wywiady / o książce

Poezja nie jest już liryką

Jakub Skurtys

Kacper Bartczak

Paweł Kaczmarski

Z Kacprem Bartczakiem o książce Świat nie scalony. Estetyka, poetyka, pragmatyzm rozmawiają Paweł Kaczmarski i Jakub Skurtys.

Biuro Literackie kup książkę na poezjem.pl

Paweł Kacz­mar­ski: Pyta­nie, któ­re nasu­wa się już pod­czas lek­tu­ry wstę­pu do two­jej książ­ki, a potem sta­le powra­ca (naj­czę­ściej chy­ba w roz­dzia­le poświę­co­nym Emer­so­no­wi, gdzie wska­zu­jesz na związ­ki mię­dzy wie­lo­ma nur­ta­mi i tra­dy­cja­mi), doty­czy moż­li­wo­ści recep­cji two­jej książ­ki w Pol­sce. Prze­rzu­casz mosty pomię­dzy poję­cia­mi sto­ją­cy­mi w pol­skiej kry­ty­ce i w polu prak­ty­ki czy­tel­ni­czej dość dale­ko od sie­bie – z jed­nej stro­ny Blo­om, Emer­son, Ror­ty, z dru­giej – Siw­czyk, Som­mer, Sosnow­ski (poeci roz­po­zna­wal­ni, ale tak róż­ni, cze­go im zresz­tą nie odma­wiasz). Robisz to na dwu­stu stro­nach bar­dzo zagęsz­czo­nej sie­ci kry­tycz­no­li­te­rac­kich odnie­sień, reflek­sji i odwo­łań. Two­im celem jest naszki­co­wa­nie pew­nych per­spek­tyw myśli zachod­niej, czy raczej prze­nie­sie­nie jej na rodzi­my grunt? A jeśli to dru­gie – to jakie lek­cje musi­my odro­bić, żeby przy­swo­ić sobie Blo­oma i Ror­ty­’e­go?

Kac­per Bart­czak: Moim celem pod­sta­wo­wym jest zbli­że­nie się, popró­bo­wa­nie, wstęp­ne testo­wa­nie spo­so­bu czy­ta­nia tek­stów lite­rac­kich, któ­ry nie był­by ani her­me­neu­tycz­ny, ani post­struk­tu­ra­li­stycz­ny. Pró­bu­ję zary­so­wać poety­kę – zestaw kry­te­riów este­tycz­nych – wywo­dzo­ną z prag­ma­ty­zmu oraz obsza­rów prag­ma­ty­zmo­wi bli­skich. Nie chcę nic prze­rzu­cać, prze­no­sić. Prze­no­si­ny dzie­ją się same, jeśli coś zasko­czy. Ja tyl­ko chcę coś zasu­ge­ro­wać, pod­rzu­cić parę nowych nazwisk, parę nowych moż­li­wo­ści wycią­ga­nia innych kon­se­kwen­cji ze sta­rych tez Nie­tz­sche­ań­skich. Wyda­je mi się, iż takie inne kon­se­kwen­cje zauwa­ży­łem dzię­ki swo­je­mu dostę­po­wi do ame­ry­kań­skiej linii Emer­so­now­skiej. Blo­om i Ror­ty to póź­ne owo­ce tej linii. Myśląc o tym, co Ror­ty ma nam do powie­dze­nia o lite­ra­tu­rze, może­my wró­cić do Deweya. Ror­ty pisze gdzieś, że kto wstę­pu­je na ścież­kę, któ­rą kro­czy na przy­kład Foucault, w koń­cu tra­fi na Deweya. Tej tezy nie da się przy­jąć w cało­ści, ale jed­nak cie­ka­we jest, w jak dużym stop­niu oka­zu­je się ona traf­na. Ror­ty jest też świet­nym fil­trem asy­mi­la­cyj­nym dla David­so­na, któ­ry wiel­kim sty­li­stą nie był, ale myśli­cie­lem jak naj­bar­dziej. W Sta­nach jest książ­ka pt. Teo­ria lite­rac­ka po David­so­nie. U nas dotąd były prze­tłu­ma­czo­ne chy­ba tyl­ko dwa jego ese­je w „Tek­stach Dru­gich”. Fascy­nu­ją­ce było­by omó­wie­nie zbież­no­ści i róż­nic mię­dzy David­so­nem a Der­ri­dą. Blo­om nato­miast odsy­ła zawsze do Emer­so­na i Vico. No i oczy­wi­ście do innych, na przy­kład Freu­da, ale jego czy­ta­nie Freu­da będzie inne niż Laca­now­skie. I to też jest mam nadzie­ję cie­ka­we.

Jakub Skur­tys: Teo­rie prag­ma­ty­stycz­ne, wyko­rzy­sty­wa­nie kon­cep­cji Ror­ty­’e­go i Shu­ster­ma­na, wresz­cie, ana­li­zo­wa­nie pol­skiej poezji w prak­ty­ce meto­da­mi orga­nicz­no­ści i wpły­wów sie­ci, to odważ­ny pomysł, któ­ry wypeł­nia pew­ne bra­ki w naszych dys­kur­sach. Wybra­łeś jed­nak poetów w pewien spo­sób repre­zen­ta­tyw­nych. Nie oszu­kuj­my się, Som­mer, Sosnow­ski, Siw­czyk – to pew­na wspól­na kon­cep­cja otwar­cia się na ame­ry­kań­ską teo­rię lite­ra­tu­ry i żywy zwią­zek z ame­ry­kań­ski­mi poeta­mi moder­ni­zmu. Nie myśla­łeś, aby poku­sić się o wyko­rzy­sta­nie np. Shu­ster­ma­na do innych, odle­glej­szych od tej kon­cep­cji, reali­za­cji?

Abso­lut­nie tak. To zna­czy „tak” dla moż­li­wo­ści pra­co­wa­nia z Shu­ster­ma­nem dla potrzeb czy­ta­nia innych poetów. Nasi poeci, a może przede wszyst­kim nasze poet­ki, już od daw­na prze­czu­wa­ły to, co Shu­ster­man arty­ku­łu­je. Pro­blem może pole­gać na tym, że Shu­ster­man to tyl­ko otwar­cie tema­tu, wska­za­nie obsza­ru. Zada­nie wypra­co­wa­nia nowe­go podej­ścia do kwe­stii rela­cji język-cia­ło, szcze­gól­nie takie­go, któ­re poka­za­ło­by jak te sfe­ry wymie­nia­ją się i wspo­ma­ga­ją (a nie nicu­ją) w poezji jest jesz­cze otwar­te. Uwa­żam na przy­kład, że poetą soma­tycz­nym, w zna­cze­niu Shu­ster­ma­now­skim, jest O’Ha­ra, ba, powiem wię­cej, nawet Ste­vens, w pew­nym spe­cjal­nym sen­sie… Mój tekst o Siw­czy­ku, w któ­rym wspo­mi­nam o tych kwe­stiach, jest tyl­ko sygna­łem wstęp­nym. U Siw­czy­ka dostrze­głem pew­ne zja­wi­sko, pewien spo­sób podej­ścia do cia­ła, któ­ry jest cha­rak­te­ry­stycz­ną pochod­ną całej rodzi­ny tez o domi­na­cji języ­ka. A jed­no­cze­śnie cia­ło u Siw­czy­ka figu­ru­je, ale figu­ru­je jako pro­blem, jako kło­po­tli­wy krew­ny, temat nie­zręcz­ny i draż­li­wy. To, o czym pisze Shu­ster­man, wycho­dząc od Deweya, nale­ża­ło­by dopra­co­wać i skon­fron­to­wać z twór­czo­ścią wie­lu róż­nych poetów.

Jakub Skur­tys: Na Deweya rów­nież chciał­bym zwró­cić tutaj uwa­gę, a dokład­niej na ana­li­zę, któ­rą prze­pro­wa­dzasz na wier­szu Sosnow­skie­go „Awi­zo”. Rzu­casz tam wyzy­wa­ją­cą (choć w peł­ni uza­sad­nio­ną) tezę: „Uwa­żam, że w ‘Awi­zo’ mówi do nas, jak­kol­wiek poję­ty, nie­skoń­czo­no­ścio­wy sys­tem odpo­wie­dzial­ny za pro­duk­cję zna­czeń, ema­nu­ją­cy z sie­bie – przy­pad­kiem? celo­wo? – frag­ment sły­szal­ne­go gło­su, by ten wyra­ził podziw dla pięk­na”. Bar­dzo cie­ka­wa jest two­ja ana­li­za wyma­zu­ją­ce­go się pod­mio­tu, choć po niej wła­ści­wie może­my mówić już o samym pro­ce­sie wyma­zy­wa­nia się, roz­ta­pia­nia w tle komu­ni­ka­cyj­nej sie­ci. Jak ma sobie więc pora­dzić, jak się utrzy­mać, Dewey­ow­ska kon­cep­cja orga­nicz­no­ści (jako alter­na­ty­wy dla tek­stu­ali­zmu) wobec prak­tyk uży­tych w tym wier­szu, wpro­wa­dza­ją­cych jakiś rodzaj ahu­ma­ni­stycz­ne­go poję­cia ist­nie­nia?

To jest ogrom­ne pyta­nie i nie damy sobie tu z nim rady, ale moż­na cho­ciaż poku­sić się o zarys kie­run­ku odpo­wie­dzi. Po pierw­sze nale­ży zauwa­żyć, że orga­nicz­ność Dewey­ow­ska nie jest już cał­ko­wi­cie z Wordswortha/Coleridge’a (czy też z Keat­sa lub Emer­so­na), ale tak­że z Dar­wi­na. Po dru­gie, powin­ni­śmy się przy­zwy­cza­ić do myśli, że rady­kal­ny tek­stu­alizm jest po pro­stu w błę­dzie. Oczy­wi­ście, że ist­nie­ją „zna­czą­ce”, czy­li figu­ru­ją­ce w świa­do­mo­ści, wpły­wa­ją­ce na świa­do­mość, ele­men­ty świa­ta, któ­re są poza języ­kiem. Ale nie cho­dzi mi o „nie­wy­ra­żal­ność”. Są one poza języ­kiem w for­mu­le wymie­nia­nia się z nim, wywie­ra­nia na nie­go naci­sku. Tak jest wła­śnie z cie­le­sno­ścią. Inny­mi sło­wy, tu docho­dzi­my do punk­tu roz­bież­ne­go w łonie este­ty­ki prag­ma­ty­stycz­nej: Ror­ty myli się, zbyt kur­czo­wo trzy­ma­jąc się Sear­la, a Shu­ster­man słusz­nie wypo­mi­na mu te obsza­ry u Deweya (oraz poetów), któ­re prze­czą Sear­low­skiej wła­śnie tezie, jako­by cała świa­do­mość była języ­ko­wa. Powta­rzam jed­nak raz jesz­cze, że nie cho­dzi mi o powrót do opo­zy­cji język/cisza lub wyrażalne/niewyrażalne. W pew­nym sen­sie Dewey pozo­sta­je więc nie­roz­po­zna­ny, a Shu­ster­man stwa­rza szan­sę na inny od Ror­ty­ań­skie­go powrót do nie­go.

Paweł Kacz­mar­ski: Zasta­na­wia mnie wie­lo­po­zio­mo­wy, zło­żo­ny sto­su­nek two­jej pra­cy kry­tycz­nej do pro­jek­tu Aga­ty Bie­lik-Rob­son. Odwo­łu­jesz się do jej słów dość czę­sto (w roz­dzia­le o Blo­omie raczej pozy­tyw­nie, mówiąc o Ror­tym – nega­tyw­nie), ale nie­ja­ko na mar­gi­ne­sie zasad­ni­czej reflek­sji. Nie­wąt­pli­wie nie opie­rasz się na jej twier­dze­niach, jeśli je roz­wi­jasz, to pole­micz­nie. Stąd ogól­ne pyta­nie – jak widzisz swój pro­jekt (jako pew­ną całość, bo Świat nie sca­lo­ny nosi zna­mio­na takiej cało­ści) wobec pro­jek­tu Bie­lik-Rob­son?

Gdy­by posta­wić moją książ­kę w rela­cji do dzie­ła Aga­ty Bie­lik-Rob­son, to oba­wiam się, że zdo­ła­łem na razie dodać coś w rodza­ju przy­pi­su. Bie­lik-Rob­son oma­wia o wie­le więk­sze obsza­ry, ale jej intu­icje i tezy są dla mnie bar­dzo waż­ne. Uwa­żam je za traf­ne. Jej kry­ty­ka iro­nii de Mana jest po pro­stu potrzeb­na. Posłu­gu­je się on na przy­kład bar­dzo prze­sta­rza­łym podzia­łem na sfe­rę empi­rycz­ną i trans­cen­den­tal­ną. Tym­cza­sem kie­dy pisał de Man, te opo­zy­cje były już prze­szło­ścią, na przy­kład ze wzglę­du na póź­ne­go Wit­t­gen­ste­ina. Obraz rela­cji mię­dzy pod­mio­tem, języ­kiem a tzw. świa­tem, wyła­nia­ją­cy się z Ror­ty­’e­go, Wit­t­gen­ste­ina, David­so­na, Cavel­la, jest cie­kaw­szy, dyna­micz­niej­szy i po pro­stu bar­dziej przy­sta­je do nasze­go prze­le­wo­we­go świa­ta niż teza o cią­głym „odpa­da­niu od świa­ta”, któ­ra znaj­du­je się u sed­na poję­cia iro­nii u de Mana. Więc jego kon­struk­cja iro­nii jest po pro­stu warsz­ta­to­wo wadli­wa i Bie­lik-Rob­son to punk­tu­je. A cała spra­wa wią­że się z pre­zen­to­wa­nym przez nią waż­nym odczy­ta­niem roman­ty­zmu, któ­re też jest mi bli­skie. Roman­tyzm to zło­żo­ne zja­wi­sko, któ­re­go pew­na war­stwa jest nadal żywa i poży­tecz­na. I znów Bie­lik-Rob­son nam to uświa­da­mia. Nato­miast róż­ni­my się co do widze­nia prag­ma­ty­zmu. Dla mnie prag­ma­tyzm to otwar­cie ducho­wo­ści pome­ta­fi­zycz­nej, cie­le­snej, bio­lo­gicz­nej. I tu być może Bie­lik-Rob­son już by się nie zgo­dzi­ła. Choć kto wie…

Jakub Skur­tys: Two­ja książ­ka jest bar­dzo zróż­ni­co­wa­na sty­li­stycz­nie – oczy­wi­ście nie­któ­re tek­sty uka­zy­wa­ły się już w róż­nych pismach i tę róż­no­rod­ność form widać (niby to tyl­ko ese­je, ale o róż­nym stop­niu spro­ble­ma­ty­zo­wa­nia). Z jed­nej stro­ny – refe­ro­wa­nie cudzych kon­cep­cji, z dru­giej – choć­by inte­re­su­ją­ca obro­na Ror­ty­’e­go przed sta­no­wi­skiem Aga­ty Bie­lik-Rob­son. Ale czy nie boisz się, że two­ja obro­na prag­ma­ty­zmu może wybrzmieć jak ponow­na pró­ba ume­ta­fi­zycz­nie­nia lite­ra­tu­ry (choć­by przez kate­go­rię odku­pie­nia u Ror­ty­’e­go), przez pró­bę stwo­rze­nia pio­no­wej (wobec pozio­mej, rela­ty­wi­zu­ją­cej) kon­cep­cji sie­ci?

Prze­pra­szam, ale to pyta­nie ozna­cza, że nie naj­le­piej odczy­tu­jesz Ror­ty­’e­go. Ror­ty odda­je pole cał­ko­wi­cie lite­ra­tu­rze. Myśl o tym, że w szta­fe­to­wej, dzie­jo­wej wymia­nie mię­dzy lite­ra­tu­rą a filo­zo­fią pałecz­kę teraz prze­ka­zu­je się lite­ra­tu­rze, znaj­du­je swo­ją peł­ną reali­za­cję wła­śnie u nie­go. Ume­ta­fi­zycz­nie­nia lite­ra­tu­ry poszu­ki­wał­bym raczej u Der­ri­dy, któ­ry zaprzę­ga ją do pra­cy na rzecz filo­zo­fii, nawet jeśli ma być to tyl­ko pew­ne nowe rozu­mie­nie filo­zo­fii. Tym­cza­sem u Ror­ty­’e­go na polu zosta­je już tyl­ko lite­ra­tu­ra, któ­ra jed­nak nigdy nie ilu­stru­je żad­nej tezy, na przy­kład tezy o nie­do­stęp­no­ści pra­wa, gene­ra­tyw­ne­go pra­wa tek­stu. Tam gdzie defi­ni­tyw­nie zni­ka myśl o osta­tecz­nym for­ma­cie epi­ste­mo­lo­gicz­nym, o nad­rzęd­nej epi­ste­mo­lo­gicz­nej ramie, tam wła­śnie wcho­dzi lite­ra­tu­ra, czy­li życie bez trwa­łych zasad i zało­żeń, czy­li czy­sta gra kon­tek­stów, zawsze nie­prze­wi­dy­wal­na sytu­acyj­ność. Meta­fi­zy­ka powra­ca u de Mana, Hil­li­sa, Mil­le­ra i Der­ri­dy, u któ­rych lite­ra­tu­ra zawsze mówi o tym samym: o roz­zie­wie, blo­ku, apo­rii, nie­roz­wią­zy­wal­nym węź­le, nie­moż­li­wo­ści. A z tego „blo­ku” już nie­da­le­ko do boskiej koniecz­no­ści. „Odku­pie­nie”, czy też „wyba­wie­nie” poprzez lite­ra­tu­rę, o któ­rym pisze Ror­ty, nale­ży rozu­mieć jako zdol­ność do zmia­ny myśle­nia, zdol­ność do porzu­ce­nia myśli o nie­śmier­tel­no­ści meta­fi­zycz­nej, o escha­to­lo­gii, oraz do dostą­pie­nia kon­tak­tu z kon­tek­stem osta­tecz­nym. To odku­pie­nie jest rado­ścią z pew­nej umie­jęt­no­ści naby­wa­nej wła­śnie przez obco­wa­nie z lite­ra­tu­rą, umie­jęt­no­ści bycia pośród wie­lo­ści. „Wyba­wie­nie” Ror­ty­’e­go ozna­cza kul­tu­rę ludzi, któ­rzy afir­mu­ją skoń­czo­ność, brak nad­rzęd­ne­go kon­tek­stu, afir­mu­ją samą moż­li­wość lite­ra­tu­ry, któ­ra jest pochod­ną nie­ozna­czo­no­ści i nie­prze­wi­dy­wal­no­ści świa­ta ludz­kie­go. Whit­man wyobra­żał sobie kie­dyś, że będą ist­nieć ludzie, mogą­cy żyć w peł­ni samym fak­tem życia, bez wybie­ga­nia poza życie. Ror­ty idzie tą ścież­ką. Jego uto­pia to ame­ta­fi­zycz­na afir­ma­cja skoń­czo­ne­go orga­ni­zmu bio­lo­gicz­ne­go w jego zdol­no­ści do akty­wo­wa­nia gry kon­tek­stów. „Odku­pie­nie” Ror­ty­ań­skie jest więc czymś zupeł­nie innym niż reli­gij­nie poję­te odku­pie­nie duszy. To zupeł­na zmia­na para­dyg­ma­tu czło­wie­czeń­stwa. To odku­pie­nie jest uwol­nie­niem od pew­nej chi­me­ry. No ale trze­ba też powie­dzieć, iż jest to uto­pia, czy­li pro­jekt na przy­szłość. Pozy­cja nie­zmier­nie trud­na. Whit­man mógł sobie wyobra­żać takich ludzi, któ­rzy będą unie­sie­ni samym fak­tem bycia żywym (jak wyobra­ża­li sobie też Emer­son, Tho­re­au, Dic­kin­son, Ste­vens, Wil­liams, Dewey; jak wyobra­ża­ją sobie Shu­ster­man i Ror­ty). Ale czy tacy ludzie ist­nie­ją? Odpo­wiedź brzmi tak, tyle że ich odse­tek jest chy­ba dość mizer­ny.

Jakub Skur­tys: A jed­nak bio­rę two­ją repli­kę za dobrą mone­tę, bo to kolej­na uda­na pró­ba przy­bli­że­nia nam Ror­ty­’e­go, wyni­kła z odpo­wie­dzi na pyta­nie zada­ne raczej z prze­ko­ry… Ale zasta­nów­my się nad tym, co powie­dzia­łeś, wymie­nia­jąc całą linię teo­re­ty­ków afir­ma­cji „żywe­go”, któ­rej począt­ków nale­ża­ło­by pew­nie szu­kać u Nie­tz­sche­go. Pro­jekt Ror­ty­’e­go ma coś z idei nad­czło­wie­ka, cho­ciaż nie jestem sobie w sta­nie wyobra­zić spo­łe­czeń­stwa zor­ga­ni­zo­wa­ne­go według praw afir­ma­cji, w grun­cie rze­czy, cha­osu bio­lo­gi­zmu. Nie wiem nawet, na ile psy­cho­lo­gicz­nie jest to moż­li­we, a mam wra­że­nie, że głów­nym pro­ble­mem poezji pol­skiej na linii, któ­rą poka­zu­jesz, jest wła­śnie odpo­wiedź na rela­cję mię­dzy nie­skoń­czo­ną moż­li­wo­ścią i bra­kiem cen­trum. To bar­dzo dale­ka per­spek­ty­wa, czy nie sądzisz więc, że i Ror­ty­ań­ski prag­ma­tyzm, i jego narzę­dzia mogą się nie przy­jąć w naszej głę­bo­ko meta­fi­zycz­nej kul­tu­rze?

Począt­kiem tej linii jest Emer­son. Bio­lo­gizm to nie jest czy­sty cha­os. Mówiąc bio­lo­gizm, mam (Dewey, Ror­ty, Shu­ster­man mają) na myśli rze­czy­wi­stość ludz­ką, a nie poza­ludz­ką, śmier­tel­ną ludz­ką skoń­czo­ność, któ­ra jest mie­szan­ką struk­tur zwią­za­nych i roz­pa­da­ją­cych się. Rytm jest inte­gru­ją­co-dez­in­te­gru­ją­cy, a nie per­ma­nent­nie dez­in­te­gru­ją­cy. I to jest pro­blem dla kul­tur roz­chwia­nych mię­dzy opie­wa­niem świę­to­ści a pró­bą mówie­nia jak­by z wnę­trza per­ma­nent­nie aktyw­ne­go roz­pa­du. I tak wła­śnie widzę pol­ską kul­tu­rę poetyc­ką, tak roz­chy­bo­ta­ną. Ist­nie­je wra­że­nie, że prag­ma­tyzm to opcja spo­le­gli­wa, unie­moż­li­wia­ją­ca opór. A dziś oczy­wi­ście trze­ba się opie­rać coraz bar­dziej, zanim nie zje­dzą nas do szczę­tu poli­ty­cy, róż­nej maści dzia­ła­cze i cwa­ni ban­kow­cy. No i rze­czy­wi­ście poeci, ludzie na ogół – tak się skła­da – przy­zwo­ici, nie znaj­du­ją innej opcji niż dale­kie wychy­le­nie w kie­run­ku per­ma­nent­nej rewo­lu­cji, takie­go spo­so­bu bycia poza. I ja ich tak w ogó­le podzi­wiam, bo to jest trud­ne, a jeśli prze­my­śla­ne, to trud­ne i uczci­we. W grun­cie rze­czy prag­ma­tyzm to taki realizm funk­cyj­ny: nie mamy innej kon­dy­cji, inne­go świa­ta, tyl­ko ten, więc trzy­maj­my się go. Ale ten realizm nie zakła­da, że wie, że zawsze wia­do­mo, co to jest rze­czy­wi­stość. Więc wyobraź­nia jest jak naj­bar­dziej w cenie, bo rze­czy­wi­stość trze­ba sobie wyobra­żać i to nie­ustan­nie, bo ina­czej gni­je. To jest wła­śnie prag­ma­tyzm Emer­so­now­ski i tu wcho­dzi ktoś taki jak Ste­vens. Czy to jest psy­cho­lo­gicz­nie kar­ko­łom­ne? Pozwól­cie, że ode­ślę do kawał­ków mojej książ­ki, szcze­gól­nie roz­dzia­łu „Języ­ka nie ma”, w któ­rej oma­wiam przed­sta­wio­ną przez Hil­li­sa-Mil­le­ra kry­ty­kę Ste­ven­sa, by się z nią cał­ko­wi­cie nie zgo­dzić. To tak jak­by poeta jed­nak spły­nął po kry­ty­ku. Odpo­wie­dzią na two­je pyta­nie jest posta­wa, któ­rą nazwał­bym poezją lub kon­tro­lo­wa­nym sza­leń­stwem (Ror­ty w życiu by tak tego nie ujął i nie wie­dział­by, o czym mówię, to zna­czy z „poezją” by się zgo­dził, ale nie z „kon­tro­lo­wa­nym sza­leń­stwem”; ale Ste­vens tak wła­śnie by to ujął; jakie to cie­ka­we, że Ror­ty lubił Ste­ven­sa, znaj­do­wał w nim odpo­wiedź na swo­je tęsk­no­ty, ale nigdy tego wąt­ku nie cią­gnął, bo był zbyt pro­fe­sjo­nal­ny). Ale szcze­gó­ły w książ­ce. A czy to się przyj­mie w głę­bo­ko meta­fi­zycz­nej kul­tu­rze? Masz na myśli tak w ogó­le? Dooko­ła? Na uli­cach i w skle­pach? Tam być może nic się już nie przyj­mie, tyl­ko kie­dyś ludzie się na wszyst­ko total­nie wkur­wią, wszyst­ko roz­pie­przą i przej­dą na islam. No i wte­dy zosta­nie garst­ka tych, któ­rym uda­ło się kon­tro­lo­wa­ne sza­leń­stwo Ste­ven­sa. I wte­dy dopie­ro będą mie­li prze­chla­pa­ne. Więc teraz ciesz­my się sobą jesz­cze przez chwi­lę.

Paweł Kacz­mar­ski: Pisząc o Blo­omie, akcen­tu­jesz poten­cjał „tro­picz­ny” tra­dy­cji poetyc­kiej, kwe­stię zdol­no­ści poetów do „bycia prze­pi­sa­ny­mi”. Siw­czyk, Som­mer i Sosnow­ski są dla cie­bie waż­ni, jeśli cho­dzi o wska­za­nie pew­nych istot­nych prze­mian w poezji, kształ­to­wa­nia się myśle­nia o języ­ku i pod­mio­cie. Ale czy jed­no­cze­śnie widzisz u nich naj­więk­szą zdol­ność do bycia prze­pi­sa­ny­mi wła­śnie, do wzię­cia udzia­łu w dyna­micz­nej grze lite­ra­tu­ry już w cha­rak­te­rze „prze­szłych tra­dy­cji i nazwisk”? Inny­mi sło­wy: na ile Sosnow­ski i Som­mer, wycią­ga­ją­cy ze swo­ich poetyk osta­tecz­ne kon­se­kwen­cje, mogą stać się tro­pa­mi poetyc­ki­mi dla następ­ców? Czy hory­zon­ty, któ­re nie­wąt­pli­wie otwie­ra­ją dla kry­ty­ków, są rów­nie dostęp­ne dla poetów?

Trud­no sobie chy­ba wyobra­zić przy­szłych poetów w języ­ku pol­skim, któ­rzy nie mie­li­by jakichś istot­nych doświad­czeń lek­tu­ro­wych zwią­za­nych z Sosnow­skim i Som­me­rem. Ci dwaj pano­wie to takie punk­ty odnie­sie­nia, bez któ­rych ani rusz. Nawet jeśli zało­ży­my, że zmie­nią się, a zmie­nią, pre­fe­ren­cje este­tycz­ne i sty­li­stycz­ne, u nich jest coś, jakaś ener­gia twór­cza, któ­ra wykra­cza poza taki wła­śnie moment pre­fe­ren­cyj­ny. Ale trze­ba też chy­ba dodać, że dzi­siaj takich punk­tów odnie­sie­nia jest coraz wię­cej i poja­wia­ją się cią­gle. Kolej­nym będzie Jar­nie­wicz, któ­re­go czu­cie cze­goś, co nazwał­bym ner­wem kul­tu­ro­wo-języ­ko­wym zaczy­na nie mieć sobie rów­nych. I być może przy­szli poeci sta­ną przed zada­niem nie tyle wybo­ru punk­tu odnie­sie­nia, co zna­le­zie­nia spo­so­bów ich łącze­nia i przejść mię­dzy nimi. Siła Sosnow­skie­go, Jar­nie­wi­cza i Som­me­ra pole­ga na tym, że oni wła­śnie takie pasa­że wytwa­rza­ją.

Paweł Kacz­mar­ski: Bar­dzo podo­ba mi się to zesta­wie­nie – cie­szę się, że wspo­mnia­łeś o Jar­nie­wi­czu. Ale oba­wiam się, że nawet dzi­siaj – wśród debiu­tan­tów – znaj­dzie­my oso­by, któ­re dekla­ru­ją obo­jęt­ność wobec tych poetyk. Już choć­by na tym eta­pie recep­cji Sosnow­skie­go widać nie­współ­gra­nie reflek­sji pol­skiej kry­ty­ki i lite­ra­tu­ry, duże róż­ni­ce w odbio­rze i war­to­ścio­wa­niu tych samych zja­wisk. Czy pod świet­ną lite­ra­tu­rą kry­tycz­ną na temat Sosnow­skie­go i Som­me­ra obok dostrze­że­nia ich ener­gii twór­czej nie kry­je się po pro­stu ocze­ki­wa­nie na odpo­wied­nio ukształ­to­wa­nych następ­ców (a tym samym – dąże­nie do pew­nej eli­ta­ry­za­cji lite­ra­tu­ry)? A jeśli nie – co może zro­bić kry­ty­ka, by wpły­wać na podej­mo­wa­nie tych i innych tro­pów w polu lite­rac­kim? Czy jest w ogó­le upraw­nio­na do takie­go dzia­ła­nia? Pytam oczy­wi­ście w pew­nym sen­sie o etos i rolę kry­ty­ki, kry­ty­ka.

Ja prze­pra­szam, ale dla mnie to pyta­nie brzmi, jak­by­śmy wszy­scy pra­co­wa­li w bie­gu i na zadysz­ce. Czy­li, że już wie­my, czym są/byli/będą Sosnow­ski, Som­mer, Zadu­ra, Jar­nie­wicz (kolej­ność dowol­na)? Już ich zoba­czy­li­śmy, a z nich co się dało powy­ci­ska­li­śmy? I histo­ria lite­ra­tu­ry poszła dalej, choć oni cią­gle wyda­ją nowe książ­ki? Z pew­no­ścią jest świet­na lite­ra­tu­ra kry­tycz­na o tych poetach, ale na przy­kład dla mnie Sosnow­ski, nie mówiąc już o Jar­nie­wi­czu, któ­ry zaczy­na wcho­dzić na jakiś inny bieg, to spra­wa nie opi­sa­na. Czy już omó­wi­li­śmy ich wier­sze, książ­ki? I już następ­cy? Spo­koj­nie, pano­wie. Nie może­my tak lecieć, bo zupeł­nie nie zro­zu­mie­my, gdzie jeste­śmy. Ale ja to mówię jako ktoś, kogo ambi­cją nie jest ryso­wa­nie mapy, tyl­ko jako spo­koj­nie kłu­su­ją­cy czy­tel­nik wybiór­czy, któ­re­go inte­re­su­ją spo­so­by inte­rak­cji z poje­dyn­czy­mi wier­sza­mi.

Jakub Skur­tys: A teraz pyta­nie odno­śnie two­ich dia­gnoz, bo kil­ka inte­re­su­ją­cych stwier­dzeń poja­wi­ło się przy oka­zji ese­jów. Mię­dzy inny­mi napi­sa­łeś o Siw­czy­ku, że „nie na dar­mo jed­nym ze źró­deł języ­ków tej poezji jest teo­ria. Cho­dzi tu jed­nak o ten jej odłam, któ­ry porzu­cił już kry­ty­kę i filo­zo­fię, by przejść na pozy­cje poezji, sta­jąc się nie narzę­dziem do jej roz­bio­ru, ale jej sprzy­mie­rzeń­cem, kata­li­za­to­rem, para­le­lą jej prze­strze­ni”. Zali­czy­łeś Siw­czy­ka do szko­ły post­te­ore­tycz­nej, a więc poezji kar­mią­cej się współ­cze­sną teo­rią. Czy nie jest tak, że w obli­czu wyczer­pa­nia teo­ria sta­je się jedy­nym nie­zde­zak­tu­ali­zo­wa­nym zaple­czem dla poezji? I czy nie jest to poezja za dale­ko posu­nię­ta, nie­roz­czy­ty­wal­na bez tego zaple­cza?

Nie, nie jest tak, bo tek­sty Siw­czy­ka zosta­wia­ją teo­rie za sobą, a bio­rą z niej jej dzie­dzic­two este­tycz­ne. Uwal­nia­ją teo­rię ku temu, czym pra­gnę­ła być. Ostat­nie książ­ki Siw­czy­ka to prze­cież takie gobe­li­ny utka­ne z wie­lu obra­zów, i one wciąż się mie­nią. To takie rucho­me mozai­ki, palimp­se­sty. Czy­ta­nie jego tek­stów jest jak przy­glą­da­nie się snom o naszej kul­tu­rze, snom, któ­re poka­zu­ją jej maka­brycz­ną całość, jej prze­ra­ża­ją­cą meta­fi­zycz­ną, dra­pież­ną pod­szew­kę. Mają więc wiel­ką moc este­tycz­ną, a jed­no­cze­śnie są waż­nym oświad­cze­niem kul­tu­ro­wym.

Paweł Kacz­mar­ski: Pisząc o bada­niach lite­rac­kich, czę­sto uni­kasz mówie­nia o „meto­dzie”, odsy­ła­jąc czy­tel­ni­ka raczej do „reak­cji” i „prak­ty­ki” czy­ta­nia tek­stu (w czym docho­wu­jesz czę­sto wier­no­ści samym bada­czom, np. Blo­omo­wi, o któ­rym stwier­dzasz, że „teo­ria Blo­oma nie jest meto­dą, tyl­ko, jesz­cze raz, reak­cją na tezę o figu­ra­tyw­nym pocho­dze­niu wszel­kich zna­czeń”). Czy nie oba­wiasz się jed­nak, że na dłuż­szą metę pro­wa­dzi nas to do zgub­ne­go „sta­nu bez­pa­ra­dyg­ma­tycz­no­ści”, o któ­rym w kon­tek­ście antro­po­lo­gii pisał Geertz, a któ­re­go poj­mo­wa­nie może­my za Nyczem roz­cią­gnąć na całą huma­ni­sty­kę?

No ale ja nie jestem taki bez­pań­ski. Mnie cią­gnie prag­ma­tyzm. Jeśli nie para­dyg­mat, to jest to jakiś punkt odnie­sie­nia. Cho­ciaż rze­czy­wi­ście to jest punkt odnie­sie­nia, któ­ry mówi, że nasze punk­ty odnie­sie­nia zosta­ną zre­kon­fi­gu­ro­wa­ne. Dzi­wić się wszyst­kie­mu, ale nie blo­ko­wać żad­ne­go docie­ka­nia – to jest mój punkt odnie­sie­nia. Cały czas sta­wiać sobie pyta­nie – jak moż­na prze­czy­tać ten dziw­ny wiersz. Jak moż­na napi­sać wiersz, po tak dziw­nym przej­ściu.

Paweł Kacz­mar­ski: Kon­kre­ty­zu­jąc więc: myślisz, że moż­li­we jest wpro­wa­dze­nie do pol­skich badań lite­rac­kich i/lub kry­ty­ki lite­rac­kiej para­dyg­ma­tu prag­ma­ty­zmu?

Bada­nia lite­rac­kie to poważ­ny ter­min, poważ­ni ludzie, któ­rzy zawsze potrze­bu­ją nowych pokar­mów, więc tu chy­ba nie ma kło­po­tu. Ale ja po pro­stu napi­sa­łem książ­kę, mając nadzie­ję, że są w niej cie­ka­we przej­ścia, cie­ka­we frag­men­ty. Moje ulu­bio­ne frag­men­ty w tej książ­ce (prze­pra­szam za zacho­wa­nie; wiem, że nie nazy­wam się Nabo­kov), to te, w któ­rych coś się roz­krę­ca, jakiś prze­bieg czy­ta­nia się roz­wi­ja. Tak jak we frag­men­tach o Bia­ło­szew­skim, Cre­eleyu, Sosnow­skim. Prag­ma­tyzm w bada­niach lite­rac­kich? Po pro­stu nie­na­iw­na este­ty­ka post­tekt­stu­al­na. Este­ty­ka orga­ni­zmu mówią­ce­go.

Jakub Skur­tys: W ese­ju o anto­lo­gii Som­me­ra napi­sa­łeś: „Poezja nie jest już liry­ką, lecz pew­nym ruchem for­ma­tów języ­ko­wych, któ­re przy­słu­chu­ją się sobie, poszu­ku­jąc wciąż nowych usta­wień”. W innym miej­scu zamiesz­czasz z kolei taki frag­ment: „Być może jest moż­li­wa poety­ka, któ­ra nie popa­da­jąc w naiw­ność mitu o zna­cze­niach danych sta­bil­nie i bez­po­śred­nio, jest jed­nak w sta­nie czer­pać z doświad­cze­nia cia­ła, odzy­ski­wać dla życia, dla języ­ka i świa­do­mo­ści wital­ność este­tycz­ną pocho­dzą­cą z fizjo­lo­gicz­ne­go geniu­szu cia­ła”. To cie­ka­wa pró­ba usta­no­wie­nia „orga­nicz­no­ści” jako kry­te­rium poznaw­cze­go. Czy wie­rzysz w pro­po­zy­cję tej nowej poety­ki? Może to wła­śnie pro­gno­za na przy­szłość, per­spek­ty­wa dają­ca moż­li­wość uciecz­ki z zapę­tleń języ­ka jako cią­głe­go pro­ce­su usta­na­wia­nia i nisz­cze­nia zna­czeń?

Myślę o poety­ce pojem­nej, któ­ra weź­mie na sie­bie zada­nie anu­lo­wa­nia nie­do­brych sche­ma­tów i dys­tynk­cji, któ­ry­mi żyła, nadal żyje, nasza kul­tu­ra: ciało/umysł, język/ciało, język/rzeczywistość, etc. O takiej poety­ce, któ­ra będzie nadą­żać za dyna­mi­ką naszej wymien­no­ści ze świa­tem, naszych płyn­nych zło­żeń i roz­ło­żeń. O takiej poety­ce wresz­cie, któ­ra, nie zaprzę­ga­jąc poezji do żad­nych użyć wymier­nych, pomo­że jed­nak ludziom się odnaj­do­wać w ich wła­snej zło­żo­no­ści, w któ­rej sfe­ry języ­ka, psy­chi­ki, este­ty­ki i soma­ty­ki będą się wspo­ma­gać, wza­jem­nie akty­wo­wać.

O autorach i autorkach

Jakub Skurtys

Ur. 1989, krytyk i historyk literatury; doktor literaturoznawstwa; pracuje na Wydziale Filologicznym UWr; autor książek o poezji najnowszej Wspólny mianownik (2020) oraz Wiersz… i cała reszta (2021).

Kacper Bartczak

Ur. w 1972 roku. Poeta, krytyk, tłumacz poezji, amerykanista. Wydał kilka tomów poetyckich, m.in. Wiersze organiczne (2015), za które był nominowany do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius oraz Nagrody Literackiej Nike, Pokarm suweren (2017), a także zbiór Naworadiowa (2019). Autor monografii o Johnie Ashberym (2006) oraz zbioru esejów o poezji i teorii Świat nie scalony (2009), za który otrzymał Nagrodę „Literatury na Świecie”. Tłumaczył wiersze Johna Ashbery’ego, Rae Armantrout, Charlesa Bernsteina i Petera Gizziego. Stypendysta Fundacji Fulbrighta (dwukrotny) i Fundacji im. T. Kościuszki. Wykłada literaturę amerykańską na Uniwersytecie Łódzkim. Mieszka w Łodzi.

Paweł Kaczmarski

Urodzony w 1991 roku. Krytyk literacki, pisze głównie o poezji współczesnej. Redaktor działu recenzji książkowych w „Ricie Baum” oraz „8. Arkusza”, dodatku młodopoetyckiego do miesięcznika „Odra”. Współpracownik czasopisma naukowego „Praktyka Teoretyczna”. Mieszka we Wrocławiu.

Powiązania

Język łamanego oporu

wywiady / o książce Jakub Pszoniak Jakub Skurtys

Roz­mo­wa Jaku­ba Skur­ty­sa z Jaku­bem Pszo­nia­kiem, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Kar­ni­ster Jaku­ba Pszo­nia­ka, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 28 paź­dzier­ni­ka 2024 roku.

Więcej

Rozmowy na koniec: odcinek 32 Marcin Czerniawski, Agata Dyczko, Karolina Krasny, Ewa Tondys-Kohmann, Łukasz Wojtysko

nagrania / transPort Literacki Różni autorzy

Trzy­dzie­sty dru­gi odci­nek z cyklu „Roz­mo­wy na koniec” w ramach festi­wa­lu Trans­Port Lite­rac­ki 28. Muzy­ka Resi­na.

Więcej

Autobiografia śmierci

nagrania / transPort Literacki Kacper Bartczak Kim Hyesoon Lynn Suh

Spo­tka­nie z udzia­łem Kim Hyeso­on, Lyn­na Suh, Kac­pra Bart­cza­ka w ramach festi­wa­lu Trans­Port Lite­rac­ki 28. Muzy­ka Resi­na.

Więcej

Ta ostatnia rozmowa

wywiady / o książce Jakub Skurtys Karol Maliszewski

Roz­mo­wa Jaku­ba Skur­ty­sa i Karo­la Mali­szew­skie­go, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Połów. Poetyc­kie i pro­za­tor­skie debiu­ty 2023, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim 29 lip­ca 2024 roku.

Więcej

Rozmowy na koniec: odcinek 31 Paulina Pidzik

nagrania / transPort Literacki Różni autorzy

Trzy­dzie­sty pierw­szy odci­nek z cyklu „Roz­mo­wy na koniec” w ramach festi­wa­lu Trans­Port Lite­rac­ki 28. Muzy­ka Resi­na.

Więcej

Rozmowy na koniec: odcinek 30 Marlena Niemiec

nagrania / stacja Literatura Różni autorzy

Trzy­dzie­sty odci­nek z cyklu „Roz­mo­wy na koniec” w ramach festi­wa­lu Trans­Port Lite­rac­ki 28. Muzy­ka Resi­na.

Więcej

Rozmowy na koniec: odcinek 29 Katarzyna Szweda

nagrania / stacja Literatura Różni autorzy

Dwu­dzie­sty dzie­wią­ty odci­nek z cyklu „Roz­mo­wy na koniec” w ramach festi­wa­lu Trans­Port Lite­rac­ki 28. Muzy­ka Resi­na.

Więcej

Rozmowy na koniec: odcinek 28 Jakub Pszoniak

nagrania / stacja Literatura Antonina Tosiek Jakub Pszoniak Jakub Skurtys

Dwu­dzie­sty ósmy odci­nek z cyklu „Roz­mo­wy na koniec” w ramach festi­wa­lu Trans­Port Lite­rac­ki 28. Muzy­ka Resi­na.

Więcej

Rozmowy na koniec: odcinek 25 Joanna Roszak

nagrania / transPort Literacki Różni autorzy

Dwu­dzie­sty pią­ty odci­nek z cyklu „Roz­mo­wy na koniec” w ramach festi­wa­lu Trans­Port Lite­rac­ki 28. Muzy­ka Resi­na.

Więcej

Rozmowy na koniec: odcinek 26 Iwona Bassa

nagrania / transPort Literacki Różni autorzy

Dwu­dzie­sty szó­sty odci­nek z cyklu „Roz­mo­wy na koniec” w ramach festi­wa­lu Trans­Port Lite­rac­ki 28. Muzy­ka Resi­na.

Więcej

Rozmowy na koniec: odcinek 24 Zofia Bałdyga, Olga Niziołek, Aleksandra Wojtaszek

nagrania / transPort Literacki Różni autorzy

Dwu­dzie­sty czwar­ty odci­nek z cyklu „Roz­mo­wy na koniec” w ramach festi­wa­lu Trans­Port Lite­rac­ki 28. Muzy­ka Resi­na.

Więcej

Czołgacz, pełzacz, tropiciel

wywiady / o książce Jakub Skurtys Przemysław Owczarek

Roz­mo­wa Jaku­ba Skur­ty­sa z Prze­my­sła­wem Owczar­kiem, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Prze­my­sła­wa Owczar­ka Kata­wo­tra, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 19 lute­go 2024 roku.

Więcej

Rozmowy na koniec: odcinek 27 Klaudia Pieszczoch

nagrania / transPort Literacki Różni autorzy

Dwu­dzie­sty siód­my odci­nek z cyklu „Roz­mo­wy na koniec” w ramach festi­wa­lu Trans­Port Lite­rac­ki 28. Muzy­ka Resi­na.

Więcej

Rozmowy na koniec: odcinek 23 Roman Honet

nagrania / transPort Literacki Różni autorzy

Dwu­dzie­sty trze­ci odci­nek z cyklu „Roz­mo­wy na koniec” w ramach festi­wa­lu Trans­Port Lite­rac­ki 28. Muzy­ka Resi­na.

Więcej

Rozmowy na koniec: odcinek 22 Jacek Godek, Katarzyna Skórska, Elżbieta Sobolewska

nagrania / transPort Literacki Różni autorzy

Dwu­dzie­sty dru­gi odci­nek z cyklu „Roz­mo­wy na koniec” w ramach festi­wa­lu Trans­Port Lite­rac­ki 28. Muzy­ka Resi­na.

Więcej

Rozmowy na koniec: odcinek 21 Kacper Bartczak

nagrania / transPort Literacki Różni autorzy

Dwu­dzie­sty pierw­szy odci­nek z cyklu „Roz­mo­wy na koniec” w ramach festi­wa­lu Trans­Port Lite­rac­ki 28. Muzy­ka Resi­na.

Więcej

Rozmowy na koniec: odcinek 20 Julian Tuwim (Aleksander Trojanowski)

nagrania / transPort Literacki Różni autorzy

Dwu­dzie­sty odci­nek z cyklu „Roz­mo­wy na koniec” w ramach festi­wa­lu Trans­Port Lite­rac­ki 28. Muzy­ka Resi­na.

Więcej

Czas kompost

nagrania / transPort Literacki Kacper Bartczak Resina

Czy­ta­nie z książ­ki Czas kom­post Kac­pra Bart­cza­ka w ramach festi­wa­lu Trans­Port Lite­rac­ki 28. Muzy­ka Resi­na.

Więcej

Rozmowy na koniec: odcinek 19 Grzegorz Jankowicz

nagrania / transPort Literacki Różni autorzy

Dzie­więt­na­sty odci­nek z cyklu „Roz­mo­wy na koniec” w ramach festi­wa­lu Trans­Port Lite­rac­ki 28. Muzy­ka Resi­na.

Więcej

Rozmowy na koniec: odcinek 18 Miłosz Fleszar, Jakub Grabiak, Jakub Gutkowski, Joanna Łępicka, Amelia Żywczak

nagrania / transPort Literacki Różni autorzy

Osiem­na­sty odci­nek z cyklu „Roz­mo­wy na koniec” w ramach festi­wa­lu Trans­Port Lite­rac­ki 28. Muzy­ka Resi­na.

Więcej

Rozmowy na koniec: odcinek 17 Karolina Kapusta

nagrania / transPort Literacki Różni autorzy

Sie­dem­na­sty odci­nek z cyklu „Roz­mo­wy na koniec” w ramach festi­wa­lu Trans­Port Lite­rac­ki 28. Muzy­ka Resi­na.

Więcej

Rozmowy na koniec: odcinek 16 Jerzy Jarniewicz

nagrania / transPort Literacki Różni autorzy

Szes­na­sty odci­nek z cyklu „Roz­mo­wy na koniec” w ramach festi­wa­lu Trans­Port Lite­rac­ki 28. Muzy­ka Resi­na.

Więcej

Rozmowy na koniec: odcinek 15 Janusz Rudnicki

nagrania / transPort Literacki Różni autorzy

Pięt­na­sy odci­nek z cyklu „Roz­mo­wy na koniec” w ramach festi­wa­lu Trans­Port Lite­rac­ki 28. Muzy­ka Resi­na.

Więcej

Uwagi wstępne do lektury „Autobiografii śmierci” Kim Hyesoon

recenzje / ESEJE Kacper Bartczak

Recen­zja Kac­pra Bart­cza­ka towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Auto­bio­gra­fia śmier­ci Kim Hyeso­on w tłu­ma­cze­niu Ewy Suh, Lyn­na Suha i Kata­rzy­ny Szu­ster-Tar­di, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 25 wrze­śnia 2023 roku.

Więcej

Afirmacja w splątaniu

wywiady / o książce Anna Kałuża Kacper Bartczak Zuzanna Sala

Roz­mo­wa Anny Kału­ży i Zuzan­ny Sali z Kac­prem Bart­cza­kiem, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Czas kom­post Kac­pra Bart­cza­ka, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 28 sierp­nia 2023 roku.

Więcej

Historia jednego wiersza: „Błąd w legendzie (wakacyjna przygoda)”

recenzje / KOMENTARZE Kacper Bartczak

Autor­ski komen­tarz Kac­pra Bart­cza­ka, towa­rzy­szą­cy pre­mie­rze książ­ki Czas kom­post, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 28 sierp­nia 2023 roku.

Więcej

Rozmowy na koniec: odcinek 14 Hubert Zemler

nagrania / transPort Literacki Antonina Tosiek Hubert Zemler Jakub Skurtys

Czter­na­sty odci­nek z cyklu „Roz­mo­wy na koniec” w ramach festi­wa­lu Trans­Port Lite­rac­ki 27.

Więcej

(O)patrzenie

recenzje / ESEJE Jakub Skurtys

Impre­sja Jaku­ba Skur­ty­sa na temat poezji Ame­lii Żyw­czak, lau­re­at­ki pro­jek­tu „Połów. Poetyc­kie debiu­ty 2022”.

Więcej

czas kompost (2)

utwory / zapowiedzi książek Kacper Bartczak

Frag­men­ty zapo­wia­da­ją­ce książ­kę czas kom­post Kac­pra Bart­cza­ka, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim 28 sierp­nia 2023 roku.

Więcej

Rozmowy na koniec: odcinek 13 Adam Mickiewicz

nagrania / transPort Literacki Różni autorzy

Trzy­na­sty odci­nek z cyklu „Roz­mo­wy na koniec” w ramach festi­wa­lu Trans­Port Lite­rac­ki 27.

Więcej

Dzieciom Matygi też (o tomie zemla vulgaris)

recenzje / ESEJE Jakub Skurtys

Recen­zja Jaku­ba Skur­ty­sa towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki zemla vul­ga­ris Kata­rzy­ny Szwe­dy, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 29 maja 2023 roku.

Więcej

High hopes

recenzje / ESEJE Jakub Skurtys

Impre­sja Jaku­ba Skur­ty­sa na temat poezji Jaku­ba Gut­kow­skie­go, lau­re­ata pro­jek­tu „Połów. Poetyc­kie debiu­ty 2022”.

Więcej

czas kompost (1)

utwory / zapowiedzi książek Kacper Bartczak

Frag­men­ty zapo­wia­da­ją­ce książ­kę czas kom­post Kac­pra Bart­cza­ka, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim 28 sierp­nia 2023 roku.

Więcej

Rozmowy na koniec: odcinek 12 Julek Rosiński

nagrania / transPort Literacki Antonina Tosiek Jakub Skurtys Julek Rosiński

Dwu­na­sty odci­nek z cyklu „Roz­mo­wy na koniec” w ramach festi­wa­lu Trans­Port Lite­rac­ki 27.

Więcej

Sztuczne (k)raje

recenzje / ESEJE Jakub Skurtys

Impre­sja Jaku­ba Skur­ty­sa na temat poezji Miło­sza Fle­sza­ra, lau­re­ata pro­jek­tu „Połów. Poetyc­kie debiu­ty 2022”.

Więcej

Rozmowy na koniec: odcinek 11 Jacek Dehnel

nagrania / transPort Literacki Antonina Tosiek Jacek Dehnel Jakub Skurtys

Jede­na­sty odci­nek z cyklu „Roz­mo­wy na koniec” w ramach festi­wa­lu Trans­Port Lite­rac­ki 27.

Więcej

Rozmowy na koniec: odcinek 10 Katarzyna Jakubiak

nagrania / transPort Literacki Antonina Tosiek Jakub Skurtys Katarzyna Jakubiak

Dzie­sią­ty odci­nek z cyklu „Roz­mo­wy na koniec” w ramach festi­wa­lu Trans­Port Lite­rac­ki 27.

Więcej

Autokreacja postkonfesyjna i jej program nieczysty

recenzje / ESEJE Kacper Bartczak

Recen­zja Kac­pra Bart­cza­ka, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Bagaż Jerze­go Jar­nie­wi­cza, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 6 mar­ca 2023 roku.

Więcej

Hooked

recenzje / ESEJE Jakub Skurtys

Recen­zja towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki fuzja bor­do Karo­li­ny Kapu­sty, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 6 lute­go 2023 roku.

Więcej

Rozmowy na koniec: odcinek 9 Tomek Gromadka

nagrania / transPort Literacki Antonina Tosiek Jakub Skurtys Tomek Gromadka

Dzie­wią­ty odci­nek z cyklu „Roz­mo­wy na koniec” w ramach festi­wa­lu Trans­Port Lite­rac­ki 27.

Więcej

Porzeczka, poziomka, nieczytelny podpis

recenzje / ESEJE Jakub Skurtys

Impre­sja Jaku­ba Skur­ty­sa na temat poezji Joan­ny Łępic­kiej, lau­re­at­ki pro­jek­tu „Połów. Poetyc­kie debiu­ty 2022”.

Więcej

Rozmowy na koniec: odcinek 8 Miron Białoszewski (Jakub Pszoniak)

nagrania / transPort Literacki Antonina Tosiek Jakub Pszoniak Jakub Skurtys

Ósmy odci­nek z cyklu „Roz­mo­wy na koniec” w ramach festi­wa­lu Trans­Port Lite­rac­ki 27.

Więcej

Rozmowy na koniec: odcinek 7 Marcin Mokry

nagrania / transPort Literacki Antonina Tosiek Jakub Skurtys Marcin Mokry

Siód­my odci­nek z cyklu „Roz­mo­wy na koniec” w ramach festi­wa­lu Trans­Port Lite­rac­ki 27.

Więcej

Rozmowy na koniec: odcinek 6 Karolina Sałdecka

nagrania / transPort Literacki Antonina Tosiek Jakub Skurtys Karolina Sałdecka

Szó­sty odci­nek z cyklu „Roz­mo­wy na koniec” w ramach festi­wa­lu Trans­Port Lite­rac­ki 27.

Więcej

Prometeusz i Neron podają sobie dłonie

recenzje / ESEJE Jakub Skurtys

Impre­sja Jaku­ba Skur­ty­sa na temat poezji Jaku­ba Gra­bia­ka, lau­re­ata 17. edy­cji Poło­wu poetyc­kie­go.

Więcej

Przyległość (uwagi o tomie cierpkie Marleny Niemiec)

recenzje / ESEJE Jakub Skurtys

Recen­zja Jaku­ba Skur­ty­sa, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki cierp­kie Mar­le­ny Nie­miec, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim 28 listo­pa­da 2022 roku.

Więcej

Rozmowy na koniec: odcinek 5 Przemysław Suchanecki

nagrania / stacja Literatura Antonina Tosiek Jakub Skurtys Przemysław Suchanecki

Pią­ty odci­nek z cyklu „Roz­mo­wy na koniec” w ramach festi­wa­lu Trans­Port Lite­rac­ki 27.

Więcej

Rozmowy na koniec: odcinek 4 Laura Osińska

nagrania / stacja Literatura Różni autorzy

Czwar­ty odci­nek z cyklu „Roz­mo­wy na koniec” w ramach festi­wa­lu Trans­Port Lite­rac­ki 27.

Więcej

Sześćdziesiąt na sześćdziesiąt

recenzje / ESEJE Jakub Skurtys

Posło­wie Jaku­ba Skur­ty­sa z książ­ki Ina­czej nie będzie Euge­niu­sza Tka­czy­szy­na-Dyc­kie­go, któ­ra wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 14 listo­pa­da 2022 roku.

Więcej

Gesty zaufania i oddania

wywiady / o książce Jakub Skurtys Przemysław Suchanecki

Roz­mo­wa Prze­my­sła­wa Sucha­nec­kie­go z Jaku­bem Skur­ty­sem, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Ina­czej nie będzie Euge­niu­sza Tka­czy­szy­na-Dyc­kie­go, któ­ra wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 14 listo­pa­da 2022 roku.

Więcej

Rozmowy na koniec: odcinek 2 Nowe głosy z Polski: proza

nagrania / transPort Literacki Różni autorzy

Dru­gi odci­nek z cyklu „Roz­mo­wy na koniec” w ramach festi­wa­lu Trans­Port Lite­rac­ki 27.

Więcej

Rozmowy na koniec: odcinek 1 Nowe głosy z Polski: poezja

nagrania / transPort Literacki Różni autorzy

Pierw­szy odci­nek z cyklu „Roz­mo­wy na koniec” w ramach festi­wa­lu Trans­Port Lite­rac­ki 27.

Więcej

Rozmowy na koniec: odcinek 3 Krzysztof Chronowski

nagrania / transPort Literacki Antonina Tosiek Jakub Skurtys Krzysztof Chronowski

Trze­ci odci­nek z cyklu „Roz­mo­wy na koniec” w ramach festi­wa­lu Trans­Port Lite­rac­ki 27.

Więcej

Rozmowy na torach: odcinek 14 Elżbieta Łapczyńska

nagrania / stacja Literatura Antonina Tosiek Elżbieta Łapczyńska Jakub Skurtys

Czter­na­sty odci­nek z cyklu „Roz­mo­wy na torach” w ramach festi­wa­lu Sta­cja Lite­ra­tu­ra 26.

Więcej

Rozmowy na koniec (3)

nagrania / stacja Literatura Antonina Tosiek Jakub Skurtys

Trze­cia część dys­ku­sji pro­wa­dzo­nej przez Anto­ni­nę Tosiek i Jaku­ba Skur­ty­sa w ramach festi­wa­lu Sta­cja Lite­ra­tu­ra 26.

Więcej

Rozmowy na koniec (2)

nagrania / stacja Literatura Antonina Tosiek Jakub Skurtys

Dru­ga część dys­ku­sji pro­wa­dzo­nej przez Anto­ni­nę Tosiek i Jaku­ba Skur­ty­sa w ramach festi­wa­lu Sta­cja Lite­ra­tu­ra 26.

Więcej

Let the right one in

recenzje / ESEJE Dawid Mateusz Jakub Skurtys

Impre­sja Dawi­da Mate­usza i Jaku­ba Skur­ty­sa na temat poezji Oli Lewan­dow­skiej-Ferenc, lau­re­at­ki 16. edy­cji Poło­wu poetyc­kie­go.

Więcej

Rozmowy na torach: odcinek 12 Kira Pietrek

nagrania / stacja Literatura Antonina Tosiek Jakub Skurtys Kira Pietrek

Dwu­na­sty odci­nek z cyklu „Roz­mo­wy na torach” w ramach festi­wa­lu Sta­cja Lite­ra­tu­ra 26.

Więcej

Rozmowy na torach: odcinek 13 Joanna Mueller

nagrania / stacja Literatura Antonina Tosiek Jakub Skurtys Joanna Mueller

Trzy­na­sty odci­nek z cyklu „Roz­mo­wy na torach” w ramach festi­wa­lu Sta­cja Lite­ra­tu­ra 26.

Więcej

Spektralne linie, solarne pasma

recenzje / ESEJE Dawid Mateusz Jakub Skurtys

Impre­sja Dawi­da Mate­usza i Jaku­ba Skur­ty­sa na temat poezji Patric­ka Leftwi­cha, lau­re­ata 16. edy­cji Poło­wu poetyc­kie­go.

Więcej

Rozmowy na torach: odcinek 11 Jerzy Jarniewicz

nagrania / stacja Literatura Antonina Tosiek Jakub Skurtys Jerzy Jarniewicz

Jede­na­sty odci­nek z cyklu „Roz­mo­wy na torach” w ramach festi­wa­lu Sta­cja Lite­ra­tu­ra 26.

Więcej

Rozmowy na torach: odcinek 10 Agata Jabłońska

nagrania / stacja Literatura Agata Jabłońska Antonina Tosiek Jakub Skurtys

Dzie­sią­ty odci­nek z cyklu „Roz­mo­wy na torach” w ramach festi­wa­lu Sta­cja Lite­ra­tu­ra 26.

Więcej

Rozmowy na torach: odcinek 9 Antonina Tosiek

nagrania / stacja Literatura Antonina Tosiek Jakub Skurtys

Dzie­wią­ty odci­nek z cyklu „Roz­mo­wy na torach” w ramach festi­wa­lu Sta­cja Lite­ra­tu­ra 26.

Więcej

Rozmowy na torach: odcinek 8 Michał Mytnik

nagrania / stacja Literatura Antonina Tosiek Jakub Skurtys Michał Mytnik

Ósmy odci­nek z cyklu „Roz­mo­wy na torach” w ramach festi­wa­lu Sta­cja Lite­ra­tu­ra 26.

Więcej

Za kulisami poematu i w środku

recenzje / ESEJE Jakub Skurtys

Recen­zja Jaku­ba Skur­ty­sa towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Tek­sty odzy­ska­ne Tade­usza Róże­wi­cza, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim 18 kwiet­nia 2022 roku.

Więcej

Nie chcę śpiewać pieśni

wywiady / o książce Jakub Skurtys Julek Rosiński

Roz­mo­wa Jaku­ba Skur­ty­sa z Jul­kiem Rosiń­skim, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki stresz­cze­nie pie­śni, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 21 mar­ca 2022 roku.

Więcej

Dalej pójdzie jak z płatka

debaty / ankiety i podsumowania Kacper Bartczak

Odpo­wie­dzi Kac­pra Bart­cza­ka na pyta­nia Tade­usza Sław­ka w „Kwe­stio­na­riu­szu 2022”.

Więcej

Rozmowy na torach: odcinek 6 Radosław Jurczak

nagrania / stacja Literatura Antonina Tosiek Jakub Skurtys Radosław Jurczak

Szó­sty odci­nek z cyklu „Roz­mo­wy na torach” w ramach festi­wa­lu Sta­cja Lite­ra­tu­ra 26.

Więcej

Widoki wymazy

nagrania / stacja Literatura Kacper Bartczak

Czy­ta­nie z książ­ki Wido­ki wyma­zy z udzia­łem Kac­pra Bart­cza­ka w ramach festi­wa­lu Sta­cja Lite­ra­tu­ra 26.

Więcej

Rozmowy na torach: odcinek 7 Kacper Bartczak

nagrania / stacja Literatura Antonina Tosiek Jakub Skurtys Kacper Bartczak

Siód­my odci­nek z cyklu „Roz­mo­wy na torach” w ramach festi­wa­lu Sta­cja Lite­ra­tu­ra 26.

Więcej

Rozmowy na torach: odcinek 4 Agata Puwalska

nagrania / stacja Literatura Agata Puwalska Antonina Tosiek Jakub Skurtys

Czwar­ty odci­nek z cyklu „Roz­mo­wy na torach” w ramach festi­wa­lu Sta­cja Lite­ra­tu­ra 26.

Więcej

Rozmowy na torach: odcinek 5 Katarzyna Szweda

nagrania / stacja Literatura Antonina Tosiek Jakub Skurtys Katarzyna Szweda

Pią­ty odci­nek z cyklu „Roz­mo­wy na torach” w ramach festi­wa­lu Sta­cja Lite­ra­tu­ra 26.

Więcej

Koszmary Sinéad O’Connor

recenzje / IMPRESJE Dawid Mateusz Jakub Skurtys

Impre­sja Dawi­da Mate­usza i Jaku­ba Skur­ty­sa na temat poezji Zofii Kil­jań­skiej, lau­re­at­ki 16. edy­cji Poło­wu poetyc­kie­go.

Więcej

Rozmowy na torach: odcinek 3 Anna Adamowicz

nagrania / stacja Literatura Anna Adamowicz Antonina Tosiek Jakub Skurtys

Trze­ci odci­nek z cyklu „Roz­mo­wy na torach” w ramach festi­wa­lu Sta­cja Lite­ra­tu­ra 26.

Więcej

Rozmowy na torach: odcinek 1 Bohdan Zadura

nagrania / stacja Literatura Antonina Tosiek Bohdan Zadura Jakub Skurtys

Pierw­szy odci­nek z cyklu „Roz­mo­wy na torach” w ramach festi­wa­lu Sta­cja Lite­ra­tu­ra 26.

Więcej

Rozmowy na torach: odcinek 2 Marta Sokołowska

nagrania / stacja Literatura Antonina Tosiek Jakub Skurtys Marta Sokołowska

Dru­gi odci­nek z cyklu „Roz­mo­wy na torach” w ramach festi­wa­lu Sta­cja Lite­ra­tu­ra 26.

Więcej

Doktor Marlow i Pan Kurtz

recenzje / ESEJE Jakub Skurtys

Recen­zja Jaku­ba Skur­ty­sa towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Meska­li­na i muzy­ka Hen­rie­go Michaux w prze­kła­dzie Jaku­ba Korn­hau­se­ra i Wacła­wa Rapa­ka, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 15 listo­pa­da 2021 roku.

Więcej

Tętent spalonej awangardy

recenzje / IMPRESJE Dawid Mateusz Jakub Skurtys

Impre­sja Dawi­da Mate­usza i Jaku­ba Skur­ty­sa na temat poezji Bar­to­sza Hory­zy, lau­re­ata 16. edy­cji Poło­wu poetyc­kie­go.

Więcej

Najsłabszy opór i Zegary w pokoju matki

nagrania / stacja Literatura Różni autorzy

Spo­tka­nie wokół ksią­żek „Naj­słab­szy opór” Addy Djørup i „Zega­ry w poko­ju mat­ki” Tan­ji Stu­par-Tri­fu­no­vić z udzia­łem Addy Djørup, Tan­ji Stu­par-Tri­fu­no­vić, Kac­pra Bart­cza­ka i Bogu­sła­wy Sochań­skiej w ramach festi­wa­lu Sta­cja Lite­ra­tu­ra 26.

Więcej

Podomka Balzaka (o Po domu Dariusza Sośnickiego)

recenzje / ESEJE Jakub Skurtys

Recen­zja Jaku­ba Skur­ty­sa towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Po domu Dariu­sza Sośnic­kie­go, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 1 listo­pa­da 2021 roku.

Więcej

Kredę gryzie się ze strachu

recenzje / IMPRESJE Dawid Mateusz Jakub Skurtys

Impre­sja Dawi­da Mate­usza i Jaku­ba Skur­ty­sa na temat poezji Alek­san­dry Byr­skiej, lau­re­at­ki 16. edy­cji Poło­wu poetyc­kie­go.

Więcej

Odsiecz 2006

dzwieki / WYDARZENIA Różni autorzy

Zapis całe­go spo­tka­nia autor­skie­go z udzia­łem Mar­ka K.E. Baczew­skie­go, Kac­pra Bart­cza­ka, Jac­ka Deh­ne­la i Macie­ja Rober­ta pod­czas Por­tu Wro­cław 2006.

Więcej

Niepokalanie początku

recenzje / ESEJE Jakub Skurtys

Recen­zja Jaku­ba Skur­ty­sa towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Połów. Poetyc­kie debiu­ty 2020, któ­ra uka­za­ła się w Biu­rze Lite­rac­kim 26 lip­ca 2021 roku.

Więcej

O tym, co mogło zajść, gdyby zajść miało, tej nocy

recenzje / ESEJE Jakub Skurtys

Recen­zja Jaku­ba Skur­ty­sa towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Mon­do cane Jerze­go Jar­nie­wi­cza, któ­ra uka­za­ła się w Biu­rze Lite­rac­kim 28 czerw­ca 2021 roku.

Więcej

Historia jednego (lub więcej) wiersza, z trzema dygresjami i kodą

recenzje / KOMENTARZE Kacper Bartczak

Autor­ski komen­tarz Kac­pra Bart­cza­ka w ramach cyklu „Histo­ria jed­ne­go wier­sza”, towa­rzy­szą­cy pre­mie­rze książ­ki Wido­ki wyma­zy, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 19 kwiet­nia 2021 roku.

Więcej

Z niedanych jestem

wywiady / o książce Kacper Bartczak Krzysztof Siwczyk

Roz­mo­wa Krzysz­to­fa Siw­czy­ka z Kac­prem Bart­cza­kiem, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Wido­ki wyma­zy, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 19 kwiet­nia 2021 roku.

Więcej

Pieśni niewinności i doświadczenia

recenzje / ESEJE Jakub Skurtys

Recen­zja Jaku­ba Skur­ty­sa towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Aga­ty Puwal­skiej haka!, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 22 mar­ca 2021 roku.

Więcej

Świat w ogniu

nagrania / stacja Literatura Różni autorzy

Spo­tka­nie wokół książ­ki Świat w ogniu Char­le­sa Bern­ste­ina z udzia­łem Char­le­sa Bern­ste­ina, Kac­pra Bart­cza­ka, Jerze­go Jar­nie­wi­cza i Joan­ny Roszak w ramach festi­wa­lu Sta­cja Lite­ra­tu­ra 25.

Więcej

Bezsilność i drżenie

wywiady / o książce Adam Kaczanowski Jakub Skurtys

Roz­mo­wa Jaku­ba Skur­ty­sa z Ada­mem Kacza­now­skim, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Utra­ta, któ­ra zosta­nie wyda­na w Biu­rze Lite­rac­kim 22 lute­go 2021 roku.

Więcej

Widoki wymazy

utwory / zapowiedzi książek Kacper Bartczak

Frag­ment zapo­wia­da­ją­cy książ­kę Kac­pra Bart­cza­kaWido­ki wyma­zy, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim 19 kwiet­nia 2021 roku.

Więcej

Wiersz niejedno zniesie

recenzje / ESEJE Jakub Skurtys

Recen­zja Jaku­ba Skur­ty­sa, towa­rzy­szą­ca wyda­niu książ­ki Euge­niu­sza Tka­czy­szy­na-Dyc­kie­go Cia­ło wier­sza, któ­ra uka­za­ła się w Biu­rze Lite­rac­kim 11 stycz­nia 2021 roku.

Więcej

Klasyka europejskiej poezji: Blake, Espriu, Todorović, Župančič

nagrania / stacja Literatura Różni autorzy

Spo­tka­nie wokół ksią­żek Wyspa na Księ­ży­cu Wil­lia­ma Bla­ke­’a, świ­nia jest naj­lep­szym pły­wa­kiem Mir­jo­lu­ba Todo­ro­vi­cia, Kie­lich upo­je­nia Oto­na Župa­nči­ča oraz Skó­ra byka Salva­do­ra Espriu z udzia­łem Tade­usza Sław­ka, Jakub Korn­hau­ser, Miło­sza Bie­drzyc­kie­go, Fili­pa Łobo­dziń­skie­go, Joan­ny Orskiej i Jaku­ba Skur­ty­sa w ramach festi­wa­lu Sta­cja Lite­ra­tu­ra 25.

Więcej

Nowe języki poezji

nagrania / stacja Literatura Jakub Skurtys

Zapis dys­ku­sji „Nowe języ­ki poezji” pro­wa­dzo­nej przez Jaku­ba Skur­ty­sa w ramach festi­wa­lu Sta­cja Lite­ra­tu­ra 25.

Więcej

Przyszłość jest chmurą, przyszłość jest chwytem

recenzje / ESEJE Jakub Skurtys

Recen­zja Jaku­ba Skur­ty­sa, towa­rzy­szą­ca wyda­niu książ­ki Rado­sła­wa Jur­cza­ka Zakła­dy holen­der­skie, któ­ra uka­za­ła się w Biu­rze Lite­rac­kim 18 listo­pa­da 2020 roku.

Więcej

Posłowie: O nadziei

recenzje / ESEJE Jakub Skurtys

Szkic Jaku­ba Skur­ty­sa, towa­rzy­szą­cy wyda­niu alma­na­chu Wier­sze i opo­wia­da­nia doraź­ne 2020, któ­ry uka­zał się w Biu­rze Lite­rac­kim 8 paź­dzier­ni­ka 2020 roku.

Więcej

„Ulotne momenty performatywnego zatracenia”, czyli formy życia politycznego

wywiady / o książce Charles Bernstein Kacper Bartczak

Roz­mo­wa Kac­pra Bart­cza­ka z Char­le­sem Bern­ste­inem, towa­rzy­szą­ca wyda­niu książ­ki Char­le­sa Bern­ste­ina Świat w ogniu: wier­sze i prze­mo­wy, w tłu­ma­cze­niu Kac­pra Bart­cza­ka, któ­ra uka­za­ła się w Biu­rze Lite­rac­kim 7 wrze­śnia 2020 roku.

Więcej

Żywiczne wtrącenia, czyli „badania zakrzywione” Charlesa Bernsteina

recenzje / ESEJE Kacper Bartczak

Szkic Kac­pra Bart­cza­ka, towa­rzy­szą­cy wyda­niu książ­ki Char­le­sa Bern­ste­ina Świat w ogniu: wier­sze i prze­mo­wy, w tłu­ma­cze­niu Kac­pra Bart­cza­ka, któ­ra uka­za­ła się w Biu­rze Lite­rac­kim 7 wrze­śnia 2020 roku.

Więcej

Ścieżki równoległe

recenzje / ESEJE Jakub Skurtys

Recen­zja Jaku­ba Skur­ty­sa, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze alma­na­chu Połów. Poetyc­kie debiu­ty 2019, któ­ry uka­zał się w Biu­rze Lite­rac­kim 17 sierp­nia 2020 roku.

Więcej

Świat w ogniu: wiersze i przemowy (2)

utwory / zapowiedzi książek Charles Bernstein Kacper Bartczak

Frag­ment zapo­wia­da­ją­cy książ­kę Char­le­sa Bern­ste­ina Świat w ogniu: wier­sze i prze­mo­wy, w tłu­ma­cze­niu Kac­pra Bart­cza­ka, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim 7 wrze­śnia 2020 roku.

Więcej

Świat w ogniu: wiersze i przemowy

utwory / zapowiedzi książek Charles Bernstein Kacper Bartczak

Frag­ment zapo­wia­da­ją­cy książ­kę Char­le­sa Bern­ste­ina Świat w ogniu: wier­sze i prze­mo­wy, w tłu­ma­cze­niu Kac­pra Bart­cza­ka, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim 7 wrze­śnia 2020 roku.

Więcej

Serdeczny złotnik świata

recenzje / ESEJE Jakub Skurtys

Recen­zja Jaku­ba Skur­ty­sa, towa­rzy­szą­ca wyda­niu książ­ki Oto­na Župa­nči­ča Kie­lich upo­je­nia, w wybo­rze, prze­kła­dzie i z posło­wiem Kata­ri­ny Šala­mun- Bie­drzyc­kiej, któ­ra uka­za­ła się w Biu­rze Lite­rac­kim 15 czerw­ca 2020 roku.

Więcej

Poetyckie książki trzydziestolecia

nagrania / stacja Literatura Różni autorzy

Spo­tka­nie z udzia­łem Anny Kału­ży, Karo­la Mali­szew­skie­go, Joan­ny Muel­ler, Joan­ny Orskiej oraz Jaku­ba Skur­ty­sa w ramach festi­wa­lu Sta­cja Lite­ra­tu­ra 24.

Więcej

Listy z wewnątrz

nagrania / stacja Literatura Różni autorzy

Spo­tka­nie z udzia­łem Ramie­go Al-Asze­ka, Fadie­go Dżo­ma­ra, Kac­pra Bart­cza­ka i Nata­lii Malek w ramach festi­wa­lu Sta­cja Lite­ra­tu­ra 24.

Więcej

Naworadiowa

nagrania / stacja Literatura Kacper Bartczak

Czy­ta­nie z książ­ki Nawo­ra­dio­wa z udzia­łem Kac­pra Bart­cza­ka w ramach festi­wa­lu Sta­cja Lite­ra­tu­ra 24.

Więcej

Kroniki ukrytej prawdy, Sroga zima oraz Biblia i inne historie

nagrania / stacja Literatura Różni autorzy

Spo­tka­nie wokół ksią­żek Kro­ni­ki ukry­tej praw­dy Pere­’a Cal­der­sa, Sro­ga zima Ray­mon­da Quene­au i Biblia i inne histo­rie Péte­ra Náda­sa z udzia­łem Anny Sawic­kiej, Elż­bie­ty Sobo­lew­skiej, Anny Wasi­lew­skiej, Anny Kału­ży i Jaku­ba Skur­ty­sa w ramach festi­wa­lu Sta­cja Lite­ra­tu­ra 24.

Więcej

Strącanie w ogień

wywiady / o książce Jakub Skurtys Przemysław Suchanecki

Roz­mo­wa Jaku­ba Skur­ty­sa z Prze­my­sła­wem Sucha­nec­kim, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Wtra­ce­nie Prze­my­sła­wa Sucha­nec­kie­go, któ­ra uka­za­ła się w Biu­rze Lite­rac­kim 31 grud­nia 2019 roku.

Więcej

Ciemna materia

nagrania / stacja Literatura Kacper Bartczak Rae Armantrout

Spo­tka­nie wokół książ­ki Ciem­na mate­ria z udzia­łem Rae Arman­tro­ut, Kac­pra Bart­cza­ka i Bar­to­sza Kraj­ki w ramach festi­wa­lu Sta­cja Lite­ra­tu­ra 23.

Więcej

Substancja nie esencja

wywiady / o książce Kacper Bartczak Zuzanna Sala

Roz­mo­wa Zuzan­ny Sali z Kac­prem Bart­cza­kiem towa­rzy­szą­ca wyda­niu książ­ki Nawo­ra­dio­wa Kac­pra Bart­cza­ka, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 26 sierp­nia 2019 roku.

Więcej

Krótki traktat o urządzeniach (zapiski z lektury)

recenzje / ESEJE Jakub Skurtys

Recen­zja Jaku­ba Skur­ty­sa książ­ki Nawo­ra­dio­wa Kac­pra Bart­cza­ka, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 26 sierp­nia 2019 roku.

Więcej

Historia jednego wiersza

recenzje / KOMENTARZE Kacper Bartczak

Autor­ski komen­tarz Kac­pra Bart­cza­ka, towa­rzy­szą­cy wyda­niu książ­ki Nawo­ra­dio­wa, któ­ra uka­za­ła się w Biu­rze Lite­rac­kim 26 sierp­nia 2019 roku.

Więcej

Dziwny żywot kronikarza

recenzje / ESEJE Jakub Skurtys

Recen­zja Jaku­ba Skur­ty­sa książ­ki Kro­ni­ki ukry­tej praw­dy Pere Cal­der­sa, w tłu­ma­cze­niu Anny Sawic­kiej, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 15 lip­ca 2019 roku.

Więcej

Naworadiowa

utwory / zapowiedzi książek Kacper Bartczak

Frag­ment zapo­wia­da­ją­cy książ­kę Nawo­ra­dio­wa Kac­pra Bart­cza­ka, któ­ra uka­że się nakła­dem Biu­ra Lite­rac­kie­go 26 sierp­nia 2019 roku.

Więcej

Dalszy ciąg

wywiady / o książce Dawid Mateusz Jakub Skurtys

Roz­mo­wa Jaku­ba Skur­ty­sa z Dawi­dem Mate­uszem, towa­rzy­szą­ca wyda­niu alma­na­chu Połów. Poetyc­kie debiu­ty 2018, któ­ry uka­zał się nakła­dem Biu­ra Lite­rac­kie­go 3 czerw­ca 2019 roku.

Więcej

Koniec antropocenu

recenzje / ESEJE Jakub Skurtys

Recen­zja Jaku­ba Skur­ty­sa książ­ki Ani­ma­lia Anny Ada­mo­wicz, któ­ra uka­za­ła się w Biu­rze Lite­rac­kim 28 stycz­nia 2019 roku.

Więcej

Genialna kolaborantka

recenzje / ESEJE Paweł Kaczmarski

Recen­zja Paw­ła Kacz­mar­skie­go książ­ki Język korzy­ści Kiry Pie­trek, któ­ra uka­za­ła się w Biu­rze Lite­rac­kim w wer­sji elek­tro­nicz­nej 27 grud­nia 2018 roku.

Więcej

Poetycka książka trzydziestolecia: rekomendacja nr 13

debaty / ankiety i podsumowania Jakub Skurtys

Głos Jaku­ba Skur­ty­sa w deba­cie „Poetyc­ka książ­ka trzy­dzie­sto­le­cia”.

Więcej

Że sensem bycia jest troska

recenzje / ESEJE Jakub Skurtys

Recen­zja Jaku­ba Skur­ty­sa książ­ki Dni powsze­dnie i świę­ta Julii Szy­cho­wiak, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 15 paź­dzier­ni­ka 2018 roku.

Więcej

Poetycka książka trzydziestolecia: rekomendacja nr 8

debaty / ankiety i podsumowania Paweł Kaczmarski

Głos Paw­ła Kacz­mar­skie­go w deba­cie „Poetyc­ka książ­ka trzy­dzie­sto­le­cia”.

Więcej

Poza granicą czasu i przestrzeni

wywiady / o książce Kacper Bartczak Rae Armantrout

Roz­mo­wa z Rae Arman­tro­ut, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Ciem­na mate­ria Rae Arman­tro­ut w tłu­ma­cze­niu Kac­pra Bart­cza­ka, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 3 wrze­śnia 2018 roku.

Więcej

Ciemna materia i błona wiersza

recenzje / ESEJE Kacper Bartczak

Esej Kac­pra Bart­cza­ka doty­czą­cy książ­ki Ciem­na mate­ria Rae Arman­tro­ut, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 3 wrze­śnia 2018 roku.

Więcej

Intymność w wierszu

nagrania / stacja Literatura Różni autorzy

Spo­tka­nie autor­skie w ramach festi­wa­lu Sta­cja Lite­ra­tu­ra 22, w któ­rym udział wzię­li Asja Bakić, Char­lot­te Van den Bro­eck, Llŷr Gwyn Lewis i Kac­per Bart­czak.

Więcej

Osiemnaście tysięcy znaków

recenzje / ESEJE Jakub Skurtys

Recen­zja Jaku­ba Skur­ty­sa, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze alma­na­chu Połów. Poetyc­kie debiu­ty 2017, któ­ry uka­zał się w Biu­rze Lite­rac­kim 13 sierp­nia 2018 roku.

Więcej

Symulacja świata

nagrania / stacja Literatura Różni autorzy

Spo­tka­nie autor­skie w ramach festi­wa­lu Sta­cja Lite­ra­tu­ra 22, w któ­rym udział wzię­li Kac­per Bart­czak, Mar­ty­na Buli­żań­ska, Roman Honet, Szy­mon Słom­czyń­ski i Maciej Jaku­bo­wiak.

Więcej

Tribute to John Ashbery

nagrania / stacja Literatura Różni autorzy

Spo­tka­nie autor­skie „Tri­bu­te to John Ash­be­ry” w ramach festi­wa­lu Sta­cja Lite­ra­tu­ra 22.

Więcej

Sankcje. Posłowie

wywiady / o książce Marta Koronkiewicz Paweł Kaczmarski

Roz­mo­wa Mar­ty Koron­kie­wicz i Paweł Kacz­mar­ski o twór­czo­ści Jerze­go Jar­nie­wi­cza, będą­ca posło­wiem do książ­ki Sank­cje, któ­ra uka­za­ła się nakła­dem Biu­ra Lite­rac­kie­go 30 kwiet­nia 2018 roku.

Więcej

Kinkyway

recenzje / ESEJE Jakub Skurtys

Recen­zja Jaku­ba Skur­ty­sa towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Sank­cje Jerze­go Jar­nie­wi­cza, któ­ra uka­za­ła się nakła­dem Biu­ra Lite­rac­kie­go 30 kwiet­nia 2018 roku.

Więcej

Nie stoi w sprzeczności

wywiady / o książce Paweł Kaczmarski Przemysław Rojek

Roz­mo­wa Prze­my­sła­wa Roj­ka z Paw­łem Kacz­mar­skim, towa­rzy­szą­cą pre­mie­rze anto­lo­gii Zebra­ło się śli­ny. Nowe gło­sy z Pol­ski, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 20 wrze­śnia 2016 roku, a w wer­sji elek­tro­nicz­nej 18 grud­nia 2017 roku.

Więcej

Punkty wspólne, punkty odniesienia

recenzje / ESEJE Marta Koronkiewicz Paweł Kaczmarski

Szkic Mar­ty Koron­kie­wicz i Paw­ła Kacz­mar­skie­go o poezji Kon­ra­da Góry i Szcze­pa­na Kopy­ta, pre­zen­tu­ją­cy anto­lo­gię Zebra­ło się śli­ny. Nowe gło­sy z Pol­ski, wyda­ną w Biu­rze Lite­rac­kim 20 wrze­śnia 2016 roku, a w wer­sji elek­tro­nicz­nej 18 grud­nia 2017 roku.

Więcej

Nie będzie naród pluł nam w twarz

nagrania / stacja Literatura Różni autorzy

Spo­tka­nie autor­skie „Nie będzie naród pluł nam w twarz” z udzia­łem Paw­ła Kacz­mar­skie­go, Jako­be Mansz­taj­na, Dawi­da Mate­usza i Pio­tra Przy­by­ły w ramach festi­wa­lu Sta­cja Lite­ra­tu­ra 21.

Więcej

Chiazm, czyli przepaść

recenzje / ESEJE Jakub Skurtys

Recen­zja Jaku­ba Skur­ty­sa książ­ki Raport wojen­ny Aga­ty Jabłoń­skiej, wyda­nej nakła­dem Biu­ra Lite­rac­kie­go 20 listo­pa­da 2017 roku.

Więcej

Radość filatelisty

recenzje / ESEJE Jakub Skurtys

Recen­zja Jaku­ba Skur­ty­sa książ­ki Histo­rie waż­ne i nie­waż­ne w prze­kła­dzie Boh­da­na Zadu­ry, wyda­nej nakła­dem Biu­ra Lite­rac­kie­go 26 maja 2011 roku, a w wer­sji elek­tro­nicz­nej 13 listo­pa­da 2017 roku.

Więcej

Nowe głosy z Europy: Llŷr Gwyn LEWIS

wywiady / o pisaniu Kacper Bartczak Llŷr Gwyn Lewis

Roz­mo­wa Kac­pra Bart­cza­ka z Llŷr Gwyn Lewis. Pre­zen­ta­cja w ramach cyklu „Nowe gło­sy z Euro­py”.

Więcej

Nowe głosy z Europy: Charlotte VAN DEN BROECK

wywiady / o pisaniu Charlotte Van den Broeck Kacper Bartczak

Roz­mo­wa Kac­pra Bart­cza­ka z Char­lot­te Van den Bro­eck. Pre­zen­ta­cja w ramach cyklu „Nowe gło­sy z Euro­py”.

Więcej

I wszystkie długi zostaną spłacone

recenzje / ESEJE Jakub Skurtys

Recen­zja Jaku­ba Skur­ty­sa książ­ki Tra­wers Andrze­ja Sosnow­skie­go, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim w wer­sji papie­ro­wej 6 mar­ca 2017 roku, a w wer­sji elek­tro­nicz­nej 31 lip­ca 2017 roku.

Więcej

Nowe głosy z Europy: Asja BAKIĆ

wywiady / o pisaniu Asja Bakić Kacper Bartczak

Roz­mo­wa Kac­pra Bart­cza­ka z Asją Bakić. Pre­zen­ta­cja w ramach cyklu Nowe gło­sy z Euro­py.

Więcej

Stronami mitu, stronami zgrzytu (4LP box set)

recenzje / ESEJE Jakub Skurtys

Recen­zja Jaku­ba Skur­ty­sa towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Wybie­ga­nie z raju (2006–2012) Toma­sza Puł­ki, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 10 lip­ca 2017 roku.

Więcej

Ja, stróż latarnik

recenzje / ESEJE Jakub Skurtys

Recen­zja Jaku­ba Skur­ty­sa z książ­ki Sta­cja wie­ży ciśnień Dawi­da Mate­usza, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim w wer­sji papie­ro­wej 26 lip­ca 2016 roku, a w wer­sji elek­tro­nicz­nej 17 lip­ca 2017 roku.

Więcej

Echo-sfera wiersza

wywiady / o książce Kacper Bartczak Paweł Kaczmarski

Roz­mo­wa Paw­ła Kacz­mar­skie­go z Kac­prem Bart­cza­kiem, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Pokarm suwe­ren, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 12 czerw­ca 2017 roku.

Więcej

Historia jednego wiersza, czyli pamięć wielu rzeczy

recenzje / KOMENTARZE Kacper Bartczak

Autor­ski komen­tarz Kac­pra Bart­cza­ka do książ­ki Pokarm suwe­ren, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 12 czerw­ca 2017 roku.

Więcej

Nieistniejąca pocztówka

dzwieki / RECYTACJE Kacper Bartczak

Wiersz zare­je­stro­wa­ny pod­czas spo­tka­nia „Odsiecz” z festi­wa­lu Port Wro­cław 2006.

Więcej

Antropoeta w jarzmie wywiadu

wywiady / o książce Paweł Kaczmarski Przemysław Owczarek

Roz­mo­wa Paw­ła Kacz­mar­skie­go z Prze­my­sła­wem Owczar­kiem, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Jarz­mo, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 29 maja 2017 roku.

Więcej

Zmęczony burz szaleństwem

recenzje / ESEJE Jakub Skurtys

Recen­zja Jaku­ba Skur­ty­sa z książ­ki Jarz­mo Prze­my­sła­wa Owczar­ka, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 29 maja 2017 roku.

Więcej

Pokarm suweren (2)

utwory / zapowiedzi książek Kacper Bartczak

Frag­ment książ­ki Pokarm suwe­ren Kac­pra Bart­cza­ka, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim 12 czerw­ca 2017 roku.

Więcej

Pokarm suweren (1)

utwory / zapowiedzi książek Kacper Bartczak

Frag­ment książ­ki Pokarm suwe­ren Kac­pra Bart­cza­ka, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim 12 czerw­ca 2017 roku.

Więcej

Gazowana cykuta

wywiady / o książce Jakub Skurtys Piotr Jemioło

Roz­mo­wa Pio­tra Jemio­ły z Jaku­bem Skur­ty­sem, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Tra­wers Andrze­ja Sosnow­skie­go, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 6 mar­ca 2017 roku.

Więcej

Nowe głosy z Europy 2016: Poezja

nagrania / stacja Literatura Różni autorzy

Zapis ze spo­tka­nia autor­skie­go „Nowe gło­sy z Euro­py 2016: Poezja i Pro­za”, w któ­rym udział wzię­li Kac­per Bart­czak, Anja Golob, Juana Adcock oraz Árpád Kol­lár. Spo­tka­nie odby­ło się w ramach festi­wa­lu lite­rac­kie­go Sta­cja Lite­ra­tu­ra 21.

Więcej

Dom wad

recenzje / ESEJE Kacper Bartczak

Komen­tarz Kac­pra Bart­cza­ka do zesta­wu wier­szy Julii Miki „Wier­sze czysz­czą­ce”. Pre­zen­ta­cja w ramach cyklu tek­stów zapo­wia­da­ją­cych alma­nach Połów. Poetyc­kie debiu­ty 2016, któ­ry uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim.

Więcej

Wiersz na święta: Konsubstancje

utwory / zapowiedzi książek Kacper Bartczak

Wiersz pocho­dzi z książ­ki Pokarm suwe­ren Kac­pra Bart­cza­ka, któ­ra uka­że się w przy­szłym roku w Biu­rze Lite­rac­kim.

Więcej

Przekład wewnętrzny – uwaga wstępna do wierszy Kuby Pszoniaka

recenzje / ESEJE Kacper Bartczak

Komen­tarz Kac­pra Bart­cza­ka do zesta­wu wier­szy Kuby Pszo­nia­ka „Chy­ba na pew­no”. Pre­zen­ta­cja w ramach cyklu tek­stów zapo­wia­da­ją­cych alma­nach Połów. Poetyc­kie debiu­ty 2016, któ­ry uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim.

Więcej

Czarna magia

recenzje / ESEJE Jakub Skurtys

Recen­zja Jaku­ba Skur­ty­sa z książ­ki Z tam­tej stro­ny ciszy Bole­sła­wa Leśmia­na w wybo­rze Jac­ka Guto­ro­wa, wyda­nej 8 listo­pa­da 2012 roku w Biu­rze Lite­rac­kim.

Więcej

Gdy „na wzruszenia jest wymiar ogólny i ścisły”

wywiady / o książce Jakub Skurtys Piotr Matywiecki

Roz­mo­wa Jaku­ba Skur­ty­sa z Pio­trem Maty­wiec­kim.

Więcej

Bartek Zdunek i jego melodyjne geodezje

recenzje / ESEJE Kacper Bartczak

Komen­tarz Kac­pra Bart­cza­ka do zesta­wu wier­szy Bart­ka Zdun­ka „Sól z zie­mi”. Pre­zen­ta­cja w ramach cyklu tek­stów zapo­wia­da­ją­cych alma­nach Połów. Poetyc­kie debiu­ty 2016, któ­ry uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim.

Więcej

Genialna kolaborantka

recenzje / ESEJE Paweł Kaczmarski

Szkic Paw­ła Kacz­mar­skie­go o poezji Kiry Pie­trek. Pre­zen­ta­cja w ramach cyklu tek­stów zapo­wia­da­ją­cych anto­lo­gię Zebra­ło się śli­ny. Nowe gło­sy z Pol­ski, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim.

Więcej

Ja-składnia

recenzje / ESEJE Jakub Skurtys

Szkic Jaku­ba Skur­ty­sa o poezji Kami­li Janiak. Pre­zen­ta­cja w ramach cyklu tek­stów zapo­wia­da­ją­cych anto­lo­gię Zebra­ło się śli­ny. Nowe gło­sy z Pol­ski, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim.

Więcej

Duchy Miasta są mi przychylne

wywiady / Jakub Skurtys Szymon Domagała-Jakuć

Roz­mo­wa Jaku­ba Skur­ty­sa z Szy­mo­nem Doma­ga­łą-Jaku­ciem. Pre­zen­ta­cja w ramach cyklu tek­stów zapo­wia­da­ją­cych anto­lo­gię Zebra­ło się śli­ny. Nowe gło­sy z Pol­ski, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim.

Więcej

Nigdy nie oddzielaj

recenzje / ESEJE Paweł Kaczmarski

Szkic Paw­ła Kacz­mar­skie­go o poezji Szy­mo­na Doma­ga­ły-Jaku­cia. Pre­zen­ta­cja w ramach cyklu tek­stów zapo­wia­da­ją­cych anto­lo­gię Zebra­ło się śli­ny. Nowe gło­sy z Pol­ski, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim.

Więcej

Niewinny czarodziej wchodzi do śródmieścia

debaty / ankiety i podsumowania Paweł Kaczmarski

Pole­mi­ka Paw­ła Kacz­mar­skie­go z gło­sem Łuka­sza Żur­ka w deba­cie „For­my zaan­ga­żo­wa­nia”, towa­rzy­szą­cej pre­mie­rze anto­lo­gii Zebra­ło się śli­ny, któ­ra uka­że się nie­ba­wem w Biu­rze Lite­rac­kim.

Więcej

Wojna hybrydowa z neoliberalizmem

wywiady / o pisaniu Paweł Kaczmarski Tomasz Bąk

Roz­mo­wa Paw­ła Kacz­mar­skie­go z Toma­szem Bąkiem. Pre­zen­ta­cja w ramach cyklu tek­stów zapo­wia­da­ją­cych anto­lo­gię Zebra­ło się śli­ny. Nowe gło­sy z Pol­ski, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim.

Więcej

Kąt zaangażowania

wywiady / o pisaniu Dawid Mateusz Jakub Skurtys

Roz­mo­wa Jaku­ba Skur­ty­sa z Dawi­dem Mate­uszem. Pre­zen­ta­cja w ramach cyklu tek­stów zapo­wia­da­ją­cych anto­lo­gię Zebra­ło się śli­ny. Nowe gło­sy z Pol­ski, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim.

Więcej

O formę, czyli wszystko

debaty / ankiety i podsumowania Jakub Skurtys

Głos Jaku­ba Skur­ty­sa w deba­cie „For­my zaan­ga­żo­wa­nia”, towa­rzy­szą­cej pre­mie­rze anto­lo­gii Zebra­ło się śli­ny, któ­ra uka­że się nie­ba­wem w Biu­rze Lite­rac­kim.

Więcej

Wyrastanie z wielogłosu

debaty / ankiety i podsumowania Paweł Kaczmarski

Głos Paw­ła Kacz­mar­skie­go w deba­cie „For­my zaan­ga­żo­wa­nia”, towa­rzy­szą­cej pre­mie­rze anto­lo­gii Zebra­ło się śli­ny, któ­ra uka­że się nie­ba­wem w Biu­rze Lite­rac­kim.

Więcej

Niebezpieczeństwa krytyki antyintelektualnej

debaty / ankiety i podsumowania Paweł Kaczmarski

Pole­mi­ka Paw­ła Kacz­mar­skie­go z pod­su­mo­wa­niem deba­ty „Kry­ty­ka kry­ty­ki” autor­stwa Mar­ci­na Jurzy­sty.

Więcej

Koniak dla Czechowa

recenzje / ESEJE Paweł Kaczmarski

Recen­zja Paw­ła Kacz­mar­skie­go z książ­ki Kil­ler Andri­ja Lub­ki.

Więcej

Ziemia i mit

recenzje / ESEJE Paweł Kaczmarski

Recen­zja Paw­ła Kacz­mar­skie­go z książ­ki Rucho­my ogień Osta­pa Sły­wyn­skie­go.

Więcej

Daj mi tam, gdzie mnie jeszcze nie było

recenzje / IMPRESJE Jakub Skurtys

Esej Jaku­ba Skur­ty­sa towa­rzy­szą­cy pre­mie­rze książ­ki Zmar­twych­wsta­nie ptasz­ka Boh­da­na Zadu­ry.

Więcej

Sześć zakładów o miejsce krytyki (wokół Księgi zakładek Jacka Gutorowa)

recenzje / IMPRESJE Jakub Skurtys

Recen­zja Jaku­ba Skur­ty­sa z ksiaż­ki Księ­ga zakła­dek Jac­ka Guto­ro­wa.

Więcej

„To się tylko tak mówi”, czyli Nocne życie Bohdana Zadury

recenzje / ESEJE Jakub Skurtys

Recen­zja Jaku­ba Skur­ty­sa z książ­ki Noc­ne życie Boh­da­na Zadu­ry.

Więcej

Gdy „na wzruszenia jest wymiar ogólny i ścisły”

wywiady / o książce Jakub Skurtys Piotr Matywiecki

Z Pio­trem Maty­wiec­kim o książ­ce Złot­nie­ją­cy świat Marii Konop­nic­kiej roz­ma­wia Jakub Skur­tys.

Więcej

Sprawa szerszego programu

wywiady / o książce Anna Kałuża Kacper Bartczak

Z Anną Kału­żą o książ­ce Bume­rang roz­ma­wia Kac­per Bart­czak.

Więcej

Pisać by zrozumieć

recenzje / ESEJE Paweł Kaczmarski

Szkic Paw­ła Kacz­mar­skie­go o książ­kach Ta chwi­la i takim ście­giem Andrze­ja Fal­kie­wi­cza.

Więcej

Zakłócenia i dobra wiadomość

recenzje / IMPRESJE Paweł Kaczmarski

Esej Paw­ła Kacz­mar­skie­go towa­rzy­szą­cy pre­mie­rze książ­ki Kro­ni­ka zakłó­ceń Mariu­sza Grze­bal­skie­go.

Więcej

Nowe sposoby

recenzje / ESEJE Paweł Kaczmarski

Recen­zja Paw­ła Kacz­mar­skie­go z anto­lo­gii Poeci na nowy wiek przy­go­to­wa­nej przez Roma­na Hone­ta.

Więcej

Sceny szaleństwa

recenzje / ESEJE Paweł Kaczmarski

Recen­zja Paw­ła Kacz­mar­skie­go z książ­ki Radio­wid­mo Agniesz­ki Mira­hi­ny.

Więcej

„Wild water kingdom timex show / jaki dziwny letargiczny trans”

recenzje / ESEJE Jakub Skurtys

Recen­zja Jaku­ba Skur­ty­sa z książ­ki poems Andrze­ja Sosnow­skie­go.

Więcej

Od obelisku do krawędzi skały. O dwóch przekładach z Heaneya

recenzje / ESEJE Jakub Skurtys

Recen­zja Jaku­ba Skur­ty­sa z książ­ki Kole­jo­we dzie­ci Seamu­sa Heaneya.

Więcej

To zaangażowanie domaga się zwrotu

wywiady / o książce Jacek Gutorow Paweł Kaczmarski

Roz­mo­wa Paw­ła Kacz­mar­skie­go z Jac­kiem Guto­ro­wem o książ­ce Rze­czy­wi­ste i nie­rze­czy­wi­ste sta­je się jed­nym cia­łem Euge­niu­sza Tka­czy­szy­na-Dyc­kie­go, któ­ra uka­za­ła się nakła­dem Biu­ra Lite­rac­kie­go 3 grud­nia 2009 roku.

Więcej

Proces marginalizacji, spychania i odpychania Inności

wywiady / o książce Jakub Skurtys Mateusz Kotwica

Z Jaku­bem Skur­ty­sem o książ­ce Saj­gon roz­ma­wia Mate­usz Kotwi­ca.

Więcej

Przeciw scaleniu. Krytyczne tropy

recenzje / ESEJE Paweł Kaczmarski

Recen­zja Paw­ła Kacz­mar­skie­go z książ­ki Świat nie sca­lo­ny Kac­pra Bart­cza­ka.

Więcej

„I to jest jakieś otwarcie na przyszłość” – Kacpra Bartczaka wstęp do poetyki pragmatystycznej

recenzje / ESEJE Jakub Skurtys

Recen­zja Jaku­ba Skur­ty­sa z książ­ki Świat nie sca­lo­ny Kac­pra Bart­cza­ka.

Więcej

Poezja od-wiecznych przestrzeni. Cztery przymiarki do szkicu o Piotrze Matywieckim

recenzje / IMPRESJE Jakub Skurtys

Recen­zja Jaku­ba Skur­ty­sa z książ­ki Zdar­te okład­ki (1965–2009) Pio­tra Maty­wiec­kie­go, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 14 wrze­śnia 2009 roku.

Więcej

Nieskończenie długi poemat poza słowami

wywiady / o książce Jakub Skurtys Piotr Matywiecki

Z Pio­trem Maty­wiec­kim o książ­ce Zdar­te okład­ki roz­ma­wia Jakub Skur­tys.

Więcej

Od słów do zaskoczenia

recenzje / ESEJE Paweł Kaczmarski

Recen­zja Paw­ła Kacz­mar­skie­go z książ­ki Dłu­gi dystans Krzysz­to­fa Sze­re­me­ty.

Więcej

Nieprzewidziana obecność

recenzje / ESEJE Paweł Kaczmarski

Recen­zja Paw­ła Kacz­mar­skie­go z książ­ki Przy­miar­ki Rafa­ła Gawi­na.

Więcej

Egzamin z doświadczeń

recenzje / ESEJE Paweł Kaczmarski

Recen­zja Paw­ła Kacz­mar­skie­go z książ­ki Nie­pio­sen­ki Mariu­sza Grze­bal­skie­go.

Więcej

Ciężko utrzymać poziom, ale jeszcze trudniej wiarygodność poetycką

debaty / wydarzenia i inicjatywy Różni autorzy

Gło­sy Julii Fie­dor­czuk, Grze­go­rza Jan­ko­wi­cza, Paw­ła Kacz­mar­skie­go, Mate­usza Kotwi­cy, Mar­ty Kuchar­skiej i Mar­ci­na Sier­szyń­skie­go w deba­cie „Dożyn­ki 2008”.

Więcej

Skaczemy po górach, czyli rysowanie grubą kreską najważniejszych punktów odniesienia

debaty / ankiety i podsumowania Różni autorzy

Gło­sy Artu­ra Bursz­ty, Pio­tra Czer­niaw­skie­go, Grze­go­rza Jan­ko­wi­cza, Paw­ła Kacz­mar­skie­go, Ada­ma Popra­wy, Bar­to­sza Sadul­skie­go i Prze­my­sła­wa Wit­kow­skie­go w deba­cie „Bar­ba­rzyń­cy czy nie? Dwa­dzie­ścia lat po ‘prze­ło­mie’ ”.

Więcej

Spojrzenie pełne po brzegi

recenzje / ESEJE Paweł Kaczmarski

Recen­zja Paw­ła Kacz­mar­skie­go z książ­ki Pań­stwo P. Dariu­sza Sośnic­kie­go.

Więcej

O Żółtym popołudniu

recenzje / NOTKI I OPINIE Różni autorzy

Komen­ta­rze Kac­pra Bart­cza­ka, Grze­go­rza Jan­ko­wi­cza, Edwar­da Pase­wi­cza, Justy­ny Sobo­lew­skiej, Agniesz­ki Wol­ny-Ham­ka­ło.

Więcej

O Raju w obrazkach

recenzje / NOTKI I OPINIE Różni autorzy

Komen­ta­rze Kac­pra Bart­cza­ka, Ane­ty Kamiń­skiej, Kami­la Zają­ca i Rafa­ła Waw­rzyń­czy­ka o książ­ce Raj w obraz­kach D.J. Enri­gh­ta.

Więcej

Niewymuszone znaczenia

wywiady / o pisaniu Kacper Bartczak Kuba Mikurda

Z Kac­prem Bart­cza­kiem roz­ma­wia Kuba Mikur­da.

Więcej

Wymknąć się każdemu bogu

recenzje / IMPRESJE Kacper Bartczak

Recen­zja Kac­pra Bart­cza­ka z książ­ki Dowód z toż­sa­mo­ści Jerze­go Jar­nie­wi­cza.

Więcej

Pierwiastek niewyjaśnienia. Kilka myśli przy Świecie nie scalonym

recenzje / ESEJE Jakub Winiarski

Recen­zja Jaku­ba Winiar­skie­go z książ­ki Świat nie sca­lo­ny Kac­pra Bart­cza­ka, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 2 listo­pa­da 2009 roku.

Więcej

Przeciw scaleniu. Krytyczne tropy

recenzje / ESEJE Paweł Kaczmarski

Recen­zja Paw­ła Kacz­mar­skie­go z książ­ki Świat nie sca­lo­ny Kac­pra Bart­cza­ka.

Więcej

„I to jest jakieś otwarcie na przyszłość” – Kacpra Bartczaka wstęp do poetyki pragmatystycznej

recenzje / ESEJE Jakub Skurtys

Recen­zja Jaku­ba Skur­ty­sa z książ­ki Świat nie sca­lo­ny Kac­pra Bart­cza­ka.

Więcej

Niewymuszone znaczenia

wywiady / o pisaniu Kacper Bartczak Kuba Mikurda

Z Kac­prem Bart­cza­kiem roz­ma­wia Kuba Mikur­da.

Więcej

Nieczyste kompozycje

recenzje / ESEJE Łukasz Żurek

Recen­zja Łuka­sza Żur­ka, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Czas kom­post Kac­pra Bart­cza­ka, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 28 sierp­nia 2023 roku.

Więcej

Prędkości obrazów i znaków. O Widokach wymazach Kacpra Bartczaka

recenzje / ESEJE Anna Kałuża

Recen­zja Anny Kału­ży towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Wido­ki wyma­zy Kac­pra Bart­cza­ka, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 19 kwiet­nia 2021 roku.

Więcej

Przeciw scaleniu. Krytyczne tropy

recenzje / ESEJE Paweł Kaczmarski

Recen­zja Paw­ła Kacz­mar­skie­go z książ­ki Świat nie sca­lo­ny Kac­pra Bart­cza­ka.

Więcej

„I to jest jakieś otwarcie na przyszłość” – Kacpra Bartczaka wstęp do poetyki pragmatystycznej

recenzje / ESEJE Jakub Skurtys

Recen­zja Jaku­ba Skur­ty­sa z książ­ki Świat nie sca­lo­ny Kac­pra Bart­cza­ka.

Więcej