biBLioteka nr 3/2023

07/03/2023 W bibliotece

W trze­cim tego­rocz­nym nume­rze blok mate­ria­łów poświę­co­nych aż trzem książ­ko­wym pre­mie­rom: Baga­żo­wi Jerze­go Jar­nie­wi­cza, Kochan­ce Nor­wi­da Euge­niu­sza Tka­czy­szy­na-Dyc­kie­go i Tru­pie­mu bie­go­wi Bene­de­ka Tot­tha w prze­kła­dzie Elż­bie­ty Sobo­lew­skiej.

 

 

Tra­dy­cja cza­so­pism lite­rac­kich sygno­wa­nych przez Biu­ro Lite­rac­kie się­ga 1998 roku. Wte­dy to po raz pierw­szy w sie­ci poja­wi­ła się Gaze­ta For­tecz­na. Potem był Dzien­nik Por­to­wy, któ­ry zamie­nił się na Przy­stań! Od 2016 roku uka­zu­je się Maga­zyn Lite­rac­ki biBLio­te­ka, któ­ry kon­ty­nu­uje tra­dy­cje poprzed­nich perio­dy­ków. Dwu­dzie­sto­pię­cio­le­cie obec­no­ści naszych cza­so­pism zosta­ło doce­nio­ne w ostat­nich dniach przez Mini­ster­stwo Kul­tu­ry i Dzie­dzic­twa Naro­do­we­go, któ­re przy­zna­ło na ten rok dota­cję w pro­gra­mie „Cza­so­pi­sma”.

 

W trze­cim tego­rocz­nym nume­rze blok mate­ria­łów poświę­co­nych aż trzem książ­ko­wym pre­mie­rom: Baga­żo­wi Jerze­go Jar­nie­wi­cza, Kochan­ce Nor­wi­da Euge­niu­sza Tka­czy­szy­na-Dyc­kie­go i Tru­pie­mu bie­go­wi Bene­de­ka Tot­tha w prze­kła­dzie Elż­bie­ty Sobo­lew­skiej. Oprócz tego pre­zen­ta­cja kolej­ne­go lau­re­ata pro­za­tor­skie­go Poło­wu – Łuka­sza Woj­ty­sko, a tak­że zapo­wie­dzi dwóch ksią­żek z Nowe­go euro­pej­skie­go kano­nu lite­rac­kie­go: Moja mama wie, co się wypra­wia w mia­stach Rad­mi­ly Petro­vić oraz Vio­la i Nie­bie­ski Mat­tea Bus­so­lie­go.

 

Z Jerzym Jar­nie­wi­czem roz­ma­wia Artur Bursz­ta, o książ­ce „Bagaż” piszą Kac­per Bart­czak i Joan­na Orska. Po raz pierw­szy w cało­ści posłu­chać moż­na czy­ta­nia auto­ra z Por­tu Lite­rac­kie­go 2008. O kochan­ce Nor­wi­da pisze Euge­niusz Tka­czy­szyn-Dyc­ki. Pre­mie­rze książ­ki towa­rzy­szą też tek­sty Pój­ście za Nor­wi­dem i To(ż)samość. Elż­bie­ta Sobo­lew­ska prze­pro­wa­dza wywiad z Bene­de­kiem Tot­them. Jego książ­kę recen­zu­je Alek­san­dra Byr­ska. Autor komen­tu­je powieść i zabie­ra głos w deba­cie Czy pró­bu­jesz zmie­nić świat swo­im pisa­niem?.

 

W tej samej deba­cie udzie­la odpo­wie­dzi tak­że Łukasz Woj­ty­sko, o któ­re­go pro­zie pisze Alek­san­dra Grzem­ska. Z auto­rem roz­ma­wia zaś Ewa Ton­dys-Koh­mann. Zestaw mate­ria­łów uzu­peł­nia­ją frag­men­ty książ­ki Oki to pa i Histo­ria jed­ne­go aka­pi­tu: Alej­ki z chod­ni­ko­wych płyt. Numer uzu­peł­nia Stro­na A, stro­na B Artu­ra Bursz­ty. W 81. odcin­ku Pod­su­mo­wa­nie nabo­ru 2023, czy­li pre­zen­ta­cja wyni­ków w tego­rocz­nych pro­jek­tach towa­rzy­szą­cych festi­wa­lo­wi Trans­Port Lite­rac­ki 28, oraz Matrix Grze­go­rza Wró­blew­skie­go.

 

Bar­dzo atrak­cyj­nie pre­zen­tu­je się też zestaw mate­ria­łów do obej­rze­nia. Może­my jesz­cze raz prze­żyć festi­wa­lo­we spo­tka­nia: „Nowy euro­pej­ski kanon lite­rac­ki: Kobalt, Księ­ga rze­czy i Sta­tua wol­no­ści” z udzia­łem: Clau­diu Komar­ti­na, Ale­ša Šte­ge­ra, Mai Urban, Miło­sza Bie­drzyc­kie­go, Grze­go­rza Jan­ko­wi­cza i Huber­ta Zemle­ra, a tak­że Obce sta­ny z czy­ta­niem Kata­rzy­ny Jaku­biak. Całość uzu­peł­nia­ją: 10. odci­nek Roz­mów na koniec oraz Roz­mo­wy z kano­nu, w któ­rych gościem Grze­go­rza Jan­ko­wi­cza jest Aleš Šte­ger. Zapra­sza­my do czy­ta­nia i oglą­da­nia!

Inne wiadomości z kategorii