Jestem, Język, Poems
nagrania / wydarzenia Różni autorzyZapis całego spotkania autorskiego z udziałem Krystyny Miłobędzkiej, Andrzeja Sosnowskiego i Julii Szychowiak podczas festiwalu Port Wrocław 2010.
WięcejRozmowa Kuby Mikurdy z Julią Szychowiak.
Kuba Mikurda: Od dziecka mieszkasz w Księżycach na Dolnym Śląsku, swoistej enklawie artystycznej (z polami wokół i szpalerem jabłoni wzdłuż drogi). Zechciałabyś opowiedzieć o swoich związkach z tym miejscem?
Julka Szychowiak: Wiesz jak to jest, kiedy nie możesz złapać powietrza? Tutaj (w każdym znaczeniu) mam go ile chcę. Przestrzeń. Nic nie dzieje się w przyspieszonym tempie. Możesz chodzić boso po drodze i nikomu nie wyda się to zboczeniem. Miejsce to także ludzie, szalenie życzliwi. Z Księżycami łączy mnie sporo, ale potrafię się z nimi rozstawać.
Czym różni się relacja matki-poetki (Mirka Szychowiak, autorka Człap story, 2005) z córką-poetką od standardowych związków międzypokoleniowych? Co wnosi – więcej wspólnych fascynacji czy nowe pola konfliktu? Czy zdarzyło się wam – na przykład – pokłócić przy stole o nową książkę Andrzeja Sosnowskiego?
Przede wszystkim – nie odczuwam różnicy wieku, w sensie dialogu „matka-córka”. Wynika to zapewne z faktu, że mamy ze sobą dużo wspólnego. Czasem nie wiadomo, która jest bardziej matką, która dzieckiem. Fajna sprawa. Następuje swego rodzaju „wymiana płynów”, coś sobie wzajemnie dajemy, coś mniej lub bardziej ważnego. Nawet wtedy, kiedy nie jest między nami dobrze. Nasze fascynacje nie zawsze są ze sobą tożsame. I przecież to właśnie ożywia relacje. Często spieramy się przy stole. O nowej książce Andrzeja Sosnowskiego rozmawiałyśmy wyjątkowo jednym tonem. Że znakomita.
Czy odczuwasz przymus domykania swoich lektur, czy potrafisz odstawić książkę, tomik w dowolnym momencie i więcej do niego nie wrócić? Masz jakiś prywatny anty-kanon, zestaw książek porzuconych?
Kiedy biorę do ręki książkę nie zakładam, że odłożę ją po przeczytaniu całości. Czasem czytam do końca, czasem przerywam. Wracam do tych, które ruszyły mnie na tyle, że potrzebuję do nich wrócić. Mój prywatny anty-kanon? Nie chcę takiego tworzyć w ogóle. Na pewno jeszcze nie teraz.
Piszesz: „coś jak przenikanie”, „świtania”, „przejaśnia się, dostrzegam / widzialne”, „prześwietlę sobie oczy”, „skupiać się na (…) / świetle bez zmrużenia oczu”, „napływa do oczu jak światło”, „głośne światło”. Ale też: „czy to noc wymyśliła ciemność”, „mrok się spóźnia”, „czerń wypchnie kształt / nawet cień poruszy”, „w ciemno”, „do obcych mieszkań wchodzi się oknami /na czarno”. Na czym polega specyfika tej gry światła i cienia, która ujawnia się w twoich tekstach?
Dosyć ważną rolę w moim spojrzeniu odgrywa swoista malarskość: gra światła właśnie, „ostre wejścia” barwą. Ale to ruch – zarówno zjawiska dziejące się w mgnieniu oka, jak i dłuższe procesy – właśnie ten ruch próbuję rozgryzać w tekstach. I nie są to zmiany zachodzące tylko i wyłącznie na zewnątrz. To łączy się z człowiekiem, nierozerwalnie.
Jak ważny jest dla ciebie komunikat zwrotny czytelnika – komentarz do tekstu, bezpośredni dopisek? Czy uważasz, że publikowanie w sieci może skutkować pewnym dyskomfortem dla autorów wchodzących w „obieg papierowy”, niewygodą związaną z brakiem lub – w najlepszym wypadku – „odroczeniem reakcji” czytelniczej (w postaci recenzji, rozmowy)?
Bardzo ważny. Czyjeś wrażenie, reakcja, słuszna krytyka. Taki komunikat jest rozmową „na temat”. Gorzej jeśli nie ma żadnej reakcji. Jak w lesie: krzyczysz, a nie ma pogłosu. No i czujesz niepokój. Publikowanie w sieci ma złe i dobre strony. Teksty są czytane przez różnych ludzi; to, co znajdujesz pod nimi może zmylić, uśpić, czasem krzywdzi. Ci, którzy mają dystans, wyczują o co chodzi czytelnikowi. Czy zajął się wyłącznie tekstem, czy – przy okazji – autorem. Zawsze czekam na sygnał.
Czy masz już złożony materiał na debiut książkowy? Co zawierał zestaw wyróżniony przez jurorów konkursu im. Jacka Bierezina?
Przygotowany, ciągle niedomknięty; ale nie popycham. Zestaw na Bierezina zawierał około trzydziestu tekstów. I bardziej był to zestaw wierszy, niż propozycja książki, o której zaczęłam myśleć, tak naprawdę, dopiero po konkursie.
Dziękuję bardzo za rozmowę.
Urodzona we Wrocławiu. Poetka. Za debiutancką książkę Po sobie (2007) otrzymała Wrocławską Nagrodę Poetycką Silesius (2008), nagrodę Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek (2008) oraz nagrodę "Gazety Wyborczej" wARTo (2009). Mieszka w Księżycach.
Urodzony w 1981 roku. Dziennikarz, filmoznawca, psycholog, filozof. Członek zespołów redakcyjnych „Wide Screen”, „International Journal for Žižek Studies” i „Krytyki Politycznej”. Współpracuje z Katedrą Kultury Współczesnej UJ, Centre for Advanced Studies in the Humanities UJ. Nagrodzony w konkursie im. Krzysztofa Mętraka (2007, 2008). W 2008 roku zwycięzca polskiej edycji konkursu „International Young Screen Entrepreneur” organizowanego przez British Council. Mieszka w Krakowie.
Zapis całego spotkania autorskiego z udziałem Krystyny Miłobędzkiej, Andrzeja Sosnowskiego i Julii Szychowiak podczas festiwalu Port Wrocław 2010.
WięcejZapis całego spotkania autorskiego z udziałem Justyny Bargielskiej, Magdaleny Bielskiej, Jacka Dehnela, Sławomira Elsnera, Julii Fiedorczuk, Konrada Góry, Łukasza Jarosza, Bartosza Konstrata, Szczepana Kopyta, Joanny Lech, Agnieszki Mirahiny, Joanny Mueller, Edwarda Pasewicza, Anny Podczaszy, Tomasza Pułki, Bianki Rolando, Roberta Rybickiego, Pawła Sarny, Julii Szychowiak, Joanny Wajs, Przemysława Witkowskiego i Indigo Tree podczas festiwalu Port Wrocław 2010.
WięcejZapis rozmowy z udziałem Julii Fiedorczuk, Jolanty Kowalskiej, Kuby Mikurdy, Marcina Sendeckiego, Andrzeja Sosnowskiego i Bohdana Zadury podczas festiwalu Port Wrocław 2010.
WięcejOdpowiedzi Julii Szychowiak z księgarni Tajne Komplety na pytania zawarte w raporcie „Autorskie księgarnie w Polsce 2023”.
WięcejAutorski komentarz Julii Szychowiak, towarzyszący premierze książki Do środka, wydanej w Biurze Literackim 6 listopada 2023 roku.
WięcejFragmenty książki do środka Julii Szychowiak, która ukaże się w Biurze Literackim 6 listopada 2023 roku.
WięcejFragmenty książki do środka Julii Szychowiak, która ukaże się w Biurze Literackim 6 listopada 2023 roku.
WięcejZapis całego spotkania autorskiego z udziałem Wojciecha Bonowicza, Andrzeja Sosnowskiego i Julii Szychowiak podczas Portu Wrocław 2008.
WięcejZapis całego spotkania autorskiego z udziałem Tomasza Fijałkowskiego, Julii Szychowiak, Tomasza Ważnego i Kamila Zająca podczas Portu Wrocław 2007.
WięcejRozmowa Jakuba Mikurdy z Bronką Nowicką, towarzysząca wydaniu książki Bronki Nowickiej Kodeks Pomylonych, która ukazała się w Biurze Literackim 29 października 2020 roku.
WięcejCzytanie z książki Dni powszednie i święta z udziałem Julii Szychowiak w ramach festiwalu Stacja Literatura 23.
WięcejProgram telewizyjny „Poeci”, w którym Justyna Sobolewska rozmawia z Julią Szychowiak.
WięcejFragment zapowiadający książkę Dni powszednie i święta Julii Szychowiak, która ukaże się nakładem Biura Literackiego 24 września 2018 roku.
WięcejFragment zapowiadający książkę Dni powszednie i święta Julii Szychowiak, która ukaże się nakładem Biura Literackiego 24 września 2018 roku.
WięcejWiersz z arkusza Poprawiny, zarejestrowany podczas spotkania „Połów 2007” na festiwalu Port Wrocław.
WięcejWiersze z książki Po sobie. Fragment spotkania autorskiego w ramach 13. festiwalu literackiego Port Wrocław 2008.
WięcejZ Julią Szychowiak o książce Intro rozmawia Marta Koronkiewicz.
WięcejKomentarz Julii Szychowiak do wiersza „Apokalypsis” z tomu Intro, który ukazał się nakładem Biura Literackiego 17 listopada 2014 roku.
WięcejWiersz z tomu Intro, zarejestrowany podczas spotkania „Poeci na nowy wiek” na festiwalu Port Wrocław 2015.
WięcejCeremonia przyznania Julii Szychowiak Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius 2008 za najlepszy debiut roku Po sobie.
WięcejZapis spotkania autorskiego „Poeci na nowy wiek” z Justyną Bargielską, Joanną Mueller i Julią Szychowiak w ramach 20. edycji festiwalu Port Literacki 2015.
WięcejRozmowa Magdaleny Rybak z Julią Szychowiak o wierszu „Amnezja”, towarzysząca premierze książki Naraz, wydanej w Biurze Literackim 4 kwietnia 2016 roku.
WięcejWiersz z tomu Intro, zarejestrowany podczas spotkania „Poeci na nowy wiek” na festiwalu Port Wrocław 2015.
WięcejRozmowa Kuby Mikurdy z Łukaszem Jaroszem, towarzysząca premierze e‑booka Soma, wydanego w Biurze Literackim 22 marca 2016 roku.
WięcejFragment zapowiadający książkę Naraz Julii Szychowiak, która ukaże się w Biurze Literackim.
WięcejFragment zapowiadający książkę Naraz Julii Szychowiak, która ukaże się w Biurze Literackim.
WięcejWiersz z tomu Wspólny język, zarejestrowany podczas spotkania „Jestem, język, poems” na festiwalu Port Wrocław 2010.
WięcejWiersz z tomu Intro, zarejestrowany podczas spotkania „Poeci na nowy wiek” na festiwalu Port Wrocław 2015.
WięcejWiersz z tomu Wspólny język, zarejestrowany podczas spotkania „Jestem, język, poems” na festiwalu Port Wrocław 2010.
WięcejWiersz z tomu Wspólny język, zarejestrowany podczas spotkania „Jestem, język, poems” na festiwalu Port Wrocław 2010.
WięcejZ Julią Szychowiak rozmawia Roman Honet
WięcejGłos Kuby Mikurdy w debacie „Z Fortu do Portu”.
WięcejZ Jackiem Dehnelem o książce Ekran kontrolny rozmawia Kuba Mikurda.
WięcejGłos Julii Szychowiak w debacie „Książka 2008”.
WięcejKomentarze Johna Ashbery’ego, Andrzeja Sosnowskiego, Justyny Sobolewskiej, Kuby Mikurdy oraz Adama Zdrodowskiego.
WięcejKomentarze Anny Kałuży, Grzegorza Jankowicza, Adama Zdrodowskiego, Julii Szychowiak, Kamila Zająca, Bartosza Sadulskiego.
WięcejKomentarze Julii Szychowiak, Karola Maliszewskiego, Justyny Sobolewskiej, Dagmary Sumary, Kamila Zająca.
WięcejAutorski komentarz Julii Szychowiak towarzyszący premierze książki Po sobie.
WięcejKomentarze Jacka Gutorowa, Pawła Mackiewicza, Kuby Mikurdy, Igi Noszczyk, Grzegorza Jankowicza.
WięcejKomentarze Julii Szychowiak, Marty Podgórnik, Jerzego Jarniewicza.
WięcejRozmowa Anny Krzywani z Julią Szychowiak.
WięcejZ Sławomirem Elsnerem rozmawia Kuba Mikurda.
WięcejRozmowa Kuby Mikurdy z Rafałem Skoniecznym.
WięcejRozmowa Kuby Mikurdy z Karolem Pęcherzem o płycie Trackless Andrzeja Sosnowskiego & Chain Smokers.
WięcejRozmowa Kuby Mikurdy z Andrzejem Sosnowskim.
WięcejKomentarze Kuby Mikurdy, Karola Maliszewskiego, Julii Fiedorczuk, Jakuba Winarskiego i Darka Pado.
WięcejRozmowa Kuby Mikurdy z Wojciechem Bonowiczem.
WięcejKomentarza Jacka Gutorowa, Jarosława Borowca, Dariusza Sośnickiego, Mariana Stali, Piotra Kępińskiego i Kuby Mikurdy.
WięcejZ Kacprem Bartczakiem rozmawia Kuba Mikurda.
WięcejZ Jackiem Dehnelem, tłumaczem poezji Philipa Larkina z wydanej w Biurze Literackim książki Zebrane, rozmawia Kuba Mikurda.
WięcejRozmowa Kuby Mikurdy ze Zbigniewem Machejem.
WięcejEsej Kuby Mikurdy towarzyszący premierze książki Pozytywki i marienbadki (1987–2007) Andrzeja Sosnowskiego.
WięcejRecenzja Kuby Mikurdy z książki Nouvelles Impressions d’Amerique Andrzeja Sosnowskiego
WięcejRozmowa Kuby Mikurdy z Tadeuszem Pióro.
WięcejRozmowa Kuby Mikurdy z Andrzejem Sosnowskim.
WięcejAdam Poprawa, juror Nagrody Poetyckiej Silesius, odpowiada na pytania w ankiecie dotyczącej książki Po sobie Julii Szychowiak, wydanej w formie elektronicznej w Biurze Literackim 30 maja 2018 roku. Książka ukazuje się w ramach akcji „Poezja z nagrodami”.
WięcejWiersze z książki Po sobie. Fragment spotkania autorskiego w ramach 13. festiwalu literackiego Port Wrocław 2008.
WięcejCeremonia przyznania Julii Szychowiak Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius 2008 za najlepszy debiut roku Po sobie.
WięcejRecenzja Marcina Orlińskiego z książki Po sobie Julii Szychowiak, która ukazała się w „Tygodniku Powszechnym”.
WięcejRecenzja Małgorzaty Pieczary z książki Po sobie Julii Szychowiak, która ukazała się w „Twórczości”.
WięcejAutorski komentarz Julii Szychowiak towarzyszący premierze książki Po sobie.
WięcejKomentarze Wojciecha Bonowicza, Piotra Kępińskiego, Krystyny Miłobędzkiej, Andrzeja Sosnowskiego, Agnieszki Wolny-Hamkało.
WięcejRozmowa Anny Krzywani z Julią Szychowiak.
WięcejRecenzja Wojciecha Bonowicza, towarzysząca premierze premierze książki Do środka Julii Szychowiak, wydanej w Biurze Literackim 6 listopada 2023 roku.
WięcejEsej Maliwny Mus towarzyszący premierze książki Intro Julii Szychowiak, która ukazała się nakładem Biura Literackiego 17 listopada 2014 roku.
WięcejRecenzja Przemysława Koniuszego z książki Intro Julii Szychowiak, która ukazała się na stronie Biblioteka Młodego Człowieka.
WięcejRecenzja Marka Olszewskiego z książki Intro Julii Szychowiak
WięcejEsej Judyty Gulczyńskiej towarzyszący premierze tomu Intro Julii Szychowiak, który ukazał się właśnie nakładem Biura Literackiego.
WięcejLaudacja Romana Honeta, prowadzącego projekt Poeci na nowy wiek.
WięcejRecenzja Marcina Orlińskiego z książki Po sobie Julii Szychowiak, która ukazała się w „Tygodniku Powszechnym”.
WięcejRecenzja Małgorzaty Pieczary z książki Po sobie Julii Szychowiak, która ukazała się w „Twórczości”.
WięcejRecenzja Agnieszki Kołodyńskiej z książki Wspólny język Julii Szychowiak, która ukazała się w „Gazecie Wyborczej”.
WięcejRecenzja Michała Płaczka z książki Wspólny język Julii Szychowiak.
WięcejRecenzja Lucyny Marzec z książki Wspólny język Julii Szychowiak.
WięcejKomentarze Wojciecha Bonowicza, Piotra Kępińskiego, Krystyny Miłobędzkiej, Andrzeja Sosnowskiego, Agnieszki Wolny-Hamkało.
WięcejRecenzja Jakuba Winiarskiego z arkusza Poprawiny Julii Szychowiak.
WięcejKomentarze Adama Grzelca, Romana Kaźmierskiego i Agnieszki Wolny-Hamkało.
WięcejJerzy Jarniewicz o twórczości Julii Szychowiak.
Więcej