Rozkład jazdy Stacji Literatura 21

Tego­rocz­na edy­cja festi­wa­lu Biu­ra Lite­rac­kie­go przy­no­si zasad­ni­czą zmia­nę loka­li­za­cji: z Por­to­wych stat­ków scho­dzi­my na ląd, prze­sia­da­my się do pocią­gów i zapra­sza­my do wspól­nej podró­ży w malow­ni­cze i spo­koj­ne rejo­ny Dol­ne­go Ślą­ska.

 

BL Img 2016.09.07 Rozkład jazdy Stacji Literatura 21_www_top

 

W trak­cie trzech dni festi­wa­lo­wych (16–18.09.2016), w łącz­nie ponad trzy­dzie­stu wyda­rze­niach, udział brać będzie bli­sko set­ka twór­ców i uczest­ni­ków Euro­pej­skie­go Forum Lite­rac­kie­go, a tak­że 150 uczest­ni­ków pię­ciu pra­cow­ni lite­rac­kich.

 

Rusza­my w piąt­ko­wy pora­nek. O 9:30 w Miej­sko-Gmin­nym Ośrod­ku Kul­tu­ry w Bystrzy­cy Kłodz­kiej, Liceum Ogól­no­kształ­cą­cym w Ląd­ku-Zdro­ju i Zespo­le Szkół Ponad­gim­na­zjal­nych w Stro­niu Ślą­skim sze­ścio­ro poetów popro­wa­dzi lek­cje języ­ka poetyc­kie­go.

 

O tej samej godzi­nie w apar­ta­men­tach Czar­nej Góry i w kapli­cy św. Onu­fre­go odbę­dą się „taj­ne kom­ple­ty” – zaję­cia z wykła­da­mi: Beaty Sta­siń­skiej (kadro­wa), Ada­ma Lip­szy­ca (kry­tycz­na), Tade­usza Dąbrow­skie­go (twór­cza), Jerze­go Jar­nie­wi­cza (prze­kła­do­wa) i Łuka­sza Jaro­sza (otwar­ta).

 

Z Sien­nej prze­nie­sie­my się do Cen­trum Edu­ka­cji, Tury­sty­ki i Kul­tu­ry w Stro­niu Ślą­skim przy uli­cy Kościusz­ki, gdzie o godzi­nie 12:00 Ryszard Kry­nic­ki zain­au­gu­ru­je swo­im wykła­dem pro­gram Euro­pej­skie­go Forum Lite­rac­kie­go.

 

O 12:15 Michał Cha­ciń­ski z Pau­lo Fer­re­irą roz­ma­wiać będzie o tym, „jak wyszu­ki­wać lite­rac­kie talen­ty” z wydaw­ca­mi ksią­żek i mena­dże­ra­mi pro­jek­tów lite­rac­kich z Walii (Lyn­dy Cooke), Węgier (Roman Simić) i Pol­ski (Beata Sta­siń­ska).

 

Na godzi­nę 14:00 zapla­no­wa­no spo­tka­nie z tłu­ma­cza­mi – Han­ną Igal­son-Tygiel­ską, Jerzym Jar­nie­wi­czem, Anną Wasi­lew­ską i Szy­mo­nem Żuchow­skim. O kla­sy­kach z Euro­py (Quene­au, Joy­ce, Lan­dol­fi, Sar­rau­te) i „debiu­tach daw­niej” roz­ma­wiać z nimi będzie Adam Lip­szyc.

 

O godzi­nie 15:45 pierw­sze Nowe gło­sy z Euro­py (Juana Adcock, Anja Golob i Árpád Kol­lár). O 17:30 Kira Pie­trek z Ilo­ną Wit­kow­ską w towa­rzy­stwie Mai Staś­ko będą czy­ta­ły wier­sze z anto­lo­gii Zebra­ło się śli­ny. Na koniec dnia (19:15) poetyc­ko-muzycz­ny występ Szcze­pa­na Kopy­ta i Pio­tra Kowal­skie­go.

 

Sobo­tę roz­po­czy­na­my o 9:30 zaję­cia­mi w pra­cow­niach lite­rac­kich z udzia­łem: Micha­ła Mer­czyń­skie­go (kadro­wa), Arka­diu­sza Żychliń­skie­go (kry­tycz­na), Kac­pra Bart­cza­ka (twór­cza), Anny Wasi­lew­skiej (prze­kła­do­wa) i Szy­mo­na Słom­czyń­skie­go (otwar­ta).

 

Na godz. 12:00 zapla­no­wa­no deba­tę w ramach Forum z udzia­łem dyrek­to­rów insty­tu­cji, fun­da­to­rów nagród i pro­mo­to­rów z Gre­cji (Chri­stos Chrys­so­po­ulos), Węgier (Zol­tán Jeney) i Sło­wa­cji (Mar­tin Solo­truk). Pro­wa­dze­nie Mika Bul­je­vić i Michał Cha­ciń­ski.

 

O 14:00 Tade­usz Dąbrow­ski, Adam Popra­wa i Bron­ka Nowic­ka „debiu­tu­ją po debiu­cie” w towa­rzy­stwie Arka­diu­sza Żychliń­skie­go. O 15:45 Tomasz Pin­del roz­ma­wiać będzie z poeta­mi i pro­za­ika­mi z Por­tu­ga­lii, Mal­ty i Kata­lo­nii (Bru­no Vie­ira Ama­ral, Cla­re Azzo­par­di, Albert Forns).

 

Kolej­na odsło­na Nowych gło­sów z Pol­ski o 17:30. Mar­cie Koron­kie­wicz towa­rzy­szyć będzie: Tomasz Bąk, Kami­la Janiak i Maciej Tara­nek. Finał dnia to tra­dy­cyj­nie występ muzycz­ny. Tym razem Ryszard Kry­nic­ki i Rafał Sko­niecz­ny (RARA) z wier­sza­mi z książ­ki Pęd pogo­ni, pęd uciecz­ki.

 

Ostat­ni festi­wa­lo­wy dzień, nie­dzie­lę, otwie­ra­ją o 9:30 pra­cow­nie Sta­cji Lite­ra­tu­ra – warsz­ta­ty kadro­we popro­wa­dzi Paweł Poto­ro­czyn, kry­tycz­ne – Pau­li­na Mało­chleb, twór­cze – Mar­ta Pod­gór­nik, prze­kła­do­we – Tomasz Pin­del, a otwar­te – Kira Pie­trek.

 

W ramach Euro­pej­skie­go Forum Lite­rac­kie­go o godz. 12:00 Bir­git Hatle­hol, David Lopez-Del Amo, Anto­nia Lloyd-Jones z Nor­we­gii, Chin i Wiel­kiej Bry­ta­nii roz­ma­wiać będą z Ale­xan­drą Büchler i Micha­łem Cha­ciń­skim o tym, „jak zosta­je się mię­dzy­na­ro­do­wym auto­rem”.

 

O 14:00 „Sta­cja nowa książ­ka” z udzia­łem Sła­wo­mi­ra Elsne­ra, Jaku­ba Głu­sza­ka i Szy­mo­na Słom­czyń­skie­go, któ­rzy prze­czy­ta­ją wier­sze z dru­gich ksią­żek (Mów, 21 wier­szy miło­snych Adrien­ne Rich i Dwu­płat). Pro­wa­dze­nie: Pau­li­na Mało­chleb.

 

Pre­zen­ta­cje Nowych Gło­sów z Euro­py koń­czy spo­tka­nie o 15:45 z Rume­ną Buža­ro­vską, Eri­ką Fatland, Ciwan­mer­dem Kul­kiem i Zora­nem Pili­ciem popro­wa­dzo­ne przez Jerze­go Jar­nie­wi­cza. O 17:30 ostat­nie czy­ta­nie z anto­lo­gii Zebra­ło się śli­ny z udzia­łem Jako­be Mansz­taj­na, Dawi­da Mate­usza, Pio­tra Przy­by­ły oraz Paw­ła Kacz­mar­skie­go.

 

Ostat­nim festi­wa­lo­wym wyda­rze­niem, koń­czą­cym trzy­dnio­wą przy­go­dę ze Sta­cją Lite­ra­tu­ra 21, będzie czy­ta­nie frag­men­tów dłu­go wycze­ki­wa­ne­go poema­tu „Nie” Kon­ra­da Góry do muzy­ki gra­nej przez cze­skie­go arty­stę – Wojt­ka Baj­dę.

 

W cią­gu trzech dni trwać będą tak­że spo­tka­nia Lite­ra­ry Euro­pe Live z udzia­łem przed­sta­wi­cie­li euro­pej­skich insty­tu­cji lite­rac­kich, m.in.: Ingi Bod­nar­juk, Lean­ne Ellul, Carys Ifan, Elin Jones, Luki Osto­jic, Kar­li Pudar, Aga­ty Simenc i Ezel Yil­maz.

Inne wiadomości z kategorii