaś – obie­ca­łaś epic­ką opo­wieść wojen­ną na bazie Mine­cra­fta. W Przy­go­dach poja­wia się – raczej mar­gi­nal­nie – brat Roza­lii, Remek, któ­ry ma jedyn­kę z reli­gii, robi „za ogon” sio­stry, bo ta musi z nim wycho­dzić na plac zabaw, ale głów­nie to sie­dzi wła­śnie w Mine­craf­cie (chy­ba zresz­tą dzie­lisz z nim tę pasję?). Jeśli syn będzie Cię pil­no­wał rów­nie ter­ro­ry­stycz­nie jak cór­ka, to będzie to już dru­ga Two­ja „epic­ka” książ­ka dla dzie­ci. Jak się czu­jesz z tym prze­sko­kiem z wier­szy i fabuł dla doro­słych – w sfe­rę pisa­nia dla dzie­ci? Jest strach, pew­na taka nie­śmia­łość czy może luz i fraj­da?

Stra­chu musi tro­chę być, wiesz, jest ryzy­ko, jest zaba­wa. Ale ta powieść wojen­na to pieśń przy­szło­ści, na razie mamy z Jur­kiem inne spraw­no­ści do zdo­by­cia: wła­śnie wró­cił ze szko­ły i pochwa­lił się, że zali­czył Deka­log, ale na minus pięć, bo powie­dział go bez intra. Intro? No, wiesz, „jam jest Pan Bóg twój, któ­rym cię wywiódł” i tak dalej. Inny­mi sło­wy, posze­rza­my gra­ni­ce języ­ka w naj­bar­dziej new­ral­gicz­nych obsza­rach i to nam zaj­mu­je spo­ro cza­su i nerw. Pró­bu­ję też go na boku prze­ko­nać, że pro­za, któ­rą męczę już chy­ba czwar­ty rok, to taki tro­chę wojen­ny Mine­craft. Aku­rat jak skoń­czę, pod­ro­śnie na tyle, żeby móc się z tą tezą zgo­dzić. To dobry chło­pak jest, sza­nu­je moje ogra­ni­cze­nia.

Z dru­giej stro­ny wyobraź sobie takie wyzwa­nie, wier­sze dla dzie­ci. W tej chwi­li kapi­tu­lu­ję przed nim cał­ko­wi­cie, ale jutro, poju­trze? Ludzie to robią, dla­cze­go nie mia­ła­bym spró­bo­wać? Cho­ciaż jeśli nie teraz, to zna­czy w prze­wi­dy­wal­nej przy­szło­ści, to potem pew­nie dopie­ro dla wnu­ków, tro­chę trud­no mi sobie wyobra­zić sie­bie piszą­cą książ­ki dla nie­spo­krew­nio­nych dzie­ci, jeśli wiesz, co mam na myśli.

Wyobra­żam sobie takie wyzwa­nie, bo wła­śnie się znaj­du­ję w jego głę­bo­kim pod­ję­ciu (ja aku­rat piszę bar­dziej z synem niż z cór­ka­mi, no i pla­nu­je­my z Jaś­kiem w tym roku wydać „poemat na spółę” o pira­tach). No a sko­ro tak o tych synach, to czy mogę pyta­nie dla Cie­bie od moje­go? Cie­ka­wi­ło go wie­le rze­czy, choć nie czy­ta­łam mu jesz­cze Sied­miu przy­gód, a tyl­ko pod­rzu­ca­łam sma­ko­wi­te kąski w trak­cie robie­nia korek­ty tych­że – na przy­kład chciał wie­dzieć, czy Roza­lia dosta­nie psa, sko­ro nie jest Chiń­czy­kiem, czy syre­na „prze­wie­sza kurt­ki tyl­ko dla pso­tów”, wresz­cie: z cze­go się robi chiń­skie hot-dogi. Ale z naj­głęb­szą powa­gą zapy­tał o to, czy książ­ki takie jak Sie­dem przy­gód Roza­lii Gro­zy pisze się po to, żeby z faj­nych dzie­ci wyro­śli faj­ni doro­śli?

Ojciec Roza­lii uwa­ża, że jej obraz w książ­ce jest wyide­ali­zo­wa­ny, wyobra­żasz sobie? Wiesz, ja wycho­dzę z zało­że­nia, że i dzie­ci, i doro­śli są faj­ni co do zasa­dy, nie trze­ba inge­ro­wać w pro­ces wyra­sta­nia, pisząc takie czy inne książ­ki, nato­miast doro­słe życie rze­czy­wi­ście ma poten­cjał wytrą­ca­nia nas z tej faj­no­ści. I wte­dy książ­ki, któ­re się czy­ta­ło w dzie­ciń­stwie, potra­fią być bar­dzo przy­dat­ne – żeby­śmy sobie sami mogli przy­po­mnieć, że nie jest z nami tak źle.

Są jesz­cze przy­dat­ne do tego, żeby bywać w doro­sło­ści takim Mar­ci­nem Ran­kiem – boha­te­rem kre­sków­ki, o któ­rej opo­wia­da­łaś kie­dyś w wywia­dzie Aga­cie Kuli. Ranek budzi się każ­de­go ran­ka jako ktoś inny, a jego rodzi­ce są na tyle wyro­zu­mia­li, że kie­dy budzi się jako smok, wyci­na­ją mu w spodniach dziu­rę na ogon. Mówi­łaś Aga­cie, że Tobie nikt takiej dziu­ry na ogon nie wytnie, bo jesteś rodzi­cem. Czy przy­go­dy Roza­lii nie są dla Cie­bie tro­chę taką „dziu­rą na ogon”?Chcia­łam jesz­cze zapy­tać o ilu­stra­cje do książ­ki autor­stwa Patry­cji Ochman. Zacie­ka­wi­ło mnie, że jej Roza­lia jest tro­chę jak ten Mar­cin Ranek – w każ­dej przy­go­dzie jest inna, raz ma dłu­gie wło­sy, raz krót­kie, raz jest smut­na, kie­dy indziej psot­na, wresz­cie w przed­ostat­nim roz­dzia­le, co zro­zu­mia­łe, ma uro­dę dale­ko­wschod­nią. To tro­chę jak uwiel­bia­na przez dzie­ci zaba­wa w prze­bie­ran­ki (nota­be­ne o prze­bie­ra­niu się za dynię vel kabacz­ka trak­tu­je czwar­ta, hal­lo­we­eno­wa przy­go­da Roza­lii). Odna­la­złaś się w gra­ficz­nych prze­bra­niach, któ­re stwo­rzy­ła dla Two­ich boha­te­rek Patry­cja?

Wiesz, ja Patry­cję wybra­łam i oświad­czy­łam się jej, więc gdy­bym się teraz nie odna­la­zła w tym, co zro­bi­ła, raczej nie mówi­ła­bym o tym gło­śno. A serio: Roza­lia źró­dło­wa jest eks­tre­mal­nie meta­mor­ficz­na, co w niej uwiel­biam, ale nie jestem pew­na, czy uda­ło mi się poka­zać to w tek­ście. Tym bar­dziej jestem wdzięcz­na Patry­cji, że poka­za­ła to w taki non­sza­lanc­ki spo­sób, bez oglą­da­nia się na – nie wiem, jak to okre­ślić – fizjo­lo­gicz­ne praw­do­po­do­bień­stwo? Skąd­inąd cie­ka­we, czy Ty, jako redak­tor­ka, mia­łaś z tymi „prze­bie­ran­ka­mi” pro­blem mery­to­rycz­ny.

Gdy­bym była tyl­ko redak­tor­ką, to może i nawet bym mogła mieć (tam, gdzie były napraw­dę mery­to­rycz­ne wąt­pli­wo­ści, to żeśmy je popra­wi­ły, nie?). Ale jako mat­ka dzie­ci, z któ­rych każ­de (zwłasz­cza naj­star­sza, rówie­śnicz­ka Roza­lii) ule­ga prze­obra­że­niom dwa­dzie­ścia razy na dzień, świet­nie to rozu­mia­łam, więc zero pro­ble­mów. W dodat­ku Two­ja książ­ka jest tro­chę matriosz­ko­wa, a ja mam matriosz­ko­we­go świ­ra, więc jako czy­tel­nicz­ka z rado­ścią dziec­ka odkry­wa­łam kolej­ną Rozę-w-Roz­ie. A że na okład­ce widzi­my dopi­sa­ne czy­jąś ręką do wła­ści­we­go tytu­łu słów­ko „pierw­szych”, pozo­sta­je mieć nadzie­ję, że poza magicz­ną sió­dem­ką „pierw­szych” przy­gód poja­wią się kie­dyś kolej­ne matriosz­ki. I tyl­ko nie mów „ydgin”! Ser­decz­nie Ci dzię­ku­ję za „gaduł­kę”.

belka_1

O autorach i autorkach

Joanna Mueller

Urodzona w 1979 roku. Poetka, eseistka, redaktorka. Wydała tomy poetyckie: Somnambóle fantomowe (2003), Zagniazdowniki/Gniazdowniki (2007, nominacja do Nagrody Literackiej Gdynia), Wylinki (2010), intima thule (2015, nominacje do Nagrody Literackiej m.st. Warszawy i do Silesiusa), wspólnie z Joanną Łańcucką Waruj (2019, nominacje do Silesiusa i Nagrody im. W. Szymborskiej) oraz Hista & her sista (2021, nominacja do Silesiusa), dwie książki eseistyczne: Stratygrafie (2010, nagroda Warszawska Premiera Literacka) i Powlekać rosnące(2013) oraz zbiór wierszy dla dzieci Piraci dobrej roboty (2017). Redaktorka książek: Solistki. Antologia poezji kobiet (1989–2009) (2009, razem z Marią Cyranowicz i Justyną Radczyńską) oraz Warkoczami. Antologia nowej poezji (2016, wraz z Beatą Gulą i Sylwią Głuszak). Członkini grupy feministyczno-artystycznej Wspólny Pokój. Mieszka w Warszawie.

Justyna Bargielska

Urodzona w 1977 roku w Warszawie. Poetka, pisarka. Laureatka konkursu poetyckiego im. Rainera Marii Rilkego (2001) i nagrody specjalnej im. Jacka Bierezina (2002). Otrzymała dwa razy Nagrodę Literacką Gdynia (2010 i 2011). Mieszka w Warszawie.

Powiązania

Rozmowy na koniec: odcinek 33 Joanna Mueller

nagrania / transPort Literacki Antonina Tosiek Jakub Pszoniak Joanna Mueller

Trzy­dzie­sty trze­ci odci­nek z cyklu „Roz­mo­wy na koniec” w ramach festi­wa­lu Trans­Port Lite­rac­ki 29.

Więcej

Śmianko przez łzy, czyli Gryczanka superbajaderka

wywiady / o książce Aleksandra Kasprzak Joanna Mueller

Roz­mo­wa Joan­ny Muel­ler z Alek­san­drą Kasprzak, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Wydrąż mi rodzi­nę w serze, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 16 wrze­śnia 2024 roku.

Więcej

Niewidka i Zobaczysko

nagrania / transPort Literacki Joanna Łańcucka Joanna Mueller Resina

Czy­ta­nie z książ­ki „Nie­wid­ka i Zoba­czy­sko” z udzia­łem Joan­ny Muel­ler i Joan­ny Łań­cuc­kiej ramach festi­wa­lu Trans­Port Lite­rac­ki 28. Muzy­ka Resi­na.

Więcej

Neuroprzekaźnik musów. O „Umalmu” Łukasza Woźniaka

recenzje / IMPRESJE Joanna Mueller

Impre­sja Joan­ny Muel­ler na temat poezji Łuka­sza Woź­nia­ka, lau­re­ata 18. edy­cji Poło­wu poetyc­kie­go.

Więcej

Poeci na nowy wiek

dzwieki / WYDARZENIA Różni autorzy

Zapis całe­go spo­tka­nia autor­skie­go z udzia­łem Justy­ny Bar­giel­skiej, Mag­da­le­ny Biel­skiej, Jac­ka Deh­ne­la, Sła­wo­mi­ra Elsne­ra, Julii Fie­dor­czuk, Kon­ra­da Góry, Łuka­sza Jaro­sza, Bar­to­sza Kon­stra­ta, Szcze­pa­na Kopy­ta, Joan­ny Lech, Agniesz­ki Mira­hi­ny, Joan­ny Muel­ler, Edwar­da Pase­wi­cza, Anny Pod­cza­szy, Toma­sza Puł­ki, Bian­ki Rolan­do, Rober­ta Rybic­kie­go, Paw­ła Sar­ny, Julii Szy­cho­wiak, Joan­ny Wajs, Prze­my­sła­wa Wit­kow­skie­go i Indi­go Tree pod­czas festi­wa­lu Port Wro­cław 2010.

Więcej

Pod prąd, w nieważkość. O „gatunkach anadromicznych” Karola Brzozowskiego

recenzje / ESEJE Joanna Mueller

Impre­sja Joan­ny Muel­ler na temat poezji Karo­la Brzo­zow­skie­go, lau­re­ata pro­jek­tu „Połów. Poetyc­kie debiu­ty 2023”.

Więcej

Blade Runner 2023. O „państwach miastach i okolicach” Kamila Plicha

recenzje / ESEJE Joanna Mueller

Impre­sja Joan­ny Muel­ler na temat poezji Kami­la Pli­cha, lau­re­ata 18. edy­cji Poło­wu poetyc­kie­go.

Więcej

Moja reakcja na. O „bezoarach” Julii Jankowskiej

recenzje / ESEJE Joanna Mueller

Impre­sja Joan­ny Muel­ler na temat poezji Julii Jan­kow­skiej, lau­re­at­ki 18. edy­cji Poło­wu poetyc­kie­go.

Więcej

Turbuj te kółka, turlaj! O „Regule trzech” Aleksandry Góreckiej

recenzje / ESEJE Joanna Mueller

Impre­sja Joan­ny Muel­ler na temat poezji Alek­san­dry Górec­kiej, lau­re­at­ki 18. edy­cji Poło­wu poetyc­kie­go.

Więcej

Historia jednego wiersza: „Fale Dunaju”

recenzje / KOMENTARZE Justyna Bargielska

Autor­ski komen­tarz Justy­ny Bar­giel­skiej, towa­rzy­szą­cy pre­mie­rze książ­ki Wybór stand-upów, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 20 listo­pa­da 2023 roku.

Więcej

Roastując siebie

wywiady / o książce Justyna Bargielska Ola Kołodziejek

Roz­mo­wa Oli Koło­dzie­jek z Justy­ną Bar­giel­ską towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Wybór stand-upów Justy­ny Bar­giel­skiej, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 20 listo­pa­da 2023 roku.

Więcej

Historia jednego wiersza: „tsundere: podmalówka”

recenzje / KOMENTARZE Joanna Mueller

Autor­ski komen­tarz Joan­ny Muel­ler, towa­rzy­szą­cy pre­mie­rze książ­ki tru­le, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 9 paź­dzier­ni­ka 2023 roku.

Więcej

Rozprężanie wdrukowanych krat

wywiady / o książce Joanna Mueller Zuzanna Sala

Roz­mo­wa Zuzan­ny Sali z Joan­ną Muel­ler, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki tru­le Joan­ny Muel­ler, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 9 paź­dzier­ni­ka 2023 roku.

Więcej

Popędziłybyśmy sobie, ale pchamy wózek

wywiady / o książce Joanna Mueller Katarzyna Szaulińska

Roz­mo­wa Joan­ny Muel­ler z Kata­rzy­ną Szau­liń­ską, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Kryp­to­dom Kata­rzy­ny Szau­liń­skiej, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 16 paź­dzier­ni­ka 2023 roku.

Więcej

Wybór stand-upów (2)

utwory / zapowiedzi książek Justyna Bargielska

Frag­men­ty książ­ki Wybór stand-upów Justy­ny Bar­giel­skiej, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim 20 listo­pa­da 2023 roku.

Więcej

trule (2)

utwory / zapowiedzi książek Joanna Mueller

Frag­men­ty książ­ki tru­le Joan­ny Muel­ler, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim 9 paź­dzier­ni­ka 2023 roku.

Więcej

Wybór stand-upów (1)

utwory / zapowiedzi książek Justyna Bargielska

Frag­men­ty książ­ki Wybór stand-upów Justy­ny Bar­giel­skiej, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim 20 listo­pa­da 2023 roku.

Więcej

trule (1)

utwory / zapowiedzi książek Joanna Mueller

Frag­men­ty książ­ki tru­le Joan­ny Muel­ler, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim 9 paź­dzier­ni­ka 2023 roku.

Więcej

W oku cyklonu, na ostrzu granicy

wywiady / o książce Joanna Łańcucka Joanna Mueller

Roz­mo­wa Joan­ny Łań­cuc­kiej i Joan­ny Muel­ler, towa­rzy­szą­ca towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze kami­shi­baj­ki Nie­wid­ka i Zoba­czy­sko, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 10 lip­ca 2023 roku.

Więcej

Historia jednego wiersza: Na to rwało się, rwało się Serce

recenzje / KOMENTARZE Joanna Łańcucka Joanna Mueller

Autor­ski komen­tarz Joan­ny Muel­ler i Joan­ny Łań­cuc­kiej, towa­rzy­szą­cy pre­mie­rze książ­ki Nie­wid­ka i Zoba­czy­sko, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 10 lip­ca 2023 roku.

Więcej

Rozmowy na koniec: odcinek 13 Adam Mickiewicz

nagrania / transPort Literacki Różni autorzy

Trzy­na­sty odci­nek z cyklu „Roz­mo­wy na koniec” w ramach festi­wa­lu Trans­Port Lite­rac­ki 27.

Więcej

Romantyczność 2022

nagrania / transPort Literacki Różni autorzy

Czy­ta­nie z książ­ki Roman­tycz­ność. Współ­cze­sne bal­la­dy i roman­se inspi­ro­wa­ne twór­czo­ścią Ada­ma Mic­kie­wi­cza w ramach festi­wa­lu Trans­Port Lite­rac­ki 27.

Więcej

Niewidka i Zobaczysko (2)

utwory / zapowiedzi książek Joanna Łańcucka Joanna Mueller

Frag­men­ty zapo­wia­da­ją­ce książ­kę Nie­wid­ka i Zoba­czy­sko Joan­ny Muel­ler i Joan­ny Łań­cuc­kiej, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim 10 lip­ca 2023 roku.

Więcej

Niewidka i Zobaczysko

utwory / zapowiedzi książek Joanna Łańcucka Joanna Mueller

Frag­men­ty zapo­wia­da­ją­ce książ­kę Nie­wid­ka i Zoba­czy­sko Joan­ny Muel­ler i Joan­ny Łań­cuc­kiej, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim 10 lip­ca 2023 roku.

Więcej

Rozmowy na torach: odcinek 13 Joanna Mueller

nagrania / stacja Literatura Antonina Tosiek Jakub Skurtys Joanna Mueller

Trzy­na­sty odci­nek z cyklu „Roz­mo­wy na torach” w ramach festi­wa­lu Sta­cja Lite­ra­tu­ra 26.

Więcej

Hista & her sista

nagrania / stacja Literatura Joanna Mueller

Czy­ta­nie z książ­ki Hista & her sista z udzia­łem Joan­ny Muel­ler w ramach festi­wa­lu Sta­cja Lite­ra­tu­ra 26.

Więcej

Siostrzeństwo to gryps upuszczany skrycie do innych klatek

debaty / ankiety i podsumowania Joanna Mueller

Odpo­wie­dzi Joan­ny Muel­ler na pyta­nia Tade­usza Sław­ka w „Kwe­stio­na­riu­szu 2022”.

Więcej

Amerykańska Szkoła Pisania

nagrania / stacja Literatura Różni autorzy

Spo­tka­nie wokół książ­ki Ame­ry­kań­ska Szko­ła Pisa­nia Eli­za­beth Bishop z udzia­łem Juliu­sza Pie­li­chow­skie­go, Mar­ci­na Szu­stra, Jerze­go Jar­nie­wicz i Joan­ny Muel­ler w ramach festi­wa­lu Sta­cja Lite­ra­tu­ra 25.

Więcej

Żywa obecność

wywiady / o książce Bogusława Sochańska Joanna Mueller

Roz­mo­wa Joan­ny Muel­ler z Bogu­sła­wą Sochań­ską, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Bojow­ni­cy bez bro­ni Mor­te­na Nie­lse­na, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 20 wrze­śnia 2021 roku.

Więcej

Wojna (pieśni lisów), Przepowieść w ścinkach, Gdyby ktoś o mnie pytał, Sekcja zabójstw

nagrania / stacja Literatura Różni autorzy

Spo­tka­nie wokół ksią­żek Woj­na (pie­śni lisów), Prze­po­wieść w ścin­kach, Gdy­by ktoś o mnie pytał i Sek­cja zabójstw z udzia­łem Kon­ra­da Góry, Mar­ty Pod­gór­nik, Boh­da­na Zadu­ry, Joan­ny Muel­ler i Karo­la Mali­szew­skie­go w ramach festi­wa­lu Sta­cja Lite­ra­tu­ra 25.

Więcej

stubezgłowa (filetowanie)

recenzje / KOMENTARZE Joanna Mueller

Autor­ski komen­tarz Joan­ny Muel­ler w ramach cyklu „Histo­ria jed­ne­go wier­sza”, towa­rzy­szą­cy pre­mie­rze książ­ki Hista & her sista, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 3 maja 2021 roku.

Więcej

Książki z Biura: Odcinek 9 Hista & her sista

nagrania / między wierszami Joanna Mueller

Dzie­wią­ty odci­nek cyklu Książ­ki z Biu­ra. Nagra­nie zre­ali­zo­wa­no w ramach pro­jek­tu Kar­to­te­ka 25.

Więcej

Poczułam się w świecie bardziej jak w domu

wywiady / o książce Adda Djørup Joanna Mueller

Roz­mo­wa Joan­ny Muel­ler z Addą Djørup, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Naj­słab­szy opór, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 17 maja 2021 roku.

Więcej

Nadal wierzę w siostrzeństwo

wywiady / o książce Joanna Mueller Katarzyna Szaulińska

Roz­mo­wa Kata­rzy­ny Szau­liń­skiej z Joan­ną Muel­ler, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Hista & her sista, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 3 maja 2021 roku.

Więcej

Hista & her sista

utwory / zapowiedzi książek Joanna Mueller

Frag­ment zapo­wia­da­ją­cy książ­kę Joan­ny Muel­ler Hista & her sista, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim 3 maja 2021 roku.

Więcej

Łemkowski palimpsest, odwrotność wymazania

recenzje / ESEJE Joanna Mueller

Recen­zja Joan­ny Muel­ler, towa­rzy­szą­ca wyda­niu książ­ki Kata­rzy­ny Szwe­dy Bosor­ka, któ­ra uka­za­ła się w Biu­rze Lite­rac­kim 9 listo­pa­da 2020 roku.

Więcej

Santarém, Samotność przestrzeni oraz Nie gódź się

nagrania / stacja Literatura Różni autorzy

Spo­tka­nie wokół ksią­żek San­ta­rém Eli­za­beth Bishop, Samot­ność prze­strze­ni Emi­ly Dic­kin­son i Nie gódź się Pat­ti Smith z udzia­łem Tade­usza Sław­ka, Fili­pa Łobo­dziń­skie­go, Joan­ny Muel­ler oraz Juliu­sza Pie­li­chow­skie­go w ramach festi­wa­lu Sta­cja Lite­ra­tu­ra 24.

Więcej

Poetyckie książki trzydziestolecia

nagrania / stacja Literatura Różni autorzy

Spo­tka­nie z udzia­łem Anny Kału­ży, Karo­la Mali­szew­skie­go, Joan­ny Muel­ler, Joan­ny Orskiej oraz Jaku­ba Skur­ty­sa w ramach festi­wa­lu Sta­cja Lite­ra­tu­ra 24.

Więcej

Waruj

nagrania / stacja Literatura Różni autorzy

Spo­tka­nie wokół książ­ki „Waruj Joan­ny Muel­ler i Joan­ny Łań­cuc­kiej z udzia­łem Joan­ny Muel­ler, Joan­ny Łań­cuc­kiej, Anny Ada­mo­wicz oraz Dawi­da Mate­usza w ramach festi­wa­lu Sta­cja Lite­ra­tu­ra 22.

Więcej

Zerwane ze smyczy

wywiady / o książce Joanna Łańcucka Joanna Mueller Sylwia Głuszak

Roz­mo­wa Syl­wii Głu­szak z Joan­ną Łań­cuc­ką i Joan­ną Muel­ler, towa­rzy­szą­ca wyda­niu książ­ki Waruj Joan­ny Łań­cuc­kiej i Joan­ny Muel­ler, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 16 wrze­śnia 2019 roku.

Więcej

Czysty układ

wywiady / o pisaniu Joanna Mueller Roman Honet

Roz­mo­wa Roma­na Hone­ta z Joan­ną Muel­ler, opu­bli­ko­wa­na w cyklu pre­zen­ta­cji naj­cie­kaw­szych archi­wal­nych tek­stów z dwu­dzie­sto­pię­cio­le­cia festi­wa­lu Sta­cja Lite­ra­tu­ra.

Więcej

Straż graniczna w Morzu Własnym

recenzje / KOMENTARZE Joanna Łańcucka Joanna Mueller

Autor­skie komen­ta­rze Joan­ny Łań­cuc­kiej i Joan­ny Muel­ler, towa­rzy­szą­ce wyda­niu książ­ki Waruj, któ­ra uka­za­ła się w Biu­rze Lite­rac­kim 16 wrze­śnia 2019 roku.

Więcej

Waruj

utwory / zapowiedzi książek Joanna Łańcucka Joanna Mueller

Frag­ment zapo­wia­da­ją­cy książ­kę Joan­ny Łań­cuc­kiej & Joan­ny Muel­ler Waruj, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim 16 wrze­śnia 2019 roku.

Więcej

Ding

nagrania / złodzieje wierszy Justyna Bargielska

Etiu­da wyróż­nio­na w II edy­cji kon­kur­su „Nakręć wiersz”. Zespół w skła­dzie: Tomek Gabryś, Jarek Łuka­sze­wicz.

Więcej

Dziurka od Klucza jest mgławicą

wywiady / o książce Bianka Rolando Joanna Mueller

Roz­mo­wa Joan­ny Muel­ler z Bian­ką Rolan­do, towa­rzy­szą­ca wyda­niu książ­ki Stel­le, któ­ra uka­za­ła się nakła­dem Biu­ra Lite­rac­kie­go 11 mar­ca 2019 roku.

Więcej

Kto za tym stoi

nagrania / stacja Literatura Różni autorzy

Spo­tka­nie z orga­ni­za­to­ra­mi festi­wa­lu Sta­cja Lite­ra­tu­ra 23, w któ­rym udział wzię­li Damian Banasz, Artur Bursz­ta, Mate­usz Grze­go­rzew­ski, Alek­san­dra Grzem­ska, Poli­na Justo­wa, Dawid Mate­usz, Mina, Joan­na Muel­ler, Alek­san­dra Olszew­ska, Tomasz Piech­nik, Juliusz Pie­li­chow­ski, Mag­da­le­na Riga­mon­ti i Mak­sy­mi­lian Riga­mon­ti.

Więcej

Przekuwanie krzyku

wywiady / o książce Joanna Mueller Juliusz Pielichowski

Roz­mo­wa Joan­ny Muel­ler i Juliu­sza Pie­li­chow­skie­go, towa­rzy­szą­ca wyda­niu książ­ki San­ta­rém (wier­sze i trzy małe pro­zy) Eli­za­beth Bishop w prze­kła­dzie Andrze­ja Sosnow­skie­go, któ­ra uka­za­ła się w Biu­rze Lite­rac­kim 5 listo­pa­da 2018 roku.

Więcej

O tym, jak „zadziała się” wspólnota

wywiady / o pisaniu Różni autorzy

Dys­ku­sja redak­cji Biu­ra Lite­rac­kie­go z udzia­łem: Alek­san­dry Grzem­skiej, Dawi­da Mate­usza, Joan­ny Muel­ler, Alek­san­dry Olszew­skiej, Juliu­sza Pie­li­chow­skie­go i Artu­ra Bursz­ty na temat festi­wa­lu Sta­cja Lite­ra­tu­ra 23.

Więcej

Wiersz doraźny: Dzień gniewu

utwory / premiery w sieci Różni autorzy

Poza­kon­kur­so­wy zestaw „Wier­szy doraź­nych 2018” autor­stwa Jaku­ba Korn­hau­se­ra, Zbi­gnie­wa Mache­ja, Karo­la Mali­szew­skie­go, Joan­ny Muel­ler, Prze­my­sła­wa Owczar­ka, Grze­go­rza Wró­blew­skie­go.

Więcej

Poetycka książka trzydziestolecia: rekomendacja nr 6

debaty / ankiety i podsumowania Joanna Mueller

Głos Joan­ny Muel­ler w deba­cie „Poetyc­ka książ­ka trzy­dzie­sto­le­cia”.

Więcej

Tribute to John Ashbery

nagrania / stacja Literatura Różni autorzy

Spo­tka­nie autor­skie „Tri­bu­te to John Ash­be­ry” w ramach festi­wa­lu Sta­cja Lite­ra­tu­ra 22.

Więcej

Poezja z nagrodami: Dwa fiaty

recenzje / KOMENTARZE Justyna Bargielska

Justy­na Bar­giel­ska odpo­wia­da na pyta­nia w ankie­cie doty­czą­cej książ­ki Dwa fia­ty, wyda­nej w for­mie elek­tro­nicz­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 18 kwiet­nia 2018 roku. Książ­ka uka­zu­je się w ramach akcji „Poezja z nagro­da­mi”.

Więcej

Pierwszy peryskop kici

dzwieki / RECYTACJE Justyna Bargielska

Wiersz z tomu Szyb­ko przez wszyst­ko, zare­je­stro­wa­ny pod­czas spo­tka­nia „Nowe sytu­acje” na festi­wa­lu Port Wro­cław 2014.

Więcej

Ogród o rozwidlających się skojarzeniach, czyli jak nie rymuje Kosenda

recenzje / IMPRESJE Joanna Mueller

Impre­sja Joan­ny Muel­ler na temat zesta­wu wier­szy Z ana­lo­go­wych remi­sji Lucju­sza Blan­cju­sza Patry­ka Kosen­dy, lau­re­ata 12. edy­cji „Poło­wu”.

Więcej

Wersy jak mansjony. O anarchitektonicznej poezji Macieja Konarskiego

recenzje / IMPRESJE Joanna Mueller

Impre­sja Joan­ny Muel­ler na temat zesta­wu wier­szy Poza geo­me­trią Macie­ja Konar­skie­go, lau­re­ata 12. edy­cji „Poło­wu”.

Więcej

Nudelman

dzwieki / RECYTACJE Justyna Bargielska

Frag­ment z książ­ki Nudel­man Justy­ny Bar­giel­skiej, zare­je­stro­wa­ny pod­czas spo­tka­nia „Poeci na nowy wiek” na festi­wa­lu Port Wro­cław 2015. Czy­ta autor­ka.

Więcej

Wesoła czasem makabra

wywiady / o książce Aleksander Nawarecki Justyna Bargielska

Roz­mo­wa Alek­san­dra Nawa­rec­kie­go z Justy­ną Bar­giel­ską o książ­ce Nudel­man, wyda­nej nakła­dem Biu­ra Lite­rac­kie­go 7 lip­ca 2014 roku, a w wer­sji elek­tro­nicz­nej 11 grud­nia 2017 roku.

Więcej

Próba doszorowania

recenzje / KOMENTARZE Justyna Bargielska

Autor­ski komen­tarz Justy­ny Bar­giel­skiej do wier­sza „Pró­ba doszo­ro­wa­nia”, towa­rzy­szą­cy pre­mie­rze książ­ki Nudel­man, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 7 lip­ca 2014 roku, a w wer­sji elek­tro­nicz­nej 11 grud­nia 2017 roku.

Więcej

Dzieci szybciej zrozumieją

wywiady / o książce Joanna Mueller Maria Liczner

Roz­mo­wa Marii Licz­ner z Joan­ną Muel­ler, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Pira­ci dobrej robo­ty, wyda­nej nakła­dem Biu­ra Lite­rac­kie­go 23 paź­dzier­ni­ka 2017 roku.

Więcej

Hmm, aha, pff, czyli o piraceniu pisania

recenzje / KOMENTARZE Joanna Mueller

Autor­ski komen­tarz Joan­ny Muel­ler w ramach cyklu „Histo­ria jed­ne­go tek­stu”, towa­rzy­szą­cy pre­mie­rze książ­ki Pira­ci dobrej robo­ty, wyda­nej nakła­dem Biu­ra Lite­rac­kie­go 23 paź­dzier­ni­ka 2017 roku.

Więcej

trofea i tropy, wnyki i wymyki

dzwieki / RECYTACJE Joanna Mueller

Wiersz z tomu inti­ma thu­le, zare­je­stro­wa­ny pod­czas spo­tka­nia „Poeci na nowy wiek” na festi­wa­lu Port Wro­cław 2015.

Więcej

Nowe sytuacje w Trybie żeńskim: Joanna Mueller

nagrania / z fortu do portu Joanna Mueller

Zapis spo­tka­nia autor­skie­go „Nowe sytu­acje w Try­bie żeń­skim” z Joan­ną Muel­ler w ramach 19. festi­wa­lu lite­rac­kie­go Port Wro­cław 2014.

Więcej

Piraci dobrej roboty: Fragment

utwory / zapowiedzi książek Joanna Mueller Marianna Sztyma

Frag­ment zapo­wia­da­ją­cy książ­kę Pira­ci dobrej robo­ty Joan­ny Muel­ler z ilu­stra­cja­mi autor­stwa Marian­ny Szty­my, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim 23 paź­dzier­ni­ka 2017 roku.

Więcej

Piraci dobrej roboty: Wierszowiązałki

utwory / zapowiedzi książek Joanna Mueller Marianna Sztyma

Frag­ment zapo­wia­da­ją­cy książ­kę Pira­ci dobrej robo­ty Joan­ny Muel­ler z ilu­stra­cja­mi autor­stwa Marian­ny Szty­my, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim 23 paź­dzier­ni­ka 2017 roku.

Więcej

Nakręć wiersz z Połowu

nagrania / z fortu do portu Artur Burszta Joanna Mueller

Zapis spo­tka­nia autor­skie­go z lau­re­ata­mi kon­kur­su „Nakręć wiersz” w ramach 20. edy­cji festi­wa­lu Port Lite­rac­ki 2015.

Więcej

Szczodrość dla mniej oszukanych

wywiady / o książce Jacek Dehnel Joanna Mueller

Roz­mo­wa Joan­ny Muel­ler z Jac­kiem Deh­ne­lem, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Zimo­we kró­le­stwo, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 23 stycz­nia 2017 roku.

Więcej

Syrenka i dzwoneczek

recenzje / KOMENTARZE Justyna Bargielska

Autor­ski komen­tarz Justy­ny Bar­giel­skiej do książ­ki Sie­dem przy­gód Roza­lii Gro­zy, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 9 stycz­nia 2017 roku.

Więcej

Brodząc w habitusie

wywiady / o książce Joanna Mueller Szymon Żuchowski

Roz­mo­wa Joan­ny Muel­ler z Szy­mo­nem Żuchow­skim, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Tro­pi­zmy w prze­kła­dzie Szy­mo­na Żuchow­skie­go, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 1 listo­pa­da 2016 roku.

Więcej

Zrównoważony rozwój

utwory / zapowiedzi książek Justyna Bargielska

Frag­ment zapo­wia­da­ją­cy książ­kę Sie­dem przy­gód Roza­lii Gro­zy Justy­ny Bar­giel­skiej z ilu­stra­cja­mi Okta­wii Ogniew, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim.

Więcej

Maria przez Martę odzyskana

recenzje / ESEJE Joanna Mueller

Recen­zja Joan­ny Muel­ler z książ­ki Seans na dnie morza Marii Paw­li­kow­skiej-Jasno­rzew­skiej w wybo­rze Mar­ty Pod­gór­nik.

Więcej

Zamieszkaj w tekście, który czytasz

wywiady / o książce Joanna Mueller Klaudia Muca

Roz­mo­wa Klau­dii Mucy z Joan­ną Muel­ler.

Więcej

Niewymuszone gry z tożsamością

recenzje / ESEJE Joanna Mueller

Połów 2011. Frag­ment ese­ju Joan­ny Muel­ler Kuter do bazy! – o poezji Macie­ja Taran­ka.

Więcej

Trochę ziemia nieznana

wywiady / o książce Jakub Głuszak Joanna Mueller

Roz­mo­wa Joan­ny Muel­ler z Jaku­bem Głu­sza­kiem, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki 21 wier­szy miło­snych, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 12 lip­ca 2016 roku.

Więcej

Jestem co się zowie żarówką zgrozy

wywiady / o książce Justyna Bargielska Przemysław Rojek

Roz­mo­wa Prze­my­sła­wa Roj­ka z Justy­ną Bar­giel­ską, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Sel­fie na tle rze­pa­ku, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 27 czerw­ca 2016 roku.

Więcej

Rozmowy w zatoce

recenzje / KOMENTARZE Justyna Bargielska

Autor­ski komen­tarz Justy­ny Bar­giel­skiej w ramach cyklu „Histo­ria jed­ne­go wier­sza”, towa­rzy­szą­cy pre­mie­rze książ­ki Sel­fie na tle rze­pa­ku, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 27 czerw­ca 2016 roku.

Więcej

Wielki Plan B

dzwieki / RECYTACJE Justyna Bargielska

Wiersz z tomu Nudel­man, zare­je­stro­wa­ny pod­czas spo­tka­nia „Poeci na nowy wiek” na festi­wa­lu Port Wro­cław 2015.

Więcej

Poeci na nowy wiek

nagrania / z fortu do portu Joanna Mueller Julia Szychowiak Justyna Bargielska

Zapis spo­tka­nia autor­skie­go „Poeci na nowy wiek” z Justy­ną Bar­giel­ską, Joan­ną Muel­ler i Julią Szy­cho­wiak w ramach 20. edy­cji festi­wa­lu Port Lite­rac­ki 2015.

Więcej

Pod włos, o głos (czego się nauczyłam, miotając Warkoczami)

debaty / ankiety i podsumowania Joanna Mueller

Głos Joan­ny Muel­ler w deba­cie „Jesz­cze jed­na dys­ku­sja o pary­te­tach”.

Więcej

Pies ci je kapelusz

utwory / zapowiedzi książek Justyna Bargielska

Frag­ment zapo­wia­da­ją­cy książ­kę Sel­fie na tle rze­pa­ku Justy­ny Bar­giel­skiej, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim.

Więcej

Dating sessions

utwory / zapowiedzi książek Justyna Bargielska

Frag­ment zapo­wia­da­ją­cy książ­kę Sel­fie na tle rze­pa­ku Justy­ny Bar­giel­skiej, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim.

Więcej

Blisko intymnego świata

wywiady / o pisaniu Joanna Mueller Karolina Sałdecka

Roz­mo­wa Karo­li­ny Sał­dec­kiej z Joan­ną Muel­ler.

Więcej

Poeci: Joanna Mueller

nagrania / między wierszami Joanna Mueller

Dzie­wią­ty odci­nek pro­gra­mu lite­rac­kie­go „Poeci”, w któ­rym Woj­ciech Bono­wicz roz­ma­wia z Joan­ną Muel­ler.

Więcej

Szybko przez wszystko i ruchy Browna

wywiady / o książce Aleksander Nawarecki Justyna Bargielska

Roz­mo­wa Alek­san­dra Nawa­rec­kie­go z Justy­ną Bar­giel­ską o książ­ce Szyb­ko przez wszyst­ko, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze e‑booka Chi­na ship­ping, wyda­ne­go w Biu­rze Lite­rac­kim 8 lute­go 2016 roku.

Więcej

We should kiss

recenzje / KOMENTARZE Justyna Bargielska

Autor­ski komen­tarz Justy­ny Bar­giel­skiej w ramach cyklu „Histo­ria jed­ne­go wier­sza”, towa­rzy­szą­cy pre­mie­rze e‑booka Chi­na ship­ping, wyda­ne­go w Biu­rze Lite­rac­kim 8 lute­go 2016 roku.

Więcej

Nowe sytuacje w Trybie żeńskim: Justyna Bargielska

nagrania / z fortu do portu Justyna Bargielska

Zapis spo­tka­nia „Nowe sytu­acje w Try­bie żeń­skim” pod­czas festi­wa­lu Port Lite­rac­ki 2014.

Więcej

Rozmowa o książce Sposoby na zaśnięcie

wywiady / o książce Różni autorzy

Dzie­ci zada­ją pyta­nia auto­rom i autor­kom książ­ki Spo­so­by na zaśnię­cie, któ­ra uka­za­ła się nakła­dem Biu­ra Lite­rac­kie­go 13 lip­ca 2015 roku.

Więcej

Nie papier, nie nożyczki. O Nakarmić kamień Bronki Nowickiej

recenzje / IMPRESJE Joanna Mueller

Esej Joan­ny Muel­ler towa­rzy­szą­cy pre­mie­rze książ­ki Nakar­mić kamień Bron­ki Nowic­kiej, któ­ra uka­za­ła się 29 czerw­ca 2015 roku nakła­dem Biu­ra Lite­rac­kie­go.

Więcej

Marsjańska gościnność

wywiady / o książce Jerzy Jarniewicz Joanna Mueller

Roz­mo­wa Joan­ny Muel­ler z Jerzym Jar­nie­wi­czem towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Woda na Mar­sie, któ­ra uka­za­ła się nakła­dem Biu­ra Lite­rac­kie­go 25 maja 2015 roku.

Więcej

Anarchistyczna szczepionka Podsiadły – testowana na dzieciach

recenzje / ESEJE Joanna Mueller

Szkic Joan­ny Muel­ler towa­rzy­szą­cy pre­mie­rze książ­ki Przed­szkol­ny sen Marian­ki Jac­ka Pod­sia­dły, któ­ra uka­za­ła się nakła­dem Biu­ra Lite­rac­kie­go 20 kwiet­nia 2015 roku.

Więcej

Bohaterki rodzą się zmęczone

wywiady / o książce Joanna Mueller Marta Podgórnik

Z Mar­tą Pod­gór­nik o książ­ce Zawsze roz­ma­wia Joan­na Muel­ler.

Więcej

stuk-puk

utwory / zapowiedzi książek Justyna Bargielska

Frag­ment zapo­wia­da­ją­cy książ­kę Chi­na ship­ping Justy­ny Bar­giel­skiej, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim 15 lute­go 2016 roku.

Więcej

Komentarz do wiersza „dąsy, musy, winy”

recenzje / KOMENTARZE Joanna Mueller

Autor­ski komen­tarz Jonan­ny Muel­ler do wier­sza „dąsy, musy, winy” z książ­ki inti­ma thu­le, któ­ra uka­za­ła się 12 stycz­nia 2015 roku nakła­dem Biu­ra Lite­rac­kie­go.

Więcej

„To jakby architektoniczna wersja matrioszek”

wywiady / o książce Joanna Mueller Przemysław Rojek

Z Joan­ną Muel­ler o książ­ce inti­ma thu­le roz­ma­wia Prze­my­sław Rojek

Więcej

Komiks „Pinktronic” z komentarzem

recenzje / KOMENTARZE Justyna Bargielska Liwia Dzierżawa

Komen­tarz Liwii Dzier­ża­wy, fina­list­ki kon­kur­su „Komiks wier­szem w try­bie żeń­skim”, do wier­sza Pink­tro­nic Justy­ny Bar­giel­skiej.

Więcej

Komiks „Pole bawełny” z komentarzem

recenzje / KOMENTARZE Justyna Bargielska Karolina Zalewska

Komen­tarz Karo­li­ny Zalew­skiej, fina­list­ki kon­kur­su „Komiks wier­szem w try­bie żeń­skim”, do wier­sza Pole baweł­ny Justy­ny Bar­giel­skiej.

Więcej

Rozmowa Patrycji Barowicz z Justyną Bargielską

wywiady / o pisaniu Justyna Bargielska

Roz­mo­wa z Justy­ną Bar­giel­ską prze­pro­wa­dzo­na przez repor­ter­kę Aka­de­mic­kie­go Radia LUZ Patry­cję Baro­wicz, wyemi­to­wa­na w pro­gra­mie „Kul­tu­ral­ny Baj­zel”.

Więcej

Andrzej Falkiewicz o książce ta chwila

recenzje / KOMENTARZE Andrzej Falkiewicz Joanna Mueller

Wybór Joan­ny Muel­ler auto­ko­men­ta­rzy Andrze­ja Fal­kie­wi­cza z książ­ki ta chwi­la, któ­ra uka­za­ła się nakła­dem Biu­ra Lite­rac­kie­go w serii Pro­za 19 grud­nia 2013 roku.

Więcej

Komentarz do szkicu Prenatal w powidoku (kolekta)

recenzje / KOMENTARZE Joanna Mueller

Autor­ski komen­tarz Joan­ny Muel­ler do szki­cu „Pre­na­tal w powi­do­ku (kolek­ta)”.

Więcej

W miejscu otwierania się cielesności „rytm traumi refrenem” litanii

wywiady / o książce Anita Jarzyna Joanna Mueller

Z Joan­ną Muel­ler o książ­ce Powle­kać rosną­ce roz­ma­wia Ani­ta Jarzy­na.

Więcej

Liryzm lawirujący

recenzje / IMPRESJE Joanna Mueller

Esej Joan­ny Muel­ler towa­rzy­szą­cy pre­mie­rze książ­ki Nad­jeż­dża Szy­mo­na Słom­czyń­skie­go.

Więcej

W trasie najczęściej beżowy

wywiady / o książce Joanna Mueller Szymon Słomczyński

Z Szy­mo­nem Słom­czyń­skim o książ­ce Nad­jeż­dża roz­ma­wia Joan­na Muel­ler.

Więcej

Moje sztuczki z literą „ż”

recenzje / KOMENTARZE Justyna Bargielska

Autor­ski komen­tarz Justy­ny Bar­giel­skiej do wier­sza Pro­jekt wymia­ny ramek we wszyst­kich obraz­kach, towa­rzy­szą­cy pre­mie­rze książ­ki Szyb­ko przez wszyst­ko, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 13 paź­dzier­ni­ka 2013 roku.

Więcej

Szybko przez wszystko i ruchy Browna

wywiady / o książce Justyna Bargielska

Z Justy­ną Bar­giel­ską o książ­ce Szyb­ko przez wszyst­ko roz­ma­wia Alek­san­der Nawa­rec­ki.

Więcej

„Sól i ogień”

recenzje / KOMENTARZE Justyna Bargielska

Autor­ski komen­tarz Justy­ny Bar­giel­skiej do wier­sza Sól i ogień, towa­rzy­szą­cy dru­gie­mu wyda­niu książ­ki Bach for my baby.

Więcej

Całkiem nieźle kombinują. Jak Fisz, ale nie Stanley

recenzje / IMPRESJE Joanna Mueller

Esej Joan­ny Muel­ler towa­rzy­szą­cy pre­mie­rze książ­ki War­szaf­ka pło­nie, któ­ra uka­za­ła się 4 kwiet­nia 2013 roku nakła­dem Biu­ra Lite­rac­kie­go.

Więcej

W rytmie obrotów podmiotów – o wierszach Szymona Słomczyńskiego

recenzje / NOTKI I OPINIE Joanna Mueller

Joan­na Muel­ler, współ­re­dak­tor­ka anto­lo­gii Połów. Poetyc­kie debiu­ty 2012, o wier­szach Szy­mo­na Słom­czyń­skie­go.

Więcej

W klinczu konstrukcji i konstytucji – o „apokaliptycznych apokryfach” Seweryna Górczaka

recenzje / NOTKI I OPINIE Joanna Mueller

Joan­na Muel­ler, współ­re­dak­tor­ka anto­lo­gii Połów. Poetyc­kie debiu­ty 2012 o wier­szach Sewe­ry­na Gór­cza­ka.

Więcej

„Zatarty fresk”

recenzje / KOMENTARZE Justyna Bargielska

Autor­ski komen­tarz Justy­ny Bar­giel­skiej do wier­sza Zatar­ty fresk, towa­rzy­szą­cy pre­mie­rze książ­ki Szyb­ko przez wszyst­ko, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 13 paź­dzier­ni­ka 2013 roku.

Więcej

Rzuć na to okiem i dalej idź sam

recenzje / IMPRESJE Justyna Bargielska

Esej Juli­ty Nowo­sad towa­rzy­szą­cy pre­mie­rze książ­ki Wysze­dłem szu­kać Leopol­da Staf­fa w wybo­rze Justy­ny Bar­giel­skiej, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 31 maja 2012 roku.

Więcej

Otwarty proces o ubezwłasnowolnienie

recenzje / IMPRESJE Joanna Mueller

Esej Joan­ny Muel­ler opu­bli­ko­wa­ny w 2012 roku na łamach „Waka­tu”.

Więcej

Był sobie raz Bóg i materia

recenzje / KOMENTARZE Justyna Bargielska

Autor­ski komen­tarz Justy­ny Bar­giel­skiej do książ­ki Wysze­dłem szu­kać Leopol­da Staf­fa, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 31 maja 2012 roku.

Więcej

Do Chloris

recenzje / KOMENTARZE Justyna Bargielska

Autor­ski komen­tarz Justy­ny Bar­giel­skiej do wier­sza Do Chlo­ris, towa­rzy­szą­cy dru­gie­mu wyda­niu książ­ki Bach for my baby.

Więcej

Omawianie nie wpływa na realność omawianego – o (nie)prawdziwości miłości i nadziei

wywiady / o książce Justyna Bargielska Olga Byrska

Z Justy­ną Bar­giel­ską o dru­gim wyda­niu książ­ki Bach for my baby, roz­ma­wia Olga Byr­ska.

Więcej

Kuter do bazy!

recenzje / IMPRESJE Joanna Mueller

Joan­na Muel­ler współ­re­dak­tor­ka anto­lo­gii Połów. Poetyc­kie debiu­ty 2011 o twór­czo­ści Kata­rzy­ny Kacz­ma­rek, Macie­ja Taran­ka i Joan­ny Żab­nic­kiej.

Więcej

Maria przez Martę odzyskana

recenzje / ESEJE Joanna Mueller

Recen­zja Joan­na Muel­ler z książ­ki Seans na dnie morza Marii Paw­li­kow­skiej-Jasno­rzew­skiej w wybo­rze Mar­ty Pod­gór­nik.

Więcej

Bardziej wykład niż wylew

wywiady / o książce Jacek Dehnel Joanna Mueller

Z Jac­kiem Deh­ne­lem o książ­ce Rubry­ki strat i zysków roz­ma­wia Joan­na Muel­ler.

Więcej

Lunch z Benem i Dżej Lo

wywiady / o książce Joanna Mueller Marta Podgórnik

Z Mar­tą Pod­gór­nik o książ­ce Rezy­den­cja sury­ka­tek roz­ma­wia Joan­na Muel­ler.

Więcej

Linki pomocnicze

wywiady / o książce Joanna Mueller Monika Glosowitz

Z Joan­ną Muel­ler o książ­ce Wylin­ki roz­ma­wia Moni­ka Glo­so­witz.

Więcej

Wiersz w drodze – krymu mir, cry & crime

recenzje / KOMENTARZE Joanna Mueller

Autor­ski komen­tarz Joan­ny Muel­ler do wier­sza „kry­mu mir, cry & cri­me” z książ­ki Wylin­ki, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 18 listo­pa­da 2010 roku.

Więcej

Co to dzisiaj znaczy być poetą?

recenzje / IMPRESJE Joanna Mueller

Esej Joan­ny Muel­ler towa­rzy­szą­cy pre­mie­rze książ­ki Stra­ty­gra­fie.

Więcej

Mały cień wielkiego czarnoksiężnika

recenzje / ESEJE Joanna Mueller

Esej Joan­ny Muel­ler o Tymo­te­uszu Kar­po­wi­czu.

Więcej

Obecnie jestem panterą

wywiady / o pisaniu Justyna Bargielska Roman Honet

Roz­mo­wa Roma­na Hone­ta z Justy­ną Bar­giel­ską, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze anto­lo­gii Poeci na nowy wiek, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim w 2010 roku.

Więcej

Księga astygmacji – ZOOM

recenzje / IMPRESJE Joanna Mueller

Esej Joan­ny Muel­ler o książ­ce ZOOM Andrze­ja Sosnow­skie­go.

Więcej

Ołówkiem, farbą, plasteliną…

recenzje / IMPRESJE Joanna Mueller

Esej Joan­ny Muel­ler o twór­czo­ści Kry­sty­ny Miło­będz­kiej.

Więcej

Zrównoważony rozwój Rozalii Grozy

recenzje / ESEJE Aleksander Nawarecki

Recen­zja Alek­san­dra Nawa­rec­kie­go, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Sie­dem przy­gód Roza­lii Gro­zy Justy­ny Bar­giel­skiej, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 9 stycz­nia 2017 roku.

Więcej

Syrenka i dzwoneczek

recenzje / KOMENTARZE Justyna Bargielska

Autor­ski komen­tarz Justy­ny Bar­giel­skiej do książ­ki Sie­dem przy­gód Roza­lii Gro­zy, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 9 stycz­nia 2017 roku.

Więcej

Zrównoważony rozwój

utwory / zapowiedzi książek Justyna Bargielska

Frag­ment zapo­wia­da­ją­cy książ­kę Sie­dem przy­gód Roza­lii Gro­zy Justy­ny Bar­giel­skiej z ilu­stra­cja­mi Okta­wii Ogniew, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim.

Więcej

Pestka, kot, habitus

recenzje / ESEJE Karolina Kurando

Recen­zja Karo­li­ny Kuran­do, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Wybór stand-upów, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 20 listo­pa­da 2023 roku.

Więcej

Poezja backstage’u

recenzje / ESEJE Katarzyna Szopa

Recen­zja Kata­rzy­ny Szo­py, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki tru­le Joan­ny Muel­ler, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 9 paź­dzier­ni­ka 2023 roku.

Więcej

Niewidka i Zobaczysko – forma obecności

recenzje / ESEJE Joanna Roszak

Recen­zja Joan­ny Roszak, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Nie­wid­ka i Zoba­czy­sko Joan­ny Muel­ler i Joan­ny Łań­cuc­kiej, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 10 lip­ca 2023 roku.

Więcej

Rzewna podżegaczka

recenzje / ESEJE Monika Glosowitz

Recen­zja Moni­ki Glo­so­witz towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Joan­ny Muel­ler Hista & her sista, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 3 maja 2021 roku.

Więcej

Artystki, które robią książki

recenzje / ESEJE Anna Kałuża

Recen­zja Anny Kału­ży książ­ki Waruj Joan­ny Łań­cuc­kiej i Joan­ny Muel­ler, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 16 wrze­śnia 2019 roku.

Więcej

Ding

nagrania / złodzieje wierszy Justyna Bargielska

Etiu­da wyróż­nio­na w II edy­cji kon­kur­su „Nakręć wiersz”. Zespół w skła­dzie: Tomek Gabryś, Jarek Łuka­sze­wicz.

Więcej

Nudelman

dzwieki / RECYTACJE Justyna Bargielska

Frag­ment z książ­ki Nudel­man Justy­ny Bar­giel­skiej, zare­je­stro­wa­ny pod­czas spo­tka­nia „Poeci na nowy wiek” na festi­wa­lu Port Wro­cław 2015. Czy­ta autor­ka.

Więcej

„Wiersze typu jaram się, że mnie wcale nie ma”

recenzje / ESEJE Sabina Misiarz-Filipek

Recen­zja Sabi­ny Misiarz-Fili­pek towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Nudel­man Justy­ny Bar­giel­skiej, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 7 lip­ca 2014 roku, a w wer­sji elek­tro­nicz­nej 11 grud­nia 2017 roku.

Więcej

Filtry i flirty

recenzje / ESEJE Mikołaj Borkowski

Recen­zja Miko­ła­ja Bor­kow­skie­go towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Justy­ny Bar­giel­skiej Sel­fie na tle rze­pa­ku, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 27 czerw­ca 2016 roku.

Więcej

Blisko intymnego świata

wywiady / o pisaniu Joanna Mueller Karolina Sałdecka

Roz­mo­wa Karo­li­ny Sał­dec­kiej z Joan­ną Muel­ler.

Więcej

Można umierać

recenzje / ESEJE Zuzanna Sala

Recen­zja Zuzan­ny Sali towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze e‑booka Justy­ny Bar­giel­skiej Chi­na ship­ping wyda­ne­go w Biu­rze Lite­rac­kim 8 lute­go 2016 roku.

Więcej

Nudelman Justyny Bargielskiej

recenzje / ESEJE Monika Piotrowska-Wegner

Recen­zja Moni­ki Pio­trow­skiej-Wegner z książ­ki Nudel­man Justy­ny Bar­giel­skiej.

Więcej

Dom, w którym straszy tak pięknie

recenzje / ESEJE Michał Tabaczyński

Recen­zja Micha­ła Taba­czyń­skie­go z książ­ki Joan­ny Muel­ler inti­ma thu­le, któ­ra uka­za­ła się w cza­so­pi­śmie „Fabu­la­rie”.

Więcej

Wszystko i tylko (Szybko przez wszystko Justyny Bargielskiej)

recenzje / ESEJE Sabina Misiarz-Filipek

Frag­ment recen­zji Sabi­ny Misiarz-Fili­pek z książ­kiSzyb­ko przez wszyst­ko Justy­ny Bar­giel­skiej.

Więcej

Justyna Bargielska Nudelman

recenzje / ESEJE Ula Orlińska-Frymus

Recen­zja Uli Orliń­skiej-Fry­mus z książ­ki Nudel­man Justy­ny Bar­giel­skiej.

Więcej

Intima thule: topografia intymności

recenzje / IMPRESJE Katarzyna Szopa

Esej Kata­rzy­ny Szo­py towa­rzy­szą­cy pre­mie­rze książ­ki intu­ma thu­le Joan­ny Muel­ler, któ­ra uka­za­ła się nakła­dem Biu­ra Lite­rac­kie­go 12 stycz­nia 2015 roku.

Więcej

Macierzyństwo i kobiecość

recenzje / ESEJE Paulina Małochleb

Recen­zja Pau­li­ny Mało­chleb z książ­ki Powle­kać rosną­ce (apo­kry­fy pre­na­tal­ne) Joan­ny Muel­ler, któ­ra uka­za­ła się w 2014 roku w „Nowych Książ­kach”.

Więcej

Od fluktuacji światów do mnożenia języków. Szybko przez wszystko Justyny Bargielskiej

recenzje / ESEJE Łukasz Wróblewski

Recen­zja Łuka­sza Wró­blew­skie­go z książ­ki Szyb­ko przez wszyst­ko Justy­ny Bar­giel­skiej.

Więcej

Sama sobie zrobiłam

recenzje / ESEJE Anna Kałuża

Recen­zja Anny Kału­ży towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Nudel­man Justy­ny Bar­giel­skiej, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 7 lip­ca 2014 roku.

Więcej

Bo-ginie (Audycja zawiera lokowanie produktu)

recenzje / ESEJE Maja Staśko

Recen­zja Mai Staś­ko towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze dru­gie­go wyda­nia książ­ki Justy­ny Bar­giel­skiej Bach for my baby.

Więcej

Baśniowa poezja Justyny Bargielskiej

recenzje / ESEJE Klaudia Wawrzynkiewicz

Recen­zja Klau­dii Waw­rzyn­kie­wicz towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Szyb­ko przez wszyst­ko Justy­ny Bar­giel­skiej, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 13 paź­dzier­ni­ka 2013 roku.

Więcej

Pępkowe

recenzje / IMPRESJE Anita Jarzyna

Esej Ani­ty Jarzy­ny towa­rzy­szą­cy pre­mie­rze książ­ki Powle­kać rosną­ce Joan­ny Muel­ler.

Więcej

Szybko, szybciej, wróć

recenzje / IMPRESJE Marta Koronkiewicz

Recen­zja Mar­ty Koron­kie­wicz towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Szyb­ko przez wszyst­ko Justy­ny Bar­giel­skiej, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 13 paź­dzier­ni­ka 2013 roku.

Więcej

Napisałam o tym wiersz

recenzje / ESEJE Agnieszka Gruszczyńska

Recen­zja Agniesz­ki Grusz­czyń­skiej, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Bach for my baby Justy­ny Bar­giel­skiej, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 25 kwiet­nia 2013 roku.

Więcej

Mistyka seksualności

recenzje / ESEJE Anna Kałuża

Recen­zja Anny Kału­ży z książ­ki Bach for my baby Justy­ny Bar­giel­skiej.

Więcej

Kameleon & wstążka. Rzecz o poezji Justyny Bargielskiej

recenzje / IMPRESJE Maciej Topolski

Recen­zja Macie­ja Topol­skie­go towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze dru­gie­go wyda­nia książ­ki Justy­ny Bar­giel­skiej Bach for my baby.

Więcej

Sama się! O Bach for my baby Justyny Bargielskiej

recenzje / ESEJE Michał Larek

Recen­zja Micha­ła Lar­ka towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze dru­gie­go wyda­nia książ­ki Justy­ny Bar­giel­skiej Bach for my baby.

Więcej

Blizny na słowach

recenzje / ESEJE Monika Balach

Recen­zja Moni­ki Bolach z książ­ki Wylin­ki, któ­ra uka­za­ła się w mar­cu 2011 roku na łamach „Wyspy. Kwar­tal­nik Lite­rac­ki”.

Więcej

Żywioły języka

recenzje / ESEJE Jarosław Borowiec

Recen­zja Jaro­sła­wa Borow­ca z książ­ki Stra­ty­gra­fie Joan­ny Muel­ler, któ­ra uka­za­ła się w mar­cu 2011 roku na łamach „Nowych Ksią­żek”.

Więcej

Joanna Mueller: Wylinki

recenzje / ESEJE Anna Kałuża

Recen­zja Anny Kału­ży z książ­ki Wylin­ki Joan­ny Muel­ler.

Więcej

Antyelementarz: China shipping Justyny Bargielskiej

recenzje / IMPRESJE Anna Kałuża

Esej Anny Kału­ży o książ­ce Chi­na ship­ping Justy­ny Bar­giel­skiej.

Więcej

I to ma być liryka? [fragmenty]

recenzje / ESEJE Karol Maliszewski

Esej Karo­la Mali­szew­skie­go o poezji Justy­ny Bar­giel­skiej.

Więcej