biBLioteka nr 10/2022

20/09/2022 W bibliotece

Na dwa dni przed Trans­Por­tem Lite­rac­kim 27 uka­zu­je się dzie­sią­ty tego­rocz­ny numer biBLio­te­ki. Przy­no­si on dwu­dzie­stą ósmą, dwu­dzie­stą dzie­wią­tą i trzy­dzie­stą festi­wa­lo­wą pre­mie­rę: Wia­rę, nadzie­ję i krwa­wą łaź­nię Nic­ka Cave’a i Seána O’Hagana, Histe­rię Kim Yideum oraz Połów. Poetyc­kie i pro­za­tor­skie debiu­ty 2021 z pre­zen­ta­cja­mi dwu­nast­ki auto­rek i auto­rów przed debiu­tem książ­ko­wym.


Na dwa dni przed Trans­Por­tem Lite­rac­kim 27 uka­zu­je się dzie­sią­ty tego­rocz­ny numer biBLio­te­ki. Przy­no­si on dwu­dzie­stą ósmą, dwu­dzie­stą dzie­wią­tą i trzy­dzie­stą festi­wa­lo­wą pre­mie­rę: Wia­rę, nadzie­ję i krwa­wą łaź­nię Nic­ka Cave’a i Seána O’Hagana, Histe­rię Kim Yideum oraz Połów. Poetyc­kie i pro­za­tor­skie debiu­ty 2021 z pre­zen­ta­cja­mi dwu­nast­ki auto­rek i auto­rów przed debiu­tem książ­ko­wym (są to w kolej­no­ści alfa­be­tycz­nej: Iwo­na Bas­sa, Alek­san­dra Byr­ska, Bar­ba­ra Frą­czyk, Bar­tosz Hory­za, Zofia Kil­jań­ska, Szy­mon Kowal­ski, Mirek Kulisz, Patryk Kul­pa, Patrick Leftwich, Mar­ta Lipo­wicz, Ola Lewan­dow­ska, Ali­cja Sawic­ka).

 

Zapis czter­na­stu roz­mów z Nic­kiem Cave’em uka­zu­je się w Pol­sce tego same­go dnia co w kra­jach anglo­sa­skich. W biBLio­te­ce moż­na prze­czy­tać spo­re frag­men­ty książ­ki, m.in. otwie­ra­ją­cy zbiór roz­mów Roz­dział pierw­szy: Taka pięk­na wol­ność. O książ­ce piszą Ola Lewan­dow­ska i Filip Łobo­dziń­ski. Kolej­ną festi­wa­lo­wą pre­mie­rę – tom Histe­ria – przy­bli­ża roz­mo­wa z Kim Yideum przy­go­to­wa­na przez Lyn­na Suha. Pierw­sze recen­zje książ­ki napi­sa­ły Alek­san­dra Byr­ska i Nata­lia Rojek. O Poło­wie 2021 roz­ma­wia­ją nato­miast Maria Krzyw­da i Anto­ni­na Tosiek, a o książ­ce pisze Anna Mochal­ska.

 

Szóst­ka auto­rek i auto­rów z Poło­wu odpo­wia­da na pyta­nia Tade­usza Sław­ka, któ­re­go tekst Pięć ese­jów Home­row­skich otwie­ra­ją­cy tego­rocz­ny festi­wal uka­że się w biBLio­te­ce chwi­lę po festi­wa­lo­wej pre­mie­rze. Po festi­wa­lu w biBLio­te­ce poja­wią się tak­że nagro­dzo­ne tek­sty z tego­rocz­nej edy­cji Wier­szy i opo­wia­dań doraź­nych dedy­ko­wa­nej Ada­mo­wi Mic­kie­wi­czo­wi. Wśród trzy­dzie­stu pre­mier Trans­Por­tu Lite­rac­kie­go są ponad­to książ­ki Komu­nizm, gów­no i może cię kocham oraz stresz­cze­nie pie­śni tego­rocz­nych debiu­tan­tów: Tom­ka Gro­mad­ki i Jul­ka Rosiń­skie­go. Obie uka­zu­ją się wła­śnie w wer­sji elek­tro­nicz­nej.

 

Ten numer to tak­że zapo­wie­dzi czte­rech pierw­szych ksią­żek przy­go­to­wa­nych na przy­szło­rocz­ną edy­cję impre­zy. Po pierw­sze: Ina­czej być nie może. Sześć­dzie­siąt wier­szy z wybo­ru Euge­niu­sza Tka­czy­szy­na-Dyc­kie­go pod redak­cją Jaku­ba Skur­ty­sa. Po dru­gie: żal, może on Roma­na Hone­ta. Po trze­cie: lorem ipsum Jaku­ba Pszo­nia­ka. Po czwar­te wresz­cie: Exca­li­bur Pio­tra MAGIKA Łusz­cza. Co jesz­cze w nowej biBLio­te­ce? Zapi­sy czy­ta­nia Juri­ja Andru­cho­wy­cza oraz kon­cer­tu The Pau z Por­tu Lite­rac­kie­go 2008 i Sta­cji Lite­ra­tu­ra 26. Całość dopeł­nia­ją cykle Artu­ra Bursz­ty, Jaku­ba Skur­ty­sa i Grze­go­rza Wró­blew­skie­go. Dwa pierw­sze uka­żą się po festi­wa­lu, któ­ry pod­su­mo­wa­ny zosta­nie w Stro­nie A, stro­nie B.

 

Wybierz się do biBLio­te­ki

 

Dofi­nan­so­wa­no ze środ­ków Mini­stra Kul­tu­ry, Dzie­dzic­twa Naro­do­we­go i Spor­tu pocho­dzą­cych z Fun­du­szu Pro­mo­cji Kul­tu­ry – pań­stwo­we­go fun­du­szu celo­we­go.

 

Inne wiadomości z kategorii