biBLioteka nr 13/2019
Szczęśliwa trzynastka w biBLiotece. Najnowszy numer to przede wszystkim premiera Waruj Joanny Mueller i Joanny Łańcuckiej. Z autorkami rozmawiała Sylwia Głuszak, a szkic o poemiksie napisała Anna Kałuża. Całość uzupełnia autorski komentarz napisany oczywiście przez obie Joanny.
Szczęśliwa trzynastka w biBLiotece. Najnowszy numer to przede wszystkim premiera Waruj Joanny Mueller i Joanny Łańcuckiej. Z autorkami rozmawiała Sylwia Głuszak, a szkic o poemiksie napisała Anna Kałuża. Całość uzupełnia autorski komentarz napisany oczywiście przez obie Joanny. Z okazji premiery Waruj przypominamy też rozmowę z Joanną Mueller przeprowadzoną przez Romana Honeta dziesięć lat temu w ramach projektu Poeci na nowy wiek.
Honet powraca w numerze z zapowiedzią swojej najnowszej książki Pamięć rozmawia z wiatrem. W Premierach w sieci także proza Manon Uphoff w przekładzie Olgi Niziołek, wiersze Jacka Mączki oraz proza Katarzyny Nowak „Skrzypki i sukienki”. To nie jedyny materiał z tego gatunku. W numerze świętujemy także elektroniczne wydanie Kronik ukrytej prawdy Pere Caldersa w przekładzie Anny Sawickiej.
Tekstami Marii Zielniewicz i Aleksandry Grzemskiej podsumowujemy debatę „O poetyckich książkach trzydziestolecia”. W Cyklach zaś „Osobista historia języka” Tadeusza Pióry oraz premiera „Chrupiącego oka” Anny Adamowicz. W Nagraniach „List do ludożerców”, czyli kolejna etiuda z konkursu „Nakręć wiersz”, oraz czytanie Poza sezonem Michała Domagalskiego z ubiegłorocznej Stacji Literatura.
Numer dopełniają archiwalne materiały związane z występem Marcina Sendeckiego i Dariusza Sośnickiego z Portu Legnica 2002 – zapis spotkania, tekst Karola Maliszewskiego „Sośnicki: wielokrotne symetrie”, autorskie komentarze autora „Opisów przyrody” do wierszy „[Z drugiego]”, „[Z wysokości]”, „[Z wysypki]”. A wszystko to na stronach internetowych Biura Literackiego obecnych w sieci już od 21 lat!
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury