biBLioteka nr 5/2022

03/05/2022 W bibliotece

Pierw­sze dwie książ­ki z „Nowe­go euro­pej­skie­go kano­nu lite­rac­kie­go” to głów­ne boha­ter­ki pią­te­go tego­rocz­ne­go nume­ru biBLio­te­ki. Z Hały­ną Kruk roz­ma­wia­ją Alek­san­dra Byr­ska i Anie­la Radec­ka, pierw­sza z nich pisze też o książ­ce Kto­kol­wiek, tyl­ko nie ja. Wywiad z Mar­kiem Vada­sem prze­pro­wa­dza Miłosz Wali­gór­ski, a o pic­tu­re booku Uciecz­ka pisze Ilo­na Kli­mek.

 

 

Pierw­sze dwie książ­ki z „Nowe­go euro­pej­skie­go kano­nu lite­rac­kie­go” to głów­ne boha­ter­ki pią­te­go tego­rocz­ne­go nume­ru biBLio­te­ki. Z Hały­ną Kruk roz­ma­wia­ją Alek­san­dra Byr­ska i Anie­la Radec­ka, pierw­sza z nich pisze też o książ­ce Kto­kol­wiek, tyl­ko nie ja. Wywiad z Mar­kiem Vada­sem prze­pro­wa­dza Miłosz Wali­gór­ski, a o pic­tu­re booku Uciecz­ka pisze Ilo­na Kli­mek. Dopeł­nie­niem mate­ria­łów są frag­men­ty i zdję­cia ksią­żek oraz odpo­wie­dzi autor­ki i auto­ra na pyta­nie Grze­go­rza Jan­ko­wi­cza „Lite­ra­tu­ra dla wspól­no­ty czy prze­ciw­ko wspól­no­cie”.

 

Kolej­nym poetą z Poło­wu pre­zen­to­wa­nym w biBLio­te­ce jest Patrick Leftwich. Roz­mo­wę z nim pro­wa­dzi Szy­mon Kowal­ski. O jego zesta­wie „0°DLL” piszą Dawid Mate­usz i Jakub Skur­tys. Autor odpo­wia­da też na pyta­nia pro­fe­so­ra Tade­usza Sław­ka oraz wygła­sza swój „Mani­fest Poezji Maszyn Gödlow­skich”. Uzu­peł­nie­niem są „Kosmicz­ne żab­ka” Beaty Sini­cy oraz zapo­wie­dzi trzech ksią­żek: Obcych sta­nów Kata­rzy­ny Jaku­biak, Ostat­nie­go patriar­chy Najat El Hach­mi w prze­kła­dzie Anny Sawic­kiej i 100 wier­szy wol­nych z Ukra­iny (kolej­na pre­zen­ta­cja).

 

W wer­sji elek­tro­nicz­nej uka­zu­ją się tomy dla moich dziew­czyn Aga­ty Jabłoń­skiej oraz Mon­do cane Jerze­go Jar­nie­wi­cza. Pozna­je­my autor­kę i auto­ra w trak­cie „Roz­mów na torach” oraz czy­tań ze Sta­cji Lite­ra­tu­ra 26, a ponad­to poprzez frag­men­ty ksią­żek i odpo­wie­dzi w ramach „Kwe­stio­na­riu­sza 2022”. W Cyklach festi­wa­lo­wa audy­cja Artu­ra Bursz­ty, „PPR 5” Jaku­ba Skur­ty­sa oraz „Wie­ża Kur­rem­kar­mer­ru­ka 48” Prze­my­sła­wa Roj­ka. Dopeł­nie­niem nume­ru jest pre­mie­ro­wa pre­zen­ta­cja czy­ta­nia autor­ki i auto­rów z Poło­wu 2007. Życzy­my dobre­go czy­ta­nia, oglą­da­nia i słu­cha­nia!

 

Wybierz się do biBLio­te­ki

 

Dofi­nan­so­wa­no ze środ­ków Mini­stra Kul­tu­ry, Dzie­dzic­twa Naro­do­we­go i Spor­tu pocho­dzą­cych z Fun­du­szu Pro­mo­cji Kul­tu­ry – pań­stwo­we­go fun­du­szu celo­we­go.

 

Inne wiadomości z kategorii