biBLioteka nr 2

09/02/2016 W bibliotece

Dru­gi numer biBLio­te­ki już w sie­ci. Redak­to­rzy maga­zy­nu lite­rac­kie­go ofe­ru­ją czy­tel­ni­kom ponad czter­dzie­ści tek­stów i mate­ria­łów audio, wideo oraz gale­rii zdjęć. Głów­ny­mi boha­te­ra­mi obec­ne­go wyda­nia są Justy­na Bar­giel­ska i Jacek Deh­nel – auto­rzy pre­mie­ro­wych ksią­żek Chi­na ship­ping i Seria w ciem­ność. Obok frag­men­tów ksią­żek, wywia­dów i pierw­szych recen­zji prze­czy­tać może­my autor­skie komen­ta­rze do wybra­nych wier­szy.

 

Biuletyn__09_02_2016__biBLioteka-nr-2

 

Pre­mie­ro­we zesta­wy wier­szy przy­go­to­wa­li tym razem: Rafał Gawin, Domi­ni­ka Par­szew­ska, Rafał Rut­kow­ski i Adrian Sin­kow­ski. Zapo­wia­da­ne są nowe książ­ki Roma­na Hone­ta, Zbi­gnie­wa Mache­ja oraz Faru­ka Šehi­cia i Mil­jen­ka Jer­go­vi­cia. Auto­ra­mi pozo­sta­łych recen­zji i wywia­dów są: Judy­ta Gul­czyń­ska, Agniesz­ka Gra­bow­ska, Urszu­la Honek, Kata­rzy­na Kędzier­ska, Woj­ciech Kru­szew­ski, Mal­wi­na Mus, Zuzan­na Sala i Szy­mon Żuchow­ski.

 

Wio­let­ta Grze­go­rzew­ska swój cykl „Wyje­cha­ły”, gro­ma­dzą­cy roz­mo­wy z kobie­ta­mi, któ­re zaj­mu­ją się lite­ra­tu­rą i któ­re wybra­ły życie na emi­gra­cji, roz­po­czy­na wywia­dem z Marią Dziu­rosz, a w felie­to­no­wym cyklu „Wyspa” przed­sta­wia odci­nek o intry­gu­ją­cym tytu­le „Tra­wel­ka”. Adam Popra­wa pisze o „Pra­cy poetów pra­so­wych”, a Julia Fie­dor­czuk o tym, że „Wio­sna jest wywro­to­wą artyst­ką”. W świet­nie przy­ję­tym cyklu Bron­ki Nowic­kiej tym razem „Fili­gra­no­we apo­ka­lip­sy”. W tym dzia­le tak­że Michał Doma­gal­ski („Czy­ta­jąc Piw­kow­ską”) i Paweł Tań­ski („Sta­chu­ra Organ­ka (2)”).

 

Wśród mate­ria­łów fil­mo­wych zapi­sy roz­mów i wie­czo­rów Justy­ny Bar­giel­skiej i Jac­ka Deh­ne­la a tak­że etiu­dy do wier­szy Julii Fie­dor­czuk, Rafa­ła Gawi­na, Roma­na Hone­ta i Zbi­gnie­wa Mache­ja. Posłu­chać moż­na rów­nież recy­ta­cji Bar­ba­ry Klic­kiej, Jako­be Mansz­taj­na i Prze­my­sła­wa Owczar­ka. W gale­rii zdjęć m.in. „Wier­sze podróż­ne w Mona­chium” oraz cykl rysun­ków Toma­sza Bro­dy, któ­re­go nazwa świet­nie zachę­ca do lek­tu­ry tego nume­ru biblio­te­ki – „Nie bądź głu­pi i czy­taj”.

 

 

Inne wiadomości z kategorii