biBLioteka nr 4/2023
Pierwsze dwie książki poetyckie z serii Nowy europejski kanon literacki w tym roku, czyli Real Jana Škroba w przekładzie Zofii Bałdygi oraz Moja mama wie, co się wyprawia w miastach Radmily Petrović w tłumaczeniu Aleksandry Wojtaszek, a także nowe Nakarmić kamień Bronki Nowickiej z rysunkami Katarzyny Kąpały – to główne „bohaterki” kolejnego numeru biBLioteki.
Pierwsze dwie książki poetyckie z serii Nowy europejski kanon literacki w tym roku, czyli Real Jana Škroba w przekładzie Zofii Bałdygi oraz Moja mama wie, co się wyprawia w miastach Radmily Petrović w tłumaczeniu Aleksandry Wojtaszek, a także nowe wydanie Nakarmić kamień Bronki Nowickiej z rysunkami Katarzyny Kąpały – to główne „bohaterki” kolejnego numeru biBLioteki.
Rozmowy z autorką i autorem książek zagranicznych przeprowadziły ich tłumaczki. O Realu recenzję napisał Przemysław Rojek, o książce Radmily Petrović – Anna Mochalska. Poznajemy też Historie jednego wiersza oraz odpowiedzi w ankiecie Artura Burszty i Grzegorza Jankowicza o transformującej, metamorficznej mocy literatury.
Kolejnym autorem z ubiegłorocznego Połowu prezentowanym w biBLiotece jest Miłosz Fleszar. Rozmowę z nim przeprowadził Jakub Gutkowski, laudację przygotował Jakub Skurtys, autor zaś napisał o wierszu inferno clubbing, a w prezentowanym zestawie Sekstans przekonuje, że „jedyny świat, na który ma wpływ, to mój własny”.
W sekcji Premiery w sieci zapowiedzi książek zemla vulgaris Katarzyny Szwedy, czyli pierwszej książki z tegorocznego naboru, Rozcierki z ziemi Charlotte van den Broeck w przekładzie Olgi Niziołek, Viola i Niebieski Mattea Bussoliego w tłumaczeniu Katarzyny Skórskiej oraz Głodnych Iwony Bassy.
W wśród premier filmowych spotkanie wokół książki Wiara, nadzieja i krwawa łaźnia Nicka Cave’a i Seána O’Hagana, czytanie z książki Śnieg w kwietniową niedzielę Philipa Larkina, Rozmowy na koniec z Jackiem Dehnelem oraz trzeci odcinek Rozmów z kanonu Grzegorza Jankowicza z Claudiu Komartinem.
Do słuchania dwa Połowy – ten z 2009 roku z Agnieszką Mirahiną, Michałem Piętniewiczem, Przemysławem Witkowskim i Jakubem Wojciechowskim oraz w Stronie A, stronie B wiersze Miłosza Fleszara, Jakuba Grabiaka, Jakuba Gutkowskiego, Joanny Łępickiej i Amelii Żywczak z oprawą muzyczną Artura Burszty.
Miło nam także poinformować, że tegoroczne numery Magazynu Literackiego biBLioteka współfinansuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Czasopisma”. To już dwudziesty piąty rok obecności naszych pism. biBLioteka kontynuuje od 2016 roku tradycje Gazety Fortecznej, Dziennika Portowego oraz internetowej przystani!