wywiady / o pisaniu

Tylko nie mów, że była bez

Bohdan Zadura

Darek Foks

Rozmowa Darka Foksa z Bohdanem Zadurą o jego nowej książce Kropka nad i, która ukazała się nakładem Biura Literackiego 22 września 2014 roku.

Darek Foks: W auto­ko­men­ta­rzu do wier­sza „Hotel Ukra­ina” dałeś wyraz swo­je­mu obrzy­dze­niu poli­ty­ką, więc o poli­ty­ce roz­ma­wiać nie będzie­my. O Pol­sce niech sobie roz­ma­wia­ją praw­dzi­wi Pola­cy. O spo­rcie mogę tyl­ko źle mówić, więc też nie. Od mówie­nia o lite­ra­tu­rze są ludzie na eta­tach uni­wer­sy­tec­kich i w IBL‑u. W sumie nie mamy o czym roz­ma­wiać, bo wszyst­ko jest w two­ich wier­szach, a jeśli cze­goś nie było, to będzie w poema­cie „Rela­cja”, któ­re­go obszer­ne frag­men­ty czy­ta­łem i sły­sza­łem, więc wiem. Na szczę­ście wła­śnie uka­za­ła się u nas w cało­ści słyn­na książ­ka Joe Bra­inar­da „I Remem­ber”, któ­ra spra­wi­ła, że o parę dro­bia­zgów cię jed­nak zapy­tam. Czy pamię­tasz swo­ją pierw­szą zabaw­kę?

Boh­dan Zadu­ra: Pamię­tam, że to był koń na bie­gu­nach; koń to za duże sło­wo, źre­bak albo kucyk, nie miał sio­dła, a coś w rodza­ju klat­ki, któ­rej szcze­bel­ki zabez­pie­cza­ły przed wypad­nię­ciem. Pasy bez­pie­czeń­stwa wszę­dzie to wymysł koń­ca dru­giej poło­wy XX wie­ku, a ja się uro­dzi­łem jesz­cze w pierw­szej. Zacho­wa­ło się zdję­cie tego koni­ka, nawet chcia­łem je wyko­rzy­stać na okład­ce książ­ki „Daj mu tam, gdzie go nie ma”, ale nie wyko­rzy­sta­łem.

Czy pamię­tasz pierw­szą dwó­ję w szko­le?

Pamię­tam, że to nie było w pod­sta­wów­ce, w pod­sta­wów­ce dwó­ję mógł­bym dostać tyl­ko z wf‑u, ale z wf‑u nie sta­wia­no wte­dy stop­ni na bie­żą­co, tyl­ko oce­ny na okres. A na okres to mia­łem albo trzy, albo czte­ry, co mnie mobi­li­zo­wa­ło do dal­sze­go wytę­żo­ne­go wysił­ku, bo dla mnie to był naj­waż­niej­szy przed­miot. Pierw­sza musia­ła więc być w liceum, gdy­bym ją pamię­tał, powie­dział­bym, że z mate­ma­ty­ki, choć jak mi się śnią szkol­ne kło­po­ty, to śni mi się geo­gra­fia.

Czy pamię­tasz pierw­szą piąt­kę?

Pamię­tam, że była taka książ­ka, któ­ra nosi­ła tytuł „Piąt­ka z uli­cy Bar­skiej” i film był. Ale jej nie czy­ta­łem i fil­mu też nie oglą­da­łem. Podob­no histo­ria trud­nej reedu­ka­cji zde­pra­wo­wa­nych przez woj­nę chłop­ców, któ­rych reak­cyj­ne pod­zie­mie usi­łu­je wyko­rzy­stać do swo­ich celów. Rzecz jasna nie­cnych. Książ­ki Kazi­mie­rza Koź­niew­skie­go nie czy­ta­łem żad­nej, pierw­szy film Alek­san­dra For­da, jaki zoba­czy­łem, to byli „Krzy­ża­cy”, na „Krzy­ża­ków” jeź­dzi­ło się do Lubli­na z wyciecz­ka­mi z zakła­dów pra­cy. Zabaw­ne, że kie­dy szu­ka­łem z synem miesz­ka­nia na Ocho­cie w latach 90. ubie­głe­go stu­le­cia, to tra­fi­li­śmy też na uli­cę Bar­ską. Teraz w skle­pie na Ocho­cie cza­sem pytam zamiast o kieł­ba­sę broc­ką, o bar­ską. Z innych pią­tek to pamię­tam pierw­szą w liceum. Z kla­sów­ki, a raczej spraw­dzia­nu z fizy­ki, bo to było w ósmej kla­sie, na począt­ku roku szkol­ne­go. Dosta­łem piąt­kę i na tej piąt­ce jecha­łem do koń­ca szko­ły śred­niej. A tej fizy­ki uczył nauczy­ciel, któ­ry uczył też moje­go ojca, któ­ry miał z nim jesz­cze przed woj­ną zatarg. I wszy­scy się go panicz­nie bali. To był w grun­cie rze­czy dobry czło­wiek, ale śmiesz­ny, wariat i trud­no powie­dzieć, że nie­szko­dli­wy, star­szy od nie­go o dzie­sięć lat mogę to powie­dzieć.

Czy pamię­tasz pierw­sze­go sław­ne­go czło­wie­ka, któ­re­go pozna­łeś oso­bi­ście?

Pamię­tam, że Julia­na Przy­bo­sia pozna­łem w 1967 roku, ale o rok wcze­śniej pozna­łem Sta­ni­sła­wa Gro­cho­wia­ka; z Przy­bo­siem nie piłem wód­ki, a z Gro­cho­wia­kiem piłem i nawet był  bru­der­szaft, tyl­ko potem nie mia­łem śmia­ło­ści spraw­dzić, czy on to pamię­ta. Był też dyrek­tor Insty­tu­tu Wete­ry­na­rii, pro­fe­sor Sta­ni­sław Krauss, to był pierw­szy poseł, któ­re­go pozna­łem kie­dyś w rodzin­nym domu na obie­dzie. Był posłem przez trzy kaden­cje, ale choć to było za PRL‑u, budził mój sza­cu­nek. Jed­nak na pew­no pierw­szym sław­nym czło­wie­kiem, któ­ry mnie poznał, był mój wujek Józef K., któ­ry znał mnie od beci­ka. Był w ency­klo­pe­dii. Kie­dy przy­jeż­dżał z War­sza­wy do Puław, kwe­stio­no­wał moją męskość ze wzglę­du na urzą­dze­nie pod­trzy­mu­ją­ce poń­czo­chy („Bobu­niu, jesteś dziew­czyn­ką, że nosisz sta­ni­czek?”), chwy­tał moją dłoń i bił się nią po twa­rzy, i uda­jąc, że pła­cze, pytał dla­cze­go go biję. To nie było spe­cjal­nie przy­jem­ne, jed­nak bym skła­mał, mówiąc, że wią­że się z jakąś trau­mą. Był fito­pa­to­lo­giem, a ponie­waż mój ojciec był ana­to­mo­pa­to­lo­giem wete­ry­na­ryj­nym, z dumą mogę słusz­nie utrzy­my­wać, że pocho­dzę z rodzi­ny pato­lo­gicz­nej.

Czy pamię­tasz pierw­szą pły­tę, któ­rą sobie kupi­łeś?

Pamię­tam, że to była pły­ta The Dave Bru­beck Quar­tet, mię­dzy inny­mi z „Lul­la­by”. Lubi­łem cool jazz,  ten kwar­tet sły­sza­łem na Jazz Jam­bo­ree. Ona leży gdzieś w piw­ni­cy, a mnie się nie zga­dza­ją daty, bo z dys­ko­gra­fii inter­ne­to­wej wyni­ka, że wyszła po 1970 roku, a ja jestem prze­ko­na­ny, że słu­cha­łem jej w latach 60. w miesz­ka­niu na Kaniow­czy­ków, a w 1970 już nie kupo­wa­łem żad­nych płyt.

Czy pamię­tasz swo­ją pierw­szą balan­gę?

Pamię­tam, że pod kio­skiem na ul. Par­ty­zan­tów póź­nym wie­czo­rem wypi­łem ze szkol­nym kole­gą butel­kę wina Cse­me­ge­bór. Ta nazwa wyda­wa­ła mi się nie­po­rów­na­nie bar­dziej tajem­ni­cza i wspa­nia­ła niż powiedz­my Lacri­ma. Wyobra­żasz sobie moje roz­cza­ro­wa­nie, gdy lizną­łem tro­chę węgier­skie­go i się zorien­to­wa­łem, że to wino raczej no name, bo co to za nazwa wła­sna „wino deli­ka­te­so­we”?

Czy pamię­tasz pierw­szy łyk coca-coli?

Pamię­tam, że nigdy nie byłem fanem coca-coli, pamię­tam, że w Buł­ga­rii zawsze piłem Schwep­p­sa, któ­re­go w Pol­sce wów­czas nie było, piłem nie wie­dząc, że to Jakub Schwep­pes wyna­lazł bąbel­ki. Pamię­tam, że były takie lata, że nie­któ­rzy, zwłasz­cza panie, pili bran­dy z colą.

Czy pamię­tasz swo­je pierw­sze spo­tka­nie autor­skie?

Pamię­tam, że odby­ło się w kawiar­ni Spół­dziel­cze­go Klu­bu Kobiet Prak­tycz­na Pani przy ul. Zwy­cię­stwa (obec­nie Pił­sud­skie­go) w Puła­wach – o ile ono było pierw­sze – po tym, jak wyszły „Lata spo­koj­ne­go słoń­ca”.

Czy pamię­tasz swo­ją pierw­szą ostat­nią deskę ratun­ku?

Pamię­tam, że to było pyta­nie o wie­lość rze­czy­wi­sto­ści u Chwist­ka, któ­re pro­fe­sor Ste­fan Moraw­ski zadał mi na egza­mi­nie z este­ty­ki 5 mar­ca 1968 roku. Mia­łem świa­do­mość, że to pyta­nie ratun­ko­we i ostat­nie, ale kie­dy poła­ma­łem tę deskę, zadał mi jesz­cze jed­no: cze­go prócz egza­mi­nu z este­ty­ki bra­ku­je mi do zali­cze­nia roku; skon­fron­to­wał popraw­ność mojej odpo­wie­dzi z indek­sem i ze sło­wa­mi „Nie będę sta­wał panu na dro­dze życia”, z pew­nym obrzy­dze­niem i roz­ma­chem wpi­sał mi do indek­su trzy na szy­nach.

Czy pamię­tasz pierw­szy łomot – jaki­kol­wiek – któ­ry cię spo­tkał?

Pamię­tam, że mia­łem wte­dy może dzie­sięć, może jede­na­ście lat. Ojciec gonił mnie z pasem wokół sto­łu, gdy napy­sko­wa­łem mu w reak­cji na to, że nie chciał mnie puścić na jakieś woje­wódz­kie czy powia­to­we zawo­dy bok­ser­skie. W cha­rak­te­rze widza. To był tupot nóg i łomot paska, ale po sto­ło­wych nogach, a nie moich. Zaczy­ty­wa­łem się wów­czas w „Pamięt­ni­ku Felik­sa Stam­ma” i boks wyda­wał mi się jed­nym z naj­szla­chet­niej­szych rodza­jów spor­tu.

Czy pamię­tasz numer swo­je­go pierw­sze­go tele­fo­nu?

Pamię­tam, że to było 13–62. Nie, nie­praw­da, 13–62 to był numer tele­fo­nu rodzi­ców mojej przy­szłej żony, tele­fo­nu sta­cjo­nar­ne­go, któ­re­go uży­wam do dziś. A moich rodzi­ców, a więc i moje­go? 14–47? 14–42? Mógł­bym to spraw­dzić w jakichś kalen­da­rzy­kach po zmar­łych, ale prze­cież i tak nie będziesz na ten numer do mnie dzwo­nił.

Czy pamię­tasz pierw­szą aktor­kę fil­mo­wą, któ­ra wpa­dła ci w oko?

Pamię­tam, że przy­jem­nie się patrzy­ło na Bri­git­te Bar­dot i Mary­lin Mon­roe, ale mimo nie­za­prze­czal­nej kla­sy ich uro­da była ponie­kąd banal­na. Co inne­go Lucia Bose i Anna Magna­ni, dużo mniej oczy­wi­ste. W albu­mie z akto­ra­mi fil­mu wło­skie­go jest zdję­cie tej dru­giej z wyeks­po­no­wa­nym ramie­niem, na któ­ry spa­da­ją pukle ciem­nych wło­sów. Dużo mniej oczy­wi­sta i przez to jak­by bar­dziej fascy­nu­ją­ca była też Moni­ka Vit­ti. Pamię­tam też o two­im sto­sun­ku do Moni­ki Bel­lu­ci, ale w cza­sach, o któ­re mnie pytasz, ona jesz­cze nie była aktor­ką.

Czy pamię­tasz swo­ją pierw­szą podróż?

Pamię­tam, że pociąg stoi w polu, a raczej w lesie. Stoi na tyle dłu­go, że zaczy­nam mieć tego dosyć. Wsta­ję z ław­ki, opie­ram ręce o prze­ciw­le­głe sie­dze­nia i zaczy­nam pchać. Pociąg rusza. Poru­sze­nie w prze­dzia­le. Jak ruszył, to doje­chał do Chełm­na, Byd­gosz­czy, Słup­ska może, a ja do Ust­ki, nad Bał­tyk. Rodzi­ce w pocią­gu zosta­wi­li para­sol, nie­ja­sno pamię­tam, że w latach czter­dzie­stych nad stra­tą para­so­la nie prze­cho­dzi­ło się tak łatwo do porząd­ku.

Czy pamię­tasz pierw­sze zda­nie, któ­re wypo­wie­dzia­łeś na ukra­iń­skiej zie­mi?

Pamię­tam, że to było w Czer­niow­cach w 1976 bodaj roku, wra­ca­li­śmy z Buł­ga­rii z Sozo­po­la przez Zwią­zek Radziec­ki, żona chcia­ła kupić sobie jakiś pier­ścio­nek czy łań­cu­szek i kie­dy prze­szli­śmy wzdłuż całe mia­sto, zoba­czy­łem mili­cjan­ta i zapy­ta­łem go, po rosyj­sku rzecz jasna, o sklep jubi­le­ra. Pytaj­ne, bo pytaj­ne, jed­nak to było peł­ne zda­nie, a nie rów­no­waż­nik.

Czy pamię­tasz pierw­sze­go Ukra­iń­ca, któ­re­go pozna­łeś?

Pamię­tam, że mili­cjant rozej­rzał się, naj­wi­docz­niej zna­lazł kogoś odpo­wied­nie­go, bo wło­żył gwiz­dek do ust i zagwiz­dał ile sił w płu­cach. Ruchem ręki przy­wo­łał mło­de­go czło­wie­ka, kazał mu zapro­wa­dzić nas do naj­bliż­sze­go skle­pu ze zło­tem. Pierw­szy Ukra­iniec, któ­re­go pozna­łem, parę dni wcze­śniej zoba­czył pierw­szy raz swo­ją pół­to­ra­rocz­ną córecz­kę, bo gdy jego żona zaszła w cią­żę, poje­chał budo­wać BAM. Czę­sto­wał nas suszo­ną rybą z gaze­to­wej tut­ki, ale za Chi­ny nie mógł zro­zu­mieć, że byli­śmy w tej Buł­ga­rii indy­wi­du­al­nie, wła­snym samo­cho­dem, i wciąż pytał, gdzie stoi nasz auto­kar.

Czy pamię­tasz pierw­szą poważ­ną lite­rów­ką, jaką zro­bio­no ci w dru­ku?

Pamię­tam, że Krzysz­tof Mętrak opo­wia­dał, że jego tek­sty w „Kul­tu­rze” skła­da taki zecer, któ­ry kie­dy uzna, że są nie­ja­sne, daje jego nazwi­sko w for­mie nie Mętrak, a Męt­niak. Pierw­szą poważ­ną lite­rów­kę zro­bił mi Lesław Bar­tel­ski w: „Pol­scy pisa­rze współ­cze­śni. Infor­ma­tor 1944–1970”, War­sza­wa: Agen­cja Autor­ska, 1972, gdzie poja­wi­łem się jako Bog­dan, a nie Boh­dan. To był ten kamień węgiel­ny pod here­zję zwią­za­ną z pisow­nią moje­go imie­nia, któ­ra sze­rzy się do dzi­siaj.

Czy pamię­tasz swój pierw­szy nie­po­wstrzy­ma­ny atak śmie­chu?

Pamię­tam, że byłem na jakiejś pre­lek­cji star­sze­go pana, mógł mieć ze sześć­dzie­siąt lat, ja mia­łem może dzie­sięć, może jede­na­ście, i on miał taki wer­bal­ny tik, pole­ga­ją­cy na tym, że co chwi­la powta­rzał „nie­praw­da, panie”, wyda­wa­ło mi się to tak komicz­ne, że cią­gle zaprze­cza temu, co wcze­śniej powie­dział, że musia­łem wyjść z sali. Pamię­tam rów­nież swój kolej­ny nie­po­wstrzy­ma­ny atak śmie­chu, kie­dy wie­le lat póź­niej jako juror w kon­kur­sie jed­ne­go wier­sza w gli­wic­kim klu­bie „Pereł­ka” dobrze po pół­no­cy czy­ta­łem w zastęp­stwie już nie­obec­ne­go Krzysz­to­fa Jawor­skie­go jego zwy­cię­ski wiersz i parę razy pod­cho­dzi­łem do ostat­nich wer­sów, któ­re były tak zabaw­ne, że nie umia­łem przez nie prze­brnąć i poko­na­ny przez kol­kę jak wczo­raj pol­ski mara­toń­czyk po trzy­dzie­stu kilo­me­trach, pod­da­łem się.

Czy pamię­tasz jak nazy­wa­ło się pierw­sze piwo, któ­re­go spró­bo­wa­łeś?

Pamię­tam, że było to na Roz­to­czu, pod­czas har­cer­skie­go obo­zu wędrow­ne­go, w lip­cu 1958 roku, pod­czas któ­re­go zdo­by­łem brą­zo­wą odzna­kę tury­sty pie­sze­go; w ksią­żecz­ce towa­rzy­szą­cej tej odzna­ce zacho­wa­ła się pew­nie tra­sa, któ­rą poko­ny­wa­li­śmy przy pięk­nej pogo­dzie, w upa­le, kurzu pylą­cych doj­rza­łych zbóż. W wiej­skim skle­pie, gdzieś mię­dzy Suść­cem, Zwie­rzyń­cem, Horyń­cem, Józe­fo­wem, Naro­lem, Górec­kiem Kościel­nym pod pło­tem z drew­nia­nych szta­chet pozna­łem smak tego napo­ju, to nie było piwo z butel­ki, a lane, zim­ne, zło­te, bar­dzo mi sma­ko­wa­ło. I lubi­łem druh­nę, któ­ra się nami opie­ko­wa­ła, rów­nież za to, że w sta­nie wyż­szej koniecz­no­ści pozwo­li­ła nam na to piwo, bo w skle­pie poza nim nie było nic do picia.

Czy pamię­tasz kolor maj­tek, któ­re mia­ła na sobie pierw­sza dziew­czy­na, do któ­rej się dobie­ra­łeś? Tyl­ko nie mów, że była bez, bo tak na to pyta­nie odpo­wie­dział nie­daw­no publicz­nie Janusz Rud­nic­ki.

Pamię­tam, że to było na klat­ce scho­do­wej w blo­ku, w któ­rym miesz­ka­ła, na pół­pię­trze, przy kalo­ry­fe­rze, nocą, ale nie byłem aż takim idio­tą, żeby nas dekon­spi­ro­wać zapa­la­jąc świa­tło. Nie mogłem prze­wi­dzieć, że po prze­szło pół wie­ku zadasz mi pyta­nie, któ­re­go, nawia­sem mówiąc, ja bym ci nigdy nie zadał.

Prze­pra­szam. Czy pamię­tasz pierw­szy pro­gram tele­wi­zyj­ny, któ­ry obej­rza­łeś od deski do deski?

Pamię­tam, że tele­wi­zor był w jakiejś świe­tli­cy Insty­tu­tu Nawo­że­nia i Gle­bo­znaw­stwa, a myśmy wte­dy miesz­ka­li w Osa­dzie Pała­co­wej i była trans­mi­sja meczu hoke­jo­we­go, i przez całe trzy ter­cje wpa­try­wa­łem się w płat­ki śnie­gu wypeł­nia­ją­ce ekran, któ­re z rzad­ka ustę­po­wa­ły uko­śnym szer­szym i węż­szym paskom, prze­su­wa­ją­cym się z góry w dół. Wysze­dłem tro­chę roz­cza­ro­wa­ny, ale z poczu­ciem, że uczest­ni­czy­łem w czymś bar­dzo waż­nym.

Czy pamię­tasz, co moż­na było kupić za publi­ka­cję jed­nej recen­zji w poważ­nym piśmie lite­rac­kim daj­my na to w 1977 roku?

Pamię­tam, że w 1967 roku tygo­dnik „Kul­tu­ra” pła­cił za krót­ką recen­zję (dzi­siaj w tygo­dni­kach opi­nii te dwie i pół stro­nicz­ki ucho­dzi­ły­by za dłu­gi esej) 300 zło­tych. Za to moż­na było zjeść na Fok­sal kola­cję w trzy oso­by, z alko­ho­lem.

Czy zakrę­ci­łeś wodę i gaz w swo­im war­szaw­skim miesz­ka­niu?

Nie pamię­tam, ale zakła­dam, że tak.

O autorach i autorkach

Bohdan Zadura

Ur. w 1945 r. Poeta, prozaik, tłumacz i krytyk literacki. W latach 2004-2020 redaktor naczelny „Twórczości”, od lat pozostaje związany z „Akcentem” i „Literaturą na Świecie”. Laureat licznych polskich i zagranicznych nagród, w tym: Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius (2011), Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. H. Skoworody (2014) oraz Nagrody im. C.K. Norwida (2015). W Biurze Literackim w latach 2005–2007 ukazały się jego dzieła zebrane, a w kolejnych latach publikował w oficynie następne premierowe książki, w tym w 2020 roku wybór wierszy Sekcja zabójstw. W 2018 r. został uhonorowany Silesiusem za całokształt twórczości.

Darek Foks

Urodzony w Skierniewicach. Poeta, prozaik, redaktor i scenarzysta. Studiował na Wydziale Wiedzy o Teatrze warszawskiej Akademii Teatralnej, ukończył scenopisarstwo w łódzkiej Filmówce. Laureat m.in. głównej nagrody Konkursu na Brulion Poetycki (1993), Nagrody im. Natalii Gall (1999), Nagrody TVP Kultura (2006) za książkę Co robi łączniczka (przygotowaną wraz ze Z. Liberą), nominowaną również do Nagrody Literackiej Gdynia (2006). Laureat Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius (2014) za całokształt twórczości. Dwukrotnie nominowany do Paszportu Polityki (2000, 2004). Redaktor działu prozy w „Twórczości”. Mieszka w Skierniewicach.

Powiązania

Kanapeczka, Ogień

nagrania / wydarzenia Różni autorzy

Zapis całe­go spo­tka­nia autor­skie­go z udzia­łem Osta­pa Sły­wyn­skie­go, Kār­li­sa Vēr­di­ņša, Boh­da­na Zadu­ry i Jac­ka Deh­ne­la pod­czas festi­wa­lu Port Wro­cław 2010.

Więcej

Osiem lat poprzednich rządów utwierdziło mnie w tym, że jestem patriotą

wywiady / o książce Bohdan Zadura Karol Maliszewski

Roz­mo­wa Karo­la Mali­szew­skie­go z Boh­da­nem Zadu­rą, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Zmia­na cza­su, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 21 paź­dzier­ni­ka 2024 roku.

Więcej

Węgierskie lato

dzwieki / WYDARZENIA Różni autorzy

Zapis całe­go spo­tka­nia autor­skie­go z udzia­łem Zsó­fii Bal­li, Istvána Kovác­sa, Péte­ra Kán­to­ra i Boh­da­na Zadu­ry pod­czas festi­wa­lu Port Wro­cław 2010.

Więcej

Pospieszny Legnica-Wroclaw

dzwieki / WYDARZENIA Różni autorzy

Zapis roz­mo­wy z udzia­łem Julii Fie­dor­czuk, Jolan­ty Kowal­skiej, Kuby Mikur­dy, Mar­ci­na Sen­dec­kie­go, Andrze­ja Sosnow­skie­go i Boh­da­na Zadu­ry pod­czas festi­wa­lu Port Wro­cław 2010.

Więcej

Wszystko gubione

dzwieki / WYDARZENIA Bohdan Zadura Krystyna Miłobędzka Sławomir Elsner

Zapis całe­go spo­tka­nia autor­skie­go z udzia­łem Sła­wo­mi­ra Elsne­ra, Kry­sty­ny Miło­będz­kiej i Boh­da­na Zadu­ry pod­czas Por­tu Wro­cław 2009.

Więcej

Fest Ukraine

nagrania / transPort Literacki Różni autorzy

Spo­tka­nie z udzia­łem Ołek­san­dra Irwa­ne­cia, Hały­ny Kruk, Ser­hi­ja Żada­na, Boh­da­na Zadu­ry i Dariu­sza Bugla­skie­go w ramach festi­wa­lu Trans­Port Lite­rac­ki 27. Muzy­ka Hubert Zemler.

Więcej

Piszą, więc żyją

recenzje / KOMENTARZE Bohdan Zadura

Autor­ski komen­tarz Boh­da­na Zadu­ry towa­rzy­szą­cy pre­mie­rze książ­ki Piszą, więc żyją. Pierw­szych sto dni woj­ny w tłu­ma­cze­niu Boh­da­na Zadu­ry, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 22 sierp­nia 2022 roku.

Więcej

Z tej mojej bezsilności

wywiady / o książce Bohdan Zadura Łukasz Dynowski

Roz­mo­wa Łuka­sza Dynow­skie­go z Boh­da­nem Zadu­rą, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Piszą, więc żyją. Pierw­szych sto dni woj­ny w tłu­ma­cze­niu Boh­da­na Zadu­ry, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 29 sierp­nia 2022 roku.

Więcej

Piszą, więc żyją. Pierwszych sto dni wojny

utwory / zapowiedzi książek Różni autorzy

Frag­men­ty zapo­wia­da­ją­ce książ­kę Piszą, więc żyją. Pierw­szych sto dni woj­ny w tłu­ma­cze­niu Boh­da­na Zadu­ry, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim 29 sierp­nia 2022 roku.

Więcej

Od Andruchowycza do Żadana

recenzje / KOMENTARZE Bohdan Zadura

Autor­ski komen­tarz Boh­da­na Zadu­ry, towa­rzy­szą­cy pre­mie­rze książ­ki 100 wier­szy wol­nych z Ukra­iny, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 2 maja 2022 roku.

Więcej

Wojna zmienia wszystko…

wywiady / o książce Bohdan Zadura Karol Maliszewski

Roz­mo­wa Karo­la Mali­szew­skie­go z Boh­da­nem Zadu­rą, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki 100 wier­szy wol­nych z Ukra­iny, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 2 maja 2022 roku.

Więcej

100 wierszy wolnych z Ukrainy (2)

utwory / zapowiedzi książek Bohdan Zadura

Frag­men­ty zapo­wia­da­ją­ce książ­kę 100 wier­szy wol­nych z Ukra­iny w tłu­ma­cze­niu Boh­da­na Zadu­ry, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim 30 maja 2022 roku.

Więcej

Ktokolwiek, tylko nie ja

utwory / zapowiedzi książek Bohdan Zadura Hałyna Kruk

Frag­ment zapo­wia­da­ją­cy książ­kę Kto­kol­wiek, tyl­ko nie ja Hały­ny Kruk w tłu­ma­cze­niu Boh­da­na Zadu­ry, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim 23 maja 2022 roku.

Więcej

100 wierszy wolnych z Ukrainy

utwory / zapowiedzi książek Bohdan Zadura

Frag­men­ty zapo­wia­da­ją­ce książ­kę 100 wier­szy wol­nych z Ukra­iny w tłu­ma­cze­niu Boh­da­na Zadu­ry, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim 2 maja 2022 roku.

Więcej

Wiersz polski średniej długości

dzwieki / WYDARZENIA Różni autorzy

Zapis całe­go spo­tka­nia autor­skie­go z udzia­łem Dar­ka Fok­sa, Krzysz­to­fa Jawor­skie­go, Zbi­gnie­wa Mache­ja i Toma­sza Maje­ra­na pod­czas Por­tu Wro­cław 2007.

Więcej

Puste trybuny

nagrania / stacja Literatura Bohdan Zadura

Czy­ta­nie z książ­ki Puste try­bu­ny z udzia­łem Boh­da­na Zadu­ry w ramach festi­wa­lu Sta­cja Lite­ra­tu­ra 26.

Więcej

Rozmowy na torach: odcinek 1 Bohdan Zadura

nagrania / stacja Literatura Antonina Tosiek Bohdan Zadura Jakub Skurtys

Pierw­szy odci­nek z cyklu „Roz­mo­wy na torach” w ramach festi­wa­lu Sta­cja Lite­ra­tu­ra 26.

Więcej

Rozbiórka

dzwieki / WYDARZENIA Różni autorzy

Zapis całe­go spo­tka­nia autor­skie­go z udzia­łem Urszu­li Kozioł, Ryszar­da Kry­nic­kie­go, Boh­da­na Zadu­ry, Pio­tra Som­me­ra, Jerze­go Jar­nie­wi­cza, Zbi­gnie­wa Mache­ja, Andrze­ja Sosnow­skie­go, Tade­uszy Pió­ry, Dar­ka Fok­sa, Woj­cie­cha Bono­wi­cza, Mar­ci­na Sen­dec­kie­go, Dariu­sza Suski, Mariu­sza Grze­bal­skie­go, Dariu­sza Sośnic­kie­go, Krzysz­to­fa Siw­czy­ka, Mar­ty Pod­gór­nik i Jac­ka Deh­ne­la pod­czas Por­tu Wro­cław 2007.

Więcej

Książki z Biura: Odcinek 14 Sekcja zabójstw

nagrania / między wierszami Bohdan Zadura

Czter­na­sty odci­nek cyklu Książ­ki z Biu­ra. Nagra­nie zre­ali­zo­wa­no w ramach pro­jek­tu Kar­to­te­ka 25.

Więcej

Odwiedziny krewnych

dzwieki / WYDARZENIA Różni autorzy

Zapis całe­go spo­tka­nia autor­skie­go z udzia­łem Andre­ja Ada­mo­wi­cza, Andre­ja Cha­da­no­wi­cza, Wasy­la Mach­ny i Boh­da­na Zadu­ry pod­czas Por­tu Wro­cław 2006.

Więcej

Wojna (pieśni lisów), Przepowieść w ścinkach, Gdyby ktoś o mnie pytał, Sekcja zabójstw

nagrania / stacja Literatura Różni autorzy

Spo­tka­nie wokół ksią­żek Woj­na (pie­śni lisów), Prze­po­wieść w ścin­kach, Gdy­by ktoś o mnie pytał i Sek­cja zabójstw z udzia­łem Kon­ra­da Góry, Mar­ty Pod­gór­nik, Boh­da­na Zadu­ry, Joan­ny Muel­ler i Karo­la Mali­szew­skie­go w ramach festi­wa­lu Sta­cja Lite­ra­tu­ra 25.

Więcej

W zdrowym ciele mały duch

dzwieki / WYDARZENIA Andrej Chadanowicz Bohdan Zadura Jurij Andruchowycz

Zapis całe­go spo­tka­nia autor­skie­go z udzia­łem Juri­ja Anru­cho­wy­cza, Andre­ja Cha­da­no­wi­cza i Boh­da­na Zadu­ry pod­czas Por­tu Wro­cław 2006.

Więcej

Dobra wiadomość

recenzje / KOMENTARZE Bohdan Zadura

Autor­ski komen­tarz Boh­da­na Zadu­ry, towa­rzy­szą­cy pre­mie­rze książ­ki Puste try­bu­ny, któ­ra uka­za­ła się w Biu­rze Lite­rac­kim 14 czerw­ca 2021 roku.

Więcej

Nie uciekam od rzeczywistości, staram się ją widzieć jasno, choć trudno, żeby w zachwyceniu

wywiady / o książce Bohdan Zadura Marta Podgórnik

Roz­mo­wa Mar­ty Pod­gór­nik z Boh­da­nem Zadu­rą, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Puste try­bu­ny, któ­ra uka­za­ła się w Biu­rze Lite­rac­kim 14 czerw­ca 2021 roku.

Więcej

Małe muzeum

dzwieki / WYDARZENIA Bohdan Zadura

Zapis całe­go spo­tka­nia autor­skie­go z udzia­łem Boh­da­na Zadu­ry pod­czas Por­tu Wro­cław 2005.

Więcej

Puste trybuny

utwory / zapowiedzi książek Bohdan Zadura

Frag­ment zapo­wia­da­ją­cy książ­kę Puste try­bu­ny Boh­da­na Zadu­ry, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim 14 czerw­ca 2021 roku.

Więcej

Lament na dancingu

dzwieki / WYDARZENIA Różni autorzy

Zapis całe­go spo­tka­nia autor­skie­go z udzia­łem Dar­ka Fok­sa, Mar­ty Pod­gór­nik, Dag­ma­ry Suma­ry, Ada­ma Zdro­dow­skie­go i Tade­usza Pió­ry pod­czas Por­tu Wro­cław 2005.

Więcej

Piosenki dla martwego koguta

dzwieki / WYDARZENIA Różni autorzy

Zapis całe­go spo­tka­nia autor­skie­go Juri­ja Andru­cho­wy­cza, Andri­ja Bon­da­ra, Naza­ra Hon­cza­ra, Myko­ły Riab­czu­ka, Osta­pa Sly­wyn­skie­go, Ser­hi­ja Żada­na, Dar­ka Fok­sa oraz Boh­dan Zadu­ry pod­czas Por­tu Legni­ca 2004.

Więcej

Rafał Wojaczek, który jest

dzwieki / WYDARZENIA Różni autorzy

Zapis całe­go spo­tka­nia autor­skie­go poświę­co­ne­go twór­czo­ści Rafa­ła Wojacz­ka pod­czas Por­tu Legni­ca 2004.

Więcej

Spis rzeczywistości

recenzje / ESEJE Bohdan Zadura

Szkic Boh­da­na Zadu­ry, towa­rzy­szą­cy wyda­niu książ­ki Semio­na Cha­ni­na Ale nie to, w tłu­ma­cze­niu Boh­da­na Zadu­ry, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim 9 grud­nia 2020 roku.

Więcej

[nie pomyśl, że to bezdomny]

recenzje / KOMENTARZE Bohdan Zadura Siemion Chanin

Autor­ski komen­tarz Sie­mio­na Cha­ni­na, towa­rzy­szą­cy wyda­niu książ­ki Semio­na Cha­ni­na Ale nie to, w tłu­ma­cze­niu Boh­da­na Zadu­ry, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim 9 grud­nia 2020 roku.

Więcej

Ale nie to (2)

utwory / zapowiedzi książek Bohdan Zadura Siemion Chanin

Frag­ment zapo­wia­da­ją­cy książ­kę Semio­na Cha­ni­na Ale nie to, w tłu­ma­cze­niu Boh­da­na Zadu­ry, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim 18 listo­pa­da 2020 roku.

Więcej

Damski boks

dzwieki / WYDARZENIA Różni autorzy

Zapis całe­go spo­tka­nia autor­skie­go Julii Fie­dor­czuk, Kla­ry Nowa­kow­skiej, Mar­ty Pod­gór­nik, Agniesz­ki Wol­ny-Ham­ka­ło oraz Boh­da­na Zadu­ry pod­czas Por­tu Legni­ca 2004.

Więcej

Głos wolny wolność ubezpieczający

wywiady / o książce Artur Burszta Bohdan Zadura

Roz­mo­wa Artu­ra Bursz­ty z Boh­da­nem Zadu­rą, towa­rzy­szą­ca wyda­niu książ­ki Boh­da­na Zadu­ry Sek­cja zabójstw, któ­ra uka­za­ła się w Biu­rze Lite­rac­kim 16 wrze­śnia 2020 roku.

Więcej

Sekcja zabójstw pracuje bez chwili wytchnienia

recenzje / KOMENTARZE Bohdan Zadura

Autor­ski komen­tarz Boh­da­na Zadu­ry, towa­rzy­szą­cy wyda­niu książ­ki Boh­da­na Zadu­ry Sek­cja zabójstw, któ­ra uka­za­ła się w Biu­rze Lite­rac­kim 16 wrze­śnia 2020 roku.

Więcej

Dzikie wrażenia kreta (poeci trzech pokoleń)

dzwieki / WYDARZENIA Różni autorzy

Zapis całe­go spo­tka­nia autor­skie­go Toma­sza Maje­ra­na, Krzysz­to­fa Siw­czy­ka, Andrze­ja Sosnow­skie­go i Boh­da­na Zadu­ry pod­czas Por­tu Lite­rac­kie­go 2004.

Więcej

Sekcja zabójstw

utwory / zapowiedzi książek Bohdan Zadura

Frag­ment zapo­wia­da­ją­cy książ­kę Boh­da­na Zadu­ry Sek­cja zabójstw, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim 16 wrze­śnia 2020 roku.

Więcej

Bratanki

dzwieki / WYDARZENIA Bohdan Zadura István Kovács

Zapis całe­go spo­tka­nia autor­skie­go Istvána Kovác­sa i Boh­da­na Zadu­ry pod­czas Por­tu Legni­ca 2003.

Więcej

Mer Betlejem i 60% słów

dzwieki / WYDARZENIA Darek Foks Maciej Malicki

Zapis całe­go spo­tka­nia autor­skie­go Dar­ka Fok­sa i Macie­ja Malic­kie­go pod­czas Por­tu Legni­ca 2003.

Więcej

Och, tak Och, nie

recenzje / KOMENTARZE Bohdan Zadura

Komen­tarz Boh­da­na Zadu­ry, opu­bli­ko­wa­ny w cyklu pre­zen­ta­cji naj­cie­kaw­szych archi­wal­nych tek­stów z dwu­dzie­sto­pię­cio­le­cia festi­wa­lu Sta­cja Lite­ra­tu­ra.

Więcej

Ptasia grypa i Między wierszami

dzwieki / WYDARZENIA Bohdan Zadura

Zapis całe­go spo­tka­nia autor­skie­go z udzia­łem Boh­da­na Zadu­ry w trak­cie Por­tu Legni­ca 2002.

Więcej

Jakie życie – taka śmierć

wywiady / o książce Bohdan Zadura Tomasz Majeran

Zapis roz­mo­wy Toma­sza Maje­ra­na z Boh­da­nem Zadu­rą, opu­bli­ko­wa­nej w cyklu pre­zen­ta­cji naj­cie­kaw­szych archi­wal­nych tek­stów z dwu­dzie­sto­pię­cio­le­cia festi­wa­lu Sta­cja Lite­ra­tu­ra.

Więcej

Po szkodzie

nagrania / stacja Literatura Bohdan Zadura Dawid Mateusz Karol Maliszewski

Spo­tka­nie autor­skie wokół książ­ki Po szko­dzie z udzia­łem Boh­da­na Zadu­ry, Karo­la Mali­szew­skie­go i Dawi­da Mate­usza w ramach festi­wa­lu Sta­cja Lite­ra­tu­ra 23.

Więcej

Od kuchni

wywiady / o pisaniu Artur Burszta Bohdan Zadura

Zapis roz­mo­wy Artu­ra Bursz­ty z Boh­da­nem Zadu­rą, opu­bli­ko­wa­nej w cyklu pre­zen­ta­cji naj­cie­kaw­szych archi­wal­nych tek­stów z dwu­dzie­sto­pię­cio­le­cia festi­wa­lu Sta­cja Lite­ra­tu­ra.

Więcej

Poematy taty

recenzje / ESEJE Darek Foks

Szkic Dar­ka Fok­sa opu­bli­ko­wa­ny w cyklu pre­zen­ta­cji naj­cie­kaw­szych archi­wal­nych tek­stów z dwu­dzie­sto­pię­cio­le­cia festi­wa­lu Sta­cja Lite­ra­tu­ra.

Więcej

Na wszelki wypadek

recenzje / KOMENTARZE Bohdan Zadura

Autor­ski komen­tarz Boh­da­na Zadu­ry opu­bli­ko­wa­ny w cyklu pre­zen­ta­cji naj­cie­kaw­szych archi­wal­nych tek­stów z dwu­dzie­sto­pię­cio­le­cia festi­wa­lu Sta­cja Lite­ra­tu­ra.

Więcej

Poematy

dzwieki / WYDARZENIA Bohdan Zadura

Zapis całe­go spo­tka­nia autor­skie­go Boh­da­na Zadu­ry pod­czas Por­tu Legni­ca 2001.

Więcej

Sonet drogi i Paradiso

dzwieki / WYDARZENIA Darek Foks Marta Podgórnik

Zapis całe­go potka­nia autor­skie­go Dar­ka Fok­sa i Mar­ty Pod­gór­nik pod­czas Por­tu Legni­ca 2000.

Więcej

Poezja z nagrodami: Nocne życie

recenzje / KOMENTARZE Bohdan Zadura

Boh­dan Zadu­ra odpo­wia­da na pyta­nia w ankie­cie doty­czą­cej książ­ki Noc­ne życie, wyda­nej w wer­sji elek­tro­nicz­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 11 lip­ca 2018 roku. Książ­ka uka­zu­je się w ramach akcji „Poezja z nagro­da­mi”.

Więcej

Trampolina

dzwieki / RECYTACJE Bohdan Zadura

Wiersz z tomu Wszyst­ko, zare­je­stro­wa­ny pod­czas spo­tka­nia „Wszyst­ko gubio­ne” na festi­wa­lu Port Wro­cław 2009.

Więcej

Noc Zadury

nagrania / z fortu do portu Bohdan Zadura

Frag­ment „Nocy Zadu­ry”, pod­czas któ­rej Boh­dan Zadu­ra oprócz czy­ta­nia wier­szy sma­żył tak­że nale­śni­ki.

Więcej

Kraj nieograniczonych możliwości

wywiady / o książce Bohdan Zadura Dawid Mateusz

Roz­mo­wa Dawi­da Mate­usza z Boh­da­nem Zadu­rą, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Po szko­dzie, wyda­nej nakła­dem Biu­ra Lite­rac­kie­go 26 lute­go 2018 roku.

Więcej

Po szkodzie (2)

utwory / zapowiedzi książek Bohdan Zadura

Frag­ment zapo­wia­da­ją­cy książ­kę Po szko­dzie Boh­da­na Zadu­ry, któ­ra uka­że się nakła­dem Biu­ra Lite­rac­kie­go 19 lute­go 2018 roku.

Więcej

Po szkodzie (1)

utwory / zapowiedzi książek Bohdan Zadura

Frag­ment zapo­wia­da­ją­cy książ­kę Po szko­dzie Boh­da­na Zadu­ry, któ­ra uka­że się nakła­dem Biu­ra Lite­rac­kie­go 19 lute­go 2018 roku.

Więcej

Australian Open

dzwieki / RECYTACJE Bohdan Zadura

Wiersz zare­je­stro­wa­ny pod­czas spo­tka­nia „Wier­sze z gazet” na festi­wa­lu Port Wro­cław 2015.

Więcej

Dyskusja „Barbarzyńcy czy nie. Dwadzieścia lat po przełomie”

nagrania / między wierszami Różni autorzy

Port Wro­cław 2009: wypo­wie­dzi Dariu­sza Nowac­kie­go, Pio­tra Śli­wiń­skie­go, Justy­ny Sobo­lew­skiej, Pio­tra Czer­niaw­skie­go, Dar­ka Fok­sa, Krzysz­to­fa Jawor­skie­go, Boh­da­na Zadu­ry, Roma­na Hone­ta.

Więcej

Dyskusja „Poeci a ikonosfera współczesności”

nagrania / z fortu do portu Różni autorzy

Krzysz­tof Siw­czyk, Mar­cin Świe­tlic­ki, Andrzej Sosnow­ski, Adam Wie­de­mann i Boh­dan Zadu­ra spie­ra­ją się o iko­nos­fe­rę współ­cze­sno­ści. Port Legni­ca 2002.

Więcej

Wiersze z gazet

nagrania / z fortu do portu Bohdan Zadura Ryszard Krynicki Zbigniew Machej

Zapis spo­tka­nia autor­skie­go „Wier­sze z gazet” z Ryszar­dem Kry­nic­kim, Zbi­gnie­wem Mache­jem i Boh­da­nem Zadu­rą 20. festi­wa­lu lite­rac­kie­go Port Wro­cław 2015.

Więcej

Maść przeciw poezji

nagrania / między wierszami Bohdan Zadura Grzegorz Jankowicz Leszek Engelking

Pre­zen­ta­cja anto­lo­gii Lesz­ka Engel­kin­ga Maść prze­ciw poezji. Prze­kła­dy z poezji cze­skiej. Książ­kę komen­tu­ją Grze­gorz Jan­ko­wicz, Boh­dan Zadu­ra oraz tłu­macz. Wier­sze Jaro­sla­va Vrchlic­kie­go „Śpią­ca Pra­ga” i „Venus Ver­ti­cor­dia” we wła­snej aran­ża­cji muzycz­nej wyko­nu­je Sam­bor Dudziń­ski.

Więcej

Dyskusja „Poezja a język niski”

nagrania / między wierszami Różni autorzy

Co poezji po wul­ga­ry­zmach? Odpo­wia­da­ją Woj­ciech Wil­czyk, Mar­cin Świe­tlic­ki, Darek Foks i Andrzej Sosnow­ski.

Więcej

Dyskusja „Co to jest barbarzyństwo w poezji?”

nagrania / między wierszami Różni autorzy

Mitycz­ne pyta­nie o kla­sy­cy­stów i bar­ba­rzyń­ców zada­ne Dar­ko­wi Fok­so­wi, Tade­uszo­wi Pió­rze, Ada­mo­wi Wie­de­man­no­wi i Boh­da­no­wi Zadu­rze.

Więcej

Wszystko

nagrania / między wierszami Bohdan Zadura Marcin Świetlicki

W rejs z Boh­da­nem Zadu­rą wyru­szy­li Mar­ta Pod­gór­nik i Krzysz­tof Siw­czyk. Fil­mo­wa etiu­da do wier­sza „Z cze­go wyro­słem” w reży­se­rii Anny Jadow­skiej.

Więcej

Dyskusja „Opozycja Poeta i naród”

nagrania / z fortu do portu Bohdan Zadura Marcin Świetlicki

Czy ist­nie­je opo­zy­cja „poeta i naród”? Cze­go lite­rat może potrze­bo­wać od spo­łe­czeń­stwa (i odwrot­nie)? Mówią Boh­dan Zadu­ra i Mar­cin Świe­tlic­ki, Port Legni­ca 2002.

Więcej

Dyskusja „Czy poezja może zmienić świat?”

nagrania / między wierszami Różni autorzy

Krzysz­tof Siw­czyk, Anna Pod­cza­szy, Boh­dan Zadu­ra, Jerzy Jar­nie­wicz, Zbi­gniew Machej oraz Tomasz Bro­da o tym, czy poezja to pró­ba „dania w pysk świa­tu”, czy może jego zmia­ny?

Więcej

Dyskusja „Słowa ujemne poetycko”

nagrania / między wierszami Różni autorzy

Zbi­gniew Machej, Krzysz­tof Siw­czyk, Mar­cin Świe­tlic­ki i Boh­dan Zadu­ra zasta­na­wia­ją się, czy ist­nie­ją sło­wa o ujem­nym poten­cja­le poetyc­kim. Port Legni­ca 2002.

Więcej

Tablet taty: fragmenty

dzwieki / RECYTACJE Darek Foks

Wier­sze z tomu Tablet taty, zare­je­stro­wa­ne pod­czas spo­tka­nia „Bar­ba­rzyń­cy i nie” na festi­wa­lu Port Wro­cław 2015.

Więcej

Barbarzyńcy i nie

nagrania / z fortu do portu Darek Foks Grzegorz Wróblewski Krzysztof Jaworski

Archi­wal­ne nagra­nie z udzia­łem Krzysz­to­fa Jawor­skie­go, Dar­ka Fok­sa, Grze­go­rza Wró­blew­skie­go.

Więcej

Haiku Birkenau

nagrania / z fortu do portu Darek Foks

Darek Foks na sce­nie Teatru im. Modrze­jew­skiej. Wie­czór autor­ski „Bitwa o Legni­cę” w ramach For­tu Legni­ca 1999.

Więcej

Poeci: Bohdan Zadura

nagrania / między wierszami Bohdan Zadura

Pią­ty odci­nek pro­gra­mu lite­rac­kie­go „Poeci”, w któ­rym Woj­ciech Bono­wicz roz­ma­wia z Boh­da­nem Zadu­rą.

Więcej

Who is who

recenzje / KOMENTARZE Bohdan Zadura

Autor­ski komen­tarz Boh­da­na Zadu­ry w ramach cyklu „Histo­ria jed­ne­go wier­sza”, towa­rzy­szą­cy pre­mie­rze książ­ki Już otwar­te, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 25 stycz­nia 2016 roku.

Więcej

Kto ma wisieć, nie utonie

wywiady / o książce Bohdan Zadura Monika Brągiel

Roz­mo­wa Moni­ki Brą­giel z Boh­da­nem Zadu­rą, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Już otwar­te, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 25 stycz­nia 2016 roku.

Więcej

Komentarz Darka Foksa do krótszego motta

recenzje / KOMENTARZE Darek Foks

Komen­tarz Dar­ka Fok­sa do mot­ta z książ­ki Histo­ria kina pol­skie­go, któ­ra uka­za­ła się nakła­dem Biu­ra Lite­rac­kie­go 7 grud­nia 2015 roku.

Więcej

Panie i panowie, powtarzamy

wywiady / o książce Darek Foks Grzegorz Tomicki

Roz­mo­wa Grze­go­rza Tomic­kie­go z Dar­kiem Fok­sem, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Histo­ria kina pol­skie­go, któ­ra uka­za­ła się nakła­dem Biu­ra Lite­rac­kie­go 7 grud­nia 2015 roku.

Więcej

Rozmowa o książce Sposoby na zaśnięcie

wywiady / o książce Różni autorzy

Dzie­ci zada­ją pyta­nia auto­rom i autor­kom książ­ki Spo­so­by na zaśnię­cie, któ­ra uka­za­ła się nakła­dem Biu­ra Lite­rac­kie­go 13 lip­ca 2015 roku.

Więcej

Komentarz do wiersza „Weronika”

recenzje / KOMENTARZE Darek Foks

Autor­ski komen­tarz Dar­ka Fok­sa do wier­sza „Wero­ni­ka” z książ­ki Tablet taty, któ­ra uka­za­ła się 9 mar­ca nakła­dem Biu­ra Lite­rac­kie­go.

Więcej

Wymyślanie drwala

wywiady / o książce Darek Foks Zuzanna Witkowska

Roz­mo­wa Zuzan­ny Wit­kow­skiej z Dar­kiem Fok­sem o książ­ce Tablet taty, któ­ra uka­za­ła się 10 mar­ca 2015 roku nakła­dem Biu­ra Lite­rac­kie­go.

Więcej

„Żeby uważnie przeczytać to, co w obcym języku mi się spodobało”

wywiady / o książce Bohdan Zadura Miłosz Waligórski

Z Boh­da­nem Zadu­rą, tłu­ma­czem Tra­ge­dii czło­wie­ka Imre Madácha, roz­ma­wia Miłosz Wali­gór­ski.

Więcej

Zgryz

dzwieki / RECYTACJE Bohdan Zadura

Wiersz z tomu Wszyst­ko, zare­je­stro­wa­ny pod­czas spo­tka­nia „Wszyst­ko gubio­ne” na festi­wa­lu Port Wro­cław 2009.

Więcej

Komentarz do wiersza „Hotel Ukraina”

recenzje / KOMENTARZE Bohdan Zadura

Autor­ski komen­tarz Boh­da­na Zadu­ry w ramach cyklu „Histo­ria jed­ne­go wier­sza”, towa­rzy­szą­cy pre­mie­rze książ­ki Krop­ka nad i, któ­ra uka­za­ła się w Biu­rze Lite­rac­kim 22 wrze­śnia 2015 roku.

Więcej

Matijasz i Zadura o Powieści o ojczyźnie

recenzje / KOMENTARZE Bohdan Zadura Dzwinka Matijasz

Autor­ski komen­tarz do frag­men­tu tek­stu Powie­ści o ojczyź­nie.

Więcej

Negocjacje próbne

recenzje / IMPRESJE Darek Foks

Esej Dar­ka Fok­sa towa­rzy­szą­cy pre­mie­rze książ­ki Dan­cing Dag­ma­ry Suma­ry.

Więcej

Emeryt młodym

recenzje / IMPRESJE Bohdan Zadura

Esej Mai Staś­ko towa­rzy­szą­cy pre­mie­rze książ­ki Kla­syk na luzie Boh­da­na Zadu­ry.

Więcej

Zmartwychwstanie ptaszka

recenzje / KOMENTARZE Bohdan Zadura

Autor­ski komen­tarz Boh­da­na Zadu­ry do wier­sza Zmar­twych­wsta­nie ptasz­ka.

Więcej

Ius primae noctis

recenzje / KOMENTARZE Bohdan Zadura

Autor­ski komen­tarz Boh­da­na Zadu­ry do wier­sza Ius pri­mae noc­tis z książ­ki Zmar­ty­chw­sta­nie ptasz­ka, któ­ra uka­za­ła się 17 maja 2012 roku nakła­dem Biu­ra Lite­rac­kie­go.

Więcej

Logika snu wymusza wiekszą precyzję

wywiady / o książce Bohdan Zadura Malwina Mus

Z Boh­da­nem Zadu­rą o książ­ce Zmar­twych­wsta­nie ptasz­ka roz­ma­wia Mal­wi­na Mus.

Więcej

Dwa akapity przy okazji

recenzje / KOMENTARZE Bohdan Zadura

Autor­ski komen­tarz Boh­da­na Zadu­ry do książ­ki Kla­syk na luzie, wyda­nej nakła­dem Biu­ra Lite­rac­kie­go 15 wrze­śnia 2011 roku.

Więcej

Poeta metafizyczny

wywiady / o książce Bohdan Zadura

Z Boh­da­nem Zadu­rą o książ­ce Psal­my i inne wier­sze Tade­usz Nowak roz­ma­wia­ją Michał Raiń­czuk i Kata­rzy­na Lisow­ska.

Więcej

Różne miary czasu

wywiady / o książce Bohdan Zadura

Z Boh­da­nem Zadu­rą o książ­ce Szki­ce, recen­zje, felie­to­ny roz­ma­wia Anna Krzy­wa­nia.

Więcej

Jestem takim zajączkiem…

wywiady / o książce Andrij Bondar Bohdan Zadura

Z Andri­jem Bon­da­rem o książ­ce Histo­rie waż­ne i nie­waż­ne roz­ma­wia Boh­dan Zadu­ra.

Więcej

Barbarzyńca w parku

wywiady / o książce Bohdan Zadura Jarosław Borowiec

Z Boh­da­nem Zadu­rą o książ­ce Noc­ne życie roz­ma­wia Jaro­sław Boro­wiec.

Więcej

Do pełnego szczęścia zabrakło dziewięciu centymetrów

recenzje / KOMENTARZE Bohdan Zadura

Autor­ski komen­tarz Boh­da­na Zadu­ry do wier­sza Bia­ły anioł z książ­ki Noc­ne życie, wyda­nej nakła­dem Biu­ra Lite­rac­kie­go 21 paź­dzier­ni­ka 2010 roku.

Więcej

BEZ KOMENTARZA

recenzje / KOMENTARZE Bohdan Zadura

Autor­ski komen­tarz Boh­da­na Zadu­ry towa­rzy­szą­cy pre­mie­rze książ­ki Wszyst­ko, któ­ra uka­za­ła się w Biu­rze Lite­rac­kim 1 wrze­śnia 2008 roku.

Więcej

O Przygodach przyrody

recenzje / NOTKI I OPINIE Bohdan Zadura Tomasz Fijałkowski Wojciech Bonowicz

Komen­ta­rze Woj­cie­cha Bono­wi­cza, Toma­sza Fijał­kow­skie­go, Anny Kału­ży oraz Boh­da­na Zadu­ry.

Więcej

Przedmowa do pierwszego wydania i Dopowiedzenie

recenzje / KOMENTARZE Bohdan Zadura

Przed­mo­wa Boh­da­na Zadu­ry do pierw­sze­go wyda­nia anto­lo­gii poezji ukra­iń­skiej Wier­sze zawsze są wol­ne, wyda­nej nakła­dem Biu­ra Lite­rac­kie­go.

Więcej

Przygoda wciąż trwa

wywiady / o książce Bohdan Zadura

Roz­mo­wa Anny Krzy­wa­ni z Boh­da­nem Zadu­rą, towa­rzy­szą­ca wyda­niu w Biu­rze Lite­rac­kim anto­lo­gii Węgier­skie lato.

Więcej

O Somie

recenzje / Różni autorzy

Komen­ta­rze Boh­da­na Zadu­ry, Agniesz­ki Wol­ny-Ham­ka­ło, Ingi Iwa­siów, Paw­ła Lek­szyc­kie­go, Mariu­sza Grze­bal­skie­go, Macie­ja Rober­ta, Mar­ci­na Orliń­skie­go, Artu­ra Nowa­czew­skie­go, Grze­go­rza Tomic­kie­go, Pio­tra Kępiń­skie­go.

Więcej

Ważne dokumenty

recenzje / NOTKI I OPINIE Darek Foks

Recen­zja Dar­ka Fok­sa towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze dwu­to­mo­wej edy­cji Szki­ców, recen­zji, felie­to­nów Boh­da­na Zadu­ry, wyda­nej przez Biu­ro Lite­rac­kie 4 czerw­ca 2007 roku.

Więcej

O Duszach monet

recenzje / NOTKI I OPINIE Różni autorzy

Komen­ta­rze Boh­da­na Zadu­ry, Mar­ci­na Sen­dec­kie­go, Bar­tło­mie­ja Maj­zla i Toma­sza Fijał­kow­skie­go.

Więcej

O Kotach. Podręczniku użytkownika

recenzje / NOTKI I OPINIE Bohdan Zadura Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki

Komen­ta­rze Euge­niu­sza Tka­czy­szy­na-Dyc­kie­go, Boh­da­na Zadu­ry, Boże­ny Keff i Lwa Niko­ła­je­wi­cza Mysz­ki­na.

Więcej

WNP: Warszawa – Nieborów – Polska

recenzje / KOMENTARZE Darek Foks

Autor­ski komen­tarz Dar­ka Fok­sa poświę­co­ny książ­ce Prze­ce­na map.

Więcej

Przypisy

recenzje / KOMENTARZE Bohdan Zadura

Autor­ski komen­tarz Boh­da­na Zadu­ry towa­rzy­szą­cy pre­mie­rze książ­ki Wier­sze zebra­ne (tom 1), wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 18 maja 2005 roku.

Więcej

Och, nie, No, tak

recenzje / KOMENTARZE Bohdan Zadura

Autor­ski komen­tarz Boh­da­na Zadu­ry towa­rzy­szą­cy pre­mie­rze książ­ki Pta­sia gry­pa, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim w 2002 roku.

Więcej

Mer Betlejem, Orlę (fragmenty)

recenzje / KOMENTARZE Darek Foks

Autor­ski komen­tarz Dar­ka Foska do książ­ki Mer Betle­jem, któ­ra uka­za­ła się w Biu­rze Lite­rac­kim.

Więcej

Komentarze Bohdana Zadury do wierszy z książki „Kopiec kreta”

recenzje / KOMENTARZE Bohdan Zadura

Autor­ski komen­tarz Boh­da­na Zadu­ry do wier­szy z książ­ki Kopiec kre­ta, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim w 2004 roku.

Więcej

Prawdę mówiąc

wywiady / o książce Andrzej Sosnowski Bohdan Zadura

Roz­mo­wa Andrze­ja Sosnow­skie­go z Boh­da­nem Zadu­rą, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Kla­syk na luzie. Roz­mo­wy z Boh­da­nem Zadu­rą, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 15 wrze­śnia 2011 roku.

Więcej

Groziła mi śmierć przez zamarznięcie

wywiady / o pisaniu Bohdan Zadura

Roz­mo­wa Gabrie­li Bar z Boh­da­nem Zadu­rą.

Więcej

W owalu cyklonu, w oku stadionu

recenzje / ESEJE Adam Poprawa

Recen­zja Ada­ma Popra­wy, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Puste try­bu­ny, któ­ra uka­za­ła się w Biu­rze Lite­rac­kim 14 czerw­ca 2021 roku.

Więcej

Nie uciekam od rzeczywistości, staram się ją widzieć jasno, choć trudno, żeby w zachwyceniu

wywiady / o książce Bohdan Zadura Marta Podgórnik

Roz­mo­wa Mar­ty Pod­gór­nik z Boh­da­nem Zadu­rą, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Puste try­bu­ny, któ­ra uka­za­ła się w Biu­rze Lite­rac­kim 14 czerw­ca 2021 roku.

Więcej

Klasyk na luzie, ale jednak klasyk

recenzje / ESEJE Marta Podgórnik

Recen­zja Mar­ty Pod­gór­nik, towa­rzy­szą­ca wyda­niu książ­ki Boh­da­na Zadu­ry Sek­cja zabójstw, któ­ra uka­za­ła się w Biu­rze Lite­rac­kim 16 wrze­śnia 2020 roku.

Więcej

Australian Open

dzwieki / RECYTACJE Bohdan Zadura

Wiersz zare­je­stro­wa­ny pod­czas spo­tka­nia „Wier­sze z gazet” na festi­wa­lu Port Wro­cław 2015.

Więcej

Poeci: Bohdan Zadura

nagrania / między wierszami Bohdan Zadura

Pią­ty odci­nek pro­gra­mu lite­rac­kie­go „Poeci”, w któ­rym Woj­ciech Bono­wicz roz­ma­wia z Boh­da­nem Zadu­rą.

Więcej

Wielkie zamknięcie

recenzje / ESEJE Ilona Podlecka

Recen­zja Ilo­ny Pod­lec­kiej towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Już otwar­te Boh­da­na Zadu­ry, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 25 stycz­nia 2016 roku.

Więcej

Tablet taty

recenzje / ESEJE Monika Piotrowska-Wegner

Recen­zja Moni­ki Pio­trow­skiej-Wegner z książ­ki Dar­ka Fok­sa Tablet taty, któ­ra uka­za­ła się na blo­gu mon­weg.

Więcej

Szlifowane chropawym pumeksem

recenzje / ESEJE Marek Olszewski

Recen­zja Mar­ka Olszew­skie­go z ksią­żek Susza i Tablet taty, któ­ra uka­za­ła się w cza­so­pi­śmie „Nowe Książ­ki”.

Więcej

Polska szkoła montażu literackiego. Przypadek Darka Foksa

recenzje / IMPRESJE Klaudia Muca

Esej Klau­dii Mucy towa­rzy­szą­cy pre­mie­rze książ­ki Dar­ka Fok­sa Histo­ria kina pol­skie­go, któ­ra uka­za­ła się nakła­dem Biu­ra Lite­rac­kie­go 7 grud­nia 2015 roku.

Więcej

Liryczne migawki

recenzje / ESEJE Sylwia Sekret

Recen­zja Syl­wii Sekret z książ­ki Dar­ka Fok­sa Tablet taty, któ­ra uka­za­ła się na stro­nie Lubimyczytać.pl

Więcej

Ach, gdzie są niegdysiejsze foldery!

recenzje / ESEJE Karolina Górniak

Recen­zja Karo­li­ny Gór­niak z książ­ki Tablet taty Dar­ka Fok­sa, któ­ra uka­za­ła się 30 kwiet­nia 2015 roku w por­ta­lu Xiegarnia.pl.

Więcej

Że zapytam

recenzje / IMPRESJE Piotr Lorkowski

Esej Pio­tra W. Lor­kow­skie­go z książ­ki Tablet taty Dar­ka Fok­sa, któ­ra uka­za­ła się 9 mar­ca 2015 roku nakła­dem Biu­ra Lite­rac­kie­go.

Więcej

Węgierskie lato. Przekłady z poetów węgierskich

recenzje / ESEJE Krzysztof Varga

Recen­zja Krzysz­to­fa Var­gi z książ­ki Węgier­skie lato. Prze­kła­dy z poetów węgier­skich w prze­kła­dzie Boh­da­na Zadu­ry, któ­ra uka­za­ła się 4 maja 2010 roku na łamach „Gaze­ty Wybor­czej”.

Więcej

O Ustaleniach z Maastricht

recenzje / NOTKI I OPINIE Różni autorzy

Komen­ta­rze Agniesz­ki Wol­ny-Ham­ka­ło, Jac­ka Bie­ru­ta, Karo­la Pęche­rza i Krzysz­to­fa Siw­czy­ka.

Więcej

Czapajew wypłynął, czyli nowe klejenie starych map

recenzje / IMPRESJE Karol Maliszewski

Esej Karo­la Mali­szew­skie­go poświę­co­ny książ­ce Prze­ce­na map Dar­ka Fok­sa.

Więcej