Kanapeczka, Ogień
nagrania / wydarzenia Różni autorzyZapis całego spotkania autorskiego z udziałem Ostapa Sływynskiego, Kārlisa Vērdiņša, Bohdana Zadury i Jacka Dehnela podczas festiwalu Port Wrocław 2010.
WięcejRozmowa Darka Foksa z Bohdanem Zadurą o jego nowej książce Kropka nad i, która ukazała się nakładem Biura Literackiego 22 września 2014 roku.
Darek Foks: W autokomentarzu do wiersza „Hotel Ukraina” dałeś wyraz swojemu obrzydzeniu polityką, więc o polityce rozmawiać nie będziemy. O Polsce niech sobie rozmawiają prawdziwi Polacy. O sporcie mogę tylko źle mówić, więc też nie. Od mówienia o literaturze są ludzie na etatach uniwersyteckich i w IBL‑u. W sumie nie mamy o czym rozmawiać, bo wszystko jest w twoich wierszach, a jeśli czegoś nie było, to będzie w poemacie „Relacja”, którego obszerne fragmenty czytałem i słyszałem, więc wiem. Na szczęście właśnie ukazała się u nas w całości słynna książka Joe Brainarda „I Remember”, która sprawiła, że o parę drobiazgów cię jednak zapytam. Czy pamiętasz swoją pierwszą zabawkę?
Bohdan Zadura: Pamiętam, że to był koń na biegunach; koń to za duże słowo, źrebak albo kucyk, nie miał siodła, a coś w rodzaju klatki, której szczebelki zabezpieczały przed wypadnięciem. Pasy bezpieczeństwa wszędzie to wymysł końca drugiej połowy XX wieku, a ja się urodziłem jeszcze w pierwszej. Zachowało się zdjęcie tego konika, nawet chciałem je wykorzystać na okładce książki „Daj mu tam, gdzie go nie ma”, ale nie wykorzystałem.
Czy pamiętasz pierwszą dwóję w szkole?
Pamiętam, że to nie było w podstawówce, w podstawówce dwóję mógłbym dostać tylko z wf‑u, ale z wf‑u nie stawiano wtedy stopni na bieżąco, tylko oceny na okres. A na okres to miałem albo trzy, albo cztery, co mnie mobilizowało do dalszego wytężonego wysiłku, bo dla mnie to był najważniejszy przedmiot. Pierwsza musiała więc być w liceum, gdybym ją pamiętał, powiedziałbym, że z matematyki, choć jak mi się śnią szkolne kłopoty, to śni mi się geografia.
Czy pamiętasz pierwszą piątkę?
Pamiętam, że była taka książka, która nosiła tytuł „Piątka z ulicy Barskiej” i film był. Ale jej nie czytałem i filmu też nie oglądałem. Podobno historia trudnej reedukacji zdeprawowanych przez wojnę chłopców, których reakcyjne podziemie usiłuje wykorzystać do swoich celów. Rzecz jasna niecnych. Książki Kazimierza Koźniewskiego nie czytałem żadnej, pierwszy film Aleksandra Forda, jaki zobaczyłem, to byli „Krzyżacy”, na „Krzyżaków” jeździło się do Lublina z wycieczkami z zakładów pracy. Zabawne, że kiedy szukałem z synem mieszkania na Ochocie w latach 90. ubiegłego stulecia, to trafiliśmy też na ulicę Barską. Teraz w sklepie na Ochocie czasem pytam zamiast o kiełbasę brocką, o barską. Z innych piątek to pamiętam pierwszą w liceum. Z klasówki, a raczej sprawdzianu z fizyki, bo to było w ósmej klasie, na początku roku szkolnego. Dostałem piątkę i na tej piątce jechałem do końca szkoły średniej. A tej fizyki uczył nauczyciel, który uczył też mojego ojca, który miał z nim jeszcze przed wojną zatarg. I wszyscy się go panicznie bali. To był w gruncie rzeczy dobry człowiek, ale śmieszny, wariat i trudno powiedzieć, że nieszkodliwy, starszy od niego o dziesięć lat mogę to powiedzieć.
Czy pamiętasz pierwszego sławnego człowieka, którego poznałeś osobiście?
Pamiętam, że Juliana Przybosia poznałem w 1967 roku, ale o rok wcześniej poznałem Stanisława Grochowiaka; z Przybosiem nie piłem wódki, a z Grochowiakiem piłem i nawet był bruderszaft, tylko potem nie miałem śmiałości sprawdzić, czy on to pamięta. Był też dyrektor Instytutu Weterynarii, profesor Stanisław Krauss, to był pierwszy poseł, którego poznałem kiedyś w rodzinnym domu na obiedzie. Był posłem przez trzy kadencje, ale choć to było za PRL‑u, budził mój szacunek. Jednak na pewno pierwszym sławnym człowiekiem, który mnie poznał, był mój wujek Józef K., który znał mnie od becika. Był w encyklopedii. Kiedy przyjeżdżał z Warszawy do Puław, kwestionował moją męskość ze względu na urządzenie podtrzymujące pończochy („Bobuniu, jesteś dziewczynką, że nosisz staniczek?”), chwytał moją dłoń i bił się nią po twarzy, i udając, że płacze, pytał dlaczego go biję. To nie było specjalnie przyjemne, jednak bym skłamał, mówiąc, że wiąże się z jakąś traumą. Był fitopatologiem, a ponieważ mój ojciec był anatomopatologiem weterynaryjnym, z dumą mogę słusznie utrzymywać, że pochodzę z rodziny patologicznej.
Czy pamiętasz pierwszą płytę, którą sobie kupiłeś?
Pamiętam, że to była płyta The Dave Brubeck Quartet, między innymi z „Lullaby”. Lubiłem cool jazz, ten kwartet słyszałem na Jazz Jamboree. Ona leży gdzieś w piwnicy, a mnie się nie zgadzają daty, bo z dyskografii internetowej wynika, że wyszła po 1970 roku, a ja jestem przekonany, że słuchałem jej w latach 60. w mieszkaniu na Kaniowczyków, a w 1970 już nie kupowałem żadnych płyt.
Czy pamiętasz swoją pierwszą balangę?
Pamiętam, że pod kioskiem na ul. Partyzantów późnym wieczorem wypiłem ze szkolnym kolegą butelkę wina Csemegebór. Ta nazwa wydawała mi się nieporównanie bardziej tajemnicza i wspaniała niż powiedzmy Lacrima. Wyobrażasz sobie moje rozczarowanie, gdy liznąłem trochę węgierskiego i się zorientowałem, że to wino raczej no name, bo co to za nazwa własna „wino delikatesowe”?
Czy pamiętasz pierwszy łyk coca-coli?
Pamiętam, że nigdy nie byłem fanem coca-coli, pamiętam, że w Bułgarii zawsze piłem Schweppsa, którego w Polsce wówczas nie było, piłem nie wiedząc, że to Jakub Schweppes wynalazł bąbelki. Pamiętam, że były takie lata, że niektórzy, zwłaszcza panie, pili brandy z colą.
Czy pamiętasz swoje pierwsze spotkanie autorskie?
Pamiętam, że odbyło się w kawiarni Spółdzielczego Klubu Kobiet Praktyczna Pani przy ul. Zwycięstwa (obecnie Piłsudskiego) w Puławach – o ile ono było pierwsze – po tym, jak wyszły „Lata spokojnego słońca”.
Czy pamiętasz swoją pierwszą ostatnią deskę ratunku?
Pamiętam, że to było pytanie o wielość rzeczywistości u Chwistka, które profesor Stefan Morawski zadał mi na egzaminie z estetyki 5 marca 1968 roku. Miałem świadomość, że to pytanie ratunkowe i ostatnie, ale kiedy połamałem tę deskę, zadał mi jeszcze jedno: czego prócz egzaminu z estetyki brakuje mi do zaliczenia roku; skonfrontował poprawność mojej odpowiedzi z indeksem i ze słowami „Nie będę stawał panu na drodze życia”, z pewnym obrzydzeniem i rozmachem wpisał mi do indeksu trzy na szynach.
Czy pamiętasz pierwszy łomot – jakikolwiek – który cię spotkał?
Pamiętam, że miałem wtedy może dziesięć, może jedenaście lat. Ojciec gonił mnie z pasem wokół stołu, gdy napyskowałem mu w reakcji na to, że nie chciał mnie puścić na jakieś wojewódzkie czy powiatowe zawody bokserskie. W charakterze widza. To był tupot nóg i łomot paska, ale po stołowych nogach, a nie moich. Zaczytywałem się wówczas w „Pamiętniku Feliksa Stamma” i boks wydawał mi się jednym z najszlachetniejszych rodzajów sportu.
Czy pamiętasz numer swojego pierwszego telefonu?
Pamiętam, że to było 13–62. Nie, nieprawda, 13–62 to był numer telefonu rodziców mojej przyszłej żony, telefonu stacjonarnego, którego używam do dziś. A moich rodziców, a więc i mojego? 14–47? 14–42? Mógłbym to sprawdzić w jakichś kalendarzykach po zmarłych, ale przecież i tak nie będziesz na ten numer do mnie dzwonił.
Czy pamiętasz pierwszą aktorkę filmową, która wpadła ci w oko?
Pamiętam, że przyjemnie się patrzyło na Brigitte Bardot i Marylin Monroe, ale mimo niezaprzeczalnej klasy ich uroda była poniekąd banalna. Co innego Lucia Bose i Anna Magnani, dużo mniej oczywiste. W albumie z aktorami filmu włoskiego jest zdjęcie tej drugiej z wyeksponowanym ramieniem, na który spadają pukle ciemnych włosów. Dużo mniej oczywista i przez to jakby bardziej fascynująca była też Monika Vitti. Pamiętam też o twoim stosunku do Moniki Belluci, ale w czasach, o które mnie pytasz, ona jeszcze nie była aktorką.
Czy pamiętasz swoją pierwszą podróż?
Pamiętam, że pociąg stoi w polu, a raczej w lesie. Stoi na tyle długo, że zaczynam mieć tego dosyć. Wstaję z ławki, opieram ręce o przeciwległe siedzenia i zaczynam pchać. Pociąg rusza. Poruszenie w przedziale. Jak ruszył, to dojechał do Chełmna, Bydgoszczy, Słupska może, a ja do Ustki, nad Bałtyk. Rodzice w pociągu zostawili parasol, niejasno pamiętam, że w latach czterdziestych nad stratą parasola nie przechodziło się tak łatwo do porządku.
Czy pamiętasz pierwsze zdanie, które wypowiedziałeś na ukraińskiej ziemi?
Pamiętam, że to było w Czerniowcach w 1976 bodaj roku, wracaliśmy z Bułgarii z Sozopola przez Związek Radziecki, żona chciała kupić sobie jakiś pierścionek czy łańcuszek i kiedy przeszliśmy wzdłuż całe miasto, zobaczyłem milicjanta i zapytałem go, po rosyjsku rzecz jasna, o sklep jubilera. Pytajne, bo pytajne, jednak to było pełne zdanie, a nie równoważnik.
Czy pamiętasz pierwszego Ukraińca, którego poznałeś?
Pamiętam, że milicjant rozejrzał się, najwidoczniej znalazł kogoś odpowiedniego, bo włożył gwizdek do ust i zagwizdał ile sił w płucach. Ruchem ręki przywołał młodego człowieka, kazał mu zaprowadzić nas do najbliższego sklepu ze złotem. Pierwszy Ukrainiec, którego poznałem, parę dni wcześniej zobaczył pierwszy raz swoją półtoraroczną córeczkę, bo gdy jego żona zaszła w ciążę, pojechał budować BAM. Częstował nas suszoną rybą z gazetowej tutki, ale za Chiny nie mógł zrozumieć, że byliśmy w tej Bułgarii indywidualnie, własnym samochodem, i wciąż pytał, gdzie stoi nasz autokar.
Czy pamiętasz pierwszą poważną literówką, jaką zrobiono ci w druku?
Pamiętam, że Krzysztof Mętrak opowiadał, że jego teksty w „Kulturze” składa taki zecer, który kiedy uzna, że są niejasne, daje jego nazwisko w formie nie Mętrak, a Mętniak. Pierwszą poważną literówkę zrobił mi Lesław Bartelski w: „Polscy pisarze współcześni. Informator 1944–1970”, Warszawa: Agencja Autorska, 1972, gdzie pojawiłem się jako Bogdan, a nie Bohdan. To był ten kamień węgielny pod herezję związaną z pisownią mojego imienia, która szerzy się do dzisiaj.
Czy pamiętasz swój pierwszy niepowstrzymany atak śmiechu?
Pamiętam, że byłem na jakiejś prelekcji starszego pana, mógł mieć ze sześćdziesiąt lat, ja miałem może dziesięć, może jedenaście, i on miał taki werbalny tik, polegający na tym, że co chwila powtarzał „nieprawda, panie”, wydawało mi się to tak komiczne, że ciągle zaprzecza temu, co wcześniej powiedział, że musiałem wyjść z sali. Pamiętam również swój kolejny niepowstrzymany atak śmiechu, kiedy wiele lat później jako juror w konkursie jednego wiersza w gliwickim klubie „Perełka” dobrze po północy czytałem w zastępstwie już nieobecnego Krzysztofa Jaworskiego jego zwycięski wiersz i parę razy podchodziłem do ostatnich wersów, które były tak zabawne, że nie umiałem przez nie przebrnąć i pokonany przez kolkę jak wczoraj polski maratończyk po trzydziestu kilometrach, poddałem się.
Czy pamiętasz jak nazywało się pierwsze piwo, którego spróbowałeś?
Pamiętam, że było to na Roztoczu, podczas harcerskiego obozu wędrownego, w lipcu 1958 roku, podczas którego zdobyłem brązową odznakę turysty pieszego; w książeczce towarzyszącej tej odznace zachowała się pewnie trasa, którą pokonywaliśmy przy pięknej pogodzie, w upale, kurzu pylących dojrzałych zbóż. W wiejskim sklepie, gdzieś między Suśćcem, Zwierzyńcem, Horyńcem, Józefowem, Narolem, Góreckiem Kościelnym pod płotem z drewnianych sztachet poznałem smak tego napoju, to nie było piwo z butelki, a lane, zimne, złote, bardzo mi smakowało. I lubiłem druhnę, która się nami opiekowała, również za to, że w stanie wyższej konieczności pozwoliła nam na to piwo, bo w sklepie poza nim nie było nic do picia.
Czy pamiętasz kolor majtek, które miała na sobie pierwsza dziewczyna, do której się dobierałeś? Tylko nie mów, że była bez, bo tak na to pytanie odpowiedział niedawno publicznie Janusz Rudnicki.
Pamiętam, że to było na klatce schodowej w bloku, w którym mieszkała, na półpiętrze, przy kaloryferze, nocą, ale nie byłem aż takim idiotą, żeby nas dekonspirować zapalając światło. Nie mogłem przewidzieć, że po przeszło pół wieku zadasz mi pytanie, którego, nawiasem mówiąc, ja bym ci nigdy nie zadał.
Przepraszam. Czy pamiętasz pierwszy program telewizyjny, który obejrzałeś od deski do deski?
Pamiętam, że telewizor był w jakiejś świetlicy Instytutu Nawożenia i Gleboznawstwa, a myśmy wtedy mieszkali w Osadzie Pałacowej i była transmisja meczu hokejowego, i przez całe trzy tercje wpatrywałem się w płatki śniegu wypełniające ekran, które z rzadka ustępowały ukośnym szerszym i węższym paskom, przesuwającym się z góry w dół. Wyszedłem trochę rozczarowany, ale z poczuciem, że uczestniczyłem w czymś bardzo ważnym.
Czy pamiętasz, co można było kupić za publikację jednej recenzji w poważnym piśmie literackim dajmy na to w 1977 roku?
Pamiętam, że w 1967 roku tygodnik „Kultura” płacił za krótką recenzję (dzisiaj w tygodnikach opinii te dwie i pół stroniczki uchodziłyby za długi esej) 300 złotych. Za to można było zjeść na Foksal kolację w trzy osoby, z alkoholem.
Czy zakręciłeś wodę i gaz w swoim warszawskim mieszkaniu?
Nie pamiętam, ale zakładam, że tak.
Ur. w 1945 r. Poeta, prozaik, tłumacz i krytyk literacki. W latach 2004-2020 redaktor naczelny „Twórczości”, od lat pozostaje związany z „Akcentem” i „Literaturą na Świecie”. Laureat licznych polskich i zagranicznych nagród, w tym: Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius (2011), Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. H. Skoworody (2014) oraz Nagrody im. C.K. Norwida (2015). W Biurze Literackim w latach 2005–2007 ukazały się jego dzieła zebrane, a w kolejnych latach publikował w oficynie następne premierowe książki, w tym w 2020 roku wybór wierszy Sekcja zabójstw. W 2018 r. został uhonorowany Silesiusem za całokształt twórczości.
Urodzony w Skierniewicach. Poeta, prozaik, redaktor i scenarzysta. Studiował na Wydziale Wiedzy o Teatrze warszawskiej Akademii Teatralnej, ukończył scenopisarstwo w łódzkiej Filmówce. Laureat m.in. głównej nagrody Konkursu na Brulion Poetycki (1993), Nagrody im. Natalii Gall (1999), Nagrody TVP Kultura (2006) za książkę Co robi łączniczka (przygotowaną wraz ze Z. Liberą), nominowaną również do Nagrody Literackiej Gdynia (2006). Laureat Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius (2014) za całokształt twórczości. Dwukrotnie nominowany do Paszportu Polityki (2000, 2004). Redaktor działu prozy w „Twórczości”. Mieszka w Skierniewicach.
Zapis całego spotkania autorskiego z udziałem Ostapa Sływynskiego, Kārlisa Vērdiņša, Bohdana Zadury i Jacka Dehnela podczas festiwalu Port Wrocław 2010.
WięcejGłos Bohdana Zadury w debacie „Kroniki osobiste”.
WięcejRozmowa Karola Maliszewskiego z Bohdanem Zadurą, towarzysząca premierze książki Zmiana czasu, wydanej w Biurze Literackim 21 października 2024 roku.
WięcejZapis całego spotkania autorskiego z udziałem Zsófii Balli, Istvána Kovácsa, Pétera Kántora i Bohdana Zadury podczas festiwalu Port Wrocław 2010.
WięcejZapis rozmowy z udziałem Julii Fiedorczuk, Jolanty Kowalskiej, Kuby Mikurdy, Marcina Sendeckiego, Andrzeja Sosnowskiego i Bohdana Zadury podczas festiwalu Port Wrocław 2010.
WięcejZapis całego spotkania autorskiego z udziałem Sławomira Elsnera, Krystyny Miłobędzkiej i Bohdana Zadury podczas Portu Wrocław 2009.
WięcejSpotkanie z udziałem Ołeksandra Irwanecia, Hałyny Kruk, Serhija Żadana, Bohdana Zadury i Dariusza Buglaskiego w ramach festiwalu TransPort Literacki 27. Muzyka Hubert Zemler.
WięcejAutorski komentarz Bohdana Zadury towarzyszący premierze książki Piszą, więc żyją. Pierwszych sto dni wojny w tłumaczeniu Bohdana Zadury, wydanej w Biurze Literackim 22 sierpnia 2022 roku.
WięcejRozmowa Łukasza Dynowskiego z Bohdanem Zadurą, towarzysząca premierze książki Piszą, więc żyją. Pierwszych sto dni wojny w tłumaczeniu Bohdana Zadury, wydanej w Biurze Literackim 29 sierpnia 2022 roku.
WięcejFragmenty zapowiadające książkę Piszą, więc żyją. Pierwszych sto dni wojny w tłumaczeniu Bohdana Zadury, która ukaże się w Biurze Literackim 29 sierpnia 2022 roku.
WięcejAutorski komentarz Bohdana Zadury, towarzyszący premierze książki 100 wierszy wolnych z Ukrainy, wydanej w Biurze Literackim 2 maja 2022 roku.
WięcejRozmowa Karola Maliszewskiego z Bohdanem Zadurą, towarzysząca premierze książki 100 wierszy wolnych z Ukrainy, wydanej w Biurze Literackim 2 maja 2022 roku.
WięcejFragmenty zapowiadające książkę 100 wierszy wolnych z Ukrainy w tłumaczeniu Bohdana Zadury, która ukaże się w Biurze Literackim 30 maja 2022 roku.
WięcejFragment zapowiadający książkę Ktokolwiek, tylko nie ja Hałyny Kruk w tłumaczeniu Bohdana Zadury, która ukaże się w Biurze Literackim 23 maja 2022 roku.
WięcejFragmenty zapowiadające książkę 100 wierszy wolnych z Ukrainy w tłumaczeniu Bohdana Zadury, która ukaże się w Biurze Literackim 2 maja 2022 roku.
WięcejZapis całego spotkania autorskiego z udziałem Darka Foksa, Krzysztofa Jaworskiego, Zbigniewa Macheja i Tomasza Majerana podczas Portu Wrocław 2007.
WięcejOdpowiedzi Bohdana Zadury na pytania Grzegorza Dyducha w „Kwestionariuszu 2004”.
WięcejCzytanie z książki Puste trybuny z udziałem Bohdana Zadury w ramach festiwalu Stacja Literatura 26.
WięcejPierwszy odcinek z cyklu „Rozmowy na torach” w ramach festiwalu Stacja Literatura 26.
WięcejZapis całego spotkania autorskiego z udziałem Urszuli Kozioł, Ryszarda Krynickiego, Bohdana Zadury, Piotra Sommera, Jerzego Jarniewicza, Zbigniewa Macheja, Andrzeja Sosnowskiego, Tadeuszy Pióry, Darka Foksa, Wojciecha Bonowicza, Marcina Sendeckiego, Dariusza Suski, Mariusza Grzebalskiego, Dariusza Sośnickiego, Krzysztofa Siwczyka, Marty Podgórnik i Jacka Dehnela podczas Portu Wrocław 2007.
WięcejCzternasty odcinek cyklu Książki z Biura. Nagranie zrealizowano w ramach projektu Kartoteka 25.
WięcejZapis całego spotkania autorskiego z udziałem Andreja Adamowicza, Andreja Chadanowicza, Wasyla Machny i Bohdana Zadury podczas Portu Wrocław 2006.
WięcejSpotkanie wokół książek Wojna (pieśni lisów), Przepowieść w ścinkach, Gdyby ktoś o mnie pytał i Sekcja zabójstw z udziałem Konrada Góry, Marty Podgórnik, Bohdana Zadury, Joanny Mueller i Karola Maliszewskiego w ramach festiwalu Stacja Literatura 25.
WięcejZapis całego spotkania autorskiego z udziałem Jurija Anruchowycza, Andreja Chadanowicza i Bohdana Zadury podczas Portu Wrocław 2006.
WięcejAutorski komentarz Bohdana Zadury, towarzyszący premierze książki Puste trybuny, która ukazała się w Biurze Literackim 14 czerwca 2021 roku.
WięcejRozmowa Marty Podgórnik z Bohdanem Zadurą, towarzysząca premierze książki Puste trybuny, która ukazała się w Biurze Literackim 14 czerwca 2021 roku.
WięcejZapis całego spotkania autorskiego z udziałem Bohdana Zadury podczas Portu Wrocław 2005.
WięcejFragment zapowiadający książkę Puste trybuny Bohdana Zadury, która ukaże się w Biurze Literackim 14 czerwca 2021 roku.
WięcejZapis całego spotkania autorskiego z udziałem Darka Foksa, Marty Podgórnik, Dagmary Sumary, Adama Zdrodowskiego i Tadeusza Pióry podczas Portu Wrocław 2005.
WięcejZapis całego spotkania autorskiego Jurija Andruchowycza, Andrija Bondara, Nazara Honczara, Mykoły Riabczuka, Ostapa Slywynskiego, Serhija Żadana, Darka Foksa oraz Bohdan Zadury podczas Portu Legnica 2004.
WięcejZapis całego spotkania autorskiego poświęconego twórczości Rafała Wojaczka podczas Portu Legnica 2004.
WięcejSzkic Bohdana Zadury, towarzyszący wydaniu książki Semiona Chanina Ale nie to, w tłumaczeniu Bohdana Zadury, która ukaże się w Biurze Literackim 9 grudnia 2020 roku.
WięcejAutorski komentarz Siemiona Chanina, towarzyszący wydaniu książki Semiona Chanina Ale nie to, w tłumaczeniu Bohdana Zadury, która ukaże się w Biurze Literackim 9 grudnia 2020 roku.
WięcejFragment zapowiadający książkę Semiona Chanina Ale nie to, w tłumaczeniu Bohdana Zadury, która ukaże się w Biurze Literackim 18 listopada 2020 roku.
WięcejZapis całego spotkania autorskiego Julii Fiedorczuk, Klary Nowakowskiej, Marty Podgórnik, Agnieszki Wolny-Hamkało oraz Bohdana Zadury podczas Portu Legnica 2004.
WięcejRozmowa Artura Burszty z Bohdanem Zadurą, towarzysząca wydaniu książki Bohdana Zadury Sekcja zabójstw, która ukazała się w Biurze Literackim 16 września 2020 roku.
WięcejAutorski komentarz Bohdana Zadury, towarzyszący wydaniu książki Bohdana Zadury Sekcja zabójstw, która ukazała się w Biurze Literackim 16 września 2020 roku.
WięcejZapis całego spotkania autorskiego Tomasza Majerana, Krzysztofa Siwczyka, Andrzeja Sosnowskiego i Bohdana Zadury podczas Portu Literackiego 2004.
WięcejFragment zapowiadający książkę Bohdana Zadury Sekcja zabójstw, która ukaże się w Biurze Literackim 16 września 2020 roku.
WięcejZapis całego spotkania autorskiego Istvána Kovácsa i Bohdana Zadury podczas Portu Legnica 2003.
WięcejGłos Bohdana Zadury w debacie „Ludzie ze Stacji”.
WięcejZapis całego spotkania autorskiego Darka Foksa i Macieja Malickiego podczas Portu Legnica 2003.
WięcejKomentarz Bohdana Zadury, opublikowany w cyklu prezentacji najciekawszych archiwalnych tekstów z dwudziestopięciolecia festiwalu Stacja Literatura.
WięcejZapis całego spotkania autorskiego z udziałem Bohdana Zadury w trakcie Portu Legnica 2002.
WięcejZapis rozmowy Tomasza Majerana z Bohdanem Zadurą, opublikowanej w cyklu prezentacji najciekawszych archiwalnych tekstów z dwudziestopięciolecia festiwalu Stacja Literatura.
WięcejSpotkanie autorskie wokół książki Po szkodzie z udziałem Bohdana Zadury, Karola Maliszewskiego i Dawida Mateusza w ramach festiwalu Stacja Literatura 23.
WięcejZapis rozmowy Artura Burszty z Bohdanem Zadurą, opublikowanej w cyklu prezentacji najciekawszych archiwalnych tekstów z dwudziestopięciolecia festiwalu Stacja Literatura.
WięcejSzkic Darka Foksa opublikowany w cyklu prezentacji najciekawszych archiwalnych tekstów z dwudziestopięciolecia festiwalu Stacja Literatura.
WięcejAutorski komentarz Bohdana Zadury opublikowany w cyklu prezentacji najciekawszych archiwalnych tekstów z dwudziestopięciolecia festiwalu Stacja Literatura.
WięcejZapis całego spotkania autorskiego Bohdana Zadury podczas Portu Legnica 2001.
WięcejZapis całego potkania autorskiego Darka Foksa i Marty Podgórnik podczas Portu Legnica 2000.
WięcejBohdan Zadura odpowiada na pytania w ankiecie dotyczącej książki Nocne życie, wydanej w wersji elektronicznej w Biurze Literackim 11 lipca 2018 roku. Książka ukazuje się w ramach akcji „Poezja z nagrodami”.
WięcejWiersz z tomu Wszystko, zarejestrowany podczas spotkania „Wszystko gubione” na festiwalu Port Wrocław 2009.
WięcejFragment „Nocy Zadury”, podczas której Bohdan Zadura oprócz czytania wierszy smażył także naleśniki.
WięcejRozmowa Dawida Mateusza z Bohdanem Zadurą, towarzysząca premierze książki Po szkodzie, wydanej nakładem Biura Literackiego 26 lutego 2018 roku.
WięcejWiersz z książki Wszystko (2008).
WięcejFragment zapowiadający książkę Po szkodzie Bohdana Zadury, która ukaże się nakładem Biura Literackiego 19 lutego 2018 roku.
WięcejFragment zapowiadający książkę Po szkodzie Bohdana Zadury, która ukaże się nakładem Biura Literackiego 19 lutego 2018 roku.
WięcejWiersz zarejestrowany podczas spotkania „Wiersze z gazet” na festiwalu Port Wrocław 2015.
WięcejPort Wrocław 2009: wypowiedzi Dariusza Nowackiego, Piotra Śliwińskiego, Justyny Sobolewskiej, Piotra Czerniawskiego, Darka Foksa, Krzysztofa Jaworskiego, Bohdana Zadury, Romana Honeta.
WięcejKrzysztof Siwczyk, Marcin Świetlicki, Andrzej Sosnowski, Adam Wiedemann i Bohdan Zadura spierają się o ikonosferę współczesności. Port Legnica 2002.
WięcejZapis spotkania autorskiego „Wiersze z gazet” z Ryszardem Krynickim, Zbigniewem Machejem i Bohdanem Zadurą 20. festiwalu literackiego Port Wrocław 2015.
WięcejPrezentacja antologii Leszka Engelkinga Maść przeciw poezji. Przekłady z poezji czeskiej. Książkę komentują Grzegorz Jankowicz, Bohdan Zadura oraz tłumacz. Wiersze Jaroslava Vrchlickiego „Śpiąca Praga” i „Venus Verticordia” we własnej aranżacji muzycznej wykonuje Sambor Dudziński.
WięcejCo poezji po wulgaryzmach? Odpowiadają Wojciech Wilczyk, Marcin Świetlicki, Darek Foks i Andrzej Sosnowski.
WięcejMityczne pytanie o klasycystów i barbarzyńców zadane Darkowi Foksowi, Tadeuszowi Piórze, Adamowi Wiedemannowi i Bohdanowi Zadurze.
WięcejW rejs z Bohdanem Zadurą wyruszyli Marta Podgórnik i Krzysztof Siwczyk. Filmowa etiuda do wiersza „Z czego wyrosłem” w reżyserii Anny Jadowskiej.
WięcejCzy istnieje opozycja „poeta i naród”? Czego literat może potrzebować od społeczeństwa (i odwrotnie)? Mówią Bohdan Zadura i Marcin Świetlicki, Port Legnica 2002.
WięcejKrzysztof Siwczyk, Anna Podczaszy, Bohdan Zadura, Jerzy Jarniewicz, Zbigniew Machej oraz Tomasz Broda o tym, czy poezja to próba „dania w pysk światu”, czy może jego zmiany?
WięcejZbigniew Machej, Krzysztof Siwczyk, Marcin Świetlicki i Bohdan Zadura zastanawiają się, czy istnieją słowa o ujemnym potencjale poetyckim. Port Legnica 2002.
WięcejWiersze z tomu Tablet taty, zarejestrowane podczas spotkania „Barbarzyńcy i nie” na festiwalu Port Wrocław 2015.
WięcejProgram telewizyjny „Poeci”, w którym Justyna Sobolewska rozmawia z Darkiem Foksem.
WięcejArchiwalne nagranie z udziałem Krzysztofa Jaworskiego, Darka Foksa, Grzegorza Wróblewskiego.
WięcejDarek Foks na scenie Teatru im. Modrzejewskiej. Wieczór autorski „Bitwa o Legnicę” w ramach Fortu Legnica 1999.
WięcejPiąty odcinek programu literackiego „Poeci”, w którym Wojciech Bonowicz rozmawia z Bohdanem Zadurą.
WięcejWiersz z książki Wszystko (2008).
WięcejAutorski komentarz Bohdana Zadury w ramach cyklu „Historia jednego wiersza”, towarzyszący premierze książki Już otwarte, wydanej w Biurze Literackim 25 stycznia 2016 roku.
WięcejRozmowa Moniki Brągiel z Bohdanem Zadurą, towarzysząca premierze książki Już otwarte, wydanej w Biurze Literackim 25 stycznia 2016 roku.
WięcejKomentarz Darka Foksa do motta z książki Historia kina polskiego, która ukazała się nakładem Biura Literackiego 7 grudnia 2015 roku.
WięcejRozmowa Grzegorza Tomickiego z Darkiem Foksem, towarzysząca premierze książki Historia kina polskiego, która ukazała się nakładem Biura Literackiego 7 grudnia 2015 roku.
WięcejDzieci zadają pytania autorom i autorkom książki Sposoby na zaśnięcie, która ukazała się nakładem Biura Literackiego 13 lipca 2015 roku.
WięcejWiersz Bohdana Zadury z książki Wiersze zebrane, t.3.
WięcejWiersz Bohdana Zadury książki Wiersze zebrane, t.3.
WięcejAutorski komentarz Darka Foksa do wiersza „Weronika” z książki Tablet taty, która ukazała się 9 marca nakładem Biura Literackiego.
WięcejRozmowa Zuzanny Witkowskiej z Darkiem Foksem o książce Tablet taty, która ukazała się 10 marca 2015 roku nakładem Biura Literackiego.
WięcejZ Bohdanem Zadurą, tłumaczem Tragedii człowieka Imre Madácha, rozmawia Miłosz Waligórski.
WięcejWiersz z tomu Wszystko, zarejestrowany podczas spotkania „Wszystko gubione” na festiwalu Port Wrocław 2009.
WięcejAutorski komentarz Bohdana Zadury w ramach cyklu „Historia jednego wiersza”, towarzyszący premierze książki Kropka nad i, która ukazała się w Biurze Literackim 22 września 2015 roku.
WięcejGłos Darka Foksa w debacie „Wakacje z książkami”.
WięcejAutorski komentarz do fragmentu tekstu Powieści o ojczyźnie.
WięcejEsej Darka Foksa towarzyszący premierze książki Dancing Dagmary Sumary.
WięcejEsej Mai Staśko towarzyszący premierze książki Klasyk na luzie Bohdana Zadury.
WięcejAutorski komentarz Bohdana Zadury do wiersza Zmartwychwstanie ptaszka.
WięcejAutorski komentarz Bohdana Zadury do wiersza Ius primae noctis z książki Zmartychwstanie ptaszka, która ukazała się 17 maja 2012 roku nakładem Biura Literackiego.
WięcejZ Bohdanem Zadurą o książce Zmartwychwstanie ptaszka rozmawia Malwina Mus.
WięcejAutorski komentarz Bohdana Zadury do książki Klasyk na luzie, wydanej nakładem Biura Literackiego 15 września 2011 roku.
WięcejZ Bohdanem Zadurą o książce Psalmy i inne wiersze Tadeusz Nowak rozmawiają Michał Raińczuk i Katarzyna Lisowska.
WięcejZ Bohdanem Zadurą o książce Szkice, recenzje, felietony rozmawia Anna Krzywania.
WięcejZ Andrijem Bondarem o książce Historie ważne i nieważne rozmawia Bohdan Zadura.
WięcejZ Bohdanem Zadurą o książce Nocne życie rozmawia Jarosław Borowiec.
WięcejAutorski komentarz Bohdana Zadury do wiersza Biały anioł z książki Nocne życie, wydanej nakładem Biura Literackiego 21 października 2010 roku.
WięcejGłos Darka Foksa w debacie „Książka 2008”.
WięcejAutorski komentarz Bohdana Zadury towarzyszący premierze książki Wszystko, która ukazała się w Biurze Literackim 1 września 2008 roku.
WięcejKomentarze Wojciecha Bonowicza, Tomasza Fijałkowskiego, Anny Kałuży oraz Bohdana Zadury.
WięcejPrzedmowa Bohdana Zadury do pierwszego wydania antologii poezji ukraińskiej Wiersze zawsze są wolne, wydanej nakładem Biura Literackiego.
WięcejRozmowa Anny Krzywani z Bohdanem Zadurą, towarzysząca wydaniu w Biurze Literackim antologii Węgierskie lato.
WięcejKomentarze Bohdana Zadury, Agnieszki Wolny-Hamkało, Ingi Iwasiów, Pawła Lekszyckiego, Mariusza Grzebalskiego, Macieja Roberta, Marcina Orlińskiego, Artura Nowaczewskiego, Grzegorza Tomickiego, Piotra Kępińskiego.
WięcejRecenzja Darka Foksa towarzysząca premierze dwutomowej edycji Szkiców, recenzji, felietonów Bohdana Zadury, wydanej przez Biuro Literackie 4 czerwca 2007 roku.
WięcejKomentarze Bohdana Zadury, Marcina Sendeckiego, Bartłomieja Majzla i Tomasza Fijałkowskiego.
WięcejKomentarze Eugeniusza Tkaczyszyna-Dyckiego, Bohdana Zadury, Bożeny Keff i Lwa Nikołajewicza Myszkina.
WięcejAutorski komentarz Darka Foksa poświęcony książce Przecena map.
WięcejAutorski komentarz Bohdana Zadury towarzyszący premierze książki Wiersze zebrane (tom 1), wydanej w Biurze Literackim 18 maja 2005 roku.
WięcejZ Bohdanem Zadurą rozmawia Jacek Kopciński.
WięcejAutorski komentarz Bohdana Zadury towarzyszący premierze książki Ptasia grypa, wydanej w Biurze Literackim w 2002 roku.
WięcejAutorski komentarz Darka Foska do książki Mer Betlejem, która ukazała się w Biurze Literackim.
WięcejAutorski komentarz Bohdana Zadury do wierszy z książki Kopiec kreta, wydanej w Biurze Literackim w 2004 roku.
WięcejRozmowa Andrzeja Sosnowskiego z Bohdanem Zadurą, towarzysząca premierze książki Klasyk na luzie. Rozmowy z Bohdanem Zadurą, wydanej w Biurze Literackim 15 września 2011 roku.
WięcejRozmowa Gabrieli Bar z Bohdanem Zadurą.
WięcejRecenzja Adama Poprawy, towarzysząca premierze książki Puste trybuny, która ukazała się w Biurze Literackim 14 czerwca 2021 roku.
WięcejRozmowa Marty Podgórnik z Bohdanem Zadurą, towarzysząca premierze książki Puste trybuny, która ukazała się w Biurze Literackim 14 czerwca 2021 roku.
WięcejRecenzja Marty Podgórnik, towarzysząca wydaniu książki Bohdana Zadury Sekcja zabójstw, która ukazała się w Biurze Literackim 16 września 2020 roku.
WięcejWiersz z książki Wszystko (2008).
WięcejWiersz zarejestrowany podczas spotkania „Wiersze z gazet” na festiwalu Port Wrocław 2015.
WięcejPiąty odcinek programu literackiego „Poeci”, w którym Wojciech Bonowicz rozmawia z Bohdanem Zadurą.
WięcejWiersz z książki Wszystko (2008).
WięcejRecenzja Ilony Podleckiej towarzysząca premierze książki Już otwarte Bohdana Zadury, wydanej w Biurze Literackim 25 stycznia 2016 roku.
WięcejRecenzja Moniki Piotrowskiej-Wegner z książki Darka Foksa Tablet taty, która ukazała się na blogu monweg.
WięcejRecenzja Marka Olszewskiego z książek Susza i Tablet taty, która ukazała się w czasopiśmie „Nowe Książki”.
WięcejEsej Klaudii Mucy towarzyszący premierze książki Darka Foksa Historia kina polskiego, która ukazała się nakładem Biura Literackiego 7 grudnia 2015 roku.
WięcejRecenzja Sylwii Sekret z książki Darka Foksa Tablet taty, która ukazała się na stronie Lubimyczytać.pl
WięcejRecenzja Karoliny Górniak z książki Tablet taty Darka Foksa, która ukazała się 30 kwietnia 2015 roku w portalu Xiegarnia.pl.
WięcejEsej Piotra W. Lorkowskiego z książki Tablet taty Darka Foksa, która ukazała się 9 marca 2015 roku nakładem Biura Literackiego.
WięcejRecenzja Krzysztofa Vargi z książki Węgierskie lato. Przekłady z poetów węgierskich w przekładzie Bohdana Zadury, która ukazała się 4 maja 2010 roku na łamach „Gazety Wyborczej”.
WięcejKomentarze Agnieszki Wolny-Hamkało, Jacka Bieruta, Karola Pęcherza i Krzysztofa Siwczyka.
WięcejEsej Karola Maliszewskiego poświęcony książce Przecena map Darka Foksa.
Więcej