biBLioteka nr 3/2023
W trzecim tegorocznym numerze blok materiałów poświęconych aż trzem książkowym premierom: Bagażowi Jerzego Jarniewicza, Kochance Norwida Eugeniusza Tkaczyszyna-Dyckiego i Trupiemu biegowi Benedeka Tottha w przekładzie Elżbiety Sobolewskiej.
Tradycja czasopism literackich sygnowanych przez Biuro Literackie sięga 1998 roku. Wtedy to po raz pierwszy w sieci pojawiła się Gazeta Forteczna. Potem był Dziennik Portowy, który zamienił się na Przystań! Od 2016 roku ukazuje się Magazyn Literacki biBLioteka, który kontynuuje tradycje poprzednich periodyków. Dwudziestopięciolecie obecności naszych czasopism zostało docenione w ostatnich dniach przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które przyznało na ten rok dotację w programie „Czasopisma”.
W trzecim tegorocznym numerze blok materiałów poświęconych aż trzem książkowym premierom: Bagażowi Jerzego Jarniewicza, Kochance Norwida Eugeniusza Tkaczyszyna-Dyckiego i Trupiemu biegowi Benedeka Tottha w przekładzie Elżbiety Sobolewskiej. Oprócz tego prezentacja kolejnego laureata prozatorskiego Połowu – Łukasza Wojtysko, a także zapowiedzi dwóch książek z Nowego europejskiego kanonu literackiego: Moja mama wie, co się wyprawia w miastach Radmily Petrović oraz Viola i Niebieski Mattea Bussoliego.
Z Jerzym Jarniewiczem rozmawia Artur Burszta, o książce „Bagaż” piszą Kacper Bartczak i Joanna Orska. Po raz pierwszy w całości posłuchać można czytania autora z Portu Literackiego 2008. O kochance Norwida pisze Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki. Premierze książki towarzyszą też teksty Pójście za Norwidem i To(ż)samość. Elżbieta Sobolewska przeprowadza wywiad z Benedekiem Totthem. Jego książkę recenzuje Aleksandra Byrska. Autor komentuje powieść i zabiera głos w debacie Czy próbujesz zmienić świat swoim pisaniem?.
W tej samej debacie udziela odpowiedzi także Łukasz Wojtysko, o którego prozie pisze Aleksandra Grzemska. Z autorem rozmawia zaś Ewa Tondys-Kohmann. Zestaw materiałów uzupełniają fragmenty książki Oki to pa i Historia jednego akapitu: Alejki z chodnikowych płyt. Numer uzupełnia Strona A, strona B Artura Burszty. W 81. odcinku Podsumowanie naboru 2023, czyli prezentacja wyników w tegorocznych projektach towarzyszących festiwalowi TransPort Literacki 28, oraz Matrix Grzegorza Wróblewskiego.
Bardzo atrakcyjnie prezentuje się też zestaw materiałów do obejrzenia. Możemy jeszcze raz przeżyć festiwalowe spotkania: „Nowy europejski kanon literacki: Kobalt, Księga rzeczy i Statua wolności” z udziałem: Claudiu Komartina, Aleša Štegera, Mai Urban, Miłosza Biedrzyckiego, Grzegorza Jankowicza i Huberta Zemlera, a także Obce stany z czytaniem Katarzyny Jakubiak. Całość uzupełniają: 10. odcinek Rozmów na koniec oraz Rozmowy z kanonu, w których gościem Grzegorza Jankowicza jest Aleš Šteger. Zapraszamy do czytania i oglądania!