wywiady / o książce

Poczułam się w świecie bardziej jak w domu

Adda Djørup

Joanna Mueller

Rozmowa Joanny Mueller z Addą Djørup, towarzysząca premierze książki Najsłabszy opór, wydanej w Biurze Literackim 17 maja 2021 roku.

Biuro Literackie kup książkę na poezjem.pl

Joan­na Muel­ler: Debiu­to­wa­ła Pani w 2005 roku zbio­rem wier­szy Mon­sieurs mono­lo­ger, dwa lata póź­niej uka­zał się zbiór krót­kich opo­wia­dań Hvis man begynd­te at spør­ge sig selv. Chcia­łam zapy­tać, jak doświad­cze­nie poetyc­kie wpły­nę­ło na for­mę Pani powie­ści Den mind­ste mod­stand z 2009 roku, któ­ra pod tytu­łem Naj­słab­szy opór uka­za­ła się wła­śnie w tłu­ma­cze­niu Bogu­sła­wy Sochań­skiej w Biu­rze Lite­rac­kim? Czy ist­nie­ją jakieś pokre­wień­stwa mię­dzy Pani poezją i pro­zą?

Adda Djørup: Od stro­ny sty­li­stycz­nej te książ­ki są bar­dzo od sie­bie odda­lo­ne, ale tema­tycz­nie już nie. Wyda­je mi się, że przez całe pisar­skie życie powta­rzam wła­ści­we te same dwa „ruchy”: dla każ­dej nowej pra­cy zmie­niam zarów­no gatu­nek, jak i styl, ale zawsze wycho­dzę od pod­sta­wo­we­go pyta­nia czy obser­wa­cji onto­lo­gicz­nej lub epi­ste­mo­lo­gicz­nej. Moż­na powie­dzieć, że w ten spo­sób cią­gle wra­cam do tego same­go punk­tu wyj­ścia – pod­sta­wo­we­go zasta­na­wia­nia się nad ist­nie­niem per se oraz chę­ci zgłę­bia­nia form i gra­nic wie­dzy – z tym że za każ­dym razem jestem wypo­sa­żo­na w nowe narzę­dzia.

Naj­słab­szy opór to mię­dzy inny­mi opo­wieść o doj­rze­wa­niu boha­ter­ki Emmy do macie­rzyń­stwa. Wiem, że sama jest Pani mamą – czy oso­bi­sta per­spek­ty­wa otwar­cia na dzie­ci wpły­nę­ła na ukształ­to­wa­nie się filo­zo­fii „naj­słab­sze­go opo­ru”, któ­ra prze­ni­ka całą tę książ­kę?

Zarów­no Naj­słab­szy opór, jak i zbiór poezji 37 post­kort (2011) czy wresz­cie ostat­nia powieść Kot Buł­ha­ko­wa (2020) powsta­ły pod wpły­wem moje­go wła­sne­go doświad­cze­nia bycia mat­ką. Dla mnie było to pod każ­dym wzglę­dem doświad­cze­nie zmie­nia­ją­ce życie, umysł i cia­ło, coś, co doda­ło mi jesz­cze milion dodat­ko­wych pytań. Te trzy książ­ki napi­sa­łam tak­że po to, by wypeł­nić w duń­skiej lite­ra­tu­rze lukę pole­ga­ją­cą na bra­ku twór­czo­ści, któ­ra podej­mo­wa­ła­by kon­kret­ną kobie­cą tema­ty­kę przed­sta­wio­ną wła­śnie z per­spek­ty­wy kobie­ty – zwią­za­ną z doświad­cze­niem cią­ży, poro­du, opie­ki nad małym dziec­kiem, ale też z kwe­stią szu­ka­nia spo­so­bu na bycie w świe­cie, w rodzi­nie i na ryn­ku pra­cy jako mat­ka.

Dla mnie to dość dziw­ne, że z jed­nej stro­ny tak zwy­czaj­ny i powszech­ny, a z dru­giej bar­dzo wyma­ga­ją­cy ludz­ki stan został obję­ty jakimś tabu, któ­re naj­wy­raź­niej aż do nie­daw­na spra­wia­ło, że nie nada­wał się do lite­ra­tu­ry. W Danii sytu­acja na szczę­ście moc­no się zmie­ni­ła w cią­gu ostat­niej deka­dy. Bar­dzo się cie­szę, że jeśli moja cór­ka zde­cy­du­je się zostać mat­ką, to będzie mia­ła dużo łatwiej­szy dostęp do tego „wspól­ne­go doświad­cze­nia” i wie­dzy – tak­że tej w for­mie arty­stycz­nej – niż ja.

Głów­ną boha­ter­kę książ­ki Emmę pozna­je­my w momen­cie, gdy wpa­da w swo­isty życio­wy „ślizg”. Jej part­ner wyjeż­dża na bada­nia kubo­me­duz do Austra­lii, ona dzie­dzi­czy domek let­ni po zmar­łej bab­ci, a do tego pozna­je eks­cen­trycz­ne boga­te mał­żeń­stwo (Joh­na i Ingę), któ­rzy wyry­wa­ją ją z codzien­ne­go kie­ra­tu i zachę­ca­ją do pusz­cze­nia się w bez­tro­ski „surf po falach”. I zno­wu chcia­łam zapy­tać o oso­bi­stą per­spek­ty­wę – czy takie „sur­fer­skie” podej­ście do życia jest dla Pani natu­ral­ne i bli­skie, czy raczej obser­wu­je je Pani u innych, a sama musi się Pani tego uczyć?

Tak. Ten spo­sób „sur­fo­wa­nia” – choć wolał­bym raczej nazwać go sta­nem otwar­to­ści i uważ­no­ści niż bez­tro­ski i nie­od­po­wie­dzial­no­ści – jest dla mnie natu­ral­ny. Dla­te­go bycie mat­ką oka­za­ło się dla mnie pod pew­ny­mi wzglę­da­mi bar­dzo nie­na­tu­ral­ne, a nawet szo­ku­ją­ce. Cią­ża i macie­rzyń­stwo to cięż­ka, cza­so­chłon­na i nie­prze­wi­dy­wal­na pra­ca, któ­ra nie­ustan­nie pochła­nia two­ją uwa­gę, czas, sen, cia­ło, myśli. Czy­ni cię cał­ko­wi­cie zależ­nym od innych ludzi i na zawsze wią­że naj­sil­niej­szą wię­zią, jaką znam, a mia­no­wi­cie miło­ścią mat­ki do dziec­ka. „Sur­fo­wa­nie” koń­czy się w chwi­li, gdy przyj­miesz to wyzwa­nie. Od tego momen­tu część two­je­go umy­słu, nawet gdy dziec­ko jest star­sze, pozo­sta­je zawsze zaję­ta potrze­ba­mi i poten­cjal­ny­mi przy­szły­mi potrze­ba­mi inne­go czło­wie­ka, za któ­re­go powo­ła­nie do życia jest się odpo­wie­dzial­nym. Cho­ciaż jestem bar­dzo odda­na mojej cór­ce i cał­ko­wi­cie wdzięcz­na za to, że ją mam, to nadal lamen­tu­ję nad utra­tą tego „sur­fu” i czę­sto zasta­na­wiam się, jak wyglą­da­ło­by moje życie, gdy­bym nie zosta­ła mat­ką. Nie spo­sób powie­dzieć, czy było­by lep­sze, czy gor­sze. Z pew­no­ścią było­by zupeł­nie inne.

We frag­men­cie otwie­ra­ją­cym książ­kę czy­ta­my zapo­wiedź wyda­rzeń: „życie Emmy popły­nę­ło powol­nym, sub­tel­nym, ba, nie­mal piesz­czo­tli­wym i nie­za­prze­czal­nie przy­jem­nym nur­tem, któ­ry ją zagar­nął i powiódł naj­pierw do Tisvil­de­le­je, gdzie zosta­ła wła­ści­ciel­ką domu let­nie­go, a następ­nie znacz­nie dalej”. Mam wra­że­nie, że frag­men­ta­rycz­na, mini­ma­li­stycz­na nar­ra­cja Pani powie­ści robi z czytelnikiem/czytelniczką coś podob­ne­go: jej nie­za­prze­czal­nie przy­jem­ny nurt ma siłę zagar­nia­ją­cą, spra­wia, że prze­sta­je­my sta­wiać opór, a przede wszyst­kim filo­zo­fia „mini­mal­ne­go hedo­ni­zmu myśle­nia”, któ­rą wyzna­je Emma, zosta­je w czy­tel­ni­kach nawet po lek­tu­rze. Ja sama dzię­ki Pani książ­ce czę­ściej się teraz zatrzy­mu­ję, wyry­wam z try­bów ruty­ny, pozwa­lam sobie na oddech, waga­ry, sym­bo­licz­ne „pusz­cza­nie kaczek”. Czy zda­je sobie Pani spra­wę, że Naj­słab­szy opór ma taką uwo­dzą­cą, roz­le­ni­wia­ją­cą i per­for­ma­tyw­ną siłę?

Dzię­ku­ję za ten cudow­ny kom­ple­ment! Szcze­rze mówiąc, dużo pra­co­wa­łam nad tym, aby tekst dzia­łał wła­śnie w ten spo­sób. Chcia­łam zoba­czyć, czy mogę spra­wić, by czytelnik/czytelniczka poczuł/poczuła „sur­fo­wa­nie po men­tal­nych falach” w trak­cie roz­wi­ja­nia się tej histo­rii. To wła­śnie robi moja boha­ter­ka. Raczej obser­wu­je, jak roz­wi­ja się jej wła­sna histo­ria, niż pró­bu­je ją kon­tro­lo­wać i two­rzyć.

Zafa­scy­no­wał mnie – podob­nie chy­ba jak samą boha­ter­kę – dość dłu­gi pas­sus poświę­co­ny parzy­deł­kow­com, zwłasz­cza kubo­me­du­zom. Nawet tro­chę byłam roz­cza­ro­wa­na, że ten wątek póź­niej w powie­ści zni­ka, choć z dru­giej stro­ny pomy­śla­łam, że temat wiel­kich parzy­deł­kow­ców – obraz ich swo­bod­ne­go pły­wu, fascy­nu­ją­ce zagad­ki fizjo­lo­gii i beha­wio­ru tych zwie­rząt – został w dal­szej czę­ści po pro­stu prze­nie­sio­ny na roz­wa­ża­nia doty­czą­ce życia ludzi. Takie szu­ka­nie powią­zań mię­dzy świa­tem ludz­kim a nie-ludz­kim, pró­ba wyzby­cia się per­spek­ty­wy antro­po­cen­trycz­nej – to myśle­nie wpi­su­ją­ce się w nurt eko­kry­tycz­ny w lite­ra­tu­rze. Czy takie eko­kry­tycz­ne nasta­wie­nie jest Pani bli­skie? Czy w naj­now­szej lite­ra­tu­rze duń­skiej ma ono jakieś cie­ka­we roz­wi­nię­cia?  

Mogę odpo­wie­dzieć „tak” na wszyst­kie czę­ści tego pyta­nia. Choć sama nie napi­sa­łam jesz­cze nicze­go wpi­su­ją­ce­go się bez­po­śred­nio w nurt eko­kry­tycz­ny, to jest to dla mnie bar­dzo cie­ka­we zagad­nie­nie w duń­skiej lite­ra­tu­rze.

Pani książ­ka uka­za­ła się w 2009 roku, otrzy­ma­ła Pani za nią pre­sti­żo­wą Nagro­dę Lite­rac­ką Unii Euro­pej­skiej. W Pol­sce Naj­słab­szy opór poja­wia się w dru­gim roku pan­de­mii, kie­dy wszy­scy spra­gnie­ni są przy­jem­no­ści i swo­bo­dy, nie­ogra­ni­czo­nych kon­tak­tów mię­dzy­ludz­kich, bra­ku dystan­su. To wszyst­ko moż­na zna­leźć w Pani powie­ści, któ­ra w dodat­ku w pol­skiej wer­sji uka­zu­je się z pięk­ną, „cie­płą” i waka­cyj­ną okład­ką Marian­ny Szty­my. Cie­ka­wa jestem, co publi­ka­cja Den mind­ste mod­stand zmie­ni­ła w Pani życiu, a tak­że jak patrzy Pani na swo­ją powieść po 12 latach od jej publi­ka­cji w Danii?

Gdy patrzę wstecz, myślę, że była to cał­kiem postę­po­wa książ­ka, a przy­naj­mniej wpi­su­ją­ca się w począt­ki nowej fali w duń­skiej lite­ra­tu­rze, podej­mu­ją­cej tema­ty płci i macie­rzyń­stwa zarów­no z per­spek­ty­wy kul­tu­ro­wej, jak i egzy­sten­cjal­nej. Nie wyda­je mi się, by zmie­ni­ła zbyt wie­le na pla­nie zawo­do­wym. Nadal piszę książ­ki i sztu­ki teatral­ne, opie­ku­ję się rodzi­ną i pra­cu­ję jako nauczy­ciel­ka kre­atyw­ne­go pisa­nia. Tak jak wcze­śniej. Ale jeśli cho­dzi o bar­dziej oso­bi­sty plan, to myślę, że to wie­le zna­czy­ło. Fakt, że moż­na było tak wyraź­nie zająć się macie­rzyń­stwem jako bar­dzo zło­żo­nym doświad­cze­niem w lite­ra­tu­rze i zostać dobrze przy­ję­tą, dał mi nadzie­ję i pew­ność sie­bie oraz spra­wił, że poczu­łam się w świe­cie bar­dziej jak w domu.

Dla pol­skich czy­tel­ni­czek i czy­tel­ni­ków zapew­ne cie­ka­we będzie, jeśli powie Pani kil­ka słów o naj­now­szej pro­zie i poezji w Danii – jakie nur­ty, zja­wi­ska, tema­ty, książ­ki są teraz naj­cie­kaw­sze?

Wyda­je mi się, że obec­nie kry­tycz­na i badaw­cza funk­cja lite­ra­tu­ry jest skie­ro­wa­na głów­nie na struk­tu­ry wła­dzy patriar­chal­ne­go spo­łe­czeń­stwa kapi­ta­li­stycz­ne­go. Naj­wy­raź­niej widać to pew­nie w odnie­sie­niu do płci i eko­lo­gii. Pod tym wzglę­dem nie­zwy­kle inte­re­su­ją­ce są dla mnie autor­ki takie, jak Olga Ravn i Asta Oli­via Nor­den­hof. Bar­dzo waż­nym tren­dem jest tak­że przy­po­mi­na­nie czy nawet wskrze­sza­nie twór­czo­ści wybit­nych pisa­rek z kil­ku ostat­nich stu­le­ci, któ­re ze wzglę­du na płeć nie zwró­ci­ły uwa­gi esta­bli­sh­men­tu kul­tu­ral­ne­go i przez to szyb­ko popa­dły w czy­tel­ni­cze zapo­mnie­nie. Wie­rzę, że te autor­ki inspi­ru­ją teraz nowe poko­le­nia czy­tel­ni­czek i czy­tel­ni­ków, pisa­rek i pisa­rzy oraz poma­ga­ją nam „prze­pi­sać” naro­do­wą histo­rię, któ­ra do tej pory była pra­wie wyłącz­nie męską nar­ra­cją.

Na zakoń­cze­nie – czy chcia­ła­by Pani prze­ka­zać coś od sie­bie swo­im pol­skim czy­tel­nicz­kom i czy­tel­ni­kom?

Śle­dzę w duń­skich mediach wia­do­mo­ści o wal­ce o pra­wa kobiet w Pol­sce. Wśród nich pra­wo do sta­no­wie­nia o wła­snym cie­le, a tym samym pra­wo do abor­cji. Jest to temat, któ­ry doty­ka całe­go nasze­go rozu­mie­nia życia ludz­kie­go i praw czło­wie­ka. Naj­słab­szy opór sta­wia w zasa­dzie pyta­nie Ham­le­ta – być albo nie być – z tym że w kon­tek­ście repro­duk­cji; powo­łać nowe życie czy nie powo­ły­wać nowe­go życia. Ze wszyst­ki­mi zawi­ło­ścia­mi wyni­ka­ją­cy­mi z tego wybo­ru. Ale jak może­my w ogó­le zacząć roz­sąd­ną i filo­zo­ficz­ną roz­mo­wę na ten temat, sko­ro kobie­tom odbie­ra się wła­sną wolę i pra­wo do spra­wo­wa­nia praw­nej wła­dzy nad wła­snym cia­łem? Mam takie prze­czu­cie, a też wiel­ką nadzie­ję, że jeste­śmy teraz na całym świe­cie świad­ka­mi począt­ku praw­dzi­wej zmia­ny para­dyg­ma­tu – tego wszyst­kie­go, co doty­czy płci, nie­rów­no­ści na tle płcio­wym, ale tak­że trwa­ją­ce­go od poko­leń pro­ce­su wal­ki o to, by pra­wa czło­wie­ka w rów­nym stop­niu odno­si­ły się do kobiet i męż­czyzn. Myślę o #metoo jako o punk­cie zwrot­nym, któ­ry przy­naj­mniej w Danii spra­wił, że ten pro­ces rozu­mie­nia praw kobiet jako praw czło­wie­ka – tak w teo­rii, jak i prak­ty­ce (a wie­my prze­cież, że to nie jed­no i to samo) – stał się nie­od­wra­cal­ny, cho­ciaż nadal jeste­śmy dale­ko od osią­gnię­cia tego celu. Wyda­je się, że sytu­acja w Pol­sce to jak­by „poko­le­nie wstecz” wzglę­dem Skan­dy­na­wii. Dla­te­go jestem bar­dzo cie­ka­wa, jak Naj­słab­szy opór zosta­nie ode­bra­ny i przy­ję­ty przez czy­tel­nicz­ki oraz czy­tel­ni­ków w Pol­sce, i mam nadzie­ję, że w jakimś stop­niu przy­czy­ni się do zmia­ny w kie­run­ku więk­szej rów­no­ści i lep­szej jako­ści życia dla wszyst­kich. Nie wie­rzę w to, że jaka­kol­wiek nie­rów­ność – czy to ze wzglę­du na płeć, czy nie – przy­czy­nia się do szczę­ścia kogo­kol­wiek. Nawet tych, któ­rzy opo­wia­da­ją się za uprzy­wi­le­jo­wa­niem jakiejś gru­py płcio­wej, etnicz­nej, reli­gij­nej itp. Napraw­dę wie­rzę, że łączy nas tak wie­le wię­zi kul­tu­ro­wych, eko­no­micz­nych i emo­cjo­nal­nych, mają­cych tak duży wpływ na dobro­byt nas wszyst­kich, że „wol­ność” czy „wła­dza” zdo­by­ta kosz­tem kogoś inne­go nie jest tak napraw­dę wol­no­ścią ani wła­dzą, ale po pro­stu kolej­nym mniej lub bar­dziej sub­tel­nym źró­dłem ludz­kie­go cier­pie­nia.

 

Publi­ka­cja powsta­ła dzię­ki wspar­ciu Duń­skiej Fun­da­cji Sztu­ki

belka_2

O autorach i autorkach

Adda Djørup

Duńska poetka, prozaiczka i dramatopisarka. Debiutowała w 2005 roku tomem Monsieurs monologer, w 2007 roku ukazał się świetnie przyjęty przez krytykę zbiór opowiadań Hvis man begyndte at spørge sig selv, a w 2009 roku powieść Den mindste modstand, za którą autorka została wyróżniona Nagrodą Literacką Unii Europejskiej. Laureatka The Danish National Arts Foundation Award. Mieszka w Kopenhadze.  

Joanna Mueller

Urodzona w 1979 roku. Poetka, eseistka, redaktorka. Wydała tomy poetyckie: Somnambóle fantomowe (2003), Zagniazdowniki/Gniazdowniki (2007, nominacja do Nagrody Literackiej Gdynia), Wylinki (2010), intima thule (2015, nominacje do Nagrody Literackiej m.st. Warszawy i do Silesiusa), wspólnie z Joanną Łańcucką Waruj (2019, nominacje do Silesiusa i Nagrody im. W. Szymborskiej) oraz Hista & her sista (2021, nominacja do Silesiusa), dwie książki eseistyczne: Stratygrafie (2010, nagroda Warszawska Premiera Literacka) i Powlekać rosnące(2013) oraz zbiór wierszy dla dzieci Piraci dobrej roboty (2017). Redaktorka książek: Solistki. Antologia poezji kobiet (1989–2009) (2009, razem z Marią Cyranowicz i Justyną Radczyńską) oraz Warkoczami. Antologia nowej poezji (2016, wraz z Beatą Gulą i Sylwią Głuszak). Członkini grupy feministyczno-artystycznej Wspólny Pokój. Mieszka w Warszawie.

Powiązania

Rozmowy na koniec: odcinek 33 Joanna Mueller

nagrania / transPort Literacki Antonina Tosiek Jakub Pszoniak Joanna Mueller

Trzy­dzie­sty trze­ci odci­nek z cyklu „Roz­mo­wy na koniec” w ramach festi­wa­lu Trans­Port Lite­rac­ki 29.

Więcej

Śmianko przez łzy, czyli Gryczanka superbajaderka

wywiady / o książce Aleksandra Kasprzak Joanna Mueller

Roz­mo­wa Joan­ny Muel­ler z Alek­san­drą Kasprzak, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Wydrąż mi rodzi­nę w serze, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 16 wrze­śnia 2024 roku.

Więcej

Niewidka i Zobaczysko

nagrania / transPort Literacki Joanna Łańcucka Joanna Mueller Resina

Czy­ta­nie z książ­ki „Nie­wid­ka i Zoba­czy­sko” z udzia­łem Joan­ny Muel­ler i Joan­ny Łań­cuc­kiej ramach festi­wa­lu Trans­Port Lite­rac­ki 28. Muzy­ka Resi­na.

Więcej

Neuroprzekaźnik musów. O „Umalmu” Łukasza Woźniaka

recenzje / IMPRESJE Joanna Mueller

Impre­sja Joan­ny Muel­ler na temat poezji Łuka­sza Woź­nia­ka, lau­re­ata 18. edy­cji Poło­wu poetyc­kie­go.

Więcej

Poeci na nowy wiek

dzwieki / WYDARZENIA Różni autorzy

Zapis całe­go spo­tka­nia autor­skie­go z udzia­łem Justy­ny Bar­giel­skiej, Mag­da­le­ny Biel­skiej, Jac­ka Deh­ne­la, Sła­wo­mi­ra Elsne­ra, Julii Fie­dor­czuk, Kon­ra­da Góry, Łuka­sza Jaro­sza, Bar­to­sza Kon­stra­ta, Szcze­pa­na Kopy­ta, Joan­ny Lech, Agniesz­ki Mira­hi­ny, Joan­ny Muel­ler, Edwar­da Pase­wi­cza, Anny Pod­cza­szy, Toma­sza Puł­ki, Bian­ki Rolan­do, Rober­ta Rybic­kie­go, Paw­ła Sar­ny, Julii Szy­cho­wiak, Joan­ny Wajs, Prze­my­sła­wa Wit­kow­skie­go i Indi­go Tree pod­czas festi­wa­lu Port Wro­cław 2010.

Więcej

Pod prąd, w nieważkość. O „gatunkach anadromicznych” Karola Brzozowskiego

recenzje / ESEJE Joanna Mueller

Impre­sja Joan­ny Muel­ler na temat poezji Karo­la Brzo­zow­skie­go, lau­re­ata pro­jek­tu „Połów. Poetyc­kie debiu­ty 2023”.

Więcej

Blade Runner 2023. O „państwach miastach i okolicach” Kamila Plicha

recenzje / ESEJE Joanna Mueller

Impre­sja Joan­ny Muel­ler na temat poezji Kami­la Pli­cha, lau­re­ata 18. edy­cji Poło­wu poetyc­kie­go.

Więcej

Moja reakcja na. O „bezoarach” Julii Jankowskiej

recenzje / ESEJE Joanna Mueller

Impre­sja Joan­ny Muel­ler na temat poezji Julii Jan­kow­skiej, lau­re­at­ki 18. edy­cji Poło­wu poetyc­kie­go.

Więcej

Turbuj te kółka, turlaj! O „Regule trzech” Aleksandry Góreckiej

recenzje / ESEJE Joanna Mueller

Impre­sja Joan­ny Muel­ler na temat poezji Alek­san­dry Górec­kiej, lau­re­at­ki 18. edy­cji Poło­wu poetyc­kie­go.

Więcej

Historia jednego wiersza: „tsundere: podmalówka”

recenzje / KOMENTARZE Joanna Mueller

Autor­ski komen­tarz Joan­ny Muel­ler, towa­rzy­szą­cy pre­mie­rze książ­ki tru­le, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 9 paź­dzier­ni­ka 2023 roku.

Więcej

Rozprężanie wdrukowanych krat

wywiady / o książce Joanna Mueller Zuzanna Sala

Roz­mo­wa Zuzan­ny Sali z Joan­ną Muel­ler, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki tru­le Joan­ny Muel­ler, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 9 paź­dzier­ni­ka 2023 roku.

Więcej

Popędziłybyśmy sobie, ale pchamy wózek

wywiady / o książce Joanna Mueller Katarzyna Szaulińska

Roz­mo­wa Joan­ny Muel­ler z Kata­rzy­ną Szau­liń­ską, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Kryp­to­dom Kata­rzy­ny Szau­liń­skiej, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 16 paź­dzier­ni­ka 2023 roku.

Więcej

trule (2)

utwory / zapowiedzi książek Joanna Mueller

Frag­men­ty książ­ki tru­le Joan­ny Muel­ler, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim 9 paź­dzier­ni­ka 2023 roku.

Więcej

trule (1)

utwory / zapowiedzi książek Joanna Mueller

Frag­men­ty książ­ki tru­le Joan­ny Muel­ler, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim 9 paź­dzier­ni­ka 2023 roku.

Więcej

W oku cyklonu, na ostrzu granicy

wywiady / o książce Joanna Łańcucka Joanna Mueller

Roz­mo­wa Joan­ny Łań­cuc­kiej i Joan­ny Muel­ler, towa­rzy­szą­ca towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze kami­shi­baj­ki Nie­wid­ka i Zoba­czy­sko, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 10 lip­ca 2023 roku.

Więcej

Historia jednego wiersza: Na to rwało się, rwało się Serce

recenzje / KOMENTARZE Joanna Łańcucka Joanna Mueller

Autor­ski komen­tarz Joan­ny Muel­ler i Joan­ny Łań­cuc­kiej, towa­rzy­szą­cy pre­mie­rze książ­ki Nie­wid­ka i Zoba­czy­sko, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 10 lip­ca 2023 roku.

Więcej

Rozmowy na koniec: odcinek 13 Adam Mickiewicz

nagrania / transPort Literacki Różni autorzy

Trzy­na­sty odci­nek z cyklu „Roz­mo­wy na koniec” w ramach festi­wa­lu Trans­Port Lite­rac­ki 27.

Więcej

Romantyczność 2022

nagrania / transPort Literacki Różni autorzy

Czy­ta­nie z książ­ki Roman­tycz­ność. Współ­cze­sne bal­la­dy i roman­se inspi­ro­wa­ne twór­czo­ścią Ada­ma Mic­kie­wi­cza w ramach festi­wa­lu Trans­Port Lite­rac­ki 27.

Więcej

Niewidka i Zobaczysko (2)

utwory / zapowiedzi książek Joanna Łańcucka Joanna Mueller

Frag­men­ty zapo­wia­da­ją­ce książ­kę Nie­wid­ka i Zoba­czy­sko Joan­ny Muel­ler i Joan­ny Łań­cuc­kiej, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim 10 lip­ca 2023 roku.

Więcej

Niewidka i Zobaczysko

utwory / zapowiedzi książek Joanna Łańcucka Joanna Mueller

Frag­men­ty zapo­wia­da­ją­ce książ­kę Nie­wid­ka i Zoba­czy­sko Joan­ny Muel­ler i Joan­ny Łań­cuc­kiej, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim 10 lip­ca 2023 roku.

Więcej

Rozmowy na torach: odcinek 13 Joanna Mueller

nagrania / stacja Literatura Antonina Tosiek Jakub Skurtys Joanna Mueller

Trzy­na­sty odci­nek z cyklu „Roz­mo­wy na torach” w ramach festi­wa­lu Sta­cja Lite­ra­tu­ra 26.

Więcej

Hista & her sista

nagrania / stacja Literatura Joanna Mueller

Czy­ta­nie z książ­ki Hista & her sista z udzia­łem Joan­ny Muel­ler w ramach festi­wa­lu Sta­cja Lite­ra­tu­ra 26.

Więcej

Siostrzeństwo to gryps upuszczany skrycie do innych klatek

debaty / ankiety i podsumowania Joanna Mueller

Odpo­wie­dzi Joan­ny Muel­ler na pyta­nia Tade­usza Sław­ka w „Kwe­stio­na­riu­szu 2022”.

Więcej

Najsłabszy opór i Zegary w pokoju matki

nagrania / stacja Literatura Różni autorzy

Spo­tka­nie wokół ksią­żek „Naj­słab­szy opór” Addy Djørup i „Zega­ry w poko­ju mat­ki” Tan­ji Stu­par-Tri­fu­no­vić z udzia­łem Addy Djørup, Tan­ji Stu­par-Tri­fu­no­vić, Kac­pra Bart­cza­ka i Bogu­sła­wy Sochań­skiej w ramach festi­wa­lu Sta­cja Lite­ra­tu­ra 26.

Więcej

Amerykańska Szkoła Pisania

nagrania / stacja Literatura Różni autorzy

Spo­tka­nie wokół książ­ki Ame­ry­kań­ska Szko­ła Pisa­nia Eli­za­beth Bishop z udzia­łem Juliu­sza Pie­li­chow­skie­go, Mar­ci­na Szu­stra, Jerze­go Jar­nie­wicz i Joan­ny Muel­ler w ramach festi­wa­lu Sta­cja Lite­ra­tu­ra 25.

Więcej

Żywa obecność

wywiady / o książce Bogusława Sochańska Joanna Mueller

Roz­mo­wa Joan­ny Muel­ler z Bogu­sła­wą Sochań­ską, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Bojow­ni­cy bez bro­ni Mor­te­na Nie­lse­na, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 20 wrze­śnia 2021 roku.

Więcej

Wojna (pieśni lisów), Przepowieść w ścinkach, Gdyby ktoś o mnie pytał, Sekcja zabójstw

nagrania / stacja Literatura Różni autorzy

Spo­tka­nie wokół ksią­żek Woj­na (pie­śni lisów), Prze­po­wieść w ścin­kach, Gdy­by ktoś o mnie pytał i Sek­cja zabójstw z udzia­łem Kon­ra­da Góry, Mar­ty Pod­gór­nik, Boh­da­na Zadu­ry, Joan­ny Muel­ler i Karo­la Mali­szew­skie­go w ramach festi­wa­lu Sta­cja Lite­ra­tu­ra 25.

Więcej

stubezgłowa (filetowanie)

recenzje / KOMENTARZE Joanna Mueller

Autor­ski komen­tarz Joan­ny Muel­ler w ramach cyklu „Histo­ria jed­ne­go wier­sza”, towa­rzy­szą­cy pre­mie­rze książ­ki Hista & her sista, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 3 maja 2021 roku.

Więcej

Garden party

recenzje / KOMENTARZE Adda Djørup

Autor­ski komen­tarz Addy Djørup w ramach cyklu „Histo­ria jed­nej powie­ści”, towa­rzy­szą­cy pre­mie­rze książ­ki Naj­słab­szy opór, w tłu­ma­cze­niu Bogu­sła­wy Sochań­skiej, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 17 maja 2021 roku.

Więcej

Książki z Biura: Odcinek 9 Hista & her sista

nagrania / między wierszami Joanna Mueller

Dzie­wią­ty odci­nek cyklu Książ­ki z Biu­ra. Nagra­nie zre­ali­zo­wa­no w ramach pro­jek­tu Kar­to­te­ka 25.

Więcej

Nadal wierzę w siostrzeństwo

wywiady / o książce Joanna Mueller Katarzyna Szaulińska

Roz­mo­wa Kata­rzy­ny Szau­liń­skiej z Joan­ną Muel­ler, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Hista & her sista, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 3 maja 2021 roku.

Więcej

Hista & her sista

utwory / zapowiedzi książek Joanna Mueller

Frag­ment zapo­wia­da­ją­cy książ­kę Joan­ny Muel­ler Hista & her sista, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim 3 maja 2021 roku.

Więcej

Najsłabszy opór

utwory / zapowiedzi książek Adda Djørup Bogusława Sochańska

Frag­ment zapo­wia­da­ją­cy książ­kę Addy Djørup Naj­słab­szy opór, w tłu­ma­cze­niu Bogu­sła­wy Sochań­skiej, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim 17 maja 2021 roku.

Więcej

Łemkowski palimpsest, odwrotność wymazania

recenzje / ESEJE Joanna Mueller

Recen­zja Joan­ny Muel­ler, towa­rzy­szą­ca wyda­niu książ­ki Kata­rzy­ny Szwe­dy Bosor­ka, któ­ra uka­za­ła się w Biu­rze Lite­rac­kim 9 listo­pa­da 2020 roku.

Więcej

Santarém, Samotność przestrzeni oraz Nie gódź się

nagrania / stacja Literatura Różni autorzy

Spo­tka­nie wokół ksią­żek San­ta­rém Eli­za­beth Bishop, Samot­ność prze­strze­ni Emi­ly Dic­kin­son i Nie gódź się Pat­ti Smith z udzia­łem Tade­usza Sław­ka, Fili­pa Łobo­dziń­skie­go, Joan­ny Muel­ler oraz Juliu­sza Pie­li­chow­skie­go w ramach festi­wa­lu Sta­cja Lite­ra­tu­ra 24.

Więcej

Poetyckie książki trzydziestolecia

nagrania / stacja Literatura Różni autorzy

Spo­tka­nie z udzia­łem Anny Kału­ży, Karo­la Mali­szew­skie­go, Joan­ny Muel­ler, Joan­ny Orskiej oraz Jaku­ba Skur­ty­sa w ramach festi­wa­lu Sta­cja Lite­ra­tu­ra 24.

Więcej

Waruj

nagrania / stacja Literatura Różni autorzy

Spo­tka­nie wokół książ­ki „Waruj Joan­ny Muel­ler i Joan­ny Łań­cuc­kiej z udzia­łem Joan­ny Muel­ler, Joan­ny Łań­cuc­kiej, Anny Ada­mo­wicz oraz Dawi­da Mate­usza w ramach festi­wa­lu Sta­cja Lite­ra­tu­ra 22.

Więcej

Zerwane ze smyczy

wywiady / o książce Joanna Łańcucka Joanna Mueller Sylwia Głuszak

Roz­mo­wa Syl­wii Głu­szak z Joan­ną Łań­cuc­ką i Joan­ną Muel­ler, towa­rzy­szą­ca wyda­niu książ­ki Waruj Joan­ny Łań­cuc­kiej i Joan­ny Muel­ler, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 16 wrze­śnia 2019 roku.

Więcej

Czysty układ

wywiady / o pisaniu Joanna Mueller Roman Honet

Roz­mo­wa Roma­na Hone­ta z Joan­ną Muel­ler, opu­bli­ko­wa­na w cyklu pre­zen­ta­cji naj­cie­kaw­szych archi­wal­nych tek­stów z dwu­dzie­sto­pię­cio­le­cia festi­wa­lu Sta­cja Lite­ra­tu­ra.

Więcej

Straż graniczna w Morzu Własnym

recenzje / KOMENTARZE Joanna Łańcucka Joanna Mueller

Autor­skie komen­ta­rze Joan­ny Łań­cuc­kiej i Joan­ny Muel­ler, towa­rzy­szą­ce wyda­niu książ­ki Waruj, któ­ra uka­za­ła się w Biu­rze Lite­rac­kim 16 wrze­śnia 2019 roku.

Więcej

Waruj

utwory / zapowiedzi książek Joanna Łańcucka Joanna Mueller

Frag­ment zapo­wia­da­ją­cy książ­kę Joan­ny Łań­cuc­kiej & Joan­ny Muel­ler Waruj, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim 16 wrze­śnia 2019 roku.

Więcej

Dziurka od Klucza jest mgławicą

wywiady / o książce Bianka Rolando Joanna Mueller

Roz­mo­wa Joan­ny Muel­ler z Bian­ką Rolan­do, towa­rzy­szą­ca wyda­niu książ­ki Stel­le, któ­ra uka­za­ła się nakła­dem Biu­ra Lite­rac­kie­go 11 mar­ca 2019 roku.

Więcej

Kto za tym stoi

nagrania / stacja Literatura Różni autorzy

Spo­tka­nie z orga­ni­za­to­ra­mi festi­wa­lu Sta­cja Lite­ra­tu­ra 23, w któ­rym udział wzię­li Damian Banasz, Artur Bursz­ta, Mate­usz Grze­go­rzew­ski, Alek­san­dra Grzem­ska, Poli­na Justo­wa, Dawid Mate­usz, Mina, Joan­na Muel­ler, Alek­san­dra Olszew­ska, Tomasz Piech­nik, Juliusz Pie­li­chow­ski, Mag­da­le­na Riga­mon­ti i Mak­sy­mi­lian Riga­mon­ti.

Więcej

Przekuwanie krzyku

wywiady / o książce Joanna Mueller Juliusz Pielichowski

Roz­mo­wa Joan­ny Muel­ler i Juliu­sza Pie­li­chow­skie­go, towa­rzy­szą­ca wyda­niu książ­ki San­ta­rém (wier­sze i trzy małe pro­zy) Eli­za­beth Bishop w prze­kła­dzie Andrze­ja Sosnow­skie­go, któ­ra uka­za­ła się w Biu­rze Lite­rac­kim 5 listo­pa­da 2018 roku.

Więcej

O tym, jak „zadziała się” wspólnota

wywiady / o pisaniu Różni autorzy

Dys­ku­sja redak­cji Biu­ra Lite­rac­kie­go z udzia­łem: Alek­san­dry Grzem­skiej, Dawi­da Mate­usza, Joan­ny Muel­ler, Alek­san­dry Olszew­skiej, Juliu­sza Pie­li­chow­skie­go i Artu­ra Bursz­ty na temat festi­wa­lu Sta­cja Lite­ra­tu­ra 23.

Więcej

Wiersz doraźny: Dzień gniewu

utwory / premiery w sieci Różni autorzy

Poza­kon­kur­so­wy zestaw „Wier­szy doraź­nych 2018” autor­stwa Jaku­ba Korn­hau­se­ra, Zbi­gnie­wa Mache­ja, Karo­la Mali­szew­skie­go, Joan­ny Muel­ler, Prze­my­sła­wa Owczar­ka, Grze­go­rza Wró­blew­skie­go.

Więcej

Poetycka książka trzydziestolecia: rekomendacja nr 6

debaty / ankiety i podsumowania Joanna Mueller

Głos Joan­ny Muel­ler w deba­cie „Poetyc­ka książ­ka trzy­dzie­sto­le­cia”.

Więcej

Tribute to John Ashbery

nagrania / stacja Literatura Różni autorzy

Spo­tka­nie autor­skie „Tri­bu­te to John Ash­be­ry” w ramach festi­wa­lu Sta­cja Lite­ra­tu­ra 22.

Więcej

Ogród o rozwidlających się skojarzeniach, czyli jak nie rymuje Kosenda

recenzje / IMPRESJE Joanna Mueller

Impre­sja Joan­ny Muel­ler na temat zesta­wu wier­szy Z ana­lo­go­wych remi­sji Lucju­sza Blan­cju­sza Patry­ka Kosen­dy, lau­re­ata 12. edy­cji „Poło­wu”.

Więcej

Wersy jak mansjony. O anarchitektonicznej poezji Macieja Konarskiego

recenzje / IMPRESJE Joanna Mueller

Impre­sja Joan­ny Muel­ler na temat zesta­wu wier­szy Poza geo­me­trią Macie­ja Konar­skie­go, lau­re­ata 12. edy­cji „Poło­wu”.

Więcej

Dzieci szybciej zrozumieją

wywiady / o książce Joanna Mueller Maria Liczner

Roz­mo­wa Marii Licz­ner z Joan­ną Muel­ler, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Pira­ci dobrej robo­ty, wyda­nej nakła­dem Biu­ra Lite­rac­kie­go 23 paź­dzier­ni­ka 2017 roku.

Więcej

Hmm, aha, pff, czyli o piraceniu pisania

recenzje / KOMENTARZE Joanna Mueller

Autor­ski komen­tarz Joan­ny Muel­ler w ramach cyklu „Histo­ria jed­ne­go tek­stu”, towa­rzy­szą­cy pre­mie­rze książ­ki Pira­ci dobrej robo­ty, wyda­nej nakła­dem Biu­ra Lite­rac­kie­go 23 paź­dzier­ni­ka 2017 roku.

Więcej

trofea i tropy, wnyki i wymyki

dzwieki / RECYTACJE Joanna Mueller

Wiersz z tomu inti­ma thu­le, zare­je­stro­wa­ny pod­czas spo­tka­nia „Poeci na nowy wiek” na festi­wa­lu Port Wro­cław 2015.

Więcej

Nowe sytuacje w Trybie żeńskim: Joanna Mueller

nagrania / z fortu do portu Joanna Mueller

Zapis spo­tka­nia autor­skie­go „Nowe sytu­acje w Try­bie żeń­skim” z Joan­ną Muel­ler w ramach 19. festi­wa­lu lite­rac­kie­go Port Wro­cław 2014.

Więcej

Piraci dobrej roboty: Fragment

utwory / zapowiedzi książek Joanna Mueller Marianna Sztyma

Frag­ment zapo­wia­da­ją­cy książ­kę Pira­ci dobrej robo­ty Joan­ny Muel­ler z ilu­stra­cja­mi autor­stwa Marian­ny Szty­my, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim 23 paź­dzier­ni­ka 2017 roku.

Więcej

Piraci dobrej roboty: Wierszowiązałki

utwory / zapowiedzi książek Joanna Mueller Marianna Sztyma

Frag­ment zapo­wia­da­ją­cy książ­kę Pira­ci dobrej robo­ty Joan­ny Muel­ler z ilu­stra­cja­mi autor­stwa Marian­ny Szty­my, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim 23 paź­dzier­ni­ka 2017 roku.

Więcej

Nakręć wiersz z Połowu

nagrania / z fortu do portu Artur Burszta Joanna Mueller

Zapis spo­tka­nia autor­skie­go z lau­re­ata­mi kon­kur­su „Nakręć wiersz” w ramach 20. edy­cji festi­wa­lu Port Lite­rac­ki 2015.

Więcej

Szczodrość dla mniej oszukanych

wywiady / o książce Jacek Dehnel Joanna Mueller

Roz­mo­wa Joan­ny Muel­ler z Jac­kiem Deh­ne­lem, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Zimo­we kró­le­stwo, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 23 stycz­nia 2017 roku.

Więcej

Nigdy to „ydgin” pisane wspak

wywiady / o książce Joanna Mueller Justyna Bargielska

Roz­mo­wa Joan­ny Muel­ler z Justy­ną Bar­giel­ską, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Sie­dem przy­gód Roza­lii Gro­zy, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 9 lute­go 2017 roku.

Więcej

Brodząc w habitusie

wywiady / o książce Joanna Mueller Szymon Żuchowski

Roz­mo­wa Joan­ny Muel­ler z Szy­mo­nem Żuchow­skim, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Tro­pi­zmy w prze­kła­dzie Szy­mo­na Żuchow­skie­go, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 1 listo­pa­da 2016 roku.

Więcej

Maria przez Martę odzyskana

recenzje / ESEJE Joanna Mueller

Recen­zja Joan­ny Muel­ler z książ­ki Seans na dnie morza Marii Paw­li­kow­skiej-Jasno­rzew­skiej w wybo­rze Mar­ty Pod­gór­nik.

Więcej

Zamieszkaj w tekście, który czytasz

wywiady / o książce Joanna Mueller Klaudia Muca

Roz­mo­wa Klau­dii Mucy z Joan­ną Muel­ler.

Więcej

Niewymuszone gry z tożsamością

recenzje / ESEJE Joanna Mueller

Połów 2011. Frag­ment ese­ju Joan­ny Muel­ler Kuter do bazy! – o poezji Macie­ja Taran­ka.

Więcej

Trochę ziemia nieznana

wywiady / o książce Jakub Głuszak Joanna Mueller

Roz­mo­wa Joan­ny Muel­ler z Jaku­bem Głu­sza­kiem, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki 21 wier­szy miło­snych, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 12 lip­ca 2016 roku.

Więcej

Poeci na nowy wiek

nagrania / z fortu do portu Joanna Mueller Julia Szychowiak Justyna Bargielska

Zapis spo­tka­nia autor­skie­go „Poeci na nowy wiek” z Justy­ną Bar­giel­ską, Joan­ną Muel­ler i Julią Szy­cho­wiak w ramach 20. edy­cji festi­wa­lu Port Lite­rac­ki 2015.

Więcej

Pod włos, o głos (czego się nauczyłam, miotając Warkoczami)

debaty / ankiety i podsumowania Joanna Mueller

Głos Joan­ny Muel­ler w deba­cie „Jesz­cze jed­na dys­ku­sja o pary­te­tach”.

Więcej

Blisko intymnego świata

wywiady / o pisaniu Joanna Mueller Karolina Sałdecka

Roz­mo­wa Karo­li­ny Sał­dec­kiej z Joan­ną Muel­ler.

Więcej

Poeci: Joanna Mueller

nagrania / między wierszami Joanna Mueller

Dzie­wią­ty odci­nek pro­gra­mu lite­rac­kie­go „Poeci”, w któ­rym Woj­ciech Bono­wicz roz­ma­wia z Joan­ną Muel­ler.

Więcej

Rozmowa o książce Sposoby na zaśnięcie

wywiady / o książce Różni autorzy

Dzie­ci zada­ją pyta­nia auto­rom i autor­kom książ­ki Spo­so­by na zaśnię­cie, któ­ra uka­za­ła się nakła­dem Biu­ra Lite­rac­kie­go 13 lip­ca 2015 roku.

Więcej

Nie papier, nie nożyczki. O Nakarmić kamień Bronki Nowickiej

recenzje / IMPRESJE Joanna Mueller

Esej Joan­ny Muel­ler towa­rzy­szą­cy pre­mie­rze książ­ki Nakar­mić kamień Bron­ki Nowic­kiej, któ­ra uka­za­ła się 29 czerw­ca 2015 roku nakła­dem Biu­ra Lite­rac­kie­go.

Więcej

Marsjańska gościnność

wywiady / o książce Jerzy Jarniewicz Joanna Mueller

Roz­mo­wa Joan­ny Muel­ler z Jerzym Jar­nie­wi­czem towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Woda na Mar­sie, któ­ra uka­za­ła się nakła­dem Biu­ra Lite­rac­kie­go 25 maja 2015 roku.

Więcej

Anarchistyczna szczepionka Podsiadły – testowana na dzieciach

recenzje / ESEJE Joanna Mueller

Szkic Joan­ny Muel­ler towa­rzy­szą­cy pre­mie­rze książ­ki Przed­szkol­ny sen Marian­ki Jac­ka Pod­sia­dły, któ­ra uka­za­ła się nakła­dem Biu­ra Lite­rac­kie­go 20 kwiet­nia 2015 roku.

Więcej

Bohaterki rodzą się zmęczone

wywiady / o książce Joanna Mueller Marta Podgórnik

Z Mar­tą Pod­gór­nik o książ­ce Zawsze roz­ma­wia Joan­na Muel­ler.

Więcej

Komentarz do wiersza „dąsy, musy, winy”

recenzje / KOMENTARZE Joanna Mueller

Autor­ski komen­tarz Jonan­ny Muel­ler do wier­sza „dąsy, musy, winy” z książ­ki inti­ma thu­le, któ­ra uka­za­ła się 12 stycz­nia 2015 roku nakła­dem Biu­ra Lite­rac­kie­go.

Więcej

„To jakby architektoniczna wersja matrioszek”

wywiady / o książce Joanna Mueller Przemysław Rojek

Z Joan­ną Muel­ler o książ­ce inti­ma thu­le roz­ma­wia Prze­my­sław Rojek

Więcej

Andrzej Falkiewicz o książce ta chwila

recenzje / KOMENTARZE Andrzej Falkiewicz Joanna Mueller

Wybór Joan­ny Muel­ler auto­ko­men­ta­rzy Andrze­ja Fal­kie­wi­cza z książ­ki ta chwi­la, któ­ra uka­za­ła się nakła­dem Biu­ra Lite­rac­kie­go w serii Pro­za 19 grud­nia 2013 roku.

Więcej

Komentarz do szkicu Prenatal w powidoku (kolekta)

recenzje / KOMENTARZE Joanna Mueller

Autor­ski komen­tarz Joan­ny Muel­ler do szki­cu „Pre­na­tal w powi­do­ku (kolek­ta)”.

Więcej

W miejscu otwierania się cielesności „rytm traumi refrenem” litanii

wywiady / o książce Anita Jarzyna Joanna Mueller

Z Joan­ną Muel­ler o książ­ce Powle­kać rosną­ce roz­ma­wia Ani­ta Jarzy­na.

Więcej

Liryzm lawirujący

recenzje / IMPRESJE Joanna Mueller

Esej Joan­ny Muel­ler towa­rzy­szą­cy pre­mie­rze książ­ki Nad­jeż­dża Szy­mo­na Słom­czyń­skie­go.

Więcej

W trasie najczęściej beżowy

wywiady / o książce Joanna Mueller Szymon Słomczyński

Z Szy­mo­nem Słom­czyń­skim o książ­ce Nad­jeż­dża roz­ma­wia Joan­na Muel­ler.

Więcej

Całkiem nieźle kombinują. Jak Fisz, ale nie Stanley

recenzje / IMPRESJE Joanna Mueller

Esej Joan­ny Muel­ler towa­rzy­szą­cy pre­mie­rze książ­ki War­szaf­ka pło­nie, któ­ra uka­za­ła się 4 kwiet­nia 2013 roku nakła­dem Biu­ra Lite­rac­kie­go.

Więcej

W rytmie obrotów podmiotów – o wierszach Szymona Słomczyńskiego

recenzje / NOTKI I OPINIE Joanna Mueller

Joan­na Muel­ler, współ­re­dak­tor­ka anto­lo­gii Połów. Poetyc­kie debiu­ty 2012, o wier­szach Szy­mo­na Słom­czyń­skie­go.

Więcej

W klinczu konstrukcji i konstytucji – o „apokaliptycznych apokryfach” Seweryna Górczaka

recenzje / NOTKI I OPINIE Joanna Mueller

Joan­na Muel­ler, współ­re­dak­tor­ka anto­lo­gii Połów. Poetyc­kie debiu­ty 2012 o wier­szach Sewe­ry­na Gór­cza­ka.

Więcej

Otwarty proces o ubezwłasnowolnienie

recenzje / IMPRESJE Joanna Mueller

Esej Joan­ny Muel­ler opu­bli­ko­wa­ny w 2012 roku na łamach „Waka­tu”.

Więcej

Kuter do bazy!

recenzje / IMPRESJE Joanna Mueller

Joan­na Muel­ler współ­re­dak­tor­ka anto­lo­gii Połów. Poetyc­kie debiu­ty 2011 o twór­czo­ści Kata­rzy­ny Kacz­ma­rek, Macie­ja Taran­ka i Joan­ny Żab­nic­kiej.

Więcej

Maria przez Martę odzyskana

recenzje / ESEJE Joanna Mueller

Recen­zja Joan­na Muel­ler z książ­ki Seans na dnie morza Marii Paw­li­kow­skiej-Jasno­rzew­skiej w wybo­rze Mar­ty Pod­gór­nik.

Więcej

Bardziej wykład niż wylew

wywiady / o książce Jacek Dehnel Joanna Mueller

Z Jac­kiem Deh­ne­lem o książ­ce Rubry­ki strat i zysków roz­ma­wia Joan­na Muel­ler.

Więcej

Lunch z Benem i Dżej Lo

wywiady / o książce Joanna Mueller Marta Podgórnik

Z Mar­tą Pod­gór­nik o książ­ce Rezy­den­cja sury­ka­tek roz­ma­wia Joan­na Muel­ler.

Więcej

Linki pomocnicze

wywiady / o książce Joanna Mueller Monika Glosowitz

Z Joan­ną Muel­ler o książ­ce Wylin­ki roz­ma­wia Moni­ka Glo­so­witz.

Więcej

Wiersz w drodze – krymu mir, cry & crime

recenzje / KOMENTARZE Joanna Mueller

Autor­ski komen­tarz Joan­ny Muel­ler do wier­sza „kry­mu mir, cry & cri­me” z książ­ki Wylin­ki, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 18 listo­pa­da 2010 roku.

Więcej

Co to dzisiaj znaczy być poetą?

recenzje / IMPRESJE Joanna Mueller

Esej Joan­ny Muel­ler towa­rzy­szą­cy pre­mie­rze książ­ki Stra­ty­gra­fie.

Więcej

Mały cień wielkiego czarnoksiężnika

recenzje / ESEJE Joanna Mueller

Esej Joan­ny Muel­ler o Tymo­te­uszu Kar­po­wi­czu.

Więcej

Księga astygmacji – ZOOM

recenzje / IMPRESJE Joanna Mueller

Esej Joan­ny Muel­ler o książ­ce ZOOM Andrze­ja Sosnow­skie­go.

Więcej

Ołówkiem, farbą, plasteliną…

recenzje / IMPRESJE Joanna Mueller

Esej Joan­ny Muel­ler o twór­czo­ści Kry­sty­ny Miło­będz­kiej.

Więcej

Garden party

recenzje / KOMENTARZE Adda Djørup

Autor­ski komen­tarz Addy Djørup w ramach cyklu „Histo­ria jed­nej powie­ści”, towa­rzy­szą­cy pre­mie­rze książ­ki Naj­słab­szy opór, w tłu­ma­cze­niu Bogu­sła­wy Sochań­skiej, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 17 maja 2021 roku.

Więcej

Taktyka meduz

recenzje / ESEJE Aleksandra Byrska

Recen­zja Alek­san­dry Byr­skiej towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Addy Djørup Naj­słab­szy opór, w tłu­ma­cze­niu Bogu­sła­wy Sochań­skiej, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 17 maja 2021 roku.

Więcej

Najsłabszy opór

utwory / zapowiedzi książek Adda Djørup Bogusława Sochańska

Frag­ment zapo­wia­da­ją­cy książ­kę Addy Djørup Naj­słab­szy opór, w tłu­ma­cze­niu Bogu­sła­wy Sochań­skiej, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim 17 maja 2021 roku.

Więcej

Poezja backstage’u

recenzje / ESEJE Katarzyna Szopa

Recen­zja Kata­rzy­ny Szo­py, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki tru­le Joan­ny Muel­ler, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 9 paź­dzier­ni­ka 2023 roku.

Więcej

Niewidka i Zobaczysko – forma obecności

recenzje / ESEJE Joanna Roszak

Recen­zja Joan­ny Roszak, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Nie­wid­ka i Zoba­czy­sko Joan­ny Muel­ler i Joan­ny Łań­cuc­kiej, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 10 lip­ca 2023 roku.

Więcej

Rzewna podżegaczka

recenzje / ESEJE Monika Glosowitz

Recen­zja Moni­ki Glo­so­witz towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Joan­ny Muel­ler Hista & her sista, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 3 maja 2021 roku.

Więcej

Taktyka meduz

recenzje / ESEJE Aleksandra Byrska

Recen­zja Alek­san­dry Byr­skiej towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Addy Djørup Naj­słab­szy opór, w tłu­ma­cze­niu Bogu­sła­wy Sochań­skiej, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 17 maja 2021 roku.

Więcej

Poczułam się w świecie bardziej jak w domu

wywiady / o książce Adda Djørup Joanna Mueller

Roz­mo­wa Joan­ny Muel­ler z Addą Djørup, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Naj­słab­szy opór, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 17 maja 2021 roku.

Więcej

Artystki, które robią książki

recenzje / ESEJE Anna Kałuża

Recen­zja Anny Kału­ży książ­ki Waruj Joan­ny Łań­cuc­kiej i Joan­ny Muel­ler, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 16 wrze­śnia 2019 roku.

Więcej

Blisko intymnego świata

wywiady / o pisaniu Joanna Mueller Karolina Sałdecka

Roz­mo­wa Karo­li­ny Sał­dec­kiej z Joan­ną Muel­ler.

Więcej

Dom, w którym straszy tak pięknie

recenzje / ESEJE Michał Tabaczyński

Recen­zja Micha­ła Taba­czyń­skie­go z książ­ki Joan­ny Muel­ler inti­ma thu­le, któ­ra uka­za­ła się w cza­so­pi­śmie „Fabu­la­rie”.

Więcej

Intima thule: topografia intymności

recenzje / IMPRESJE Katarzyna Szopa

Esej Kata­rzy­ny Szo­py towa­rzy­szą­cy pre­mie­rze książ­ki intu­ma thu­le Joan­ny Muel­ler, któ­ra uka­za­ła się nakła­dem Biu­ra Lite­rac­kie­go 12 stycz­nia 2015 roku.

Więcej

Macierzyństwo i kobiecość

recenzje / ESEJE Paulina Małochleb

Recen­zja Pau­li­ny Mało­chleb z książ­ki Powle­kać rosną­ce (apo­kry­fy pre­na­tal­ne) Joan­ny Muel­ler, któ­ra uka­za­ła się w 2014 roku w „Nowych Książ­kach”.

Więcej

Pępkowe

recenzje / IMPRESJE Anita Jarzyna

Esej Ani­ty Jarzy­ny towa­rzy­szą­cy pre­mie­rze książ­ki Powle­kać rosną­ce Joan­ny Muel­ler.

Więcej

Blizny na słowach

recenzje / ESEJE Monika Balach

Recen­zja Moni­ki Bolach z książ­ki Wylin­ki, któ­ra uka­za­ła się w mar­cu 2011 roku na łamach „Wyspy. Kwar­tal­nik Lite­rac­ki”.

Więcej

Żywioły języka

recenzje / ESEJE Jarosław Borowiec

Recen­zja Jaro­sła­wa Borow­ca z książ­ki Stra­ty­gra­fie Joan­ny Muel­ler, któ­ra uka­za­ła się w mar­cu 2011 roku na łamach „Nowych Ksią­żek”.

Więcej

Joanna Mueller: Wylinki

recenzje / ESEJE Anna Kałuża

Recen­zja Anny Kału­ży z książ­ki Wylin­ki Joan­ny Muel­ler.

Więcej