biBLioteka 2016 nr 1

26/01/2016 W bibliotece

Lek­tu­ra nasze­go elek­tro­nicz­ne­go maga­zy­nu pozwo­li być na bie­żą­co nie tyl­ko ze wszyst­ki­mi wyda­rze­nia­mi zwią­za­ny­mi z dzia­łal­no­ścią Biu­ra Lite­rac­kie­go, ale tak­że sze­rzej – ze współ­cze­snym życiem lite­rac­kim. Co dwa tygo­dnie biBLio­te­ka zapeł­niać się będzie pre­mie­ro­wy­mi utwo­ra­mi, recen­zja­mi, komen­ta­rza­mi oraz lite­ra­tu­rą w for­mie audio i wideo. Gale­rię ksią­żek i pisa­rzy uzu­peł­ni ple­ja­da wyra­zi­stych oso­bo­wo­ści kry­tycz­nych, czę­sto w odmien­ny spo­sób inter­pre­tu­ją­cych i oce­nia­ją­cych poszcze­gól­ne pozy­cje i zja­wi­ska. Pierw­sze wyda­nie w sie­ci już od 26 stycz­nia.

 

Biuletyn__26_01_2016__biBLioteka-2016-nr-1

 

W dzia­le „Wywia­dy” poja­wią się mistrz Boh­dan Zadu­ra oraz aktyw­ny w lite­ra­tu­rze i muzy­ce Grze­gorz Kwiat­kow­ski. Miło­śni­ków Kory z pew­no­ścią ucie­szy jej roz­mo­wa z Kami­lem Sipo­wi­czem (tak­że z zare­je­stro­wa­ny­mi frag­men­ta­mi audio). Cała trój­ka auto­rów sko­men­tu­je dodat­ko­wo swo­je utwo­ry, któ­re przej­dą rów­nież oce­nę kry­ty­ków. W sek­cji „Recen­zje” znaj­dą się ponad­to omó­wie­nia Dwu­pła­tu Szy­mo­na Słom­czyń­skie­go oraz Nudel­ma­na Justy­ny Bar­giel­skiej. Obok nowo­ści będą to tak­że (jak przy­sta­ło na każ­dą dobrą biblio­te­kę) naj­cie­kaw­sze prze­dru­ki z lite­rac­kiej i inter­ne­to­wej pra­sy.

 

Gło­sy recen­zen­tów wybrzmią tak­że w dzia­łach „Deba­ty” i „Cykle”. To tu współ­pra­cu­ją­cy z nami kry­ty­cy, bada­cze i znaw­cy lite­ra­tu­ry będą wie­lo­aspek­to­wo oma­wiać naj­cie­kaw­sze zja­wi­ska, wyda­rze­nia i pre­mie­ry lite­rac­kie. W pierw­szym nume­rze suple­ment do deba­ty „Kry­ty­ka kry­ty­ki”: jej poręcz­ny skrót wraz z pod­su­mo­wa­niem Mar­ci­na Jurzy­sty, z któ­rym w pole­mi­kę wda się Paweł Kacz­mar­ski. Rów­nie gorą­ce będą tek­sty w sek­cji „Cykle”, przede wszyst­kim „Pol­ska dla Pola­ków” – ostra wypo­wiedź Grze­go­rza Wró­blew­skie­go.

 

„Poręcz­ne pudeł­ka z zagła­dą. Tryp­ty­ki inter­me­dial­ne” Bron­ki Nowic­kiej to połą­cze­nie tek­stu lite­rac­kie­go, fil­mu i foto­gra­fii. „Śpiew języ­ka” Paw­ła Tań­skie­go to reflek­sje o poezji i jej związ­kach z muzy­ką. W pierw­szym nume­rze tak­że tek­sty Micha­ła Doma­gal­skie­go, Wio­let­ty Grze­go­rzew­skiej, Prze­my­sła­wa Roj­ka. Publi­ko­wać będzie­my rów­nież zapo­wie­dzi i frag­men­ty reko­men­do­wa­nych przez nas wydaw­nictw. Na pierw­szy ogień pój­dą książ­ki m.in.: Boh­da­na Zadu­ry, Grze­go­rza Kwiat­kow­skie­go, Jac­ka Deh­ne­la, Roma­na Hone­ta, Faru­ka Šehi­cia.

 

biBLio­te­ka to nie tyl­ko auto­rzy zna­ni i koja­rze­ni z Biu­rem Lite­rac­kim. Nie zabrak­nie w niej pre­mie­ro­wych wier­szy róż­nych twór­ców. W pierw­szym nume­rze będą to zesta­wy Mar­ci­na Bie­sa (Nie ma pro­te­stu, nie ma krzy­ku), Adria­na Tuj­ka (Prze­moc i inne sce­ny rodza­jo­we), Domi­ni­ka Pio­tra Żybur­to­wi­cza (Ein­ste­in na pla­ży) i Joan­ny Żab­nic­kiej (Dąs dan­se). Publi­ko­wać będzie­my też ese­je i szki­ce mło­dych kry­ty­ków. Na począ­tek Moni­ki Brą­giel, Mate­usza Dwor­ka, Eli­zy Kąc­kiej, Prze­my­sła­wa Koniu­sze­go, Moni­ki Pio­trow­skiej-Wegner i Ilo­ny Pod­lec­kiej.

 

Nowy ser­wis Biu­ra Lite­rac­kie­go gro­ma­dzić będzie nie tyl­ko sło­wo pisa­ne, ale tak­że mówio­ne i przed­sta­wia­ne. W dzia­le „Dźwię­ki” poja­wią się zapi­sy wie­czo­rów autor­skich, dys­ku­sji, kon­cer­tów i audy­cji. W pierw­szym nume­rze będą to recy­ta­cje Boh­da­na Zadu­ry, Justy­ny Bar­giel­skiej i Szy­mo­na Słom­czyń­skie­go. Oprócz tego uru­cha­mia­my inter­ne­to­wą tele­wi­zję lite­rac­ką, a w niej mini­pro­gra­my, roz­mo­wy, tra­ile­ry i inne wide­oma­te­ria­ły trak­tu­ją­ce o współ­cze­snym życiu lite­rac­kim. Cało­ści dopeł­nią zdję­cia – foto­por­tre­ty auto­rów, pre­zen­ta­cje ksią­żek i rela­cje z wyda­rzeń.

 

Inne wiadomości z kategorii