Hänsel und Gretel jako metoda
recenzje / IMPRESJE Aleksander TrojanowskiImpresja Aleksandra Trojanowskiego na temat poezji Moniki Bistuły, wyróżnionej w ramach projektu „Pracownie otwarte wierszem 2023”.
WięcejRozmowa Konrada Góry z Aleksandrem Trojanowskim, towarzysząca premierze książki Parkingi podziemne jako miasta spotkań, która ukazała się w Biurze Literackim 10 lutego 2020 roku.
Konrad Góra: Obawiam się, że puenta tej rozmowy przyszła mi do głowy zanim ta rozmowa naprawdę się zaczęła.
Aleksander Trojanowski: Jaka jest puenta tej rozmowy?
Zadzwoniłeś do mnie i powiedziałeś, że w sumie moglibyśmy już zacząć robić ten wywiad, ale jest pewien problem, bo ty nie słyszysz.
Mam zapalenie ucha.
Na co ja ci powiedziałem, że jest pewien problem, bo ja nie mówię, ponieważ mam zapalenie okostnej. I w tym momencie telefon nam rozłączyło, bo byłem poza zasięgiem. Myślę, że cała nasza poezja stoi na tym problemie: że facet z okostną mówi do faceta z zapaleniem ucha. A i tak nie ma to żadnego znaczenia, bo mówi poza zasięgiem.
Kiedyś debiutanci nie chorowali.
Ta. Do Verlaine’a. Do Verlaine’a wszyscy debiutanci byli zdrowi. Pobierano im wymaz i sprawdzano, czy nadają się na debiutantów.
Niestety zaprzestano.
Baudelaire to wszystko rozpierdolił. Bo był całkowicie zdrowy, ale w ten sposób, że całkowicie zdrowe były jego choroby.
I dlatego też nigdy nie był debiutantem, po prostu zaczął pisać.
Właściwie to nie jest do końca jasne, o czym my rozmawiamy.
*
Przechodząc od bezpośrednich problemów z komunikacją – z brakiem zasięgu w poezji, brakiem czytelnika, czyli de factoz ustawieniem tych naszych wewnętrznych mobili poza zasięgiem, mocno mnie uderza w twojej twórczości potrzeba zaznaczania problemów komunikacyjnych, na przykład przez świadomą rezygnację z deklinacji nazw miesięcy, a także miejscowości. Co bardzo mnie jara. Koresponduje to z moim przekonaniem, że jak chcesz oswoić rzeczywistość, to zaczynasz w tej rzeczywistości te ruchliwe rzeczy traktować jak nieruchome. Mam wrażenie, że jest taki etap oswajania rzeczywistości, oswajania swoich miejsc, że zaczyna się je traktować – wskutek oswajania – jako obce. A więc – odstające od całości.
No tak, coś zostaje zatrzymane, czyli wyizolowane. I tylko miejsca, które znajdują się w takim stanie nadają się do oswojenia. Natomiast samo miejsce, jako miejsce, robi się wtedy jakby zbyt ważne – kiedyś było tłem wydarzeń, a tu nagle okazuje się, że urosło do rangi bohatera. Stąd być może bierze się ta obcość – że traktujesz miejsca tak jak traktuje się ludzi.
I tutaj taka dygresyjka. Obce to po czesku wsie. Obec to wieś, liczba mnoga – obce.
Ale wsie w sensie wsi?
Obec to wieś. Są jeszcze inne określenia, ale tak jest najczęściej. Dygresyjna rozmowa się zapowiada.
Powiem ci jeszcze, wracając, że nie wiem, czy myślałem w ogóle o oswajaniu miejsc, kiedy myślałem o tej książce. Być może to doszukiwanie się obcości to jest mój jakiś naturalny odruch, który przenosi się na pisanie. Poza tym, to będzie inna dygresja, wszystkie miejsca, o których mówisz, np. Dworzec Mikołajów, są dla mnie sposobem na niepisanie o ludziach. Co bierze się z kolei z pomysłu, że jeżeli chcesz o czymś napisać, należy napisać o czymś innym.
Brytyjskiego.
Brytyjskiego?
Poeci brytyjscy w ten sposób postępowali w pewnym momencie, grupowo. Pisali np. wiersze z perspektywy Marsjanina na ziemi, który dochodzi do wniosku, że psy się drapią tak, jak się odpala motorynkę.
Ja akurat wziąłem ten pomysł od francuskiego surrealisty, który nazywał się Pierre Unik. Co samo w sobie mi się bardzo podoba – człowiek nazywa się unik, chociaż o tym nie wie. I ten Unik napisał wiersz, który nazywa się „Społeczeństwo bez ludzi”.
Strasznie to wkurwia moich lewicowszych znajomych, gdy im mówię, że podstawowa różnica pomiędzy życiem w lesie a życiem w mieście polega na tym, że w lesie mijasz drzewa, a w mieście ludzi.
Chodząc po Wrocławiu, zacząłem rozumieć, że tak naprawdę nie mieszkamy tu w mieście, tylko na wielu wsiach. W wielu takich wychodzonych, opatrzonych wiochach, poza które nie wychodzimy. Albo wychodzimy z jednej, wskakujemy do innej. Leżą one, być może, nie w lesie, a w jednym miejscu, na kupie, ale koniec końców miasta, samego miasta, nie ma. Jest grupa wsi, dość luźno powiązanych. I taką wieś możesz mieć wychodzoną, opatrzoną. Natomiast samo miasto nie.
Jurija Zawadzkiego taksiarz tutaj, we Wrocławiu, wiózł na dworzec i go wyrzucił po trasie, bez skasowania za rachunek, bo Jurij patrzył na te wszystkie kamienice wzdłuż Piłsudskiego, Kościuszki i z coraz większym rozbawieniem powtarzał: DDR! DDR!
No ale rozmawiamy cały czas o poezji. Uczepiłbym się jednej rzeczy – że liryka to jest bezustanny wysiłek wychodzenia z czegoś, co nazwałbym kokonem wewnętrznej myśli, do potrzeby komunikacji. Z jednoczesnym obrzydzeniem tą komunikacją, mam wrażenie.
Tu też narzuciłaby mi się jedna dygresja, mianowicie owady, które się wydostają ze swoich kokonów, wydostają się w zasadzie jedną metodą, to znaczy wyżerają się z nich. Kokon zmienia tylko miejsce pobytu – z zewnątrz do środka. I chyba bardzo podobnie się pisze i chyba bardzo podobnie się myśli, czyli robi rzecz dużo rzadszą niż pisanie.
Ja bym się z tobą zgodził, jeżeli w ogóle dobrze rozumiem, o co ci chodzi. Bo jeżeli żyjesz w bańce, to wiersz, zwłaszcza współczesny, może wydawać się czymś skrajnie odległym od codziennego, skutecznego komunikowania, a jednak okazuje się jedyną rzeczywistą próbą komunikacji.
Tylko wypowiedź nieinterpretowalna z założenia nie może być kłamstwem. Tak mi się wydaje. I dlatego poezja pokazuje to, co zostało. Natomiast tylko dureń jest zadowolony z tego, co zostało. Jeśli chcesz żyć, to starasz się odbudować pierwotny stan posiadania, np. na tych resztkach. Rolnictwo funkcjonowało tak bardzo długo – na zasiew szły resztki, dzięki którym znowu miałeś materiał.
To rolnictwo jest jednak dla mnie zaskakująco pozytywną metaforą poezji.
Bo da się pokazać te słowa, których dzisiaj można używać w wierszach, te formy, które zostały w poezji jako materiał, który nie został skonsumowany, i który właśnie teraz jest wysiewany po to, żeby odbudować pierwotny potencjał komunikacji.
Pytanie, czy rzeczywiście ten mały zaczyn, z którego chcesz rozsiewać, jest na wyciągnięcie ręki, czy nie trzeba najpierw znaleźć sobie porzuconego habitatu. Czyli czy nie jesteśmy jednak społecznością zbieracko-łowiecką. Jako poeci.
Współczesne rolnictwo tak naprawdę nie istnieje, jest gałęzią przemysłu.
No właśnie, mówisz o rolnictwie, które już w tej formie nie istnieje. Chyba że jako rolnictwo ekologiczne, chociaż ja nie wiem, jak to wygląda.
Uzurpacyjnie ekologicznie, bo to jest dyskusyjne. Ciekawe, czy dałoby się zacząć rwać dotacje unijne na poezję. Rolne. Na kultywację języka. W każdym razie literatura to ostatnia kategoria rolnictwa, w której ostała się trójpolówka. Polega na tym, że o jednej trzeciej spraw nie myślisz.
Mnie się to podoba, ale to jest jednak cały czas zbyt pozytywna metafora. Są przecież pewne destrukcyjne metody uprawiania rolnictwa. Wypalanie traw. Czy to naprawdę jest tak, że ktoś, coś, wypala za nas trawy, a poezja pojawia się później i lepi coś z tego, co zostało? Czy jednak uczestniczy w tym wypalaniu. To na razie moja wątpliwość.
Miałem kiedyś taką brezentową mapę Polski, paliłem jeszcze papierosy.
Brezentową?
No brezentową, taką szkolną. Rozwijaną. Chodziłem w niej, w tej mapie. Była moim kocem, a ja regularnie kiepowałem szlugi na Warszawie i na Wrocławiu. Składałem taką ofertę ludziom na koncertach, że jak chcą, to mogą skiepować na znienawidzone miejsce. Gdy miałem kilkanaście lat, to była dla mnie mocna metafora, że miasta to są miejsca, gdzie ktoś skiepował na mapie. Poezja… Wiesz, to jest pole do poważnych akademickich rozważań – jakie pole wypala poezja? Ale mam nadzieję, że ona jest jednak procesem odzysku, a nie procesem pozysku.
Wypalanie też może być procesem odzysku.
Nie. Jest procesem straty. Straty tego, czego chcesz się pozbyć. Wypalanie miało na celu pozbycie się części roślin, także części owadów.
Ale wyrastały nowe rośliny.
Inne. Te zaplanowane przez ciebie do uprawy.
Okej, ja myślę bardziej o pożarze lasu, koło którego kiedyś mieszkałem. Gdzie bardzo szybko odrosły te same rośliny, które były tam wcześniej.
Inne nie mogły, w naturalnym trybie rzeczy.
Ja chyba bronię tu jednak tezy, że poezja jest również, po części, procesem straty.
Mimo wszystko można bronić tezy, że z wszystkich form sztuki poezja jest jednak najbardziej pierwotną. Ostała się jak próba pierwszego słowa, cały czas ponawiana. Dlatego jest pewnym rezerwuarem zachowań pierwotnych, czy też początkowych dla kultury. Bo nie ma co kryć, że też pierwociny ludzkości nie były pewnie specjalnie miłe.
To, że ma w sobie coś pierwotnego, to jest jedna sprawa. Ale ja bym się kłócił, czy akurat poezja najbardziej.
Poezja nie potrzebuje narzędzi, jak choćby malarstwo, bo jako narzędzia wykorzystuje samą materię. W poezji wyrażenie nie jest odwyrażeniem, nie jest skopiowaniem tego wyrażenia, tylko jego stworzeniem.
Nie wiem, czy mi się podoba ta trochę rytualna wizja poezji, którą tu przedstawiasz, jeśli dobrze w ogóle rozumiem do czego zmierzasz. Ja bym się skupił na narzędziach poezji, na tym, że jednak je ma. Bo słów, które gdzieś znajdujesz, używasz właśnie jak narzędzi. I co z tego teraz wynika? Gra mi to z pomysłem, o którym mi sam mówiłeś kiedyś: żeby traktować wiersze jak rzeczy.
Strasznie lubię czeskiego poetę Miroslava Holuba; on powiedział w wywiadzie, że nie chciałby, żeby wiersze były jak rzeczy, jak bułki. Ja znam czeskie pieczywo, jest koszmarne. I to skojarzenie już wtedy, na początku lat 90., kiedy Holub dawał ten wywiad, odnosiło się prawdopodobnie do jakości czeskiego pieczywa. Ale mnie to strasznie ubodło. Bo ja tak naprawdę marzyłem o tym, żeby napisać wiersz, który będzie przydatny jak placek ziemniaczany. I myślę, że Holub sam się ze sobą kłócił w tej sprawie, bo większość jego wierszy to są samoistne obiekty.
Widzisz, i ja do tego zmierzałem. Bo to jest, jak mi się wydaje, cały czas ta sama metafora, ale zamiast podkreślić jakąś mityczną pierwotność poezji, to skupiamy się teraz na użyteczności wiersza. Na tym, że on do czegoś komuś może posłużyć.
Mało jest takich wierszy, które pozwalają ci olać kwestię obiadu. Bo ci wystarczają. I ja bym chciał tak pisać. Ale rzeczywiście, nie myślę o sobie, że mi to wystarczy, tylko chciałbym dać komuś możliwość nasycenia się wierszem. A ty byś tak chciał? To wywiad z tobą.
Tak.
Jo.
Był taki czas, że w języku młodzieżowym termin „drewno” oznaczał nudną, bezsensowną rzecz. Ja nigdy nie mogłem tego zrozumieć, dla mnie termin „drewno” oznacza konkretną rzecz, bezpośrednio odnoszącą się do poczucia bezpieczeństwa.
No właśnie, skoro mówimy o drewnie, to może bliżej nam do zbieractwa niż do rolnictwa.
No to porozmawiajmy o tym, na czym polega to zbieractwo. Jest to zbieractwo słów. Zbieracz nie może niczego stworzyć, zbieracz jest raczej jak grzyb.
Operuje tylko na resztkach.
No tak, operuje na zastanej materii. I biorąc pod uwagę realia dzisiejszego świata, metafora zbieractwa odnosi się tylko do recyklingu.
Odnosi się też do metody działania, która jest dla mnie ważniejsza. Zbieracz nie wypala, tylko wykorzystuje jakąś przestrzeń i w pewnym momencie staje przed koniecznością przeniesienia się gdzie indziej.
No tak… dopóki tak to wyglądało…
Myślę tu cały czas, oczywiście, o słowach. A jeśli pomyślisz o komunikacji, o odzyskiwaniu komunikacji, to w swoim działaniu jesteś skazany właśnie na to, co znajdziesz. Coś z tego układasz.
To ja powiem ci teraz bardzo głodną metaforę. Wszyscy lubimy słuchać ptaków. Chyba że są bardzo natarczywe. Słuchamy więc ptaków, a ptaki w znacznym stopniu nie zajmują się śpiewem, a zbieraniem rzeczy, z których budują sobie gniazda. Czy to są słoma i siano…
Czy wełna termoizolacyjna. Zaskoczyłeś mnie tą metaforą.
Zawsze jest coś gdzie indziej. Ptaki są zbieraczami, niekonsumpcyjnymi zresztą. Co jest ciekawe.
I jest drugą puentą tej rozmowy.
Po zapaleniu okostnej.
ur. w 1990 r. we Wrocławiu. Publikował m.in. w „Odrze” i „2miesięczniku”. Laureat „Połowu” oraz projektu „Pierwsza książka” w ramach festiwalu Stacja Literatura.
ur. w 1978 r. Za tom Pokój widzeń(2011) nominowany do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius. Wydał również książki Requiem dla Saddama Husajna i inne wiersze dla ubogich duchem(2008), Siła niższa (full hasiok) (2012), Nie (2016) i Kalendarz majów (2019), który przyniósł mu nominację do Nagrody Literackiej Gdynia i Nagrody Literackiej Nike. W 2020 r. ukaże się jego wybór wierszy Wojna (pieśń lisów). Autor wyboru wierszy Anny Świrszczyńskiej Kona ostatni człowiek. Mieszka w Ligocie Małej i lasach.
Impresja Aleksandra Trojanowskiego na temat poezji Moniki Bistuły, wyróżnionej w ramach projektu „Pracownie otwarte wierszem 2023”.
WięcejZapis całego spotkania autorskiego z udziałem Justyny Bargielskiej, Magdaleny Bielskiej, Jacka Dehnela, Sławomira Elsnera, Julii Fiedorczuk, Konrada Góry, Łukasza Jarosza, Bartosza Konstrata, Szczepana Kopyta, Joanny Lech, Agnieszki Mirahiny, Joanny Mueller, Edwarda Pasewicza, Anny Podczaszy, Tomasza Pułki, Bianki Rolando, Roberta Rybickiego, Pawła Sarny, Julii Szychowiak, Joanny Wajs, Przemysława Witkowskiego i Indigo Tree podczas festiwalu Port Wrocław 2010.
WięcejCzytanie z książki Która godzina, gówniarzu? Juliana Tuwima z udziałem Aleksandra Trojanowskiego w ramach festiwalu TransPort Literacki 28. Muzyka Resina.
WięcejDwudziesty odcinek z cyklu „Rozmowy na koniec” w ramach festiwalu TransPort Literacki 28. Muzyka Resina.
WięcejRozmowa Jakuba Pszoniaka z Aleksandrem Trojanowskim, towarzysząca premierze książki Która godzina, gówniarzu? Juliana Tuwima i Aleksandra Trojanowskiego, która ukaże się w Biurze Literackim 4 września 2023 roku.
WięcejFragmenty zapowiadające książkę Która godzina, gówniarzu Juliana Tuwima i Aleksandra Trojanowskiego, wydanej w Biurze Literackim 4 września 2023 roku.
WięcejOdpowiedzi Konrada Góry na pytania Tadeusza Sławka w „Kwestionariuszu 2022”.
WięcejCzytanie z książki Parkingi podziemne jako miasta spotkań z udziałem Aleksandra Trojanowskiego w ramach festiwalu Stacja Literatura 25.
WięcejSpotkanie wokół książek Wojna (pieśni lisów), Przepowieść w ścinkach, Gdyby ktoś o mnie pytał i Sekcja zabójstw z udziałem Konrada Góry, Marty Podgórnik, Bohdana Zadury, Joanny Mueller i Karola Maliszewskiego w ramach festiwalu Stacja Literatura 25.
WięcejGłos Aleksandra Trojanowskiego w debacie „Nowe języki poezji”.
WięcejRozmowa Aleksandra Trojanowskiego i Jakuba Sęczyka z Konradem Górą, towarzysząca wydaniu książki Konrada Góry Wojna (pieśni lisów), która ukazała się w Biurze Literackim 29 października 2020 roku.
WięcejAutorski komentarz Konrada Góry, towarzyszący wydaniu książki Wojna (pieśni lisów), która ukazała się w Biurze Literackim 19 października 2020 roku.
WięcejSpotkanie wokół książki Ludzie ze Stacji w ramach festiwalu Stacja Literatura 25.
WięcejGłos Konrada Góry w debacie „Ludzie ze Stacji”.
WięcejFragment zapowiadający książkę Wojna (pieśń lisów) Konrada Góry, która ukaże się w Biurze Literackim 19 października 2020 roku.
WięcejCzytanie z książki Kalendarz majów z udziałem Konrada Góry w ramach festiwalu Stacja Literatura 24.
WięcejCzytanie z książki Połów. Poetyckie debiuty 2018 z udziałem Marii Halber, Marcina Pierzchlińskiego, Marcina Podlaskiego, Katarzyny Szaulińskiej, Aleksandra Trojanowskiego i Antoniny Małgorzaty Tosiek w ramach festiwalu Stacja Literatura 24.
WięcejAutorski komentarz Aleksandra Trojanowskiego, towarzyszący premierze książki Parkingi podziemne jako miasta spotkań, która ukazała się w Biurze Literackim 10 lutego 2020 roku.
WięcejSpotkanie z udziałem Ramiego Al-Aszeka, Konrada Góry, Filipa Łobodzińskiego, Jana Rojewskiego, Beaty Stasińskiej i Magdaleny Rigamonti w ramach festiwalu Stacja Literatura 24.
WięcejFragment zapowiadający książkę Aleksandra Trojanowskiego Parkingi podziemne jako miasta spotkań, która ukaże się w Biurze Literackim 10 lutego 2020 roku.
WięcejFragment zapowiadający książkę Aleksandra Trojanowskiego Parkingi podziemne jako miasta spotkań, która ukaże się w Biurze Literackim 10 lutego 2020 roku.
WięcejRozmowa Anny Adamowicz z Konradem Górą, towarzysząca wydaniu książki Kalendarz majów Konrada Góry, która ukazała się nakładem Biura Literackiego 14 maja 2019 roku.
WięcejAutorski komentarz Konrada Góry do książki Kalendarz majów, która ukazała się nakładem Biura Literackiego 14 maja 2019 roku.
WięcejKatarzyna Szaulińska rozmawia z Aleksandrem Trojanowskim, laureatem 13. edycji „Połowu”.
WięcejAutorski komentarza Aleksandra Trojanowskiego, laureata 13. edycji „Połowu”.
WięcejPremierowy zestaw wierszy Aleksandra Trojanowskiego Parkingi podziemne jako miasta spotkań. Prezentacja laureata projektu „Poetyckie debiuty 2018”.
WięcejFragment zapowiadający książkę Kalendarz majów Konrada Góry, która ukaże się nakładem Biura Literackiego 13 maja 2019 roku.
WięcejAleksander Trojanowski rozmawia z Marią Halber, laureatką 13. edycji „Połowu”.
WięcejFinałowy zestaw „Wierszy doraźnych 2018” autorstwa Jakuba Głuszaka, Pawła Harlendera, Aglai Janczak, Antoniny Małgorzaty Tosiek, Aleksandra Trojanowskiego, Jakuba Pszoniaka.
WięcejRozmowa Konrada Góry i Dawida Mateusza z Robertem Rybickim, towarzysząca premierze książki Podręcznik naukowy dla onironautów (1998–2018), wydanej nakładem Biura Literackiego 19 marca 2018 roku.
WięcejCzytanie z książki „Nie” z udziałem Konrada Góry i Wojtka Bajdy w ramach festiwalu Stacja Literatura 21.
WięcejWiersz z tomu Kona ostatni człowiek, zarejestrowany podczas spotkania „44. Poezja Polska od nowa” na festiwalu Port Wrocław 2014.
WięcejPremierowy wiersz z kolejnej książki Konrada Góry, która ukaże się w Biurze Literackim w 2018 roku.
WięcejRozmowa Dawida Mateusza z Konradem Górą, towarzysząca premierze książki Nie, wydanej w Biurze Literackim 15 listopada 2016 roku.
WięcejAutorski komentarz Konrada Góry towarzyszący premierze książki Nie, wydanej w Biurze Literackim 15 listopada 2016 roku.
WięcejWiersz z tomu Poeci na nowy wiek, zarejestrowany podczas spotkania „Poeci na nowy wiek” na festiwalu Port Wrocław 2010.
WięcejKlip do książki Nie Konrada Góry.
WięcejZdobywca głównej nagrody w VI edycji konkursu „Nakręć wiersz”. Klip na podstawie wiersza Konrada Góry pod tytułem „Matki Boskiej Rzeźnej”.
WięcejFragment zapowiadający antologię Zebrało się śliny. Nowe głosy z Polski, która ukaże się w Biurze Literackim.
WięcejFragment zapowiadający książkę Nie Konrada Góry, która ukaże się w Biurze Literackim.
WięcejFragment zapowiadający książkę Nie Konrada Góry, która ukaże się niebawem w Biurze Literackim.
WięcejFragment zapowiadający książkę Nie Konrada Góry, która ukaże się niebawem w Biurze Literackim.
WięcejFragment zapowiadający książkę Nie Konrada Góry, która ukaże się niebawem w Biurze Literackim.
WięcejFragment posłowia Konrada Góry do wyboru wierszy Anny Świrszczyńskiej Kona ostatni człowiek.
WięcejRecenzja Konrada Góry z książki Preparaty Przemysława Witkowskiego.
WięcejKomentarze Konrada Góry, Kornelii Pieli, Radosława Wiśniewskiego oraz Kamila Zająca.
WięcejCzytanie z książki Parkingi podziemne jako miasta spotkań z udziałem Aleksandra Trojanowskiego w ramach festiwalu Stacja Literatura 25.
WięcejRecenzja Anny Marchewski, towrzysząca premierze książki Aleksandra Trojanowskiego Parkingi podziemne jako miasta spotkań, która ukazała się w Biurze Literackim 10 lutego 2020 roku.
WięcejAutorski komentarz Aleksandra Trojanowskiego, towarzyszący premierze książki Parkingi podziemne jako miasta spotkań, która ukazała się w Biurze Literackim 10 lutego 2020 roku.
WięcejFragment zapowiadający książkę Aleksandra Trojanowskiego Parkingi podziemne jako miasta spotkań, która ukaże się w Biurze Literackim 10 lutego 2020 roku.
WięcejFragment zapowiadający książkę Aleksandra Trojanowskiego Parkingi podziemne jako miasta spotkań, która ukaże się w Biurze Literackim 10 lutego 2020 roku.
WięcejRecenzja Joanny Orskiej, towarzysząca wydaniu książki Konrada Góry Wojna (pieśni lisów), która ukazała się w Biurze Literackim 19 października 2020 roku.
WięcejAutorski komentarz Konrada Góry, towarzyszący wydaniu książki Wojna (pieśni lisów), która ukazała się w Biurze Literackim 19 października 2020 roku.
WięcejRecenzja Anny Marchewski, towrzysząca premierze książki Aleksandra Trojanowskiego Parkingi podziemne jako miasta spotkań, która ukazała się w Biurze Literackim 10 lutego 2020 roku.
WięcejImpresja Dawida Mateusza na temat zestawu wierszy Parkingi podziemne jako miasta spotkań Aleksandra Trojanowskiego, laureata 13. edycji „Połowu”.
WięcejSzkic Marty Koronkiewicz i Pawła Kaczmarskiego o poezji Konrada Góry i Szczepana Kopyta, prezentujący antologię Zebrało się śliny. Nowe głosy z Polski, wydaną w Biurze Literackim 20 września 2016 roku, a w wersji elektronicznej 18 grudnia 2017 roku.
WięcejGłos Karola Maliszewskiego w debacie „Nowy (polski) głos w Europie”.
WięcejGłos Pawła Kaczmarskiego w debacie „Nowy (polski) głos w Europie”
WięcejGłos Joanny Orskiej w debacie „Nowy (polski) głos w Europie”
WięcejPoeta, który mówi swoją prawdę, nie ma potrzeby oglądania się wstecz, nie prowadzi go konieczność konfrontowania swojego komunikatu wobec innego.
Więcej