biBLioteka nr 14/2019
Pierwszy po tegorocznej Stacji Literatura numer Magazynu Literackiego biBLioteka to długo oczekiwana premiera Biblii i innych historii Pétera Nádasa w przekładzie Elżbiety Sobolewskiej. Z tłumaczką rozmawia Juliusz Pielichowski, a o książce pisze tegoroczny laureat nagrody głównej w konkursie „Krytyk z uczelni” Adam Partyka.
Pierwszy po tegorocznej Stacji Literatura numer Magazynu Literackiego biBLioteka to długo oczekiwana premiera Biblii i innych historii Pétera Nádasa w przekładzie Elżbiety Sobolewskiej. Z tłumaczką rozmawia Juliusz Pielichowski, a o książce pisze tegoroczny laureat nagrody głównej w konkursie „Krytyk z uczelni” Adam Partyka. Zestaw tekstów uzupełniają komentarz autorki przekładu oraz fragmenty książki.
W cyklu „Misje niemożliwe” Artur Burszta w ramach tekstu „Enklawa wolności, solidarności, przyjaźni i wzajemnego szacunku” odpowiada na jedno z pytań z festiwalowej ankiety, w której o Stacji Literatura wypowiedziała się ponad połowa uczestników imprezy. Ania Adamowicz zaś pisze drugi odcinek „Chrupiącego oka”.
W wersji elektronicznej ukazuje się tom Dni powszednie i święta Julii Szychowiak, a swoją nową książkę Najdziwniejsze zapowiada Jacek Dehnel. Ponadto w Premierach w sieci wiersze: Pawła Bilińskiego, Katarzyny Michalczak i Roberta Jóźwika. W Debatach zaś początek rozmowy o małych księgarniach, którą inauguruje wspólny tekst Mileny Gumiennej i Agnieszki Wenderskiej.
W numerze nie brakuje także bloku tekstów z okazji 25-lecia działalności Biura Literackiego. To m.in. rozmowa z Markiem Fordem, komentarz do wiersza „Królik” Michaela Longleya oraz szkic Bogusława Michnika o Tadeuszu Różewiczu. A kto przeczyta rozmowę z Markiem Fordem, ten zapewne z przyjemnością posłucha czytania autora z Portu Legnica 2002.
Na koniec zachęcamy do obejrzenia zdjęć ze Stacji Literatura 24 wykonanych i wybranych przez Grzegorza Wołoszyna, a także filmowej etiudy Patrycji Polkowskiej do wiersza Fadiego Dżomara „U drzwi tych, co wracają”. Zanim zaczniemy oglądać tegoroczne wydarzenia festiwalowe, warto jeszcze wrócić do ubiegłorocznej Stacji do spotkania z Łukaszem Jaroszem. Polecamy!
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury