biBLioteka nr 14/2019

08/10/2019 W bibliotece

Pierw­szy po tego­rocz­nej Sta­cji Lite­ra­tu­ra numer Maga­zy­nu Lite­rac­kie­go biBLio­te­ka to dłu­go ocze­ki­wa­na pre­mie­ra Biblii i innych histo­rii Péte­ra Náda­sa w prze­kła­dzie Elż­bie­ty Sobo­lew­skiej. Z tłu­macz­ką roz­ma­wia Juliusz Pie­li­chow­ski, a o książ­ce pisze tego­rocz­ny lau­re­at nagro­dy głów­nej w kon­kur­sie „Kry­tyk z uczel­ni” Adam Par­ty­ka.

 

BL_Info_2019.10.15_biBLioteka_nr_14 2019__www_top

 

Pierw­szy po tego­rocz­nej Sta­cji Lite­ra­tu­ra numer Maga­zy­nu Lite­rac­kie­go biBLio­te­ka to dłu­go ocze­ki­wa­na pre­mie­ra Biblii i innych histo­rii Péte­ra Náda­sa w prze­kła­dzie Elż­bie­ty Sobo­lew­skiej. Z tłu­macz­ką roz­ma­wia Juliusz Pie­li­chow­ski, a o książ­ce pisze tego­rocz­ny lau­re­at nagro­dy głów­nej w kon­kur­sie „Kry­tyk z uczel­ni” Adam Par­ty­ka. Zestaw tek­stów uzu­peł­nia­ją komen­tarz autor­ki prze­kła­du oraz frag­men­ty książ­ki.

 

W cyklu „Misje nie­moż­li­we” Artur Bursz­ta w ramach tek­stu „Enkla­wa wol­no­ści, soli­dar­no­ści, przy­jaź­ni i wza­jem­ne­go sza­cun­ku” odpo­wia­da na jed­no z pytań z festi­wa­lo­wej ankie­ty, w któ­rej o Sta­cji Lite­ra­tu­ra wypo­wie­dzia­ła się ponad poło­wa uczest­ni­ków impre­zy. Ania Ada­mo­wicz zaś pisze dru­gi odci­nek „Chru­pią­ce­go oka”.

 

W wer­sji elek­tro­nicz­nej uka­zu­je się tom Dni powsze­dnie i świę­ta Julii Szy­cho­wiak, a swo­ją nową książ­kę Naj­dziw­niej­sze zapo­wia­da Jacek Deh­nel. Ponad­to w Pre­mie­rach w sie­ci wier­sze: Paw­ła Biliń­skie­go, Kata­rzy­ny Michal­czak i Rober­ta Jóź­wi­ka. W Deba­tach zaś począ­tek roz­mo­wy o małych księ­gar­niach, któ­rą inau­gu­ru­je wspól­ny tekst Mile­ny Gumien­nej i Agniesz­ki Wen­der­skiej.

 

W nume­rze nie bra­ku­je tak­że blo­ku tek­stów z oka­zji 25-lecia dzia­łal­no­ści Biu­ra Lite­rac­kie­go. To m.in. roz­mo­wa z Mar­kiem For­dem, komen­tarz do wier­sza „Kró­lik” Micha­ela Lon­gleya oraz szkic Bogu­sła­wa Mich­ni­ka o Tade­uszu Róże­wi­czu. A kto prze­czy­ta roz­mo­wę z Mar­kiem For­dem, ten zapew­ne z przy­jem­no­ścią posłu­cha czy­ta­nia auto­ra z Por­tu Legni­ca 2002.

 

Na koniec zachę­ca­my do obej­rze­nia zdjęć ze Sta­cji Lite­ra­tu­ra 24 wyko­na­nych i wybra­nych przez Grze­go­rza Woło­szy­na, a tak­że fil­mo­wej etiu­dy Patry­cji Polkow­skiej do wier­sza Fadie­go Dżo­ma­ra „U drzwi tych, co wra­ca­ją”. Zanim zacznie­my oglą­dać tego­rocz­ne wyda­rze­nia festi­wa­lo­we, war­to jesz­cze wró­cić do ubie­gło­rocz­nej Sta­cji do spo­tka­nia z Łuka­szem Jaro­szem. Pole­ca­my!

 

Wybierz się do biBLio­te­ki

 

Dofi­nan­so­wa­no ze środ­ków Mini­stra Kul­tu­ry i Dzie­dzic­twa Naro­do­we­go pocho­dzą­cych z Fun­du­szu Pro­mo­cji Kul­tu­ry

 

belka_1

Inne wiadomości z kategorii