Stacja Literatura 25: Niezbędnik

Dokład­nie za tydzień wystar­tu­je Sta­cja Lite­ra­tu­ra 25, a Stro­nie Ślą­skie i Sien­na na kil­ka dni znów sta­ną się tym­cza­so­wą lite­rac­ką sto­li­cą Pol­ski. Oto nie­zbęd­nik, któ­ry pozwo­li lepiej przy­go­to­wać się do świę­to­wa­nia jubi­le­uszu festi­wa­lu reali­zo­wa­ne­go w tym roku w rygo­rze sani­tar­no-epi­de­mio­lo­gicz­nym.

 

 

Dokład­nie za tydzień wystar­tu­je Sta­cja Lite­ra­tu­ra 25, a Stro­nie Ślą­skie i Sien­na na kil­ka dni znów sta­ną się tym­cza­so­wą lite­rac­ką sto­li­cą Pol­ski. Przez ostat­nie czte­ry lata cechą Sta­cji sta­ła się wspól­no­to­wość – auto­rów, czy­tel­ni­ków i wszyst­kich „ludzi książ­ki”. W tym roku prze­ja­wem tego wspól­no­to­we­go myśle­nia musi być odpo­wie­dzial­ność i tro­ska o wza­jem­ne bez­pie­czeń­stwo. By uła­twić festi­wa­lo­we funk­cjo­no­wa­nie w rygo­rze sani­tar­no-epi­de­mio­lo­gicz­nym opra­co­wa­ny został regu­la­min z pod­sta­wo­wy­mi zasa­da­mi bez­pie­czeń­stwa.

 

Przy wej­ściu na wszyst­kie wyda­rze­nia Sta­cji Lite­ra­tu­ra 25 nale­ży zde­zyn­fe­ko­wać ręce. Dozow­ni­ki z pły­nem dezyn­fe­ku­ją­cym dostęp­ne będą przy wej­ściu. W trak­cie wszyst­kich wyda­rzeń, do chwi­li opusz­cze­nia budyn­ku  bądź auto­bu­su obo­wią­zu­je nakaz zasła­nia­nia ust i nosa. Pod­czas poru­sza­nia się po hote­lu, apar­ta­men­tach i wszyst­kich miej­scach wyda­rzeń nie­zbęd­ne jest zacho­wy­wa­nie odstę­pu co naj­mniej 1,5 metra od pozo­sta­łych uczest­ni­ków. Pro­si­my tak­że o zacho­wa­nie bez­piecz­nej odle­gło­ści przed wej­ściem do budyn­ków i auto­bu­sów.

 

Goście i uczest­ni­cy festi­wa­lu zobo­wią­za­ni są do zło­że­nia oświad­cze­nia, że nie są oso­ba­mi zaka­żo­ny­mi, nie prze­by­wa­ją na kwa­ran­tan­nie lub pod nad­zo­rem epi­de­mio­lo­gicz­nym oraz że zobo­wią­zu­ją się do prze­strze­ga­nia obo­wią­zu­ją­ce­go regu­la­mi­nu. W chwi­li zło­że­nia oświad­cze­nia uczest­ni­cy otrzy­ma­ją festi­wa­lo­wą opa­skę, któ­ra będzie gwa­ran­cją wstę­pu na teren Cen­trum Edu­ka­cji Tury­sty­ki i Kul­tu­ry w Stro­niu Ślą­skim, gdzie zapla­no­wa­ne są głów­ne wyda­rze­nia w pią­tek i sobo­tę oraz na wyda­rze­nia, któ­re odbę­dą się w Czar­nej Górze Resort w ramach Sta­cji Lite­ra­tu­ra.

 

Podob­nie jak w ubie­głych latach festi­wa­lo­we auto­bu­sy nale­żą­ce do współ­pra­cu­ją­cej z Biu­rem Lite­rac­kim od lat fir­my Mani­kar będą odbie­rać publicz­ność i gości w czwar­tek, 10 wrze­śnia z War­sza­wy (zbiór­ka o godz. 8:00 na par­kin­gu przy Pała­cu Kul­tu­ry i Nauki),  Kra­ko­wa (zbiór­ka o godz. 10:00 na par­kin­gu przy Muzeum Armii Kra­jo­wej im. gen. Emi­la Fiel­dor­fa „Nila”) i Wro­cła­wia (zbiór­ka o godz. 13:00 na par­kin­gu przy Dwor­cu Tym­cza­so­wym). Przy wej­ściu na pokład auto­bu­su doko­ny­wa­ny będzie bez­do­ty­ko­wy pomiar tem­pe­ra­tu­ry, by wyklu­czyć z jaz­dy oso­by z gorącz­ką.

 

Pra­cow­nie ponow­nie odbę­dą się w apar­ta­men­tach Czar­na Góra. Fina­li­ści tego­rocz­ne­go Poło­wu pra­co­wać będą z Dawi­dem Mate­uszem w apar­ta­men­tow­cu Tignes. Tam tak­że swo­je zaję­cia będzie mieć Pra­cow­nia badań lite­rac­kich. Do dys­po­zy­cji pro­za­ików pod wodzą Ada­ma Kacza­now­skie­go i Jaku­ba Korn­hau­se­ra będą dwa pomiesz­cze­nia w apar­ta­men­tow­cu Bor­mio. W sąsied­nim Livi­gno odbę­dą się zaję­cia dla auto­rów będą­cych już po debiu­cie książ­ko­wym, z któ­ry­mi pra­cu­je Kac­per Bart­czak. W apar­ta­men­tow­cu Ischgl prze­wi­dzia­no wykła­dy dla uczest­ni­ków Pra­cow­ni kadro­wej, a w Sol­den nad pierw­szy­mi książ­ka­mi poetyc­ki­mi pra­co­wać będzie gru­pa Joan­ny Muel­ler.

 

W tym roku zaję­cia w pra­cow­niach potrwa­ją czte­ry dni, od czwart­ku do nie­dzie­li. Zbiór­ka wszyst­kich uczest­ni­ków i pro­wa­dzą­cych 10 wrze­śnia o godz. 17:45 przed Apar­tho­te­lem, skąd poszcze­gól­ne gru­py rozej­dą się do swo­ich sal na godzin­ne zaję­cia zapo­znaw­cze. Po sesji w ramach pra­cow­ni prze­wi­dzia­ny jest czas na obia­do­ko­la­cję, a następ­nie na tara­sie restau­ra­cji Pano­ra­ma (a w razie nie­po­go­dy w sali kon­fe­ren­cyj­nej) pierw­sze wspól­ne spo­tka­nie w Apar­tho­te­lu: dys­ku­sję w ramach Forum Lite­rac­kie­go „Ludzie ze Sta­cji”, któ­rą popro­wa­dzi Karol Mali­szew­ski. Wie­czor­na dys­ku­sja powró­ci tak­że w pią­tek, kie­dy deba­tę „Nowe języ­ki poezji” popro­wa­dzi Jakub Skur­tys. Na finał, tak­że w Apar­tho­te­lu kon­cert Agniesz­ki Judyc­kiej i Domi­ni­ka Stry­char­skie­go.

 

Na tere­nie Cen­trum Edu­ka­cji Tury­sty­ki i Kul­tu­ry w Stro­niu Ślą­skim dzia­łać będzie stre­fa gastro­no­micz­na z posił­ka­mi przy­go­to­wy­wa­ny­mi i wyda­wa­ny­mi przez obsłu­gu­ją­cą od kil­ku lat festi­wal fir­mą Dwo­rek Galo­sa. Wstęp do stre­fy oraz do obiek­tu, w któ­rym odby­wać się będą głów­ne wyda­rze­nia będą mieć wyłącz­nie oso­by posia­da­ją­ce opa­ski. Ze wzglę­du na mniej­szą licz­bę miejsc dla widow­ni (przy­ję­te zosta­ły duże odstę­py pomię­dzy krze­sła­mi) na wszyst­kie wyda­rze­nia obo­wią­zy­wać będą wcze­śniej­sze zapi­sy, któ­re uru­cho­mio­ne zosta­ną w sobo­tę 5 wrze­śnia o godzi­nie 12.00. W tym samym cza­sie wszy­scy uczest­ni­cy festi­wa­lu otrzy­ma­ją listow­nie link do spe­cjal­ne­go for­mu­la­rza. Decy­do­wać będzie kolej­ność zgło­szeń. Gwa­ran­cją udzia­łu będzie potwier­dze­nie przy­ję­cia rezer­wa­cji.

 

Ze wzglę­du na spraw­dza­nie list obec­no­ści pro­si­my o sta­wie­nie się na miej­scu wyda­rzeń na min. 5 minut przed ich roz­po­czę­ciem. Wej­ście odby­wać się będzie poprzez głów­ne drzwi. Wyj­ście wyłącz­nie poprzez bocz­ne gale­rie. Ze wzglę­du na stan zagro­że­nia epi­de­micz­ne­go ape­lu­je­my tak­że o powstrzy­ma­nie się od wszel­kich spo­tkań towa­rzy­skich, któ­re nie mają cha­rak­te­ru ofi­cjal­nych wyda­rzeń przy­go­to­wa­nych przez orga­ni­za­to­rów. Suge­ru­je­my rezer­wa­cje poje­dyn­czych pokoi, podob­nie jak ma to miej­sce w przy­pad­ku gości festi­wa­lu. Liczy­my na dobrą pogo­dę. Wów­czas zaję­cia pra­cow­ni będą mogły być reali­zo­wa­ne na powie­trzu. W razie nie­po­go­dy odby­wać się będą w dużych apar­ta­men­tach, gdzie tak­że zacho­wa­ny zosta­nie dystans poprzez duże odstę­py pomię­dzy krze­sła­mi.

 

Pią­tek, sobo­ta i nie­dzie­la do połu­dnia to wła­śnie czas na zaję­cia w pra­cow­niach, któ­re odby­wać się będą mię­dzy 9:00 a 11:00. Po warsz­ta­tach wspól­ny prze­jazd auto­bu­sa­mi do Stro­nia Ślą­skie­go na pięć kolej­nych festi­wa­lo­wych wyda­rzeń. Szcze­gól­nym punk­tem sobot­nie­go pro­gra­mu będzie finał kon­kur­su na „Wiersz i opo­wia­da­nie doraź­ne”, któ­ry zapla­no­wa­no na godz. 12:00. Orga­ni­za­to­rzy dla osób posia­da­ją­cych opa­ski gwa­ran­tu­ją tak­że podróż powrot­ną do bazy noc­le­go­wej. Jeśli ktoś będzie chciał wró­cić szyb­ciej do Sien­nej będzie mógł sko­rzy­stać z tak­sów­ki, do któ­rej numer znaj­du­je się w festi­wa­lo­wym infor­ma­to­rze, w któ­rym zna­leźć moż­na wszyst­kie nie­zbęd­ne infor­ma­cje orga­ni­za­cyj­ne oraz szcze­gó­ło­wy pro­gram festi­wa­lu. Zapra­sza­my tak­że do odwie­dza­nia stro­ny inter­ne­to­wej Sta­cji Lite­ra­tu­ra oraz w wyda­rze­niu na Face­bo­oku (adre­sy poni­żej).

 

Jubi­le­uszo­wa Sta­cja Lite­ra­tu­ra 25 odby­wa się dzię­ki wspar­ciu Mini­ster­stwa Kul­tu­ry i Dzie­dzic­twa Naro­do­we­go w ramach pro­gra­mów: „Part­ner­stwo dla książ­ki” i „Pro­mo­cja czy­tel­nic­twa”. Impre­zę wspie­ra­ją tak­że Unia Euro­pej­ska (Pro­gram Kre­atyw­na Euro­pa), Gmi­na Stro­nie Ślą­skie oraz Insty­tut Ramo­na Llul­la z Bar­ce­lo­ny. Part­ne­ra­mi festi­wa­lu są ponad­to: Cen­trum Edu­ka­cji, Tury­sty­ki i Kul­tu­ry w Stro­niu Ślą­skim, ośro­dek Czar­na Góra Resort, Biu­ro Tury­stycz­ne Mani­kar i part­ner gastro­no­micz­ny – Dwo­rek Galo­sa.

 

 

Stro­na festi­wa­lu

Pro­fil festi­wa­lu

 

 

Dofi­nan­so­wa­no ze środ­ków Mini­stra Kul­tu­ry i Dzie­dzic­twa Naro­do­we­go pocho­dzą­cych z Fun­du­szu Pro­mo­cji Kul­tu­ry

Inne wiadomości z kategorii