biBLioteka nr 5
Motywem przewodnim piątego numeru, ale także kilku kolejnych odsłon biBLioteki, jest portret artysty w wieku młodzieńczym. Taki tytuł nosi również zapowiadana pierwsza powieść Jamesa Joyce’a, stanowiąca prolog Ulissesa. Wstępem do udanych literackich karier były często świetne debiuty, jak pierwsza powieść Faruka Šehicia pt. Książka o Unie, która ukazuje się właśnie w Polsce, oraz tom Soma Łukasza Jarosza przypomniany w formie elektronicznej dokładnie dziesięć lat po pierwszym wydaniu.
O tym, jak wyglądał Łukasz Jarosz w wieku młodzieńczym, można przekonać się, oglądając jego zdjęcia z okresu powstawania tomu, kiedy to uczestniczył w Połowie (właśnie ruszyła nowa edycja konkursu). Julia Szychowiak, która zwyciężyła w następnej odsłonie projektu, w najnowszym numerze zapowiada swój pierwszy wybór wierszy. Przed debiutem znajdują się Marcin Pierzchliński i Łukasz Wróbel – ich premiery w sieci są zapowiedzią obiecujących książek.
„Nowe muzyczne głosy z Polski” to portrety debiutantów, którzy mogliby uzupełnić koncertami program festiwalu Biura Literackiego. Motywy bałkańskie powracają w recytacjach Alojza Ihana, Petra Semoliča oraz Miklavža Komelja. Adam Poprawa pisze o tłumaczeniach piosenek Beatlesów, Bronka Nowicka zagłębia się w swoją pamięć, a Michał Domagalski czyta wiersz Wisławy Szymborskiej. Całość uzupełniają premierowe odcinki telewizyjnych programów „Poeci” i „Jedna linijka”.