biBLioteka nr 10/2020

28/07/2020 W bibliotece

Dzie­sią­ty numer Maga­zy­nu Lite­rac­kie­go biBLio­te­ka jest poświę­co­ny przede wszyst­kim pre­mie­rze powie­ści Nie­bo w jeży­nach Nata­šy Kram­ber­ger oraz uka­zu­ją­cej się w wer­sji elek­tro­nicz­nej książ­ce Kalen­darz majów Kon­ra­da Góry, któ­ra zosta­ła w tym roku nomi­no­wa­na do wie­lu nagród lite­rac­kich.

 

BL Img 2020.07.29 biBLioteka nr 10 2020__www_top

 

Dzie­sią­ty numer Maga­zy­nu Lite­rac­kie­go biBLio­te­ka jest poświę­co­ny przede wszyst­kim pre­mie­rze powie­ści Nie­bo w jeży­nach Nata­šy Kram­ber­ger oraz uka­zu­ją­cej się w wer­sji elek­tro­nicz­nej książ­ce „Kalen­darz majów” Kon­ra­da Góry, któ­ra zosta­ła w tym roku nomi­no­wa­na do wie­lu nagród lite­rac­kich. Ze sło­weń­ską autor­ką, któ­rej twór­czość porów­ny­wać moż­na z pro­zą Doro­ty Masłow­skiej, roz­ma­wia Juliusz Pie­li­chow­ski, a o książ­ce pisze Pau­li­na Mało­chleb.

 

Wyda­rze­niem nume­ru jest tak­że publi­ka­cja frag­men­tów Świa­ta w ogniu Char­le­sa Bern­ste­ina w prze­kła­dzie Kac­pra Bart­cza­ka. Zapo­wia­da­my też nową książ­kę Boh­da­na Zadu­ry – tom Sek­cja zabójstw. Inną atrak­cją nume­ru jest pre­zen­ta­cja ósme­go (ostat­nie­go już) lau­re­ata ubie­gło­rocz­ne­go Poło­wu – Jaku­ba Sęczy­ka. Z auto­rem roz­ma­wia Nata­lia Kubi­cius, a o zesta­wie wier­szy „Kata­log ofert” pisze Dawid Mate­usz.

 

„Kino Para­di­so” to dzie­sią­ty, fil­mo­wy odci­nek cyklu Artu­ra Bursz­ty „Stro­na A, stro­na B”. „Wiersz wycho­dzi z domu i nigdy nie wra­ca” to nato­miast kolej­na opo­wieść Karo­la Mali­szew­skie­go napi­sa­na na dwu­dzie­sto­pię­cio­le­cie Biu­ra Lite­rac­kie­go. Nie moż­na ponad­to pomi­nąć tek­stu Kami­la Sipo­wi­cza o „Ostat­nim wystę­pie Kory”, któ­ry miał miej­sce pod­czas festi­wa­lu Sta­cja Lite­ra­tu­ra, a tak­że wspo­mnie­nia Fili­pa Łobo­dziń­skie­go „Pero­nów­ka na Sta­cję”.

 

Ten numer to poza tym trzy pre­mie­ry audio i wideo. Moż­na obej­rzeć czy­ta­nie Kalen­da­rza majów Kon­ra­da Góry oraz Chy­ba na pew­no Jaku­ba Pszo­nia­ka z ubie­gło­rocz­nej Sta­cji Lite­ra­tu­ra. Przy­po­mi­na­my też zapis spo­tka­nia „Trzech poetów sło­weń­skich” z Por­tu Lite­rac­kie­go 2004 z udzia­łem Aloj­za Iha­na, Mikla­vža Komel­ja, Pete­ra Semo­li­ča, Agniesz­ki Będ­kow­skiej-Kop­czyk i Ada­ma Wie­de­man­na. Pole­ca­my!

 

Wybierz się do biBLio­te­ki

 

 

Dofi­nan­so­wa­no ze środ­ków Mini­stra Kul­tu­ry i Dzie­dzic­twa Naro­do­we­go pocho­dzą­cych z Fun­du­szu Pro­mo­cji Kul­tu­ry.

Inne wiadomości z kategorii