biBLioteka nr 12/2020

09/09/2020 W bibliotece

Bar­dzo atrak­cyj­ny numer Maga­zy­nu Lite­rac­kie­go biBLio­te­ka towa­rzy­szy 25. edy­cji festi­wa­lu Sta­cja Lite­ra­tu­ra. Głów­ne tema­ty to dwie pre­mie­ro­we książ­ki wybit­nych poetów. Świat w ogniu: wier­sze i prze­mo­wy Char­le­sa Bern­ste­ina i Sek­cja zabójstw Boh­da­na Zadu­ry.

 

 

Bar­dzo atrak­cyj­ny numer Maga­zy­nu Lite­rac­kie­go biBLio­te­ka towa­rzy­szy 25. edy­cji festi­wa­lu Sta­cja Lite­ra­tu­ra. Głów­ne tema­ty to dwie pre­mie­ro­we książ­ki wybit­nych poetów. Świat w ogniu: wier­sze i prze­mo­wy Char­le­sa Bern­ste­ina i Sek­cja zabójstw Boh­da­na Zadu­ry. Roz­mo­wy z auto­ra­mi prze­pro­wa­dza­ją Kac­per Bart­czak i Artur Bursz­ta. O książ­kach piszą m.in. Tomasz Cie­ślak-Soko­łow­ski i Mar­ta Pod­gór­nik.

 

To nie koniec nie­spo­dzia­nek. Dwu­na­sty numer to tak­że zapo­wie­dzi dwóch pierw­szych pre­mier Biu­ra Lite­rac­kie­go przy­go­to­wa­nych na przy­szło­rocz­ną edy­cję festi­wa­lu. To pierw­sza od Nagro­dy Nike książ­ka Bron­ki Nowic­kiej Kodeks pomy­lo­nych z ilu­stra­cja­mi ET BER War­li­kow­skiej oraz Prze­stwo­rzo­ne rze­czy Joh­na Len­no­na zbie­ra­ją­ce wszyst­kie tek­sty lite­rac­kie człon­ka The Beatles w prze­kła­dzie Fili­pa Łobo­dziń­skie­go.

 

W cyklach spe­cjal­ny odci­nek „Stro­ny A, stro­ny B” Artu­ra Bursz­ty pod tytu­łem „Gdzie koniec tęczy spo­ty­ka zie­mię” z naj­cie­kaw­szy­mi czy­ta­nia­mi w histo­rii festi­wa­lu. Ponad­to tekst Karo­la Mali­szew­skie­go „Źró­dło nie­za­leż­nej, odkryw­czej sztu­ki dla kolej­nych poko­leń” z kolej­ny­mi epi­zo­da­mi z archi­wum impre­zy oraz Biu­ra Lite­rac­kie­go. War­to też zna­leźć czas na esej „Misty­cyzm pan­de­micz­ny” Kata­rzy­ny Jaku­biak z cyklu „Obce sta­ny”.

 

Książ­kę Ludzie ze Sta­cji przy­bli­ża­ją szki­ce Tade­usza Sław­ka „Otu­cha” oraz „Hie­na pozdra­wia z jaski­ni lwa” Kon­ra­da Góry. Swo­ją pre­mie­rę mają tak­że dwa ostat­nie fil­my z ubie­gło­rocz­nej Sta­cji Lite­ra­tu­ra. Finał kon­kur­su „Wier­sze i opo­wia­da­nia doraź­ne 2019” i spek­takl „Gin­czan­ka. Żar-Ptak” z udzia­łem Kamil­li Baar-Kochań­skiej, Doro­ty Jare­my i Paw­ła Szam­bur­skie­go. Całość dopeł­nia spo­tka­nie lau­re­atów pro­jek­tu „Czas na debiut”, któ­ry oka­zał się w 2004 roku pro­lo­giem Poło­wu. Pole­ca­my!

 

Wybierz się do biBLio­te­ki

 

 

Dofi­nan­so­wa­no ze środ­ków Mini­stra Kul­tu­ry i Dzie­dzic­twa Naro­do­we­go pocho­dzą­cych z Fun­du­szu Pro­mo­cji Kul­tu­ry.

Inne wiadomości z kategorii