biBLioteka nr 12/2019
Tegoroczny 12. numer biBLioteki poświęcony jest Stacji Literatura 24. Najważniejszymi materiałami są dwie książkowe premiery: Naworadiowa Kacpra Bartczaka oraz almanach Wiersze i opowiadania doraźne 2019 z tekstami 33 autorów i autorek niegodzących się na świat, w którym jest tyle wykluczanych i prześladowanych grup oraz mniejszości, tyle hejtu, poniżania, nietolerancji, łamania praw, wyzysku, wykorzystywania, głodu, aktów terroru i wojen.
Tegoroczny 12. numer biBLioteki poświęcony jest Stacji Literatura 24. Najważniejszymi materiałami są dwie książkowe premiery: Naworadiowa Kacpra Bartczaka oraz almanach Wiersze i opowiadania doraźne 2019 z tekstami 33 autorów i autorek niegodzących się na świat, w którym jest tyle wykluczanych i prześladowanych grup oraz mniejszości, tyle hejtu, poniżania, nietolerancji, łamania praw. Z Kacprem Bartczakiem rozmawia w numerze Zuzanna Sala. O książce Naworadiowa pisze Jakub Skurtys, a swój wiersz komentuje autor.
Bohaterem numeru jest także Fadi Dżomar – gość tegorocznej Stacji Literatura w ramach cyklu „Nowe głosy z Europy”. Rozmowę „Druk nie jest w ogóle ważny, liczą się dobre teksty” przeprowadza Filip Kaźmierczak, który w tekście „Makabryczny kwiaciarz” pisze o twórczości mieszkającego w Berlinie autora. Materiały uzupełnia komentarz autora do wiersza „Na cmentarzu” oraz zestaw wierszy „Proroka szkiełko i oko”. W Premierach w sieci laureaci projektów Stacji Literatura: Patryk Kosenda, Paweł Kusiak i Jonathan Scovil.
W Cyklach ważny tekst Artura Burszty „Rewolucja potrzebna od zaraz” oraz Michała Domagalskiego „Seria prostych zawodów”. W Debatach o poetyckich książkach trzydziestolecia piszą Michał Trusiewicz oraz Cezary Wicher. W Nagraniach zaś zapis spotkania autorskiego „Obcy astronom” z okazji wydania książki z wierszami Grzegorza Ciechowskiego z udziałem Anny Skrobiszewskiej, Rafała Skoniecznego i Filipa Łobodzińskiego. W cyklu „Złodzieje wierszy” etiuda „Totentanz – wiersz barokowy” na motywach z Tadeusza Rożewicza.
Skromniejszy tym razem dział archiwaliów z dwudziestopięciolecia festiwalu Biura Literackiego to zapis spotkania z Portu Legnica 2002 z udziałem Tomasza Majerana i Adama Wiedemanna z okazji premier książek Koty. Podręcznik użytkownika i Bajki zwierzęce. W sekcji Zdjęcia obejrzeć można, jak prezentują się książki Naworadiowa oraz Wiersze i opowiadania doraźne 2019. A wszystko to za darmo na komputerach, notebookach, tabletach i smartfonach na stronie biuroliterackie.pl.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury