Adam KACZANOWSKI: Zabawne i zbawienne
Pierwszą premierą Biura Literackiego w 2020 roku jest Zabawne i zbawienne Adama Kaczanowskiego.
Pierwszą premierą Biura Literackiego w 2020 roku jest Zabawne i zbawienne Adama Kaczanowskiego ukazujące się w serii Poezje. „Chciałem, żeby to była moja najczulsza i najbrutalniejsza książka zarazem. Mam nadzieję, że rozbawi ona czytelnika do łez” – mówi o tomie urodzony w 1976 roku autor, który w notce biograficznej pisze o sobie: „Raczej pisarz, trochę performer. Człowiek-małpa, Calineczka, klaun, laureat Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius, nominowany do Nagrody Literackiej Gdynia. Autor dziewięciu książek z wierszami i czterech z prozą. Poznaniak, mieszka w Warszawie”.
Zapytany o Zabawne i zbawienne Kaczanowski mówi: „Piszę tak, by moje wiersze wywodziły się z prozy i nie dawały zamknąć w eseju. Dotąd starałem się także, by ich lektura zawsze była zabawna, a nigdy zbawienna. Zdarza się jednak, że człowiek postanawia się serio odsłonić, narażając przy tym na śmieszność. Joker może być każdą kartą: śmieszną blotką i poważnym asem. Dołożyłbym tutaj: śmiesznego asa i poważną blotkę”. W rozmowie w magazynie literackim biBLioteka autor dodaje: „Biorę kawałki rzeczywistości i tak je obrabiam, by wyglądały na abstrakcję. Wychylam rzeczywistość o jeden stopień. Materiał do badań pobieram od żywego człowieka”.
Zdaniem Anny Kałuży: „W Zabawnych i zbawiennych zbawcza potęga komizmu nie sięga religijnych, transcendentnych sfer – przyciąga nas raczej do świata społecznych, ekonomicznych, świeckich i indywidualnych związków. Jest w najnowszej książce jednak coś, czego wcześniej u autora Nowego zoo w takim natężeniu i frontalnym ustawieniu mogliśmy nie dostrzegać, czyli komiczność właśnie – specyficznie przez niego rozprowadzana w artystycznej materii”. I dodaje: „Jego strategię artystyczną nazwałabym – biorąc pod uwagę niektóre jej aspekty – klaunadą”.
Miniony rok należał do wyjątkowo udanych dla Adama Kaczanowskiego. Tom Cele został nominowany do Nagrody Literackiej Gdynia oraz Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius i zdobył to drugie wyróżnienie. Oprócz tego Co jest nie tak z tymi ludźmi? z 2016 roku znalazło się na liście „Trzydziestu książek poetyckich na trzydziestolecie”. Przy tej ostatniej okazji tak pisała Anna Kałuża: „Prędzej czy później wszyscy spotkamy ‘na żywo’ bohaterów Adama Kaczanowskiego. Kapitalizm i inne formy magicznego myślenia prędzej czy później dopadną nas i złamią. Prędzej czy później będziemy się z tego śmiać. Bardzo cenię Kaczanowskiego za ten wymuszony na nas śmiech”.