Bianka ROLANDO: Stelle

11/03/2019 Premiery

11 mar­ca w Biu­rze Lite­rac­kim uka­za­ła się ósma książ­ka Bian­ki Rolan­do. Stel­le to monu­men­tal­ny poemat będą­cy zbio­rem roz­ma­itych form poetyc­kich, któ­re ujaw­nia­ją się w rysun­kach, rebu­sach, figu­rach tanecz­nych, nota­cjach muzycz­nych, foto­gra­fii, ale też w pro­zie poetyc­kiej czy w roż­nych for­mu­łach zawią­zy­wa­nia wier­sza.

 

BL Info 2019.03.11 Bianka ROLANDO Stelle__www_top

 

11 mar­ca w Biu­rze Lite­rac­kim uka­za­ła się ósma książ­ka Bian­ki Rolan­do. Stel­le to monu­men­tal­ny poemat będą­cy zbio­rem roz­ma­itych form poetyc­kich, któ­re ujaw­nia­ją się w rysun­kach, rebu­sach, figu­rach tanecz­nych, nota­cjach muzycz­nych, foto­gra­fii, ale też w pro­zie poetyc­kiej czy w roż­nych for­mu­łach zawią­zy­wa­nia wier­sza. Rów­no­le­gle w Gale­rii Fok­sal zosta­ła zapla­no­wa­na wysta­wa artyst­ki, któ­rej twór­czość roz­pię­ta jest mię­dzy lite­ra­tu­rą a sztu­ka­mi wizu­al­ny­mi.

 

Kon­struk­cja książ­ki zbu­do­wa­na jest wokół swo­bod­nie potrak­to­wa­nej mapy nie­ba. Rolan­do odwo­łu­je się do 88 gwiaz­do­zbio­rów, któ­rych zna­cze­nia sym­bo­licz­ne uwa­run­ko­wa­ne są reli­gij­nie, mito­lo­gicz­nie oraz kul­tu­ro­wo, i opo­wia­da o nich ponow­nie w zupeł­nie swo­isty spo­sób. To rów­nież zapis „podró­ży” poprzez czas, miej­sca i języ­ki w poszu­ki­wa­niu nowej for­my „miło­snej”, cią­gle dostra­ja­ją­cej się i nigdy osta­tecz­nie nie­uchwy­co­nej.

 

Stel­le Bian­ki Rolan­do wyda­ją mi się trud­no ogar­nial­nym trak­ta­tem meta­fi­zycz­nym (a jed­no­cze­śnie mistycz­nym)” – pisze w szki­cu zamiesz­czo­nym w biBLio­te­ce Prze­my­sław Rojek. „Meta­fi­zycz­nym w sen­sie dosłow­nym – czy­li zarów­no docie­ra­ją­cym do mnie spo­za gra­nic pisar­skiej (i nie tyl­ko pisar­skiej, wszak to w zasa­dzie art­bo­ok, na ope­ru­ją­cy sło­wem, obra­zem i dzia­ła­nia­mi sło­wo­obra­zo­wy­mi) fizy­ki, jak i wysta­wia­ją­cym na poważ­ną pró­bę gra­ni­ce mej czy­tel­ni­czej fizjo­lo­gii.”

 

Autor­ka pochy­la się w książ­ce nad tym, co kale­kie, zra­nio­ne, odrzu­co­ne, jed­no­cze­śnie swo­bod­nie lawi­ru­jąc mię­dzy rodza­jem żeń­skim i męskim. Jak sama przy­zna­je w roz­mo­wie z Joan­ną Muel­ler: „Inte­re­so­wa­ła mnie bli­skość doświad­cze­nia kobiecego‒męskiego, jed­no­cze­śnie chcia­łam prze­ła­mać sche­ma­tycz­ne mity, któ­ry­mi nazy­wa­no gwiezd­ne kon­ste­la­cje przez wie­ki. Niech w koń­cu Orion­ka nie będzie łow­czy­nią, a tą, któ­ra uwal­nia. Niech Orion oka­że się (przez chwi­lę) jej pło­chym cie­niem.

 

I odwrot­nie, co się sta­nie, gdy Andro­me­dą będzie Andro­med, uwol­nio­ny przez Perseuszkę/Perseusza jed­no­cze­śnie? Cza­sa­mi taka zamia­na roz­wią­zu­je się w spo­sób humo­ry­stycz­ny, cza­sa­mi oka­zu­je się poważ­nym i koniecz­nym uzu­peł­nie­niem. W „Stel­lach” Arle­kin oka­zu­je się kobie­tą i dzię­ki temu znaj­du­je wyj­ście dla sie­bie, i być może dla innych. Ta gościn­ność wier­sza wyma­ga zatar­cia gra­ni­cy męskiej-żeń­skiej, aby gło­sy nawza­jem się pogłę­bi­ły, sple­cio­ne wresz­cie się wspie­ra­ły, a nie wypie­ra­ły.

 

Bian­ka Rolan­do uro­dzi­ła się w 1979 roku. Zade­biu­to­wa­ła zbio­rem opo­wia­dań Roz­mów­ki wło­skie (2007), za któ­ry otrzy­ma­ła Medal Mło­dej Sztu­ki w dzie­dzi­nie lite­ra­tu­ry (2009). Kolej­ny był monu­men­tal­ny poemat Bia­ła książ­ka (2009), za któ­ry dosta­ła Nagro­dę im. Kazi­mie­ry Iłła­ko­wi­czów­ny za naj­lep­szy debiut poetyc­ki roku i wyróż­nie­nie w Ogól­no­pol­skim Kon­kur­sie Lite­rac­kim „Zło­ty Śro­dek Poezji”.

 

Następ­ny tom wier­szy Modrze­wio­we koro­ny uka­zał się w Biu­rze Lite­rac­kim w 2010 roku. Dwa lata póź­niej wyda­ne zosta­ły pro­za­tor­skie Pod­pło­my­ki. Biblio­gra­fię uzu­peł­nia­ją tomy: Łęgi (2015) i Pas­cha (2016). Bian­ka Rolan­do ukoń­czy­ła poznań­ską Aka­de­mię Sztuk Pięk­nych. Sta­le współ­pra­cu­je z Gale­rią Fok­sal, któ­ra jest współ­wy­daw­cą książ­ki. Miesz­ka w Pozna­niu.

 

Książ­ka wpi­su­je się w szer­szy pro­jekt wydaw­ni­czy Biu­ra Lite­rac­kie­go, któ­re pla­nu­je opu­bli­ko­wać kil­ka eks­pe­ry­men­tal­nych pozy­cji balan­su­ją­cych mię­dzy języ­kiem lite­rac­kim a for­ma­mi pla­stycz­ny­mi oraz inny­mi dzie­dzi­na­mi sztu­ki. Więk­szość z tych ksią­żek zosta­nie zapre­zen­to­wa­na pod­czas wrze­śnio­wej Sta­cji Lite­ra­tu­ra 24, któ­ra już po raz czwar­ty odbę­dzie się w Stro­niu Ślą­skim oraz w Sien­nej.

Inne wiadomości z kategorii
Teksty i materiały o książce w biBLiotece
  • ESEJE Białe księgi Recen­zja Prze­my­sła­wa Roj­ka towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Stel­le Bian­ki Rolan­do, któ­ra uka­za­ła się nakła­dem Biu­ra Lite­rac­kie­go 11 mar­ca 2019 roku. więcej
  • KOMENTARZE Bellulla Autor­ski komen­tarz Bian­ki Rolan­do do książ­ki Stel­le, któ­ra uka­za­ła się nakła­dem Biu­ra Lite­rac­kie­go 11 mar­ca 2019 roku. więcej
  • POEZJE Stelle Frag­ment książ­ki Stel­le Bian­ki Rolan­do, któ­ra uka­za­ła się nakła­dem Biu­ra Lite­rac­kie­go 11 mar­ca 2019 roku. więcej
  • zapowiedzi książek Stelle (2) Frag­ment zapo­wia­da­ją­cy książ­kę Stel­le Bian­ki Rolan­do, któ­ra uka­że się nakła­dem Biu­ra Lite­rac­kie­go 11 mar­ca 2019 roku. więcej
  • zapowiedzi książek Stelle (1) Frag­ment zapo­wia­da­ją­cy książ­kę Stel­le Bian­ki Rolan­do, któ­ra uka­że się nakła­dem Biu­ra Lite­rac­kie­go 11 mar­ca 2019 roku. więcej
  • stacja Literatura Stelle Czy­ta­nie z książ­ki Stel­le z udzia­łem Bian­ki Rolan­do w ramach festi­wa­lu Sta­cja Lite­ra­tu­ra 24. więcej