biBLioteka nr 1/2019

08/01/2019 W bibliotece

Pierw­szy w 2019 roku numer biBLio­te­ki przy­no­si dwa­dzie­ścia jeden pre­mie­ro­wych tek­stów i mate­ria­łów. Na szcze­gól­ną uwa­gę zasłu­gu­ją: roz­mo­wa Artu­ra Bursz­ty z Mar­tą Pod­gór­nik z oka­zji pre­mie­ry Mor­der­czych bal­lad, szkic „Spo­tka­nie z bal­la­dą” o książ­ce autor­stwa Karo­la Mali­szew­skie­go oraz komen­tarz Mar­ty Pod­gór­nik pod tytu­łem „Hen­ry Lee”.

 

2019.01.08 biBLioteka nr 1 2019__www_top

 

Pierw­szy w 2019 roku numer biBLio­te­ki przy­no­si dwa­dzie­ścia jeden pre­mie­ro­wych tek­stów i mate­ria­łów. Na szcze­gól­ną uwa­gę zasłu­gu­ją: roz­mo­wa Artu­ra Bursz­ty z Mar­tą Pod­gór­nik z oka­zji pre­mie­ry „Mor­der­czych bal­lad”, szkic „Spo­tka­nie z bal­la­dą” o książ­ce autor­stwa Karo­la Mali­szew­skie­go oraz komen­tarz Mar­ty Pod­gór­nik pod tytu­łem „Hen­ry Lee”.

 

Ten numer to tak­że start pre­zen­ta­cji lau­re­atów Poło­wu 2018. Na począ­tek Maria Hal­ber, z któ­rą roz­ma­wia Alek­san­der Tro­ja­now­ski. Lau­da­cję dedy­ko­wa­ną autor­ce napi­sał Dawid Mate­usz, a poet­ka opo­wia­da nam o jed­nym z wier­szy oraz pre­zen­tu­je zestaw „zero waste” będą­cy zapo­wie­dzią alma­na­chu Połów. Poetyc­kie debiu­ty 2018.

 

War­to też zwró­cić uwa­gę na zapo­wiedź książ­ki Stel­le Bian­ki Rolan­do, któ­rej pre­mie­rze towa­rzy­szyć będzie wysta­wa artyst­ki w Gale­rii Fok­sal. Kolej­ne wier­sze z Ani­ma­liów to zapo­wiedź tomi­ku Anny Ada­mo­wicz. W Pre­mie­rach w sie­ci zaś pierw­szy wyróż­nio­ny przez Beatę Sta­siń­ską autor z pro­jek­tu „Przed debiu­tem pro­zą” – Mun­dek Koter­ba.

 

Dru­gą pre­mie­ro­wą książ­ką jest Pieśń tor­by na pawia Nic­ka Cave’a, któ­ry uka­zu­je się wła­śnie w for­mie elek­tro­nicz­nej. W Cyklach moż­na prze­czy­tać pre­mie­ro­we tek­sty Ada­ma Popra­wy oraz Prze­my­sła­wa Roj­ka. W Deba­tach zaś star­tu­ją „Biu­ro­we książ­ki 2018 roku”. Jako pierw­szy rok wydaw­ni­czy Biu­ra Lite­rac­kie­go pod­su­mo­wu­je Jakub Skur­tys.

 

Kolej­ne inau­gu­ra­cje to peł­ne zapi­sy festi­wa­lo­wych wyda­rzeń. Na począ­tek czy­ta­nie Dar­ka Fok­sa i Mar­ty Pod­gór­nik z Por­tu Legni­ca 2000. Zoba­czyć moż­na tak­że pierw­szy zapis wideo ze Sta­cji Lite­ra­tu­ra 23 – Live Set z „wier­szem doraź­nym”. Ponad­to star­tu­je cykl pre­zen­ta­cji etiud z kon­kur­su „Nakręć wiersz”. Na począ­tek nagro­da głów­na z 2008 roku: „Jakim chcesz być kotem”.

 

Boga­ty zestaw mate­ria­łów uzu­peł­nia foto­gra­ficz­ne przy­po­mnie­nie Euro­pej­skich Spo­tkań Mło­dych Pisa­rzy z 1996 roku, czy­li pierw­sza edy­cja festi­wa­lu Biu­ra Lite­rac­kie­go, któ­ry w 2020 roku obcho­dzić będzie dwu­dzie­sto­pię­cio­le­cie dzia­łal­no­ści. Wszyst­kie tek­sty oraz mate­ria­ły oglą­dać i czy­tać moż­na za dar­mo na stro­nie biuroliterackie.pl. Pole­ca­my!

 

Wybierz się do biBLio­te­ki

 

Dofi­nan­so­wa­no ze środ­ków Mini­stra Kul­tu­ry i Dzie­dzic­twa Naro­do­we­go pocho­dzą­cych z Fun­du­szu Pro­mo­cji Kul­tu­ry

 

belka_1

Inne wiadomości z kategorii