biBLioteka nr 1/2022

11/01/2022 W bibliotece

Nawią­zu­ją­cy do inter­ne­to­wych wer­sji Gaze­ty For­tecz­nej, Dzien­ni­ka Por­to­we­go oraz Przy­sta­ni! Maga­zyn Lite­rac­ki biBLio­te­ka roz­po­czy­na dwu­dzie­sty czwar­ty rok publi­ka­cji w sie­ci pre­mie­ro­wych tek­stów i mate­ria­łów od Biu­ra Lite­rac­kie­go. W pierw­szym nume­rze w 2022 roku oma­wia­ne są m.in. dwa debiu­ty – poetyc­ki Lau­ry Osiń­skiej oraz pro­za­tor­ski Jaku­ba Wiśniew­skie­go. Pozna­je­my też twór­czość kolej­nej poet­ki z Poło­wy Zofii Kil­jań­skiej.

 

 

Nawią­zu­ją­cy do inter­ne­to­wych wer­sji Gaze­ty For­tecz­nej, Dzien­ni­ka Por­to­we­go oraz Przy­sta­ni! Maga­zyn Lite­rac­ki biBLio­te­ka roz­po­czy­na dwu­dzie­sty czwar­ty rok publi­ka­cji w sie­ci pre­mie­ro­wych tek­stów od Biu­ra Lite­rac­kie­go. W pierw­szym nume­rze w 2022 roku zna­la­zło się aż trzy­dzie­ści dzie­więć mate­ria­łów. Oma­wia­ne są m.in. dwa debiu­ty – poetyc­ki Lau­ry Osiń­skiej oraz pro­za­tor­ski Jaku­ba Wiśniew­skie­go. Pozna­je­my też twór­czość kolej­nej poet­ki z Poło­wy Zofii Kil­jań­skiej.

 

Z Lau­rą Osiń­ską i Anną Ada­mo­wicz, autor­ką wybo­ru „zmyśl[   ]zmysł”, roz­ma­wia Aga­ta Puwal­ska. O książ­ce pisze Nata­lia Rojek. Jeden z wier­szy komen­tu­je autor­ka. Jed­no­cze­śnie w for­mie elek­tro­nicz­nej uka­zu­ją się dwie książ­ki Anny Ada­mo­wicz: „Ani­ma­lia” i „Nebu­la”. Ten dru­gi tom może­my bli­żej poznać poprzez pre­mie­ro­we mate­ria­ły fil­mo­we – czy­ta­nie autor­ki z Wacła­wem Zim­plem ze Sta­cji Lite­ra­tu­ra 26 oraz spo­tka­nie w ramach „Roz­mów na torach” pro­wa­dzo­nych przez duet Tosiek & Skur­tys.

 

Pre­mie­ro­wą w serii Pro­za „Myję” Jaku­ba Wiśniew­skie­go pozna­je­my poprzez roz­mo­wę, któ­rą z auto­rem prze­pro­wa­dził Kac­per Szpyr­ka: „Kir­szen­baum roz­ma­wia z Kir­szen­baum, czy­li frag­ment dia­lo­gu o ‘Myi’”. O książ­ce pisze Alek­san­dra Byr­ska, a autor opo­wia­da o swo­jej pra­cy w arcy­cie­ka­wym tek­ście „Po co pisać”. Debiut Zofii Kil­jań­skiej przy­bli­ża­ją: roz­mo­wa z autor­ką prze­pro­wa­dzo­na przez Alek­san­drę Byr­ską, lau­da­cja Dawi­da Mate­usza i Jaku­ba Skur­ty­sa, a tak­że mani­fest i autor­ski komen­tarz poet­ki.

 

W „Pre­mie­rach w sie­ci” pierw­sza zapo­wiedź debiu­tanc­kiej książ­ki Jul­ka Rosiń­skie­go oraz dru­gie pre­zen­ta­cje zbio­rów Marii Krzyw­dy, Mar­ci­na Mokre­go i Pio­tra „Magi­ka” Łusz­cza. Ponad­to w nume­rze pre­mie­ra nowe­go cyklu Jaku­ba Skur­ty­sa „PPR”, 61. odci­nek pod­ca­stu Artu­ra Bursz­ty pt. „Speł­nij ambi­cje i wydaj książ­kę” oraz kolej­na „Wie­ża Kur­rem­kar­mer­ru­ka” Prze­my­sła­wa Roj­ka. Po raz pierw­szy poznać może­my tak­że „Roz­mo­wy rodzin­ne po latach” z Bono­wi­czem, Grze­bal­skim i Kier­cem.

 

War­to też zwró­cić na po raz pierw­szy pre­zen­to­wa­ny w sie­ci „Kwe­stio­na­riusz 2004” z odpo­wie­dzia­mi: Julii Fie­dor­czuk, Mariu­sza Grze­bal­skie­go, Kry­sty­ny Miło­będz­kiej, Kla­ry Nowa­kow­skiej, Edwar­da Pase­wi­cza, Tade­usza Pió­ry, Mar­ty Pod­gór­nik, Krzysz­to­fa Siw­czy­ka, Mar­ci­na Świe­tlic­kie­go, Agniesz­ki Wol­ny-Ham­ka­ło i Boh­da­na Zadu­ry. Pyta­nia przy­go­to­wa­ne przez Grze­go­rza Dydu­cha zosta­ły zada­ne po prze­pro­wadz­ce festi­wa­lu z Legni­cy do Wro­cła­wia.

 

Odpo­wie­dzi odda­wa­ły stan ducha ówcze­snych boha­te­rek i boha­te­rów legnic­kich wyda­rzeń, a jed­no­cze­śnie twór­czyń i twór­ców ksią­żek przy­go­to­wy­wa­nych na pierw­szą wro­cław­ską edy­cję. Teraz – po prze­pro­wadz­ce impre­zy ze Stro­nia Ślą­skie­go do Koło­brze­gu – zosta­ła przy­go­to­wa­na podob­na ankie­ta, do któ­rej pyta­nia opra­co­wał pro­fe­sor Tade­usz Sła­wek. Zanim pozna­my odpo­wie­dzi kil­ku­na­stu auto­rek i auto­rów, wra­ca­my do ankie­ty sprzed osiem­na­stu lat.

 

Wybierz się do biBLio­te­ki

Inne wiadomości z kategorii