biBLioteka nr 11/2021
Bob Dylan i Dariusz Sośnicki to główni bohaterowie jedenastego w tym roku numeru Magazynu Literackiego biBLioteka. Z Filipem Łobodzińskim, autorem wyboru „Przekraczam Rubikon”, wywiad przeprowadza Marcin Kwiecień. Z autorem „Po domu” rozmawia Artur Burszta.
Bob Dylan i Dariusz Sośnicki to główni bohaterowie jedenastego w tym roku numeru Magazynu Literackiego biBLioteka. Z Filipem Łobodzińskim, autorem wyboru „Przekraczam Rubikon”, wywiad przeprowadza Marcin Kwiecień. Z autorem „Po domu” rozmawia Artur Burszta. Główne teksty towarzyszące premierom obu książek piszą Adam Poprawa i Jakub Skurtys.
Ten numer to zapowiedzi trzech innych książek: „O” Przemysława Suchaneckiego, „Rekuhkara” Karoliny Sałdeckiej oraz „Meskalina i muzyka” Henri Michaux. Kolejnym prozaikiem wyróżnionym w tegorocznym Połowie jest Mirosław Kulisz. Rozmowę z nim przeprowadza Alicja Sawicka, a o jego twórczości pisze Jakub Kornhauser. Publikacja autora nosi tytuł „Flash fiction”.
Prezentowane są także premiery z serii „Nowe prozatorskie głosy z Europy” w wersji elektronicznej: „Niebo w jeżynach” Natašy Kramberger i „Najmniejszy opór” Addy Djørup. W „Premierach w sieci” przeczytać możemy poetycki zestaw Anouk Herman, a w „Berku wierszem” teksty Rafała Derdy i Rafała Wawrzyńczyka.
W Cyklach tradycyjnie „Strona A, strona B” Artura Burszty oraz kolejne odcinki tekstów Karola Maliszewskiego, Joanny Mueller i Filipa Łobodzińskiego. Warto także znaleźć czas na jedno z najważniejszych festiwalowych czytań – „Dożynki” z 2006 roku z udziałem Krystyny Miłobędzkiej, Andrzeja Sosnowskiego i Eugeniusza Tkaczyszyna-Dyckiego.
W dziale „Nagrania” prezentowane są natomiast ostatnie już premierowe filmy ze Stacji Literatura 25. Są to: „Amerykańska Szkoła Pisania” z udziałem Juliusza Pielichowskiego, Marcina Szustra, Agnieszki Judyckiej oraz prowadzących spotkanie: Jerzego Jarniewicza i Joanny Mueller, a także „Niebo w jeżynach” i „Magnetyczna góra” wokół twórczości Natašy Kramberger i Réki Mán-Várhegyi. Polecamy!
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.