biBLioteka nr 14/2020

20/10/2020 W bibliotece

26 pre­mie­ro­wych tek­stów i mate­ria­łów w naj­now­szym nume­rze Maga­zy­nu Lite­rac­kie­go biBLio­te­ka!

 

 

Czter­na­sty tego­rocz­ny numer biBLio­te­ki to bogac­two tre­ści. Pre­mie­ra nowe­go dzia­łu Kar­to­te­ka 25, trzy nowe cykle autor­stwa Fili­pa Łobo­dziń­skie­go, Karo­la Mali­szew­skie­go i Joan­ny Muel­ler, a przede wszyst­kim zesta­wy tek­stów i mate­ria­łów towa­rzy­szą­cych pre­mie­rom ksią­żek Kon­ra­da Góry oraz Bron­ki Nowic­kiej.

 

Kodeks Pomy­lo­nych – pierw­szą książ­kę Bron­ki Nowic­kiej po nagro­dzo­nym Nike Nakar­mić kar­mień – recen­zu­ją Marek Bień­czyk („Zmyśl­ny dorad­ca”) i Sta­ni­sław Obi­rek („Radość two­rze­nia mitów”). Roz­mo­wę z autor­ką prze­pro­wa­dza Kuba Mikur­da. Może­my też poznać ilu­stra­cje do książ­ki autor­stwa Mał­go­rza­ty ETBER War­li­kow­skiej.

 

Lau­re­at „Sile­siu­sa” Kon­rad Góra dokład­nie dwa dni po ode­bra­niu wyróż­nie­nia pro­po­nu­je czy­tel­ni­kom Woj­nę (pie­śni lisów). Wywiad z auto­rem prze­pro­wa­dza­ją Jakub Sęczyk i Alek­san­der Tro­ja­now­ski. O książ­ce bar­dzo cie­ka­wie pisze Joan­na Orska („Módl się do zwie­rząt”), a sam poeta komen­tu­je wybór w tek­ście „Schył­kiem przed­wio­śnia dzie­więć­dzie­sią­te­go czwar­te­go”.

 

W nowym dzia­le „Kar­to­te­ka 25” pre­zen­tu­je­my peł­ny zapis czy­ta­nia wier­szy Tade­usza Róże­wi­cza z tomu Cre­do przez Hen­ry­ka Tala­ra z muzy­ką Domi­ni­ka Stry­char­skie­go. Joan­na Roszak i Rafał Kasprzak w ese­ju „Za spra­wą wier­sza. W spra­wie wier­sza” podej­mu­ją temat edu­ka­cji lite­rac­kiej w szko­łach.

 

To nie koniec nie­spo­dzia­nek. W tym nume­rze star­tu­ją nowe oko­licz­no­ścio­we Cykle, któ­re będą kon­ty­nu­owa­ne aż do koń­ca przy­szłe­go roku. Filip Łobo­dziń­ski („Pio­sen­ki”), Karol Mali­szew­ski („Wier­sze”) i Joan­na Muel­ler („Debiu­ty”) będą w nich pre­zen­to­wać naj­waż­niej­sze książ­ki i tek­sty towa­rzy­szą­ce od 25 lat festi­wa­lom Biu­ra Lite­rac­kie­go.

 

Pre­mie­ry w sie­ci też przy­no­szą atrak­cyj­ne tre­ści. Zapo­wia­da­my dwie pierw­sze książ­ki z tego­rocz­nych pro­jek­tów wydaw­ni­czych. Bosor­ka to debiut Kata­rzy­ny Szwe­dy, a Zakła­dy holen­der­skie – dru­gi tom Rado­sła­wa Jur­cza­ka. Po raz kolej­ny pre­zen­tu­je­my też frag­men­ty ksią­żek Joh­na Len­no­na i Sie­mio­na Cha­ni­na.

 

W tym nume­rze ponad­to finał pre­zen­ta­cji książ­ki Ludzie ze Sta­cji – tek­sty Artu­ra Bursz­ty i Bron­ki Nowic­kiej. Chce­cie dowie­dzieć się, co dopro­wa­dzi­ło do powsta­nia For­tów, Por­tów i Sta­cji? Jak wyglą­da­ło Stro­nie Ślą­skie przed laty? Czym zaj­mo­wał się szef Biu­ra Lite­rac­kie­go, zanim zaczął w 1996 roku orga­ni­zo­wać festi­wal? Prze­czy­taj­cie tekst „Pro­log”.

 

A jeśli kogoś cie­ka­wi, jak prze­bie­ga­ła pierw­sza z dwóch debat w trak­cie tego­rocz­nej Sta­cji Lite­ra­tu­ra, to w naj­now­szej biBLio­te­ce będzie mógł zoba­czyć pre­mie­ro­wy zapis otwar­cia tego­rocz­nej edy­cji festi­wa­lu. Poza tym w Nagra­niach kolej­ne wyda­rze­nie Por­tu Lite­rac­kie­go 2004 – spo­tka­nie Lavi­nii Gre­en­law i Carol Rumens z udzia­łem Julii Fie­dor­czuk, Mar­ty Pod­gór­nik i Jerze­go Jar­nie­wi­cza.

 

W Cyklach tak­że kolej­ny odci­nek „Stro­ny A, stro­ny B”, w któ­rym mamy oka­zję prze­nieść się w cza­sie do jesie­ni 1970 roku. Oprócz tego „Zapo­mnia­na roz­mo­wa” Grze­go­rza Wró­blew­skie­go. Łącz­nie w nume­rze zna­la­zło się aż 26 pre­mie­ro­wych tek­stów i mate­ria­łów! Wszyst­kie za dar­mo moż­na czy­tać i oglą­dać na stro­nie biuroliterackie.pl.

 

 

Wybierz się do biBLio­te­ki

 

 

Dofi­nan­so­wa­no ze środ­ków Mini­stra Kul­tu­ry i Dzie­dzic­twa Naro­do­we­go pocho­dzą­cych z Fun­du­szu Pro­mo­cji Kul­tu­ry.

Inne wiadomości z kategorii