biBLioteka nr 3/2021
Po raz trzeci w tym roku ukazuje się Magazyn Literacki biBLioteka z czterema książkowymi premierami. Mamy okazję do lektury zestawu tekstów towarzyszących papierowym wersjom tomów Agaty Jabłońskiej (dla moich dziewczyn) i Agaty Puwalskiej (haka!), a także bloku materiałów poświęconych premierom książek elektronicznych Boba Dylana (Tarantula) i Miroljuba Todorovicia (świnia jest najlepszym pływakiem).
Po raz trzeci w tym roku ukazuje się Magazyn Literacki biBLioteka z czterema książkowymi premierami. Mamy okazję do lektury zestawu tekstów towarzyszących papierowym wersjom tomów Agaty Jabłońskiej („dla moich dziewczyn”) i Agaty Puwalskiej („haka!”), a także bloku materiałów poświęconych premierom książek elektronicznych Boba Dylana („Tarantula”) i Miroljuba Todorovicia („świnia jest najlepszym pływakiem”).
Z Agatą Jabłońską rozmawia Przemysław Suchanecki, o książce pisze Joanna Orska, a wiersz „Kaśce” komentuje autorka, która prezentuje w tym numerze także autorskie zdjęcia tomu z udziałem dziewczyn, którym jest on zadedykowany. Agata Puwalska przepytywana jest przez Ninę Manel, a jej tom recenzuje Jakub Skurtys. Autorka przygotowała też instruktażowy tekst „trening fitness” i zestaw zdjęć.
W dziale „Kartoteka 25” można zobaczyć zapis czytania Jakuba Kornhausera z książki „świnia jest najlepszym pływakiem” Miroljuba Todorovicia – występowi towarzyszy muzyka Dominika Strycharskiego. Tom pojawia się też w 8. odcinku programu telewizyjnego „Książki z Biura”. Innymi materiałami audio i wideo są zapisy występów ze Stacji Literatura 25: Katarzyny Szaulińskiej i Przemysława Suchaneckiego oraz czytania Darka Foksa, Marty Podgórnik, Dagmary Sumary i Adama Zdrodowskiego z Portu Wrocław 2005.
Ten numer to także zapowiedzi kolejnych premier Stacji Literatura 26 – tomu „Hista & her sista” Joanny Mueller i prozy Addy Djørup „Najsłabszy opór” w przekładzie Bogusławy Sochańskiej. Kolejną laureatką Połowu prezentowaną w biBLiotece jest Karolina Kapusta. Rozmowę z nią przeprowadza Sara Akram, a o zestawie wierszy „Wykwit” pisze Dawid Mateusz. W Premierach w sieci ponadto zestaw wierszy Joanny Stryjeckiej i opowiadanie „Kasztanek” Katarzyny Szaulińskiej.
Warto posłuchać także pierwszego odcinka „Raportu o stanie poezji polskiej na świecie” przygotowanego przez Artura Bursztę i zaproszonych przez niego gości. W cyklach ponadto pierwszy po dłuższej przerwie odcinek „Wytłumaczeń” Lynna Suh „Przeklinając po koreańsku. Tłumaczenie aktów mowy oporu” oraz kolejne części prezentacji debiutów, piosenek i wierszy przygotowane przez Joannę Mueller, Filipa Łobodzińskiego oraz Karola Maliszewskiego.
Bogaty w treści numer dopełniają głosy w dyskusji „Nowe języki poezji”, tym razem autorstwa dwójki poetów: Aleksandra Trojanowskiego oraz Dawida Mateusza. W dyskusji „Biurowe książki 2020 roku” swoje podsumowanie tym razem przygotowała Joanna Orska, pisząc arcyciekawy tekst „Mainstream i Połów”. Wszystkie artykuły i materiały udostępnione są za darmo na stronie biuroliterackie.pl, dokładnie w 23. rocznicę pojawienia się w sieci pierwszej edycji pisma.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.