biBLioteka nr 3/2020

03/03/2020 W bibliotece

Trze­cia tego­rocz­na biBLio­te­ka to praw­do­po­dob­nie jeden z naj­cie­kaw­szych nume­rów w histo­rii pisma. Roz­po­czy­na­ją go dwie roz­mo­wy. W pierw­szej o Wyspie na Księ­ży­cu Wil­lia­ma Blake’a roz­ma­wia­ją Tade­usz Sła­wek i Krzysz­tof Siw­czyk. W dru­giej o ponad dwu­dzie­sto­let­niej współ­pra­cy z Euge­niu­szem Tka­czy­szy­nem-Dyc­kim Alek­san­drze Olszew­skiej opo­wia­da Artur Bursz­ta.

 

BL Info 2020.03.05 biBLioteka nr 3 2020__www_top

 

Trze­cia tego­rocz­na biBLio­te­ka to praw­do­po­dob­nie jeden z naj­cie­kaw­szych nume­rów w histo­rii pisma. Roz­po­czy­na­ją go dwie roz­mo­wy. W pierw­szej o Wyspie na Księ­ży­cu Wil­lia­ma Blake’a roz­ma­wia­ją Tade­usz Sła­wek i Krzysz­tof Siw­czyk. W dru­giej o ponad dwu­dzie­sto­let­niej współ­pra­cy z Euge­niu­szem Tka­czy­szy­nem-Dyc­kim Alek­san­drze Olszew­skiej opo­wia­da Artur Bursz­ta. Pozna­je­my wie­le nie­zna­nych fak­tów doty­czą­cych naj­czę­ściej nagra­dza­ne­go pol­skie­go poety ostat­nich lat.

 

To wła­śnie pre­mie­ry Wyspy na Księ­ży­cu oraz Gdy­by ktoś o mnie pytał są głów­ny­mi boha­ter­ka­mi nume­ru. Na szcze­gól­ną uwa­gę zasłu­gu­ją: oso­bi­sty komen­tarz Dyc­kie­go do jego nowej książ­ki, a tak­że recen­zja Pio­tra Śli­wiń­skie­go oraz tek­sty Tade­usza Sław­ka i Krzysz­to­fa Siw­czy­ka. Rów­nie cie­ka­we są zapo­wie­dzi tomów Salva­do­ra Espriu (Skó­ra byka i inne wier­sze) w prze­kła­dzie Fili­pa Łobo­dziń­skie­go oraz Mirol­ju­ba Todo­ro­vi­cia (Świ­nia jest naj­lep­szym pły­wa­kiem) z tłu­ma­cze­nia­mi Kin­gi Sie­wior i Jaku­ba Korn­hau­se­ra.

 

W nagra­niach pre­mie­ra zapi­su spo­tka­nia autor­skie­go Połów. Poetyc­kie debiu­ty 2018 z udzia­łem: Marii Hal­ber, Mar­ci­na Pierz­chliń­skie­go, Mar­ci­na Pod­la­skie­go, Kata­rzy­ny Szau­liń­skiej, Anto­ni­ny M. Tosiek i Alek­san­dra Tro­ja­now­skie­go. Ponad­to pre­zen­ta­cja ksią­żek: Kro­ni­ki ukry­tej praw­dy Pere Cal­der­sa, Sro­ga zima Ray­mon­da Quene­au oraz Biblia i inne histo­rie Péte­ra Náda­sa z udzia­łem Anny Sawic­kiej, Anny Wasi­lew­skiej i Elż­bie­ty Sobo­lew­skiej, a tak­że Anny Kału­ży oraz Jaku­ba Skur­ty­sa. Po raz pierw­szy pre­zen­to­wa­ny jest zapis spo­tka­nia Tka­czy­szy­na-Dyc­kie­go z Por­tu Legni­ca 2003.

 

W Pre­mie­rach w sie­ci wyróż­nio­ne zesta­wy wier­szy z ubie­gło­rocz­ne­go Poło­wu autor­stwa Sary Akram i Micha­ła Kraw­czy­ka. W Cyklach tek­sty Anny Ada­mo­wicz i Tade­usza Dąbrow­skie­go. Wra­ca tak­że dys­ku­sja o sytu­acji małych, nie­ko­mer­cyj­nych księ­garń z gło­sa­mi: Ewy Malec, Mario­li i Pio­tra Kwiet­niów oraz Mario­li Sznap­ki. Numer dopeł­nia­ją pre­zen­ta­cje zdję­cio­we pre­mie­ro­wych ksią­żek Wil­lia­ma Blake’a i Euge­niu­sza Tka­czy­szy­na-Dyc­kie­go oraz przy­po­mnie­nie festi­wa­lu Port Lite­rac­ki 2014. Pole­ca­my!

 

Wybierz się do biBLio­te­ki

 

 

Dofi­nan­so­wa­no ze środ­ków Mini­stra Kul­tu­ry i Dzie­dzic­twa Naro­do­we­go pocho­dzą­cych z Fun­du­szu Pro­mo­cji Kul­tu­ry.

Inne wiadomości z kategorii