biBLioteka nr 4

08/03/2016 W bibliotece

Auto­rzy i redak­to­rzy biblio­te­ki nie próż­nu­ją, w cią­gu ostat­nich dwóch tygo­dni przy­go­to­wy­wa­li kolej­ne mate­ria­ły, któ­re dziś tra­fi­ły na łamy czwar­te­go już nume­ru. Tym razem będzie to por­cja łącz­nie 33 tek­stów, nagrań audio i wideo, jak rów­nież zdjęć doku­men­tu­ją­cych spo­tka­nia lub pre­zen­tu­ją­cych nowo­ści wydaw­ni­cze. Pre­mie­ro­wym książ­kom Roma­na Hone­ta i Zbi­gnie­wa Mache­ja towa­rzy­szą wywia­dy z pisa­rza­mi, frag­men­ty ich tomów, recen­zje oraz autor­skie komen­ta­rze.

 

Biuletyn__08_03_2016__biBLioteka-nr-4

 

W dzia­le z wywia­da­mi mamy kolej­ne nowo­ści. Wio­let­ta Grze­go­rzew­ska do swo­je­go cyklu „Wyje­cha­ły” prze­pro­wa­dzi­ła roz­mo­wę z Marze­ną Ste­fań­ską-Adams, tłu­macz­ką z języ­ka kore­ań­skie­go, któ­ra na sta­łe miesz­ka w Wiel­kiej Bry­ta­nii. O tym, jak się wybie­ra wła­sne wier­sze, oraz o wie­lu innych spra­wach z Roma­nem Hone­tem roz­ma­wiał Artur Bursz­ta. Zbi­gniew Machej został prze­py­ta­ny m.in. o prze­szłość (swo­jej) i przy­szłość (każ­dej) poezji przez Micha­ła Doma­gal­skie­go.

 

Pre­mie­ry tomów roz­mo­wa trwa dalej i Tele­fon z anty­po­dów sta­no­wią dosko­na­łą oka­zję, by książ­kom przyj­rzeć się z róż­nych stron. I tak oprócz autor­skich komen­ta­rzy poetów przy­go­to­wa­li­śmy do nich rów­nież m.in. szki­ce i ese­je – o nowej książ­ce Hone­ta moż­na prze­czy­tać w tek­ście Prze­my­sła­wa Roj­ka, nato­miast o publi­ka­cji Mache­ja do biBLio­te­ki pisze Karol Mali­szew­ski. Blok recen­zenc­ki uzu­peł­nia­ją tek­sty Mar­ci­na Orliń­skie­go oraz Prze­my­sła­wa Koniu­sze­go.

 

W zapo­wie­dziach Łukasz Jarosz i nowe wyda­nie Somy oraz pre­mie­ro­wy tom Julii Szy­cho­wiak Naraz. Poza tym frag­men­ty nowej powie­ści Lajo­sa Gren­de­la (Dzwo­ny Ein­ste­ina) oraz pro­za Chri­sto­pha Ran­smay­ra (Atlas lękli­we­go męż­czy­zny). W ramach Pre­mier w sie­ci nie­pu­bli­ko­wa­ne wcze­śniej zesta­wy wier­szy Kami­li Janiak oraz Urszu­li Zającz­kow­skiej z przy­go­to­wy­wa­nych przez obie autor­ki nowych ksią­żek.

 

Tym­cza­sem szy­ko­wa­na w Biu­rze anto­lo­gia poezji Zebra­ło się śli­ny sta­no­wić będzie punkt wyj­ścia dla deba­ty, w któ­rej kry­ty­cy i pisa­rze wypo­wie­dzą się na temat form i zasad­no­ści zaan­ga­żo­wa­nia mło­dej pol­skiej poezji. Na począ­tek, oprócz redak­cyj­ne­go wpro­wa­dze­nia do dys­ku­sji, gło­sy Mar­ty Koron­kie­wicz i Paw­ła Kacz­mar­skie­go. W biBLio­te­ce znaj­dą się tak­że kolej­ne odsło­ny cyklów Julii Fie­dor­czuk, Micha­ła Doma­gal­skie­go oraz Paw­ła Tań­skie­go.

 

Na koniec, w mul­ti­me­dial­nej czę­ści tej odsło­ny biBLio­te­ki nasi redak­to­rzy przy­go­to­wa­li m.in. kolej­ny odci­nek tele­wi­zyj­nych „Poetów”, rela­cję zdję­cio­wą z Por­tu Lite­rac­kie­go w Edyn­bur­gu, pre­zen­ta­cje wspo­mnia­nych ksią­żek pre­mie­ro­wych, nagra­nia autor­skich recy­ta­cji wier­szy Roma­na i Zbi­gnie­wa Mache­ja, ale tak­że etiu­dy fil­mo­we do ich wier­szy. Ponad­to do odsłu­cha­nia frag­men­ty czy­ta­nej na ante­nie radia książ­ki Mil­jen­ka Jer­go­vi­cia Dru­gi poca­łu­nek Gity Danon.

 

Inne wiadomości z kategorii