biBLioteka nr 2018/1
Pierwszy numer biBLioteki w 2018 roku obok premiery Tarantuli Boba Dylana przynosi inaugurację nowej serii „Poezja z nagrodami” oraz debatę „Biurowe książki 2017 roku”. Startują także prezentacje autorów z 13. Połowu i filmowych zapisów wydarzeń Stacji Literatura 22.
Pierwszy numer biBLioteki w 2018 roku otwiera wywiad Dawida Mateusza z Filipem Łobodzińskim o przekładzie Tarantuli Boba Dylana. O legendarnej książce pisze Adam Poprawa. Z okazji polskiej premiery dzieła noblisty po raz pierwszy prezentujemy filmowe zapisy dwóch wydarzeń z wrześniowej Stacji Literatura: spotkanie poświęcone Dusznemu krajowi oraz koncert „Pan z Tamburynem” duetu Filip Łobodziński i Jacek Wąsowski.
Inną pozycją prozatorską jest zapowiedź Życia i przygód Jacka Engle’a Walta Whitmana w przekładzie Szymona Żuchowskiego, zaś w dziedzinie muzycznej warto polecić teksty piosenek Justyny Sieniuć, laureatki projektu „Muzyka z poezją”. W ramach „Premier w sieci” prezentujemy zestaw „Miasto” Pauli Gotszlich, uczestniczki „Pracowni pierwszej książki”. Ponadto publikujemy drugi tekst w nowym cyklu „K.” Karoliny Felberg-Sendeckiej oraz kolejny odcinek „Matrixa” Grzegorza Wróblewskiego.
Wszystkie pozostałe materiały to inauguracje zupełnie nowych cykli. Przede wszystkim pierwsza premiera z serii „Poezja z nagrodami” – w jej ramach co trzy tygodnie będą ukazywać się w formie elektronicznej tomiki, które zdobywały w ostatnich latach najważniejsze nagrody literackie. Na początek Pamięć zewnętrzna Radosława Jurczaka wyróżniona przed rokiem Wrocławską Nagrodą Poetycką Silesius za najlepszy debiut. Prezentujemy fragmenty książki oraz odpowiedzi autora w specjalnej ankiecie.
Startują także prezentacje laureatów Połowu. Na początek Paweł Bień, z którym rozmawia Krzysztof Schodowski, a Marcin Sendecki rekomenduje twórczość autora. Całość uzupełniają zestaw wierszy „Święto ofiarowania” oraz „Pierwszy krok” skomentowany przez autora. Tekstem Karoliny Felberg-Sendeckiej „Bank czterokrotnie rozbity” inaugurujemy debatę „Biurowe książki 2017 roku”, a relacją z Portu Literackiego w Stroniu Śląskim w 2015 roku – fotorelacje z archiwalnych imprez i wydarzeń.
Nowości przygotowaliśmy także w dziale „Dźwięki”. Po raz pierwszy zaprezentujemy zapis wykładu Andrzeja Sosnowskiego „Wiersz i taniec”. Kolejne odsłony słynnych pogadanek w następnych numerach. Przez cały rok będziemy też prezentować fragmenty koncertów z festiwali Biura Literackiego. Na początek muzyczny występ Ciarana Carsona z 2000 roku. A wszystko to za darmo, na wszystkich możliwych nośnikach, co trzy tygodnie na stronach Biura Literackiego!