wywiady / o książce

Wymyślanie drwala

Darek Foks

Zuzanna Witkowska

Rozmowa Zuzanny Witkowskiej z Darkiem Foksem o książce Tablet taty, która ukazała się 10 marca 2015 roku nakładem Biura Literackiego.

Biuro Literackie kup książkę na poezjem.pl

Zuzan­na Wit­kow­ska: Czy kobie­ty są fascy­nu­ją­ce, czy może nie­któ­re kobie­ty jedy­nie? Z jakie­goś powo­du te trzy­dzie­ści sie­dem zna­la­zło się w fol­de­rach.

Darek Foks: Nie­któ­re kobie­ty są fascy­nu­ją­ce. A trzy­dzie­ści sie­dem, bo aku­rat tyle tytu­ło­we­mu tacie się przy­tra­fi­ło. I może od razu zazna­czę, że to nie jest książ­ka auto­bio­gra­ficz­na. Nie się­gam tacie do pięt.

Wie­le kobiet umie­ścił Pan w dużym mie­ście, pośród jego bolą­czek. Czy takie tło naj­le­piej je dopeł­nia i tłu­ma­czy?

To chy­ba dla­te­go, że daw­no nie byłem na wsi. Mia­sto jest do takich rze­czy lep­sze. Na wsi sły­chać nawet naj­cich­szy sze­lest sukien­ki, w mie­ście ten sze­lest trze­ba sobie dograć.

W table­cie czu­ję obec­ność trzech typów kobiet: męczą­cych, pod­lot­ków i nie­zdo­by­tych. Poza może Zuzan­ną, któ­ra jest chy­ba dobrym kum­plem. Podob­ne są te kobie­ty do sie­bie, pew­nie podob­ne mają doświad­cze­nia i doga­da­ły­by się. Taki gust taty, czy może wła­śnie o takich kobie­tach jest Tablet?

Sądzę, że Tablet jest jed­nak o tacie. Czte­ry wymie­nio­ne przez Panią typy kobiet widocz­nie mu jakoś tam paso­wa­ły. To zresz­tą bar­dzo dobry podział. Napraw­dę nie trze­ba wię­cej.

Kil­ku wymie­nio­nych pań z pew­no­ścią bym nie polu­bi­ła. Nie wyczu­wam jed­nak żad­nej oce­ny, nawet gdy prze­szka­dza­ją pod­czas pro­jek­cji czar­no-bia­łych fil­mów. Skąd tyle cier­pli­wo­ści w tacie?

Sta­ra się przy­po­mnieć sobie raczej te waż­ne i raczej dobre rze­czy. Złych rze­czy nie lubi­my wspo­mi­nać.

Zde­cy­do­wał się Pan na krót­kie for­my – haiku­je Pan. Tyle wystar­czy, żeby zbu­do­wać obraz kobie­ty, czy może to zacho­waw­cza posta­wa taty, na wypa­dek gdy­by fol­de­ry ujrza­ły świa­tło dzien­ne?

Czy­tel­nik od począt­ku wie, że tytu­ło­wy tablet padł. Tacie zosta­ły tyl­ko wspo­mnie­nia. Fol­de­ry, któ­re tak skru­pu­lat­nie wymie­nia, prze­pa­dły. To tro­chę jak oglą­da­nie albu­mu rodzin­ne­go, z któ­re­go ktoś powy­ry­wał zdję­cia: tutaj był dzia­dek Janek, obok bab­cia Zosia, a na szó­stej stro­nie chy­ba wujek Kazi­mierz. Wszy­scy dozna­je­my jakie­goś tam szo­ku, kie­dy na przy­kład gubi­my tele­fon ze wszyst­ki­mi kon­tak­ta­mi. I kie­dy w tym szo­ku liczy­my stra­ty, nie ma cza­su na dłu­gie mono­lo­gi. Nasza pamięć wte­dy chy­ba tro­chę ina­czej pra­cu­je. Tata dobrze wie, że te fol­de­ry już nigdy nie ujrzą świa­tła dzien­ne­go, są już tyl­ko w nim.

Moją ulu­bio­ną boha­ter­ką jest Mag­da­le­na – jest pocią­ga­ją­ca, a może to tata jest pocią­ga­ją­cy w tej rela­cji z nią… A Pana? Kole­ga auto­ra wska­zał Kata­rzy­nę dru­gą.

Kata­rzy­nę dru­gą bar­dzo polu­bi­łem. I to nie tyl­ko dla­te­go, że koja­rzy się z cary­cą, któ­ra z kolei bar­dzo ład­nie pasu­je do wspo­mnia­nej fur­go­net­ki na okład­ce, tej pani z dużym dekol­tem i rosyj­skich napi­sów. Jed­nak jest jesz­cze kil­ka pań, któ­re też bar­dzo lubię, na przy­kład Wero­ni­ka czy wspo­mnia­na przez Panią Zuzan­na.

Nie mogę nie zapy­tać o tablet. Czy jest to narzę­dzie bez­piecz­ne? Nie­bez­piecz­ne? Czy taki tablet jest potrzeb­ny, a może szcze­gól­nie potrzeb­ny tacie w wie­ku śred­nim? Może łatwiej nie mieć?

Książ­ka zawdzię­cza swój tytuł nowe­mu, dar­mo­we­mu ele­men­ta­rzo­wi, w któ­rym zna­la­zło się zda­nie „Tola ma tablet taty”, sta­no­wią­ce od tego roku szkol­ne­go poważ­ne zagro­że­nie dla zda­nia „Ala ma kota” z ele­men­ta­rza Maria­na Fal­skie­go. Tyl­ko dla­te­go padło na tablet. Rów­nie dobrze mógł­by to być smart­fon etc. Pier­wot­ny zamysł był taki, żeby zwy­czaj­nie po ludz­ku skon­fron­to­wać tę Tolę z tym table­tem. Wszyst­ko oczy­wi­ście w imię wal­ki o prze­trwa­nie kota Ali, z któ­rym mam do czy­nie­nia od 1973 roku i wca­le mi się nie znu­dził. A co do posia­da­nia, to w dzi­siej­szych cza­sach nie da się bez dys­ku, więc wie­lu panów w śred­nim wie­ku modli się, żeby syno­wi nie przy­szło przy­pad­kiem do gło­wy zostać hake­rem.

We współ­cze­snej poezji ero­tyzm jest zazwy­czaj eks­po­no­wa­ny wiel­ce bez­po­śred­nio i bru­tal­nie. U Pana w Table­cie jest go spo­ro, ale nie na pierw­szy rzut oka. Czy to na wypa­dek gdy­by syn taty dorwał się do table­tu?

Począt­ko­wo cho­dzi­ły mi po gło­wie bar­dzo kosma­te pomy­sły, bo sło­wa „tablet taty” moc­no dzia­ła­ją na wyobraź­nię. Na szczę­ście do wiel­ce bez­po­śred­nie­go eks­po­no­wa­nia ero­ty­zmu doszło w przy­pad­ku tej książ­ki tyl­ko na okład­ce, a dokład­nie na fur­go­net­ce ser­wi­su kom­pu­te­ro­we­go, któ­ra spa­dła mi z nie­ba w grud­niu ubie­głe­go roku w cen­trum Moskwy. Artur Bursz­ta świad­kiem. Stał obok, kie­dy robi­łem zdję­cie. Dzię­ku­ję za okre­śle­nie „nie na pierw­szy rzut oka”. Bar­dzo mi na tym zale­ża­ło. I nie mie­szaj­my do tego wszyst­kie­go syna taty, myśl­my jed­nak Tolą.

Czy Kata­rzy­na dru­ga to już napraw­dę ostat­nia kobie­ta? Wyczu­wam kobie­cym instynk­tem, że pew­ne fol­de­ry są ukry­te, choć zasła­nia się tata nie­pa­mię­cią. Jakoś mu nie wie­rzę. Fan­ta­zju­ję?

Fan­ta­zju­je Pani z wdzię­kiem i niech tak zosta­nie.

Chcia­ła­bym jesz­cze dopy­tać o finał opo­wie­ści. Tata zezna­je jak na spo­wie­dzi – ale: czy jest u taty żal za fol­de­ry?

Jak mówi­łem, to jest już tyl­ko w nim. Jeden tata ma wyrzu­ty sumie­nia, inny nie ma. Zale­ży od rodza­ju taty.

Co się sta­ło z mamą?

Po roz­wo­dzie z tatą wyszła za drwa­la. Zamiesz­ka­li w Biesz­cza­dach. Wozi Tolę do szko­ły w pobli­skim mia­stecz­ku, gdzie pra­cu­je w przy­chod­ni. Jest pie­lę­gniar­ką.

Czy Tablet mamy był­by moż­li­wy?

Sądząc po cie­ka­wych pyta­niach, jakie mi Pani zada­ła, oraz tem­pie, w jakim wymy­śli­łem drwa­la i mia­stecz­ko w Biesz­cza­dach – jak naj­bar­dziej.

O autorach i autorkach

Darek Foks

Urodzony w Skierniewicach. Poeta, prozaik, redaktor i scenarzysta. Studiował na Wydziale Wiedzy o Teatrze warszawskiej Akademii Teatralnej, ukończył scenopisarstwo w łódzkiej Filmówce. Laureat m.in. głównej nagrody Konkursu na Brulion Poetycki (1993), Nagrody im. Natalii Gall (1999), Nagrody TVP Kultura (2006) za książkę Co robi łączniczka (przygotowaną wraz ze Z. Liberą), nominowaną również do Nagrody Literackiej Gdynia (2006). Laureat Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius (2014) za całokształt twórczości. Dwukrotnie nominowany do Paszportu Polityki (2000, 2004). Redaktor działu prozy w „Twórczości”. Mieszka w Skierniewicach.

Zuzanna Witkowska

Urodziłam się w 1985 roku. Jestem doktorantką na Politechnice Wrocławskiej i przygotowuję rozprawę z technologii chemicznej. Studiowałam astronomię. Czytam, śledzę, słucham, piszę, gotuję, liczę.

Powiązania

Wiersz polski średniej długości

dzwieki / WYDARZENIA Różni autorzy

Zapis całe­go spo­tka­nia autor­skie­go z udzia­łem Dar­ka Fok­sa, Krzysz­to­fa Jawor­skie­go, Zbi­gnie­wa Mache­ja i Toma­sza Maje­ra­na pod­czas Por­tu Wro­cław 2007.

Więcej

Rozbiórka

dzwieki / WYDARZENIA Różni autorzy

Zapis całe­go spo­tka­nia autor­skie­go z udzia­łem Urszu­li Kozioł, Ryszar­da Kry­nic­kie­go, Boh­da­na Zadu­ry, Pio­tra Som­me­ra, Jerze­go Jar­nie­wi­cza, Zbi­gnie­wa Mache­ja, Andrze­ja Sosnow­skie­go, Tade­uszy Pió­ry, Dar­ka Fok­sa, Woj­cie­cha Bono­wi­cza, Mar­ci­na Sen­dec­kie­go, Dariu­sza Suski, Mariu­sza Grze­bal­skie­go, Dariu­sza Sośnic­kie­go, Krzysz­to­fa Siw­czy­ka, Mar­ty Pod­gór­nik i Jac­ka Deh­ne­la pod­czas Por­tu Wro­cław 2007.

Więcej

Lament na dancingu

dzwieki / WYDARZENIA Różni autorzy

Zapis całe­go spo­tka­nia autor­skie­go z udzia­łem Dar­ka Fok­sa, Mar­ty Pod­gór­nik, Dag­ma­ry Suma­ry, Ada­ma Zdro­dow­skie­go i Tade­usza Pió­ry pod­czas Por­tu Wro­cław 2005.

Więcej

Piosenki dla martwego koguta

dzwieki / WYDARZENIA Różni autorzy

Zapis całe­go spo­tka­nia autor­skie­go Juri­ja Andru­cho­wy­cza, Andri­ja Bon­da­ra, Naza­ra Hon­cza­ra, Myko­ły Riab­czu­ka, Osta­pa Sly­wyn­skie­go, Ser­hi­ja Żada­na, Dar­ka Fok­sa oraz Boh­dan Zadu­ry pod­czas Por­tu Legni­ca 2004.

Więcej

Rafał Wojaczek, który jest

dzwieki / WYDARZENIA Różni autorzy

Zapis całe­go spo­tka­nia autor­skie­go poświę­co­ne­go twór­czo­ści Rafa­ła Wojacz­ka pod­czas Por­tu Legni­ca 2004.

Więcej

Mer Betlejem i 60% słów

dzwieki / WYDARZENIA Darek Foks Maciej Malicki

Zapis całe­go spo­tka­nia autor­skie­go Dar­ka Fok­sa i Macie­ja Malic­kie­go pod­czas Por­tu Legni­ca 2003.

Więcej

Poematy taty

recenzje / ESEJE Darek Foks

Szkic Dar­ka Fok­sa opu­bli­ko­wa­ny w cyklu pre­zen­ta­cji naj­cie­kaw­szych archi­wal­nych tek­stów z dwu­dzie­sto­pię­cio­le­cia festi­wa­lu Sta­cja Lite­ra­tu­ra.

Więcej

Sonet drogi i Paradiso

dzwieki / WYDARZENIA Darek Foks Marta Podgórnik

Zapis całe­go potka­nia autor­skie­go Dar­ka Fok­sa i Mar­ty Pod­gór­nik pod­czas Por­tu Legni­ca 2000.

Więcej

Dyskusja „Barbarzyńcy czy nie. Dwadzieścia lat po przełomie”

nagrania / między wierszami Różni autorzy

Port Wro­cław 2009: wypo­wie­dzi Dariu­sza Nowac­kie­go, Pio­tra Śli­wiń­skie­go, Justy­ny Sobo­lew­skiej, Pio­tra Czer­niaw­skie­go, Dar­ka Fok­sa, Krzysz­to­fa Jawor­skie­go, Boh­da­na Zadu­ry, Roma­na Hone­ta.

Więcej

Dyskusja „Poezja a język niski”

nagrania / między wierszami Różni autorzy

Co poezji po wul­ga­ry­zmach? Odpo­wia­da­ją Woj­ciech Wil­czyk, Mar­cin Świe­tlic­ki, Darek Foks i Andrzej Sosnow­ski.

Więcej

Dyskusja „Co to jest barbarzyństwo w poezji?”

nagrania / między wierszami Różni autorzy

Mitycz­ne pyta­nie o kla­sy­cy­stów i bar­ba­rzyń­ców zada­ne Dar­ko­wi Fok­so­wi, Tade­uszo­wi Pió­rze, Ada­mo­wi Wie­de­man­no­wi i Boh­da­no­wi Zadu­rze.

Więcej

Tablet taty: fragmenty

dzwieki / RECYTACJE Darek Foks

Wier­sze z tomu Tablet taty, zare­je­stro­wa­ne pod­czas spo­tka­nia „Bar­ba­rzyń­cy i nie” na festi­wa­lu Port Wro­cław 2015.

Więcej

Barbarzyńcy i nie

nagrania / z fortu do portu Darek Foks Grzegorz Wróblewski Krzysztof Jaworski

Archi­wal­ne nagra­nie z udzia­łem Krzysz­to­fa Jawor­skie­go, Dar­ka Fok­sa, Grze­go­rza Wró­blew­skie­go.

Więcej

Haiku Birkenau

nagrania / z fortu do portu Darek Foks

Darek Foks na sce­nie Teatru im. Modrze­jew­skiej. Wie­czór autor­ski „Bitwa o Legni­cę” w ramach For­tu Legni­ca 1999.

Więcej

Komentarz Darka Foksa do krótszego motta

recenzje / KOMENTARZE Darek Foks

Komen­tarz Dar­ka Fok­sa do mot­ta z książ­ki Histo­ria kina pol­skie­go, któ­ra uka­za­ła się nakła­dem Biu­ra Lite­rac­kie­go 7 grud­nia 2015 roku.

Więcej

Panie i panowie, powtarzamy

wywiady / o książce Darek Foks Grzegorz Tomicki

Roz­mo­wa Grze­go­rza Tomic­kie­go z Dar­kiem Fok­sem, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Histo­ria kina pol­skie­go, któ­ra uka­za­ła się nakła­dem Biu­ra Lite­rac­kie­go 7 grud­nia 2015 roku.

Więcej

Komentarz do wiersza „Weronika”

recenzje / KOMENTARZE Darek Foks

Autor­ski komen­tarz Dar­ka Fok­sa do wier­sza „Wero­ni­ka” z książ­ki Tablet taty, któ­ra uka­za­ła się 9 mar­ca nakła­dem Biu­ra Lite­rac­kie­go.

Więcej

Pielgrzymka do Legnicy w intencji zostania Wielkim Poetą, AD 2003

debaty / ankiety i podsumowania Zuzanna Witkowska

Głos Zuzan­ny Wit­kow­skiej w deba­cie „Opo­wie­ści Por­to­we: Legni­ca”.

Więcej

Tylko nie mów, że była bez

wywiady / o pisaniu Bohdan Zadura Darek Foks

Roz­mo­wa Dar­ka Fok­sa z Boh­da­nem Zadu­rą o jego nowej książ­ce Krop­ka nad i, któ­ra uka­za­ła się nakła­dem Biu­ra Lite­rac­kie­go 22 wrze­śnia 2014 roku.

Więcej

Apodyktyczne Sanatorium

recenzje / ESEJE Zuzanna Witkowska

Recen­zja Zuzan­ny Wit­kow­skiej z książ­ki Sana­to­rium Rafa­ła Wojacz­ka.

Więcej

Negocjacje próbne

recenzje / IMPRESJE Darek Foks

Esej Dar­ka Fok­sa towa­rzy­szą­cy pre­mie­rze książ­ki Dan­cing Dag­ma­ry Suma­ry.

Więcej

Ważne dokumenty

recenzje / NOTKI I OPINIE Darek Foks

Recen­zja Dar­ka Fok­sa towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze dwu­to­mo­wej edy­cji Szki­ców, recen­zji, felie­to­nów Boh­da­na Zadu­ry, wyda­nej przez Biu­ro Lite­rac­kie 4 czerw­ca 2007 roku.

Więcej

WNP: Warszawa – Nieborów – Polska

recenzje / KOMENTARZE Darek Foks

Autor­ski komen­tarz Dar­ka Fok­sa poświę­co­ny książ­ce Prze­ce­na map.

Więcej

Mer Betlejem, Orlę (fragmenty)

recenzje / KOMENTARZE Darek Foks

Autor­ski komen­tarz Dar­ka Foska do książ­ki Mer Betle­jem, któ­ra uka­za­ła się w Biu­rze Lite­rac­kim.

Więcej

Tablet taty: fragmenty

dzwieki / RECYTACJE Darek Foks

Wier­sze z tomu Tablet taty, zare­je­stro­wa­ne pod­czas spo­tka­nia „Bar­ba­rzyń­cy i nie” na festi­wa­lu Port Wro­cław 2015.

Więcej

Tablet taty

recenzje / ESEJE Monika Piotrowska-Wegner

Recen­zja Moni­ki Pio­trow­skiej-Wegner z książ­ki Dar­ka Fok­sa Tablet taty, któ­ra uka­za­ła się na blo­gu mon­weg.

Więcej

Liryczne migawki

recenzje / ESEJE Sylwia Sekret

Recen­zja Syl­wii Sekret z książ­ki Dar­ka Fok­sa Tablet taty, któ­ra uka­za­ła się na stro­nie Lubimyczytać.pl

Więcej

Ach, gdzie są niegdysiejsze foldery!

recenzje / ESEJE Karolina Górniak

Recen­zja Karo­li­ny Gór­niak z książ­ki Tablet taty Dar­ka Fok­sa, któ­ra uka­za­ła się 30 kwiet­nia 2015 roku w por­ta­lu Xiegarnia.pl.

Więcej

Komentarz do wiersza „Weronika”

recenzje / KOMENTARZE Darek Foks

Autor­ski komen­tarz Dar­ka Fok­sa do wier­sza „Wero­ni­ka” z książ­ki Tablet taty, któ­ra uka­za­ła się 9 mar­ca nakła­dem Biu­ra Lite­rac­kie­go.

Więcej

Że zapytam

recenzje / IMPRESJE Piotr Lorkowski

Esej Pio­tra W. Lor­kow­skie­go z książ­ki Tablet taty Dar­ka Fok­sa, któ­ra uka­za­ła się 9 mar­ca 2015 roku nakła­dem Biu­ra Lite­rac­kie­go.

Więcej

Tablet taty

recenzje / ESEJE Monika Piotrowska-Wegner

Recen­zja Moni­ki Pio­trow­skiej-Wegner z książ­ki Dar­ka Fok­sa Tablet taty, któ­ra uka­za­ła się na blo­gu mon­weg.

Więcej

Szlifowane chropawym pumeksem

recenzje / ESEJE Marek Olszewski

Recen­zja Mar­ka Olszew­skie­go z ksią­żek Susza i Tablet taty, któ­ra uka­za­ła się w cza­so­pi­śmie „Nowe Książ­ki”.

Więcej

Polska szkoła montażu literackiego. Przypadek Darka Foksa

recenzje / IMPRESJE Klaudia Muca

Esej Klau­dii Mucy towa­rzy­szą­cy pre­mie­rze książ­ki Dar­ka Fok­sa Histo­ria kina pol­skie­go, któ­ra uka­za­ła się nakła­dem Biu­ra Lite­rac­kie­go 7 grud­nia 2015 roku.

Więcej

Liryczne migawki

recenzje / ESEJE Sylwia Sekret

Recen­zja Syl­wii Sekret z książ­ki Dar­ka Fok­sa Tablet taty, któ­ra uka­za­ła się na stro­nie Lubimyczytać.pl

Więcej

Ach, gdzie są niegdysiejsze foldery!

recenzje / ESEJE Karolina Górniak

Recen­zja Karo­li­ny Gór­niak z książ­ki Tablet taty Dar­ka Fok­sa, któ­ra uka­za­ła się 30 kwiet­nia 2015 roku w por­ta­lu Xiegarnia.pl.

Więcej

Że zapytam

recenzje / IMPRESJE Piotr Lorkowski

Esej Pio­tra W. Lor­kow­skie­go z książ­ki Tablet taty Dar­ka Fok­sa, któ­ra uka­za­ła się 9 mar­ca 2015 roku nakła­dem Biu­ra Lite­rac­kie­go.

Więcej

O Ustaleniach z Maastricht

recenzje / NOTKI I OPINIE Różni autorzy

Komen­ta­rze Agniesz­ki Wol­ny-Ham­ka­ło, Jac­ka Bie­ru­ta, Karo­la Pęche­rza i Krzysz­to­fa Siw­czy­ka.

Więcej

Czapajew wypłynął, czyli nowe klejenie starych map

recenzje / IMPRESJE Karol Maliszewski

Esej Karo­la Mali­szew­skie­go poświę­co­ny książ­ce Prze­ce­na map Dar­ka Fok­sa.

Więcej