biBLioteka nr 3/2021

09/03/2021 W bibliotece

Po raz trze­ci w tym roku uka­zu­je się Maga­zyn Lite­rac­ki biBLio­te­ka z czte­re­ma książ­ko­wy­mi pre­mie­ra­mi. Mamy oka­zję do lek­tu­ry zesta­wu tek­stów towa­rzy­szą­cych papie­ro­wym wer­sjom tomów Aga­ty Jabłoń­skiej (dla moich dziew­czyn) i Aga­ty Puwal­skiej (haka!), a tak­że blo­ku mate­ria­łów poświę­co­nych pre­mie­rom ksią­żek elek­tro­nicz­nych Boba Dyla­na (Taran­tu­la) i Mirol­ju­ba Todo­ro­vi­cia (świ­nia jest naj­lep­szym pły­wa­kiem).

 

 

Po raz trze­ci w tym roku uka­zu­je się Maga­zyn Lite­rac­ki biBLio­te­ka z czte­re­ma książ­ko­wy­mi pre­mie­ra­mi. Mamy oka­zję do lek­tu­ry zesta­wu tek­stów towa­rzy­szą­cych papie­ro­wym wer­sjom tomów Aga­ty Jabłoń­skiej („dla moich dziew­czyn”) i Aga­ty Puwal­skiej („haka!”), a tak­że blo­ku mate­ria­łów poświę­co­nych pre­mie­rom ksią­żek elek­tro­nicz­nych Boba Dyla­na („Taran­tu­la”) i Mirol­ju­ba Todo­ro­vi­cia („świ­nia jest naj­lep­szym pły­wa­kiem”).

 

Z Aga­tą Jabłoń­ską roz­ma­wia Prze­my­sław Sucha­nec­ki, o książ­ce pisze Joan­na Orska, a wiersz „Kaś­ce” komen­tu­je autor­ka, któ­ra pre­zen­tu­je w tym nume­rze tak­że autor­skie zdję­cia tomu z udzia­łem dziew­czyn, któ­rym jest on zade­dy­ko­wa­ny. Aga­ta Puwal­ska prze­py­ty­wa­na jest przez Ninę Manel, a jej tom recen­zu­je Jakub Skur­tys. Autor­ka przy­go­to­wa­ła też instruk­ta­żo­wy tekst „tre­ning fit­ness” i zestaw zdjęć.

 

W dzia­le „Kar­to­te­ka 25” moż­na zoba­czyć zapis czy­ta­nia Jaku­ba Korn­hau­se­ra z książ­ki „świ­nia jest naj­lep­szym pły­wa­kiem” Mirol­ju­ba Todo­ro­vi­cia – wystę­po­wi towa­rzy­szy muzy­ka Domi­ni­ka Stry­char­skie­go. Tom poja­wia się też w 8. odcin­ku pro­gra­mu tele­wi­zyj­ne­go „Książ­ki z Biu­ra”. Inny­mi mate­ria­ła­mi audio i wideo są zapi­sy wystę­pów ze Sta­cji Lite­ra­tu­ra 25: Kata­rzy­ny Szau­liń­skiej i Prze­my­sła­wa Sucha­nec­kie­go oraz czy­ta­nia Dar­ka Fok­sa, Mar­ty Pod­gór­nik, Dag­ma­ry Suma­ry i Ada­ma Zdro­dow­skie­go z Por­tu Wro­cław 2005.

 

Ten numer to tak­że zapo­wie­dzi kolej­nych pre­mier Sta­cji Lite­ra­tu­ra 26 – tomu „Hista & her sista” Joan­ny Muel­ler i pro­zy Addy Djørup „Naj­słab­szy opór” w prze­kła­dzie Bogu­sła­wy Sochań­skiej. Kolej­ną lau­re­at­ką Poło­wu pre­zen­to­wa­ną w biBLio­te­ce jest Karo­li­na Kapu­sta. Roz­mo­wę z nią prze­pro­wa­dza Sara Akram, a o zesta­wie wier­szy „Wykwit” pisze Dawid Mate­usz. W Pre­mie­rach w sie­ci ponad­to zestaw wier­szy Joan­ny Stry­jec­kiej i opo­wia­da­nie „Kasz­ta­nek” Kata­rzy­ny Szau­liń­skiej.

 

War­to posłu­chać tak­że pierw­sze­go odcin­ka „Rapor­tu o sta­nie poezji pol­skiej na świe­cie” przy­go­to­wa­ne­go przez Artu­ra Bursz­tę i zapro­szo­nych przez nie­go gości. W cyklach ponad­to pierw­szy po dłuż­szej prze­rwie odci­nek „Wytłu­ma­czeń” Lyn­na Suh „Prze­kli­na­jąc po kore­ań­sku. Tłu­ma­cze­nie aktów mowy opo­ru” oraz kolej­ne czę­ści pre­zen­ta­cji debiu­tów, pio­se­nek i wier­szy przy­go­to­wa­ne przez Joan­nę Muel­ler, Fili­pa Łobo­dziń­skie­go oraz Karo­la Mali­szew­skie­go.

 

Boga­ty w tre­ści numer dopeł­nia­ją gło­sy w dys­ku­sji „Nowe języ­ki poezji”, tym razem autor­stwa dwój­ki poetów: Alek­san­dra Tro­ja­now­skie­go oraz Dawi­da Mate­usza. W dys­ku­sji „Biu­ro­we książ­ki 2020 roku” swo­je pod­su­mo­wa­nie tym razem przy­go­to­wa­ła Joan­na Orska, pisząc arcy­cie­ka­wy tekst „Main­stre­am i Połów”. Wszyst­kie arty­ku­ły i mate­ria­ły udo­stęp­nio­ne są za dar­mo na stro­nie biuroliterackie.pl, dokład­nie w 23. rocz­ni­cę poja­wie­nia się w sie­ci pierw­szej edy­cji pisma.

 

Wybierz się do biBLio­te­ki

 

Dofi­nan­so­wa­no ze środ­ków Mini­stra Kul­tu­ry, Dzie­dzic­twa Naro­do­we­go i Spor­tu pocho­dzą­cych z Fun­du­szu Pro­mo­cji Kul­tu­ry – pań­stwo­we­go fun­du­szu celo­we­go.

 

Inne wiadomości z kategorii