wywiady / o książce

Poezja dzieje się w środku

Julia Szychowiak

Rozmowa Anny Krzywani z Julią Szychowiak.

Biuro Literackie kup książkę na poezjem.pl

Anna Krzy­wa­nia: Po sobie jest two­ją pierw­szą książ­ką poetyc­ką. Wcze­śniej jed­nak wyda­łaś arkusz Popra­wi­ny, nad któ­rym pra­ce roz­po­czę­łaś pod­czas zeszło­rocz­nych warsz­ta­tów w Koło­brze­gu. Jak dale­ce te zaję­cia oka­za­ły się potrzeb­ne?

Julia Szy­cho­wiak: No cóż, dobrze jest posłu­chać rad mądrych ludzi, zwłasz­cza kie­dy nie kry­ją przed tobą inne­go spoj­rze­nia, a ich uwa­gi bywa­ją słusz­ne i pomoc­ne. Poza tym, po pro­stu odpo­czę­łam w świet­nym towa­rzy­stwie.

Cze­go nauczy­łaś się przy pra­cy nad arku­szem, co póź­niej mia­ło istot­ny wpływ na kształt Po sobie?

Cięż­ko powie­dzieć. Chy­ba nauczy­łam się tego, by śle­po nie odrzu­cać wszyst­kie­go, co mnie doty­czy. Ina­czej kształt Po sobie był­by taki, że tej książ­ki w ogó­le byśmy teraz nie widzie­li. Praw­dzi­wa nauka, jak sądzę, jest przede mną. Być może kie­dyś dosta­nę naucz­kę.

Język poetyc­ki, meta­fo­ry­ka, rodzaj skład­ni i obra­zo­wa­nia są spój­ne w całym tomie i wyróż­nia­ją się na tle wier­szy innych debiu­tan­tów. Czy­ja poezja jest dla cie­bie szcze­gól­nie inspi­ru­ją­ca?

Pani Kry­sty­ny Miło­będz­kiej. Podzi­wiam siłę. Spo­kój, któ­ry pokrze­pia. Ta poezja jest dla mnie schro­nie­niem, odbie­ra chłód. I po pro­stu zachwy­ca. A zaraz po Pani Kry­sty­nie inspi­ru­je mnie życie (wiem, wiem, mało odkryw­cze).

Dla­cze­go na począt­ku tomi­ku poja­wia­ją się aku­rat te sło­wa Pani Kry­sty­ny?

Bo aku­rat tych słów mi zabra­kło, kie­dy tę książ­kę pisa­łam. Cytu­ję dla­te­go, że myślę i czu­ję tak samo, ale ktoś powie­dział to wcze­śniej i w dodat­ku w pięk­ny spo­sób. W życiu bym tego tak nie uję­ła. Aku­rat te sło­wa czu­ję szcze­gól­nie.

W two­je wier­sze wcho­dzi się jak do czy­je­goś wnę­trza. Nie ma w nich jed­nak eks­hi­bi­cjo­ni­zmu, raczej łagod­ność, ton zwie­rze­nia… Czę­sto sły­chać w Po sobie wyraź­ne „ja”, „my”, „ty”… W jakim stop­niu jest to odsła­nia­nie sie­bie, a w jakim kre­acja? Czy da się to w ogó­le oddzie­lić?

Nie da. Milion dola­rów temu, kto odróż­ni odsła­nia­nie sie­bie od kre­acji w sztu­ce. Cie­szę się, że nie widzisz eks­hi­bi­cjo­ni­zmu w moich tek­stach. Myślę, że kie­dy docho­dzi się do eks­hi­bi­cjo­ni­zmu – odcho­dzi się od for­my, jak­kol­wiek rozu­mia­nej.

Jakie sytu­acje bądź emo­cje mogą stać się dla cie­bie twór­czym źró­dłem?

Nie ukry­wam, że głów­nie sytu­acje, któ­re tyczą mnie bez­po­śred­nio, ale nie jedy­nie. Pole inspi­ra­cji jest ogrom­ne. Poezja dzie­je się nie­ja­ko w środ­ku, choć prze­cież świat zewnętrz­ny do niej nama­wia i ją powo­du­je. Piszę o tym, czym żyję i rze­czy­wi­ście żyję tym, co piszę (nie­ko­niecz­nie z pożyt­kiem dla lite­ra­tu­ry, ale to już jest inna histo­ria, bo cza­sem wiersz się wyda­rzył, ale nie napi­sał, jak trze­ba). Ale są też rze­czy, zja­wi­ska, momen­ty, któ­re fascy­nu­ją, zachwy­ca­ją i wręcz pro­szą się, by o nich pisać, np. prze­paść, np. mgła, np. nie­bo. Sen. Nie wiem, pies na uwię­zi. Cały tłum pięk­nych wier­szy cze­ka.

Piszesz dużo czy raczej dłu­go zma­gasz się z mate­rią poje­dyn­cze­go wier­sza?

To wszyst­ko zale­ży od oko­licz­no­ści, cza­su, w któ­rym jestem. Jeże­li coś waż­ne­go, w co moc­no wcho­dzę, dzie­je się, wte­dy się cze­ka na wiersz i wiersz powsta­je, nie­ko­niecz­nie od razu. To głów­nie oso­bi­ste doświad­cze­nia, dla­te­go nie potra­fię z góry zakła­dać, że w tym mie­sią­cu muszę napi­sać tyle i tyle. Nie piszę wier­szy na kilo­gra­my. Każ­dy jest nie­za­po­wie­dzia­ny dość, jak kolej­ny dzień. Pra­cu­ję nad tek­stem, jeże­li tego wyma­ga. Cza­sem jest to drob­na kosme­ty­ka, cza­sem poważ­ne zmia­ny. Daję też tek­sty paru oso­bom do czy­ta­nia, a ich uwa­gi, bar­dzo cen­ne, czę­sto wyko­rzy­stu­ję (pozdro­wie­nia dla Kami­la Zają­ca). Wier­sze to pró­by.

Pod­czas ostat­nie­go „Por­tu Wro­cław” mia­łaś spo­tka­nie autor­skie razem z inny­mi poeta­mi „Poło­wu 2007”. Two­ja pre­zen­ta­cja wier­szy oce­nio­na zosta­ła przez wie­le osób naj­wy­żej. Czy lubisz publicz­ne wystą­pie­nia?

Nie bar­dzo byłam zado­wo­lo­na ze swo­je­go wystą­pie­nia na Por­cie. Chy­ba boję się publicz­nych wystą­pień. W ogó­le pisa­nie jest jed­nym z naj­bar­dziej nie­pew­nych zajęć. Lubię czy­tać cudze wier­sze, nie jest tak nie­zręcz­nie. Ale wra­ca­jąc do mojej pre­zen­ta­cji pod­czas Por­tu: po wszyst­kim usły­sza­łam wie­le wię­cej słów kry­ty­ki, z któ­rą jak naj­bar­dziej się zga­dzam. Wolę jak mnie kry­ty­ku­ją, jest oka­zja, by pocią­gnąć roz­mo­wę, a kie­dy chwa­lą, to nie­wie­le mam do powie­dze­nia, są to dla mnie krę­pu­ją­ce sytu­acje.

Jesteś lau­re­at­ką „Poło­wu 2007”, czy ktoś z obec­nej edy­cji pro­jek­tu zain­te­re­so­wał cię?

Tak, przy­naj­mniej trzy oso­by.

Możesz zdra­dzić ich nazwi­ska?

Mia­łam oka­zję posłu­chać auto­rów w Koło­brze­gu, bar­dziej poznać ich twór­czość. I jest tak, że wła­ści­wie wszy­scy są w porząd­ku, dobrze piszą, ale póki co, nadal naj­bar­dziej inte­re­su­je mnie Adam Grze­lec, Rafał Pra­sz­cza­łek i Sła­wo­mir Elsner.

Dzię­ku­ję bar­dzo za roz­mo­wę.

O autorach i autorkach

Julia Szychowiak

Urodzona we Wrocławiu. Poetka. Za debiutancką książkę Po sobie (2007) otrzymała Wrocławską Nagrodę Poetycką Silesius (2008), nagrodę Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek (2008) oraz nagrodę "Gazety Wyborczej" wARTo (2009). Mieszka w Księżycach.

Powiązania

Jestem, Język, Poems

nagrania / wydarzenia Różni autorzy

Zapis całe­go spo­tka­nia autor­skie­go z udzia­łem Kry­sty­ny Miło­będz­kiej, Andrze­ja Sosnow­skie­go i Julii Szy­cho­wiak pod­czas festi­wa­lu Port Wro­cław 2010.

Więcej

Poeci na nowy wiek

dzwieki / WYDARZENIA Różni autorzy

Zapis całe­go spo­tka­nia autor­skie­go z udzia­łem Justy­ny Bar­giel­skiej, Mag­da­le­ny Biel­skiej, Jac­ka Deh­ne­la, Sła­wo­mi­ra Elsne­ra, Julii Fie­dor­czuk, Kon­ra­da Góry, Łuka­sza Jaro­sza, Bar­to­sza Kon­stra­ta, Szcze­pa­na Kopy­ta, Joan­ny Lech, Agniesz­ki Mira­hi­ny, Joan­ny Muel­ler, Edwar­da Pase­wi­cza, Anny Pod­cza­szy, Toma­sza Puł­ki, Bian­ki Rolan­do, Rober­ta Rybic­kie­go, Paw­ła Sar­ny, Julii Szy­cho­wiak, Joan­ny Wajs, Prze­my­sła­wa Wit­kow­skie­go i Indi­go Tree pod­czas festi­wa­lu Port Wro­cław 2010.

Więcej

Żeby poezji szło jak najlepiej

debaty / ankiety i podsumowania Julia Szychowiak

Odpo­wie­dzi Julii Szy­cho­wiak z księ­gar­ni Taj­ne Kom­ple­ty na pyta­nia zawar­te w rapor­cie „Autor­skie księ­gar­nie w Pol­sce 2023”.

Więcej

Historia jednego wiersza: „[Mówisz, że chcesz wiedzieć]”

recenzje / KOMENTARZE Julia Szychowiak

Autor­ski komen­tarz Julii Szy­cho­wiak, towa­rzy­szą­cy pre­mie­rze książ­ki Do środ­ka, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 6 listo­pa­da 2023 roku.

Więcej

do środka (2)

utwory / zapowiedzi książek Julia Szychowiak

Frag­men­ty książ­ki do środ­ka Julii Szy­cho­wiak, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim 6 listo­pa­da 2023 roku.

Więcej

do środka (1)

utwory / zapowiedzi książek Julia Szychowiak

Frag­men­ty książ­ki do środ­ka Julii Szy­cho­wiak, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim 6 listo­pa­da 2023 roku.

Więcej

Samochód na babilońskich numerach

dzwieki / WYDARZENIA Andrzej Sosnowski Julia Szychowiak Wojciech Bonowicz

Zapis całe­go spo­tka­nia autor­skie­go z udzia­łem Woj­cie­cha Bono­wi­cza, Andrze­ja Sosnow­skie­go i Julii Szy­cho­wiak pod­czas Por­tu Wro­cław 2008.

Więcej

Połów 2007

dzwieki / WYDARZENIA Różni autorzy

Zapis całe­go spo­tka­nia autor­skie­go z udzia­łem Toma­sza Fijał­kow­skie­go, Julii Szy­cho­wiak, Toma­sza Waż­ne­go i Kami­la Zają­ca pod­czas Por­tu Wro­cław 2007.

Więcej

Dni powszednie i święta

nagrania / stacja Literatura Julia Szychowiak

Czy­ta­nie z książ­ki Dni powsze­dnie i świę­ta z udzia­łem Julii Szy­cho­wiak w ramach festi­wa­lu Sta­cja Lite­ra­tu­ra 23.

Więcej

Poeci: Julia Szychowiak

nagrania / między wierszami Julia Szychowiak

Pro­gram tele­wi­zyj­ny „Poeci”, w któ­rym Justy­na Sobo­lew­ska roz­ma­wia z Julią Szy­cho­wiak.

Więcej

Dni powszednie i święta (2)

utwory / zapowiedzi książek Julia Szychowiak

Frag­ment zapo­wia­da­ją­cy książ­kę Dni powsze­dnie i świę­ta Julii Szy­cho­wiak, któ­ra uka­że się nakła­dem Biu­ra Lite­rac­kie­go 24 wrze­śnia 2018 roku.

Więcej

Dni powszednie i święta (1)

utwory / zapowiedzi książek Julia Szychowiak

Frag­ment zapo­wia­da­ją­cy książ­kę Dni powsze­dnie i świę­ta Julii Szy­cho­wiak, któ­ra uka­że się nakła­dem Biu­ra Lite­rac­kie­go 24 wrze­śnia 2018 roku.

Więcej

Amnezja

dzwieki / RECYTACJE Julia Szychowiak

Wiersz z arku­sza Popra­wi­ny, zare­je­stro­wa­ny pod­czas spo­tka­nia „Połów 2007” na festi­wa­lu Port Wro­cław.

Więcej

Po sobie

nagrania / z fortu do portu Julia Szychowiak

Wier­sze z książ­ki Po sobie. Frag­ment spo­tka­nia autor­skie­go w ramach 13. festi­wa­lu lite­rac­kie­go Port Wro­cław 2008.

Więcej

„Podniecająca jest myśl, że można mówić rzeczy wprost”

wywiady / o książce Julia Szychowiak Marta Koronkiewicz

Z Julią Szy­cho­wiak o książ­ce Intro roz­ma­wia Mar­ta Koron­kie­wicz.

Więcej

Apokalypsis

recenzje / KOMENTARZE Julia Szychowiak

Komen­tarz Julii Szy­cho­wiak do wier­sza „Apo­ka­lyp­sis” z tomu Intro, któ­ry uka­zał się nakła­dem Biu­ra Lite­rac­kie­go 17 listo­pa­da 2014 roku.

Więcej

Rzeczywistość bez retuszu

dzwieki / RECYTACJE Julia Szychowiak

Wiersz z tomu Intro, zare­je­stro­wa­ny pod­czas spo­tka­nia „Poeci na nowy wiek” na festi­wa­lu Port Wro­cław 2015.

Więcej

Po sobie

nagrania / z fortu do portu Julia Szychowiak

Cere­mo­nia przy­zna­nia Julii Szy­cho­wiak Wro­cław­skiej Nagro­dy Poetyc­kiej Sile­sius 2008 za naj­lep­szy debiut roku Po sobie.

Więcej

Poeci na nowy wiek

nagrania / z fortu do portu Joanna Mueller Julia Szychowiak Justyna Bargielska

Zapis spo­tka­nia autor­skie­go „Poeci na nowy wiek” z Justy­ną Bar­giel­ską, Joan­ną Muel­ler i Julią Szy­cho­wiak w ramach 20. edy­cji festi­wa­lu Port Lite­rac­ki 2015.

Więcej

O rusztowaniach niewyrażalnego

wywiady / o książce Julia Szychowiak Magdalena Rybak

Roz­mo­wa Mag­da­le­ny Rybak z Julią Szy­cho­wiak o wier­szu „Amne­zja”, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Naraz, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 4 kwiet­nia 2016 roku.

Więcej

[Jestem bardzo kobietą]

dzwieki / RECYTACJE Julia Szychowiak

Wiersz z tomu Intro, zare­je­stro­wa­ny pod­czas spo­tka­nia „Poeci na nowy wiek” na festi­wa­lu Port Wro­cław 2015.

Więcej

Łóżko, w którym leżę, puste

utwory / zapowiedzi książek Julia Szychowiak

Frag­ment zapo­wia­da­ją­cy książ­kę Naraz Julii Szy­cho­wiak, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim.

Więcej

Amnezja

utwory / zapowiedzi książek Julia Szychowiak

Frag­ment zapo­wia­da­ją­cy książ­kę Naraz Julii Szy­cho­wiak, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim.

Więcej

[Weszłam pod wodę żeby myśleli że tonę]

dzwieki / RECYTACJE Julia Szychowiak

Wiersz z tomu Wspól­ny język, zare­je­stro­wa­ny pod­czas spo­tka­nia „Jestem, język, poems” na festi­wa­lu Port Wro­cław 2010.

Więcej

[To się jeszcze dzieje]

dzwieki / RECYTACJE Julia Szychowiak

Wiersz z tomu Intro, zare­je­stro­wa­ny pod­czas spo­tka­nia „Poeci na nowy wiek” na festi­wa­lu Port Wro­cław 2015.

Więcej

[Morze było spokojne jakby przed zaśnięciem]

dzwieki / RECYTACJE Julia Szychowiak

Wiersz z tomu Wspól­ny język, zare­je­stro­wa­ny pod­czas spo­tka­nia „Jestem, język, poems” na festi­wa­lu Port Wro­cław 2010.

Więcej

[Dziewczynko wykradli mi ciebie]

dzwieki / RECYTACJE Julia Szychowiak

Wiersz z tomu Wspól­ny język, zare­je­stro­wa­ny pod­czas spo­tka­nia „Jestem, język, poems” na festi­wa­lu Port Wro­cław 2010.

Więcej

Trzeci nurt

wywiady / o książce Artur Burszta Jurij Andruchowycz

Roz­mo­wa Artu­ra Bursz­ty z Juri­jem Andru­cho­wy­czem, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki BEg­zo­tycz­ne pta­ki i rośli­ny, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 3 mar­ca 2007 roku.

Więcej

O Trapie

recenzje / NOTKI I OPINIE Różni autorzy

Komen­ta­rze Anny Kału­ży, Grze­go­rza Jan­ko­wi­cza, Ada­ma Zdro­dow­skie­go, Julii Szy­cho­wiak, Kami­la Zają­ca, Bar­to­sza Sadul­skie­go.

Więcej

O Skądinąd

recenzje / NOTKI I OPINIE Różni autorzy

Komen­ta­rze Julii Szy­cho­wiak, Karo­la Mali­szew­skie­go, Justy­ny Sobo­lew­skiej, Dag­ma­ry Suma­ry, Kami­la Zają­ca.

Więcej

Wciąż przed debiutem

recenzje / KOMENTARZE Julia Szychowiak

Autor­ski komen­tarz Julii Szy­cho­wiak towa­rzy­szą­cy pre­mie­rze książ­ki Po sobie.

Więcej

O Dobrych manierach

recenzje / NOTKI I OPINIE Jerzy Jarniewicz Julia Szychowiak Marta Podgórnik

Komen­ta­rze Julii Szy­cho­wiak, Mar­ty Pod­gór­nik, Jerze­go Jar­nie­wi­cza.

Więcej

Poezja z nagrodami: Po sobie

recenzje / KOMENTARZE Adam Poprawa

Adam Popra­wa, juror Nagro­dy Poetyc­kiej Sile­sius, odpo­wia­da na pyta­nia w ankie­cie doty­czą­cej książ­ki Po sobie Julii Szy­cho­wiak, wyda­nej w for­mie elek­tro­nicz­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 30 maja 2018 roku. Książ­ka uka­zu­je się w ramach akcji „Poezja z nagro­da­mi”.

Więcej

Po sobie

nagrania / z fortu do portu Julia Szychowiak

Wier­sze z książ­ki Po sobie. Frag­ment spo­tka­nia autor­skie­go w ramach 13. festi­wa­lu lite­rac­kie­go Port Wro­cław 2008.

Więcej

Po sobie

nagrania / z fortu do portu Julia Szychowiak

Cere­mo­nia przy­zna­nia Julii Szy­cho­wiak Wro­cław­skiej Nagro­dy Poetyc­kiej Sile­sius 2008 za naj­lep­szy debiut roku Po sobie.

Więcej

Puste łóżko

recenzje / ESEJE Marcin Orliński

Recen­zja Mar­ci­na Orliń­skie­go z książ­ki Po sobie Julii Szy­cho­wiak, któ­ra uka­za­ła się w „Tygo­dni­ku Powszech­nym”.

Więcej

Julia Szychowiak: Po sobie

recenzje / ESEJE Małgorzata Pieczara

Recen­zja Mał­go­rza­ty Pie­cza­ry z książ­ki Po sobie Julii Szy­cho­wiak, któ­ra uka­za­ła się w „Twór­czo­ści”.

Więcej

Wciąż przed debiutem

recenzje / KOMENTARZE Julia Szychowiak

Autor­ski komen­tarz Julii Szy­cho­wiak towa­rzy­szą­cy pre­mie­rze książ­ki Po sobie.

Więcej

O Po sobie

recenzje / NOTKI I OPINIE Różni autorzy

Komen­ta­rze Woj­cie­cha Bono­wi­cza, Pio­tra Kępiń­skie­go, Kry­sty­ny Miło­będz­kiej, Andrze­ja Sosnow­skie­go, Agniesz­ki Wol­ny-Ham­ka­ło.

Więcej

Poezja „szkieletu”, ogołocenia

recenzje / ESEJE Wojciech Bonowicz

Recen­zja Woj­cie­cha Bono­wi­cza, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze pre­mie­rze książ­ki Do środ­ka Julii Szy­cho­wiak, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 6 listo­pa­da 2023 roku.

Więcej

Poezja, która się wydarza

recenzje / IMPRESJE Malwina Mus

Esej Maliw­ny Mus towa­rzy­szą­cy pre­mie­rze książ­ki Intro Julii Szy­cho­wiak, któ­ra uka­za­ła się nakła­dem Biu­ra Lite­rac­kie­go 17 listo­pa­da 2014 roku.

Więcej

Intro Julii Szychowiak

recenzje / ESEJE Przemysław Koniuszy

Recen­zja Prze­my­sła­wa Koniu­sze­go z książ­ki Intro Julii Szy­cho­wiak, któ­ra uka­za­ła się na stro­nie Biblio­te­ka Mło­de­go Czło­wie­ka.

Więcej

Cicha symfonia Ja

recenzje / ESEJE Marek Olszewski

Recen­zja Mar­ka Olszew­skie­go z książ­ki Intro Julii Szy­cho­wiak

Więcej

Ryzykowna szczerość

recenzje / IMPRESJE Judyta Gulczyńska

Esej Judy­ty Gul­czyń­skiej towa­rzy­szą­cy pre­mie­rze tomu Intro Julii Szy­cho­wiak, któ­ry uka­zał się wła­śnie nakła­dem Biu­ra Lite­rac­kie­go.

Więcej

Puste łóżko

recenzje / ESEJE Marcin Orliński

Recen­zja Mar­ci­na Orliń­skie­go z książ­ki Po sobie Julii Szy­cho­wiak, któ­ra uka­za­ła się w „Tygo­dni­ku Powszech­nym”.

Więcej

Julia Szychowiak: Po sobie

recenzje / ESEJE Małgorzata Pieczara

Recen­zja Mał­go­rza­ty Pie­cza­ry z książ­ki Po sobie Julii Szy­cho­wiak, któ­ra uka­za­ła się w „Twór­czo­ści”.

Więcej

Julia w smudze cienia

recenzje / ESEJE Agnieszka Kołodyńska

Recen­zja Agniesz­ki Koło­dyń­skiej z książ­ki Wspól­ny język Julii Szy­cho­wiak, któ­ra uka­za­ła się w „Gaze­cie Wybor­czej”.

Więcej

Być w idiomie

recenzje / ESEJE Michał Płaczek

Recen­zja Micha­ła Płacz­ka z książ­ki Wspól­ny język Julii Szy­cho­wiak.

Więcej

Nie wszystek umrę

recenzje / ESEJE Lucyna Marzec

Recen­zja Lucy­ny Marzec z książ­ki Wspól­ny język Julii Szy­cho­wiak.

Więcej

O Po sobie

recenzje / NOTKI I OPINIE Różni autorzy

Komen­ta­rze Woj­cie­cha Bono­wi­cza, Pio­tra Kępiń­skie­go, Kry­sty­ny Miło­będz­kiej, Andrze­ja Sosnow­skie­go, Agniesz­ki Wol­ny-Ham­ka­ło.

Więcej

Początek pięknej historii

recenzje / IMPRESJE Jakub Winiarski

Recen­zja Jaku­ba Winiar­skie­go z arku­sza Popra­wi­ny Julii Szy­cho­wiak.

Więcej

O Poprawinach

recenzje / NOTKI I OPINIE Adam Grzelec Agnieszka Wolny-Hamkało

Komen­ta­rze Ada­ma Grzel­ca, Roma­na Kaź­mier­skie­go i Agniesz­ki Wol­ny-Ham­ka­ło.

Więcej